Americka Trulez Legla

Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

Odlicno predavanje.Nepostivanje zakonskih procedura je usko povezano sa kriminalom i to treba ostro sakcionisati.
Prepostavljam da se pojedini vodeci pcelari u BiH,nece sloziti sa metodama suzbijanja americke trulezi koje je izneseno na predavanju doticne gospodje...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:Odlicno predavanje.Nepostivanje zakonskih procedura je usko povezano sa kriminalom i to treba ostro sakcionisati.
Prepostavljam da se pojedini vodeci pcelari u BiH,nece sloziti sa metodama suzbijanja americke trulezi koje je izneseno na predavanju doticne gospodje...
Pozdrav.
Neznam dali si pogledao cijelo predavanje ! Želio bih da razmotriš rečenicu u kojoj je riječ "namjerno" koja je dosta blago rečena .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la j.nezic84 »

Nemam nikakvog znanja o bolestima legla kao sto su ET i ATL.Kako prepoznati ATL?koji su simptomi otkrivanja u ranoj fazi a koji u kasnoj?jedino sto sam u literaturi uspio naci je da se uginila licinka rasteze pod cackalicom.pa zar se nece bilo koja uginula licinka iz bilo kog drugog razloga,takodjer otezati?u cemu je razlika?sto je to sto je tipicno bas za ATL?ima li miris-smrad na ribu,ili nema?
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la Ismet »

ako se ne varam ATL ima miris (smrad) na stolarsko tutkalo.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la j.nezic84 »

Samo to?koji bi bili ostali simptomi?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la mugdo »

ima više simptoma a najčešći su ulegnuta ćelija sa oboljelom larvom ili probušena,specifičan miris(smrad), bezoblična larva smeđe boje koja se razvlači par centimetara, znatno više nego kod larvi uginulih iz drugih razloga, imao sam priliku dva puta da vidim, srećom ne kod sebe,ali bez laboratorijskog nalaz ništa nije 100% sigurno
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la balasevic »

bas sto je kolega mugdo opisao takvi su simptimi nazalost ja sam to imao kod sebe.Al bez analize nemoze se tvrditi 100% da je ATL ja sa svoje pcele pretresao dva puta u roku od par dana i za sad nema nista hvala Bogu to je bilo prosle godine i pratim to drustvo i sad je jedno medju boljim znakova bolesti nema,ako se odradi po prospisu moze se rjesiti bolest.
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la j.nezic84 »

Hvala na informacijama kolege!imao sam kod dva roja uginulog legla malo,pa sam se zabrinuo!medjutim to je samo na krajnjim ramovima,u centru gnijezda je leglo zdravo.ne osjecam nekakav miris-smrad,celije nisu ulegnute,ali ni ispupcene.nevjerujem da je to zlo u pitanju,jer nisam kupovao pcele sa strane.koji bi drugi razlog jos dosao u obzir?da li se leglo na krajnjim ramovima usled velikog prosirenja sacem s moje strane ,moze prehladiti u ovo doba-mislim ljeti?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la mugdo »

može se leglo prehladiti i ljeti,doduše rijeđe i teže nego zimi ali može kad noćne temperature opadnu na 10-15 c a krajevi legla iz nekog razloga ostanu nepokriveni pčelama, ali to je samo posljedica nečeg drugog što je dovelo do nesrazmjera pčela i legla
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la j.nezic84 »

