Ekrem - Tešanj - Vlašić

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la ErminH »

Dobro nam došao Ekreme :)
Pčelinjak a Boga mi i tvoj rad za svaku pohvalu!
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

Hvala Ermine.
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

Izvini kolega Emire. Dok ja tebi pripremih odgovor, stvari se iskompliciraše. Kako je moj odgovor suprostavljen drugim mišljenjima možda ovako amortizujem ev.konflikte, a s druge strane, da i Ti ne budeš uskraćen za odgovor. Ili je bolje bilo da sam odustao. A nikada se nezna zašto je to i ovako dobro.

http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... ?f=2&t=875

Dragi kolega Ermine, Ti imaš odlične predispozicije da budeš dobar pčelar. Iskren si, mlad, čitaš, pitaš, voliš pčele. Osobe takvih predispozicija, uz marljiv rad i kada „uplove“ u pčelarstvo garant su dobroj budućnosti BH pčelarstva.
U pčelarstvu se može i griješiti, pa šta? Manje pčelinjih proizvoda, lošiji kvalitet... Ali neke pčelarske pogreške pčelinjoj zajednici mogu biti fatalne. Da bismo manje grešili treba učiti od drugih pa i na njihovim greškama. Čitati sve , svakoga pažljivo saslušati i uvažavati ali neuzimati sve „zdravo za gotovo“, imati svoj stav. Ne biti povodljiv ali ni tvrdoglav. Ovo zadnje nas nebi nigdje odvelo a prvo vodi u lavirint nepoznatih ulica iz kojih, ako izađemo, izaći ćemo umorni i razočarani.

To što ću i ja da prokomentarišem i da pokušam odgovoriti na pitanja kojeg si Ti postavio, neuzimaj „zdravo za gotovo“: provjeravaj, upoređuj, oduzimaj, dodaji... (analiziraj).

Kliničku sliku nisi potpuno prezentirao, bilo je tu još mnogo znkaova po osnovu kojih bi se preciznije mogao odredit uzrok i vrijeme uginuća pčela. Ti si sam nekako utvrdio da je uzrok Nozemoza. Vjerovatno da je to tako. I ja imam isto mišljenje. Na Veterinrskom fakultetu u Sarajevu pretraga je bezplatna ukoliko se uzorak upućuje putem udruženja (imaju neke ugovorene odnose uvezi sa donairanom opremom). Iz slika se vidi da pored ovih (novih) braon mrlja koje si ti uočio na satonošama a što je ujedno i razlog da Ti posumnjaš da je uzrok uginuća pčela Nozemoza, ima tu još i (stari, prošlogodišnji) svjetlijih mrlja (keje su pčele a možda i sam pčelar ranije čistili), a uočavaju se na jednom od krajeva jedne satonoše, što ukazuje da je taj ram još i prošle godine bio u nozemoznoj zajednici.

PRVO PITANJE: Problem je što u većini ramova ima meda, pa sada neznam šta
da radim sa tim medom?
OODGOVOR: Med iz uginule ili zaražene pčelinje zajednice nemojte davati
drgim pčelama jer ćete i njih zaraziti.

Med iz zaražene ili uginule pčelinje zajednice nesmije se davati drugim pčelama. U ljudskoj ishrani može se normalno koristiti. Med, u kojem se nalaze sporama Nossema apis ili spore Nossema cerenae, nemijenja svoja ljekovita svojstva, miris i ukus.
Zaraza se nemože prenijeti na druga bića biljnog i životinjskog carstva izuzev u vrsti medonosnih pčela.
Spore Nossema apis i Nossema cerenae u medu mogu preživjeti do godine dana.
Čitavo pčelinje stanište treba dezinficirati (hemijskim ili termičkim postupcima). Med se može dezinficirati termičkim postupcima pa ga takvog možemo davati pčelama.
Kada pčelinja zajednica oboli od Nozemoze, odnosno kada se prve njene jedinke zaraze sporama Nossema apis ili sporama Nossema cerenae, zajednica neugiba odmah, a nikada neoboljevaju sve pčelinje jedinke. Kada dođe do ugibanja (raspadanja pčelinje zajednice) ugibaju sve pčelinje jedinke (zaražene i nezaražene). Do ugibanja obično dolazi nakon 1 godine a veoma često prođe i više godina.
Dobar pčelar nenamjerno „zna“ prikriti ovu dobro zaraznu i podmuklu bolest. Mogućnost prenošenja i širenja infekcije među pčelama u zajednici intenzivnije je tokom zime a među zajednicama tokom ljete. Kada pčelinja zajednica ugine od Nozemoze netreba sumnjati da se spore nalaze u medu i u njenom staništu. Pčele su tokom svoje duge bolesti sve dobro zarazlie (intenzivnije svoju hranu tokom ljeta, a stanište tokom zime).

Nossema apis - uzročnik
(kratko, bitno, što jednostavnike)

Nozemoza apis je protozoa (praživotinja) iz roda sporozoa (truskavaca), familije kidnosporodia, podfamilije mikrosporodia. Nossema apis parazitira interstanično, tj. unutra epitelnih stanica srednjeg crijeva medonosnih pčela, gdje se razvija i razmnožava, podređujući napadnutu stanicu (svog domaćina) svojim potrebama sve do njenog potpunog uništenja. Razvojem i razmnožavanjem uzrokuje Nozemozu – crijevnu zaraznu, parazitsku bolest odraslih pčelinjih jedinki usljed čeka se njihov život rapidno smanjuje.

Rzmnožavanje i širenje Nosseme apis

Egzistencija Nosseme apis zasniva se na svojoj visoko specijaliziranoj sposobnosti osvajanja novog domaćina (nove stanice) radi svog eksplozivnog razmnožavanja. Cikllus razvoja i razmnožavanja počinje peroralnim unosom spora Nossema apis (klica) u srednje crijevo (želudac) medonosne pčele.
U nepovoljnim životnim uslovima (izvan srednjeg crijeva medonosne pčele) spora Nossema Apis obrazuje višeslojnu trusku od bjelančevina pa se takva umiri. Tako oblikovana i umirena (nerazvija se i nerazmnožava) već neaktivna preživljava. Ovisno o uslovima preživljavanja, svoju sposobnost ponovnog razvoja (aktiviranja) može sačuvati i do godinu dana.

DRUGO PITANJE: Da li se moglo stanje ovoliko promjeniti za cirka 25 dana?
ODGOVOR: DA, EVO ZAŠTO.
Tok bolesti
(kratko, bitno, što je moguće jednostavnije)

Kod pčelinjih jedinki bolest može uznapredovati pa izazvati smrt pčelinje jedinke za samo 10 dana od peroralnog uzimanja spora Nossema apis. U većini slučajeva bolest traje duže a i mali broj pčelinjih jedinki oboljeva na samom početku svog života. U pčelinjoj zajednici nikada neoboljevaju sve pčelinje jedinke.
Kod pčelinjih zajednica, ako bolest uznapreduje u jesen, naročito u periodu smjene ljetnih i zimski pčela (pčelinja zajednica ulazi u dug i težak period prezimljavanja, a izrazito povoljan za ekspanziju Nozemoze) pa do uginuća obično dolazi u periodu tz. buđenja pčela (u našim uslovima prva polovina januara).
Naročito je kritičan period smjene zimskih i ljetnih pčela. U našim uslovima u prvoj polovini marta dolazi do izjednačavanja mortaliteta i nataliteta pčela u zajednici. Kada do ovog izjednačavanja dođe ranije pčelinjoj zajednici je povoljnije a ukoliko nastupi kasnije, zajednica brojno slabi pa su povoljniji uslovi za razvoj Nozemoze.

