Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la mirsad »

POZ
Ovo vrijeme neznam vise na sta lici.
Jos samo da CUSKIJE pocnu da padaju.
MK
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la emkan »

mirsad je napisao/la:POZ
Ovo vrijeme neznam vise na sta lici.
Jos samo da CUSKIJE pocnu da padaju.
MK
nebih me zacudilo da se i to desi, kakav je vakat dosao.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la simke »

CUSKIJE su najavili za juli i avgust :D
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la mirsad »

simke je napisao/la:CUSKIJE su najavili za juli i avgust :D
POZ
Lokalna prognoza za Banjaluku.
hahahahahahahahahahahaahahahahah

MK
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la Stipo »

Danas kod mene osvanuo lijep sunčani hladan dan sa mjestimičnim mrazom. Tek oko 11 sati dovoljno je zagrijalo da pčele masovnije izlaze vani. Takvo stanje je trajalo do 15 dati i sve krenu po starom sa kišom i vjetrom zahladi najednom.
Ma odmah bi potpisao ovakvo vrijeme naravno bez jutarnjih mrazeva. Pola dana sunca ma kud ćeš više pogotovo ako sunca nisam vidio proteklih 14 dana.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la schumy »

Jadno je to i pretužno, da se ovako radujemo kratkim "pojavama" sunca i to sada u sredini 4.mjeseca kada bi sve trebalo "pucati" od zelenila, sunca, kukaca u zraku i opojnog mirisa cvatućeg bilja.....
Žalost!
Ah, gdje su dani od prije 20-tak godina kada se znalo kada je koje godišnje doba!?
Imam "blagi" osjećaj da se i vrijeme urotilo (zajedno sa politikom) protiv nas ljubitelja prirode, a bogme i pčelarstvo više nije što je nekoć bilo....
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la sahista »

Kod mene mrsavih 12-13 stepeni sa suncanim intervalima do pola minute. :roll:
Hladan vjetric.Na opste iznanedjenje pcele su lijepo letjele.Vecina pcela vracala se sa peludom raznih boja.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la zvones »

schumy je napisao/la:Jadno je to i pretužno, da se ovako radujemo kratkim "pojavama" sunca i to sada u sredini 4.mjeseca kada bi sve trebalo "pucati" od zelenila, sunca, kukaca u zraku i opojnog mirisa cvatućeg bilja.....
Žalost!
Ah, gdje su dani od prije 20-tak godina kada se znalo kada je koje godišnje doba!?
Imam "blagi" osjećaj da se i vrijeme urotilo (zajedno sa politikom) protiv nas ljubitelja prirode, a bogme i pčelarstvo više nije što je nekoć bilo....
Pozdrav.........schumy
Uh schumy , prije dvadesetak godina osjećao sam se mlad i nikad mi nije bilo hladno .Nisam bar trideset godina bio gripozan . Sad dobijem gripu od kčerke
i bolestan baš za blagdane , pa i produžilo . Nesjećam se kad sam koristio deku ali sad sam morao i opet hladno, pa i osjećaj da sam stariji :roll: :D .
Inače u Sarajevu veći dio dana 10°C . Voće uglavnom nije procvjetalo, prije par dana prestala rezdelija/đanarika i vidim da je otvorila rana trešnja . Ljudi
kukaju na mraz ( zbog bagrema ) , a čini mi se da je mraza vrlo malo bilo (bar u Sarajevu ) Možda je ovo hladno vrijeme samo odgodilo cvjetanje , pa možda
se sve popravi u narednom periodu .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la Stipo »

Dao bog Zvones da si u pravu da cvatnja malo kasni da tako malo okasni i Bagrem. Gledam svoj dnevnik i vidim da je ove godine kod mene voće malo uranilo nekih 5 dana. Gledam prognozu do polovine Maja bit će sunca na pretek.
Tko je uspio dobro razviti društva i tamo gdje Bagrem nije izmrzo moglo bi biti lijepao medobranje.
Ja se još uvjek dvoumim dali da pojačavam društva ili da čekam iduću priliku. Zbog hladnoće i stalne kiše radovi mi kasne debelo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la schumy »

Zvones, nije to nostalgija, zaista su vremena prije bila bolja, točno si znao koje je godišnje doba, a ovo sada?!
Stipo, isto je i kod mene, vikendi "cure" a ja nisam išao u veliki razvoj društava jer je ovo vrijeme takvo da bi moglo imati i kontra-efekt. Mislim da je dobro još malo pričekati, kada se vrijeme ustabili razvoj će krenuti sam od sebe, samo treba na vrijeme reagirati. Ovdje kod nas i danas ujutro je bilo sastavljeno nebo i zemlja na obzoru, maglurine na pretek....
Čekamo bolje vrijeme, pozdrav........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la zvones »

schumy je napisao/la:Zvones, nije to nostalgija, zaista su vremena prije bila bolja, točno si znao koje je godišnje doba, a ovo sada?!
Stipo, isto je i kod mene, vikendi "cure" a ja nisam išao u veliki razvoj društava jer je ovo vrijeme takvo da bi moglo imati i kontra-efekt. Mislim da je dobro još malo pričekati, kada se vrijeme ustabili razvoj će krenuti sam od sebe, samo treba na vrijeme reagirati. Ovdje kod nas i danas ujutro je bilo sastavljeno nebo i zemlja na obzoru, maglurine na pretek....
Čekamo bolje vrijeme, pozdrav........schumy
Schumy , naravnoda si u pravu . Ja sam se malo šalio, ponajviše na svoj račun, jer imam taj običaj. Vrijeme se počelo mijenjati još od 1970-te , samo što se zadnjih
desetak god. sve ubrzalo . Osim efekta staklenika , ogromnog smanjenja šuma (kažu da godišnje nestane šuma veličine Portugala ) tu je i neumjerena količina ( ako
se tu uopće može pričati o umjerenosti ) eksplozivnih sredstava zbog stalnih ratova . Zaista vrijeme više nitko nemože predvidjeti, suha zima sa toplim razdobljima,
kiša pada kad netreba , a kad je potrebna nema je , pa suša .
U Sarajevu vidim da je šljiva procvjetala, ali cijeli dan pada kiša , samo će je saprati . Temperatura u 5 sati 6°C , u 13 sati 9°C .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kakav je narod vrijeme je jos i dobro.
MK
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la sahista »

Hladno je.Hladan vjetar.Malo kisa,malo led.Ne znam koliko je stepeni,ali znam da nosim djemper i jaknu.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la schumy »

Kod mene je užas, stalno pada kiša, malo sunca tu-i-tamo, kroz tjedan više, dođe vikend, ja spremim "naoružanje", u subotu navečer odvezem sve na pčelinjak br. 2 i pripremim se za nedjelju.... U nedjelju dođem na pčelinjak, počele prve kapi kiše za 10 minuta pada lijepo kao da nikada nije padala, još se digne vjetar, sve kako netreba...
Ja upalim auto i - pravac kući....Budući da radim kroz tjedan, preostaje mi još samo vikend 28÷29.04. da napravim prvi "pravi" pregled društava. To mi se još nikada nije dogodilo da pred sam bagrem nisam dobro ni pregledao društva a kamo ih ne pripremio za ovu moju jedinu veliku pašu...."Kuka i motika" na ovo vrijeme!!??
Pozdrav............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la Stipo »

Schumi isto je i kod mene ali eto moj pčelinjak je kod mene pa sam na početku mjeseca uspio pregledati pčelinjak.
Trebam da pojačavan društva za Bagrem ali kako dani prolaze kao da se zima vraća ne samo da previše kiša pada nego po cijeli dan stalno hladno. U 3 dana između kiše ako se pojavi malo sunca to je tako kratko vremena da jedva podigne temperaturu na 12 do 13 stepeni, a onda kao po nekom pravilu zahladi i zapuše vjetar te se za pola sata navuku crni oblaci i pljusne kiša i samo sipa, rosi, pljušti po dva dana. Toliko se navuču neki olovni oblaci da u sred dana da bi vidio tastaturu moram svjetlo paliti. Mislim da je ovaj mjesec kod mene palo 1000 lit kiše po četvornom metru. Toliko je hladno vlažno i mokro da ispod svakog kamena voda vrije.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la sahista »

Ubi kisa.Kapi kisi hladne ko led.Sutra jos hladnije.Sve mi ovo ide na zivce.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la zvuk_tisine »

KIŠA JE BLAGODAT BOŽIJA, MILOST..."da nema životinja nikad nam kiša ne bi pala" jer ne nismo zaslužili, sta se žalite na kišu, kako očekujete da nešto zamedi bez vode i kako da funkcionišemo bez vode...i samim pčelama treba vode...iritira me ovo, imal kad da štima...strahota
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la schumy »

Lijepo si to rekao zvuk_tišine, kiša je zaista blagodat božja, samo naš narod kaže "što je previše ni sa maslom nije dobro", i ovdje je cijela mudrost naše "kuknjave". Naime, nije normalno da ja npr. na kraju 4 mjeseca idem ujutro na posao obučen kao usred zime, skafander i vunena zimska kapa su mi stvarno dosadili.....
Nije normalno da u mome vinogradu lani od januara do sada pred 20 dana nije palo ni kapi kiše, doslovce ni kapi.......
I nije normalno da se pred kraj 4 mjeseca nemogu pregledati društva, spremiti ih za pašu (kakvu-takvu), jer je i njima potreban pelud (pčelinji kruh) i nektar (pčelinji obrok hrane).....
Zato mi kukamo, ne zbog toga što ne volimo kišu, nego što je sve ovo vrijeme postavljeno "na glavu"!?
Nadamo se poboljšanju od 25.04 najavljeno je bolje vrijeme...
Stipo, kako ide sa dvomatičnim društvima, kako si prihranio donja društva?
Da ne budemo "off topic" ovo mi odgovori u "tvome pčelinjaku".
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la medonosa »

U okolici Minhena za sutra je najavljeno 10-ak cm snijega a za petak +25C,volio bih da se metereolozi prevare u prognozi!pozz medonosa
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la inzenjer »

http://www.srebrenik.net/vijesti/srebre ... nevrijeme/
Jucer u Srebreniku,grad i bliza okolica fasovali,do nas sreca samo pljusak doso.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la zvones »

U Sarajevu jutro osvanulo sa kišom i udarima vjetra . Kiša nije iznenađenje ali jeste da pada kao da je jesen . Noć prilično topla za ovo doba , a temperatura
cijelu noć , pa i u 5 sati 14°C . U 8 sati je bila 6°C , a u 10 sati 4°C . Poslje toga je nakratko stala kiša , provirilo sunce, pa je u 11 sati temperatura "skočila"
na 7°C . Pošto kiša ponovo pada, moguće da je i temperatura ponovo nešto pala . Danas se u Sarajevu očekuje najviša dnevna temperatura do 13°C .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la zvones »

Jutro u Sarajevu osvanulo kao da je početak zime . Pada gust i vlažan snijeg i trenutna visina najmanje 5 cm , a palo je sigurno više samo se zbog vlažnosti topi .
Nažalost od Federalnog hidrometerološkog zavoda nema nikakvih podataka, osim da je trenutna temperatura + 1°C . Ako ovako nastavi , postoji opasnost od
lomljenja grana jer je drveće dobro olistalo, a time i težina od nakupljenog mokrog snijega znatno veća . Bagrem u Sarajevu još nije cvjetao (inače u gradu ranije
cvjeta , jer je toplije zbog betona , a u okolini oko 5 dana kasnije ), a kakvo je stanje možda neće niti cvjetati .
Trenutno , kao da padaju bijele krpe .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la medonosa »

BIH. 15. MAJ 2012. - Niske temperature i snježne padavine izazvale su veliku štetu na usjevima u Srednjobosanskom kantonu (SBK), a poljoprivrednici će pretrpjeti značajne gubitke, javio je Radio TNT Travnik.

- Mi smo već dobili desetak poziva, ljudi su ugroženi, nemaju šta polagati stoci. Svi koji se bave nomadskim stočarstvom na Vlašiću, sada su u kritičnoj situaciji i probat ćemo od bilo koga dobiti pomoć, bar u sijenu - rekao je za Radio TNT predsjednik Udruženja poljoprivrednika SBK-a Nezir Aganović.

Sa sličnim problemima suočili su se i Srebreničani. Momir Marjanović iz Podravanja ističe kako je visina snijega u ovom selu oko 20 cm.

- Snijeg je mokar i pod njegovom težinom došlo je do lomljenja grana mladih voćaka. Uništene su i poljoprivredne kulture. Vjerujem da će biti velike štete na kompletnim zasadima - izjavio je Marjanović

Drago Savić iz srebreničkog sela Bibići kaže:

- Imam plantažu maline od oko 2.000 strukova. Većina stabljika je polomljena. Bio je veliki rod i trebalo je još malo vremena da malina počne da zri jer ova vrsta nešto ranije prispijeva, a prvi joj je rod. Kako sad mogu da vidim, šteta će biti bar na polovini plantaže!

Štete zbog nepovoljnih vremenskih prilika mogle bi biti nanesene i pčelarima. Snijeg i hladno vrijeme nepovoljno će utjecati na razvoj legla. Bagrem i druge proljetne medonosne biljke umanjile su ili skroz zaustavile lučivanje nektara.

Nepovoljne vremenske prilike se nastavljaju, a štete se još uvijek zbrajaju.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la medonosa »

Danas kod mene je +13C,kisa( sa mogucnosti pada grada-leda to je informacija sa radia ),ljudi odjednom u jaknama napolju,ja sam jutros dozivio ledeni sok :D kada sam izasao napolje u kratkim hlacama i majici!
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Vrijeme danas %vlažnosti mim /max temparature C ...

Post Postao/la Marin »

Jučer je bilo 39 C danas će vjerovatno isto ako ne više .
Sad u hladu 32 c - toplotni udari .Kiše ni na dugoročnoj prognozi nema .
Vjerovatno će pasti sjevernije a to je u nas bura i bezvlažno vrijeme . POzz marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Odgovorite