Pogače

Tehnike pčelarenja
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Pokušavao sam vidjeti da li postoji ova tema, ali je nigdje nisam primjetio pa da i o njoj koju kažemo. Interesuje me da li pogača u toku pašnog perioda može da utiče na kvalitet meda?

Prošle zime otac mi je bio na jednom predavanju i izlagač im je rekao da u njegovoj košnici uvijek se nalazi pogača.
Gdje vi kupujete pogače i po kojoj cijeni? Ove godine su se preko našeg društva mogle nabaviti stimular pogače po cijeni 1,75 KM. Kada se usporedi ta cijena, cijena pogača na drugim lokacija i cijena običnog šečera nemogu da se nezapitam šta sam nabavljao.
Koliko pogača dodate u toku jede sezone? Svi moji nukleusi i rojevi od formiranja do zime dobiju 5,6 pogača.
Da li je iko u toku prihrane koristio ih paralelno sa sirupom?
Možda puno pitanja, ali mislim da se ima šta reći o ovoj temi.
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Pogače nisam kupio od 1980g.Stalno pravim pogače u svom aranžmanu. I bolje je što jednostavnije praviti pogače i sa više meda.Ja na 50 kg mljevenog šečera(meljem sam) dodam 15 kg meda ,1/2 l sirčeta domačeg,2dcl povidona.Ako je jesen bila loša i bez polena onda dodajem i polen.Uginuča imam vrlo malo ,skoro neznatno.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Post Postao/la Marin »

Ibrahim Malicbegovic je napisao/la:Pogače nisam kupio od 1980g.Stalno pravim pogače u svom aranžmanu. I bolje je što jednostavnije praviti pogače i sa više meda.Ja na 50 kg mljevenog šečera(meljem sam) dodam 15 kg meda ,1/2 l sirčeta domačeg,2dcl povidona.Ako je jesen bila loša i bez polena onda dodajem i polen.Uginuča imam vrlo malo ,skoro neznatno.
Pogače u košnici su uvijek dobro došle . Kad ima ne trebaju kad nema u prirodi tu su a njhov uticaj nema efekta jer pogaču pčela nikada ne uspije odlagati , To je u dnevnoj potrošnji-metabolizmu
Ibrahime dobro je dosta meda ali ja sam to sveo na minimum a od kada nekim kolegama napravim po neku turu na mješaču med ne dolazi u obzir radi puno stvari a najviše radi spora AG . Ovo je dobro što koristiš povidon ,je li to neki oblik joda ja ga kod nas ne vidim na tržištu . Kako se ovo nabavi i koja je koncentracija tinkture.
Ovo sirće vjerovatno je jabučno , ali ne znam koliko ima smisla jer bi njegova funkcija trebala da bude u pomaganju invertraze, a bez temparature se to ne postiže. Na ovu količinu meda ide vrlo malo ostale tekućine. Kažem radi bojazni od raznih kombinacija sam odustao od dodavanja meda .
Za sljedeću godinu ću striktno odnijeti med na analizu da vidim ima li i malo spora AG jer sumnjam nakon ovolike varoe u svakoga da neće biti i pozitivnih nalaza. Ako neko ima i u drugoga imaju bar spore samo ne mogu doći do izražaja i da preovladaju.Vjerovatno ovaj- povidon- ako je to oblik joda je dobro sredstvo koje to može spriječavati.
Zadnja izmjena: Marin, dana/u 22 stu 2010, 00:39, ukupno mijenjano 1 put.
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ja nikako vec druga godina ne dajem pogace i ne primjetim nikakvu razliku, od sljedece sezone dajem ju samo oplodnjacima i to je to..smatram da uopste nije potrebna pcelinjoj zajednici, osim ako je bas nuzda..
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobar dan forumaši,
Vodi se "bitka" dali davati pogače ili ne?! Ja sam se lično uvjerio (volim puno eksperimentirati) da je pogača NEZAOBILAZNA "stanica" u tehnologiji pčelarenja. Budući sam već jako puno o pogači napisao na ovome forumu, ne bih dalje polemizirao na tu temu već kod glasanja ja sam apsolutno – ZA!
Osim što su korisne kod permanentne prihrane i "odrađuju" pčelama osjećaj da je dotokom hrane vani paše u izobilju pa se razvija i podstiče leglo, važna je i zato što je ona dnevna redovita rana koju uzimaju i odmah troše pa nema bojazni da se i u pašnoj sezoni miješa sa medom, a osobno mislim da je najvažnija uloga pogače na pčelinjaku ta što potpuno eliminira pojavu grabeži, koja je uz sve bolesti koje stalno navodimo ovdje još jedan zanemaren (a vrlo važan) faktor stradavanja društava. Baš u ovim toplim danima "navodne" zime (jer ona to nije), pojava grabeži dolazi do punog izražaja, jer pčele u potrazi za hranom tumaraju svuda oko pčelinjaka nebi li svojem društvu priskrbile još koju "žličicu" hrane za nadolazeću zimu.
Samo bih dodao da ja i rojevima (umjetnim i proirodnim) dodajem pogaču odmah po oformljavanju novoga društva, i pčele se u svim ovim nukleusima do jeseni razviju u normalna društva od kojih vrcam i nešto meda najesen.
Računica je jednostavna:
1. Potrošnja normalnog društva je 15 dana za pogaču od 1kg
2. Potrošnja nukleusa je 20÷30 dana za pogaču od 1kg
Budući da 1kg "stimulara košta" 1,75KM jasno je da je ovaj trošak zanemariv u odnosu na dobitak koji imamo razvojem nukleusa u normalno društvo ili jačanja normalnog društva.
Za danas toliko, pozdrav.................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

