Uvod

Komentari i kritike, prijava grešaka, ideje, pitanja itd.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Nemože Senade ponovo sam se registrovao.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

to će ti primjetiti admisnistrator ,,javi mu e neka ti otkloni problem,,,, nezgodne su im postavke foruma nema nigdje kontak ADMIN ,,,, samo se javi administraciji i oni će to riješiti i vratit će ti stari nick
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

hvala ti ja i tebe optereti svojim problemima.Djeca mi kažu neka je voliš ti svugdje zaviriti. Ali moram učiti.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ma ništa me ne opterećavaš,,:) )))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Halo imali iko živ na ovom forumu??????
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

:)))))
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

IZET je napisao/la:Halo imali iko živ na ovom forumu??????
Ima Ima bogu na amanet
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

IZET je napisao/la:Halo imali iko živ na ovom forumu??????
Ima mrtav umoran i ljut na ovu kišurinu. Cjeli da režem, brusim, razmjeram i lupam čekićem i rezultat na kraju 20 novih pokrovnih mreža i 20 novih ožičenih ramova.
Cilj mi je ovog ljeta udvostručiti broj košnica u pčelinjaku samo ne znam hoću li ih moći napuniti i rojevima. Pčele su većinom potrošile zimske zalihe meda, a kakvo je ovaj mjesec vrijeme sumnjam da su išta bitno skupile nektara. Nisam uspio zbog stalne kiše i niske temperature napraviti detaljni pregled društava koji sam trebao napraviti prije tjedan dana, ali sudeći po stanju vage u košnicama više nema hrane možda 1-2 kg. Vaga pokazuje bruto 29kg. Ispod 28kg ne smi pasti jer bi to značilo katastrofu.
Sutra mi je kišobran u jednu ruku kantu sirupa u drugu i u pčelinjak kada nema meda u prirodi ima šećera u vreći. Srećom da hranilice skidam tek u 7 mjesecu, a evo još jednog od razloga zašto ih toliko dugo držim na košnicama jer uvjek su dobro došle.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

Stipo je napisao/la:
IZET je napisao/la:Halo imali iko živ na ovom forumu??????
Ima mrtav umoran i ljut na ovu kišurinu. Cjeli da režem, brusim, razmjeram i lupam čekićem i rezultat na kraju 20 novih pokrovnih mreža i 20 novih ožičenih ramova.
Cilj mi je ovog ljeta udvostručiti broj košnica u pčelinjaku samo ne znam hoću li ih moći napuniti i rojevima. Pčele su većinom potrošile zimske zalihe meda, a kakvo je ovaj mjesec vrijeme sumnjam da su išta bitno skupile nektara. Nisam uspio zbog stalne kiše i niske temperature napraviti detaljni pregled društava koji sam trebao napraviti prije tjedan dana, ali sudeći po stanju vage u košnicama više nema hrane možda 1-2 kg. Vaga pokazuje bruto 29kg. Ispod 28kg ne smi pasti jer bi to značilo katastrofu.
Sutra mi je kišobran u jednu ruku kantu sirupa u drugu i u pčelinjak kada nema meda u prirodi ima šećera u vreći. Srećom da hranilice skidam tek u 7 mjesecu, a evo još jednog od razloga zašto ih toliko dugo držim na košnicama jer uvjek su dobro došle.
Eh... Stipe sta dr.da se radi kad se mora mora se
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Plašim se da nam se ne ponovi 2008 godina kad smo morali mi pčele pomoći sa hranom da prežive umjesto da uzmemo od njih. I kod mene juče evo i danas dan grozan kiša ali vidim jadnice izlijeću po kiši u prirodu a koja padne na zemlju ptice ih odma pokupe i raskomadaju. Sve su ih nevolje snašle.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Stipo na koliko ti je nasavaka ta kontrolna košnica težine 29kg.????
sijana
Čita, piše dovoljno
Postovi: 71
Pridružen/a: 13 stu 2009, 15:22

Post Postao/la sijana »

Dobar dan svima na forumu.
Kod mene pokraj silne kiše pčele su po prvi put napadnute od ptica pčelarica.Jato od dvadesetak ptica neumorno lovi svaku pčeli koja i po kiši izađe iz košnice,a nekoliko puta spuštale su se i na leto i hvatale pčelu.Te ptice su zakonom zaštičene pa sam morao hitnim sastankom u obitelji donjeli zakon o zaštiti pčela i objavu rata pticama.
Nadam se da će i ptice razumjet šta ih može snač i da će brzo odustat od mojih pčela.Za sada tolko u očekivanju ljepog vremena.
Pozdrav.....
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

IZET je napisao/la:Stipo na koliko ti je nasavaka ta kontrolna košnica težine 29kg.????
Sve su mi košnice još na 2 nastavka. Kako je loše vrijeme ovog mjeseca nisam siguran da ću stavljati ove godine 3. nastavak. Ma šalu na stranu kod mene košnice obično dobiju 3. nastavak krajem maja, a razrojavanje se radi u prvoj polovini juna jer tek tada livada znatnije zamedi ako nema previše kiše. Vidjet ćemo do tada ima još mjesec dana.
U mom kraju prvi prirodni rojevi dolaze krajem maja, a rojenje završava sredinom juna.
Klima je glavni razlog takvom kašnjenju. Proljeća su kišovita, a noći hladne evo baš jutros gledam po vrhovima okolnih planina pao novi snijeg. Dodat ću sliku neka se vidi
da sredinom maja kod mene zna zasnježiti.
slika
Evo razloga zašto je danas temperatura u 13 sati tek 7 stepeni.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 16 svi 2010, 15:11, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Uh nevolim snijeg vidjeti ni na slici. Za nastavke sam te pitao jer vidim mala kilaža ali sad mi je jasno to su samo 2 nastavka zato je tako. Kod mene su 3 i vaga je sada na 52.2kg.i slabo se povećava. Sad je zakišilo pravo sad će vaga ići dolje a što je još gore ako se pčele zaroje jer su pune košnice a ne izlaze pa da se ne sjete iz dosade da bace roj.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Kada kod mene vaga pokaže 52 kg trljam ruke jer sigurno ima sanduk meda za izvrcati.
Do sada od kad imam vagu najveća izmjerena težina je bila 67 kg bruto naravno sa 3 nastavka. Težine preko 50 kg su jednom u 3 godine. Štaš to je pčelarska sudbina na ovim područjima. Jednom u 10 godina mi se desilo da sam iste godine vrcao livadu i na jesen vrijesak ukupno 60 kg po društvu, a stari pčelari vele da se takva godina dogodi jednom u 20 godina. S obzirom da je to bilo prije 9 godina još mi je čekati 11 godina hahahaha strpljen spašen.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

NIJE DŽABA ONA PJESMA snijeg pade na behar na voće,,,,,, a i kiša i led :) )))

Ovo nepamtim kao ni 2008 godinu da je bilo ovako,,,,, Stipo ti imaš bar još nade da će se nešto popraviti , kod nas mislim da je bagrem tužan što nije dao više,,, :(
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Kod mene temperatura vani 4 stepena C. :((((

Mjena je bila na kiši , mogao bi ovaj cijeli mjesec pretežno ovakav biti.
Sad sam gledala prognozu vremena , do petka sve kiša, ako srijede mrvu oblaka i stidljivog sunca... i opet kiša , kiša...

Da vi nemate kakve vedrije prognoze ... :)
Zadnja izmjena: pasha, dana/u 16 svi 2010, 19:27, ukupno mijenjano 1 put.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

Stipo gledajuci tvoju sliku sa snijeznom kapom na toj planini (volio bih znati kako se zove)misljenja sam da bi ti trebao imati jedan pcelinjak malo zupnije(negdje nize pa tek tamo posle 7-10 juna dovesti tvoje pcele na tom mjestu(odakle si slikao). Imam osjecaj da bi tad tvoja vaga mahnitala.Nesto slicno je i kod mene,moje pcele se sada nalaze 500m.n.visine Bijelo Polje sjeverni dio C.Gore(sandzak)tako da je planina Bjelasica izad nas i to nama sa juzne strane ,tog snijega sada ima vise nego na tvojoj slici i kad naidje onaj juzni razvigorac (koji bi trebao biti razvigorac)on se zapravo gore ohladi i zna unistiti kako behar tako i ostalo,ali zato kasnije vozimo pcele gore te pokusavamo nadoknaditi ustvari ako i ovdje okrene povoljno vrijeme,e tada imamo duplu pasu.Eto pisuci u rublici **uvod**koristim priliku da se predstavim odakle sam,te vas ujedno sve pozdravljam u nadi za sto mednijim danima.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

irko je napisao/la:Stipo gledajuci tvoju sliku sa snijeznom kapom na toj planini (volio bih znati kako se zove)misljenja sam da bi ti trebao imati jedan pcelinjak malo zupnije(negdje nize pa tek tamo posle 7-10 juna dovesti tvoje pcele na tom mjestu(odakle si slikao). Imam osjecaj da bi tad tvoja vaga mahnitala.Nesto slicno je i kod mene,moje pcele se sada nalaze 500m.n.visine Bijelo Polje sjeverni dio C.Gore(sandzak)tako da je planina Bjelasica izad nas i to nama sa juzne strane ,tog snijega sada ima vise nego na tvojoj slici i kad naidje onaj juzni razvigorac (koji bi trebao biti razvigorac)on se zapravo gore ohladi i zna unistiti kako behar tako i ostalo,ali zato kasnije vozimo pcele gore te pokusavamo nadoknaditi ustvari ako i ovdje okrene povoljno vrijeme,e tada imamo duplu pasu.Eto pisuci u rublici **uvod**koristim priliku da se predstavim odakle sam,te vas ujedno sve pozdravljam u nadi za sto mednijim danima.
Ta planina koju sam slikao je južno od mene a zove se Kamešnica i u sklopu je Dinare istočno je Tušnica a sjeverno je Cincar svi su vrhovi tih planina ponovo pobjelili.
Pčelinjak se moj nalazi na 800 m nv na padini koja je okrenuta prema jugu. Jako je povoljno mjesto za pčelinjak, ali osim livade nema druge paše. Da spustim pčelinjak na nižu nv morao bi napustiti hercegbosanski kanton jer je najniža točka Livanjskog polja oko 730 m nv. Krajem ljeta selim pčele 6-7 km na Tušnicu ako vrijesak zamedi, ako ne zamedi ništa od selidbe. Ako na jesen odem u mirovinu možda pčele budem selio još negdje na neku pašu, možda na bagrem, a najbliži mi je u dolini Neretve 150 km.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

gdje je taj bagrem na dolini neretve stipo??
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

pasha je napisao/la:Kod mene temperatura vani 4 stepena C. :((((

Mjena je bila na kiši , mogao bi ovaj cijeli mjesec pretežno ovakav biti.
Sad sam gledala prognozu vremena , do petka sve kiša, ako srijede mrvu oblaka i stidljivog sunca... i opet kiša , kiša...

Da vi nemate kakve vedrije prognoze ... :)
pasha ti nam baš doli ulje na vatru...Pa kud ćeš više kiše pobogu!!!! Neka nervoza ušla umene zbog ove kiše. Posle kiše će vjerovatno doći sunce da sve sprži i ode godina u nepovrat.
ELMIR
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 sij 2010, 10:26

Post Postao/la ELMIR »

nema ljudi meda od bagrema kisni dani i vrijeme hladno bas je nas pogodilo
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

IZET je napisao/la:
pasha je napisao/la:Kod mene temperatura vani 4 stepena C. :((((

Mjena je bila na kiši , mogao bi ovaj cijeli mjesec pretežno ovakav biti.
Sad sam gledala prognozu vremena , do petka sve kiša, ako srijede mrvu oblaka i stidljivog sunca... i opet kiša , kiša...

Da vi nemate kakve vedrije prognoze ... :)
pasha ti nam baš doli ulje na vatru...Pa kud ćeš više kiše pobogu!!!! Neka nervoza ušla umene zbog ove kiše. Posle kiše će vjerovatno doći sunce da sve sprži i ode godina u nepovrat.
Nemoj Izete , sve ima gore od goreg.

Ne treba čovjek da kuka i da se sekira, osim za ono na šta može uticati. :)))

Biće dobro, akoBogda....
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Potpuno si u pravu ali to je malo jače od nas malo mi bude lakše kad se izjadim nekome kao da će mi pomoći.
U ovom slučaju samo bog nam može pomoći ali izgleda da to nismo zaslužili. Mnogo od njega tražimo a za uzvrat ništa ne dajemo.
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

IZET je napisao/la:Potpuno si u pravu ali to je malo jače od nas malo mi bude lakše kad se izjadim nekome kao da će mi pomoći.
U ovom slučaju samo bog nam može pomoći ali izgleda da to nismo zaslužili. Mnogo od njega tražimo a za uzvrat ništa ne dajemo.
Taman tako!
Nažalost. :(((
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Odgovorite