Sahista-pcelar

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Obrati te paznju na sliku broj jedan.Ovo su napravljene kosnice,i velika vecina ovako izgleda.Znaci,ispod podnjace..dolazi daska na koju spada Varooa.Problem je u tome,da je razmak izmedju podnjace i daske izuzetno veliki.Posto spada i pelud na dasku,tu zalaze pcele..i one setaju izmedju Varroe.Tuga.Pored toga..kompletna podnjaca nije pod zicom...tako da Varroa ostaje na podnjaci...ne pada na onu dasku.Tog problema nema u orginalnim kosnicama...ali je najjeftinija verzija oko 130 eura.
Nisam siguran...ali mislim da je sama podnjaca oko 40 eura.
Ja cu moje podnjace prepraviti...stavicu letvice sa strane..tako da je daska mnogo bliza zici.Problem je ventilacija.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Stipo »

Razmak između mreže na podnjači i daske odnosno lima mora biti min 32 mm.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Marin »

Stipe kod mene su sve pune podnjače i opet sve funkcionira samo što su mi fino polirane i ovo proljeće ne znam da sam posebno čistio i jednu podnjaču kako je to bilo običaj prije . Baš su bile čiste .
Tek sam u fazi da radim posebne podnjače (još ih nisam počeo sastavljati) ali po jednoj mojoj modifikaciji da imaju dva leta ( sad se smijite) prednje i zadnje sa minimalnim poletaljkama pa i mogućnošču za hvatač polena .Kad bude gotovo i oprobano bit će pojašnjenja . Pričao sam ti o ovome . Poz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:Obrati te paznju na sliku broj jedan.Ovo su napravljene kosnice,i velika vecina ovako izgleda.Znaci,ispod podnjace..dolazi daska na koju spada Varooa.Problem je u tome,da je razmak izmedju podnjace i daske izuzetno veliki.Posto spada i pelud na dasku,tu zalaze pcele..i one setaju izmedju Varroe.Tuga.Pored toga..kompletna podnjaca nije pod zicom...tako da Varroa ostaje na podnjaci...ne pada na onu dasku.Tog problema nema u orginalnim kosnicama...ali je najjeftinija verzija oko 130 eura.
Nisam siguran...ali mislim da je sama podnjaca oko 40 eura.
Ja cu moje podnjace prepraviti...stavicu letvice sa strane..tako da je daska mnogo bliza zici.Problem je ventilacija.
Pozdrav.
Napravi ram unutrašnje širine i dužine podnice podnice te na njega pričvrsti mrežu .Normalno trebaju biti i neke letvice na koje će se oslanjati ram i pomična
letvica sa zadnje strane da zatvori izlaz pčelama . Takav ram je idealan za čišćemje kad su pčele u klupku .I ta daska , ili šperploča ili limena ploča se također
mogu zatvoriti uz sistem, sam svoj majstor , a imaš i Krešu za savjete .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Zvones,hvala na ideji.
Danas(cetvrti dan),sklonio sam novine.Drustva su se spojila :wink: .Nisam vidjeo nista sto bi ukazivalo na neke probleme.Zajedno zauzimaju oko 6-7 ulica.Na brzinu sam preslagao ramove.Otvoreno leglo u sredinu..zatvoreno pored...krajni ramovi sa medom...a pored njih dvije satne osnove.Zatvorio kosnicu.
Bilo mi je pravo drago.
Danas sam vec drugi put primjetio da mi u jednoj kosnici,pcela prave vijence..izmedju dva rama.Uglavnom pri vrhu...Naprave nesto sto se moze nazvati most,izmedju dva rama.Ne znam sta zele reci sa tom reakcijom.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Marin »

vjerovatno je velik prostor -razmaknuti ramovi. <dodaji SATNE OSNOVE DA RADE .
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02016.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02017.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02018.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02019.jpg



Danas,novo iskustvo.Dva roja.Da nama pocetnicima ne bi bilo lako,za to se potrude pcela.Od toliko mjesta,one su izabrale po meni najtezu opciju za memne.Izmedju zice i metalnog stuba.Prvi roj sam tri puta morao stresti,a drugi dva puta.Sa mnogo muke..uspjeo sam rojeve smjestiti u sesto ramne kosnice.Posto nemam(jedino da izvadim iz drugih kosnica),izgradjene ramove,ja sam dodao po cetiri satne osnove.
Sta dalje...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02016.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02017.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02018.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02019.jpg



