PROPOLIS-prikupljanje propolisa

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

PROPOLIS-prikupljanje propolisa

Post Postao/la senad »

Jedan od jednostavnih metoda prikupljanja propolisa .

slika

slika

NA slijedećoj slici vidi se držač odstojanja 20 x 20 x 3 mm ( napravljen od lipovog drveta) ukupno ih ima 4 na 4 ćoška

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Kod mene je trenutna pozicija da su medišta gore ,, sada kada budem pripremao za zimu plodišta idu u gornju poziciju i biće još bolje za prikupljanje propolisa.

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: PROPOLIS-prikupljanje propolisa

Post Postao/la Mustafa »

Svaka čast Senade na prezentaciji, ali imao bi jedno pitanje. Koliki period prođe od postavljanja lipovih odstojnika do trenutka kada pristupaš uzimanju propolisa iz košnice?
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: PROPOLIS-prikupljanje propolisa

Post Postao/la Ismet »

ma kakve su ti ono pčele Senade, mirne baš k'o janjci maleni :-)
lahko ti je skupljati propolis sa takvim pčelama, one moje ljutice ti ne bi dale pristupiti njihovom propolisu, nekako su škrte i ljute :-)
prezentacija i prikupljanje propolisa je prva liga, ne može vala jednostavnije. aferim.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: PROPOLIS-prikupljanje propolisa

Post Postao/la senad »

@Mustafa ,, to zavisi od pčela,,,kako su raspoložene za prkupljanje propolisa. Ni kod mene nisu sve radišne na propolis neke jednostavno neće , valjda im godi taj propuh u ovim ljetnim danim ,dok neke vrlo brzo zatvaraju. Sto se tiče brzine zatvaranja to zavisii od broja populacije, pozicije plodišta . daleko će brže zatvarati sad kada podignem plodišta na vrh i sve što se primiče jesen -zima pčele nastoje da to pripreme prije uklupčavanja.

@Ismete , kod mene su pčele uglavnom mirne ,, ovih dana stalno otvoram košnice i radim bez dima , ima ih nije d nema koj etreba primiriti s a dimom i moraju slušat inače odmah bi bili kažnjene sa prislinim radom ;)

Ovo je najjednostavnijji način da se dođe do extra propolisa.
Moglo bi se raditi i selekcija na propolis,, međutim ne možem sve imati extra i MM, polen, propolis, med ali ako imamo veći broj košnica onda se snage mogu rasporediti, :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: PROPOLIS-prikupljanje propolisa

Post Postao/la Samir »

Danas ja povadio mrezice sa propolisom. Malo komplikovano ono sa mrezica poskidati sve se uhalaći cika vriska hanume.
Dobra metoda Senade bravo nisam mislio vise skidat propolis al sutra siječem podmetače i postavljam s Božijom pomoći.

Bog te nagradio nema više svadje :D
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: PROPOLIS-prikupljanje propolisa

Post Postao/la Vahid »

Samir je napisao/la:Danas ja povadio mrezice sa propolisom. Malo komplikovano ono sa mrezica poskidati sve se uhalaći cika vriska hanume.
Dobra metoda Senade bravo nisam mislio vise skidat propolis al sutra siječem podmetače i postavljam s Božijom pomoći.

Bog te nagradio nema više svadje :D
Hehehehehe znaci svugdje ista prica ma hajde neka nek vriste mi znamo sta radimo :| :| :| :wink: :wink: :wink: :oops: :oops: :oops: :P :P :P
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PROPOLIS-prikupljanje propolisa

Post Postao/la Stipo »

Samir je napisao/la:Danas ja povadio mrezice sa propolisom. Malo komplikovano ono sa mrezica poskidati sve se uhalaći cika vriska hanume.
Dobra metoda Senade bravo nisam mislio vise skidat propolis al sutra siječem podmetače i postavljam s Božijom pomoći.

Bog te nagradio nema više svadje :D
Mrežice ubaci u posudu sa ledenom vodom.
U drugoj posudi isto u hladnoj vodi rukama savijaj mrežice i propolis će pucati i isplivati na vrh vode.
Hladan i u vodi propolis se ne lijepi za ruke. Poslje ga pokupiš i staviš na mrežu da se osuši.
Takav postupak u vodi dodatno čisti nečistoće u propolisu (prašinu, dijelovi pčela i teški talog).
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: PROPOLIS-prikupljanje propolisa

Post Postao/la Zvoneto »

Svaka čast Senade na prezentaciji, na ovaj način se skupi dosta propolisa a vrhunske je kvalitete i jednostavno za pokupiti..
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: PROPOLIS-prikupljanje propolisa

Post Postao/la senad »

Jednostavnom metodom dođemo do najkvalitetnijeg propolisa .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: PROPOLIS-prikupljanje propolisa

Post Postao/la Samir »

Stipo je napisao/la:
Samir je napisao/la:Danas ja povadio mrezice sa propolisom. Malo komplikovano ono sa mrezica poskidati sve se uhalaći cika vriska hanume.
Dobra metoda Senade bravo nisam mislio vise skidat propolis al sutra siječem podmetače i postavljam s Božijom pomoći.

Bog te nagradio nema više svadje :D
Mrežice ubaci u posudu sa ledenom vodom.
U drugoj posudi isto u hladnoj vodi rukama savijaj mrežice i propolis će pucati i isplivati na vrh vode.
Hladan i u vodi propolis se ne lijepi za ruke. Poslje ga pokupiš i staviš na mrežu da se osuši.
Takav postupak u vodi dodatno čisti nečistoće u propolisu (prašinu, dijelovi pčela i teški talog).
Nije ni ovo loše samo se ostarilo slaba cirkulacija pa zima Stipe.
Ja sam mrežice savijao u frižideru pa vala pohladno.
Vahid je napisao/la:Hehehehehe znaci svugdje ista prica ma hajde neka nek vriste mi znamo sta radimo :| :| :| :wink: :wink: :wink: :oops: :oops: :oops: :P :P :P

Ma sreća uši mi se zalede od hladnoce iz frižidera pa nečujem ništa u tom trenutku.
Tako moja nana kad joj nešto nepaše ona nečuje ko stara.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: PROPOLIS-prikupljanje propolisa

Post Postao/la Asim »

Bože štolije sve kod mene sve obrnuto , ova moja bi da pročita i sama brljala po propolisu nego sreća nedaju joj pede ve prijave
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: PROPOLIS-prikupljanje propolisa

Post Postao/la zakir cancar »

Asim je napisao/la:Bože štolije sve kod mene sve obrnuto ,
Sellam i pozdrav...Asim beze....izgleda slaba ti dova,,, :)
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: PROPOLIS-prikupljanje propolisa

Post Postao/la mirsad »

POZ Kolege mreze sa propolisom stavite u zamrzivac a poslije samo savijete i propolis spadne sam. MK
Odgovorite