Evo kolege,posle duze sumnje,i slanja na analizu uzoraka,obistinilo se sto sam sumnjao,da se kao jos uvijek relativan pocetnik u pcelarstvu sretnem vec s onim najcrnjim u pcelarskom svijetu,a to je ATL!4 kosnice su mi pozitivne,3 sto sam i sumnjao,a 4-rta bez klinickih znakova al su dokazane spore u medu ranom dijagnostikom.Iduce nedelje ide unistavanje po propisanoj proceduri na 3 kosnice,a na 4-vrtoj pretresanje.Zelim da napomenem da sam sam dobrovoljno dostavio uzorke iz svih kosnica i onih na oko zdravih,u nadi da to presijecem sto ranije.A netko ranije ovde rece da je vatra najbolji sanitarac-nazalost tako je.Kamo srece kad bi svi ovako postupali,ova bolest bi se maltene iskorijenila.Medjutim,vecina pcelara suti i krije kao da je to neka sramota,a u stvari siri bolest dalje i samom sebi radi gore a i drugima.Tako je vjerovatno i sa mnom,jer pcele su mi bile zdrave,nisam kupovao nista sa strane,a u blizini postoje jos tri pcelinjaka i pretpostavljam da je izvor bolesti u jednom od njih.Trudicu se putem veter.inspektora da se dobro pretresu ti pcelinjaci,jer analiza je besplatna hvala Bogu prvi put ove godine,pa nek gospoda izvole dostaviti uzorke(u sto cisto sumnjam-kakvo nam je sve u drzavi).Zanima me da li neko zna kako ide procedura u vezi naknade stete?Citao sam da ministarstvo vrsi naknadu kod klinicki oboljelih,dok se kod potencijalno oboljelih vrsi pretresanje,neradi se unistavanje po zakonu-neznam kako to izvesti pravilno,i da li da to radim uopste,koliko je to pametno?da li se tim parama uopste moze nadati?Rece mi jedan pcelar ovde "ti tako mlad imas vec takvo iskustvo sto se rijetko srece da se sretnes sa ATL",malo mi falilo da mu kazem:Je...o te takvo iskustvo!Al sta je tu je,postupicu po zakonu pa idemo dalje!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

j.nezic84 je napisao/la:Evo kolege,posle duze sumnje,i slanja na analizu uzoraka,obistinilo se sto sam sumnjao,da se kao jos uvijek relativan pocetnik u pcelarstvu sretnem vec s onim najcrnjim u pcelarskom svijetu,a to je ATL!4 kosnice su mi pozitivne,3 sto sam i sumnjao,a 4-rta bez klinickih znakova al su dokazane spore u medu ranom dijagnostikom.Iduce nedelje ide unistavanje po propisanoj proceduri na 3 kosnice,a na 4-vrtoj pretresanje.Zelim da napomenem da sam sam dobrovoljno dostavio uzorke iz svih kosnica i onih na oko zdravih,u nadi da to presijecem sto ranije.A netko ranije ovde rece da je vatra najbolji sanitarac-nazalost tako je.Kamo srece kad bi svi ovako postupali,ova bolest bi se maltene iskorijenila.Medjutim,vecina pcelara suti i krije kao da je to neka sramota,a u stvari siri bolest dalje i samom sebi radi gore a i drugima.Tako je vjerovatno i sa mnom,jer pcele su mi bile zdrave,nisam kupovao nista sa strane,a u blizini postoje jos tri pcelinjaka i pretpostavljam da je izvor bolesti u jednom od njih.Trudicu se putem veter.inspektora da se dobro pretresu ti pcelinjaci,jer analiza je besplatna hvala Bogu prvi put ove godine,pa nek gospoda izvole dostaviti uzorke(u sto cisto sumnjam-kakvo nam je sve u drzavi).Zanima me da li neko zna kako ide procedura u vezi naknade stete?Citao sam da ministarstvo vrsi naknadu kod klinicki oboljelih,dok se kod potencijalno oboljelih vrsi pretresanje,neradi se unistavanje po zakonu-neznam kako to izvesti pravilno,i da li da to radim uopste,koliko je to pametno?da li se tim parama uopste moze nadati?Rece mi jedan pcelar ovde "ti tako mlad imas vec takvo iskustvo sto se rijetko srece da se sretnes sa ATL",malo mi falilo da mu kazem:Je...o te takvo iskustvo!Al sta je tu je,postupicu po zakonu pa idemo dalje!
Bices ti dobar pcelar...
Ostali neka se stide.Kolega nazalost u BiH pcelarstvu moze sve.Bolje da ne pricam dobicu ban.
Pokusaj naci izvor bolesti,ako ne ide po zakonu,druze ti udri jednog po jednog.Ocisti pcelinjak,pose toga od mene imas jedno drustvo velicine kakvo ti zelis.Cijena i vrijeme nabavke drustva nije bitno.U Belgiji na 30 mjesta pronadjena ATL.U Holandiji isto na vise mjesta...znas zbog cega,zato sto je obavezno da posaljes uzorke.Bilo kako bilo meni je jako zao.....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la j.nezic84 »

Hvala Sahista na komplimentu,a i na podrsci.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la: Bices ti dobar pcelar...