Danas,novo iskustvo.Dva roja.Da nama pocetnicima ne bi bilo lako,za to se potrude pcela.Od toliko mjesta,one su izabrale po meni najtezu opciju za memne.Izmedju zice i metalnog stuba.Prvi roj sam tri puta morao stresti,a drugi dva puta.Sa mnogo muke..uspjeo sam rojeve smjestiti u sesto ramne kosnice.Posto nemam(jedino da izvadim iz drugih kosnica),izgradjene ramove,ja sam dodao po cetiri satne osnove.
Sta dalje...
Pozdrav.
Da se malo podsjetimo .Pčele kad se spremaju za rojenje ljenstvuju i dobro se hrane . Zbog obilja perge kojom se hrane bujaju im sve žlijezde , čak i jajnici . Pred sam
polazak još se dobro snabdiju energijom ( medom ) . Zbog toga u 1 kg rojevih pčela ima oko 8 000 u odnosu na 10 000 koliko je kod pčela koje nisu u rojevom stanju .
Zato pčele koje se roje imaju silnu energiju i prvo ih treba pustiti da je utroše .Zbog toga tim pčelama treba davati isključivo satne osnove i netreba ih prihranjivati
nekoliko dana , a ako je period unosa netreba nikako jer imaju pčele u svim fazama , pa i izletnice . Zbog svega navedenog rojeve pčele i duže žive , pa se često upravo
kod njih , može vidjeti povećan broj crnih pčela .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Stipo »

Evo kako sam ja postupio ove godine sa svojim rojevima.
Uhvaćen roj smješten je u 7 ramni nukleus i kada su se pčele fino smjestile nakon 2 dana zauzele su 6 ulica.
Prilikom smještaja u nukleus sam stavio u sredinu jedan okvir u kojem nije nikad bilo leglo. Na okviru je bilo malo meda i perge. Oko njega su svi ostali okviri bili samo satne osnove. Tri dana poslije pčele sam polio BeeVitalom i dodao im jednu pogaču sa stimularom. Pogača im je trajala 10 dana i za to vrijeme su izgradile sve satne osnove i matica je većinu okvira dobro zanijela. Bilo je unosa nektara i okolo legla pčele su izvukle vijence meda. Tada sam ih morao prebaciti u standardnu LR košnicu i dodati još 3 satne osnove. 25 dana nakon hvatanja standardno LR plodište bilo im je tijesno pa sam im dodao još jedan nastavak sa 10 satnih osnova. Opet sam im tada dodao stimular pogaču. Dodavajući nastavak primjenio sam zig zag metodu.
Za sljedećih 15 dana ili 45 dana nakon hvatanja roja izgradile su sve satne osnove i popunile oba nastavka.
Prije 5 dana sam ih pregledao i obilježio maticu plavom bojom jer je stara matica. Vidio sam da imaju 8 okvira lijepog legla i dodao još jednu stimular pogaču i morati ću im sljedećih dana dodati treći nastavak.
Roj je uhvaćen 10. maja ove godine.
Iz ovog mog primjera se vidi ako je dobra matica i pčele zdrave bez opterećenja varroe i drugih bolesti uz lagan unos nektara i stimulaciju pogačom za 40 dana može postati dobro društvo i nadam se da će kod mene ako vrijesak zamedi donjeti vrcanje i sebi zimnicu.
Sahista ovo sam naveo zbog tebe da vidiš šta znači pčelama malo brige i pažnje.
Nadam se da ćeš poći za ovim primjerom.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Danas je veoma topao dan.Preko 33 stepena.Posto na jednom nukleusu nemam podnjacu...ventilacija je veoma losa.Pcele su izsle napolje i preko poletaljke,prema zemlji su napravile,klupko velicinu teniske loptice..tako vise.Mislim da je zbog toplote?????.
Stipo..meni se perfektno uklapa ova dva roja.Sutra(dan ranije),pocinjem sa tretmanom(BeeVital),tako da mogu kombinovati dodavanje satnih osnova,tretman i pogaca.Na srecu,ostalo mi je nesto pogaca koje su kupljene prosle godine.Rok trajanja..malo je nejasno..mislim do avgusta.
Pozdrav....
Ps.sutra temperatura,oko 20 stepeni.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Volio bi preslagati kosnice.
Koliko po danu maksimalno mogu pomjeriti kosnicu ustranu?
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Marin »

Šta znači preslagivati je li pomjerati ih i mjenjati mjesta ,stavljati na drugu poziciju.To kako sam razumio planiraš mic po mic
pa da zauzmu drugo mjesto . Neko dan sam pročitao da i za to ima rješenje da se na istom pčelinjaku može košnica pomjeriti gdje hoćeš sa minimalnim povratkom stare izletnice na staru poziciju. Nisam probao to ali ima logike .
Naime kad se pčele smire uveče se prebace na novu lokaciju gdje ste planirali. Ispred se postavi veći komad stakla na razmaku od desetak cm od leta . Pčele kod polijetanja udaraju u staklo i nastavljaju bočno ulaziti . Poslije par dana se staklo ukloni i pčele normalno dolaze sad kraćim putom ali u svoju košnicu. Kažem nisam probao pa ni ne tvrdim da je tako . Poz
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Pokusacu bi ti malo jasniji.
Da li mogu pomjeriti dvije kosnice u lijevu ili desnu stranu...razmak je oko jednog metra.
Razlog je...novo mjesto je suncanije...
Pozdrav...
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Marin »

Ako nova nije na poziciji prethodne neće biti problema za taj jedan metar još ako jedna ide lijevo- jedna desno.
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Stipo »

sahista je napisao/la:Pokusacu bi ti malo jasniji.
Da li mogu pomjeriti dvije kosnice u lijevu ili desnu stranu...razmak je oko jednog metra.
Razlog je...novo mjesto je suncanije...
Pozdrav...
Ako su dvije košnice jedna do druge možeš ih razdvojit za jedan metar.
Ako između njih imaju druge košnice pomjeriti ih u stranu možeš za pola metra pa nakon nekoliko dana ponoviš postupak.
Ako su ti leta na košnici različitih boja možeš ih pomjeriti i za 1 metar. Pčela se orjentira po boji i obliku košnice.
Provjereno žutu krajnju košnicu sam pomjerao u stranu 2 koraka i pčele su po povratku tada išle na staro mjesto ali 2 metra prije košnice po boji su je poznale i u luku skretale na novu poziciju te ulazile bez dvoumljenja kao da nije ništa bilo.
Košnice prilikom pomjeranja lijevo ili desno pomjeriti do max pola metra. I jako je važno da leta ostanu u istoj visini i okrenuta na istu stranu. Ako se mora može se košnica u svom pčelinjaku prenjeti i na drugi kraj pčelinjaka. Pčele će se vraćati na staro mjesto i nakon nekog vremena razići će se u susjedne košnice, a tom prilikom prenešena košnica privremeno ostaje bez izletnica pa bi bilo dobro par dana u hranilicu joj dodavati malo rjeđeg sirupa.
Ima još jedna metoda koju sam ja također radio u svom pčelinjaku.
Večeri se prenese košnica na novo mjesto, a leto se zatrpa sitnom travom. Ujutro će pčele krenuti na travom zatrpano leto i trebat će im sat dva da se probiju kroz travu i da je očiste sa leta. Pritom će uzeti novu orjentaciju i vraćati se na novu poziciju kao da ništa nije bilo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Danas sam na ovome forumu procitao da se iz jedne kosnice moze uzeti kompletan ram sa pcelama,i da se moze prenijeti u neku drugu kosnicu...tamo gdje je potrebno.Za tu opciju nisam znao.Dali pcele iz kosnice gdje se dodaje novi ram prihvataju susjedne pcele...zar ne dolazi do konflikta.Mozda i nisam dobro razumjeo.Skoro da sam i zavrsio kurs,ali za tu radnju nisam cuo.Ako moze objasnjenje.
Drugo pitanje je vezano za secerni sirup.Mislim da mi je Stipo rekao da u secerni sirup dodam Kobalt.Ako se ne varam to su vitamini.Nisam siguran.U kakvom je obliku taj produkt i kako se dodaje u sirup.Kolika kolicina i gdje ga mogu nabaviti.Uskoro dolazim u Bosnu,pa sam mogao kupiti neka srestva koja mi mogu biti od koristi.Bijeli luk.Kolika kolicina se moze dodati u hranilicu od dva litra.I na koji nacin.
Hvala.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Stipo »

