Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Legla još uvjek ima ali ne na svim zajednicama, Mlade matice i sada imaju legla na 1-3 okvira. Četvrti tretman sam odgodio mada smatram da je možda i suvišan . Nevjerujem da u ovakov leglu prijeti opasnost od varroe.

slika

slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la balasevic »

izvinjavam se sto ovim svojim pitanjem prekidam ovaj sljed razgovora ali sam mladi pcelar i ima na raspolaganju be vital a ima dvije kosnice i ima kod mene za uzeti ona pakovanja u onim stikovima sto sluzi za jedno polivanje posto sam te dvije kosnice kupio skoro pcelar je rekao da je odradio tretman protiv varove sad me zanima dali cu kasnije i u kojem mjesecu moci polivati sa be vitalom
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

balasevic je napisao/la:izvinjavam se sto ovim svojim pitanjem prekidam ovaj sljed razgovora ali sam mladi pcelar i ima na raspolaganju be vital a ima dvije kosnice i ima kod mene za uzeti ona pakovanja u onim stikovima sto sluzi za jedno polivanje posto sam te dvije kosnice kupio skoro pcelar je rekao da je odradio tretman protiv varove sad me zanima dali cu kasnije i u kojem mjesecu moci polivati sa be vitalom

Uradi odmah polivanje Obzirom d a si početnik i nedostaje ti vještine za polivanje bevitalom prepručio bih ti da koristiš špricu od 50 cubika koju ćeš pripraviti za tretman. Ova šprica trebat će ti i za okslanu kiselinu kad abudeš tretirao u Novembru.

Ostalim koji tretiraju bevitalom toplo preporučujem da to rade iz šprice .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la sahista »

balasevic je napisao/la:izvinjavam se sto ovim svojim pitanjem prekidam ovaj sljed razgovora ali sam mladi pcelar i ima na raspolaganju be vital a ima dvije kosnice i ima kod mene za uzeti ona pakovanja u onim stikovima sto sluzi za jedno polivanje posto sam te dvije kosnice kupio skoro pcelar je rekao da je odradio tretman protiv varove sad me zanima dali cu kasnije i u kojem mjesecu moci polivati sa be vitalom
Balas,to su tvoje pcele.Znas li sa sigurnoscu da je taj tretman odradjen kako treba i koliko je otpalo Varroe.Ja bih uradio kontrolni tretman.Sutra ces ionako otvarati kosnice.Provjeri Varrou.Nevjeruj pricama da nema Varroe.Varroa je uvjek prisutna.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la balasevic »

tretman je odradjen 100% kod pcelara od kojeg sam nabavio pcele a varou jos nisam primjetio a danas sam pregledao kosnice i nista nisam uocio ni na jednoj pceli nisam primjetio varou pa me zanima dali da pricekam da leglo prestane jer ima samo poklopljenog legla da ono izadje pa da onda odradim bevitalom
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Kada je matica stala sa zalijeganjem zbog velikih vrućina bili smo pomalo i sretni jer smo time stavili varrou pod kontrolu. Šta se desilo za dva mjeseca od mog zadnjeg tretiranja koje je bilo krajem avgusta. To je bilo treće polivanje sa vlastitim sredstvom za suzbijanje nametnika varroa ce-ha bienen OAZA Obzirom da sam trebao nakon 10 dana odraditi četvrto polivanje nisam učinio što zbog dotadašnjih rezultata koji su pakazali da je varroa pod kontrolom . I kako je vrijeme odmicalo ja i dalje nisam odradio posljednje polivanje koje je bilo predviđeno čekajući zahlađenje i da mi to nekako bude završni tretman ove sezone. NA ovaj korak sam se odlučio zbog testiranja sredstva i ponašanja pčelinje zajednice .

U 9 i 10 mjesecu došlo je do ponovnog pokretanja legla, temperature su odgovarale , snažne zajednice sa dovoljnim kolićinama hrane . Na pojilicama sam prmjetio veći intenzitet pčela , više sam ramišljao o tome da rade razhlađivanje .

2.11.2012. izvršio sam 4 polivanje na pčelinjaku GAJ 18 pčelinjih zajednica Kontrolu pada vršio sam 8.11. 2012. i rezultati su slijedeći:

Košnica broj 1 - 120... varroa za 7 dana
Košnica broj 2 - 500... varroa za 7 dana
Košnica broj 3 - 300... varroa za 7 dana
Košnica broj 4 - 150... varroa za 7 dana
Košnica broj 5 - 480... varroa za 7 dana
Košnica broj 6 - 150.. varroa za 7 dana
Košnica broj 7 - 450.. varroa za 7 dana
Košnica broj 8 - 110.. varroa za 7 dana
Košnica broj 9 - 1000.. varroa za 7 dana
Košnica broj 10 - 30.. varroa za 7 dana
Košnica broj 11 - 70.. varroa za 7 dana
Košnica broj 12 - 500.. varroa za 7 dana
Košnica broj 13 - 1300.. varroa za 7 dana
Košnica broj 14 - 1600.. varroa za 7 dana
Košnica broj 15 - 110.. varroa za 7 dana
Košnica broj 16 - 65.. varroa za 7 dana
Košnica broj 17 - 70.. varroa za 7 dana
Košnica broj 18 - 120.. varroa za 7 dana

Evo kako to izgleda na slikama:

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la sahista »

Odlicni rezultati Senade.Tvoje srestvo ocigledno odlicno obara Varrou.Zasluzujes kompliment.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la inzenjer »

Ti mene sad dade u brigu sta je sa mojim drustvima :?:
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la:Odlicni rezultati Senade.Tvoje srestvo ocigledno odlicno obara Varrou.Zasluzujes kompliment.
Pozdrav.
Hvala šahista, sredstvo radi više nego sam očekivao i trenutno bolje radi od b.v. :wink:

Prezadovoljan sam jer sa ovim sredstvom imam daleko jače pčele u odnosu kada sma koristio dim . ZA sada sve je ok i dobro fercera. Obzirom daje ovo 4 tretman po istoj generaciji pčele, pčele zadovoljne ,ja zadovoljan samo da u prirodi bude dovoljno netara i polena .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la franevrs »

Čudi me koliko varoe ima kod vas Senade, kakva je situacija kod ostalih kolega u BH, naime kod
nas u RH varoe ove godine ni za lijek. Dobila je lani tretman sa velikom sušom i velikim prekidom
legla u 8 i 9 mj., dobila je pčela ali je dobila i varoa. U lijetnom tretmanu 2-5 otpalih varoa po
društvu, čekam da prekine leglo pa ćemo vidit šta će biti u zimskom tretmanu. Svi su pokazatelji
da bi je ove godine mogli dobro potući.

pozz................
Frane Vrsalović
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la zvones »

franevrs je napisao/la:Čudi me koliko varoe ima kod vas Senade, kakva je situacija kod ostalih kolega u BH, naime kod
nas u RH varoe ove godine ni za lijek. Dobila je lani tretman sa velikom sušom i velikim prekidom
legla u 8 i 9 mj., dobila je pčela ali je dobila i varoa. U lijetnom tretmanu 2-5 otpalih varoa po
društvu, čekam da prekine leglo pa ćemo vidit šta će biti u zimskom tretmanu. Svi su pokazatelji
da bi je ove godine mogli dobro potući.

pozz................
Ja sam ljetos tretirao i imao isto tako zanemarljiv pad . Mislim da je razlog tome dosta rojenja i razrojavanja te dobro očišćena društva u prethodnom periodu .
Prateći prirodan pad , mogu reči da će u dva do tri društva biti značajan broj varoe kod zimskog tretiranja. U najvećem broju društava prirodan pad varoe je
zanemarljiv , a u nekim je i nula ( više puta praćeno ), tako da su tu oćekivanja za mali broj varoe . Zbog dosta zajednica u kojima još ima legla , makar i
minimalnim količinama, odložio sam tretman do kraja mjeseca ili početka sljedećeg . Naravno pratim Senadove podatke .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la franevrs »

zvones je napisao/la:
franevrs je napisao/la:Čudi me koliko varoe ima kod vas Senade, kakva je situacija kod ostalih kolega u BH, naime kod
nas u RH varoe ove godine ni za lijek. Dobila je lani tretman sa velikom sušom i velikim prekidom
legla u 8 i 9 mj., dobila je pčela ali je dobila i varoa. U lijetnom tretmanu 2-5 otpalih varoa po
društvu, čekam da prekine leglo pa ćemo vidit šta će biti u zimskom tretmanu. Svi su pokazatelji
da bi je ove godine mogli dobro potući.

pozz................
Ja sam ljetos tretirao i imao isto tako zanemarljiv pad . Mislim da je razlog tome dosta rojenja i razrojavanja te dobro očišćena društva u prethodnom periodu .
Prateći prirodan pad , mogu reči da će u dva do tri društva biti značajan broj varoe kod zimskog tretiranja. U najvećem broju društava prirodan pad varoe je
zanemarljiv , a u nekim je i nula ( više puta praćeno ), tako da su tu oćekivanja za mali broj varoe . Zbog dosta zajednica u kojima još ima legla , makar i
minimalnim količinama, odložio sam tretman do kraja mjeseca ili početka sljedećeg . Naravno pratim Senadove podatke .
Pozdrav Zvones, kod nas još, kako bi vi rekli behara ako sam dobro upotrebio izraz. Ima legla 2-4 okvira ima laganog unosa
pada sa okvira kad ga nagneš, još će se otegnit do zimskog tretmana pa da se uvjerim dali je zaista ima tako malo kao što
je teško vidit.
Inače pčele mi se nisu rojile ovo proljeće, nešto razrojavanja pa mislim da to nije glavni razlog ovako malog broja varoe.
Danas cijeli dan proveli na pčelarskom sajmu u Splitu i upoznao medun vučka,luku od konavala,željka od siverića i tako uz kavicu
i pivicu i puno razgovora protekao lijepi dan.

pozz............
Frane Vrsalović
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

franevrs je napisao/la:Čudi me koliko varoe ima kod vas Senade, kakva je situacija kod ostalih kolega u BH, naime kod
nas u RH varoe ove godine ni za lijek. Dobila je lani tretman sa velikom sušom i velikim prekidom
legla u 8 i 9 mj., dobila je pčela ali je dobila i varoa. U lijetnom tretmanu 2-5 otpalih varoa po
društvu, čekam da prekine leglo pa ćemo vidit šta će biti u zimskom tretmanu. Svi su pokazatelji
da bi je ove godine mogli dobro potući.

pozz................
Uglanom gdje su mi ovakva društva tu ima i varoe . Vidi se na slici da je datum 2.11. 2012. Do sada ja nisam imao ovakva društva . NA ovim zajednicama plašim se da ć e ostat bez hrane, varroa i nije toliki problem. Istina imam i slabiji zajednica da ne bi bilo zabune. Uglavnom gdje su slabije zajednice tu je manje i varroe . JA nisam očekivao ovakav razvoj situacije . Ali na ovolikom broju košnica nije strašno 10-20 % zajednica da su zaražene varrom više nego ostale. Sve će se to dovest u red jer sa ovim sredstvom mogu sada kada mi volja da tretiram , a kda sam radio sa dimom to nije bio slučaj.
NA jednoj košnici izbroio sam 1600 varoa i mislim dato nije toliko strašno jer je zajednica zaista jaka . Iduće godine trebamo se fokusirat više na nozemozu neko je već spomenuo na forumu da je opasnija od varroe . Postavljam sebi pitanje kako postići d a imam sva ovako jaka društva u 11 mjesecu ?

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la zvones »

franevrs je napisao/la: Pozdrav Zvones, kod nas još, kako bi vi rekli behara ako sam dobro upotrebio izraz. Ima legla 2-4 okvira ima laganog unosa
pada sa okvira kad ga nagneš, još će se otegnit do zimskog tretmana pa da se uvjerim dali je zaista ima tako malo kao što
je teško vidit.
Inače pčele mi se nisu rojile ovo proljeće, nešto razrojavanja pa mislim da to nije glavni razlog ovako malog broja varoe.
Danas cijeli dan proveli na pčelarskom sajmu u Splitu i upoznao medun vučka,luku od konavala,željka od siverića i tako uz kavicu
i pivicu i puno razgovora protekao lijepi dan.
pozz............
Lijepo je Frane što si se vidio sa kolegama i malo proćakulali. Znam da brzo prođe. Što se tiće stanja, sigurno da je različito , jer kod nas se jutarnje temperature približavaju
nuli i već slabo poneka pčela izleti (ako sunce skoći, jer već ima i dosta magle). Kako kažem slabo koja izleti, a ipak se može poneka vidjeti i da nosi pelud. Zbog toga i
ranijeg toplog perioda mislim da još ponegdje ima nešto legla, inače da je kao nekad , nebi ga više trebalo biti.
senad je napisao/la:
franevrs je napisao/la:Čudi me koliko varoe ima kod vas Senade, kakva je situacija kod ostalih kolega u BH, naime kod
nas u RH varoe ove godine ni za lijek. Dobila je lani tretman sa velikom sušom i velikim prekidom
legla u 8 i 9 mj., dobila je pčela ali je dobila i varoa. U lijetnom tretmanu 2-5 otpalih varoa po
društvu, čekam da prekine leglo pa ćemo vidit šta će biti u zimskom tretmanu. Svi su pokazatelji
da bi je ove godine mogli dobro potući.

pozz................
Uglanom gdje su mi ovakva društva tu ima i varoe . Vidi se na slici da je datum 2.11. 2012. Do sada ja nisam imao ovakva društva . NA ovim zajednicama plašim se da ć e ostat bez hrane, varroa i nije toliki problem. Istina imam i slabiji zajednica da ne bi bilo zabune. Uglavnom gdje su slabije zajednice tu je manje i varroe . JA nisam očekivao ovakav razvoj situacije . Ali na ovolikom broju košnica nije strašno 10-20 % zajednica da su zaražene varrom više nego ostale. Sve će se to dovest u red jer sa ovim sredstvom mogu sada kada mi volja da tretiram , a kda sam radio sa dimom to nije bio slučaj.
NA jednoj košnici izbroio sam 1600 varoa i mislim dato nije toliko strašno jer je zajednica zaista jaka . Iduće godine trebamo se fokusirat više na nozemozu neko je već spomenuo na forumu da je opasnija od varroe . Postavljam sebi pitanje kako postići d a imam sva ovako jaka društva u 11 mjesecu ?

slika

slika
Činjenica je, što je više legla, više je i varoe. Jedan dio se suzbije ljetnim tretiranjem, a da je to sve potpuno uspješno, nebi niko ni spominjao varou, bila bi davno sva
uništena. Po tome, čini mi se zadnji tretman će ipak i pokazati kakvo je stanje . Kod mene, po prirodnom padu varoe vidim da zajednice koje su išle nešto više u produženo
leglo (vidjelo se po unosu peluda) imaju i više varoe . To možda i jesu najjače zajednice samo od njih je oduziman samo neki okvir , a nisu razrojavane . Od ovih ostalih od
kojih je dosta jakih kod prirodnog pada ima iznenađujuće malo varoe . Obzirom da je bilo malo i kod ljetnog tretiranja (gotovo sam i sumnjao u sebe ) to sam povezivao sa rojenjem i razrojavanjem društava koja su prethodno bila (došla) očišćena od većeg dijela varoe . Nemogu još ništa konaćno reči do tretiranja oksalnom , a tada ću nastojat
i slikati pa vidimo kakvo je stanje . Što se tiče jakosti društava , neću moći konaćan zaključak dati do proljeća , a za sadašnju jakost mogu reči da sam ih poćeo pomalo
stimulirati već u sedmom mjesecu i dobar dio osmog, a zatim snažno prihranio koncem osmog i početkom devetog mjeseca . Na samom kraju devetog mjeseca sam pregledao društva i sva su imala znatno više hrane nego je potrebno, tako da sam se ćak obradovao toplom vremenu i produženom leglu, smatrajući da će pojesti dio hrane .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la franevrs »

senad je napisao/la:Uglanom gdje su mi ovakva društva tu ima i varoe . Vidi se na slici da je datum 2.11. 2012. Do sada ja nisam imao ovakva društva . NA ovim zajednicama plašim se da ć e ostat bez hrane, varroa i nije toliki problem. Istina imam i slabiji zajednica da ne bi bilo zabune. Uglavnom gdje su slabije zajednice tu je manje i varroe . JA nisam očekivao ovakav razvoj situacije . Ali na ovolikom broju košnica nije strašno 10-20 % zajednica da su zaražene varrom više nego ostale. Sve će se to dovest u red jer sa ovim sredstvom mogu sada kada mi volja da tretiram , a kda sam radio sa dimom to nije bio slučaj.
NA jednoj košnici izbroio sam 1600 varoa i mislim dato nije toliko strašno jer je zajednica zaista jaka . Iduće godine trebamo se fokusirat više na nozemozu neko je već spomenuo na forumu da je opasnija od varroe . Postavljam sebi pitanje kako postići d a imam sva ovako jaka društva u 11 mjesecu ?
Senade, bravo društva više nego dobra pred zimu i ne sumnjam da ćeš ti riješit i varou i eventualni
nedostatak hrane kod tih jakih društava.
Ja sam htio naglasit situaciju kod nas u RH ove godine vezano za varou. Naime skoro u cijeloj RH
niko se ne tuži na varou, naročito u Dalmaciji a to sam povezao sa prošlom godinom kada smo
zbog velike suše jedva sačuvali društva. Dakle i razvoj varoe je usko povezan sa njenom ishranom
u pčelinjem leglu, tako da jedan malo duži period bez legla recimo kroz ljeto uz pomoć odgovornog
pčelara može dobrano riješit problem varoe. Pčela se oporavila kroz ovu sezonu, a varoa nije.
Nameće se zaključak da varoi ipak treba više vremena da dosegne broj kojim može stvorit problem
pčelinjoj zajednici,a tim i pčelaru, dakle već više puta ponavljano, nema opuštanja.

pozz..................
Frane Vrsalović
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Evo neki rezultata sa baznog pčelinjaka tretman odrađen 10.11. 2012.

Uglavnom stanje je izjednačeno ima od 70 do 200 varroa unutar 48 h na većini košnica . Izdvajaju se 4 košnice sa od 500 do cce 1100 varroa

Evo kako pada za 48 h od tretiranja !

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la balasevic »

daj senade pusti to cudo na trziste pa da se i mi rjesimo varove :) :)
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la schumy »

Senade sve čestitke na uspješnom razvoju tvoga sredstva za obaranje varroe! Nego, jedno pitanje - primjećujem da su otale varroe grupirane po 3,4 i više komada, to još nisam vidio!? Nameće mi se zaključak da kada otpadnu još su pokretne i valjda traže "društvo" pa se grupiraju, što li!?
Kakva su tvoja zapažanja o ovoj pojavi?
Pozdrav..............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Ermin.ef. »

Lakše ih izbrojati ovako :)
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la balasevic »

schumy je napisao/la:Senade sve čestitke na uspješnom razvoju tvoga sredstva za obaranje varroe! Nego, jedno pitanje - primjećujem da su otale varroe grupirane po 3,4 i više komada, to još nisam vidio!? Nameće mi se zaključak da kada otpadnu još su pokretne i valjda traže "društvo" pa se grupiraju, što li!?
Kakva su tvoja zapažanja o ovoj pojavi?
Pozdrav..............schumy
schumy mislim da je senad rekao zasto su u ovim grupa jer ih tako lakse izbroji
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la saperica »

ako mogu da se nadovežem na franevrs-a, u RH je u zadnje 2 pčelarske godine podijeljen Chek Mite+ i to je bio jedan vrhunski potez od strane države za pčelarstvo.
na cijelom teritoriju se odradio tretman suzbijanja varooe koji je i ove godine ponovljen. benefit su imali svi pčelari, jer eto pokazatelj je manji broj varooe u ovogodišnjem tretmanu.
također za veliki broj varooe krivim zapuštene pčelinjake i pčelinjake s lošom pčelarskom praksom kao i neznanje.
na nama je da uzgajamo linije koje su otporne na ovog krpelja i koje imaju jake higijenske navike. također treba "kemizaciju" svesti na razumnu mjeru i tretirati točno kako je propisano kako količinama tako i terminom tretiranja.
senade s užitkom pratim Vaše radove i medno.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la schumy »

saperica je napisao/la:ako mogu da se nadovežem na franevrs-a, u RH je u zadnje 2 pčelarske godine podijeljen Chek Mite+ i to je bio jedan vrhunski potez od strane države za pčelarstvo.
na cijelom teritoriju se odradio tretman suzbijanja varooe koji je i ove godine ponovljen. benefit su imali svi pčelari, jer eto pokazatelj je manji broj varooe u ovogodišnjem tretmanu.
također za veliki broj varooe krivim zapuštene pčelinjake i pčelinjake s lošom pčelarskom praksom kao i neznanje.
na nama je da uzgajamo linije koje su otporne na ovog krpelja i koje imaju jake higijenske navike. također treba "kemizaciju" svesti na razumnu mjeru i tretirati točno kako je propisano kako količinama tako i terminom tretiranja.
senade s užitkom pratim Vaše radove i medno.
Saperica, već sam pisao kako sam ove godine (nevoljko!) primjenio Check Mite+ kojeg smo dobili u RH donacijom od našeg Pčelarskog Saveza. Inače ja tretiram sa BeeVitalom i pokazuje odlične rezultate isto i sa oksalnom kiselinom (zimski tretman) kod koje baš nisam načisto, naime imao sam zimskih gubitaka kod matica koje su bile 2-godišnjakinje. To sam pripisao dvostrukom tretmanu u jednoj generaciji pčela pa ove godine moje 2-godišnjakinje idu bez zimskog tretmana oksalnom kiselinom....
Radije sam se najesen pozabavio sa mojim "čajevima" od ljekovitog bilja - preventiva na nozemozu koja je po meni i opasnija od varroe jer smo ju svi pomalo "zaboravili"... (ja ne, nikada!)
Pozdrav............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la saperica »

pozdrav schumy
Ja nisam koristo CM+, razlog je što sam ga koristio kroz drugi preparat iste aktivme tvari Perizin i ostog proizvodžača Bayer-a. Prošle godine sam ga koristio za zimski tretman a ove godine sam tretirao rojeve s njim. U ljeto sam po kestenovoj paši tretirao rotenon trakicama potom s bevitalom u stick-u pa kasnojesenskim tretman s rotenonom. Oksalnu ću preskočiti za zimu zbog rotacije sredstava a i da 2 puta ne idem istu generaciju pčela s oksalnom.
A kao što jedan kolega pčelar reče "polij pčele s Coca Colom pa će padati varooa".
mislim da ću pratiti kako pčele izlaze iz zime i kakav im je razvoj u usporedbi s prijašnjim godinama.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

schumy je napisao/la:Senade sve čestitke na uspješnom razvoju tvoga sredstva za obaranje varroe! Nego, jedno pitanje - primjećujem da su otale varroe grupirane po 3,4 i više komada, to još nisam vidio!? Nameće mi se zaključak da kada otpadnu još su pokretne i valjda traže "društvo" pa se grupiraju, što li!?
Kakva su tvoja zapažanja o ovoj pojavi?
Pozdrav..............schumy
Hvala schumy načestitkama . Ovo što vidiš na fotki to sam ja grupiso radi lakšeg brojanja .
Upravusi glede grupisanja živi varroa . Dok sam radio sa dimom nalazio sam mnogo veće grupice varroa uglavnom žive, To mi se i sad dešava da žive varroe se grupišu. Interesantno je da dok posmatraš te varroe u grupama ništa se ne dešava mrtve hladne čim je dotakneš nastoji da se zakači.
balasevic je napisao/la:daj senade pusti to cudo na trziste pa da se i mi rjesimo varove :) :)
Što se tiče toga da se varroa može uništiti to je za sada samo san . Varroa se može držati pod kontrolom i može se pčelariti uz varrou . JA se i ne trudim da uništim svu varrou. svakako predstavalja mi zadovoljstvo što evo već drugu godinu ne koristim dim samo mi fali nektara i polena u prirodi :)
saperica je napisao/la:ako mogu da se nadovežem na franevrs-a, u RH je u zadnje 2 pčelarske godine podijeljen Chek Mite+ i to je bio jedan vrhunski potez od strane države za pčelarstvo.
na cijelom teritoriju se odradio tretman suzbijanja varooe koji je i ove godine ponovljen. benefit su imali svi pčelari, jer eto pokazatelj je manji broj varooe u ovogodišnjem tretmanu.
također za veliki broj varooe krivim zapuštene pčelinjake i pčelinjake s lošom pčelarskom praksom kao i neznanje.
na nama je da uzgajamo linije koje su otporne na ovog krpelja i koje imaju jake higijenske navike. također treba "kemizaciju" svesti na razumnu mjeru i tretirati točno kako je propisano kako količinama tako i terminom tretiranja.
senade s užitkom pratim Vaše radove i medno.
saperica koja aktivna komponenta tog CM+. Da li bi imao volje i vremena da otvorimo novu temu CM+pa da je obradiš . Bi će interesantno vidjeti rezultate tog sredstva obzirm da se radi o cijelom prostoru RH i bi će daleko mjerodavniji rezultati sa tako širokom primjenom
schumy je napisao/la:Radije sam se najesen pozabavio sa mojim "čajevima" od ljekovitog bilja - preventiva na nozemozu koja je po meni i opasnija od varroe jer smo ju svi pomalo "zaboravili"... (ja ne, nikada!)
Pozdrav............schumy
schumy , ako Bog da pokušat ćemo aktivirati u 6 ili 7 mjesecu tu temu oko nozemoze i da napravimo zajdničku strategiju, da vidimo šta je to najbolje za preventivno djelovanje u borbi protiv NOZEMOZE . Mislim da je nozemoza koja se javlja u jesen veći neprijatelj pčela nego varroa.

Pokušat ćemo odraditi isto kao uzgoj matica sa akcentom na te tvoje čajeve i pripravke.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la medonosa »

Check Mitte,koji sadrzi u najvecem djelu Coumaphos,(u jednoim obliku se dodaje u bojne otrove)
Odgovorite