Bolesti odraslih pčela

Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la sahista »

pot je napisao/la:Moje mišljenje je da temperatura nema veze sa dosadašnjim uginućima, šta će biti za nekoliko dana kad najavljuju temperaturu oko -10, mogu samo predpostaviti.
Jaka i zdrava društva će to prebrodit bez problema, pitanje je koliko ih je takvih??? Odgovor će mo znati će već u martu..
Slazem se.Da je bilo par sedmica pravo hladno vrijeme onda bih kukali kako nema lijepog vremena da pcele izvrsi procisni let.Onda bi svima i vrijeme i leglo odgovaralo.Dovoljno zaliha meda i prije svega perge,istretirane zajednice.....dosta...i naravno cudotvorni napitak... ;) .
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la Ermin.ef. »

Sta mislite sada o utopljavanju kosnica kada se desi ovakvo otopljenje kao sada, da li je bolje da se nije utoplilo nista? ima li neko informaciju u kojim kosnicama sada ima vise legla u utopljenim ili ne utopljenim?
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la pot »

Svima je nama jasno da društa moraju imat dovoljno prege i meda i td.
Evo vam jedan primjer, pčele sam odvezo na kesten, dolazim za dva dana i vidim kesten cvjeta ko nikad i čuje se “zuka“ iz krošnji kestena, kontam rade pčele. Kad sam bolje pogledao nigdje pčele, cvijet je bio prekriven tzv. osa-muhom, milioni tih insekata su prekrili cvjetove (rehu) i ne samo kestena već svega što je cvjetalo. Poslje kestena pčele obično imaju skoro pun LR sanduk plena (struka kaže da je to jedan od naj kvalitetnijih polena). Ovog puta poslje kestena polena u košnicama nije bilo uopšte. Imali smo sanduke napunjene medljikom ali tog dragocjenog polena nigdje. Tamo pred kraj ljeta ovaj insek je nestao a poslje toga malo šta se moglo poravit.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la sahista »

Pot,ne bih se slozio da je svima jasno da drustva moraju imati dovoljno perge i hrane.Neki su vec odvno dodali pogace,vecina se uveliko sprema u januaru mjesecu.Stas ce biti u martu....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la cerex »

Ja sam upravo sad iskoristio lijepo vrijeme i dodao drugu pogaču proziv nozemoze jer su prethodnu od prije 15 tak dana pojele.Hrane kod mene ima dovoljno u prosjeku 12 kg po društvu ali sam pogaču protiv nozemoze dodao prije svega zbog preventive protiv ove bolesti i vodeci se nekakvom početničkom logikom da ukoliko pčele budu miješale u ishrani pogaču i eventualnu medljiku lakše će to podnijeti nego samu eventualnu medljiku.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la senad »

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la mugdo »

senade može li se znati kada si i šta davao
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la senad »

Stavio sam u opisu videa i naznačio da je ovo experimentalno i da ne primjenjuje se jer je ulje čajevca jako toksično.
Ulje čajevca sam ranije najavljivao kao snažan antiseptik koji bi se mogao koristi a da se izbjegnu antibiotici.
Rastvor je napravljen od šećer-voda 1:1+ bjeli luk+ ulje čajevca , 10 mili po ulici . Ovo je experimentalno i stvarni rezultati bi će poznati tek na jesen 2014 g. Nemoj te pokušavat na svoju ruku jer je ulje čajevca jako toksično, U koliko se bude pokazalo učinkovito javno će biti dostupni rezultati putem;
www.pcelarstvo-nahl.com/forum
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la mugdo »

hvala na informaciji
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la senad »

Svi pčelari koji su korespodirali samnom a koji su uočili probleme kod pčela javljaju da su upotrebnom čajeva zaustavili stagnaciju i društva se oporavljaju.

Neki su koristili ekstrakt bjelog luka, neki eksrakt žalfije,, NEdavo sam razgovarao sa pčelarom koji u sezoni priprema za zimovanje pčelama daje ekstrakt vranilovke i da nikada nema problema sa stagnacijom pčelinjih zajednica ili kako sada popularno nazivaju suha nozemoza, Bio sam mu na pčelinjaku i zaista pčele su snažne i što je najvažnije imaju veliki radni elan , ovaj pčelar kaže da je zahvaljujući ekstraktu vranilovke kojeg daje pčelama.