schumy je napisao/la:Dobar dan forumaši,
Vodi se "bitka" dali davati pogače ili ne?! Ja sam se lično uvjerio (volim puno eksperimentirati) da je pogača NEZAOBILAZNA "stanica" u tehnologiji pčelarenja. Budući sam već jako puno o pogači napisao na ovome forumu, ne bih dalje polemizirao na tu temu već kod glasanja ja sam apsolutno – ZA!
Osim što su korisne kod permanentne prihrane i "odrađuju" pčelama osjećaj da je dotokom hrane vani paše u izobilju pa se razvija i podstiče leglo, važna je i zato što je ona dnevna redovita rana koju uzimaju i odmah troše pa nema bojazni da se i u pašnoj sezoni miješa sa medom, a osobno mislim da je najvažnija uloga pogače na pčelinjaku ta što potpuno eliminira pojavu grabeži, koja je uz sve bolesti koje stalno navodimo ovdje još jedan zanemaren (a vrlo važan) faktor stradavanja društava. Baš u ovim toplim danima "navodne" zime (jer ona to nije), pojava grabeži dolazi do punog izražaja, jer pčele u potrazi za hranom tumaraju svuda oko pčelinjaka nebi li svojem društvu priskrbile još koju "žličicu" hrane za nadolazeću zimu.
Samo bih dodao da ja i rojevima (umjetnim i proirodnim) dodajem pogaču odmah po oformljavanju novoga društva, i pčele se u svim ovim nukleusima do jeseni razviju u normalna društva od kojih vrcam i nešto meda najesen.
Računica je jednostavna:
1. Potrošnja normalnog društva je 15 dana za pogaču od 1kg
2. Potrošnja nukleusa je 20÷30 dana za pogaču od 1kg
Budući da 1kg "stimulara košta" 1,75KM jasno je da je ovaj trošak zanemariv u odnosu na dobitak koji imamo razvojem nukleusa u normalno društvo ili jačanja normalnog društva.
Za danas toliko, pozdrav.................schumy
Schumy slažem se sa tobom da su pogače danas bitan faktor u pčelarenju, pogotovo u postizanju i održavanju radne atmosfere u košnici u periodima kada prirodna paša nije dovoljna za razvoj društva.
Drago mi je čuti da pogača u košnici u toku paše nemože uticati na kvalitet meda, pa ću ja sljedeće godine pokušati od maja do jula u par košnica čitavo vrijeme imati pogaču. Kada se uzme u obzir koliko meda pčele potroše u toku godine računica, bar po meni je jasna. Bez obzira koliko loša godina bila korištenjem kontinuirano pogača u pašnom periodu mislim da se prinosi mogu poboljšati.
Ne bi se samo sa tobom složio koliko jedna pogača može da traje. Kod mene u jakom društvu kada paša završi pogača bude pojedena u prosijeku za 4,5 dana.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ako uzmemo primjer da imamo 100 kosnica i nekih 30 tak nukleusa, mislim da godisnje samo za pogace treba da izdvojimo 10 hiljada km, sto je po meni nepotreban trosak uzimajuci u obzir, da ce u slucaju bespasnog perioda bez obzira na prisutnost pogace pcele napustat staniste ako u njemu nema tecne hrane ili meda, da ne govorim ako dajemo pogace krajem sezone pred zimu matica moze da zalijeze, a u slucaju naglog zahladjenja pcele prestaju da griju leglo, i imamo bolest, ista je situacija i sa varljivim pocetkom sezone dodavanjem pogace maticu stimulisemo na nesenje, ali vrijeme je varljivo, stalno varira, tako da se opet pojavljuje problem preuranjenosti legla zbog laznog ranog stimulisanja matice na nesenje , sve u svemu mislim da pogaca u toku sezone nije na odmet, ali nije ni nuznost..kod mene su pcele ove godine pokazale bez ijedne pogace jednake rezultate kao prosle kada su stalno imale pogacu na raspolaganju..pozz
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Ja sam ove godine utrošio 200 kg pogače i 400 kg šećera. Šta sam time dobio odgovor je samo 30 novih društava + 17 društava od prošle godine. Da nisam dodavao te pogače i šećer mislim da bi mi pčele još u maju umirale od gladi. U to vrijeme bile su bez hrane i okviri suhi ko barut.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

keno83 je napisao/la:ako uzmemo primjer da imamo 100 kosnica i nekih 30 tak nukleusa, mislim da godisnje samo za pogace treba da izdvojimo 10 hiljada km, sto je po meni nepotreban trosak uzimajuci u obzir, da ce u slucaju bespasnog perioda bez obzira na prisutnost pogace pcele napustat staniste ako u njemu nema tecne hrane ili meda, da ne govorim ako dajemo pogace krajem sezone pred zimu matica moze da zalijeze, a u slucaju naglog zahladjenja pcele prestaju da griju leglo, i imamo bolest, ista je situacija i sa varljivim pocetkom sezone dodavanjem pogace maticu stimulisemo na nesenje, ali vrijeme je varljivo, stalno varira, tako da se opet pojavljuje problem preuranjenosti legla zbog laznog ranog stimulisanja matice na nesenje , sve u svemu mislim da pogaca u toku sezone nije na odmet, ali nije ni nuznost..kod mene su pcele ove godine pokazale bez ijedne pogace jednake rezultate kao prosle kada su stalno imale pogacu na raspolaganju..pozz
@keno83 ja te stvarno neželim ubijeđivati u nešto. Slažem se sa tobom kada se ima 100 košnica koliko si rekao da je svako ulaganje veliko, međutim niko ti nije rekao da moraš u toku godine dodati u košnicu između 50 i 60 kg pogača pa da imaš trošak koliki si rekao. Ja samo znam da u kraju u kome ja pčelarim, gdje nema bagrema, loše godine su mnogo češće nego ova. Isto tako znam da se potrebe jednog jakog društva za medom i polenom kreću između 80 i 100 kg. Znači jedno jako društvo potroši godišnje u prosijeku za svoje potrebe oko 90 kg hrane + ono što mu mi uzmemo. Ako se radi o nekoj srednjoj godini gdje, računajući sve paše proljeće-ljeto + vrijesak, uzmemo 10tak kg po košnici. Moje je mišljenje da dodavajući u tim periodima medobera društvima oko 10 kg pogače, možemo uticati na povećanu količinu meda koji će mo moći izvrcati. Nekažem da će 10 kg pogača uticati da umijesto prosijeka od 10 kg uspijemo izvrcati 20 kg meda, ali mislim da 15 kg hoćemo.
E sad ako ti reće da imamo 100 košnica po 10 pogača je 1750 KM. Ali je i dodatnih 5 kg meda iz 100 košnica po cijeni 15 km 7500 KM, pa ko voli.. Ja znam da ću sljedeće godine probati.
Žao mi je što sam morao ovako kao računovođa u ciframa, ali nisam znao kako drukčije da objasnim a u isto vrijeme budem jasan. Na kraju krajeva večinom svi pčelarimo da bismo postigli što bolje prinose, sa što manje truda, a zadržali kvalitet našega meda koji pogača u košnici ničim ne ugrožava.
Zadnja izmjena: Mustafa, dana/u 22 stu 2010, 21:15, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ne ubjedjivamo se samo pricamo, ja nisam rekao da su pogace stetne ali sam rekao da kostaju, a da nikad ne znas sta si kupio, osim u slucaju da je sam pravis, eto probam sam napravit recimo dvadeset kg pogace pa sracunaj koliko ce te doci kg od svojih sastojaka pa vidi kako se trgovini isplati da daju jednu kg pogace za 2 km..opet kazem najveci broj pcelara koristi pogace i ja nemam nista protiv, ali u mom nacinu pcelarenja ja sam ih izbacio iz upotrebe osim u oplodnjacima i ponekad nukleusima..ako primjetim da zajednica ima manjak meda i da nece izdrzat do pase, tada naravno dajem sve sta mogu da bi je spasio pozdrav..
elvir
Čita, piše dovoljno
Postovi: 20
Pridružen/a: 02 srp 2010, 10:38
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Post Postao/la elvir »