Ostali neka se stide.Kolega nazalost u BiH pcelarstvu moze sve. Bolje da ne pricam dobicu ban.

Pozdrav.
Slobodno opleti, jer samo ja ovdje mogu nekog banovat Jedno je sigurno da ne možeš ništa gore kazat od tvoji prdhodnika a nisu banovani, svi stoje na svojim mjestima, osim već kako sam kazao ako se radi o vjersko - nacionalnomom vrijeđanju.
Znači to tvoje blanovanje se odnosi na mene pa slobodno opleti nećeš biti banovan,oni prije tebe su mi psovali i išli u druge države gibetili i pričali gluposti o meni i o forumu i još niko nije dobio BAN.
Neki su molili da ih banujem a još uvjek pomno prate dešavanja na forumu i čekaju iz zasjede to im dođe kao hrana da odmah mogu širiti gluposti .

Nemoj se ustručavat samo opleti ovdje ima više demokratije nego u Holandiji!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la mugdo »

j.nezic84 je napisao/la:Evo kolege,posle duze sumnje,i slanja na analizu uzoraka,obistinilo se sto sam sumnjao,da se kao jos uvijek relativan pocetnik u pcelarstvu sretnem vec s onim najcrnjim u pcelarskom svijetu,a to je ATL!4 kosnice su mi pozitivne,3 sto sam i sumnjao,a 4-rta bez klinickih znakova al su dokazane spore u medu ranom dijagnostikom.Iduce nedelje ide unistavanje po propisanoj proceduri na 3 kosnice,a na 4-vrtoj pretresanje.Zelim da napomenem da sam sam dobrovoljno dostavio uzorke iz svih kosnica i onih na oko zdravih,u nadi da to presijecem sto ranije.A netko ranije ovde rece da je vatra najbolji sanitarac-nazalost tako je.Kamo srece kad bi svi ovako postupali,ova bolest bi se maltene iskorijenila.Medjutim,vecina pcelara suti i krije kao da je to neka sramota,a u stvari siri bolest dalje i samom sebi radi gore a i drugima.Tako je vjerovatno i sa mnom,jer pcele su mi bile zdrave,nisam kupovao nista sa strane,a u blizini postoje jos tri pcelinjaka i pretpostavljam da je izvor bolesti u jednom od njih.Trudicu se putem veter.inspektora da se dobro pretresu ti pcelinjaci,jer analiza je besplatna hvala Bogu prvi put ove godine,pa nek gospoda izvole dostaviti uzorke(u sto cisto sumnjam-kakvo nam je sve u drzavi).Zanima me da li neko zna kako ide procedura u vezi naknade stete?Citao sam da ministarstvo vrsi naknadu kod klinicki oboljelih,dok se kod potencijalno oboljelih vrsi pretresanje,neradi se unistavanje po zakonu-neznam kako to izvesti pravilno,i da li da to radim uopste,koliko je to pametno?da li se tim parama uopste moze nadati?Rece mi jedan pcelar ovde "ti tako mlad imas vec takvo iskustvo sto se rijetko srece da se sretnes sa ATL",malo mi falilo da mu kazem:Je...o te takvo iskustvo!Al sta je tu je,postupicu po zakonu pa idemo dalje!
što se tiče procedure nisam sigiran za rs međuim u fbih pola plaća federacija pola kanton, uglavnom federacija isplati brzo a kanton kad bude viška para a to znači da ćeš popričekati osim ako imaš neku štelu u ministarstvu, u ovoj priči pčelari su najveći problem mislim oni nesavjesni kod nas u imamo žarište u djelu općine prema g. vakufu i evo 3-4 godine zaredom potvrdi se i uništi po 1-2 pčelinjaka svake godine što nas je potaklo da vršimo preglede svih pčelinjaka na području naše općine kako bi se štete bar djelimično umanjile, naše udruženje pčelara ima odličnu saradnju sa vet. stanicom bez čije pomoći nebi mogli puno ostvariti, rekoh pčelari su najveći problem, primjer jedan udruženje pozove predavača "velikog" pčelara mislim velikog po godinama,činu i djelom po broju košnica i on javno preporučuje preventivno davanje antibiotika u cilju preveniranja ATL!? šta ćeš očekivati od neukog seljaka koji ima par košnica kad ovako rade naši iskusni pčelari
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

senad je napisao/la:
sahista je napisao/la: Bices ti dobar pcelar...

Ostali neka se stide.Kolega nazalost u BiH pcelarstvu moze sve. Bolje da ne pricam dobicu ban.

Pozdrav.
Slobodno opleti, jer samo ja ovdje mogu nekog banovat Jedno je sigurno da ne možeš ništa gore kazat od tvoji prdhodnika a nisu banovani, svi stoje na svojim mjestima, osim već kako sam kazao ako se radi o vjersko - nacionalnomom vrijeđanju.
Znači to tvoje blanovanje se odnosi na mene pa slobodno opleti nećeš biti banovan,oni prije tebe su mi psovali i išli u druge države gibetili i pričali gluposti o meni i o forumu i još niko nije dobio BAN.
Neki su molili da ih banujem a još uvjek pomno prate dešavanja na forumu i čekaju iz zasjede to im dođe kao hrana da odmah mogu širiti gluposti .

Nemoj se ustručavat samo opleti ovdje ima više demokratije nego u Holandiji!
Svejedno mi.Vidim prave se razlike ko od dakle dolazi,pa pojedinci mozda i glume administratore ove stranice,a ja se cuvam takvih.Ovo sto si gore naveo,sa sigurnoscu mogu tvrditi da ne spadam u tu grupu.Posto vec imam prakticno problem sa ATL/om,imali ko sta u kucnoj radinosti da otklonimo i ovaj problem.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

j.nezic84 je napisao/la:Hvala Sahista na komplimentu,a i na podrsci.
Radi po zakonu.To rade samo posteni i veliki ljudi,pa makar islo i na tvoju stetu.Skoro sam imao jedan privatni razgovor sa Rajkom Radivojcom,covjek je prije svega pismen i poznaje zakon.Postoje mnogi zakoni koji su uvedeni u BiH pcelarstvu,zakoni o kojima mnoge Evropske zemlje mogu zaviditi,ali posto u BiH vlada poprilicno nezakonje koga jos interesuju zakonske uredbe...nazalost za to su najveci krivci sami pcelari.I onda ovdje pocnu palamudat i prosipat pamet ovoga svijeta.Dokle god se zakon ne bude postovao nema napretka i ovakvih slucajeva ce biti sve vise i vise.Od nekog sam cuo,to vjerovatno Senad zna da je kolega Efendija isto fasovao ATL.
Ja bih uskoro trebao dobiti jedne kontrolne papirice gdje na licu mjesta mozes utvrditi prisutnost ATL...ako bude sve u redu ostavicu nekoliko komada.
Sretno i drzi se...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la: Svejedno mi.Vidim prave se razlike ko od dakle dolazi,pa pojedinci mozda i glume administratore ove stranice,a ja se cuvam takvih.Ovo sto si gore naveo,sa sigurnoscu mogu tvrditi da ne spadam u tu grupu.Posto vec imam prakticno problem sa ATL/om,imali ko sta u kucnoj radinosti da otklonimo i ovaj problem.
Pozdrav.
Niko ne pravi razlike i taj o kome pričaš svojevremeno si ga kovao u zvijezde i zahvlajivao što ti je otvorio vidike.

Dobijao sam mngo poziva kao i upita preko e-maila vezano za određenu tehnologiju a ponajviše u vezi pčelarenja sa DB košnicom i moj odgovor je uvjek bio da ne znam jer ne radim sa DB a velika je razlika pčelariti sa DB i LR isto tako vezano za dvomatično pčelarenje ne znam jer nema niti jedne dvomatične zajednice .

