BAGREM 2014, REZIME STANJA

Komentari i kritike, prijava grešaka, ideje, pitanja itd.
Odgovorite
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

BAGREM 2014, REZIME STANJA

Post Postao/la mugdo »

bargem u našem podneblju važi kao jedna od glavnih paša i u ranijem periodu kao relativno sigurna,međutim zadnju deceniju to se izgleda mijenja u skladu sa općim klimatskim promjenama na planeti općenito a u regionu posebno.u ovih 10 godina koliko vozarim na bagrem ovo će biti treća godina bez vrcanja bagremovog meda koliko me pamćenje služi,dvije su bili solidne sa prinosima preko 20kg po košnici, ostale prosječne ili ispod prosjeka.ove godine na lokalitetu razboj kod s.mosta vaga je išla u plus 12kg što je dovoljno da pčele popune svoje zalihe koje su bili na kritičnom nivou. ostajem na istoj lokaciji čekajući kupinu koja da nešto nektara u povoljnim godinama a zatim seoba na lipu i livadu pa kući na stacionar.nadam se da će biti nešto i za izvrcati do jeseni. volio bih čuti izvještaje sa drugih lokaliteta po pitanju ovogodišnjeg bagrema
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: BAGREM 2014, REZIME STANJA

Post Postao/la simke »

Kolega identična situacija i kod mene u okolini Banjaluke, ono prvo zahlađenje izvuklo sve zalihe meda nastupila glad i oslabile, jače pčele bile u Aprilu nego u Maju, malo sam spasio prihranom, unos bagrema oko 10 kg nemam tačnu vagu, ako ne spasi lipa i livada meda neće biti ni za degustirati. Ja se najviše bojim one izreke " kako godina krene u početku tako se i završi " ove vrućine kako su rano krenule ako nastavi ovako spaliće livadu za kratko vrijeme, ja se ove godine najviše nadam lipi s obzirom da nemam nigdje blizu kestena.
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: BAGREM 2014, REZIME STANJA

Post Postao/la j.nezic84 »

12 kg od bagrema?pa to je za ovu godinu jos i dobro,kod mene ima bagrema na stacionaru ali nisu unijele ni blizu toga.Sad vidim pocinje kupina,koliko pcele mogu unijeti meda od kupine na lokalitetu gdje je ima?
Odgovorite