Keno prijatelju tacno je da sve kosta al bez jakog i razvijenog drustva ne mozes ni ocekivati neke dop a da bi razvio drustvo potrebno je ga malo u rano proljece i pripaziti al za razliku od secera ipak mislim da pogace nisu skupe! pozzz
Zadnja izmjena: elvir, dana/u 23 stu 2010, 08:36, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

pa prijatelju slazem se da je drustvo osnov bilo kojeg ocekivanja od zajednice, ali mislim da se stimulacija secerom i pogacom ne moze ni poredit jer je po meni secer mnogo bolja opcija, vec sam naveo da sam imao eksperiment prije par sezona gdje nisam imao meda u kosnici i stavio sam pogacu pcele su napustile kosnicu, druga zajednica bez meda kojoj sam dodavao sirup, opstala je i funkcionisala sasvim normalno, po meni je pogaca za pcelu desert kao za covjeka kolac poslije dobra jela, dok je osnova opstojnosti pcele prije svega med, a ako nema meda onda njegov simulator koliko je to moguce naravno secer..a sto se tice jakog drustva ja to radim na sljedeci nacin, potrebno je ostavit pcelama sto vise hrane pred zimu, dakle ne izvadit im sve, i onda im u trecem mjesecu vrsit simulaciju raspakivanjem ramova sa medom koje one nisu otvarale, da vidis tada ekspanzije bez ikakve prihrane, jedino mozes zamjenit nastavke krajem treceg mjeseca i to je sve, za bagrem imas savrseno drustvo, osim naravno ako nisi zazimio slabice, mada i oni ce se razvit do drace, koja je u mene poslije kadulje sljedeca pasa..opet kazem, nemam nista ni protiv pogace, ali treba pripazit posebno ko dodaje, a ima ih u prvom mjesecu pogacu, jer je nesiguran sta od hrane ima u kosnici, jer pogaca maticu stimulise na zalijeganje, a zalijeganje zahtjeva i grijanje legla, a grijanje legla zahtijeva vecu potrosnju hrane, samim tim rizikujemo da nam pcele prije potrose medne zalihe, iskusni pcelari gledaju da im pcele podju sa zalijeganjem sto kasnije u proljece jer vrijeme je varljivo, a pcele ne napusatju leglo makar krepale od gladi, dakle sa tim dovodimo zajednice u opasnost, zato je lijek svega zazimit drustvo veoma jako i sa sto vise meda, i ne gledat nit dirat nista sve do sredine marta,kad se moze kao sto sam vec rekao vrsit simulacija prevjesavanjem ili zamjenom nastavaka, i laganim grebanjem mednih poklopaca ako ih ima, ako ne preferiram secer, u kolicinama od po litar dva puta sedmicno..evo zamoilo bih i senada da se ukljuci posto je on jos iskusniji i vec je o ovj tem i pisao, i znam da radi neko vrijeme bez pogaca, pa da on postavi neke svoje utiske, koje onda mozemo malo zajednicki da prodiskutujemo..pozzz
Avatar
inspektor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 44
Pridružen/a: 20 kol 2010, 20:57
Lokacija: Gračanica

Post Postao/la inspektor »

keno potpisujem sve ovo što si napisao
Pčelarstvo je vrlo specifično,zahtijeva ogromno znanje,bezgraničnu ljubav, i puno vremena.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Post Postao/la Kreso »

Evo da se i ja malo ukljucim u ovu diskusiju o pogacama.
Kao prvo, nije tacno da pcele pogacu ne odlazu u sace.Svake godine u jesn vrsim dopunu zimskih zaliha iskljucivo secernim tijestom koji kupujem u pakovanju od 14 ili 15 kg.
Svako drustvo dobije pola ovog tijesta, i nakon sto to prerade, vrsim kontrolu zaliha i dodajem ili jos tijesta, ili secernog sirupa.
Kad je u pitanju stimulacija proljetnog razvoja, tu neradim apsolutno nista.Bez secera ili pogace, bez okretanja ili premetanja okvira ili nastavaka.
I sve fercera bez problema.U knjizi "hrana i ishrana pcela"(neki ruski autori), je opitima dokazano da pcele stimulirane u proljece razviju vise legla od kontrolnih zajednica, no na kraju balade ne daju vise meda za vrcanje.Ovo isto tvrdi i njemacki autor dr. Liebig, koji kaze"pcele se nedaju isfolirati stimulacijom.Znaju one najbolje kada i koliko razviti legla".
Pogace smatram opravdanim samo kao dopunu zimskih zaliha, u nuzdi, i kod formiranja novih zajednica.Za ovo zadnje imam uvijek ostatka zimskih zaliha.
Smatram da je bolje uzimiti pcele sa dovoljnim zalihama hrane (pa makar to bio i dijelom secer) nego ih stimulirati pogacama.
Pogace u vrijeme medobranja su za mene neprihvatljive sa stanovista cistoce meda kojeg zelim vrcati.

Pozz, Kreso.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Kreso je napisao/la:Evo da se i ja malo ukljucim u ovu diskusiju o pogacama.
Kao prvo, nije tacno da pcele pogacu ne odlazu u sace.Svake godine u jesn vrsim dopunu zimskih zaliha iskljucivo secernim tijestom koji kupujem u pakovanju od 14 ili 15 kg.
Svako drustvo dobije pola ovog tijesta, i nakon sto to prerade, vrsim kontrolu zaliha i dodajem ili jos tijesta, ili secernog sirupa.
Kad je u pitanju stimulacija proljetnog razvoja, tu neradim apsolutno nista.Bez secera ili pogace, bez okretanja ili premetanja okvira ili nastavaka.
I sve fercera bez problema.U knjizi "hrana i ishrana pcela"(neki ruski autori), je opitima dokazano da pcele stimulirane u proljece razviju vise legla od kontrolnih zajednica, no na kraju balade ne daju vise meda za vrcanje.Ovo isto tvrdi i njemacki autor dr. Liebig, koji kaze"pcele se nedaju isfolirati stimulacijom.Znaju one najbolje kada i koliko razviti legla".
Pogace smatram opravdanim samo kao dopunu zimskih zaliha, u nuzdi, i kod formiranja novih zajednica.Za ovo zadnje imam uvijek ostatka zimskih zaliha.
Smatram da je bolje uzimiti pcele sa dovoljnim zalihama hrane (pa makar to bio i dijelom secer) nego ih stimulirati pogacama.
Pogace u vrijeme medobranja su za mene neprihvatljive sa stanovista cistoce meda kojeg zelim vrcati.

Pozz, Kreso.
Interesantno razmišljanje, Znači ipak pčele odlažu pogače u saće.

Dvije godine nisam davao pogače u preido januar-april, nisam primjetio da su pčele slabije uodnosu kad sam dodavao pogače...

Ima logike i davati pogaču u periodu 1-4 mjesec kako bi više med a ostalo eventulano ako proljeće podbaci glede nektara.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Ponoviti ću sa početka šta mi je otac prenio sa izlaganja našeg pčelara. Čovjek je doslovno rekao kako u svojoj košnici, kojoj je prioritet sakupljanje meda, u toku paše uvijek se nalazi od 2 do 3 kg pogače. Reći ću da se radi o čovjeku koji živi od pćelarstva i čije ime je večini nas poznato. Ovim neželim čovjeka imenovati jer neznam u kojem pravcu može priča ovdje otići i napraviti mu antireklamu.
Svi mi ovdje imamo neka svoja lična iskustva. Istina je obično negdsje na pola puta. Keno kaže da su mu pčele napustile košnicu jer nisu imale tečne hrane a prihranu izvršio pogačom. Kreso kaže da pomoću šečernog tijesta pravi im zalihe hrane za zimu. Šta da kažem?

Moje lično iskusto. U večini godina u 8 mjesecu, pred vrijesak moja društva nemogu ni kapi donijeti. Prihranjujući ih pogačom nikakve dodatne zalihe nisam uspio postići. U tom periodu jaka društva bi pogaču od kilograma jele za nekoliko dana. Isto tako jedne godine u tom periodu sam imao mnogo drugih obaveza i nisam išao malo duže na pčelinjak. Kada sam izvršio pregled vidio sa da mi je u par nukleusa matica prestala leći jer je ostalo društvo bez hrane. Prihrana pogačom nije uspijela sama po sebi stvoriti zalihe hrane i da nisam poćeo intenzivno prihranjivanje sirupom ostao bi bez nukleusa. Kažem ponovo to je moje lično iskustvo. O tome da li se može pogača pomiješati sa medom u saću po meni jedino pravi sud mogu dobiti kada bi taj med odnio na analizu. Sve drugo je pitanje lične želje u šta želimo vjerovati.

Isto tako baš me interesuje koliko ljudi sa foruma, pčelara, vjeruje da društva koja imaju više legla, brže se razvijaju i imaju naravno više pčela neće donijeti i više meda?!
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ja iskreno nikad nisam primjetio da pcele pogacu lageruju u sace, a posebno da neko na taj nacin vrsi zimsku prehranu, ako moze kreso neko detaljnije objasnjenje..u mojoj praznoj kosnici dakle bez meda, pcele su napustale staniste, iako su imale pogacu, dok opet kazem ova kojoj sam davao secer nije..nakon par dana sve su dobile secer i nije bilo nikakvih napustanja, naprotiv pcele su zivnule prestale napadati i nastavile normalno da funkcionisu..napominjem da su kod mene uslovi jednaki mustafinim i da su sredina 7 i 8 mjesec uglavnom bez ikakve pase, i da tada pcele tesko mogu i sebe da prehrane..
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Jako društvo s mladom maticom i puno legla koliko sam ja primjetio bez prave intervencije pčelara ne donosi uvjek viškove meda. Kod kratkotrajnih jakih paša kao što je bagrem možda i donese. Ja takve paše nemam ali kod dugotrajnijih slabijih paša kao što je livada desi se što donesu to obilno leglo i pojede. Dok starija matica koja daje manje legla, a samim tim i društvo nije tako jako donese viškove meda s livade jer livada daje više meda nego što ga to društvo može potrošiti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Pčelama treba davati pogače i šećer ali samo kada je to potrebno. Ne treba pretjerivati ni s jednim od to dvoje jer će nam se sve to vratiti kao bumerang u čelo da toga nismo ni svijesni. Ni pogača ni šećer nisu med nego ga samo prividno zamjenjuju pri tom varajući pčele i na kraju sebe. Danas se sve češće priča da u prirodi ima sve manje meda ni blizu kao što ga je nekad bilo. Zapravo s obzirom na pusto dodavanje pogača, šećera i drugih stimulatora količina izvrcanog meda bi po logici trebala iz godine u godinu biti sve veća, a zapravo je obrnuto. Razmislimo malo, prije se manje pčelama davalo, a više vrcalo. Sada se više pčelama daje ,a manje se vrca. Upitajmo se malo nije li tome razlog uoravo šećer. Naučno je dokazano šećer (Saharin) kod ljudi prevelikim korištenjem uništava imunitet. Pretpostavlja se da je tako i kod pčela samo kod njih to nitko naučno nije istraživao iako se kod pčela isto primjećuje pad imuniteta te sve masovnija i češća oboljenja i veliki ne objašnjivi pomor pčela u regijama.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Stipo je napisao/la:Jako društvo s mladom maticom i puno legla koliko sam ja primjetio bez prave intervencije pčelara ne donosi uvjek viškove meda. Kod kratkotrajnih jakih paša kao što je bagrem možda i donese. Ja takve paše nemam ali kod dugotrajnijih slabijih paša kao što je livada desi se što donesu to obilno leglo i pojede. Dok starija matica koja daje manje legla, a samim tim i društvo nije tako jako donese viškove meda s livade jer livada daje više meda nego što ga to društvo može potrošiti.
O ovome što si napisao Stipo može se diskutovati. Ja se sa dijelom mogu složiti, a sa dijelom i ne. Meni iskusto kaže ovo. Svake godine sam sva društva isto tretirao protiv varoe, približno sa istom količinom hrane zazimio, istom količinom pogača i sirupa prihranjivao u proljeće, ali nisam uvijek imao društva jednake snage. Samo ona društva koja su imale veliki broj pčela, odnosno pun nastavak pčela su mi dale velike viškove meda. Čak i u situacijama kada pčelarske godine nisu bile ok, iz pojedinih društava se vadilo skoro pa kao u najboljim godinama. Ona društva koja se nebi dovoljno razvila nekada mi nebi dala ni okvira u ustoj godini. Po meni je rani razvoj društava, odnosno puno legla jedan od uslova za dobar prinos. Naravno uz intervenciju pčelara, što si i sam spomenuo. Tu prvenstveno mislim na održavanje radne atmosfere, odnosno suzbijenje rojevog nagona i ograničavanja matice hanemanovom rešetkom. Ja danas bez hanemanove mreže nemogu zamisliti da pčelarim jer u dugotrajnim slabijim pašama bi mi se desilo ono što ti kažeš, odnosno imao bi pun nastavak i legla i pčele, a malo meda. Rijetke su paše, bar kod nas, da pčele ubacuju nektar tim intenzitetom u okvire gdje je izašlo leglo, a da matica ne stigne dijelom ponovo zaleći isti okvir.
Neznam da li Stipo koristitiš ovu mrežu?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Mustafa koristim ja matične rešetke kada zatrebaju. Koristim ja i nešto drugo umjesto matične rešetke i daje mnogo bolje rezultate kada je u pitanju slabija dugotrajna paša.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Stipo nisam mislio ništa loše kada sam upitao da li koristiš hanemanke pošto poznajem dobar broj pčelara koji nežele da je koriste. Ako nije tajna, možeš li podijeliti sa mnom i ostalima šta koristiš kada se radi o tihoj paši, a daje ti bolje rezultate
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

evo iako me se nije pitalo ja cu dat jedan opis za najveci prinos i kako to ja radim, inace bez maticne resetke ne radim i svaka zajednica ima jednu svoju..ali postoji jedan super nacin za dobijanje velikih prinosa, sastoji se u sljedecem, dakle od trenutka pocetka prihrane i stimulacije matice u proljece cinimo sve da bi pcelinja zajednica dosegla sto veci nivo, kako zdravlja tako i svoga brojcanog stanja tj legla koje su uspjesno i sve vise i vise izvaljuje iz dana u dan, poznata je stvar da je najveci crpionik za pcele othranjivanje mladog legla tu se pcele trose umaraju po nekim istarzivanjima nemjerljivo im je to veci napor nego rad u pasi, a da ne govorimo koliko meda pcele potrose da bi othranile jedan ram legla i izvele ga..e sad postoji nacin da pcelari na deset do 15 dana pred bagrem ili bilo koju drugu zajednicu stavljaju resetku i maticu sa leglom spustaju u prvo tijelo, medjutim matica i dalje zalijeze i pcele se trose njegujuci i hraneci leglo, a nacin koji ponekad sam koristio eksperimentalno i koji se pokazao strasno dobrim po prinose meda sastoji se u tome da umjesto resetke i spustanja matice dole u jedan vec pripremljen nukleus dakle 10 tak dana pred pasu vadim i maticu i otvoreno leglo, osim jednog rama , u ovih deset dana izvalit ce se svo zatvoreno leglo, a pcele ce prisilno povuci maticnjake od ovog rama sa otvorenim leglom..maticu sa otvorenim leglom koju sam izvadio stavim u nukleus na istom pcelinjaku, i sve stare pcele ce se vratit u svoju kosnicu, nakon 6 dana porusim najstarije maticnjake a ostavim dva mlada i lijepa maticnjaka koje ce pcele njegovat sa posebnom paznjom i zbog kojih ce im radni elan biti povecan, pcele nece trositi hranu na leglo jer mladog legla ni nema u kosnici, a u isto vrijeme zbog nedostatka posla vrsit ce se preraspodjela posla u kosnici, tj u pocetku pase, pcele ce mnogo ranije postajati sakupljacice i sav posao svodit ce se na unos nektara i preradu meda kao i cekanje izlaska matice, na kraju rezultati su nerijetko i dvostruki doprinosi meda po zajednici, zatim imamo sprijeceno rojenje, mladu kvalitetnu maticu, a na kraju iz onog nukleusa vratimo svo zatvoreno leglo kako bi zadrzali kontinuitet i brojnost proizvodne zajednice, koja ce ipak malo oslabit, ali do sljedece pase svakako ce dovoljno ojacat da je kvalitetno iskoristi..ovo je po meni jedna strasno dobra metoda koju sam pomalo poceo da koristim i usavrsavam, i mislim da pruza daleko najbolje prinose meda..treba reci i da pcele koje ne othranjuju leglo po nekim strucnjacima imaju i mnogo dugovjecniji zivot u odnosu na one koje su odhranjivale leglo, ali to cu tek poceti da provjeravam na svom pcelinjaku od sljedece sezone do u detalje, i da ovu metodu probam da jos vise ispraksam i usavrsim, ali dosad su rezultati fantasticni i duplo bolji..dakle mnogo pcele bez legla-duple kolicine meda..pozzz
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Mustafa je napisao/la:Stipo nisam mislio ništa loše kada sam upitao da li koristiš hanemanke pošto poznajem dobar broj pčelara koji nežele da je koriste. Ako nije tajna, možeš li podijeliti sa mnom i ostalima šta koristiš kada se radi o tihoj paši, a daje ti bolje rezultate
Ne ne neljutim se ja Mustafa jer nemam radi čega. Umjesto matične rešetke kod tihe dugotrajne paše gdje vaga vrlo sporo raste, deblja folija s 5-6 rupa od 2 cm,koja se postavi između medišta i plodišta. U medištu se dobije 10-15 kg meda, a pčele nimalo ne oslabe.
Prije nekih 5 godina imao sam 10 LR društava i u proljeće sam dodavao pogače desilo mi se da sam kod dodavanja druge pogače u 2 naj slabija društva dodao drugu pogaču , a da nisu pojele prvu. Slično kao na slici.
slika
Kako se poslje ukazala potreba dodavanja 3. nastavka uklonim foliju od pojedene pogače te dodam medne nastavke na sva društva. Ona 2 društva tada opet nisu do kraja pojela pogače. Da ne vraćam donešene nastavke stavim ja i njih, a foliju od pogača ću izvaditi za 10 dana kada do kraja pojedu pogaču. Prođe maj mjesec zaboravih ja ukloniti foliju. Paša loša vaga ne raste. Prođe i jun vaga porasla samo za 2 kg. Pošto krajem juna pregledavam društva malo ih stimuliram radi sljedeće vrijeskove paše da društva malo ojačaju. Tada udvrdim kao što sam i očekivao meda nema dovoljno ni za pčele kamo li za vrcanje.
U svim društvima je tako osim onih gdje je ostala folija od pogača. Zateknem kod njih gotovo pune medišne nastavke lijepo zatvorenog meda, a ispod folija koju su pčele probušile na 5-6 mjesta. Malo se zamislih toj zatečenoj situaciji kako su 2 naj slabija društva na pčelinjaku dala 30 kg meda za vrcanje, a ostalih 8 jačih ni kila. Valjalo bi tu pojavu istražiti i do kraja proučiti. Ja sam to sledeće godine ponovio i opet isti rezultat. Ovdje se očito radi o još jednoj mogućoj tehnici pčelarenja o kojoj do sada nisam nigdje čitao.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 24 stu 2010, 22:30, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Interesantno Stipo. Ti najloni od pogača su vjerovatno imali sličnu ulogu kao i hanemanke, s nekim još dodatnim faktorom. Mislim da je tu određenu ulogu odigralo i to što si ta društva bila malo pregledana i time je došlo do izražaja ono da svaki pregled košnica remeti unutrašnji mir i radnu atmosferu u košnici.
Odgovorite