Na kraju, da i ja pitam. Misliteli da su te takozvane „nozecid – pogače“ (ili pogače sa dodatkom nekog drugog preparata) ljekovite? Kako? Kako da i preventivno djeluju? Da li je u njima ugrađena i cijena našeg neznanja?
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la medonosa »

Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la:Izvini kolega Emire. Dok ja tebi pripremih odgovor, stvari se iskompliciraše. Kako je moj odgovor suprostavljen drugim mišljenjima možda ovako amortizujem ev.konflikte, a s druge strane, da i Ti ne budeš uskraćen za odgovor. Ili je bolje bilo da sam odustao. A nikada se nezna zašto je to i ovako dobro.

http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... ?f=2&t=875

Dragi kolega Ermine, Ti imaš odlične predispozicije da budeš dobar pčelar. Iskren si, mlad, čitaš, pitaš, voliš pčele. Osobe takvih predispozicija, uz marljiv rad i kada „uplove“ u pčelarstvo garant su dobroj budućnosti BH pčelarstva.
U pčelarstvu se može i griješiti, pa šta? Manje pčelinjih proizvoda, lošiji kvalitet... Ali neke pčelarske pogreške pčelinjoj zajednici mogu biti fatalne. Da bismo manje grešili treba učiti od drugih pa i na njihovim greškama. Čitati sve , svakoga pažljivo saslušati i uvažavati ali neuzimati sve „zdravo za gotovo“, imati svoj stav. Ne biti povodljiv ali ni tvrdoglav. Ovo zadnje nas nebi nigdje odvelo a prvo vodi u lavirint nepoznatih ulica iz kojih, ako izađemo, izaći ćemo umorni i razočarani.

To što ću i ja da prokomentarišem i da pokušam odgovoriti na pitanja kojeg si Ti postavio, neuzimaj „zdravo za gotovo“: provjeravaj, upoređuj, oduzimaj, dodaji... (analiziraj).

Kliničku sliku nisi potpuno prezentirao, bilo je tu još mnogo znkaova po osnovu kojih bi se preciznije mogao odredit uzrok i vrijeme uginuća pčela. Ti si sam nekako utvrdio da je uzrok Nozemoza. Vjerovatno da je to tako. I ja imam isto mišljenje. Na Veterinrskom fakultetu u Sarajevu pretraga je bezplatna ukoliko se uzorak upućuje putem udruženja (imaju neke ugovorene odnose uvezi sa donairanom opremom). Iz slika se vidi da pored ovih (novih) braon mrlja koje si ti uočio na satonošama a što je ujedno i razlog da Ti posumnjaš da je uzrok uginuća pčela Nozemoza, ima tu još i (stari, prošlogodišnji) svjetlijih mrlja (keje su pčele a možda i sam pčelar ranije čistili), a uočavaju se na jednom od krajeva jedne satonoše, što ukazuje da je taj ram još i prošle godine bio u nozemoznoj zajednici.

PRVO PITANJE: Problem je što u većini ramova ima meda, pa sada neznam šta
da radim sa tim medom?
OODGOVOR: Med iz uginule ili zaražene pčelinje zajednice nemojte davati
drgim pčelama jer ćete i njih zaraziti.

Med iz zaražene ili uginule pčelinje zajednice nesmije se davati drugim pčelama. U ljudskoj ishrani može se normalno koristiti. Med, u kojem se nalaze sporama Nossema apis ili spore Nossema cerenae, nemijenja svoja ljekovita svojstva, miris i ukus.
Zaraza se nemože prenijeti na druga bića biljnog i životinjskog carstva izuzev u vrsti medonosnih pčela.
Spore Nossema apis i Nossema cerenae u medu mogu preživjeti do godine dana.
Čitavo pčelinje stanište treba dezinficirati (hemijskim ili termičkim postupcima). Med se može dezinficirati termičkim postupcima pa ga takvog možemo davati pčelama.
Kada pčelinja zajednica oboli od Nozemoze, odnosno kada se prve njene jedinke zaraze sporama Nossema apis ili sporama Nossema cerenae, zajednica neugiba odmah, a nikada neoboljevaju sve pčelinje jedinke. Kada dođe do ugibanja (raspadanja pčelinje zajednice) ugibaju sve pčelinje jedinke (zaražene i nezaražene). Do ugibanja obično dolazi nakon 1 godine a veoma često prođe i više godina.
Dobar pčelar nenamjerno „zna“ prikriti ovu dobro zaraznu i podmuklu bolest. Mogućnost prenošenja i širenja infekcije među pčelama u zajednici intenzivnije je tokom zime a među zajednicama tokom ljete. Kada pčelinja zajednica ugine od Nozemoze netreba sumnjati da se spore nalaze u medu i u njenom staništu. Pčele su tokom svoje duge bolesti sve dobro zarazlie (intenzivnije svoju hranu tokom ljeta, a stanište tokom zime).

Nossema apis - uzročnik
(kratko, bitno, što jednostavnike)

Nozemoza apis je protozoa (praživotinja) iz roda sporozoa (truskavaca), familije kidnosporodia, podfamilije mikrosporodia. Nossema apis parazitira interstanično, tj. unutra epitelnih stanica srednjeg crijeva medonosnih pčela, gdje se razvija i razmnožava, podređujući napadnutu stanicu (svog domaćina) svojim potrebama sve do njenog potpunog uništenja. Razvojem i razmnožavanjem uzrokuje Nozemozu – crijevnu zaraznu, parazitsku bolest odraslih pčelinjih jedinki usljed čeka se njihov život rapidno smanjuje.

Rzmnožavanje i širenje Nosseme apis

Egzistencija Nosseme apis zasniva se na svojoj visoko specijaliziranoj sposobnosti osvajanja novog domaćina (nove stanice) radi svog eksplozivnog razmnožavanja. Cikllus razvoja i razmnožavanja počinje peroralnim unosom spora Nossema apis (klica) u srednje crijevo (želudac) medonosne pčele.
U nepovoljnim životnim uslovima (izvan srednjeg crijeva medonosne pčele) spora Nossema Apis obrazuje višeslojnu trusku od bjelančevina pa se takva umiri. Tako oblikovana i umirena (nerazvija se i nerazmnožava) već neaktivna preživljava. Ovisno o uslovima preživljavanja, svoju sposobnost ponovnog razvoja (aktiviranja) može sačuvati i do godinu dana.

DRUGO PITANJE: Da li se moglo stanje ovoliko promjeniti za cirka 25 dana?
ODGOVOR: DA, EVO ZAŠTO.
Tok bolesti
(kratko, bitno, što je moguće jednostavnije)

Kod pčelinjih jedinki bolest može uznapredovati pa izazvati smrt pčelinje jedinke za samo 10 dana od peroralnog uzimanja spora Nossema apis. U većini slučajeva bolest traje duže a i mali broj pčelinjih jedinki oboljeva na samom početku svog života. U pčelinjoj zajednici nikada neoboljevaju sve pčelinje jedinke.
Kod pčelinjih zajednica, ako bolest uznapreduje u jesen, naročito u periodu smjene ljetnih i zimski pčela (pčelinja zajednica ulazi u dug i težak period prezimljavanja, a izrazito povoljan za ekspanziju Nozemoze) pa do uginuća obično dolazi u periodu tz. buđenja pčela (u našim uslovima prva polovina januara).
Naročito je kritičan period smjene zimskih i ljetnih pčela. U našim uslovima u prvoj polovini marta dolazi do izjednačavanja mortaliteta i nataliteta pčela u zajednici. Kada do ovog izjednačavanja dođe ranije pčelinjoj zajednici je povoljnije a ukoliko nastupi kasnije, zajednica brojno slabi pa su povoljniji uslovi za razvoj Nozemoze.

Na kraju, da i ja pitam. Misliteli da su te takozvane „nozecid – pogače“ (ili pogače sa dodatkom nekog drugog preparata) ljekovite? Kako? Kako da i preventivno djeluju? Da li je u njima ugrađena i cijena našeg neznanja?
Ja mislim da su u cestim slucajevim i otrovne po pcele radi predoziranja,skladistenja,isteka roka lijeka,koji tada postaje otrov,i imaju u stvarnosti kontardiktorno djelovanje od zeljenoga,pcele je uzimaju jer ima secera i"meda"u njima!Nisam njihov prijatelj,pogace pravim sam,med,secer u prahu,polen,i 1-2kapi limuna!U njima je ugradjena cijena naseg neznanja,pribjegavanja brzim,jeftinijim i laksim nacinom dohrane,prehrane,lijecenja!
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la ErminH »

Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la:Izvini kolega Emire. Dok ja tebi pripremih odgovor, stvari se iskompliciraše. Kako je moj odgovor suprostavljen drugim mišljenjima možda ovako amortizujem ev.konflikte, a s druge strane, da i Ti ne budeš uskraćen za odgovor. Ili je bolje bilo da sam odustao. A nikada se nezna zašto je to i ovako dobro.

http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... ?f=2&t=875

Dragi kolega Ermine, Ti imaš odlične predispozicije da budeš dobar pčelar. Iskren si, mlad, čitaš, pitaš, voliš pčele. Osobe takvih predispozicija, uz marljiv rad i kada „uplove“ u pčelarstvo garant su dobroj budućnosti BH pčelarstva.
U pčelarstvu se može i griješiti, pa šta? Manje pčelinjih proizvoda, lošiji kvalitet... Ali neke pčelarske pogreške pčelinjoj zajednici mogu biti fatalne. Da bismo manje grešili treba učiti od drugih pa i na njihovim greškama. Čitati sve , svakoga pažljivo saslušati i uvažavati ali neuzimati sve „zdravo za gotovo“, imati svoj stav. Ne biti povodljiv ali ni tvrdoglav. Ovo zadnje nas nebi nigdje odvelo a prvo vodi u lavirint nepoznatih ulica iz kojih, ako izađemo, izaći ćemo umorni i razočarani.

To što ću i ja da prokomentarišem i da pokušam odgovoriti na pitanja kojeg si Ti postavio, neuzimaj „zdravo za gotovo“: provjeravaj, upoređuj, oduzimaj, dodaji... (analiziraj).

Kliničku sliku nisi potpuno prezentirao, bilo je tu još mnogo znkaova po osnovu kojih bi se preciznije mogao odredit uzrok i vrijeme uginuća pčela. Ti si sam nekako utvrdio da je uzrok Nozemoza. Vjerovatno da je to tako. I ja imam isto mišljenje. Na Veterinrskom fakultetu u Sarajevu pretraga je bezplatna ukoliko se uzorak upućuje putem udruženja (imaju neke ugovorene odnose uvezi sa donairanom opremom). Iz slika se vidi da pored ovih (novih) braon mrlja koje si ti uočio na satonošama a što je ujedno i razlog da Ti posumnjaš da je uzrok uginuća pčela Nozemoza, ima tu još i (stari, prošlogodišnji) svjetlijih mrlja (keje su pčele a možda i sam pčelar ranije čistili), a uočavaju se na jednom od krajeva jedne satonoše, što ukazuje da je taj ram još i prošle godine bio u nozemoznoj zajednici.

PRVO PITANJE: Problem je što u većini ramova ima meda, pa sada neznam šta
da radim sa tim medom?
OODGOVOR: Med iz uginule ili zaražene pčelinje zajednice nemojte davati
drgim pčelama jer ćete i njih zaraziti.

Med iz zaražene ili uginule pčelinje zajednice nesmije se davati drugim pčelama. U ljudskoj ishrani može se normalno koristiti. Med, u kojem se nalaze sporama Nossema apis ili spore Nossema cerenae, nemijenja svoja ljekovita svojstva, miris i ukus.
Zaraza se nemože prenijeti na druga bića biljnog i životinjskog carstva izuzev u vrsti medonosnih pčela.
Spore Nossema apis i Nossema cerenae u medu mogu preživjeti do godine dana.
Čitavo pčelinje stanište treba dezinficirati (hemijskim ili termičkim postupcima). Med se može dezinficirati termičkim postupcima pa ga takvog možemo davati pčelama.
Kada pčelinja zajednica oboli od Nozemoze, odnosno kada se prve njene jedinke zaraze sporama Nossema apis ili sporama Nossema cerenae, zajednica neugiba odmah, a nikada neoboljevaju sve pčelinje jedinke. Kada dođe do ugibanja (raspadanja pčelinje zajednice) ugibaju sve pčelinje jedinke (zaražene i nezaražene). Do ugibanja obično dolazi nakon 1 godine a veoma često prođe i više godina.
Dobar pčelar nenamjerno „zna“ prikriti ovu dobro zaraznu i podmuklu bolest. Mogućnost prenošenja i širenja infekcije među pčelama u zajednici intenzivnije je tokom zime a među zajednicama tokom ljete. Kada pčelinja zajednica ugine od Nozemoze netreba sumnjati da se spore nalaze u medu i u njenom staništu. Pčele su tokom svoje duge bolesti sve dobro zarazlie (intenzivnije svoju hranu tokom ljeta, a stanište tokom zime).

Nossema apis - uzročnik
(kratko, bitno, što jednostavnike)

Nozemoza apis je protozoa (praživotinja) iz roda sporozoa (truskavaca), familije kidnosporodia, podfamilije mikrosporodia. Nossema apis parazitira interstanično, tj. unutra epitelnih stanica srednjeg crijeva medonosnih pčela, gdje se razvija i razmnožava, podređujući napadnutu stanicu (svog domaćina) svojim potrebama sve do njenog potpunog uništenja. Razvojem i razmnožavanjem uzrokuje Nozemozu – crijevnu zaraznu, parazitsku bolest odraslih pčelinjih jedinki usljed čeka se njihov život rapidno smanjuje.

Rzmnožavanje i širenje Nosseme apis

Egzistencija Nosseme apis zasniva se na svojoj visoko specijaliziranoj sposobnosti osvajanja novog domaćina (nove stanice) radi svog eksplozivnog razmnožavanja. Cikllus razvoja i razmnožavanja počinje peroralnim unosom spora Nossema apis (klica) u srednje crijevo (želudac) medonosne pčele.
U nepovoljnim životnim uslovima (izvan srednjeg crijeva medonosne pčele) spora Nossema Apis obrazuje višeslojnu trusku od bjelančevina pa se takva umiri. Tako oblikovana i umirena (nerazvija se i nerazmnožava) već neaktivna preživljava. Ovisno o uslovima preživljavanja, svoju sposobnost ponovnog razvoja (aktiviranja) može sačuvati i do godinu dana.

DRUGO PITANJE: Da li se moglo stanje ovoliko promjeniti za cirka 25 dana?
ODGOVOR: DA, EVO ZAŠTO.
Tok bolesti
(kratko, bitno, što je moguće jednostavnije)

Kod pčelinjih jedinki bolest može uznapredovati pa izazvati smrt pčelinje jedinke za samo 10 dana od peroralnog uzimanja spora Nossema apis. U većini slučajeva bolest traje duže a i mali broj pčelinjih jedinki oboljeva na samom početku svog života. U pčelinjoj zajednici nikada neoboljevaju sve pčelinje jedinke.
Kod pčelinjih zajednica, ako bolest uznapreduje u jesen, naročito u periodu smjene ljetnih i zimski pčela (pčelinja zajednica ulazi u dug i težak period prezimljavanja, a izrazito povoljan za ekspanziju Nozemoze) pa do uginuća obično dolazi u periodu tz. buđenja pčela (u našim uslovima prva polovina januara).
Naročito je kritičan period smjene zimskih i ljetnih pčela. U našim uslovima u prvoj polovini marta dolazi do izjednačavanja mortaliteta i nataliteta pčela u zajednici. Kada do ovog izjednačavanja dođe ranije pčelinjoj zajednici je povoljnije a ukoliko nastupi kasnije, zajednica brojno slabi pa su povoljniji uslovi za razvoj Nozemoze.

Na kraju, da i ja pitam. Misliteli da su te takozvane „nozecid – pogače“ (ili pogače sa dodatkom nekog drugog preparata) ljekovite? Kako? Kako da i preventivno djeluju? Da li je u njima ugrađena i cijena našeg neznanja?
Hvala vam zaista na iscrpnom odogovoru. :)

Ako se vi i ljudi poput vas(pcelari sa velikim iskustvom) trebate ustrucavati da date svoje misljenje,onda ovaj i bilo koji drugi forum nema smisla.Forum je zamisljen da ljudi prenose svoja iskustva,misljenja,ideje,inovacije.Jedni naspram drugih bez potcjenjivanja ikog.Zaista i kada dodje do "sukoba" misljenja,to ne treba da ide izvan "ljudskih" granica,pa da dodje do vrijedjanja,psovanja,omalovazavanja drugih itd.Sve u svemu zakljucak jeste da se ovdje ne trebamo ustrucavati iznositi svoje iskustvo i svoje misljenje u datoj situaciji ili pitanju.
Opcenito ako pogledamo kako je forum funkcionisao u posljedih par mjeseci vidjet cemo da ovo i nije uvijek ovako,ali trebamo nastojati da bude. :)

Sto se tice pogaca.Ja sam relativno jos uvijek pocetnik sto se tice ovog posla.Trebam ja jos "svariti" gradiva i gradiva a naravno to sve i primjeniti.Nakon ovog ajde da kazemo "loseg" iskustva sa pogacom (sad necemo uzimati razlog zasto je drustvo stradalo,govorim opcenito)iste necu ni kupovati(bez obzira na proizvodjaca).Najbolje je praviti pogace sam sebi,kao sto i kolega medonosa kaze,pa da bar znamo sta smo stavili.Covjek se boji da takvo nesto napravi obicno iduci misljenjem "ipak je to firma pravila,ipak je to proslo neku kontrolu".
Bilo kako bilo,necu da ovdje kudim nikakvu firmu,to mi definitivno nije cilj :!:

Eto toliko,uglavnom iz ovog svega trebam da uzmem pouku i trebam nastojati da se ovakve stvari vise ne ponavljaju. :)
Svako dobro :!:
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la ErminH »

Ako se slazes zamolio bih administratora da tvoj odgovor prebaci i gdje mu je mjesto. :wink:
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Azem »

Poštovani kolega Ekreme!
Kao što se da primijetiti dao si iscrpan odgovor na postavljeno pitanje kolege Ermina, što se od tebe i očekuje kao od iskusnog pčelara sa vjerovatno najdužim pčelarskim stažom na ovom forumu.
Međutim u ovom odgovoru nešto fali.A to što fali je šta učiniti sa ramovima iz košnice, sa podnicom, nastavkom…, naravno uz pretpostavku da se radi o nozemozi.
Naravno, ja znam odgovor i ne pitam zbog sebe,nego to činim zbog mladih ljudi koji ulaze u svijet pčelarstva.
U jednom dijelu (na kraju) posta ti pitaš: “Na kraju, da i ja pitam. Misliteli da su te takozvane „nozecid – pogače“ (ili pogače sa dodatkom nekog drugog preparata) ljekovite? Kako? Kako da i preventivno djeluju? Da li je u njima ugrađena i cijena našeg neznanja?”
Ovo me naročito zbunjuje imajući u vidu tvoje tvrdnje koje si iznio iz svoje neobjavljene knjige:
“Lijekovi djeluju isključivo u želucu pčele, a pčelama se daju:
U običnom ili oplemenjenom sirupu
U običnoj ili oplemenjenoj pogači (šećerno medna ili šećerno mliječna)
U praškastoj smjesi
U vodenoj suspenziji
U obliku paste.”

I da konačno upitam i ja, šta je i gdje je cijena našeg neznanja?
Lijep pozdravi svako dobro!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

Azem je napisao/la:Poštovani kolega Ekreme!
Kao što se da primijetiti dao si iscrpan odgovor na postavljeno pitanje kolege Ermina, što se od tebe i očekuje kao od iskusnog pčelara sa vjerovatno najdužim pčelarskim stažom na ovom forumu.
Međutim u ovom odgovoru nešto fali.A to što fali je šta učiniti sa ramovima iz košnice, sa podnicom, nastavkom…, naravno uz pretpostavku da se radi o nozemozi.
Naravno, ja znam odgovor i ne pitam zbog sebe,nego to činim zbog mladih ljudi koji ulaze u svijet pčelarstva.
U jednom dijelu (na kraju) posta ti pitaš: “Na kraju, da i ja pitam. Misliteli da su te takozvane „nozecid – pogače“ (ili pogače sa dodatkom nekog drugog preparata) ljekovite? Kako? Kako da i preventivno djeluju? Da li je u njima ugrađena i cijena našeg neznanja?”
Ovo me naročito zbunjuje imajući u vidu tvoje tvrdnje koje si iznio iz svoje neobjavljene knjige:
“Lijekovi djeluju isključivo u želucu pčele, a pčelama se daju:
U običnom ili oplemenjenom sirupu
U običnoj ili oplemenjenoj pogači (šećerno medna ili šećerno mliječna)
U praškastoj smjesi
U vodenoj suspenziji
U obliku paste.”

I da konačno upitam i ja, šta je i gdje je cijena našeg neznanja?
Lijep pozdravi svako dobro!
Da kolega Azeme, jesam iscrpno odgovorio na sva postavljena pitanja kolege Ermina. Tako si i Ti konstatirao. Jel da ? Pa onda, šta u mom odgovoru još fali? Kolega Ermin nije postavio pitanje „šta učiniti sa ramom iz košnice, sa podnicom, nastavkom...“. Jel da? To pitanje postavljaš Ti i kažeš da na njega znaš odgovo. Odlično. Ja u to ne sumnjam. Molio bih te da na Ti njega i odgovoriš. Da izmjenimo mišljenja, iskustva,da i drugima prenesemo svoja saznanja. Možeš li?
Pitao si gdje je cijena našeg neznanja u kontekstu moje tvrdnje“ :
“Lijekovi djeluju isključivo u želucu pčele, a pčelama se daju:
U običnom ili oplemenjenom sirupu
U običnoj ili oplemenjenoj pogači (šećerno medna ili šećerno mliječna)
U praškastoj smjesi
U vodenoj suspenziji
U obliku paste.”
Ovo te „naročito zbunjuje“.
Ne znam šta? Šta je ovdje zbunjujuće?
„Lijekovi djeluju isključivo u organzmu pčele“. Možemo li se složiti.
Pčelama se daju:
- u običnom ili oplemenjenom sirupu,
- u običnoj ili oplemenjenoj pogači (šećerno medna ili šećeno mliječna),
- u praškastoj smjesi,
- u obliku paste
Jeli to sporno? Mogu i u vodi.
Ma nije dragi moj kolega Azeme. (Naravno,sporno je ono zadnje tvoje pitanje „šta je i gdje je cijena našeg neznanja“). SPORNA JE DOZA I ROK TRAJANJA LJEKOVITE TVARI, NAROČITO U POGAČAMA.
Primjera radi:
Danas, na našem tržištu mogu se nabaviti „ljekovite pogače za Nozemozu“ po cijeni od 2,10 KM. Ja sam jučer (na veliko) kupio 500 kg mljevenog šećera (jedna od supstanci za pčelinje pogače) i to po cijeni od 1,9 KM /1 Kg (upravo sam se sada vratio iz pekare gdje sam pravio pogače). Mene pogače puno koštaju. Bez ukalkulisanog mog ličnog rada skuplje su za duplo od onih „ljekovitih“ koje sam mogao nabaviti na našem tržištu. Razlika u cijeni je cijena mog „neznanja“. Sada imaš potpun odgovor na ono zadnje pitanje. Jel da?

I još nešto dragi moj kolega Azeme.
Dobro si zapazio, ja sam „jedan od pčelara sa vjerovatno najdužim pčelarskim stažom na ovom forumu“. Onda bi ko dalje da slijedi: Sve je to prevaziđeno, „ovi stari“ ne prate nova naučna dostignuća, oni još istjeruju trutove iz pčelinjih zajednica, njihove tvrdnje ne drže vodu, zaborave se pa sami sebi iznose kontradiktorne tvrdnje i td...
Nemoj tako, dragi moj kolega Azeme. Nemoj, kasnije ćeš sam sebi ponavljati ranije postavljano pitanje i „vintati“ u mjestu „Zašto se na naš forum ne javljaju iskusni pčelari“.

S poštovanjem dragi kolega Azeme. Medno.


Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la medonosa »

Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la:
Azem je napisao/la:Poštovani kolega Ekreme!
Kao što se da primijetiti dao si iscrpan odgovor na postavljeno pitanje kolege Ermina, što se od tebe i očekuje kao od iskusnog pčelara sa vjerovatno najdužim pčelarskim stažom na ovom forumu.
Međutim u ovom odgovoru nešto fali.A to što fali je šta učiniti sa ramovima iz košnice, sa podnicom, nastavkom…, naravno uz pretpostavku da se radi o nozemozi.
Naravno, ja znam odgovor i ne pitam zbog sebe,nego to činim zbog mladih ljudi koji ulaze u svijet pčelarstva.
U jednom dijelu (na kraju) posta ti pitaš: “Na kraju, da i ja pitam. Misliteli da su te takozvane „nozecid – pogače“ (ili pogače sa dodatkom nekog drugog preparata) ljekovite? Kako? Kako da i preventivno djeluju? Da li je u njima ugrađena i cijena našeg neznanja?”
Ovo me naročito zbunjuje imajući u vidu tvoje tvrdnje koje si iznio iz svoje neobjavljene knjige:
“Lijekovi djeluju isključivo u želucu pčele, a pčelama se daju:
U običnom ili oplemenjenom sirupu
U običnoj ili oplemenjenoj pogači (šećerno medna ili šećerno mliječna)
U praškastoj smjesi
U vodenoj suspenziji
U obliku paste.”

I da konačno upitam i ja, šta je i gdje je cijena našeg neznanja?
Lijep pozdravi svako dobro!
Da kolega Azeme, jesam iscrpno odgovorio na sva postavljena pitanja kolege Ermina. Tako si i Ti konstatirao. Jel da ? Pa onda, šta u mom odgovoru još fali? Kolega Ermin nije postavio pitanje „šta učiniti sa ramom iz košnice, sa podnicom, nastavkom...“. Jel da? To pitanje postavljaš Ti i kažeš da na njega znaš odgovo. Odlično. Ja u to ne sumnjam. Molio bih te da na Ti njega i odgovoriš. Da izmjenimo mišljenja, iskustva,da i drugima prenesemo svoja saznanja. Možeš li?
Pitao si gdje je cijena našeg neznanja u kontekstu moje tvrdnje“ :
“Lijekovi djeluju isključivo u želucu pčele, a pčelama se daju:
U običnom ili oplemenjenom sirupu
U običnoj ili oplemenjenoj pogači (šećerno medna ili šećerno mliječna)
U praškastoj smjesi
U vodenoj suspenziji
U obliku paste.”
Ovo te „naročito zbunjuje“.
Ne znam šta? Šta je ovdje zbunjujuće?
„Lijekovi djeluju isključivo u organzmu pčele“. Možemo li se složiti.
Pčelama se daju:
- u običnom ili oplemenjenom sirupu,
- u običnoj ili oplemenjenoj pogači (šećerno medna ili šećeno mliječna),
- u praškastoj smjesi,
- u obliku paste
Jeli to sporno? Mogu i u vodi.
Ma nije dragi moj kolega Azeme. (Naravno,sporno je ono zadnje tvoje pitanje „šta je i gdje je cijena našeg neznanja“). SPORNA JE DOZA I ROK TRAJANJA LJEKOVITE TVARI, NAROČITO U POGAČAMA.
Primjera radi:
Danas, na našem tržištu mogu se nabaviti „ljekovite pogače za Nozemozu“ po cijeni od 2,10 KM. Ja sam jučer (na veliko) kupio 500 kg mljevenog šećera (jedna od supstanci za pčelinje pogače) i to po cijeni od 1,9 KM /1 Kg (upravo sam se sada vratio iz pekare gdje sam pravio pogače). Mene pogače puno koštaju. Bez ukalkulisanog mog ličnog rada skuplje su za duplo od onih „ljekovitih“ koje sam mogao nabaviti na našem tržištu. Razlika u cijeni je cijena mog „neznanja“. Sada imaš potpun odgovor na ono zadnje pitanje. Jel da?

I još nešto dragi moj kolega Azeme.
Dobro si zapazio, ja sam „jedan od pčelara sa vjerovatno najdužim pčelarskim stažom na ovom forumu“. Onda bi ko dalje da slijedi: Sve je to prevaziđeno, „ovi stari“ ne prate nova naučna dostignuća, oni još istjeruju trutove iz pčelinjih zajednica, njihove tvrdnje ne drže vodu, zaborave se pa sami sebi iznose kontradiktorne tvrdnje i td...
Nemoj tako, dragi moj kolega Azeme. Nemoj, kasnije ćeš sam sebi ponavljati ranije postavljano pitanje i „vintati“ u mjestu „Zašto se na naš forum ne javljaju iskusni pčelari“.

S poštovanjem dragi kolega Azeme. Medno.


Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Postovani kolega evo i ja se dobrovoljno javljam da odgovoris i na moj odgovor,par stupaca gore,makar bio i rigorozan u odgovoru al neka bude primjer mladjim pcelarima da udju u diskusiju,jer samo tako uce i kada nesto provale iskusni pcelari ce da pokazu u kome pravcu duva vjetar ! Sa Postovanjem
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la ErminH »

Prijatelji,samo polahko,tu smo da otklonimo nejasnoce i da zajednickim snagama rijesimo svaki problem!
:)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Azem »

Ne znam u čemu je problem I zbog čega ovako intoniran Tvoj odgovor uvaženi kolega.
Pitaš šta je zbunjujuće?
Navodiš kako se aplicira ili dodaje lijek, a onda daješ kontra argument:”Misliteli da su te takozvane „nozecid – pogače“ (ili pogače sa dodatkom nekog drugog preparata) ljekovite?”
Naravno, dao si odgovor i sad znam šta je pisac htio da kaže.Zar to nisi mogao odmah da napišeš, da su pogače koje kupujemo sumnjivog kvaliteta,
i da najčešće ne sadrže aktivnu materiju koja se nalazi na deklaraciji proizvoda, ili ako je sadrže onda nije odgovarajuća doza, ili je rok trajanja istekao.
Najjednostavnije rečeno nemamo kontrolu kvaliteta proizvoda.
I da zaključim, sa ovim i drugim konstatacijama se u potpunosti slažem i ne vidim u čemu je problem, ako je uopšte problem?
Tvrdiš da :
“Dobro si zapazio, ja sam „jedan od pčelara sa vjerovatno najdužim pčelarskim stažom na ovom forumu“. Onda bi ko dalje da slijedi: Sve je to prevaziđeno, „ovi stari“ ne prate nova naučna dostignuća, oni još istjeruju trutove iz pčelinjih zajednica, njihove tvrdnje ne drže vodu, zaborave se pa sami sebi iznose kontradiktorne tvrdnje i td...”
Ovo nisam nigdje napisao niti se tako nešto može zaključiti iz konteksta bilo koje rečenice koju sam napisao u obraćanju Tebi.
Kako bi ja trebao protumačiti Tvoj odgovor na moje pitanje o ljekovitom sirupu gdje mi objašnjavaš što je to zapravo sirup.
Ja i dalje izražavam poštovanje prema Tebi, zbog toga i pišem ovaj odgovor.
Lijep pozdrav i svako dobro!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

MOJE DILEME, UČESTVOVATI ILI ODUSTATI
(DILEMA NEISKUSNOG FORUMAŠA)

Ja sam na ovom forumu relativno novi član. Nikada nisam bio član bilo kojeg foruma. DAKLE, BEZ ISKUSTVA SAM. Prvi put sam se uključio u raspravu 10. 12. 2011. godine. Utrčao sam u podtemu „Plastična folija“ u temi „Tehnologija pčelarenja“... A onda zaključim: Pa ja sam tu „bahno“ nepozvan. Ekreme, vidi, ti zaključi tako značajnu temu, polahko, zakoči malo. Halo, Ekreme, ne može to tako! Odakle to ti dođe! Ovdje već neko ima. Ti se trebaš predstaviti. Gdje ti je kućni odgoj? (Pa, ja nemam iskustva... Ja mislio... Neki se nikada nisu predstavili). Pa šta? Halo! Ekreme! To je njihov problem, oni su tu starosjedioci! Šta se oni imaju kome predstavljati, tebi! Pogledaj ti nove forumaše. Vidi kako se lijepo predstavio „Meho Fatu pleho“ u temi „Da se upoznam“. Predstavi se i ti, Ekreme, nekako. Dobro, upravu si, OK, zaključim ja. Onda prikočim pa pođem analizirati, analizirati sve: teme, sajtove, međusobne korespodencije forumaša. Ko je tu ko i od kada? Zašto su neki bili aktivni i produktivni, a više nisu, ili uopće ih na forumu više nema? Kako je ko započinjao i završavao? Kako je ko i kada usvajao nova znanja, a oslobađao se nekih svojih zabluda, kako se usavršavao? Analizirao sam sve, pa i zašto neki, a koji inače „poklapaju“ sve, nekim novim članovima ne iskazuju dobrodošlicu, a drugima rado i po čemu ih klasificiraju, koje su njihove omiljene teme? Analizirao sam sve. Naš cijenjeni kolega Medonoša koji je snažno osvježio ovaj forum, koji zna, hoće i može da nam prezentira i ono što mi nismo znali, on još uvijek nema potrebe za ovakvom analizom (analizirajte sve). Drugi su imali. Posebna je priča kolege Radivojac Rajka u temi „Pčelarski razgovori“, podtemi „Ostalo“, naslov „Nova knjiga“. Je l' da, mi nismo imali mjere. Šta smo dobili? Oprosti nam, dragi kolega Radivojac!
Analizom sam, pored ostalog, nepobitno utvrdio da su se svi aktivni članovi na ovom forumu (nema izuzetaka) značajno i permanentno usavršavali i usvajali nova znanja. Polahko su se oslobađali svojih zabluda. Neki brže, a neki sporije i stidljivo. I ja opet zaključim: OVAJ FORUM JE MOĆAN, njegovi efekti jasno se vide. To je razlog više da i ja postanem njegov aktivan član.
Onda sam razmišljao kako da se predstavim.
Ako bi da igram u „Kozaračkom“ onda bi kao slijedio put: Imam jednu košnicu, ostavio mi je neki seleći pčelar, njega sada nema, pčele prezimile, zuje, ja ne znam ništa, pomozite mi. Pa onda „vintlati i vintlati“, a maksimalono koristiti neke „bisere“ koji se mogu naći i na ovom forumu (varoja, varatoza, kako preventivno liječiti zdrave pčele, preventivno davati antibiotike, za dozu koristiti mjere: kašika („jedeća“ kašika), šaka, čaša, šolja, malo, malo više, onako od oka itd., tvrditi da je Apis Melifera Carnica (naša autotohna pčela – Kranjska) pronađena i otkrivene 1897. godine (kao da je ranije nije ni bilo) itd.
Ne mogu ja to tako. Pa se 09. 02. 2012. predstavim iskreno, ne računajući da i na taj način mogu nekoga povrijediti. A potom, s ciljem da jednom našem kolegi usmjerim njegovu pažnju na razloge uginuća njegovih pčela (njegove su sumnje bile pogrešne, sumnjao je da su plodovi šljiva i polen sa kukuruza uzrok uginuća njegovih pčela, mada je jasno opisao više karakterističnih znakova Nozemoze), a da pri tome nikoga ne povrijedim ja sam 11. 02. 12. na ovom Forumu u temi „Bolesti pčela“, podtemi „Bolesti odraslih pčela“ pokrenuo temu pod nazivom „NOZEMOZA“. Istina, bilo je tu i ranije pokrenutih tema u vezi Nozemoze („Video pčele/Nozemoza“ i “Lijekovi protiv Nozemoze“). One su po svom nazivu konkretno određene pa tu ne bi trebalo da bude bilo šta sporno. Imao sam iskrene namjere da pomognem. Uopće, imao sam namjeru i viziju da i kako usavršavamo forum, namjeravao sam predlagati i nove teme, teme koje nebi zahtjevale posebno angažovanje voditelja, a imale bi praktičan značaj. Imao sam namjeru pisati još o bolestima pčela, ali i o bolestima i patogenim promjenama uzročnika pčelinjih bolesti (Varoe Destruktor i Nosseme Apis). Zašto da ne? Sve što se rađa živi i umire može i da boluje. Zar ne?
Međutim ne biva to uvijek kako mi želimo... Sada je možda bitnije, a sigurno aktulenije (s obzirom na godišnje doba) da razrješimo onu dilemu oko onih nesretnih „ljekovitih pogača“ i oko dezinfekcije pčelinjeg staništa. Ja znam ovo prvo. Već sutra ću to, što ja znam ovdje prezentirati. Naravno da će neki biti i zbunjeni, ali i takvi će nešto usvojiti. Kockice se nekako moraju poslagati, svaka mora imati svoje mjesto. NEMA DILEMA, IDEMO DALJE.

Medno!
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Pčelinje pogače

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

Napravio sam pčelinje pogače. Nekim pčelama sam već dodao. Kada otopli (volio bih da to bude sutra) dodat ću i ostalima.

slika

slika

slika

slika

slika

slika
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelinje pogače

Post Postao/la senad »

Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la: slika
Ovo je ram hranilice ?

Vjerovatno pripremaš za toplije dane a da bi sada preko satonoše išle pogače.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Pčelinje pogače

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

senad je napisao/la:
Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la: slika
Ovo je ram hranilice ?

Vjerovatno pripremaš za toplije dane a da bi sada preko satonoše išle pogače.
Da, kolega Senade. Ja još nisam niti stavio svim zajednicama prve pogače. Ko je stigao prije par dana, dobro je uradio. Trebao sam im makar ranije pripremiti, ali nije se moglo... Inače, ja u jesen pčelama i ne dajem pogače, tako da je preko zime nemaju. Ove ram-hranilice samo pripremam. Brzo će i one doći na red, kada ću pčele intenzivno stimulirati.
Za dvadesetak narednih dana bit će velikih pozitivnih promjena u našim pčelinjim zajednicama. Nadam se da si ti svojim već dao. Pozdrav, kolega Senade.
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelinje pogače

Post Postao/la medonosa »

Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la:Napravio sam pčelinje pogače. Nekim pčelama sam već dodao. Kada otopli (volio bih da to bude sutra) dodat ću i ostalima.

slika

slika

slika

slika

slika

slika
Svaka cast,Ekreme,,kapa do poda!!
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la mirsad »

POZ Kolega svaka cast.Pozitivno je kad i mladzi pomazu a ujedno i nauce nesto.MK
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

mirsad je napisao/la:POZ Kolega svaka cast.Pozitivno je kad i mladzi pomazu a ujedno i nauce nesto.MK
Hvala kolega Mirsade. Mlađi i trebaju da pomažu, na njima svijet i ostaje. Mi njihov rad moramo vrednovati. Prošle godine svu matičnu mliječ, koju je ona proizvela, odnijela je na ugovorenu adresu, i s tim novcem uplatila ekskurziju u Španiju i vozačku dozvolu. Tako ih ja podstičem, pa mi s voljom pomažu.
Pozdrav. Medno!
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la senad »

Nadam se da si ti svojim već dao. Pozdrav, kolega Senade.
Ove godine ja sam odlučio da ne dajem pogače . Inače raniji godina sam mljeveni šećer nabaljao u Tešnju kod onog momka što ima fabriku šećera i pakuje kafu Gaviota Ibro Hojkurić.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

senad je napisao/la:
Nadam se da si ti svojim već dao. Pozdrav, kolega Senade.
Ove godine ja sam odlučio da ne dajem pogače . Inače raniji godina sam mljeveni šećer nabaljao u Tešnju kod onog momka što ima fabriku šećera i pakuje kafu Gaviota Ibro Hojkurić.
To je najbolja varianta ako smo sigurni da smo na vrijeme i kvalitetno za zimu pripremili svoje zajednice, a u kasnu jesen da nije došlo do promjena. Ja obavezno, svake godine, u februaru svim pčelinjim zajednicama na satonoše dajem pogače, nekima dobro dođu, a bogami nekima budu i spanosne (lakše prevaziđu eventualne probleme, njima nedostupne hrane u ramovima). Kasnije pogače idu u ram hranilice. Neko će reći previše, ali ja tako guram.
I ja sam ranije mljeveni šećer kupovao kod Ibre, a ove zadnje dvije godine kupujem u AS-u Jelah. Jeftiniji je, a drugo, ispoštuje moj zahtjev da u njemu ne bude škroba.
Pozdrav!
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la zvones »

Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la: Ne mogu ja to tako. Pa se 09. 02. 2012. predstavim iskreno, ne računajući da i na taj način mogu nekoga povrijediti. A potom, s ciljem da jednom našem kolegi usmjerim njegovu pažnju na razloge uginuća njegovih pčela (njegove su sumnje bile pogrešne, sumnjao je da su plodovi šljiva i polen sa kukuruza uzrok uginuća njegovih pčela, mada je jasno opisao više karakterističnih znakova Nozemoze), a da pri tome nikoga ne povrijedim ja sam 11. 02. 12. na ovom Forumu u temi „Bolesti pčela“, podtemi „Bolesti odraslih pčela“ pokrenuo temu pod nazivom „NOZEMOZA“. Istina, bilo je tu i ranije pokrenutih tema u vezi Nozemoze („Video pčele/Nozemoza“ i “Lijekovi protiv Nozemoze“). One su po svom nazivu konkretno određene pa tu ne bi trebalo da bude bilo šta sporno. Imao sam iskrene namjere da pomognem. Uopće, imao sam namjeru i viziju da i kako usavršavamo forum, namjeravao sam predlagati i nove teme, teme koje nebi zahtjevale posebno angažovanje voditelja, a imale bi praktičan značaj. Imao sam namjeru pisati još o bolestima pčela, ali i o bolestima i patogenim promjenama uzročnika pčelinjih bolesti (Varoe Destruktor i Nosseme Apis). Zašto da ne? Sve što se rađa živi i umire može i da boluje. Zar ne?
Kolega Ekreme žao mi je što se javljam u tvojoj temi, jer lijepo si krenuo sa tim pogačama.Također imaš veliko iskustvo i dobrih napisa ali ja u zadnje vrijeme iz objektivnih razloga rijetko šta komentiram. Sad se pojavi jedan napis iz kojeg može neko zaključiti da sam te ja nešto nasikirao, pa i uvrijedio jer nisam znao prepoznati nozemozu .
Tačno je da sam ja svašta pisao, pa ima pravo bilo ko i komentirati ono što sam pisao . Problem je što ako ne odgovorim, ispast će da je sve tako , a nije . Tačno je da
sam imao uglavnom med od šljiva koji je bio največim dijelom nepoklopljen , ali ja nisam nikad imao nosemozu apis ni ranije ni sada . Na saću nema nigdje fleka , a samo
ponegdje ima rijetko koja vidljivo od šljiva i to manje od trećine podnica . Nisam vidio tvoje ali pozivam te da pregledamo i tvoje i moje pa da utvrdimo na kojima ima više
fleka. Za nosemozu ceranu ne mogu ništa tvrditi ali koliko znam niko na ovim prostorima je nemože utvrditi . Ako si ti u stanju reci i ja ću ti vjerovati . Što se tiće kukuruza
na udaljenosti najviše 40 m je bila njiva sa jače od tri duluma kasno posijanog provjereno tretiranog kukuruza . Nisam imao s njim iskustva, jer na toj njivi od rata nije
ništa sijano . Ipak radi se o mojoj grešci jer, da ponovim , nisam ničim stimulirao niti stavljao pogače , vjerujući da će pčele ostvariti zimnicu i imati dovoljno zimskih
pčela . Pčele su donjele dovoljno meda od šljiva , a o ostalom sam već pisao . Naravno niko nemora da vjeruje u ono što ja pišem . Još jednom se izvinjavam što sam ovo
pisao u tvojoj temi, ali kolega mogao si ovo što sam naveo, napisati poslje mog posta u temi "Bolesti odraslih pčela " jer ja nisam ono valjda pisao kako bih se hvalio , a
uz to bi se povela i rasprava , gdje bi svi naučili nešto više .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la medonosa »

Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la:MOJE DILEME, UČESTVOVATI ILI ODUSTATI
(DILEMA NEISKUSNOG FORUMAŠA)

Ja sam na ovom forumu relativno novi član. Nikada nisam bio član bilo kojeg foruma. DAKLE, BEZ ISKUSTVA SAM. Prvi put sam se uključio u raspravu 10. 12. 2011. godine. Utrčao sam u podtemu „Plastična folija“ u temi „Tehnologija pčelarenja“... A onda zaključim: Pa ja sam tu „bahno“ nepozvan. Ekreme, vidi, ti zaključi tako značajnu temu, polahko, zakoči malo. Halo, Ekreme, ne može to tako! Odakle to ti dođe! Ovdje već neko ima. Ti se trebaš predstaviti. Gdje ti je kućni odgoj? (Pa, ja nemam iskustva... Ja mislio... Neki se nikada nisu predstavili). Pa šta? Halo! Ekreme! To je njihov problem, oni su tu starosjedioci! Šta se oni imaju kome predstavljati, tebi! Pogledaj ti nove forumaše. Vidi kako se lijepo predstavio „Meho Fatu pleho“ u temi „Da se upoznam“. Predstavi se i ti, Ekreme, nekako. Dobro, upravu si, OK, zaključim ja. Onda prikočim pa pođem analizirati, analizirati sve: teme, sajtove, međusobne korespodencije forumaša. Ko je tu ko i od kada? Zašto su neki bili aktivni i produktivni, a više nisu, ili uopće ih na forumu više nema? Kako je ko započinjao i završavao? Kako je ko i kada usvajao nova znanja, a oslobađao se nekih svojih zabluda, kako se usavršavao? Analizirao sam sve, pa i zašto neki, a koji inače „poklapaju“ sve, nekim novim članovima ne iskazuju dobrodošlicu, a drugima rado i po čemu ih klasificiraju, koje su njihove omiljene teme? Analizirao sam sve. Naš cijenjeni kolega Medonoša koji je snažno osvježio ovaj forum, koji zna, hoće i može da nam prezentira i ono što mi nismo znali, on još uvijek nema potrebe za ovakvom analizom (analizirajte sve). Drugi su imali. Posebna je priča kolege Radivojac Rajka u temi „Pčelarski razgovori“, podtemi „Ostalo“, naslov „Nova knjiga“. Je l' da, mi nismo imali mjere. Šta smo dobili? Oprosti nam, dragi kolega Radivojac!
Analizom sam, pored ostalog, nepobitno utvrdio da su se svi aktivni članovi na ovom forumu (nema izuzetaka) značajno i permanentno usavršavali i usvajali nova znanja. Polahko su se oslobađali svojih zabluda. Neki brže, a neki sporije i stidljivo. I ja opet zaključim: OVAJ FORUM JE MOĆAN, njegovi efekti jasno se vide. To je razlog više da i ja postanem njegov aktivan član.
Onda sam razmišljao kako da se predstavim.
Ako bi da igram u „Kozaračkom“ onda bi kao slijedio put: Imam jednu košnicu, ostavio mi je neki seleći pčelar, njega sada nema, pčele prezimile, zuje, ja ne znam ništa, pomozite mi. Pa onda „vintlati i vintlati“, a maksimalono koristiti neke „bisere“ koji se mogu naći i na ovom forumu (varroa, varatoza, kako preventivno liječiti zdrave pčele, preventivno davati antibiotike, za dozu koristiti mjere: kašika („jedeća“ kašika), šaka, čaša, šolja, malo, malo više, onako od oka itd., tvrditi da je Apis Melifera Carnica (naša autotohna pčela – Kranjska) pronađena i otkrivene 1897. godine (kao da je ranije nije ni bilo) itd.
Ne mogu ja to tako. Pa se 09. 02. 2012. predstavim iskreno, ne računajući da i na taj način mogu nekoga povrijediti. A potom, s ciljem da jednom našem kolegi usmjerim njegovu pažnju na razloge uginuća njegovih pčela (njegove su sumnje bile pogrešne, sumnjao je da su plodovi šljiva i polen sa kukuruza uzrok uginuća njegovih pčela, mada je jasno opisao više karakterističnih znakova Nozemoze), a da pri tome nikoga ne povrijedim ja sam 11. 02. 12. na ovom Forumu u temi „Bolesti pčela“, podtemi „Bolesti odraslih pčela“ pokrenuo temu pod nazivom „NOZEMOZA“. Istina, bilo je tu i ranije pokrenutih tema u vezi Nozemoze („Video pčele/Nozemoza“ i “Lijekovi protiv Nozemoze“). One su po svom nazivu konkretno određene pa tu ne bi trebalo da bude bilo šta sporno. Imao sam iskrene namjere da pomognem. Uopće, imao sam namjeru i viziju da i kako usavršavamo forum, namjeravao sam predlagati i nove teme, teme koje nebi zahtjevale posebno angažovanje voditelja, a imale bi praktičan značaj. Imao sam namjeru pisati još o bolestima pčela, ali i o bolestima i patogenim promjenama uzročnika pčelinjih bolesti (Varoe Destruktor i Nosseme Apis). Zašto da ne? Sve što se rađa živi i umire može i da boluje. Zar ne?
Međutim ne biva to uvijek kako mi želimo... Sada je možda bitnije, a sigurno aktulenije (s obzirom na godišnje doba) da razrješimo onu dilemu oko onih nesretnih „ljekovitih pogača“ i oko dezinfekcije pčelinjeg staništa. Ja znam ovo prvo. Već sutra ću to, što ja znam ovdje prezentirati. Naravno da će neki biti i zbunjeni, ali i takvi će nešto usvojiti. Kockice se nekako moraju poslagati, svaka mora imati svoje mjesto. NEMA DILEMA, IDEMO DALJE.

Medno!
Kolega Ekreme,vrlo poucno i interesantno iznosenje,i iskren pogled na forum,u kojem si spomenuo mene jedinog po nicku-imenu na forumu,nije mi to zasmetalo niti me naljutilo,svako ima pravo sa svakim da diskutira i iznosi i brani svoje misljenje,ako je kritika hvala,trudicu se da naucim vise i bolje,ako je pohvala trudicu se da prezentiram jos vise!Medno
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

medonosa je napisao/la: Kolega Ekreme,vrlo poucno i interesantno iznosenje,i iskren pogled na forum,u kojem si spomenuo mene jedinog po nicku-imenu na forumu,nije mi to zasmetalo niti me naljutilo,svako ima pravo sa svakim da diskutira i iznosi i brani svoje misljenje,ako je kritika hvala,trudicu se da naucim vise i bolje,ako je pohvala trudicu se da prezentiram jos vise!Medno
Dragi kolega Medonoša, tvoj doprinos ovom forumu sve govori. Inače, da nemam takvo mišljenje ne bih te pomenuo po nick-imenu. Ti si iskreno i snažno osvježio ovaj forum, Ti znaš, hoćeš i možeš da nam prezentiraš i ono što mi nismo znali i to radiš. Ja sam ušao u analizu da bi sebi poslagao neke kockice, računajući da bismo svi mogli iz te analize izvući pouke.
S velikim poštovanjem, pozdrav!
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la medonosa »

drago mi je da Ti se svidja prezentacija moje teme,trudit cu se da prezentiram jos puno toga,i ono sto vidim i cujem i procitam,ne bi zelio da ovo ispadne kao neki EPP moje licnosti ili osobnosti,ja se trudim biti objektivan,ne zastupam niciji interes,niciju tvrtku,fimu,institut,udruzenje ili skupinu,a svima nama je dragi Bog dao zdrav razum da sami mozemo razmisljati,ovo radim samo iz ljubavi prema pcelarstvu,i zahvalnosti onim ljudima koji su mene uveli u pcelarstvo,a na kraju krajeva i Ja sam nase gore list,i djelic ovog foruma!Pozdrav sa postovanjem!
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

medonosa je napisao/la:drago mi je da Ti se svidja prezentacija moje teme,trudit cu se da prezentiram jos puno toga,i ono sto vidim i cujem i procitam,ne bi zelio da ovo ispadne kao neki EPP moje licnosti ili osobnosti,ja se trudim biti objektivan,ne zastupam niciji interes,niciju tvrtku,fimu,institut,udruzenje ili skupinu,a svima nama je dragi Bog dao zdrav razum da sami mozemo razmisljati,ovo radim samo iz ljubavi prema pcelarstvu,i zahvalnosti onim ljudima koji su mene uveli u pcelarstvo,a na kraju krajeva i Ja sam nase gore list,i djelic ovog foruma!Pozdrav sa postovanjem!
Takvo o tebi i imam mišljenje. Svaka ti čast. Želim ti puno sreće, uspjeha, snage i upornosti na tvom putu. Odličan si!
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Odgovorite