Ja eksperimentišem sa bjelim lukom i uljem čajevca i nadam se da će mo naćinačin da zaustavimo stagnaciju pčela kad aje najpotrenije u zimskom periodu.

Zajedničko za sve gore navedene eksrakte je da su snažni i djeluju antibekterijski , antivirusno ili da kažemo snaži prirodni antibiotici.

Vrijedi pokušat. korištenjem ovih čajeva svi pčelari imaju riječi hvale.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la balasevic »

Evo sad citam ove postove prvo od same jeseni nisam vjerovao u pomor pcela koji se je najavljivao za mene nije bio logican.A evo citam i ove postove o suhoj nozemozi.Samo da kazm da mi je u jednoj kosnici mozda 70% hrane bilo secerni sirup da nepisem razloge tako je bilo nije zbog pohlepe vjerujte mi, htio sam da kazem da je ta kosnica bila skroz losa sto se tice kvalitete hrane ako uzmemo omjer secera i meda.U secerni sirup sam dodavao prokuhani pelin onaj ruski caj kas mislim da se tako zove nisam dodao vrhove bora jer ih nisam imao dodao sam pelin i malo limuna.Moj rezultat je da je to drustvo sasvim normalno i ima sasvim dobar proljeti razvoj, ovaj caj je koristilo jos par pcelara i nitko nije imao problem sa nozemozom ili nesto slicno nit je koji dodavao pogace za nozemozu.E sad sta je u pitanju vi sami prosudite ove jeseni opet planiram u sirup dodati pelin samo sad cu dodati i od bora vrhove.Kod mene se je ovo pokazalo djelotvorno za druge neznam ja ga planiram koristiti dok bude djelovalo kad prestane da djeluje daj Boze da se to nedesi al ako dodje do toga prelazim na nesto drugo za sad je ovako.
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la zvones »

balasevic je napisao/la:Evo sad citam ove postove prvo od same jeseni nisam vjerovao u pomor pcela koji se je najavljivao za mene nije bio logican.A evo citam i ove postove o suhoj nozemozi.Samo da kazm da mi je u jednoj kosnici mozda 70% hrane bilo secerni sirup da nepisem razloge tako je bilo nije zbog pohlepe vjerujte mi, htio sam da kazem da je ta kosnica bila skroz losa sto se tice kvalitete hrane ako uzmemo omjer secera i meda.U secerni sirup sam dodavao prokuhani pelin onaj ruski caj kas mislim da se tako zove nisam dodao vrhove bora jer ih nisam imao dodao sam pelin i malo limuna.Moj rezultat je da je to drustvo sasvim normalno i ima sasvim dobar proljeti razvoj, ovaj caj je koristilo jos par pcelara i nitko nije imao problem sa nozemozom ili nesto slicno nit je koji dodavao pogace za nozemozu.E sad sta je u pitanju vi sami prosudite ove jeseni opet planiram u sirup dodati pelin samo sad cu dodati i od bora vrhove.Kod mene se je ovo pokazalo djelotvorno za druge neznam ja ga planiram koristiti dok bude djelovalo kad prestane da djeluje daj Boze da se to nedesi al ako dodje do toga prelazim na nesto drugo za sad je ovako.
Pelin, odnosno Kas nije loš kao i neki čajevi u razumnoj mjeri jer mogu popraviti neke nedostatke šečerne prihrane, a uz to je poznato da pelin sadrži i dosta timola.
Međutim ovo što si primjetio, ja sam o tome pisao samo mi gotovo niko nije vjerovao. Kad sam imao velike gubitke najduže su ostale žive najslabije zajednice , rojevi
čije su zimske zalihe bile u najvećem dijelu od šečernog sirupa.
Bile su žive do drugog mjeseca ali tada je u Sarajevu pao veliki snijeg (bio je i prekid saobraćaja) i stradale su od gladi. I ranije sam tvrdio i sad ponavljam . Osnovni razlog
stradanja je šljiva i možda dodatna, loša pelud od kasnog kukuruza ( metlice su bile u osmom mjesecu )
Zašto je šljiva tako opasna ? Pčele ne mogu ići na zdravu šljivu na grani, nego idu na onu opalu koja je načeta, često trune i zbog toplote počne fermetirati. Uredno tim
nektarom popunene vijence i med poklope . Međutim šljiva ispod poklopaca nastavi fermentirati što se kasnije vidi po napuhanim poklopcima iz kojih često i procuri
med. Pčele ga zbog toga (vjerujem) nerado uzimaju, a ako i uzmu vjerujem stradaju jer je osim fermentacije nastavio i proces truleži. Ja sam tada informiran da pčele
idu masovno na šljivu, jer je dobro rodila , a slabo se kupila pa je oko stabala bilo puno i šljive i pčela, ali tada o šljivi nisam ništa znao , a bilo mi drago jer su pčele imale
dobre zalihe meda. Svojevremeno je i Brndušić Ivan pisao da za pčele nerado uzimaju med od jesenskog voća ali nije obrazložio i zašto.
Balaš onaj mladić što je jesenas htio uzeti društva , bio je ovih dana . Dobio jeftino, a ja opet imao viška. Zadovoljan i on i ja.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la balasevic »

