PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Tehnike pčelarenja
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la simke »

KOLEGE DA LI NEKO OD VAS KORISTI NAJLON, AKO DA MOLIM VAS DA OBJASNITE SVOJA ISKUSTVA............... :?:
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la senad »

simke je napisao/la:KOLEGE DA LI NEKO OD VAS KORISTI NAJLON, AKO DA MOLIM VAS DA OBJASNITE SVOJA ISKUSTVA............... :?:

Meni se neda da probam to sa najlonom.

NAdam se da si na ovo mislio :)

Evo ti link. To bi Hasan (poštar) najbolje mogao da da preporuku .

http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... ?f=24&t=15
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la Stipo »

simke je napisao/la:KOLEGE DA LI NEKO OD VAS KORISTI NAJLON, AKO DA MOLIM VAS DA OBJASNITE SVOJA ISKUSTVA............... :?:
Ja sam koristio najlon foliju iznad koje sam postavio hranilicu sa stiropolom.
Mišljenja sam da ova kombinacija dobro fercera. Za hranilicu se ništa ne lijepi i skidanje je jednostavno. Kroz najlon odmah vidiš gdje su pčele i koliko su zauzele ulica. Tako nećeš izazvati propuh kroz košnicu i pčele se ne uznemiruju. Foliju pčele propolisaju i zalijepe za sanduk, a po sredini izlijepe voskom za satonoše. Tek u proljeće kada krene leglo ponegdje u kišno vlažno vrijeme na nekim košnicama se folija malo zarosi i obično na mjesto gdje dođe hranilica bez stiropola. Za vrijeme suhog vremena nigdje nisam primjetio stvaranje kondeza. Mislim da je folija sa kombinacijom stiropola ispod krova prava stvar. Bez stiropola mislim da bi bilo previše kondeza. Leti ispod folije bez krovne ventilacije povećava se temperatura u košnici.
Moje iskustvo je jednogodišnje i nastavit ću tu praksu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la simke »

stipo, kakva je to stiropor hranilica :?:
kako davati sirup sa standarnom hranilicom, jel bi se trebao stalno zadizati najlon , ili prosjeći najlon kao ventilacijski otvor i kao otvor za sirup.. :?: :?:
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la Stipo »

simke je napisao/la:stipo, kakva je to stiropor hranilica :?:
kako davati sirup sa standarnom hranilicom, jel bi se trebao stalno zadizati najlon , ili prosjeći najlon kao ventilacijski otvor i kao otvor za sirup.. :?: :?:
Nije to stiropol hranilica nego obična plastična hranilica ili neka druga sa posudom, a višak prostora oko posude prekriven stiropolom.
Za ulaz pčela u hranilicu na tom mjestu prosjeći najlon foliju i to je to praktično i jednostavno.
Folija treba biti malo bolje kvalitete koja nema mirisa. Folija za plastenike je malo bolje kvalitete i stabilnija od obične jeftine najlon folije, a osim toga ne ispušta mirise, a niti se rasteže kada se malo jače zagrije.
Ima tu još boljih folija poznata kao Celofan ali gdje ga nabaviti dovoljne debljine.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Šemso Kajtazović
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 25 sij 2011, 11:07

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la Šemso Kajtazović »

Ja koristim dvije godine plastičnu foliju(od plastenika), i ne bih se lahko odrekao tog rahatluka.
Puno manje ima potrebe otvarati društva,jer se dosta toga vidi kroz foliju.
Ako ipak ima potrebe da se otvara,samo se lagahno sa jednog kraja diže folija i pomalo zadimi,tako da su pčele puno mirnije.
Foliju držim od kraja januara (početka legla i eventualnog dodavanja pogače),pa do novembra i tretiranja sa oksalnom kiselinom.
Napominjem da sa folije skidam čisti propolis.
Sve u svemu,iskustva su vrlo,vrlo dobra...

Sellam i pozdrav...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la senad »

Šemso Kajtazović je napisao/la:Ja koristim dvije godine plastičnu foliju(od plastenika), i ne bih se lahko odrekao tog rahatluka.
Puno manje ima potrebe otvarati društva,jer se dosta toga vidi kroz foliju.
Ako ipak ima potrebe da se otvara,samo se lagahno sa jednog kraja diže folija i pomalo zadimi,tako da su pčele puno mirnije.
Foliju držim od kraja januara (početka legla i eventualnog dodavanja pogače),pa do novembra i tretiranja sa oksalnom kiselinom.
Napominjem da sa folije skidam čisti propolis.
Sve u svemu,iskustva su vrlo,vrlo dobra...

Sellam i pozdrav...
Koje su dimenzije najlona:
* u vanjskim mjerama košnica,
* unutrašnje mjere
* ili prepusti se koji cm van ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la N€dim »

ako neko moze da nam uslika ili ima vec uslikanu kosnicu sa najlonom i kako je to on napravio pa da nam postavi,
slika govori bolje od hiljadu riječi
zeljo88
Čita, piše dovoljno
Postovi: 26
Pridružen/a: 05 vel 2011, 12:44
Lokacija: Derventa

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la zeljo88 »

pozdrav svima da li je bolje ići sa cijelom površinom ili ostaviti malo sa strane da bi vlaga mogla van ja još nisam stavljao po preporuci starijih kolega i mislim staviti al početkom februara :roll:
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la simke »

zeljo88 je napisao/la:pozdrav svima da li je bolje ići sa cijelom površinom ili ostaviti malo sa strane da bi vlaga mogla van ja još nisam stavljao po preporuci starijih kolega i mislim staviti al početkom februara :roll:
moj kolega to koristi od oktobra , najlon mu je kraći za 5 cm od dimenzije košnice, prazan prostor ostavi na prednju stranu košnice tako da pčele mogu da prolaze do hranilice, a ako ima puno vlage on foliju povlači sa zadnje strane tako se povećava ventilacioni prostor i suzbija vlagu, ja to još nisam probao ali namjeravam ove godine...
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la simke »

Šemso Kajtazović je napisao/la:Ja koristim dvije godine plastičnu foliju(od plastenika), i ne bih se lahko odrekao tog rahatluka.
Puno manje ima potrebe otvarati društva,jer se dosta toga vidi kroz foliju.
Ako ipak ima potrebe da se otvara,samo se lagahno sa jednog kraja diže folija i pomalo zadimi,tako da su pčele puno mirnije.
Foliju držim od kraja januara (početka legla i eventualnog dodavanja pogače),pa do novembra i tretiranja sa oksalnom kiselinom.
Napominjem da sa folije skidam čisti propolis.
Sve u svemu,iskustva su vrlo,vrlo dobra...

Sellam i pozdrav...
kolega u čemu je ralika ako se folija stavlja sada u novembru ili u kraju januara, je li to zbog legla :?:
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la Stipo »

Ja stavljam foliju 1 cm veću od sanduka. Foliju stavljam kada nema više legla i skidam je na ljetnim vrućinama. Pčele sam prehranio prije stavljanja folije tako da je nisam prorezao za slobodan pristup hranilici ali ako se ukaže potreba to je lako učiniti. Doista su pčele mirnije ispod folije. Ako trebam pogledati samo neki krajnji okvir foliju samo zavratim do pola i pregledam krajnje okvire tako da pčele na leglu nisu ni osjetile da sam otvarao košnicu često tada uopće ne dimim. Folija je doista super praktična smo iznad nje treba imati utopljavajući materijal da folija nije u velikom dodiru sa hladnim zrakom jer u suprotnom folija će brzo orositi. Ako je toplo ispod folije topla je i folija jer je toplo i iznad folije i kod najveće vlage na foliji se ne stvara rosa jer su tako uklonjeni uzročnici stvaranja rosišta. Ako je iznad folije hladan zrak, a ispod folije topao i vlažan folija će biti hladna i na nju će se hvatati kondez.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Šemso Kajtazović
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 25 sij 2011, 11:07

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la Šemso Kajtazović »

Koje su dimenzije najlona:
* u vanjskim mjerama košnica,
* unutrašnje mjere
* ili prepusti se koji cm van ?

Ja foliju stavljam preko čitavog nastavka,s tim da je folija duža i šira oko jednog cm od dimenzija tjela.Do sad nisam imao problema sa vlagom i ako mi je pčelinjak udaljen 50 metara od Une.
Avatar
Šemso Kajtazović
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 25 sij 2011, 11:07

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la Šemso Kajtazović »

kolega u čemu je ralika ako se folija stavlja sada u novembru ili u kraju januara, je li to zbog legla

Razlog što ne držim foliju (od novembra do kraja januara) je u želji snižavanja temperature i sprečavanja eventualnog preranog kretanja legla.
Napominjem da ispod krovova imam stiropor od 1-2 cm,a u ventilacionoj mreži držim novinski papir...
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la IZET »

Sa folijom imam iskustvo od nekoliko godine i pokazala se jako dobrom u proljetnom razvoju društava. A naročito pokazuje dobre osobine kod slabijih društava koja nemogu da stvore povoljnu mikro klimu u košnici zbog malog broja pčela. Sa folijom se društvo u proljeće skoro duplo brže razvija pa i slabi nukleusi prezimljavaju. Kod jakih društava se to toliko ne primjećuje ali kod slabijih i te kako. Ja foliju ljeti skidam nevidim njenu svrhu u ljetnom periodu.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la inzenjer »

IZET je napisao/la:Sa folijom imam iskustvo od nekoliko godine i pokazala se jako dobrom u proljetnom razvoju društava. A naročito pokazuje dobre osobine kod slabijih društava koja nemogu da stvore povoljnu mikro klimu u košnici zbog malog broja pčela. Sa folijom se društvo u proljeće skoro duplo brže razvija pa i slabi nukleusi prezimljavaju. Kod jakih društava se to toliko ne primjećuje ali kod slabijih i te kako. Ja foliju ljeti skidam nevidim njenu svrhu u ljetnom periodu.
A skupljanje propolisa,kud ce bolja svrha.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la Asim »

Dali ima netko na slici puno više bi pomoglo od tekstualnog opisa . V jerujte da je ovo potpuno novo za mene
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la IZET »

inzenjer je napisao/la:
IZET je napisao/la:Sa folijom imam iskustvo od nekoliko godine i pokazala se jako dobrom u proljetnom razvoju društava. A naročito pokazuje dobre osobine kod slabijih društava koja nemogu da stvore povoljnu mikro klimu u košnici zbog malog broja pčela. Sa folijom se društvo u proljeće skoro duplo brže razvija pa i slabi nukleusi prezimljavaju. Kod jakih društava se to toliko ne primjećuje ali kod slabijih i te kako. Ja foliju ljeti skidam nevidim njenu svrhu u ljetnom periodu.
A skupljanje propolisa,kud ce bolja svrha.
Može i tako samo ja skupljam propolis sa mrežicama.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la IZET »

Asim je napisao/la:Dali ima netko na slici puno više bi pomoglo od tekstualnog opisa . V jerujte da je ovo potpuno novo za mene

Asime druže nema tu nikakve mudrolije otsječeš najlon za 1 cm veći od krajnjih mjera košnice i staviš preko košnice. Najlon se prosječe (ako preko njega stavljaš hranilicu) na mjestu gdje pčele ulaze u hranilicu i to ti služi kao ventilacija i odvod vlage.
Drugi način da najlon ostaviš kraći za 2-3 cm ili ga jednostavno samo povučeš nazad za 2-3 cm i eto ti ventilacije.
Naravno preko najlona mora doći utopljavajući materijal kao što je stiropor ili novine jer bi inače došlo do velike kondezacije na najlonu zbog velike razlike temparature u košnici i vani.
Ali potrudiću se da slikam pa da se to i vidi.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la simke »

ja sam danas stavio foliju, kada sam digao hranilicu pčele su bile na pola sanduka u klupku, stavio sam foliju povučenu nazad tako da sam na prednjoj stani ostavio prazninu od 5 cm, nakon sat vremena sam digao poklopac a pčele su se digle do folije i nešto mi veselije i opuštenije izgledaju :wink: :lol:
ove godine ću probati bez stiropora .....
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la senad »

simke je napisao/la:ja sam danas stavio foliju, kada sam digao hranilicu pčele su bile na pola sanduka u klupku, stavio sam foliju povučenu nazad tako da sam na prednjoj stani ostavio prazninu od 5 cm, nakon sat vremena sam digao poklopac a pčele su se digle do folije i nešto mi veselije i opuštenije izgledaju :wink: :lol:
ove godine ću probati bez stiropora .....
Bilo bi poželjno da bude stiropol kao što je Stipo već objasnio da se nestvara kondenz .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la Stipo »

Kada krene leglo dani i noći su još uvijek hladne, vlaga i temperatura u košnici je povećana i ako iznad najlona nema utopljavajući materijal na njemu će se stvarati velike količine kondeza koji će kapati po pčelama, a to svakako treba izbjeći.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

simke je napisao/la:KOLEGE DA LI NEKO OD VAS KORISTI NAJLON, AKO DA MOLIM VAS DA OBJASNITE SVOJA ISKUSTVA............... :?:
Dođu tako ponekad vremena, kada pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC


Plastična folija u pčelinjoj zajednici koristi se u dva slučaja:
1. U periodu intenzivnog razvoja (mart i april) i
2. Prilikom vrcanja (zbježište).
1. U periodu intenzivnog razvoja folija se stavlja po satonošama plodišta. Zajednica mora biti dobro razvijena (na četiri do pet LR ramova legla). Na foliji nisu poželjni nikakvi otvori, naprotiv, ona treba da je cijela. Nakon par sati po postavljanju folije vrši se kontrola njene učinkovitosti. Ukoliko se na cjelokupnoj površini foliji nalazi vlaga zajednica nije razvijena da bi joj folija bila od koristi, naprotiv nanosi joj veliku štetu pa istu treba ukloniti. Vlaga je pčeli najveći neprijatelj, ODMAH POSLIJE PČELARA. Međutim, ako se vlaga ne nalazi na cijeloj površini folije (iznad pčelinjeg legla) folija ima svoju učinkovitost (ubrzava razvoj pčelinje zajednice, utopljava leglo, dopunjuje potrebe zajednice za čistom vodom...). Kada prirodni razvoj zahtjeva češću manipulaciju s ramovima tada su i noći postale toplije, folija nema više svoju svrhu i ista se uklanja iz staništa.
2. Prilikom vrcanja folija se koristi kao zbježište. Stavlja se po hanemanovoj rešetki ili satonošama plodišta ako se ova uklanja. Na sredini folije u ovom slučaju imamo otvor u obliku potkovice kroz koji pčele iz medišta prelaze u plodište.
Dođu tako ponekad vremena, kada pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la Stipo »

Otvor u obliku potkovice :?:
Imaš li slike ili crtež da vidim pa da i mi siromašni manje trošimo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: PLASTIČNA FOLIJA ILI NAJLON

Post Postao/la simke »

kolege, kakva je situacija kod vas što koristite folije, jel bolje da pokriva cijelu površinu košnice il da ima lufta od 5 cm, kod mene ima malo rose na najlonu nije pretjerano, do sada sam ima luft od 5 km za ventilaciju, interesuje me dal bi sad trebao navući na cijelu površinu košnice zato što mi društva nisu jaka da im malo pomognem, ali se bojim da bi povećao vlagu, šta da radim :?:
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Odgovorite