Bolest matice ili... ?

Odgovorite
markomajstorovic
Registrovan
Postovi: 1
Pridružen/a: 31 ožu 2011, 22:14

Bolest matice ili... ?

Post Postao/la markomajstorovic »

ja imam problem sa maticom, naime pocela je ove godine da leze dosta trutovskog legla, reko bih skoro isto koliko i normalonog legla, e sad, dali ja smijem nju sada a mijenjam uoci bagremove pase ili da sacekam da bagrem prodje ??? jer sam negdje cuo da nije dobro vrsit zamjenu matice u i prije same pase. hvala unaprijed
ROSULJAC
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 14 vel 2010, 16:00
Lokacija: Srbija

Re: Bolest matice ili... ?

Post Postao/la ROSULJAC »

markomajstorovic je napisao/la:ja imam problem sa maticom, naime pocela je ove godine da leze dosta trutovskog legla, reko bih skoro isto koliko i normalonog legla, e sad, dali ja smijem nju sada a mijenjam uoci bagremove pase ili da sacekam da bagrem prodje ??? jer sam negdje cuo da nije dobro vrsit zamjenu matice u i prije same pase. hvala unaprijed
Marko, sigurno si rešio problem.
Nema nikakvog odgovora zato ću dati svoje mišljenje u vezi izmene matice u bagremovoj paši. U bagremovoj paši je najlakše dodati-izmeniti maticu jer su pčele opijene pašom i uglavnom zamena sa oplođenom maticom prođe bez ikakvih problema.
Problem u toku bagremove paše se javlja kod proizvodnje matične mleči i matičnjaka.
Bagremova paša je burna paša i angažuje celu pčelinju zajednicu na sakupljanje nektara, tako da je negovanje legla u toku paše skoro totalno zanemareno, pa i proizvodnja matičnjaka.
Iz navedenog razloga je i pčelarska preporuka da se izbegava planski rad po ovom pitanju.

Pozdrav
Odgovorite