zvones kod mene je tako a tu tvoju tvrdnju za sljivu mogu ti potvrditi.Evo kako lejtos kod nas je sljiva rodila u rekordu jedan moj ahbab on je musliman i nije htio praviti rakiju od sljive posto nam je zabranjena vec je uzeo nekako sok od sljive i dao pcelama imao je 13 drustava ja kad sam to cuo rekao sam mu da odmah prestane i ove zime izgubio je 10 drustava mozda je razlog bas taj sok od sljive.
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la senad »

Nedavno poslao sam pčele za laboratorijsku pretragu na VETERINARSKOM FAKULTETU SARAJEVO. Uzorke je preuzela doc.dr. Behija Dukić.
Ukupno 7+2+1 uzorak mrtve pčela sa podnjače gdje su pčele nalaze u klubetu.
Od vetrinarske stanice dobio sam prateći dokument koji je plaće 15 km , Cijena koštanja po jednom uzorku je 5 KM +PDV . Laboratorijske pretrage plaćaju se kod veterinarske stanice po prispjeću nalaza . Za sve uplate dobije se fiskalni račun i nalog za naplatu. Oznake uzoraka 1_16_20_30_40_44_T1_T5_T19_N7-1
Kod svih 10 uzoraka pretragom utvrđen je pozitivan nalaz na nozemozu i varozu. Ostalo je nejasno koja je nozemoza ili se podrazumjeva da je to carena?!
SDC18459.JPG
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la Stipo »

Senade dali su to uzorci analize sa živih društava ili umrlih.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Senade dali su to uzorci analize sa živih društava ili umrlih.
Da, sa živi ,iznad su pčele u klubetu .
Ukupno 7+2+1 uzorak mrtve pčela sa podnjače gdje su pčele nalaze u klubetu.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la mugdo »

senad je napisao/la:Nedavno poslao sam pčele za laboratorijsku pretragu na VETERINARSKOM FAKULTETU SARAJEVO. Uzorke je preuzela doc.dr. Behija Dukić.
Ukupno 7+2+1 uzorak mrtve pčela sa podnjače gdje su pčele nalaze u klubetu.
Od vetrinarske stanice dobio sam prateći dokument koji je plaće 15 km , Cijena koštanja po jednom uzorku je 5 KM +PDV . Laboratorijske pretrage plaćaju se kod veterinarske stanice po prispjeću nalaza . Za sve uplate dobije se fiskalni račun i nalog za naplatu. Oznake uzoraka 1_16_20_30_40_44_T1_T5_T19_N7-1
Kod svih 10 uzoraka pretragom utvrđen je pozitivan nalaz na nozemozu i varozu. Ostalo je nejasno koja je nozemoza ili se podrazumjeva da je to carena?!
SDC18459.JPG
par zadnjih godina kako su krenuli kantonalni poticaji za pčelarstvo analize se rade organizovano preko pč. udruženja međutim prije toga par kolega i ja kao seleći pčelari radili smo analize privatno o svom trošku , zbirni uzorak( iz više košnica) živih pčela,popratni akt iz vet. stanice i u sarajevo na vet. fakultet kod tada mr. behije dukić,nakon nekoliko dana stižu rezultati uglavnom pozitivni na nozemozu sa različitim stepenom zaraženosti od blage o jake (osim par puta kada je nalaz bio negativan) ponekad su nalazi bili pozitivni na varozu i jednom na krečno leglo, tako da je po meni taj tvoj nalaz uobičajan ali problem je što većina pčelara uglavnom hobista i sa manjim br. društava nikad ne rade analizu i predstavljaju potencijalni izvor zaraze mnogih pč. bolesti pa i atl. nisam siguran da li imaju mogućnost analize na noz. ceranu pa će vjerovatno biti da je apis
ROSULJAC
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 14 vel 2010, 16:00
Lokacija: Srbija

