Istraživanja pogrešna ili krivotvorena

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

slika24SI - Pitate se zašto je toliko proturječnih medicinskih savjeta - Zato jer je oko dvije trećine istraživanja pogrešno ili krivotvoreno.

Stručnjaci tvrde da je broj lažiranja malen, ali anonimne ankete među naučnicima pokazuju nešto drugo.

John Ioannidis, britanski infektolog i medicinski analitičar, pregledao je stotine istraživanja i zaključio da su se dva od tri zaključka objavljena u medicinskim magazinima kasnije pokazala netačnim.

Najčešći razlozi pogrešnih preporuka i zaključaka:

1. Istraživači izmišljaju dokaze

Naučnici tvrde da čuveni slučajevi prijevare rijetki, kao onaj kad je 2005. južnokorejski naučnik Woo Suk Hwang lažno tvrdio da je klonirao ljudske matične stanice.

Međutim u anonimnoj anketi sa 3.200 medicinskih naučnika koju je proveo magazin Nature, trećina je priznala da je bar jednom namjestila rezultate istraživanja.

Ali, šta dovodi do tako iznenađujuće razine nepoštenja? Odgovor je jednostavan. Naučnici moraju objavljivati nove radove sa impresivnim rezultatima kako bi održali svoje karijere na životu. Nekima je to teško uz pošten rad.

2. Makinacije rezultatima

I cijenjeni naučnici često odbacuju podatke. Često to moraju zbog loše opreme ili zbog toga jer se uključeni pacijenti ne drže programa. Problem je što nije uvijek jasno gdje podvući crtu između podatka koji je nastao greškom i podatka koji se naučniku ne sviđa.

Odbacivanje kompletnog istraživanja zbog nepovoljnih rezultata taji se od javnosti. Često to rade farmaceutske kompanije. PPrije dvije godine dokazano je da 23 od 74 pokrenutih istraživanja o antidepresivima nisu nikad objavljena. Objavljena su samo ona koje su pokazale da antidepresivi imaju učinak.

3. Testiraju krive pacijente

Lijekovi su često testirani na ljudima koji ne trebaju određeni lijek, a ne na populaciji koja bi ga koristila. Ponekad je testirana grupa sastavljena od vrlo zdravih ili, sa druge strane, od krajnje bolesnih pojedinaca. I to što je testirana grupa vrlo mlada ili vrlo stara također može dovesti do krivih zaključaka.

Nekim se volonterima plaća učestvovanje u istraživanju, tako da učestvuje veliki broj siromašnih, alkoholičara, narkomana i beskućnika, što također iskrivljuje rezultate.

4. Zacrtani zaključak istraživanja mora biti pronađen

I sama slučajnost nam govori da će u medicinskim i psihološkim istraživanjima uvijek biti poboljšanja kod određene grupe ljudi. I to ne mora imati nikakve veze sa testiranjem. Ali, naučnici tada mogu tvrditi da je poboljšanje nastalo zbog tvari koja je testirana.

5. Proučavaju krivog sisavca

Prije četiri godine u bolnici Northwick Park u Middlesexu testiran je eksperimentalni lijek koji bi trebao liječiti leukemiju. Ubrizgavali su ga u tijelo šestero volontera. Svi su vrlo brzo naglo oboljeli. Lijek je prethodno prošao test sigurnosti i pokazalo se da i 500 puta veće doze nemaju nikakvo negativno djelovanje – ali samo na životinjama.

Izvor 24sata.info
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite