Bolesti odraslih pčela

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la senad »

dzenan je napisao/la:ali sutra ih vadim jer imaju stoposto meda i vise nego sto treba.Lijep pozz.
Nediraj ništa neka stoji napravit ćeš veći belaj,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la j.nezic84 »

DA,ne diraj sad nista.sad se pcele ne otvaraju.i ja sam pocetnik,al nisam pobornik tih pogaca,nikad ih nisam koristio.nesto sam uvijek bio sumnjicav prema njima.jer kad das sirup,bar znas sta si dao.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la dzenan »

OK.Hvala senade i svaka ti cast za tako brz odvovor zj. savjet.Pozz.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la dzenan »

j.nezic84 je napisao/la:DA,ne diraj sad nista.sad se pcele ne otvaraju.i ja sam pocetnik,al nisam pobornik tih pogaca,nikad ih nisam koristio.nesto sam uvijek bio sumnjicav prema njima.jer kad das sirup,bar znas sta si dao.
OK.hvala nek stoje sad kad su vec ubacene.Pzz.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la pot »

Pčele se nikad ne otvaraju ako za to nema potreba, u slučaju kad se treba ili mora intervenisat mogu se uvjek otvorit (izuzev ako padaju ćuskije). Kolega je spomenuo jednog proizvođača,ja neću prozivat jer onda bi se moralo redom a to mi netreba.. Sumnja je da je pogača ako ništa onda pomogla da dođe do uginuć i čovjek je zaključio da je treba sklonit jer šta mu se može desit gore od toga da mu uginu i ostale sa takvim pogačama, ja neću i nemam pravo reći da su te pogače krivac jer nemam dokaza(i puno olje bi u tom periodu napravile štetu) ali ja bi npr. iz pola košnica izvadio pogače i dodao druge, neznam koje su dobre možda neko zna.
Nikad ne kupujem pogače, uvjek sam pravio a od ove godine sam mislio prestat sa pogačama, jedino zbog legla koje je ranije krenulo neznam hoću li morat intervenisat, ako ne bude potrebno neću ih dodavat (zazimio sam ih sa kvalitetnim zalihama).
p.s Kolega ne slušajte više savjete osobe koja vam je predložila da dodajete pogače u periodu kad ste ih dodali...
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la dzenan »

pot je napisao/la:Pčele se nikad ne otvaraju ako za to nema potreba, u slučaju kad se treba ili mora intervenisat mogu se uvjek otvorit (izuzev ako padaju ćuskije). Kolega je spomenuo jednog proizvođača,ja neću prozivat jer onda bi se moralo redom a to mi netreba.. Sumnja je da je pogača ako ništa onda pomogla da dođe do uginuć i čovjek je zaključio da je treba sklonit jer šta mu se može desit gore od toga da mu uginu i ostale sa takvim pogačama, ja neću i nemam pravo reći da su te pogače krivac jer nemam dokaza(i puno olje bi u tom periodu napravile štetu) ali ja bi npr. iz pola košnica izvadio pogače i dodao druge, neznam koje su dobre možda neko zna.
Nikad ne kupujem pogače, uvjek sam pravio a od ove godine sam mislio prestat sa pogačama, jedino zbog legla koje je ranije krenulo neznam hoću li morat intervenisat, ako ne bude potrebno neću ih dodavat (zazimio sam ih sa kvalitetnim zalihama).
p.s Kolega ne slušajte više savjete osobe koja vam je predložila da dodajete pogače u periodu kad ste ih dodali...
Kolega hvala na odgovoru, posto sam ovih dana na vikendici gdje su mi i pcele i ovjdje je pravo suncano vrjeme pcele izlaze svaki dan jacu danas iz par drustava izvaditi pogace i necu im druge dodavati jer imaju sigurno zaliha meda do marta,pa da mirnije spavam imat cu nadu da ce makar neke prezivjeti.Ovo mi je prvo uzimljavanje pcela i sto se tice slusanja ovog kolege prvo cu svaki njegov savjet provjeriti ovdje pa onda raditi.Posto sam se uvjerio da ovdje uvjek dobijam ispravne savjete i mnogo sam zahvalan svim clanovima ovog foruma i da da bog da nas svaki dan ovdje bude sto vise.Lijep pozdrav Dzenan.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la j.nezic84 »

pot je napisao/la:Pčele se nikad ne otvaraju ako za to nema potreba, u slučaju kad se treba ili mora intervenisat mogu se uvjek otvorit (izuzev ako padaju ćuskije). Kolega je spomenuo jednog proizvođača,ja neću prozivat jer onda bi se moralo redom a to mi netreba.. Sumnja je da je pogača ako ništa onda pomogla da dođe do uginuć i čovjek je zaključio da je treba sklonit jer šta mu se može desit gore od toga da mu uginu i ostale sa takvim pogačama, ja neću i nemam pravo reći da su te pogače krivac jer nemam dokaza(i puno olje bi u tom periodu napravile štetu) ali ja bi npr. iz pola košnica izvadio pogače i dodao druge, neznam koje su dobre možda neko zna.
Nikad ne kupujem pogače, uvjek sam pravio a od ove godine sam mislio prestat sa pogačama, jedino zbog legla koje je ranije krenulo neznam hoću li morat intervenisat, ako ne bude potrebno neću ih dodavat (zazimio sam ih sa kvalitetnim zalihama).
p.s Kolega ne slušajte više savjete osobe koja vam je predložila da dodajete pogače u periodu kad ste ih dodali...
Kolega pot!nisam jalicno spomenuo nijednog proizvodjaca,niti uopste znam tko je proizvodjac tih pogaca,jer se ne razumijem u iste,ne koristim nikakve.ja sam samo nasao slucajno zanimljiv tekst na internetu,i postavio ga ovde,jer mozda nekom pomogne.a to cini mi se kolege Slovenci prozivaju proizvodjace pogaca.a bilo je i ranije vec rijeci o tome sta Slovenci kazu o pogacama.bitno je da su nam neki tekstovi dostupni,a na nama je da odlucimo sta cemo i kako cemo sa svojim pcelama.isto tako,nisam nigdje sugerisao kolegi da vadi pogace.pitao sam ga sta rade pogace u decembru i januaru,a posto sad vec ide februar,onome tko nema dovoljno meda ce vjerovatno trebati i pogace u februaru i martu,jer tad je vrijeme da ih stavlja-tko ih koristi.sto se tice otvaranja zimi,naravno da se mogu otvoriti ako je bas neka prijeka potreba,ali to bi trebali biti bas izuzetni slucajevi.ja sam svoje zalijepio selotejpom odozgo preko novina,i necu ih otvarati do marta,dok se ne mogne odraditi prvi proljetni detaljan pregled.zasad bacam pogled samo na leto,i tako ocitavam stanje koliko mogu.vidim da je zasad sve ok,al ima jos do proljeca ihaha.jedino sto mi nije jasno,gdje nadju polen sada,donose ga ovih dana?neznam koliko je to dobro u ovo doba?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la cerex »

Želio bih samo da kazem da nakon povlacenja pogača sa Slovenskog tržišta, proizvođač iste je prilagodio standardu EU i istakao na ambalazi da je sadržaj HMF do 40 mg/kg.Mada po meni ovo nije problem iz prostog razloga sto se HMF nije pratio do unazad 2-3 god, a pogače se proizvode unazad ne znam ni ja koliko godina, a ovaj problem se kolegama javio ove godine.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la j.nezic84 »

Ne znam gdje bih smjestio ovaj tekst,nek administrator negdje premjesti ako misli da ne podpada ovamo.I ja se ovoga bojim : Hrvatska: Prijeti pomor pčela, panika među pčelarima
.

Agencije - 09.01.2014 14:38

ZAGREB - Usljed neuobičajeno visokih temperatura za ovo doba godine više od 50 odsto pčelinjih zajednica u kontinentalnoj Hrvatskoj do proljeća bi moglo da nestane, što izaziva paniku među pčelarima, piše Index.hr.

Kako upozoravaju pčelari, zbog visokih temperatura pčele su veoma aktivne i troše previše hrane, što nije uobičajeno za ovaj period, i dođe li do naglog zahlađenja pčele će se skupiti u klupko i većina legla će ostati nepokrivena.

Zbog toga će, objašnjavaju stručnjaci, pčele trošiti još više hrane, na kraju ostati gladne i - uginuti.

Pčelari su u strahu od ponavljanja scenarija iz 2009. godine, kada je izumrlo više od 20 procenata pčelinjih zajednica u Hrvatskoj jer su pčele zbunjene temperaturom bile dezorijentisane i izlazile iz košnica misleći da je proljeće.

Za pčelare meteorolozi i dalje nemaju dobrih vijesti - ovakvo vrijeme trebalo bi da se nastavi i u idućoj sedmici. Temperature će se kretati oko 10 stepeni u kopnenoj, odnosno oko 15 stepeni na obali Hrvatske.

Inače, pomor pčela nije samo problem Hrvatske, već i skoro cijele Evrope koja se ove zime suočava s neuobičajeno visokim temperaturama.

Budući da pčele učestvuju u oprašivanju 70 odsto usjeva koji se koriste u ljudskoj prehrani, odnosno da su glavni faktor u oprašivanju našeg prirodnog prehrambenog lanca, nastavi li se ovakvo stanje u budućnosti prijete velike štete, ukazuje hrvatski portal.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la pot »

j.nezic84 je napisao/la:
pot je napisao/la:Pčele se nikad ne otvaraju ako za to nema potreba, u slučaju kad se treba ili mora intervenisat mogu se uvjek otvorit (izuzev ako padaju ćuskije). Kolega je spomenuo jednog proizvođača,ja neću prozivat jer onda bi se moralo redom a to mi netreba.. Sumnja je da je pogača ako ništa onda pomogla da dođe do uginuć i čovjek je zaključio da je treba sklonit jer šta mu se može desit gore od toga da mu uginu i ostale sa takvim pogačama, ja neću i nemam pravo reći da su te pogače krivac jer nemam dokaza(i puno olje bi u tom periodu napravile štetu) ali ja bi npr. iz pola košnica izvadio pogače i dodao druge, neznam koje su dobre možda neko zna.
Nikad ne kupujem pogače, uvjek sam pravio a od ove godine sam mislio prestat sa pogačama, jedino zbog legla koje je ranije krenulo neznam hoću li morat intervenisat, ako ne bude potrebno neću ih dodavat (zazimio sam ih sa kvalitetnim zalihama).
p.s Kolega ne slušajte više savjete osobe koja vam je predložila da dodajete pogače u periodu kad ste ih dodali...
Kolega pot!nisam jalicno spomenuo nijednog proizvodjaca,niti uopste znam tko je proizvodjac tih pogaca,jer se ne razumijem u iste,ne koristim nikakve.ja sam samo nasao slucajno zanimljiv tekst na internetu,i postavio ga ovde,jer mozda nekom pomogne.a to cini mi se kolege Slovenci prozivaju proizvodjace pogaca.a bilo je i ranije vec rijeci o tome sta Slovenci kazu o pogacama.bitno je da su nam neki tekstovi dostupni,a na nama je da odlucimo sta cemo i kako cemo sa svojim pcelama.isto tako,nisam nigdje sugerisao kolegi da vadi pogace.pitao sam ga sta rade pogace u decembru i januaru,a posto sad vec ide februar,onome tko nema dovoljno meda ce vjerovatno trebati i pogace u februaru i martu,jer tad je vrijeme da ih stavlja-tko ih koristi.sto se tice otvaranja zimi,naravno da se mogu otvoriti ako je bas neka prijeka potreba,ali to bi trebali biti bas izuzetni slucajevi.ja sam svoje zalijepio selotejpom odozgo preko novina,i necu ih otvarati do marta,dok se ne mogne odraditi prvi proljetni detaljan pregled.zasad bacam pogled samo na leto,i tako ocitavam stanje koliko mogu.vidim da je zasad sve ok,al ima jos do proljeca ihaha.jedino sto mi nije jasno,gdje nadju polen sada,donose ga ovih dana?neznam koliko je to dobro u ovo doba?

Dva različita izvora utvrdila su kako do 25 dana starosti preživi samo polovica pčela kod koncentracije HMF-a 100 do 150 mg/kg. Kod pogača firme PiP u zadnjem ispitivanju provedenom na teritoriju Republike Slovenije pronađeno je enormnih čak 690 miligrama kod pogača MEDOPIP, dok je kod MEDOPIP STANDARD taj broj narastao na nevjerojatnih 870mg/kg. Koliko su eventualne štete za medonosne pčele izazvale upotrebljene pogače na teritoriju RS nije poznato niti je to moguće sada više ni utvrditi.
Ovo je kolega iz posta koji ste objavili, i šta je čovjek drugo moga pomislit nega da vadi pogače (jer čini mi se da iste korist) a vi ste mu sugerisali da ih ne dira (pročitajte i moj post još jednom).
Ne branim ni jednog proizvođača pogača daleko od toga, znam za ove podatke čini mi se da su od prošle godine a znam i za zvanične podatke po kojim je u medu iz Slovenije pronađeno puno više HMF od dozvoljenog, naš je za divno čudu daleko ispod dozvoljene granice.

Meni je drago što ste ovaj text postavili (koristan je) i volio bi da ih još bude a ja sam se više nadovezo na to pisanje u smislu da nisu jedini poizvođači sa takvim pogačama i sl.
Kolega nezić84 (zaboravio sam pravo ime) ma nije nikakav tabu otvorit košnicu u sred zime i na minusima narano da to ne treba radit ali nekad otvorte jednu da vidite, zdrava i jaka zajednica može izdržat nevjerovatne stvari to znam a zajednica koja je obolila je nešto drugo...
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la dzenan »

Postovane kolege ja sam danas izvadio pogace iz dva drustva i nisam im druge dodavao jer znam sigurno da imaju dovoljno meda pa sta dragi bog da, ja se nadam najboljem da ce svih ovi sedam da prezive.Samo neznam ukoliko se desi da krajem februara ako dodje do prevelikog utroska hrane i da neka ostanu sa malo hrane dali bih smio iz ove kosnice u kojoj su pcele uginule prebaciti ramove sa medom u ova drustva.Lijep pozz.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la pot »

Kad bi bio siguran da je hrana ispravna ne bi bio problem ali nisi još utvrdio razlog zbog kojeg je zajednica uginula a obično jedna bolest ne dolazi sama, tu je više faktora, ako se radilo o jačem društvu i uginulo???? ja lično ne bi tu hranu dodavao, nije vrijedna rizik... Vosak na pretapanje, dezinfekcija košnice i td...
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la dzenan »

pot je napisao/la:Kad bi bio siguran da je hrana ispravna ne bi bio problem ali nisi još utvrdio razlog zbog kojeg je zajednica uginula a obično jedna bolest ne dolazi sama, tu je više faktora, ako se radilo o jačem društvu i uginulo???? ja lično ne bi tu hranu dodavao, nije vrijedna rizik... Vosak na pretapanje, dezinfekcija košnice i td...
Kolega drustvo je bilo ekstra jako moje naj jace drustvo a to si upravu necu rizikovti sa tom hranom.Hvala na odgovoru.Pozz.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la pot »

Tu i jeste problem što je uginulo naj jače društvo i razlog da se ozbiljno razmisli, svi bi mi bili "pametni" da vam je uginulo slabo društvo... Znaš li možda koliko je ulica zaposjedalo klube početkom zime (društvo koje je uginulo)...
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la dzenan »

pot je napisao/la:Tu i jeste problem što je uginulo naj jače društvo i razlog da se ozbiljno razmisli, svi bi mi bili "pametni" da vam je uginulo slabo društvo... Znaš li možda koliko je ulica zaposjedalo klube početkom zime (društvo koje je uginulo)...
Znam kad sam utopljavao pcele imalo je 8 ulica pcele a ostale jedna na 5 a druge na 6ulica.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la pot »

Kolega, kda ste počeli sa tretiranem pčela protiv varoe, jeste li pratili opadanje (Imate li AV podnice), kada ste počeli sa daodavanjem sirupa za dopunu zimskih zaliha (predpostavljam da ste im dodavali sirup) i kada ste završili sa dodavanjem sirupa..
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la dzenan »

Kolega imam AV podnice tretiranje protiv varoe sam radio sa jednim iskusnim pcelarom pisali smo sve al nije mi sveska tu tako da neznam napamet al je odradjeno kako treba a sirup sam dodava kasno sve dok mi ovdje kolege nisu rekli da je prekasno za sirup al i to neznam tacne datume bez sveske.Lijep pozz.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la pot »

Mene je prije 15 dna nazvao isto tako iskusni pčelar da mi kaže da tretiram pčele oksalnom kiselinom, kako kaže varoe koliko hoćeš “zacrnila podove“. Hoću da ti kažem da i naši iskusni pčelari ponekad ostanu zatečeni (ja sam tretman oksalnom odradio puno prije upozorenja, ali hvala kolegi). Postavljam vam ova pitanja jer se možda ovdje krije razlog uginuća društva i kolege j.nezic84 je pisao šta sve može biti uzrok da ne ponavljam. Sve to zajedno može dovest do kolapsa društva i još kvalitet šećera o kome ja često pišem a evo i prof. Radivojac ga spominje kao mogući uzrok..
Sipali ste sirup do kasno u jesen što je pogubno za pčele i bez varoe, a neznam kad ste krenuli sa tretmanima protiv varoe i kad ste završili i tu se možda krije jedan od uzroka.
Važnije od samog društva koje ste izgubili je da saznate zbog čega se to desilo da takve greška ne ponovite iduće godine ili godina..
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la dzenan »

Kolega ja sam prije par dana odradio tretman oksalnom na ovih sedam preostali drustava prije toga opro uloske od podnica i danas gledao na sedam drustava nasao sam samo dvije otpale varoe tako da sam po tom pitanju sretan i uvjeren da je jesenji tretman bio ok.A prije pola sata su mi bila dva pcelara iskusnija i gledali uloske podnica i ove mrtve pcele nemogu da vjeruju da nema varoe i misle da je razlog uginuca ovog drustva hrana.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la pot »

Dobro nema varo i to je ok, nadamse da je ljetni tretmn odrađen na vrijeme (prije nego li je varoa mogla nanjeti štetu zimskoj pčeli). Pored toga što su se zimske pčele iscrpile preradom sirupa vrlo je vjerovatno da nisu uspjele predait kompletan sirup koji ste im dodavali i naravno znate i sami šta se dešava sa sirupom koji duže vrijeme ostane npr. u posudi, takav sirup su pčele poslje koristile i eto problema, ovo je jedan od mogućih razloga uginuća vašeg društva koji se čini dosta realnam.
Ima i primjera gdje pčelarai kažu da su sve uradili na vrijeme a imaju uginuća??? Tada obično sumnjamo u sve moguće stvari, koliko su nam sumnje realne neznam, nadam se da će mo doći do odgovora...
Kolega vi uglavnom iduće godine ranije završite sa sirupom..
Mozda da iskoristite prvi fin dan i lagano otvorite jednu košnicu i vidite u dijelu gdje je klube ima li otvorene i pokvarene hrane i takve okvirove odstranit iz košnice, to bi ipak mogao uradit iskusniji pčelar, da spriječite trovanje ostalih društava.
Ako pregled na nekoliko društava pokaže da je hrana ok i da su poklopci na saću izgledaju normalno onda ne treba otala društva iznemiravat.
Pozdrav...
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la dzenan »

Kolega znam sigurno da cu iduce godine voditi racuna o dodavanju sirupa a sto se tice ovih ostalih drustava gledajuci po mrtvim pcelama i izlijetanju pcela danas ova dvojica kazu da je s njima sve ok jedino se plase i za svoje pcele ovog toplog vremena jer pcele nenormalo izlaze danas je ovdje moj mjeac pokazivao 13S C.Nadati se onom najboljem a evo i januar se izvlaci lagano ha ha,nikad mi nece u zivotu bit duzi januar i februar,a tebi kolega hvala mnogo sto se trudis da pomognes nadajmo se najboljem.Lijep pozz.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la senad »

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la senad »

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la pot »

Moje mišljenje je da temperatura nema veze sa dosadašnjim uginućima, šta će biti za nekoliko dana kad najavljuju temperaturu oko -10, mogu samo predpostaviti.
Jaka i zdrava društva će to prebrodit bez problema, pitanje je koliko ih je takvih??? Odgovor će mo znati će već u martu..
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la j.nezic84 »

Bice svega,jer trose triput vise hrane nego sto je normalno za ovo doba.one tabele o potrosnji hrane po mjesecima,ovde debelo ne vaze!
Odgovorite