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la ROSULJAC »

senad je napisao/la:Stavio sam u opisu videa i naznačio da je ovo experimentalno i da ne primjenjuje se jer je ulje čajevca jako toksično.
Ulje čajevca sam ranije najavljivao kao snažan antiseptik koji bi se mogao koristi a da se izbjegnu antibiotici.
.............
Kolega Senade, na pitanje: "Šta znači ANTISEPTIK?" našao sam odgovor: "» antiseptik • muški rod (medicina) Hemijsko sredstvo za uništavanje zaraznih klica. (grč.) v. antiseptici."
Interesuje me Vaše mišljenje po pitanju upotrebe "HEMIJE ili Antibiotika".
Po Vašem shvatanju u čemu je njihova razlika ako u zaštiti pčela dođe do kontaminacije (rezidue) meda upotrebom "HEMIJE ili Antibiotika"?
Ovo me intersuje iz razloga što kao i sve kolege tragam za "bezbednim" načinom zaštite pčela.

Pozdrav.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la senad »

Antiseptici... sprečava razmnožavanje mikroorganizama

Čajevac je od davnina poznat kao ljekovita biljka s moćnim antivirusnim, antifungalnim i antibakterijskim svojstvima-
U citiranom tekstu ja govorim o upotrebi prirodnog antiseptika a ne HEMIJSKOG. Antispetik postoji u prirodnom obliku kao i oni iz laboratorija. Naveo sam i koje je to sredstvo ,,ulje čajevca ako se ukuca u google dobije se niz pretraga. Ovo sa uljem čajevca dobio sam preporuku kako to amerikanci koriste i englezi sa njihovi pčelarski foruma i kako kažu jako je uspješno .

Što se tiče tvog pitanja oko upotrebe hemijski sredstava (anteseptik)HEMIJA ili antibiotik vjerovanto nema razlike u smislu ostajanja rezidua. Tebi je poznato da izvoz meda iz Srbije kad ide obično nađu natibiotike još niko nije pronašao amitraz u medu pa da je vraćen zbog toga a 90 % srbijanskih pčelara koristi amitraz od 10-15 puta. Zadnja informacij iz Bosne koju sam dobio je to da je odrađen 10x tretman amitrazom i to nekako početkom novembra da ne ispadne da nešto krivo govorim o susjedima :) Nisam siguran koliko bi se moglo laboratorijski utvrditi prisustvo ulja čejavca kao antiseptik ili da kažemo da semože pronaći bjeli luk kao natibiotik,dok rezidue (HEMIJE) antibiotika može.

Što se tiče upotrebe antibotika oni se koriste u EVROPSKOJ UNIJI najviše u Španiji da ne navodim ostale , Slovenija je najveći potrošač amitraza i niko ne pravi galamu oko toga u granicam EU, kunu se u EKO pčelarenje, ali kada se izađe izvan tih granica onda nastaju problemi oko svega ,amitraz,antibiotici ,razne gluposti i dešava nam se to što se dešava imamo nestanak pčela.

Da li možemo bez bilo kakve intervencije odgovorj je jasan NE MOŽEMO, dok sam davao ljekovite pogače ( naravno sve na prirodnoj bazi) nisam imao problema o kojima raspravljamo na ovoj temi, dok sa zavirivao u košnicu po 20 i više puta nisam imao ovih problem, Čim sam počeo primjenjivat EU standarde počinju problemi . Baš smo u razgovoru s doc.dr. Behijom dotakli i preporuku u EU i sva nas u čudu gleda kako olako nasjedamo na te njihove fazone. izričita je bila da ne treba davati HEMIJU, antibiotke,forsapine ali sve što je na prirodnoj bazi , DA, između ostalog i propolis i polen.

