Slike propolis

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

slika
slika
slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Ova druga tegla pored propolisa, dali je isto propolis zaliven sa medom ili nesto drugo. Pozzzzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

To je polen mješan 1:1 i obično ga takvog prodajem rijetko kada prodajem polen u zrnu.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

U takvom stanju smatram da je puno efikasni nego u zrnu. Ako sam dobro zapamtio kad je Dino predavao o polenu o tome je dosta govorio.
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Svakako jer je opna razgrađena , međutim kad se kaže polen svi žele da vide uzrnu i imam ako ko zatraži .
Problem je što narod nije educiran ako muponudiš onako u medu veli jest me......
JA tako ponudim ak ko voli nek izvoli . Ništa nekrijem u toj tegli je 200 gramam polena i 200 grama meda ako neko želi da mu mješam pred njegovim očimanije problem ,,,ali ne trbušni ples :) )))) hehehe
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Otopina propolisa nemože bez alkohola . Ja koristim 96% etanol /medicinski /

Ovaj alkohol se lako isparava i mogli bi reći da je halal :) )))))))

Svi oni koji ne žele da konzumiraju u takvom stanju neka nakapaju na kocku šećera ostve pored izvora toplote , alkohol ispari i ostane sam ekstrakt propolisa .

JA namjeravam da pakujem tegle sa kockama na koje je nakapano propolisa i sav alkohol ispari i kao takav može ga konzumirati svi.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Na jednom pčelarskom sajtu pročitao sam recept kako jedan pčelar alkoholnu otopinu pretvara u vodenu otopinu propolisa:
Taj postupak kako on kaže je jednostavan i propolis ne gubi na svojoj vrijednosti.
Kaže kako alkoholnu otopinu treba staviti u teglu bez poklopca pokrivenu gazom treba ostaviti na toplo mjesto i kako alkohol isparava tako dodavati medicinsku čistu destilovanu vodu.
Kada alkohol do kraja ispari vodu dodati do razine do koje je otopina bila dok je u njoj bio samo alkohol to je važno da se zadrži isti postotak propolisa u novonastaloj otopini kao što je bio dok je otopina bila alkoholna.

Osobno nisam probao ovaj gore recept ali ću ga jednom oprobati da vidim na što to liči.
Pa bilo bi dobro da vi Senade pošto prodajete te otopine da po ovom gore receptu probate dobiti vodenu otopinu i da nam kažete ovdje negdje na forumu dali se to stvarno može izvesti, a vjerovatno da može onaj na svojoj stranici nudi za prodaju i alkoholne i vodene otopine propolisa za prodaju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Na jednom pčelarskom sajtu pročitao sam recept kako jedan pčelar alkoholnu otopinu pretvara u vodenu otopinu propolisa:
Taj postupak kako on kaže je jednostavan i propolis ne gubi na svojoj vrijednosti.
Kaže kako alkoholnu otopinu treba staviti u teglu bez poklopca pokrivenu gazom treba ostaviti na toplo mjesto i kako alkohol isparava tako dodavati medicinsku čistu destilovanu vodu.
Kada alkohol do kraja ispari vodu dodati do razine do koje je otopina bila dok je u njoj bio samo alkohol to je važno da se zadrži isti postotak propolisa u novonastaloj otopini kao što je bio dok je otopina bila alkoholna.

Osobno nisam probao ovaj gore recept ali ću ga jednom oprobati da vidim na što to liči.
Pa bilo bi dobro da vi Senade pošto prodajete te otopine da po ovom gore receptu probate dobiti vodenu otopinu i da nam kažete ovdje negdje na forumu dali se to stvarno može izvesti, a vjerovatno da može onaj na svojoj stranici nudi za prodaju i alkoholne i vodene otopine propolisa za prodaju.
Stipo hvala na ovom komentaru .

Dosada sam pročitao mnogo toga oko ekstrakcije propolisa svi vrsta i nigdje s enemože naći postupak pridobijanja vodene emulzije.

JA sam nešto drugo probao i rezultat je taj da ekstrakt propolisa se odvojiod vode i ostane na dnu. Vjeovatno jedan udio nalazi se u vodi i kao takav je ljekovit jer propolis ima snažnu i čudnu moć.

Ako je med djelotvoran 1:200 onda vjerovatno i propolis ima svoju sposobnost .

Sadašnje moje znanje govori da se propolis nemože otopiti u vodi kao što to radi alkohol. Ne može se vratiti % ako mjenjamo sredsto za otapanje u ovom slučaju voda.

Kada bude viška vremena pokušat će mo taj experiment

pozzzz...
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Da! Propolis nije topiv u vodi pod normalnim uvjetima ali koliko znam na tržištu se može naći vodena otopina propolisa koja je namjenjena djeci mlađoj od 12 godina.
Takva se otopina radi u Splitu pomoću ultrazvučnog uređaja.Znači propolis se djelovanjem ultrazvuka ipak topi i u vodi i kako kažu stručnjaci iz te grane da takva otopina sadrži mnogo više vrsta ljekovitih tvari nego alkoholna otopina propolisa. O kojim se novim tvarima radi nisu rekli.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Da! Propolis nije topiv u vodi pod normalnim uvjetima ali koliko znam na tržištu se može naći vodena otopina propolisa koja je namjenjena djeci mlađoj od 12 godina.
Takva se otopina radi u Splitu pomoću ultrazvučnog uređaja.Znači propolis se djelovanjem ultrazvuka ipak topi i u vodi i kako kažu stručnjaci iz te grane da takva otopina sadrži mnogo više vrsta ljekovitih tvari nego alkoholna otopina propolisa. O kojim se novim tvarima radi nisu rekli.
Normalno je da će reći da ima više djelatni tvari, čista komercijala, i sada će svi navaliti na vodeni extrakt?!


Svojedobno je u NJemačkoj izašla reklama kako je konzumni bjeli šećer zdraviji od meda ......

Da postoji vodena otopina , vidim na internetu da postoji, Italijani su naporavili isto tako u vidu spreja i svi ga hvale i dokazan je,

Da mi je recept zua vodenu otopin odrekaobi se meda, i za kratko vrijeme bio bi najbogatiji pčelar :) )))))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Pa evo i ja sam napokon stigao otopiti nešto propolisa za sebe i prijatelje.
Nadam se da ću iduće sezone imati na litre propolis otopine.
Čini mi se da je kod mene isplativiji propolis nego med jer godinama slabo medi.
slika
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 15 sij 2010, 16:27, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Trazio sam u apotekama 96% alkohol nisu imali samo 70% a kolko znam da se propolis slabo topi u 70% alkoholu.
Probao sam otopi se nesto ali nedovoljno.Moram potraziti u tuzli mozda imaju. Gdje vi nabavljate alkohol.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Nazovi mr.ph Hajriju Sofić 061 293 109 stanuje u Tuzli a apoteku ima u Doboj Istoku. Msilim da ćeš s njom da napraviš sve što ti treba stim što trebaš otići to preuzet u Tuzli. Ako prolaziš kroz Doboj Istok mogu ti to ja ugovoriti . JA ću joj provuć kroz uši da ćeš je nazvat pa bujrum.


Pedložio bi ti da uvjek kupiš 96 % i ond da ga ti spuštaš na određeni procenat.

To što si ti kupovao 70 % nemora značiti da je baš 70% ,

Može se naći podatak da najbolje otapa kao 76% alkohol. JA radim sa 96% i ono što vidim to je da ga razvali .

Mišljnnja sam da bi bilodobro raditi sa 96% a kasnije spuštat na 70% , mnogoje žestoko kada se konzumira kao 96% tna otopina, a trba malo duže čekat da se ispari.

Ako se planira spuštat na nižu koncentraciju onda u startu treba predvidjet sirovog propolisa kako se nebi umanjila koncentracija pri spuštanju.


Da dodam ; sve se više traži propolis
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Senade u Doboju nisam bio od rata ne idem nikuda tamo ali sam skoro bijo blizu kad sam kupovao traktor.
Ako ne nađem u apotekama zvacu gospođu i dogovoriti nesto.
hvala i pozdrav
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

senade ,da li mozes da napises tacne podatke sto si stavio na tiket od propolisa?

P.S. smijel se sta prepisat s tvoje etikete :D :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Vidi, svaka tiketa treba d a sadrži osnove pokazatelje,,, proguglaj malo na internetu da se upoznaš o pravilima tiketa. Pa se treba koliko toliko prodržavati a to će ti trebati kad postaneš export inport :) ))))

Obzirom da je tiketa od propolisa mala onda se stavlja ono najosnovnije

slika

PA nema tu prepisivanja,, jednostavno postoje pravila tikete,,,,, ja radim na tome da ide i upustvo kao i kartonska ambalaža ali otom potom,,,,,

Nije nužno napisati otapalo , ja sam to stavio zbog raznih profila konzumenata

U EU je obavezno i rok trajanja takod s ćemo se morati privikavati da i to stavljamo pogotovo na med.... u EU je 2 godine rok trajannja meda , a znamo da se med nemože pokvariti ako je uskladišten kako treba
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

senade ,ok malo cu od tebe uzet ovog texta :)

nego zasto si napisao da je propolis 30 posto?

kada se radi omjer 3:1 postotak propolisa je nepunih 20 posto?
jel ti radis manji omjer ili=?
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

JA čekam da se doktor mungos1212 javi sa komentarom jer je on kompetentan da napiše kako se to radi ,,,,,,, da nebi ispalo kako samo ja pametujem neka i ostali budu samomislioci kako jedan član jednog XXXXX foruma reče...

Mungos javi se i daj erminu odgovor ;) ))))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

ja cekam...

testirano je ,labaratoriski ,kada ide omjer 3:1 dobije se otopina blizu 20 odsto!
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

negdje sam pročitao da laboratorijski kada se radi ,,,
1 gram sirovine: 5 militara otapala dobije se nekih 15 %-tno ( mislim daje ovakonekako)

Međutim kod propolisa sve ide u gramima, sabjera , množi , djeli ikao ukonačnici dobiješ postotak,,,, međutim tu bi trebalo vidjetikolikoje suhe tvari,,,i mnogo čega pa da se tačno zna,,,,

ako laboratorijski ide ovakvi omjeri kao što samnaveo i toje zvanično priznato onda zašto i mi nebismo tako koristili ,,,,

Mislimda će to mungos1212 satručnije objasniti
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:negdje sam pročitao da laboratorijski kada se radi ,,,
1 gram sirovine: 5 militara otapala dobije se nekih 15 %-tno ( mislim daje ovakonekako)

Međutim kod propolisa sve ide u gramima, sabjera , množi , djeli ikao ukonačnici dobiješ postotak,,,, međutim tu bi trebalo vidjetikolikoje suhe tvari,,,i mnogo čega pa da se tačno zna,,,,

ako laboratorijski ide ovakvi omjeri kao što samnaveo i toje zvanično priznato onda zašto i mi nebismo tako koristili ,,,,

Mislimda će to mungos1212 satručnije objasniti
Dodao bi još na Senadovo izlaganje da treba izbjegavati crni propolis jer vjerovatno sadrži bitumen kojeg pčele prikupljaju za vrijeme vrućih dana sa asvaltiranih puteva i mješaju s pravim propolisom zbog čega propolis dobije crnu boju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Sreća pa nema u blizini asfaltne baze a puteve svejedno nerade :) ))))

Ja do sad a nisam primjetio,,,,

Ovo su dobre informacije
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cope
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 25 ruj 2009, 11:24
Lokacija: Ispod Livanjske Kamešnice

Post Postao/la cope »

Ja sam radio sa 96% alkoholom ali su me kolege savjetovale da je najbolje raditi sa 75 % alkoholom a razlog je zato što 96% alkohol
otapa i neke kancerogene tvari štetne za čovjeka i da je najbolji taj od 75% jer on otopi samo one ljekovite tvari
za senada ako otopiš 400 g propolisa u 1 l 96 % alkohola onda dobiješ 30 % otopinu provjereno

poz........
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

cope je napisao/la:Ja sam radio sa 96% alkoholom ali su me kolege savjetovale da je najbolje raditi sa 75 % alkoholom a razlog je zato što 96% alkohol
otapa i neke kancerogene tvari štetne za čovjeka i da je najbolji taj od 75% jer on otopi samo one ljekovite tvari
za senada ako otopiš 400 g propolisa u 1 l 96 % alkohola onda dobiješ 30 % otopinu provjereno

poz........
cope hvala tina info ,,možda bi dobro bilo obrazložiti :) ))) zašto 400 gramana 1 l. 96%

Neznam da li smijem reći bilo što oko kancerogeni tvari, sve mi miriše na lobiji farmacije,,,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Post Postao/la Mungos1212 »

Ovu temu sam pratio ali sad se moram i uključiti. Japanska istraživanja dokazuju ljekovitost propolisa u borbi protiv nekih vrsta raka, pretežno neizlječivih, tj hepatokarcinoma ( rak jetre) Radi se o dugogodišnje istraživanju pa mi ovo o 75% alkoholu nema smisla.

Druga stvar ako smijem ovdje pitati je upravo oko procenta. Koliko je topiv moj propolis u odnosu na Senadov?
Koliko je važna temperatura čuvanja alkoholne tinkture s obzirom da se smatra visoko isparljivom tečnošču?
Koliko taloga izbasite poslije cijeđenja i da li je i to ubrojano u postotak?
Da li mi imamo istu količinu taloga u propolisu?
Koja je specifična težina a samim tim i gustina propolisa sakupljenog u crnogoričnoj šumi a kolika na livadi?
I još mnogo pitanja bi mogao postaviti ali bit ću zadovoljan samo odgovorima na par pitanja koje sam postavio!!!
http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Odgovorite