amikola

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
amikola
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 29 kol 2011, 21:35
Lokacija: Hrvatska - Baranja - Mece
Kontakt:

amikola

Post Postao/la amikola »

Pozdravljam kolege pčelare iz BiH. Zovem se Alen Mikola, dolazim iz Hrvatske, pčelarim sa 60-ak LR košnica, koje selim na paše. S obzirom da je sad manje posla oko pčela nadam se ugodnom druženju.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: amikola

Post Postao/la Azem »

Dobro došao Alene!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: amikola

Post Postao/la senad »

Dobro nam došao osjećaj se kao domaćin :) )))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
levstek008
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 20 sij 2011, 08:15

Re: amikola

Post Postao/la levstek008 »

Poštovani Alen!

Zanima me na koji način pčele seliš na paše oz, kako utovaraš i iztovaraš košnice.

lp Matej.
amikola
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 29 kol 2011, 21:35
Lokacija: Hrvatska - Baranja - Mece
Kontakt:

Re: amikola

Post Postao/la amikola »

levstek008 je napisao/la:Zanima me na koji način pčele seliš na paše oz, kako utovaraš i iztovaraš košnice.
Košnice su na kontejneru (40 komada), koji jednostavno selim i "ostavljam" na pašama. Kamion ima zračne jastuke i s njima (i uz pomoć dvije male hidraulične dizalice) "dižem i spuštam" kontejner na njegove noge, a kamion vozim doma, ili ga ostavljam kod prijatelja u blizini paše na kojoj se nalazim. Sam postupak seljenja je poprilično jednostavan i brz, nema ručnog utovaranja košnica, košnice su zaštićene od vremenskih uvjeta i kamion ne ostavljam "po šumama i gorama" (prije sam imao neugodnih iskustava jer su mi iz starog kamiona vadili naftu, skidali dijelove....). Trenutno imam u planu nabavku još jednog, većeg, kontejnera za 48 ili 52 LR košnice.
levstek008
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 20 sij 2011, 08:15

Re: amikola

Post Postao/la levstek008 »

amikola je napisao/la:
levstek008 je napisao/la:Zanima me na koji način pčele seliš na paše oz, kako utovaraš i iztovaraš košnice.
Košnice su na kontejneru (40 komada), koji jednostavno selim i "ostavljam" na pašama. Kamion ima zračne jastuke i s njima (i uz pomoć dvije male hidraulične dizalice) "dižem i spuštam" kontejner na njegove noge, a kamion vozim doma, ili ga ostavljam kod prijatelja u blizini paše na kojoj se nalazim. Sam postupak seljenja je poprilično jednostavan i brz, nema ručnog utovaranja košnica, košnice su zaštićene od vremenskih uvjeta i kamion ne ostavljam "po šumama i gorama" (prije sam imao neugodnih iskustava jer su mi iz starog kamiona vadili naftu, skidali dijelove....). Trenutno imam u planu nabavku još jednog, većeg, kontejnera za 48 ili 52 LR košnice.

Alen!
Dali imaš koju sliku ili koji video kako to izgleda??

Puno hvala.

lp Matej
amikola
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 29 kol 2011, 21:35
Lokacija: Hrvatska - Baranja - Mece
Kontakt:

Re: amikola

Post Postao/la amikola »

Imam slika kontejnera i kamiona, ali nemam snimak samog "utovara" (kad selimo zaokupljeni smo time, pa se nismo sjetili snimati). Ako te nešto posebno zanima reci, pa ću ih probati postaviti na forumu.
sijana
Čita, piše dovoljno
Postovi: 71
Pridružen/a: 13 stu 2009, 15:22

Re: amikola

Post Postao/la sijana »

Alene dobro došao na forum.
Pozdrav iz Istre
bozo

Re: amikola

Post Postao/la bozo »

Dobrodosao Alene,moze par slika tog kontenjera
amikola
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 29 kol 2011, 21:35
Lokacija: Hrvatska - Baranja - Mece
Kontakt:

Re: amikola

Post Postao/la amikola »

slika

Uploaded with ImageShack.us
amikola
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 29 kol 2011, 21:35
Lokacija: Hrvatska - Baranja - Mece
Kontakt:

Re: amikola

Post Postao/la amikola »

slika

Uploaded with ImageShack.us
amikola
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 29 kol 2011, 21:35
Lokacija: Hrvatska - Baranja - Mece
Kontakt:

Re: amikola

Post Postao/la amikola »

bozo je napisao/la:Dobrodosao Alene,moze par slika tog kontenjera
Ne mogu postaviti slike iznutra jer su "prevelike", a ne znam kako da ih smanjim. Imaš par slika kontejnera iznutra na : http://www.pcelarstvo-mikola.com/index. ... 3&Itemid=4
Zahvaljujem se na dobrodošlici.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: amikola

Post Postao/la Stipo »

Pozdrav Mikola i dobro došao. Kako je raditi sa pčelama tu u kontejneru kada se vrši pregled pčela. Kako se ponašaju pčele kada otvoriš košnicu. Piši nam o svom iskustvu jer to je za nas na forumu nešto sasvim novo. Pogledao sam ti stranicu i lijepa je, ukusno je uređena.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: amikola

Post Postao/la senad »

Eh ovakav kamion d a mi je , naravno samo kamion bez kontejnera, nizak, dugačak prava stvar za brzu manipulaciju
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: amikola

Post Postao/la Azem »

Pa kupi ga... :D
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: amikola

Post Postao/la Marin »

senad je napisao/la:Eh ovakav kamion d a mi je , naravno samo kamion bez kontejnera, nizak, dugačak prava stvar za brzu manipulaciju
i još jedan krančić izmedju kabine da se paletizira .Kako to štima sa nastavljačama u kontejneru.da li se košnice povlače nazad ? Svaka čas a evo i Tamić još služi... poz
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: amikola

Post Postao/la zakir cancar »

Pozdrav...Kao sto Stipo veli,kako se ponasaju pcele unutar kontejnera....poneked se mora prekinuti pregled na otvorenom zbog agresivnisti pcela....sta vi i kako radite....MEDNO
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: amikola

Post Postao/la Zvoneto »

Dobro došao kolega, čestitam na kontejneru i na svemu moje mišljenje je da je to najbolji način seljenja bez premca..
amikola
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 29 kol 2011, 21:35
Lokacija: Hrvatska - Baranja - Mece
Kontakt:

Re: amikola

Post Postao/la amikola »

Stipo je napisao/la:Pozdrav Mikola i dobro došao. Kako je raditi sa pčelama tu u kontejneru kada se vrši pregled pčela.
Osobno vjerujem da je sve stvar navike. Kontejner i tamića (koji je od proljetos u zasluženoj mirovini-zamijenio ga mlađi i jači stroj :D ) kupio sam (mijenjao za med) nakon 2 godine pčelarenja. Sada ne mogu zamisliti pčelarenje bez seljenja košnica. Pčelarim ja i na stacionaru (uglavnom su to nukleusi ili novoformirani rojevi), ali to je nešto skroz drugo. U zadnje dvije godine selim sve na paše (i kompletan stacionar sa nukleusima i rojevima selim). Na rad u kontejneru se vrlo brzo čovjek navikne. On ima na prednjoj i zadnjoj strani vrata koja po vrućinama otvorim, dok radim u njemu, kao i otvor na krovu, pa mi je lakše u njemu raditi jer nisam direktno izložen suncu.
zakir cancar je napisao/la:..poneked se mora prekinuti pregled na otvorenom zbog agresivnisti pcela..
Pretpostavljam da misliš na napade pčela na otvorenu košnicu koju pregledavam. Trudim se sve poslove obaviti (one koji zahtijevaju manipulaciju okvirima) za vrijeme medenja tako da izbjegnem bilo kakve neugodnosti. Sad u ovo vrijeme bez paše (lijek je već u košnicama, a kod mene još uvijek traje paša zlatošipke koja popunjava zalihe za zimu) zaista nema potrebe otvarati košnice. Pratim vagu (koja hvala Bogu još pomalo raste i daje poticajnu pašu), te eventualno može doći do saniranja nekakvog bezmatka. Što se tiče pčela koje se iz otvorenih košnica "zateknu" u kontejneru, one baš i ne obraćaju pažnju na vas jer izlaze van (prema svjetlosti).
Košnice se ne izvlače van i mislim da i ne trebaju. Sa svake strane košnice ima dovoljno mjesta za ruke i bez problema skidate nastavke.
Uglavnom, sve mane (ako ih i ima) pri radu sa kontejnerom su zanemarive kada usporedite prinose društava koja selite na sve paše i prinose onih društava koja su ostala na stacionarnom pčelinjaku. Iskreno preporučam ovakvo pčelarenje. Sviđa mi se i to što kontejner odvajam od kamiona što, zasigurno, ima svoje prednosti. Eto, nahvali ja ovaj način pčelarenja 8)
Ako ima još nešto što vas zanima pitajte.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: amikola

Post Postao/la keno83 »

zvoneto cijenim da svako ima svoje misljenje, ali bih te naveo na nesto drugo tj na paletni nacin pcelarenja, gledaj u kamion iste velicine koji nosi kontenjer stane oko 150 komada, 5 po paleti, kad istovaras paleta je ujedno i postolje ne micu se kosnice sa nje, uutovar je jako brz, sve pcele stavljas u pravilan polozaj, kod kontenjera jedna strana je uvijek aktivnija, jer je na suncu, dalje lakse je pregledat kosnice ako su na paletama, cijena izrade jedne palete je oko 80 km a kontenjera oko 4000, dalje na kontenjer staje kod lr kosnica oko 48 komada najcesce, i potrebna je vjesta manipulacija da bi se sa njima radilo..kosnice na paletama prevozi kamion sa kranom koji stoji na dnu prikolice, kacenje i dizanje palete traje nekoliko sekundi, takava kamion se jeftino nadje, a jos je bolje platit covjeku da ih preveze i istovari na odabrano mjesto, nemas bojazni od kazne nije te briga za registracije gorivo razne kvarove, a svakako ti treba samo par puta godisnje sto je od recimo punog kamiona od 150 kosnica odbijes desetak za troskove, a vec kad imas 50 tak na kontenjeru kad odbijes deset ipak se osjeti, svaka kosnica vise dobro dodje...mana je mozda sto teren treba da je veci i to je to po meni, razmisli malo o ovome pa reci svoje misljenje...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: amikola

Post Postao/la zvones »

Po povratku sa odmora vidim dosta zanimljivosti . Drago mi je da nam se pridružio kolega A. Mikola , koji malo piše , a ima dosta za reči . Šta drugo ,nego
dobro došao amikola !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: amikola

Post Postao/la Marin »

Keno . kosnice na paletama prevozi kamion sa kranom koji stoji na dnu prikolice
Ovo je dobro rješenje ali za naše uvijete po meni je bolje kad se kran nadje izmedju kabine i karaserije . Sve to manje izgleda a i manji su kamioni sa manje tonaže i sl. . Ponekad na cesti vidim takve .
Dodatni problem je da se kod nas ne može za sopstvene potrebe registrirati preko 7.5 tona (treba firma). Sve je to nekako išlo do sada i sa i bez registracije sad je "Pravna država" pa ne ide više puno je cestarina , mostarina , turi vamo turi tamo svak misli da je samo prikopčati česmu i evo meda .Inače meni se puno puta desi na terenima kakvi su kod nas da se i na rikverc moraš vratiti kad istovariš negdje preko zida ili odoše gume itd..
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: amikola

Post Postao/la Zvoneto »

Sve ovo što je Keno naveo odvagnuo sam više puta, znam da palete kad idu može stati 140 košnica ako je kamion 7 metara i dižeš jednu na drugu. Nisam nikad vidio kako to izgleda ali mislim da nije jednostavno to ni složiti baš ali ljudi profesionalci rade tako. To je za profesionalce, druga stvar je što uopće ne namjeravam imati toliko košnica mislio sam zaokružiti na 100-njak zajednica a voziti 64 na kontejneru. Treća stvar je što sam već uzeo kupio tu platformu BDF sistem sa nogarima sa 64 košnice. Ove ostale matice-pomoćna društva bi radila za ove na kontejneru tako da bi imao stalno ful jaka društva. Ako ideš na malo dalji put-posavina, može se pomučiti malo i ubaciti u hodnik 30 komada i onda imaš 94 košnice i tada se put mora isplatiti-utovaraš 30 voziš 94. Palete su sigurno za profi pčelara najbolje ali opet kažem do 100 košnica kontejner je bez premca, nisam uopće naveo ostale prednosti kontejnera a vidi, na paši su meni pčele sada okrenute na sve strane i sve su jednako pune meda sjever jug istok zapad nema veze... Ovo sve što sam naveo vozi kamion čija nosivost je naravno preko 7,5 tona o tome nema riječi uzme se kamion i plati ja ga ne namjeravam kupovati.. Samo kažem, vagam se oko paleta najviše zbog cijene izrade, kontejner je stvarno preskup imam ponudu za ovo moje da se odradi košta 5000 maraka.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: amikola

Post Postao/la schumy »

Amikola, dobro došao na forum!
Ovo što si opisao koriste 3 moja pčelara iz okolice, s time da jedan ima zatvoreni kontejner sa AŽ-košnicama a druga dvojica kontejnere sa 16 kom LR-košnica. Onaj prvi to "vuče" na kamionu, a ova ostala dvojica immaju po nekoliko ko,mada ovakvih "baterija" koje vuku jedan sa džipom a drugi sa kombijem.
Za seleće pčelare ovo je jedini i isključivi isplativi sistem pčelarenja, s napomenom da se obavezno razmisli o dizalici (kranu) i paletiziranom sistemu opsluživanja. Na taj se način štedi vrijeme i novac. Kod nas još nije zaživjelo (u USA jest) oprašivanje voćnjaka i naknada kju pčelari ubiru od ovakvog tipa pomoći voćarstvu. Naknada je u USA oko 60÷70 USD/košnica, s time da se košnice moraju stručno i pravilno porazmjestiti u pojedinom voćnjaku da bi oprašivanje bilo pravilno.
Voćnih medova kod nas uopće nema na tržištu jer se sa našim ekstenzivnim načinom medobranja sa voćaka sve utroši u razvoj pčelinjih društava za glavnu pašu (obično bagrem ili kadulja).
U svakom slučaju za sve seleće pčelare ovo je pravo rješenje a vidim po reakcijama na tvoj napis da ih je dosta zainteresiranih.....
Medno i pozdrav, ...................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: amikola

Post Postao/la Stipo »

Amikolin kontejner je super urađen. Ja se stalno dvoumim dali kontejner ili palete, a jedno od to dvoje ću morati uraditi.
Privlači me dvomatično pčelarenje po Vener metodi onda palete imaju prednost. Nisam čuo da netko dvomatično pčelati sa LR u kontejneru. Pitam se opet dali je bolje kao Amikola uraditi kontejner sa drvenom oplatom ili je to bolje uraditi kao rešetku.
Zvoneto mislim da se za 5 000 KM ako si svoj majstor može se napraviti 2 kontejnera od 5 m.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite