Za i PROTIV DB-a, da li mijenjati ili usavršavati

Odgovorite
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Poštovanje!
Dragi Bože, pa zar nema baš nijednog DB-ovca?! Pa ni Fararovca?! A mene zanimaju sve košnice: AA, RV, EV, THB, Pološka, Farar, Alpska...! Želim, na pčelinjaku imati, radi istorijata i ljepote, bar po jedan primjerak svake košnice, makar što od njih neće biti nekog hajra, nego samo muke i ulaganja.
Pozdrav
Zadnja izmjena: SEVDA(H)LIJA, dana/u 03 vel 2010, 19:18, ukupno mijenjano 1 put.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Pozdrav SEVDA(H)LIJA !
Malo ti je poduže ime, dobro došao na forum, i ja sam novajlija kao i ti, ali se zaista ovdje dobro osjećam.
Osim toga ja pčelarim u Istri, malo poooodugo od tebe, ali ako te što zanima od košnica LR ili FAR, javi se ja ti mogudati neke korisne (po meni), savjete.
Inače ja osobno mislim da ti je bolje opredijeliti se na neku vrstu da ih unificiraš, puno je lakše raditisa samo jednim tipom košnice.
Na kraju, svaka, ama baš svaka košnica je dobra, osnovno je ddržanje jakih društava i održavanje visoke higijene na pčelinjaku !
Pozdrav.............................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

I od mene za SEVDA(H)LIJA dobrodoslica.
Tvoj profil je prazan i veoma je tesko razgovarati i upustati se u diskusiju sa osobom o kojoj nema nikakvih podataka. Ovo nije zlo namjerno, i smatram da se kolega nece naljutiti nego samo ispraviti ono sto je krivo. Pozzzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

schumy je napisao/la:Pozdrav SEVDA(H)LIJA !
Malo ti je poduže ime, dobro došao na forum, i ja sam novajlija kao i ti, ali se zaista ovdje dobro osjećam.
Osim toga ja pčelarim u Istri, malo poooodugo od tebe, ali ako te što zanima od košnica LR ili FAR, javi se ja ti mogudati neke korisne (po meni), savjete.
Inače ja osobno mislim da ti je bolje opredijeliti se na neku vrstu da ih unificiraš, puno je lakše raditisa samo jednim tipom košnice.
Na kraju, svaka, ama baš svaka košnica je dobra, osnovno je ddržanje jakih društava i održavanje visoke higijene na pčelinjaku !
Pozdrav.............................schumy
Pozdrav!
Na svakom forumu nekom zapne za oko moje "ime". Valjda loše izaberem. Hvala na odgovoru i na dobrodošlici, što takođe želim i Vama. Zanimaju me samo dimenzije Farara kojim pčelarite. Istra mi nije strana jer sam od 1980. g. u Pazinu proveo15 mjeseci u bivšoj JNA, tako da sam posjećivao i Umag, i Poreč, i Rovinj... Lijepi krajevi, kontrast srednjoj Bosni.
S poštovanjem i svako Vam dobro!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

postar je napisao/la:I od mene za SEVDA(H)LIJA dobrodoslica.
Tvoj profil je prazan i veoma je tesko razgovarati i upustati se u diskusiju sa osobom o kojoj nema nikakvih podataka. Ovo nije zlo namjerno, i smatram da se kolega nece naljutiti nego samo ispraviti ono sto je krivo. Pozzzz
Pozdrav!
Hvala na dobrodošlici. Nije ovdje ništa krivo, ja o sebi dajem podatke koje hoću, valjda je to moje pravo. Za početak, iz srednje Bosne sam. Nisam u Vašoj poruci ništa ni shvatio kao zlonamjernost.
S poštovanjem, i svako dobro!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Pozdrav SEVDA(H)LIJI i svim forumašima!

Na pitanje sa kakvim Farrar (dalje u tekstu FA), nastavcima ja pčelarim, odgovoriti ću ti da su moji nastavci FA visine 175mm, a okvir je normalne dimenzije u satonoši kao LR tj. 480mm, visine 165mm.
Dakle, dimenzije FA nastavka su 412x504x175mm (širina x dužina x visina).
Kao što znaš kod FA košnice svi su nastavci isti, pa se koriste i u plodištu i u medištu. Ovo ću ti malo bolje izložiti:
1.) Dim. LR nastavka su 412 x 504 x 242mm (širina x dužina x visina).
2.) Dim. LR polunastavka su 412 x 504 x 147mm (širina x dužina x vis.) 3.) Dim. FA nastavka su 412x504x175mm (širina x dužina x visina).
Dakle griješe oni koji misle da je FA nastavak ½ LR nastavka, vidi se da je 28mm viši, (Australci imaju standard od 200mm visine), pa su razlike još veće.
Otprilike su 2 LR nastavka malo manjeg obujma nego 3 FA nastavka.
Ja pčelarim kombinacijom LR i FA košnica u slijedećim kombinacijama:
A.) Samo LR nastavci u plodištu (obično 2kom) + FA medišni nastavci
(1 ÷3kom), lani (2009.) kada je kod nas bagrem izvrsno medio,
imao sam na najvećim košnicama ovoga "tipa" 2kom u plodištu, i
4 FA nastavka u medištu iznad plodišta.
B.) Samo FA nastavci u plodištu (obično 2÷3kom) + FA medišni
nastavci (1 ÷3kom), lani (2009.) imao sam na najvećim košnicama
ovoga "tipa" 3 nastavka u plodištu i 3 FA nastavka iznad plodišta
kao medišne.
C.) Samo LR nastavci u plodištu (obično 2kom) + LR medišni
nastavci (1 ÷2kom), lani (2009.) imao sam na najvećim košnicama
ovoga "tipa" nastavka u plodištu i 2 nastavka iznad plodišta kao
medišne.
Ovako već pčelarim 2 godine i eksperimentiram. Do sada nisam uopće upotrebljavao H-rešetku (matičnu rešetku), jer sam htio dokazati sam sebi da se matica može i prirodnim putem zakočiti (blokirati) u nesenju u najvećoj paši, a to sam postigao da su prvi medišni nastavci iznad plodišnih bili "dublji". To sam postigao tako da su ovi medišni nastavci bili svedeni na 9 okvira a ne 10 koliko je normalno. Ni jedna matica nije "preskočila" ovaj "duboki" medišni nastavak, a u njemu uopće nikada nije bilo legla.
Ali ovaj način ima i svoju "crnu" stranu – med je kod medobranja bio nedozreo, pa sam ga morao držati u košnicama još 1 mjesec dulje u odnosu na medišne nastavke koji su bili iznad njega, sa 10 okvira bilo LR ili FA tipa.
To sam već djelomično i opisao na našem forumu. Ove godine ću na običnim pčelcima upotrebljavati H-rešetku, opet eksperiment!?
Prednost FA nastavaka pred LR nastavcima (košnicama) je:
1.) Radi se sa cijelim nastavcima a ne sa pojedinačnim okvirima. Tako piše u literaturi, istina je malo drugačija, i ovdje se moraju pregledavati okviri, ali su puno manji pa se prije vidi i uoči ono što se traži (npr. matica, matičnjaci, zaleženost saća isl.)
2.) Kod proširivanja košnice na proljeće nastavci se bez problema mogu ubacivati između plodišnih nastavaka ili na plodišne nastavke, nema prehlade legla kod nagle promjene temperature.
3.) Med je uvijek zreo, i nakon svake paše su okviri 10% pokriveni. Usto uvijek imam čisti med (po sortama), kod nas je to bagrem (5 mjesec) i livada (6 mjesec). Nakon 6 mjeseca ne vrcam više med, nego ga ostavljam plelama za zimu u samim košnicama.
4.) Kod vrcanja, saće se ne lomi, čak i ono djevičansko (novo), jer je okvir puno manjih dimanzija.
ZAKLJUČAK: Mislim da je od gore navedenih kombinacija najbolja ona pod
A tipom (plodište=LR, medište=FA).
To ću još u ovoj 2010.godini sam sebi dokazivati, jer ću se upustiti u 2-matično pčelarenje, i to po dva "recepta", na 2 košnice:
Metoda 1: Sa H-rešetkom iznad donjeg pčelca br. 1 i Snelgrovom daskom
ispod pčelca br. 2 na vrhu košnice (kao što to radi vaš vrsni pčelar
i stručnjak Ferid Velagić). Između će biti medište u 1÷? nastavaka
Metoda 2: Sa H-rešetkom na donjem dijelu (pčelac 1) i žičanom mrežom
ispod pčelca br. 2 na vrhu košnice (kao što je to radio naš pokojni
pčelar, isto vrsni stručnjak Josip Belčić). Između će biti medište u
1÷? nastavaka
Svi ostali pčelci će biti 1-matični ali sa maksimalnim brojem pčela na bagremovoj paši, jer me lani preduhitrila, i u nedostatku gotovog saća imao sam 40% manji prinos nego što mi je priroda to ponudila. Ali na vlastitim se greškama najbolje učimo, zar ne ?
Inače ja pčelarim u središnjoj Istri, oko Pazina, gdje je 90% paše samo bagrem, tako da sam odlučio zasaditi 10 stabala pitomog kestena i 10 stabala uskolisne lipe, za bolje medobranje u nastupajućim godinama...........
Ako te put nanese opet u Istru, slobodno se javi!
Pozdrav......................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Poštovanje schumy!

Hvala na iscrpnom odgovoru. Ako nešto mognem pomoći, slobodno i u svako doba.
Srdačan pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

SEVDA(H)LIJA, pozdrav
Što misliš o mome načinu pčelarenja, sa onim kombinacijama koje sam ti opisao?
Onaj dio sa FA-nastavcima kao medištem podsjeća na DB-košnicu, samo je ova moja kombinacija bolja (ja tako mislim), jer je FA-nastavak veći (sa više ćelija u saću-više meda), nego LR-polunastavak i DB-polunastavak.
Osobno mislim da svaka usvojena kombinacija ima svoje prednosti i mane, a ja forum shvaćam i prihvaćam kao međusobno druženje da se na vrijeme ukaže svojim kolegama pčelarima o nekom zabludama koje napravimo mi malo iskusniji pčelari, kako mladi nebi radili iste pogreške............
Inače sve moje diskusije u uperene da "u dobroj vjeri i namjeri" pomognem svim koji trebaju savjet, a dali će to prihvatiti ili ne, stvar je svakog pojedinca......
Daj mi jedan mali savjet,- do sada nisam prakticirao obilježavati matice, ali sada kada ću imati 2 društva sa dvojnim pčelarenjem, trebam ih obilježiti, radi lakšeg rada.
Kako je to bolje:
1.) Sa bojom i kojom, bojim se da se ne osuši dovoljnio brzo pa da se matica ne uprlja?
2.) Sa eko-flomasterom, nakon hvatanja pomoću prstiju ili kavezića za obilježavanje
3.) Sa papirnaom oznakom koja se nalijepi na toraks matice.....
Kakvo je tvoje iskustvo, jer u literaturi razni autori puno oko toga "prtljaju" pa mislim da imju malo praktičnog iskustva.
Osnovna mi je bojazan koliko vremena od obilježavanja matice treba proći da se boja (u svakoj varijanti) osuši !?
Pozdrav.................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

schumy je napisao/la:SEVDA(H)LIJA, pozdrav
Što misliš o mome načinu pčelarenja, sa onim kombinacijama koje sam ti opisao?
Onaj dio sa FA-nastavcima kao medištem podsjeća na DB-košnicu, samo je ova moja kombinacija bolja (ja tako mislim), jer je FA-nastavak veći (sa više ćelija u saću-više meda), nego LR-polunastavak i DB-polunastavak.
Osobno mislim da svaka usvojena kombinacija ima svoje prednosti i mane, a ja forum shvaćam i prihvaćam kao međusobno druženje da se na vrijeme ukaže svojim kolegama pčelarima o nekom zabludama koje napravimo mi malo iskusniji pčelari, kako mladi nebi radili iste pogreške............
Inače sve moje diskusije u uperene da "u dobroj vjeri i namjeri" pomognem svim koji trebaju savjet, a dali će to prihvatiti ili ne, stvar je svakog pojedinca......
Daj mi jedan mali savjet,- do sada nisam prakticirao obilježavati matice, ali sada kada ću imati 2 društva sa dvojnim pčelarenjem, trebam ih obilježiti, radi lakšeg rada.
Kako je to bolje:
1.) Sa bojom i kojom, bojim se da se ne osuši dovoljnio brzo pa da se matica ne uprlja?
2.) Sa eko-flomasterom, nakon hvatanja pomoću prstiju ili kavezića za obilježavanje
3.) Sa papirnaom oznakom koja se nalijepi na toraks matice.....
Kakvo je tvoje iskustvo, jer u literaturi razni autori puno oko toga "prtljaju" pa mislim da imju malo praktičnog iskustva.
Osnovna mi je bojazan koliko vremena od obilježavanja matice treba proći da se boja (u svakoj varijanti) osuši !?
Pozdrav.................schumy
Poštovanje!
Poštujem svakog čovjeka i njegov rad. Ako ste Vi lično zadovoljni, to je odlično i ja bih Vas samo kopirao jer nemam potrebe provjeravati, a to se zove prijateljstvo i prijateljska poštena razmjena iskustava. Moj prijatelj radi s LR polunastavcima i pokazalo se puno bolje, nego s nastavcima, ali su, brate, mali okviri i u njih stane 8 kg meda do dna poklopljenog jer sam tom prijatelju ja izvrcao jednom pun polunastavak. Kod mene su DB polunastavci 500x500x155 mm pa Vi izračunajte gdje više stane. No, uvjeren sam da je budućnost u polunastavcima jer su godine sve gore i gore te imam i za LR i za DB polunastavke, a žuljeve mi je na mozgu nabila reklama RV i EV košnica pa sam htio koju napraviti da probam, ali sam saznao nešto novo i odustao sam. Što se tiče farbanja matica, ja godinama to činim posebnim markerima (cijena od 10 do 15 KM), tako da su mi matice uvijek ofarbane jednom od pet predviđenih boja (ove godine je plava) i ne trebam Vam pričati šta to znači kad izleti roj. Nedavno mi je rodica iz Austrije poslala Nicot aparat i komplet za matice: pločice s brojevima na njima, po 100 komada svake boje (500 kom. ukupno) i ljepilo pa ću ove godine to iskoristiti. Smeta maticama i jedno i drugo, ali muka zakon mijenja. Ako budete farbali matice, nemojte hvatati maticu rukama. Kupite lijep aparat koji košta od 18 do nekih 20-30 KM (plastični ili stakleni) i sve radiš bez problema, ali marker mora biti namijenjen strogo za matice. Kad ofarbam maticu, ja je u društvo pustim poslije jedne minute, a nekad i manje i nikakvih problema nema. Da je držiš satima, ne bi bilo razlike. Pčele ionako nastoje očistiti maticu, baš kao što i varou same skidaju i uništavaju, pa je redovna pojava da treće godine (onaj ko toliko drži iste matice zna to) nađete maticu kojoj je još samo malo farbe ostalo. Čini mi se da sam sve odgovorio. Hvala na svemu, svako dobro i, ako budete kadgod u srednjoj Bosni, bujrum kod mene.
Srdačan pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Schumy,
Skrenuo si me s teme, a sad ćemo joj se vratiti. No, usput možemo i o Fararu (više verzija), ali i o ostalim načinima bez razlike o kojoj je košnici riječ (Đerzon, Hunjadi, Farar, LR - više varijanti, DB - sa polunastavcima ili medištima, dvomatično i dvojno itd.)
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: 6

Post Postao/la schumy »

qrst250 je napisao/la:material eyeglasses, with the advantages of light weight and durability, have become the main choice of eyeglasses frames. Besides, oakley sunglasses discount are in a variety of styles and colors, for those wear Ray Ban Plastic frames, they will never feel out of mode.




---------------------------------------------------------------------------------------
OAKLEY SUNGLASSES
Da nisi ti kume zalutao na ovaj forum slučajno?
Ili kod tebe pčele nose naočale zbog velike insolacije?
schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Za i PROTIV DB-a, da li mijenjati ili usavršavati

Post Postao/la Stipo »

Ja pomislih evo javio se jedan DB-ovac kad ono zalutao čova.
Prodaje sunčane naočale. Ih da su bar dioptrijske valjalo bi mi i pogledati njegov link.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Za i PROTIV DB-a, da li mijenjati ili usavršavati

Post Postao/la schumy »

Stipo je napisao/la:Ja pomislih evo javio se jedan DB-ovac kad ono zalutao čova.
Prodaje sunčane naočale. Ih da su bar dioptrijske valjalo bi mi i pogledati njegov link.
E, svašta nas "zgodi" sa svih strana ovaj čovo se zapetljao i sa cipelama, mislim da ne misli možda da ćemo naše pčele obuvati, ili nedaj bože potkivati!
Pozdrav...........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Odgovorite