ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Odgovorite
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la Eldar »

Znam da ima nešto slično na ovu temu na forumu, ali hajde da kažemo onako usput i ugrubo iznešena iskustva. Predlažem da malo ozbiljnije uđemo u ovu temu, da iznesemo svoja iskustva i stavove o tome kako doći do većih prihoda od pčelarstva, pa možda naći način da se nekim zajedničkim potezima popravi taj segment pčelarstva a to je moguće. Jer pčelarimo što volimo pčele, i o tome je suvišno pričati i kakva je to ljubav to samo pčelari znaju, a oni koji ne pčelare sa čuđenjem gledaju, ali....ali pogotovo danas, bitno je i egzistenciju obezbjediti i lijepo je kad živiš od nečega što voliš.
Znam da ima pčelara koji imaju iskustva, ali više je onih kojima to nedostaje. I Predložio bih Administratoru da otvori ovu temu u nekom podforumu, na neko vidljivo mjesto (nadam se da ću dobiti pozitivan odgovor) LP.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la mugdo »

jedan od osnovnih uslova za uspješno i rentabilno pčelarenje je paša, pošto je malo mikrolokacija koje nude nektar toko većeg dijela aktivne pč. sezone jedino rješenje je seljenje pčela. seljenje pčela iziskuje dodatne troškove ali se mnogostruko vrate. potrebno je dobro istražiti lokaciju na koju se seli jer postoje razlike u medenju iste biljke na različitim lokalitetima i naravno biti mobilan pošto većina burnih paša kratko traje tako da svaki dan zakašnjenja umanjuje ukupni prinos. drugi način da pčelarstvo učinimo isplativijim je proširiti asortiman pč. proizvoda jer uspješni pčelari nude sve što pčela daje mimo meda i u kombinaciji sa dr. zdravim proizvodima.
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la Eldar »

Naravno, to je općepoznato, ali nije mi namjera otići u tome smjeru, naravno bez prinosa ništa, ali čisto o prodaji meda količinama, o tome koliko ko može proizvesti mm, cijenama, isto to se odnosi i na propolis i polen, rojevi, matice... koliko je to rentabilno, ko daje po kojim cijenama, može li se živjeti, jeli isplativ biznis, da malo pokušamo malo konkretnije pročati, što bi trebao biti cilj foruma, a ne presipati iz šupljeg u prazno, jer u 90% foruma i podforuma iste priče se vrte. Čak sam primjetio da ima pčelara koji pčelare sa velikim brojem košnica a pričaju kako nema hajra od toga, i na taj način demorališu mlađe pčelare...
Bilo bi lijepo onako da pričate o svojim iskustvima da date savjet, napišete prijedlog....Neka stariji pomognu mlađim, a ne da skreću sa teme, valjda je to cilj foruma.....
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la hasospahic »

Prijatelju dobra tema ali slaba podrska i pomoc.Nazalost u nasoj BiH sit se gladnom ne vjeruje,iskusni i jaki nemaju sluha za nasim vapajima cast izuzetcima ali ih je veoma malo.Nama je ostalo da se borimo i snalazimo kako znamo i umijemo evo poprati malo vapaje za pomoc koju JAKOV trazi vidjet ces koliko ce ih se javiti ipomoci ja nisam imao do sad onih pojava pa nemogu nista komentarisat .Sto se tice mog misljenja za ovu temu ja mislim da tu ima dosta faktora kao sto su....lokacija za pcele i sredina u kojoj se nelazis koliko ima u blizini pcelara sto ovisi kakva je konkurencija isaradnja sa kolegama,kvalitet proizvoda sposobnost plasiranja prizvoda sam anngazman pcelara koliko ce uspjeti u svemu tome jer ako robu prizvedes dobrog kvaliteta ona ce naci svog kupca a ako robe nema ili ne zadovoljava tu je dzabe bilo sto kalkulisat...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la mugdo »

Eldar je napisao/la:Naravno, to je općepoznato, ali nije mi namjera otići u tome smjeru, naravno bez prinosa ništa, ali čisto o prodaji meda količinama, o tome koliko ko može proizvesti mm, cijenama, isto to se odnosi i na propolis i polen, rojevi, matice... koliko je to rentabilno, ko daje po kojim cijenama, može li se živjeti, jeli isplativ biznis, da malo pokušamo malo konkretnije pročati, što bi trebao biti cilj foruma, a ne presipati iz šupljeg u prazno, jer u 90% foruma i podforuma iste priče se vrte. Čak sam primjetio da ima pčelara koji pčelare sa velikim brojem košnica a pričaju kako nema hajra od toga, i na taj način demorališu mlađe pčelare...
Bilo bi lijepo onako da pričate o svojim iskustvima da date savjet, napišete prijedlog....Neka stariji pomognu mlađim, a ne da skreću sa teme, valjda je to cilj foruma.....
proizvodnja i prodaja pč. proizvoda je relativna stvar zavisi od mnogo faktora znanja pčelara, potražnje za određenim pč.proizvodima.....
konkretno ja lično se baziram na proizvodnju meda, ako izvrcam 15-20 i više kg po izimljenom društvu godinu smatram uspješnom, med prodajem po cijeni 15KM.
zatim prodaja rojeva i izimljenih zajednica po cijeni roj (petoramni) 60KM, izimljena zajednica na ramovima ili komplet 150-250 KM, svake godine prodam veći ili manji br. rojeva ili pč. zajednica. u manjoj mjeri prodam propolisa(2oml-5KM) i MM(10mg-35KM)
cijene pč. proizvoda variraju od mjesta do mjesta zavisno od ponude i potražnje
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la Eldar »

mugdo, prvo da Vam se zahvalim što ste se jedini od iskusnijih pčelara javili na ovu temu, volio bih čuti i ostale, kako plasiraju i koje proizvode....postoji li način organizovanja pčelara i pored udruženja da bi se lakšše poslovalo.
sigurno ima puno onih koje zanimaju ove stvari ali izgleda kao što reče haso u prethodnom postu izgleda da ipak stariji i iskusniji pčelari nisu spremni pomoći onim sa manje pčelarskog staža, čast izuzecima kao što je u ovom slučaju mugdo koji se jedini javio....u svakom slučaju i od ovog posta mlađi pčelari će sigurno imati veliku korist, ako ništa uvidjeti će koliko se mogu uzdati u pomoć iskusnijih pčelara, i koliko mogu očekivati pomoć i savjet, i da oni barem pomognu mlađim i ne iskusnijim, da ne budu vođeni zavišću i strahom od konkurencije.
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la Eldar »

hasospahic je napisao/la:Prijatelju dobra tema ali slaba podrska i pomoc.Nazalost u nasoj BiH sit se gladnom ne vjeruje,iskusni i jaki nemaju sluha za nasim vapajima cast izuzetcima ali ih je veoma malo.Nama je ostalo da se borimo i snalazimo kako znamo i umijemo evo poprati malo vapaje za pomoc koju JAKOV trazi vidjet ces koliko ce ih se javiti ipomoci ja nisam imao do sad onih pojava pa nemogu nista komentarisat .Sto se tice mog misljenja za ovu temu ja mislim da tu ima dosta faktora kao sto su....lokacija za pcele i sredina u kojoj se nelazis koliko ima u blizini pcelara sto ovisi kakva je konkurencija isaradnja sa kolegama,kvalitet proizvoda sposobnost plasiranja prizvoda sam anngazman pcelara koliko ce uspjeti u svemu tome jer ako robu prizvedes dobrog kvaliteta ona ce naci svog kupca a ako robe nema ili ne zadovoljava tu je dzabe bilo sto kalkulisat...
Slažem se u potpunosti, a ima se o čemu pisati i te kako.... A imao sam ja još jedan slučaj, bolest je bila u pitanju, i samo mi se jedan pčelar javio sa pretpostavkom o čemu se radi, zaista sve samo da se izrazim "šupljarenje", kada te nešto zaista zanima, nigdje nikoga nema. Žalosno ali u ovoj zemlji sve tako funkioniše....mi smo takav narod
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la mugdo »

Eldar je napisao/la:mugdo, prvo da Vam se zahvalim što ste se jedini od iskusnijih pčelara javili na ovu temu, volio bih čuti i ostale, kako plasiraju i koje proizvode....postoji li način organizovanja pčelara i pored udruženja da bi se lakšše poslovalo.
sigurno ima puno onih koje zanimaju ove stvari ali izgleda kao što reče haso u prethodnom postu izgleda da ipak stariji i iskusniji pčelari nisu spremni pomoći onim sa manje pčelarskog staža, čast izuzecima kao što je u ovom slučaju mugdo koji se jedini javio....u svakom slučaju i od ovog posta mlađi pčelari će sigurno imati veliku korist, ako ništa uvidjeti će koliko se mogu uzdati u pomoć iskusnijih pčelara, i koliko mogu očekivati pomoć i savjet, i da oni barem pomognu mlađim i ne iskusnijim, da ne budu vođeni zavišću i strahom od konkurencije.
nema zavisti ni straha od kunkurencije jer kako naš narod kaže svako svoju nafaku ima. svakom savjet treba i svako savjet može dati, ponekad početnik skonta stvar koju neko iskusniji nije ni za dest godina, a niko ne može sve znati jer je pčelarstvo široka oblast da bi čovjeku malo bilo i tri života da sazna sve što se može znati.
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la Eldar »

Drago mi je to čuti :), i tako treba biti ..... Ali slabo se javljaju kolege, činjenica je da se polako ulazi u sezonu i da uveliko teku pripreme na pčelinjacima, pa hajde da to pripišemo tome, ili tema nije zanimljiva, kome je danas do zarade :)
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la sahista »

Oni koji tvrde da se ne moze zivjeti od pcelarstva,jednostavno lazu.Moze i te kako.Neko bolje,neko losije.Samo treba oznojiti guzu.Moze biti bolja ili losaja godina,da su sve lose odavno ne bih bilo ni pcelara ni pcelarskih proizvoda.Senad tvrdi da sa deset kosnica moze odrzavati pcelinjak sto je za svaku pohvalu.Ide sto ide.Dvije kile meda,dnevnica covjeka koji kopa citav dan.Ja znam sta bih radio.U mom slucaju sva pcelarska oprema je minimalno tri puta skuplja nego u BiH a med jeftiniji, pa opet na kraju godine nikada nisam u minusu.Naravno da pasne prilike igraju ulogu,ako je nemas, onda se treba baviti necim drugom.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la Eldar »

sahista je napisao/la:Oni koji tvrde da se ne moze zivjeti od pcelarstva,jednostavno lazu.Moze i te kako.Neko bolje,neko losije.Samo treba oznojiti guzu.Moze biti bolja ili losaja godina,da su sve lose odavno ne bih bilo ni pcelara ni pcelarskih proizvoda.Senad tvrdi da sa deset kosnica moze odrzavati pcelinjak sto je za svaku pohvalu.Ide sto ide.Dvije kile meda,dnevnica covjeka koji kopa citav dan.Ja znam sta bih radio.U mom slucaju sva pcelarska oprema je minimalno tri puta skuplja nego u BiH a med jeftiniji, pa opet na kraju godine nikada nisam u minusu.Naravno da pasne prilike igraju ulogu,ako je nemas, onda se treba baviti necim drugom.
Pozdrav.
Hvala Vam najljepša na komentarima :), ovako nešto sam čekao....
Potpuno ste u pravu to kada kažete da su sve godine loše odavno nebi bilo ni pčelara ni pčelarskih proizvoda....
Definitivno svaka Vam je na mjestu
Volio bih da čujem još pčelara, njihova viđenja stvari i pčelarske egzistencije.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la senad grudic »

Malo je nezahvalno da pisem na ovu temu posto ne zivim u okruzenju ali je sasvim sigurno da je moguce da se zivi od pcelarstva. Kao prvo veoma je bitno da covjek nemoze u proljece kupiti 50-tak kosnica bez ikakvog znanja o pcelama i poceti se baviti profesionalno. Sta to zapravo znaci: Polako ulaziti u tajne pcelarstva, dosta uciti i primjenjivati zatim polako testati sta mozemo da proizvedemo,kakve pasne uslove imamo, koliko mozemo da proizvedemo,meda,polena, rojeva itd. itd.
Ovdje poznajem covjeka koji je razradio sistem i proizvodi samo matice i rojeve a ujedno pravi kosnice i sve prodaje. Ukoliko zelite paketni roj,drustvo sa kosnicim,
samo maticu, ramove samo kazete i sve dobijete.
Nije vazno da imate na stotine kosnica,vec koliko optimalno kosnica mozete da opsluzite i kakve pasne uslove imate. Nije dobro da nagomilate na jedno mjesto veliku
kolicinu kosnica osim u slucaju burne pase kao bagrem i neke sijane kulture.
Ja nemam nijedne burne pase vec tihu pasu i nastojim da nemam na jednom mjestu vise od 10-tak kosnica (mislim proizvodnih)
Kolege sve ovo sagledajte, stavite na papir dobro zavrnite rukave i napred jer ukoliko neko misli kosnicu postaviti u proljece i ujesen vrcati med unaprijed je osudjen
na propast, Sretno vam i medno bilo

S postovanjem Senad Grudic
Senad Grudic
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la sahista »

senad grudic je napisao/la:Malo je nezahvalno da pisem na ovu temu posto ne zivim u okruzenju ali je sasvim sigurno da je moguce da se zivi od pcelarstva. Kao prvo veoma je bitno da covjek nemoze u proljece kupiti 50-tak kosnica bez ikakvog znanja o pcelama i poceti se baviti profesionalno. Sta to zapravo znaci: Polako ulaziti u tajne pcelarstva, dosta uciti i primjenjivati zatim polako testati sta mozemo da proizvedemo,kakve pasne uslove imamo, koliko mozemo da proizvedemo,meda,polena, rojeva itd. itd.
Ovdje poznajem covjeka koji je razradio sistem i proizvodi samo matice i rojeve a ujedno pravi kosnice i sve prodaje. Ukoliko zelite paketni roj,drustvo sa kosnicim,
samo maticu, ramove samo kazete i sve dobijete.
Nije vazno da imate na stotine kosnica,vec koliko optimalno kosnica mozete da opsluzite i kakve pasne uslove imate. Nije dobro da nagomilate na jedno mjesto veliku
kolicinu kosnica osim u slucaju burne pase kao bagrem i neke sijane kulture.
Ja nemam nijedne burne pase vec tihu pasu i nastojim da nemam na jednom mjestu vise od 10-tak kosnica (mislim proizvodnih)
Kolege sve ovo sagledajte, stavite na papir dobro zavrnite rukave i napred jer ukoliko neko misli kosnicu postaviti u proljece i ujesen vrcati med unaprijed je osudjen
na propast, Sretno vam i medno bilo

S postovanjem Senad Grudic
Lijepo receno.
Na ovome forumu provlacile se teze da se moze vrcati svake olimpiske godine a da je pcelinjak jos uvjek rentabilan.Zamisli da se povezu dvije dobre godine.Onda si miran sledecih osam:).Pcelarstvo je biznis.Privredna grana.Pcelari treba da naplate svoj trud.Doduse ima i onih sto vise vole pcele nego pare,a imaju preko 50 kosnica.Suplje price.
Sto se licno mene tice, ja imam samo dvije kosnice koje nikada ne selim.Rezultati na tim kosnicama me apsolutno ne interesuju,to mi je cejf ko sto kaze nas narod.Na svim ostalim kosnicama vidim ovaj veliki znak $.Sav svoj trud,rad i muku hocu da naplatim.Sentimetalne price ljubavi prema pceli me neinteresuju posle predjenih nekoliko hiljada kilometara na godisnjoj bazi.Blato.vjetrovi,kise.Kad sve stavim na papir,ako nisam u dobrom plusu,ovjek postoji alternativa...krampa.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la mugdo »

vrcati svake olimpijske godine može ko ima dobru platu ili penziju po mogućnosti vojnu ili inostranu,a nema većih ulaganja, vozanja i sl., međutim ko živi od pčelarstva njemu je jako bitno koliko će izvrcati svake godine, odnosno proizvesti max.pč. proizvoda za kojima ima potražnju u suprotnom valja preživjeti do naredne godine. ljudi se snalaze na razne načine, ako nema meda ima matica, rojeva, propolisa, mm... od ljubavi prema pčeli ne mogu se djeca školovati već od prodaje njenih proizvoda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:vrcati svake olimpijske godine može ko ima dobru platu ili penziju po mogućnosti vojnu ili inostranu,a nema većih ulaganja, vozanja i sl., međutim ko živi od pčelarstva njemu je jako bitno koliko će izvrcati svake godine, odnosno proizvesti max.pč. proizvoda za kojima ima potražnju u suprotnom valja preživjeti do naredne godine. ljudi se snalaze na razne načine, ako nema meda ima matica, rojeva, propolisa, mm... od ljubavi prema pčeli ne mogu se djeca školovati već od prodaje njenih proizvoda.
Ma naravno,treba dosta truda....najlakse je tvrditi da nista ne moze.Olimpiske godine su sala....ako ne bih vrcao dvije godine,ja bih promjenio zanimanje jer pcelarstvo onda nije za mene.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la Eldar »

Zaista kao što kaže šahista najgore su priče kao ono pčelarim iz ljubavi imam 50 košnica i med me neinteresuje, pa pođite samo od činjenice koliko ulaganja treba u tih 50 košnica, a sa jedno tri košnice onako iz zabave moglo bi se podnjeti.
Drago mi je da su ovdje pčelari počeli zaista iskreno pričati o ovome, i to je jako dobro i motivirajuće, pogotovo onim mlađim pčelarima, jer bezveze je ono kad se neko bavi 20 godina pčelarstvom a priča kako se to ne isplati kako je to samo ulaganje itd.....i u ostalom i kada paša nije dobra, nije dobra godina, uvjek se može sakupiti matične mliječi, propolisa, polena, pa rojevi, matice.....manje iskusan pčelar če teže ući u ove poslove, ali može se samo se treba posvetiti tome i proliti "koju kap" znoja
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la zvones »

Već neko vrijeme malo pišem, manje i pratim forum, pa i nebih trebao pisati u ovoj temi jer ja ne "živim" od pčelarstva . Od svega što sam čitao u ovoj temi
mogao bih potpisati jedino ono što je mugdo pisao, a to je samo dio odgovora . Nažalost postavljać ili uvodničar teme u svom uvodu nije naveo osnovno, a to je
šta po njegovom mišljenju znači živjeti od pčelarstva , jeli to znači izdržavati sebe ili obitelj, koliku obitelj; dodatna oprema, dizanje svog standarda itd ,
itd. Da se podsjetimo znojenje može svašta da znači ali i nemora ništa. Oznojiti se može i čovjek koji trči zbog zdravlja ili hobija, a može i zato što je bolestan,
može i neko ko uzgaja vrt sa cvijećem iz zadovoljstva.
Eldar je napisao/la:Zaista kao što kaže šahista najgore su priče kao ono pčelarim iz ljubavi imam 50 košnica i med me neinteresuje, pa pođite samo od činjenice koliko
ulaganja treba u .....manje iskusan pčelar če teže ući u ove poslove, ali može se samo se treba posvetiti tome i proliti "koju kap" znoja
Ko god traži bilo kakvu osobu za posao, traži i podatke o znanju osobe i sposobnosti da obavlja određeni posao i tako je u bilo kojoj profesiji. Nevjerujem da netko
može živjeti od pčelarstva bez prehodnog i dobrog poznavanja pčelarstva, a i sam si naveo šta sve u to spada , a to sve je teško dobiti samo na šečeru , kako reče
kad paša podbaci.
Ipak od pčelarstva može živjeti i neko ko nema nikakvog znanja! Važno je samo da ima dosta novca , uloži u opremu i ljude , po mogučnosti brod ... ili da ide u
Ameriku na bademe.
Na kraju da napišem da u Sarajevu još nije ni blizu da procvjeta rezdelija/đanarika . Nesjećam se da je ikad ovako bilo jer procvjeta pod snijegom. Nažalost već se
vidi zbunjenost bilja prethodnim godinama.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la Ismet »

u cijelom svijetu je, na žalost, poremećen sistem vrijednosti kao i uvjeti življenja. tako da neko (da ograničim to na 4-ero članu porodicu) "živi" od 200 € mjesečno dok neko živi od 5000, 10 000 € (i više) mjesečno. tako da je relativan pojam "živjeti od nečega"...
kolega je postavio post, pretpostavljam, sa akcentom življenja od pčelarstva u BiH. pčelarstvo je zanat (i ljubav, naravno) kao i svaki drugi zanat. ako ne znaš zanat - jako teško ćeš živjeti od tog zanata. smatram da onaj ko zna pčelariti može sasvim lijepo živjeti od pčelarstva u BiH.
Dobru srcu sreća dođe.
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la Eldar »

Ismet je napisao/la:u cijelom svijetu je, na žalost, poremećen sistem vrijednosti kao i uvjeti življenja. tako da neko (da ograničim to na 4-ero članu porodicu) "živi" od 200 € mjesečno dok neko živi od 5000, 10 000 € (i više) mjesečno. tako da je relativan pojam "živjeti od nečega"...
kolega je postavio post, pretpostavljam, sa akcentom življenja od pčelarstva u BiH. pčelarstvo je zanat (i ljubav, naravno) kao i svaki drugi zanat. ako ne znaš zanat - jako teško ćeš živjeti od tog zanata. smatram da onaj ko zna pčelariti može sasvim lijepo živjeti od pčelarstva u BiH.
Kratko i jasno :), ovakvi savjeti nam trebaju, Zvones je previše zakomplikovao u svom komentaru pomalo i ironično al ipak hvala mu, da vidimo da ima i takvih pčelara, hvala Vam što ste pojasnili suštinu ovog posta, takvi pčelari nam trebaju oni koji pomažu a ne oni puni ironije, još jednom Hvala
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la mugdo »

zvones je dobro kazao da ne može živjeti od pčelarstva onaj ko dobro ne poznaje materiju, jer pčelarstvo u našim uslovima je jako zahtjevan i rizičan biznis koji zahtjeva velika početna ulaganja. statistika kaže da je potrošačka korpa četveročlane porodice u BiH iznosi nešto preko 1600KM x 12mj. oko 20000KM godišnje.puls troškovi održavanja pčelinjaka to je približno tona i po meda po cijeni 15KM plus manji dio ostalih pč. proizvoda.da bi proizveo tonu i po meda u našim prosječnim uslovima treba min. 100 pč. društava koja će se vozati za pašom. da bi se opremilo 100 društava sa svom potrebnom opremom treba u prosjeku 25-30 hiljada KM. s ovoliko navca može se vjerovatno pokrenuti mnoštvo drugih manje rizičnih poslova. možda zvučim pesimistično ali poznajući neke kolege profesionalce znam da živjeti od pčelarstva ne donosi ni brzu ni veliku zaradu već pristojan život uz mnogo truda i rada cijele pčelareve porodice.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la zvones »

Ismet je napisao/la:u cijelom svijetu je, na žalost, poremećen sistem vrijednosti kao i uvjeti življenja. tako da neko (da ograničim to na 4-ero članu porodicu) "živi" od 200 € mjesečno dok neko živi od 5000, 10 000 € (i više) mjesečno. tako da je relativan pojam "živjeti od nečega"...
kolega je postavio post, pretpostavljam, sa akcentom življenja od pčelarstva u BiH. pčelarstvo je zanat (i ljubav, naravno) kao i svaki drugi zanat. ako ne znaš zanat - jako teško ćeš živjeti od tog zanata. smatram da onaj ko zna pčelariti može sasvim lijepo živjeti od pčelarstva u BiH.
Niti mislim biti ironičan niti se veselim kad neko nema ! Naizgled meni ni iz đepa ni u đep. Nažalost nije tako . Ja sam već punih 7 god. u penziji i živim od nje . Iako je u
odnosu na početnu povećana za nekoliko postotaka ipak za nju mogu kupiti manje 30 do 40 % u odnosu na početak 2008. kad sam se penzionisao . Dakle u interesu mi je
da svako dobije posao ( ćak i na sivo ) jer tada postaje svima bolje.
Ismet je sasvim korektno napisao obojenu rečenicu ali je moje pitanje, dali on živi od pčelarstva , a i vani koliko znam samo je Blaško napustio posao. Svakako za divljenje
ali samo on zna koliko ga to koštalo. Sad dali neko živi ili preživljava od 200 ili manje Eura o tome je teško raspravljati.
Prošle godine čovjek odluči ići na bagrem u Posavinu i pored svojih nabavi još nešto društava te iznajmi kamion. Bagrem taman krenuo počeše one kiše i poplave te mu strada
većina društava. Nešto spasi, a nešto još dovuće. Poće tretiranje protiv komaraca i nastradoše sva društva.
Preko volje pišem ali ipak moram još nešto . Pisalo se i ranije da meda nema bez kotaća . Kreso uvijek spominje Liebig-ovu , glavna paša , paša , paša . Prije glavne treba
biti i razvojna . Kod nas rijetko gdje ima uljane repice, pa bi bilo dobro ako imaš vrbe ili još nešto prije bagrema. Dali ćeš uloviti bagrem ili nešto drugo iza bagrema to sam
treba da znaš. O kasnijim pašama ne vrijedi ni pisati ali o tome treba misliti. Šta je o poslu poslje paše, zatim skladištenju , prodaji itd. itd.
Nimalo te ne odgovaram, naprotiv ako želiš da živiš od nećega treba da razmišljaš i planiraš o još više stvari, a prvo je dali imaš za početno ulaganje jer radi se o poslu , a
ne hobiju . Hobi pčelar ( kao što sam ja ) može i odustati bez problema.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la sahista »

Mene kosnica sa ramovima kosta 190 eura.Sa voskom 210.Imam platu 2000 eura.Od toga imam 1200 eura troskova.Meni i mojoj djeci ostane za citav mjesec oko 800 eura.Zena radi zato sto mara.Ja sam vise nego zadovoljan.
E sad koliko sam ja para ulozio,da gledam kad je sta procvjetalo a da ne dignem guzicu i trcim za poslom oko pcela davno bih umro od gladi.
Ljudi koji stvarno zive od pcela i pcelarstva nemaju vremena za forume i puka teorije nego su u planu zasuci rukave i gledati da sto vise izvuku od pcelarstva.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: ŽIVJETI OD PČELARSTVA

Post Postao/la Eldar »

Da, suština je u tome da ni jedan posao, pogotovo u ovakvoj državi kao što je BiH nije siguran, svaki posao koji se radi mora se zapeti i kao što reče šahista zasukati rukave ako se želi nešto postići. Eh sad od godine, od paše od toga da li selite ili ste stacionarni, pa i od pčelarskog umjeća zavisi kolike će te prinose imati, i koje ćete i u kojoj mjeri ostale pčelinje proizvode iskoristiti. U glavnom bit je da se od pčelarstva može živjeti a do samog pčelara je u kojoj mjeri će to znati iskoristiti, kao i svaki drugi posao. A ipak ljubav prema pčelama tu ima presudnu ulogu, jer raditi nešto što ne voliš to već nije to.
Odgovorite