Isto se odnosi i na tebe koji ne želiš da prihvatiš istinu ,Pored toga što pčelariš sa drugačijim tipom košnice, drugačiji prirodni uslovi pčelarenja, zakonska regulativa ,podrška , postaješ isključiv. Ne želiš da razumiješ surove uslove pčelarenja, u BH. Toliko o razlikama

Što se tiče kućne radinosti . Ne mogu baš biti 100% siguran, do prije 4 godine nisam imao ATL isto, kako sam počeo koristiti VARRO STOP ceha beneen OAZU kućna radinost takođe nema. Da li sa ovim iskustvom mogu kazati da OAZA preventivno djeluje i protiv ATL nisam još siguran moramo još sačekat bar 5 godina. U svakom slučaju vrijedi razmišljanja i POZORNOSTI . Hvala na sugestiji!

Što se tiče ATL do sada se nisam susretao lično samo mogu prenositi iskustva drugih. Ta iskustva su ranolika jedni uništavaju drugi spašavaju. Prema dosadašnjim iskustvima pčelara ako se na vrijeme detektuje vrijedi spašavat, sada je to već kasno.

Da se kod mene desi iz radoznalosti u kućnoj radinosti ja bi te pčele spojio sa susjednim pa d a imam vlastito iskustvo. a okvire spaliti.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

senad je napisao/la:
sahista je napisao/la: Svejedno mi.Vidim prave se razlike ko od dakle dolazi,pa pojedinci mozda i glume administratore ove stranice,a ja se cuvam takvih.Ovo sto si gore naveo,sa sigurnoscu mogu tvrditi da ne spadam u tu grupu.Posto vec imam prakticno problem sa ATL/om,imali ko sta u kucnoj radinosti da otklonimo i ovaj problem.
Pozdrav.
Niko ne pravi razlike i taj o kome pričaš svojevremeno si ga kovao u zvijezde i zahvlajivao što ti je otvorio vidike.

Dobijao sam mngo poziva kao i upita preko e-maila vezano za određenu tehnologiju a ponajviše u vezi pčelarenja sa DB košnicom i moj odgovor je uvjek bio da ne znam jer ne radim sa DB a velika je razlika pčelariti sa DB i LR isto tako vezano za dvomatično pčelarenje ne znam jer nema niti jedne dvomatične zajednice .

Isto se odnosi i na tebe koji ne želiš da prihvatiš istinu ,Pored toga što pčelariš sa drugačijim tipom košnice, drugačiji prirodni uslovi pčelarenja, zakonska regulativa ,podrška , postaješ isključiv. Ne želiš da razumiješ surove uslove pčelarenja, u BH. Toliko o razlikama

Što se tiče kućne radinosti . Ne mogu baš biti 100% siguran, do prije 4 godine nisam imao ATL isto, kako sam počeo koristiti VARRO STOP ceha beneen OAZU kućna radinost takođe nema. Da li sa ovim iskustvom mogu kazati da OAZA preventivno djeluje i protiv ATL nisam još siguran moramo još sačekat bar 5 godina. U svakom slučaju vrijedi razmišljanja i POZORNOSTI . Hvala na sugestiji!

Što se tiče ATL do sada se nisam susretao lično samo mogu prenositi iskustva drugih. Ta iskustva su ranolika jedni uništavaju drugi spašavaju. Prem dosadašnjimiskuistvimapčelara ako s ena vrijeme detektuje vrijedi spašavat, sada je to već kasno.

Da se kod mene desi iz radoznalosti u kućnoj radinosti ja bi te pčele spoji sa susjednim pa d a imam vlastito iskustvo. a okvire spaliti
Ja sam i dan danas jos uvjek zahvalan kolegi na upustvima.Nikada i nisam imao nista protiv njega,niti sam mu nesto ruzno rekao.E sad ako imamo neka razlicita misljenja u vezi preparata,Boze dragi tu mu ne mogu pomoci.Inace on me je uveo u svijet BeeVitala i za to sam mu zahvalan.Ne rece ti nista za efendiju.Uslovi ovaki ili onaki,treba se prilagoditi.Postoji mnogo pcelara koji imaju dobre pcelarske prihode,ljudi sele,bore se,a neki su zadovoljni da vrcaju i svake cetvrte godine.Nisam ni ja imao ATL,nisam sigurno zato sto sam prekontrolisan,a koristim i BeeVital,mozda je i do toga.Kako ce mo na vrijeme detektovati...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la: Ne rece ti nista za efendiju. Uslovi ovaki ili onaki,treba se prilagoditi. Postoji mnogo pcelara koji imaju dobre pcelarske prihode,ljudi sele,bore se,a neki su zadovoljni da vrcaju i svake cetvrte godine.Nisam ni ja imao ATL,nisam sigurno zato sto sam prekontrolisan,a koristim i BeeVital,mozda je i do toga.Kako ce mo na vrijeme detektovati...
Pozdrav.

Nemam ja šta da govorim za bilo koga niti želim da licitiram sa imenima. Imaš PP pa ga kontaktiraj. NIje on dužan da mi polaže račune niti bilo koji član sa foruma. Svakako da ima i onih koji žele da podjele samnom svoja iskustva, žao mi je samo što im ne mogu baš mnogo pomoć osim da ih saslušam.
Nije pametno ni od tebe da navodiš bilo koga.

Kako će te na vrijeme detektovat? Nadam se da će Blaško da objasni obzirom da je naveo da je saradnik instituta jedne napredne zemlje . JA potom pitanju nema za sada ličnog iskustva.

Što se tiče zadovoljstva . “Strpljenje su stepenice, a ko se uz njih penje doseže do zadovoljstva.”
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la Stipo »

sahista je napisao/la: Svejedno mi.Vidim prave se razlike ko od dakle dolazi,pa pojedinci mozda i glume administratore ove stranice,a ja se cuvam takvih.Ovo sto si gore naveo,sa sigurnoscu mogu tvrditi da ne spadam u tu grupu.Posto vec imam prakticno problem sa ATL/om,imali ko sta u kucnoj radinosti da otklonimo i ovaj problem.
Pozdrav.
Dragi kolega samo javi i ja ču nešto da izmućkam na ECO bazi i taj problem ima da nestane.
Samo imam jedan problem jer neznam gdje da oprobam tu mućkalici jer u mom pčelinjaku nema ATL, a nije je nikad ni bilo.
Neznam nisam siguran da oprobaš Bio Vit Clean jer on liječi sve bolesti legla možda će i da očisti ATL koji imaš.
Tko zna vrijedi probati, a ne odmah spaljivati s mukom stečeno. :lol:
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

Stipo je napisao/la:
sahista je napisao/la: Svejedno mi.Vidim prave se razlike ko od dakle dolazi,pa pojedinci mozda i glume administratore ove stranice,a ja se cuvam takvih.Ovo sto si gore naveo,sa sigurnoscu mogu tvrditi da ne spadam u tu grupu.Posto vec imam prakticno problem sa ATL/om,imali ko sta u kucnoj radinosti da otklonimo i ovaj problem.
Pozdrav.
Dragi kolega samo javi i ja ču nešto da izmućkam na ECO bazi i taj problem ima da nestane.
Samo imam jedan problem jer neznam gdje da oprobam tu mućkalici jer u mom pčelinjaku nema ATL, a nije je nikad ni bilo.
Neznam nisam siguran da oprobaš Bio Vit Clean jer on liječi sve bolesti legla možda će i da očisti ATL koji imaš.
Tko zna vrijedi probati, a ne odmah spaljivati s mukom stečeno. :lol:
Ti ko Gargamel u Strumfovima,svake epizode kuha neki sastojak u svoj kucnoj lab. :D
Kod mene to ne mozes hvala Bogu ispitati,to rade ljudi koji imaju zavrsene studije prije nego sto si ti uopste dosao u kontakt sa pcelama.Lijeci sve,nema sta,vrijeme je za nagrade.Prije ces naci pokusnih kunica u svojoj okolini,nego kod mene,vjeruj mi.Nazalost i ne zelim vive ponavljati.Protokol je jako jasan,i kod vas i kod nas...lijecenje ATL/a je zakonski zabranjeno...al necemo o tome...
Pozsdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

senad je napisao/la:
sahista je napisao/la: Ne rece ti nista za efendiju. Uslovi ovaki ili onaki,treba se prilagoditi. Postoji mnogo pcelara koji imaju dobre pcelarske prihode,ljudi sele,bore se,a neki su zadovoljni da vrcaju i svake cetvrte godine.Nisam ni ja imao ATL,nisam sigurno zato sto sam prekontrolisan,a koristim i BeeVital,mozda je i do toga.Kako ce mo na vrijeme detektovati...
Pozdrav.

Nemam ja šta da govorim za bilo koga niti želim da licitiram sa imenima. Imaš PP pa ga kontaktiraj. NIje on dužan da mi polaže račune niti bilo koji član sa foruma. Svakako da ima i onih koji žele da podjele samnom svoja iskustva, žao mi je samo što im ne mogu baš mnogo pomoć osim da ih saslušam.
Nije pametno ni od tebe da navodiš bilo koga.

Kako će te na vrijeme detektovat? Nadam se da će Blaško da objasni obzirom da je naveo da je saradnik instituta jedne napredne zemlje . JA potom pitanju nema za sada ličnog iskustva.

Što se tiče zadovoljstva . “Strpljenje su stepenice, a ko se uz njih penje doseže do zadovoljstva.”
Cudno.Cutis kada treba da pricas.U svom komsiluku kao ne znas sta se desava,ali zato sve znas o mom.Jasno i glasno trebaju se prozivati oni pcelari koji proizrukuju bolesti tipa ATL,a ne ko nojevi zabijati glavu u pijesak.TI kao ljubitelj pcela i proizvodjac Eko preparata treba da dignes prvi glas...valjda i to neko treba da radi.Sto se tice efendije on nema veze sa ovim pisanjem,nadam se da nije tacna informacija da je fasaovao ATL,kao i mnogi drugi u okolini Lukavca.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la: Cudno.Cutis kada treba da pricas.U svom komsiluku kao ne znas sta se desava,ali zato sve znas o mom.Jasno i glasno trebaju se prozivati oni pcelari koji proizrukuju bolesti tipa ATL,a ne ko nojevi zabijati glavu u pijesak.TI kao ljubitelj pcela i proizvodjac Eko preparata treba da dignes prvi glas...valjda i to neko treba da radi.Sto se tice efendije on nema veze sa ovim pisanjem,nadam se da nije tacna informacija da je fasaovao ATL,kao i mnogi drugi u okolini Lukavca.
Pozdrav.
:) Ahmo pobrkosi lončiće.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
sahista je napisao/la: Ne rece ti nista za efendiju. Uslovi ovaki ili onaki,treba se prilagoditi. Postoji mnogo pcelara koji imaju dobre pcelarske prihode,ljudi sele,bore se,a neki su zadovoljni da vrcaju i svake cetvrte godine.Nisam ni ja imao ATL,nisam sigurno zato sto sam prekontrolisan,a koristim i BeeVital,mozda je i do toga.Kako ce mo na vrijeme detektovati...
Pozdrav.

Nemam ja šta da govorim za bilo koga niti želim da licitiram sa imenima. Imaš PP pa ga kontaktiraj. NIje on dužan da mi polaže račune niti bilo koji član sa foruma. Svakako da ima i onih koji žele da podjele samnom svoja iskustva, žao mi je samo što im ne mogu baš mnogo pomoć osim da ih saslušam.
Nije pametno ni od tebe da navodiš bilo koga.

Kako će te na vrijeme detektovat? Nadam se da će Blaško da objasni obzirom da je naveo da je saradnik instituta jedne napredne zemlje . JA potom pitanju nema za sada ličnog iskustva.

Što se tiče zadovoljstva . “Strpljenje su stepenice, a ko se uz njih penje doseže do zadovoljstva.”
Problem pocinje samim neorganiziranjem pcelara,udruzenja i saveza pcelara,ne suradnje sa Veterinom!U bivsoj drzavi postojali su registrovani Pcelari pregledaci kosnica,(Educirani od Saveza)koji sam i sam bio,zahvaljujuci tome to sada i ovdje radim,izmedju ostaloga!pravna regulativa ti dozvoljava da otvoris svaku kosnicu i uzmes uzorke za analizu bez prisustva pcelara i njegovog znanja!Svako ko se doseli bez najavae,i dozvole mora u roku 24 sata napustit podrucje iako ima potvrdu o zdrastvenom stanju zajednica,ako je nema,placa na licu mjesta kaznu,uzimaju se uzorci za nalazi i u slucaju pozitivnog rezultata placa saniranje svih steta licno!Nalaz od instituta koji potvrdjuje prisutnost spora ATL u pzitvnom smislu u bilo kojem oblikudaje za pravo i unistenje kosnica sa pcelom i okvirima i sacem,posto je svaki pcelar u godisnoj clanarini u udruzenju platio i osiguranje za kosnice!veterinar potvrdjuje izvrsenje radnjih i potpisuje nalg za unistenje spaljivanje kosnica,ili drugih mjera!Bilo koji pcelar da se suprostavi izvedbi ovih mjera,biti ce odstranut sa vlastitog pcelinjaka od strane Policije i biti ce pokrenut sudski procec protiv istog,ATL je klasificirana kao zarazna bolest pcelinjeg legla i njenjo suzbijanje spada u zakon o suzbijanju zaraznih bolesti kod zivotinja,i svaki pcelar ju je DUZAN prijaviti!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la Stipo »

Ma i kod nas je isto kao i na zapadu. Pa nismo mi na kraj svita.
Moj komšija B. Marko je predsjednik PU Vrijesak to je županijska udruga pčelara i priča prije par godina u Glamoču je prisustvovao paljenju jednog pčelinjaka.
Čovjek mi pokaziva slike kako u rupi gori košnica sa saćem. Poslje je vlasnik zapaljenog pčelinjaka dobio oštetu 100 KM po društvu.
Evo treća godina nema novih paljenja. Znači bolest je na vrijeme sanirana. Jest da to nekim pčelarima izgleda sporo ali se poso ipak uspješno odradio.
Kada je čovik dobio novce neznam ali vjerujem da ih je dobio. Ako je zapaljeno 15 košnica kao da je to neko veliko opterećenje za županiju.
Treba prijaviti svaku sumnju na ATL jer će se samo tako sptiječiti širenje bolesti, a dobit će se i nešto nadoknade štete.
Ako se ne prijavi sigurno će se desiti gubitak cijelog pčelinjaka i ostat će se bez nadoknade. Bolest će preći na druge pčelinjake, a ako pčelar nabaavi nova društva bolest će mu se vjerovatno vratiti u ta nova društva. Neprijavljivanjem samo se uleti u začarani krug.
Ja sam se malo šalio sa shahistom i sa mućkalicom. Nadam se da je čovjek shvatio šalu jer bilo je očito da je riječ o šali.
Bilo kako bilo ja ipak vjerujem da ova sredstva što kod pčela izazivaju povećano čišćenje ipak smanjuju šansu za oboljevanje od pčelinjih bolesti.
Osjećam da tu ima nešto dobro no koliko dobro to će pokazati vrijeme.
Čitao sam jednu Američku studiju koja je ispitivala nagon čišćenja kod pčela. Studija je ukazivala da kod kavkazske pčele ako se poveća nagon za čišćenjem samo 2 % da se uspješno može pčelariti sa varrom i da je pri tom potrebno odraditi samo jedan tretman kada nestane legla. Tu isto napominju da taj veći nagon za čišćenje znatno umanjuje i druge pčelinje bolesti. BeeVital nakon primjene kod pčela mnogo podiže nagon čišćenja, a moj Bio Vit vjerovali ili ne još više podiže taj nagon nego BeeVital. Shahista mi zamjera što nije registrovan ali kada ljudi se uvjere da je to dobro i kada osjetim ekonomsku računicu vjerovatno ću ga registrovati. Kao da je to neki problem. Veći je problem kad pčelarima stradavaju društva , a oni neznaju zašto.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite