Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Web site, video ,slike i ostale poučne teme
Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la senad »

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la j.nezic84 »

Mene ovo prilicno brine.pisao sam i sam o ovome.cudi me da stariji iskusniji forumasi i pcelari nemaju bas nikakav komentar na ovo,i ovakve januarske temperature.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la pot »

Kolega, poznajem pčelare koji su fakat stručnjaci to pokazuju i na djelu ali ovdje ih nema, zašto se ne pojave??
Ovdje nije problem šta će biti ako zahladi već zašto su društva slaba i nespremna da to dočekaju, da li su krivi pčelari ili npr. amerikanci neznam, o svemu treba pričat i razmislit, da se ne ponovi iduće godine.
Kod mene izgleda sve ok, društva su u dobrom stanju hrane imaju dovoljno i ne brine me toliko eventualno zahlađenje, više me brine šta će biti u martu i aprilu.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la zvones »

Obišao sam pčelinjak u petak oko 15 sati i zadržao se kratko . Od 45 košnica, od kojih su dvije vrškare, nisam vidio izlet samo iz dvije od kojih je jedna vrškara. Ove dvije
nisam gledao jer nisam imao vremena. Nisam niti ranije kontrolirao iz objektivnih razloga. Moram reči da je u Sarajevu gotovo stalno magla-smog, a time ni temperature
nisu dozvoljavale izlet. Ako je magla u dijelovima prema Čaršiji, tada je još veća prema Ilidži, tako da je kod mene izlet mogao biti samo dva do tri dana i to u popodnevnim
satima. Ovim želim podcrtati razlike u dijelovima koji su otvoreni ili "župni" od onih koji su duže u sjeni ili okruženi planinama, te onima gdje su stalne magle i pogotovo
odnos kontinentalnih dijelova i mediterana gdje su ovakve temperature gotovo uobičajene. Jedino što na mediteranu sada nedostaje kiša, a u kontinentalnom dijelu snijeg
i temperature koje će biti znatno niže od mediteranskih. Što se tiče legla, mislim da ga u večini mojih društava nema. Također mislim da ga ima tamo gdje su pčelari ubacili
pogače za "nedaj Bože" i kod slabijih društava, jer ona žele nadoknaditi manjak pčela i toplo vrijeme je idealno da stimuliraju maticu. Leglo troši hranu i pčele na dva načina,
hranjenjem i dizanjem temperature jer ga treba grijati i ta društva mogu biti u problemu jer obićno ne pripreme sebi dovoljno hrane. Takvim društvima je možda i opravdano
staviti pogaču iako se može očekivati i povećana vlaga, ali ako ništa drugo dobra su zbog matica jer može se negdje kasnije pojaviti bezmatak .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Dragomir Mirjanic
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 12 pro 2013, 11:47

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la Dragomir Mirjanic »

Mislim da leglo u ovo doba nije ništa čudno niti nenormalno.Probleme sa pčelama mogu imati
pčelari koji nisu ostavili dovoljno hrane.Ja planiram krajem januara staviti pogače.Do sada
ih nisam stavljao jer stvarno nema svrhe to činiti,valjda se obezbjedi hrane bar do kraja
januara da se ne mora intervenisati (normalno je da se hrana obezbjedjuje do kraja marta -početka
aprila).U svakom slučaju nema potrebe za prevelikom brigom.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la sahista »

Meni sve ovo pomalo pocinje liciti na jeftinu komediju.Najvise mrzim kada pocinjem zbog drugih(danima citam obicne gluposti)da sumnjam u sam sebe.Danas sam prvi put zadigao kosnice.Pcele su potrosile minimalne kolicine hrane,skoro da nema razlike od drugih godina.Oni pcelari koji koji nisu ostavili dovoljne zalihe hrane,njima smeta leglo,topal januar,medvjedi i svi drugi pcelarski problemi.Tito dragi,ljudi dodaju pogace vec u decembru mjesecu...
Posto je ono kila meda....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la j.nezic84 »

sahista je napisao/la:Meni sve ovo pomalo pocinje liciti na jeftinu komediju.Najvise mrzim kada pocinjem zbog drugih(danima citam obicne gluposti)da sumnjam u sam sebe.Danas sam prvi put zadigao kosnice.Pcele su potrosile minimalne kolicine hrane,skoro da nema razlike od drugih godina.Oni pcelari koji koji nisu ostavili dovoljne zalihe hrane,njima smeta leglo,topal januar,medvjedi i svi drugi pcelarski problemi.Tito dragi,ljudi dodaju pogace vec u decembru mjesecu...
Posto je ono kila meda....
Pozdrav.
Dobro,mene brinu neke svari kako sam vec napisao,al vjerovatno i iz razloga sto mi je ovo prva zima,tj.sto sam pocetnik.neznam,mozda da je vani -20 stepeni,bi se opet brinuo.vjerujem da ce pcele sve to prebroditi ipak,i da nece biti nekih posljedica-kako su konstatovali stariji pcelari.ali ipak,da je normalno da je prosjecna temp.u januaru +15 stepeni,nemoze me niko ubijediti.to sigurno nije normalno.bar ovde kod mene,pcele su od ovih 16 dana januara,bar 10 dana izlijetale i donosile polen.mislim da to nije normalno stanje stvari za pocetak januara mjeseca.e sad,to sto su pcele izdrzljiva bica,i imaju rjesenje za prezivljavanje i takvih stvari-to je vec druga tema. i u to se uzdam.drago mi je da su neke kolege konstatovale da potrosnja hrane ipak nije znacajno povecana,i to podijelili s nama!ja svoje nisam otvarao,jer znam da sam im ostavio dovoljno.a pogace ne planiram stavljati uopste,osim jednog roja najslabijeg koji je bio-al i to necu do kraja februara.evo jedna slika,kako izgleda januar u mom kraju:
[img][IMG]http://i837.photobucket.com/albums/zz292/jelena7771/DSC01441_zps85124be5.jpg[/img][/img]
[img][IMG]http://i837.photobucket.com/albums/zz292/jelena7771/DSC01436_zps41b4216f.jpg[/img][/img]
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la j.nezic84 »

Toplo vrijeme, +16 stepeni:
slika
slika
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la sahista »

Postovani kolega,na sve svoje sumnje dao si sam jedini i ispravan odgovor.Dovoljno hrane.Neka lete.Pa sta.I kod mene lete,a ne donose polen.Jel treba paniciti.Ne treba.Ja sam ostavio dovoljno perge onda kada se treba ostavljati,a ne sada kada i medvjedi spavaju.I kod mene je toplije nego sto je neka normala,a bilo je zima koje su i prolazile sa ovim temperaturama.Bar tako pricaju Holandjani.Jesul pcele nestale,jeli bilo vise umiranja,po njima nije.Pa jel problem malo legla..pa nije dokle god imas zdrave pcele i dovoljno zaliha u kosnici.Ako sve to imas u kosnici,a pcele ti umru,tu ti ni Bog ne moze pomoca,a kamoli mi obicni smrtnici.Budi sretan da znas da imas dovoljno hrane u kosnici,znas koliko je pcelara koji znaju da nije tako,pa se vade na pogace...
Pozdrav...
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la Azem »

sahista je napisao/la:Postovani kolega,na sve svoje sumnje dao si sam jedini i ispravan odgovor.Dovoljno hrane.Neka lete.Pa sta.I kod mene lete,a ne donose polen.Jel treba paniciti.Ne treba.Ja sam ostavio dovoljno perge onda kada se treba ostavljati,a ne sada kada i medvjedi spavaju.I kod mene je toplije nego sto je neka normala,a bilo je zima koje su i prolazile sa ovim temperaturama.Bar tako pricaju Holandjani.Jesul pcele nestale,jeli bilo vise umiranja,po njima nije.Pa jel problem malo legla..pa nije dokle god imas zdrave pcele i dovoljno zaliha u kosnici.Ako sve to imas u kosnici,a pcele ti umru,tu ti ni Bog ne moze pomoca,a kamoli mi obicni smrtnici.Budi sretan da znas da imas dovoljno hrane u kosnici,znas koliko je pcelara koji znaju da nije tako,pa se vade na pogace...
Pozdrav...
Nisam baš siguran da medvjedi spavaju, pretoplo je za ovo doba godine ;)
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la j.nezic84 »

Sahista,valjda si u pravu!17.01.2014:danas pcele ponovo donose polen,vidi se kad se zumira:
slika
Od cega li je taj polen?Sutra i prekosutra najavljuju jos toplije vrijeme.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la Azem »

sahista je napisao/la:Meni sve ovo pomalo pocinje liciti na jeftinu komediju.Najvise mrzim kada pocinjem zbog drugih(danima citam obicne gluposti)da sumnjam u sam sebe.Danas sam prvi put zadigao kosnice.Pcele su potrosile minimalne kolicine hrane,skoro da nema razlike od drugih godina.Oni pcelari koji koji nisu ostavili dovoljne zalihe hrane,njima smeta leglo,topal januar,medvjedi i svi drugi pcelarski problemi.Tito dragi,ljudi dodaju pogace vec u decembru mjesecu...
Posto je ono kila meda....
Pozdrav.
Vrijedi pročiati ovo http://spos.info/forum/index.php?topic=17970.380, a možda i ovo http://spos.info/forum/index.php?topic= ... #msg473995
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la Asim »

Polen je sa ljeske opsjedaju svaku ljesku jer je zbog ovog vremena uranila i izresala i nesikirajte se biče šta bude
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la inzenjer »

Asim je napisao/la:Polen je sa ljeske opsjedaju svaku ljesku jer je zbog ovog vremena uranila i izresala i nesikirajte se biče šta bude

Svaka recenica Nenada Ilica je zlatna vrijedna!! :D
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la sahista »

Azem je napisao/la:
sahista je napisao/la:Meni sve ovo pomalo pocinje liciti na jeftinu komediju.Najvise mrzim kada pocinjem zbog drugih(danima citam obicne gluposti)da sumnjam u sam sebe.Danas sam prvi put zadigao kosnice.Pcele su potrosile minimalne kolicine hrane,skoro da nema razlike od drugih godina.Oni pcelari koji koji nisu ostavili dovoljne zalihe hrane,njima smeta leglo,topal januar,medvjedi i svi drugi pcelarski problemi.Tito dragi,ljudi dodaju pogace vec u decembru mjesecu...
Posto je ono kila meda....
Pozdrav.
Vrijedi pročiati ovo http://spos.info/forum/index.php?topic=17970.380, a možda i ovo http://spos.info/forum/index.php?topic= ... #msg473995
Ja ovim ljudima nisam dorastao ni do clanka sto se tice pcelarstva,ali se slazemo u mnogim stvarima.Pcelari su velemajstori da zakomplikuju situaciju.Mnogi misle,da sto vise preturaju kosnicu da su bolji pcelari.Mnogi pcelari prave¨problem tamo gdje ga uoste i nema.
Dokle god kila meda i drugih medecinskih cuda u teglicama(uskoro se otpustaju doktori a ujedno se zatvaraju bolnice posto vise nisu potrebni),budu malo jeftinija nego jadan radnik koji kopa citav dan za te pare,dodavace se bijeli luk i pogace u novembru mjesecu.Cast izuzetcima.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la j.nezic84 »

Nekidan +16.Leglo je pretpostavljam kod vecine drustava krenulo usled dugotrajnog toplog vremena.a evo sad snijeg,i -16 stepeni.medvjedi ce ponovo na spavanje izgleda :roll:
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la mugdo »

Slažem se kolega da u većini društava ima legla barem u mom kraju jer je unos polena krenuo oko 10. januara(lijeska)pa naredih desetak dana skoro svakodnevno s tim što vjerovatno ima razlike zavisno od lokacije pčelinjaka (osunčan ili s manje sunca)utopljen ili ne.Kolega pčelar mi priča na je prije ovog zahlađenja otvorio jednu košnicu prosječne jačine i našao legla na dva rama po 2/3 što je po mom skromnom mišljenju mnogo za ovo doba ali su mu društva umotana ter papirom i stiroporom za razliku od mojih koja su još na otvorenoj mreži i nadam se s manje legla, nisam gledao
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Video-Pčele i toplo vrijeme JANUAR 2014

Post Postao/la mugdo »

Novi sam na forumu a u pčelarstvu relativno nov s obzirom na kolege koji imaju pčelarskog staža koliko ja godina međutim ako smo im ostavili dovoljno hrane izborit će se one kao i predhodnih miliona godina dok im nismo zagorčavali život
Odgovorite