sahista je napisao/la:Danas sam na ovome forumu procitao da se iz jedne kosnice moze uzeti kompletan ram sa pcelama,i da se moze prenijeti u neku drugu kosnicu...tamo gdje je potrebno.Za tu opciju nisam znao.Dali pcele iz kosnice gdje se dodaje novi ram prihvataju susjedne pcele...zar ne dolazi do konflikta.Mozda i nisam dobro razumjeo.Skoro da sam i zavrsio kurs,ali za tu radnju nisam cuo.Ako moze objasnjenje.
Drugo pitanje je vezano za secerni sirup.Mislim da mi je Stipo rekao da u secerni sirup dodam Kobalt.Ako se ne varam to su vitamini.Nisam siguran.U kakvom je obliku taj produkt i kako se dodaje u sirup.Kolika kolicina i gdje ga mogu nabaviti.Uskoro dolazim u Bosnu,pa sam mogao kupiti neka srestva koja mi mogu biti od koristi.Bijeli luk.Kolika kolicina se moze dodati u hranilicu od dva litra.I na koji nacin.
Hvala.
Pozdrav.
Prihvatit će ram sa leglom i pripadajućim pčelama ali taj ram dodaji u podne kada su izletnice vani pa se na ramu nalazi malo izletnica na takvom ramu su uglavnom mlade pčele. U rano proljeće ak prebacuješš ram sa pčelama poprskaj ga sa razblaženom rakijom ili nekim drugim mirisom revimo bijelim lukom, a možeš i BeeVitalom također poprskaj malo i po ostalim ulicama pčela u košnici u koju dodaješ ram. Samo dobro pazida ne preneseš i maticu . Da bi se uvjerio da nećeš prenjeti maticu prvo je uvjek pronađi.
Kada ćeš već dolaziti u Bosnu kupi Foretepip kobalt. Jedna bočica dođe 3-4 KM i daje se na 10 l sirupa ili pogače.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Jedan roj koji sam skinuo prije par dana,je napustio kosnicu.Juce sam otvorio kosnicu...tamo nije bilo niti jedne pcele.Taj roj nisam tretirao,jer sam ga skinuo izmedju dva tretmana.Veceras moram da uradim treci tretman.Jedino sto je pohladno..pada kisa i temperatura je oko 13-14 stepeni.
Jos bi dodao da se moja drustva nisu rojila...taj roj sam uhvatio u okolini mog pcelinjaka.
Da nije varroa u pitanju?.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Azem »

sahista je napisao/la:Jedan roj koji sam skinuo prije par dana,je napustio kosnicu.Juce sam otvorio kosnicu...tamo nije bilo niti jedne pcele.Taj roj nisam tretirao,jer sam ga skinuo izmedju dva tretmana.Veceras moram da uradim treci tretman.Jedino sto je pohladno..pada kisa i temperatura je oko 13-14 stepeni.
Jos bi dodao da se moja drustva nisu rojila...taj roj sam uhvatio u okolini mog pcelinjaka.
Da nije varroa u pitanju?.
Pozdrav.
Ako je tako kao što opisuješ "rojenje" je bijeg od varoe ili neke druge bolesti.
Provjeri
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la schumy »

sahista je napisao/la:Jedan roj koji sam skinuo prije par dana,je napustio kosnicu.Juce sam otvorio kosnicu...tamo nije bilo niti jedne pcele.Taj roj nisam tretirao,jer sam ga skinuo izmedju dva tretmana.Veceras moram da uradim treci tretman.Jedino sto je pohladno..pada kisa i temperatura je oko 13-14 stepeni.
Jos bi dodao da se moja drustva nisu rojila...taj roj sam uhvatio u okolini mog pčelinjaka.
Da nije varroa u pitanju?.
Pozdrav.
Ja mislim malo drugačije - pčele samo na sebi svojstven način nisu prihvatile tvoj ponuđeni im "dom", tj. košnicu u koju si "pokupio" ovaj roj. Kada "kupiš" prirodni roj, dati ću ti svojih par savjeta kako ja postupam u tehnologiji sakupljanja rojeva:
1.) Kada pripremaš rabljenu ili novu košnicu bitno je da ju učiniš ugodnim za prihvat od strane pčela - obavezno nastavak natrljaj iznutra matičnjakom (mellisa oficinalis), jer je taj miris privlačan za maticu i za pčele zato se i zove u narodu - matičnjak. Miris ima po limunu, što sam detektirao i u BeeVital Hive Clean-u, pa su i zato pčele kada ih pošpricaš sa BeeVitalom mirne i počnu se vladati miroljubivo i radno pa se razlete po košnici.
2.) Ispod košnice u koji ću uloviti roj metnem bijelu plahtu da kada sipam pčele ostanu na plahti i da ih navečer lakše odnesem do mjesta na pčelinjaku.
3.) Kada pospremiš prvu "šaržu" - količinu pčela u nastavak, ja ga zatvaram sa komadom šper-ploče, i vise ne dosipavam, iako se ostatak pčela koji se digne opet sakuplja na mjestu gdje se uhvatio roj. Iza toga umetnem ostatak okvira sa satnim osnovama do punoga broja (10 kom). Naime kada lovim roj najprije u nastavak metnem 3 kom okvira sa satnim osnovama.
4.) Kada se "kupi" prirodni roj ovabezno treba u nastavak metnuti samo okvire sa satnim osnovama, pčele rađe prihvaćaju ovakvu formaciju, a znamo da je energija roja ogromna i on će za par dana izgraditi sve okvire sa saćem i matica će zaleći.
5.) Na mjestu gdje se kupi ostatak roja na grani sa koje smo ga pokupili, ja ga otresem u sipaonik i prospem ispred košnice na plahtu koju prostrem ispod roja. Tada na nastavak koso metnem komad šperploče da se pčele ne dižu odmah u vis i lete na mjesto gdje se opet prikuplja roj.
6.) Tada dignem poklopac-šperploču i tretiram roj sa BeeVitalom, a nakon toga metnem pogaču "stimular" na satonoše pa ponovno poklopim nastavak.
7.) Mjesto na grani na kojoj se kupi ostatak roja pošpricam sa BeeVitalom pa odmah tretiram
i taj ostatak roja. To je završni čin, nakon toga isdem za svojim poslom, a sve pčele sa grane do prednoć slete i uđu u košnicu same.
8.) Tada ometem sve pčele koje se zadrže na plahti pred leto košnice, sakupim plahtu u šator i odnesem novo društvo na poziciju na pčelinjaku.
Još par savjeta oko biologije pčele:
1.) Kada kupiš neki sumnjiv roj, kao ovaj tvoj za kojega kažeš da nije iz tvog pčelinjaka u praznu košnicu metni jedan okvira sa otvorenim leglom iz jedne od tvojih košnica. Pčele nikada neće apustiti svoju mlagunčad, sigurno ostaju u košnici i ovo što se tebi dogodilo s sigurno neće dogoditi.
2.) Ako nemaš vremena kupiti roj u vrijeme kada izleti isto uzmi okvir sa otvorenim leglom iz jedne od košnica i objesi ga pored roja. Sve će pčele preći na ovaj okvir i više se neće dizati tako da pčelar može u bilo koje doba dana doći, (ili čak sutradan!) i pokupiti roj.
3.) Uvijek tretiraj sa BeeVitalom goli roj, jer radiš dvostruku korist: uništavaš varrou koja je u roju sva na pčelama i "puštaš" miris po cijeloj košnici koja miriše na limun (vjerojatno u BeVitalu ima matičnjaka), a ovaj miris je "sidro" za roj i on sigurno neće napustiti košnicu.
Za danas toliko, pozdrav................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la schumy »

Evo i malo slikovnih zapisa "lovljenja" mojih rojeva.
Pozdrav..........schumy

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Schumy..
Hvala na izdvojenom vremenu za pisanje..i za vrlo korisne savjete.
Prvo pismeno,a posle sve slikama potvrdjeno.Svaka cast.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la schumy »

Pozdrav, šahista!
Prekrasne slike i uredan pčelinjak!
Jedan mali savjet: Vidim da ti pčele "padaju" ispred košnica po zemlji kada dođu pred košnicu. To je od tereta koji nose a ako je malo i vjetra ne mogu "od prve" pogoditi leto. Postavi kosu dasku kojom dolaze na leto (tzv. "letnu dasku"), ja ih držim cijelu sezonu do kasne jeseni pred zazimljavanje, i da vidiš kako im dobro dođe! Pogledaj neke od mojih postova i slika točno se vidi kako ja ovo imam izvedeno. To je za pčelarenje u pašnoj sezoni izvrsna stavr, sa dolaskom jesei i prihrane sirupom za zimnicu obavezno ih skinuti zbog mogućnosti pojave grabeža.
Što je ona košnica sa 2 leta? Dali je u njoj 1 ili 2 društva (nukleusa)?
Pozdrav...........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la beequeen »

dobrodoslica sa malim zakasnjenjem :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Odgovorite