Diajgnosticira se problem a niko ne nudi adekvatno riješenje pa smo prinuđeni da eksperimentišemo . U konkretnom slučaju ja sam probao sa tim i nije djelovalo 5 kapi na litar sirupa ili je ulje bilo felš što je moguće tj . nijedovoljno koncentrisano mada je prije toga ispitano na uzorku sirupa i dobro radi što opet nemora biti pokazatelj za djelovanje kod pčela a analiza je pokazala to ili je pak upitanju CARENA o kojoj i dr. Violeta Santrač govori da tu ne pomaže ni jod ni razne preporuke .

Što se tiče antibiotika sve više vjerujem da nećemo moć bez istog . Morat će mo to primjenjivat kao što to španci rade da bi sačuvali pčele. Ako jedna napredna Španija koja je u EU to čini onda mi tu nemamo šta pričat. Na koji način to uraditi a da nema rezidua ?

Hajde ako nisam baš dotako se suštinskog tu smo da se savjetujemo .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la: Što se tiče antibiotika sve više vjerujem da nećemo moć bez istog . Morat će mo to primjenjivat kao što to španci rade da bi sačuvali pčele. Ako jedna napredna Španija koja je u EU to čini onda mi tu nemamo šta pričat. Na koji način to uraditi a da nema rezidua ?

Hajde ako nisam baš dotako se suštinskog tu smo da se savjetujemo .
Nekad dok su antibiotici bili dozvoljeni postojao je propis.
Društvo koje se liječi antibioticima godinu dana nije u proizvodnji meda. Njegov med se ne vrca.
Znači karenca je bila 1 godinu.
Savjesni pčelari su tako i radili.
Kao što znamo postoji i druga strana medalje odnosno nesavjesni pčelari.
Ti pčelari sa druge strane medalje se nisu držali uputa i karence i što je još gore antibiotike su stavljali u sirup i davali pčelama kao preventiva.
Masovno su se počele javljati rezidue antibiotika u medu.
Zakonodavac nije imao moći i snage da kontrolira svaku teglu meda koja se stavlja u promet. Pogotovo ne one tegle meda koje se prodaju sa čućnog praga.
Imajući to u vidu na preporuku liječnika moguće reziduo u medu je uklonio zabranom upotrebe antibiotika u pčelarstvu i zabranom trgovine u poljoapotekama.
Tako je neodgovornim pčelarima stao na rep, a onim savjesnim napravio štetu jer ne mogu liječiti svoje pčele.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la Stipo »

Svako liječenje bilo kojim sredstvom određiva se doza i vrijeme trajanja liječenja.
Bilo koja stavka od te dvije ako se ne ispoštuje nema rezultata.
Ja sam isto dosta čitao o ulju čajevca kako ono liječi pčele od virusa, od gljivica kako poboljšava probavu pčela vjerujući da tako liječi nozemozu.
Jedni tvrde da liječi i pomaže drugi govore da za cernanu lijeka nema
Nigdje nisam naišao na stručni savjet i recept koliko se ulja stavlja i koliko dugo traje liječenje.
Koliko sam shvatio sve se to daje kao preventiva i supliment hrani jer se vjeruje da pomaže.
Amerikanci imaju ulje čajevca, a mi imamo pelin odnosno KAS 81.
Šta je bolje to će pokazati vrijeme.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la senad »

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la sahista »

Bilo kako bilo,stvari su se pocele odvijati u pozitivnom smjeru.Pored zapazanja tipa golim okom,neprovjerenih i proizvoljnih zakljucaka u igru se ubacuju i ustanove koje su obucene do nekog nivoa da ukazu na prave pcelarske probleme.Neka svako radi svoj posao.Posto je problem poznat,vrijeme da se u rad ukljuce i privatne labaratorije a da na trziste u sto kracem roku dodje novo srestvo u borbi protiv Nozemoze.Dok se taj trenutak ne desi,kolegama bih prenio kako se radi kod mene u poganoj Evropi...
Pošto u Njemačkoj i Holandiji nije dozvoljeno suzbijanje nozemoze medikamentima kao što je antibiotik fumagilin, odlučujući faktor borbe je način pčelarenja. Preporučuje se izbor pogodnog mjesta za pčelinjak i da u okolini tokom proljeća i ljeta ima dosta izvora polena. Sugeriše se što manji broj pčelinjih društava na jednoj lokaciji, da bi se smanjila pašna konkurencija. Ukazuje se na važnost obnove saća i uklanjanje starog tamnog saća iz košnica. Naglašava se da pčele u velikoj mjeri posjeduju osobinu samoizliječenja od nozemoze, i zato ih ne treba mnogo uznemiravati. Ne smiju se jako zaražena i oslabljena pčelinja društva spajati sa onima koja su na izgled zdrava, jer to će samo širiti oboljenje........
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la Azem »

Bilo kako bilo, najbitnije je da je misaoni proces krenuo iz najjužnijeg dijela leđa, a kad će stići do glave ostaje da se vidi...
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Bolesti odraslih pčela

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la: Nekad dok su antibiotici bili dozvoljeni postojao je propis.
Društvo koje se liječi antibioticima godinu dana nije u proizvodnji meda. Njegov med se ne vrca.
Znači karenca je bila 1 godinu.
Savjesni pčelari su tako i radili.
Kao što znamo postoji i druga strana medalje odnosno nesavjesni pčelari.
Ti pčelari sa druge strane medalje se nisu držali uputa i karence i što je još gore antibiotike su stavljali u sirup i davali pčelama kao preventiva.
Masovno su se počele javljati rezidue antibiotika u medu.
Zakonodavac nije imao moći i snage da kontrolira svaku teglu meda koja se stavlja u promet. Pogotovo ne one tegle meda koje se prodaju sa čućnog praga.
Imajući to u vidu na preporuku liječnika moguće reziduo u medu je uklonio zabranom upotrebe antibiotika u pčelarstvu i zabranom trgovine u poljoapotekama.
Tako je neodgovornim pčelarima stao na rep, a onim savjesnim napravio štetu jer ne mogu liječiti svoje pčele.

Stipo, obzirom da mi koji nismo u EVROPSKOJ UNIJI smo "kreteni" neka kažu kako to koriste fumalgilin u EU -Španija i samo prepišemo i primjenjujemo. Kod njih sve štima tako da se nemamo šta bojati da li će biti rezidue u medu od fumalgilina ili AMITRAZA . Nedavno kada sam objavio slike od trgovačkog putnika koji dila AMITRZ u EVROPSKU UNIJU kaže da taj med prođe sve moguće analize i da nikada nisu našli rezidue u medu . Mo'š mislit prodaju ga pod EKO?! Kako?!

Vidim i u ovom video da dr.Violeta spominje da bi mogao fumalgilin (18:56) biti kao riješenje ali napominje da nije registrovano u BH ali da bi trebalo naći načina da se registruje, ističe da JOD nema nikakvog učinka, pogače sa nozecidom da su šarene laže itd.
Ako se pažljivo odgleda video zapizit će se mnogo iskreni riječi ..... u BH ne postoji kako ona kaže NACIONALNA REFERENTNA LABORATORIJA ZA BOLESTI PČELA (5:52).......... I ako je dijagnostika besplatna u entitetu rs BH poražavajuće je da su samo dva udrženja dostavila uzorke tj.sarađivala. Ovih dana baš razgovaramo da se pošalju uzorci pčela iz Gračanice na analizu u Banjaluku naravno sve bi bilo plaćeno . Među mojim uzorcima 1 uzorak sa tog pčelinjaka je bio na analizi i taj uzorak je pokazao isto kao na mojim pčelam ijako su udaljane 20 km zračne linije. Ako i u BL pokaže isto ne preostaje ništa drugo nego fumalgilin kao što i dr.Violeta preporučuje.
Učinio mi se dobrim jedan od komentara na fb pa ga citiram ...Čovjek ne smije da bude rob zakonu kada je u pitanju istraživanje. On mora da traži nova saznanja koja pripadaju budućnosti.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite