Satna osnova za proizvodnju meda u saću

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Senade ako može jedna molba kada dobiješ te bočice za propolis da ih uslikaš i postaviš ovdje da vidim kako izgledaju jer i ja ću ih morati nabavljati bar 100-200 komada. Ovih 300 ml propolisa što sam otopio je potrošeno. Prijatelji kojima sam poklonio bočicu su zadovoljni njegovim učinkom i traže još i ne pitaju za cjenu. Samo ne mogu da nađem silikonsku mrežu za prikupljanje propolisa. interesuje me zna li netko gdje se mogu nabaviti takve mrežice. Ja imam dva komada neke mreže koliko vidim to je plastika a ne silikon.
slika
slika
Ova siva mreža je isto plastična, vrlo je meka i kada se zamrzne. Kažu da plastika nije dobra za prikupljanje propolisa jer ako se komadić plastike nađe u alkoholnoj otopini da alkohol otapa neke sastojke plastike pa se takve tvari znaju naći u propolisu a nisu sastavni dio pravog propolisa. Isto tako ni plastične bočice nisu iz istih razloga pogodne za alkoholne otopine propolisa.
Izgleda da pčelarska industrija nesmi pakovati svoje proizvode u plastiku dok dok mlijeko i mliječni proizvodi, sokovi, kozmetički proizvodi pa čak tablete i apotekarski proizvodi sve to može biti upakovano u plastiku. Kada pčelari nabavljaju alkohol za otapanje propolisa on je već u plastičnim kantama i bocama i samim tim neupotrebljiv za propolis otopine. Pa pčelari moji razmislite malo razmislite malo o čemu se ovdje radi. Po mom mišljenju ovdje se radi o pritisku na male, ne moćne, ne udružene pčelare, a jake i bogate industrijalce nitko ne smije dirati sve dok je stanje nedopustivih komponenti u njihovim proizvodima podnošljivo.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 05 ožu 2010, 16:50, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Senade ako može jedna molba kada dobiješ te bočice za propolis da ih uslikaš i postaviš ovdje da vidim kako izgledaju jer i ja ću ih morati nabavljati bar 100-200 komada. Ovih 300 ml propolisa što sam otopio je potrošeno. Prijatelji kojima sam poklonio bočicu su zadovoljni njegovim učinkom i traže još i ne pitaju za cjenu. Samo ne mogu da nađem silikonsku mrežu za prikupljanje propolisa. interesuje me zna li netko gdje se mogu nabaviti takve mrežice. Ja imam dva komada.
Postavit će mo bočice nije problem,,,,

Od tih meržica što su se pojavile na tržištu ima sve tipove,,, ništa od njih nemam za mene su bez veze jer vrlo malo dobijem sa tih mrežica....

JA koristim jedn drugi sistem i prošle godine sam dobio nevjerovatne kvalitetne količine propolisa,,,,

Kada budem imao slike postaviti ću ovdje,,,, ove nove hranilice radim izemđu ostalog i zbog propolisa...
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
sijana
Čita, piše dovoljno
Postovi: 71
Pridružen/a: 13 stu 2009, 15:22

Post Postao/la sijana »

irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

Senade ov sa djevicanskim sacem cu ove god.da probam iz razloga sto saznajem da u proizvodnji so.pored parafina danas koriste zivotinjsku mast (kravlju,svinjsku i ostale )dal je neko od vas upoznat s tim i dal je to moguce.A ja sam skoro htio kupit masinu za proizvodnju so.nego kako sam iz C.Gore a ovamo je malo trziste tako da za mjesec dana rada na njoj godisnje nema racuna. Veliki pozdrav za sve
.........................
Danas **temperatura -4c +snijeg
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Stipo je napisao/la:Senade ako može jedna molba kada dobiješ te bočice za propolis da ih uslikaš i postaviš ovdje da vidim kako izgledaju jer i ja ću ih morati nabavljati bar 100-200 komada. Ovih 300 ml propolisa što sam otopio je potrošeno. Prijatelji kojima sam poklonio bočicu su zadovoljni njegovim učinkom i traže još i ne pitaju za cjenu. Samo ne mogu da nađem silikonsku mrežu za prikupljanje propolisa. interesuje me zna li netko gdje se mogu nabaviti takve mrežice. Ja imam dva komada neke mreže koliko vidim to je plastika a ne silikon.
http://i749.photobucket.com/albums/xx13 ... 05397w.jpg
http://i749.photobucket.com/albums/xx13 ... 05398w.jpg
Ova siva mreža je isto plastična, vrlo je meka i kada se zamrzne. Kažu da plastika nije dobra za prikupljanje propolisa jer ako se komadić plastike nađe u alkoholnoj otopini da alkohol otapa neke sastojke plastike pa se takve tvari znaju naći u propolisu a nisu sastavni dio pravog propolisa. Isto tako ni plastične bočice nisu iz istih razloga pogodne za alkoholne otopine propolisa.
Izgleda da pčelarska industrija nesmi pakovati svoje proizvode u plastiku dok dok mlijeko i mliječni proizvodi, sokovi, kozmetički proizvodi pa čak tablete i apotekarski proizvodi sve to može biti upakovano u plastiku. Kada pčelari nabavljaju alkohol za otapanje propolisa on je već u plastičnim kantama i bocama i samim tim neupotrebljiv za propolis otopine. Pa pčelari moji razmislite malo razmislite malo o čemu se ovdje radi. Po mom mišljenju ovdje se radi o pritisku na male, ne moćne, ne udružene pčelare, a jake i bogate industrijalce nitko ne smije dirati sve dok je stanje nedopustivih komponenti u njihovim proizvodima podnošljivo.
stipe,kako se s ovim crvenim resetkama skida propolis,jesi porbao?

kako si zadovoljan==?
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

irko je napisao/la:Senade ov sa djevicanskim sacem cu ove god.da probam iz razloga sto saznajem da u proizvodnji so.pored parafina danas koriste zivotinjsku mast (kravlju,svinjsku i ostale )dal je neko od vas upoznat s tim i dal je to moguce.A ja sam skoro htio kupit masinu za proizvodnju so.nego kako sam iz C.Gore a ovamo je malo trziste tako da za mjesec dana rada na njoj godisnje nema racuna. Veliki pozdrav za sve
.........................
Danas **temperatura -4c +snijeg
Proizvođaču s.o. iz Bugojna jedne godine su podvalili goveđu mast ,, ,,, kao vosak ion je pravio s.o. kada supočele stizati reklamacije uredno je dao odštetu svojim kupcima tako sam čuo.... Irko sve je moguće samo da se proda........

Mišljenja sam da nekakva količina parafina u vosku nije toliki problem za pčele kolikoje problem masti životinjskog porijekla,,,,, Ako se nađe više prafina u vosku onda dolazi dosrizavanja saća jer je tačka topljenja parafina negdje na 37 C

NIje baš isplativo uzimati velike a i ove manje mašine ako nemaš kupaca bar za 1-3 tone godišnje s.o.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

ErminH je napisao/la:
Stipo je napisao/la:
stipe,kako se s ovim crvenim resetkama skida propolis,jesi porbao?

kako si zadovoljan==?
Te crvene mreže se stave po satonoši košnica se poklopi mrežom na nju se stavi letvica pa poklopac. Tako se stvori pojačano strujanje zraka kroz košnicu što pčele nastoje smanjiti pa donose i lipe propolis po crvenoj mreži.
Kada nanesu dovoljno propolisa mreža se stavi u zamrzivač pa zamtznut propolis kada savijemo mrežu ispada iz otvora na mreži. Količina prikupljenog propolisa je mala a ima i previše voska ili sam ja negdje napravio grešku
pa je rezultat takav kakav je.Mislim da postoje metode kojima se može više prikupiti čistog propolisa.
Pozivam Senada da iznese svoj način prikupljanja propolisa. Ja u prikupljanju propolisa nemam baš neko iskustvo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Napomenuo sam da posjedujem sve izume koji su se mogli naći u granapima .

Sve je to da se uzme lova ........poslije dugih eksperimentisanja , jednostavnim načinom može sedoći do 100% čistog voska i baš onako kako i pčelama odgovara.

Uzeo sam 3-4 mm debele komade i na svečetiri ćoška ispod hranilice postavim,,,, latica upodu je otvorena, iubrzo pčele počinju da popunjavaju te praznine,
Primjeio sam , dao i kod dobijanja djevičanskog meda u saću ili matične mliječi da su nke zajednice sklonije brzom zatvaranju tih pukotina i bude obilno propolisa ,dok ima zajednica koje skoro d a i ne zatvaraju pukotina.

Obzirom da su kod mene sadašnjne hranilice od lesonita, sve to mjenjam sa novim tako da ćemi drvo doći na drvo , neće bitikidanja lesonita pamio težavalo filtriranje.
Možda je kod mene sreća što ima dosta košnica i sve su aktivne tako da se skupi,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Kolege malo sam trazio po netu oko pcelarskih slikastvari i naiso na nesto zanimjivo za pridobijanje propolisa pa evo pogledajte evo slike
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Vahide koliko košta

I deder malobolje ovih slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

senade evo samo da pogledam
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Senade 14.95 bez postarine velicine je 47x42 cm jel treba jos informacija
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

senade sta bi ti mi nista nerece na ovo gore navedeno jel ista valja mozel se sta sa ovim napravit
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Vahid je napisao/la:Senade 14.95 bez postarine velicine je 47x42 cm jel treba jos informacija
Vaha ovih 14.95 da li eura ili KM
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
sijana
Čita, piše dovoljno
Postovi: 71
Pridružen/a: 13 stu 2009, 15:22

Post Postao/la sijana »

Senade ponedeljak ili utorak dobivaš bočice.Da li imaš biljku matičnjak (melisa)?
Pozdrav
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

sijana je napisao/la:Senade ponedeljak ili utorak dobivaš bočice.Da li imaš biljku matičnjak (melisa)?
Pozdrav
Pozdrav za Istru ,,,,,, sada ovaj ponedjeljak iliutorak super,,,,,

NIsam ja još došao do tog medonosnog bilja :) ))))) još radim naotklanjanju privremeni riješnja koja mi sada prve probleme ,,,,

NEmam na pčelinjaka ,,, ma nemoj se optrećavat i satim jedina molba , ako si u mogućnosti 1 litra čistog djevičansko maslinovog ulja nije bitna cijena( kako se to zove hladno cijeđeno ili već kako)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

senad je napisao/la:
Vahid je napisao/la:Senade 14.95 bez postarine velicine je 47x42 cm jel treba jos informacija
Vaha ovih 14.95 da li eura ili KM
senade to ti je 14.95 eura.
Pcelar u bijelom svijetu.
sijana
Čita, piše dovoljno
Postovi: 71
Pridružen/a: 13 stu 2009, 15:22

Post Postao/la sijana »

Cjeli dan sam cjedio ulje iz stabla masline i iskapala puna boca ulja.Da li je dovoljno jedna?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

sijana je napisao/la:Cjeli dan sam cjedio ulje iz stabla masline i iskapala puna boca ulja.Da li je dovoljno jedna?
Ih ja ti to neznam kako hoda hladno cijeđeno,,, p a nije valjda da se to dobija kao brezov sok :))))))))))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
sijana
Čita, piše dovoljno
Postovi: 71
Pridružen/a: 13 stu 2009, 15:22

Post Postao/la sijana »

Šala mala.
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Kada radite hranilice sa donje strane napravite utor u koji stane lesonit ali ako je lesonit 3mm,vi utor pravite 4mm i eto propolisa.Pčele nastoje da popune prazninu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ibrahime gdje je onaj 1 mm nemogu da ga skontam,, Ja sam napravio 70 novi hranilica po najviše zbog tog propolisa ali radim drugačije za sakupljanje propolisa
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Hranilica kako naleže na tjelotu je taj 1mm.Ram hranilice je 20mm.Ja frezerom obiđem ram sa donje strane na 10 mm širine i 4mm dubine i tu umetnem lesonit.Sada ubacujem plastiku jer pčele neki lesonit izgrickaju.Možda ti odozdo samo prikuješ lesonit.Ako nebude jasno slikaču pa ti pokazat.Inače imam odlične hranilize u koje staje i poletaljka i papir od košnice,a i poklopci zbjega .
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ibrahim beže daj nam te slike da vidimo,,,

Ja sam ranije radio tako da samo odozdo zakujem lesonit,,, ove godine sam uradio 70 komada i to okvir debljine 3 cm tako da skroz izbjegnem lesonit na košnici,,,,upravo zbog skupljanja propolisa

http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... php?id=226

Sada sam već skonto gdje lageruju propolis,,,, ja inače pod hranilicu ubacimna sve ćoškove 3 mm odstojanje iznenađen sam bio prošle godine koiko sam propolisa sakupio , alisu mi problem pravile te moje stare hranilice tj. lesonit koji nalijegona košnicu i priliko otvoranja trga se i ond morampo dana ostat da o isfiltriram propolis,,,
Ova muka oko pročišćavanja propolisa me jenatjerala da uradim okvir debljine 3 cm i nema više nalijeganja lsonita na košnicu.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite