ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la schumy »

Forumaši, evo vam moj novi naslov, ZLATNICA VELIKA, ZLATOŠIPKA

NAZIV: ZLATNICA VELIKA, ZLATOŠIPKA, ZLATNICA KASNA, ZLATNI PRUT,
ČELEBI-GRANA, ŠTAPIKA, NAVADNA ZLATNA ROZGA, DRIJEMAVICA,
ZLATNA RATVICA, ŠTAP SV. PETRA

LATINSKI NAZIV: ZLATNICA VELIKA (Solidago virga-aurea L., Solidago gigantea Ait.)

Engleski naziv: Goldenrod



slika Sl. 1. Raspupani cvjetići zlatošipke mame svojim izgledom i svjetložutom bojom na zelenoj podlozi stabljike biljke


Zlatnica velika (zlatnica velika, zlatošipka, zlatnica kasna, zlatni prut, čelebi-grana, štapika, navadna zlatna rozga, drijemavica, zlatna ratvica ili štap Sv. Petra), je cvjetnica iz velike porodice Asteraceaea.
Ovome rodu pripada otprilike 150 vrsta, po nekom autorima i 180 vrsta što je vjerojatno prihvatljivije zbog činjenice da se ova biljka brzo širi i zaposjeda nova staništa a usto ju i vrtlari križanjem pojedinih varijeteta razmnožavaju i kao pripitomljenu sade u vrtovima i parkovima kao ukrasnu biljku s egzotičnim izgledima....
Zlatošipka je višegodišnja biljka porijeklom iz Sjeverne Amerike. U Europu je donešena sredinom 19. stoljeća kao ukrasna vrsta, a razvojem trgovine dospjela i u naše krajeve.
Budući je vrlo prilagodljiva ustvari (po nekom autorima) je agresivni kolonizator ubrzo se proširila i zaposjela sva napuštena polja, krčevine, rubove šuma te vodene kanale i riječne obale.
Zlatošipka u prirodi raste na neobrađenim površinama zemlje, najrađe po zasjenjenim rubnim dijelovima livada, uz rijeke i potoke te u suhim i svijetlim šumama, na šumskim čistinama i visokim stijenama planina. Sva ova staništa puno kazuju i o njezinoj osobini da „voli sunce “.
Rasprostranjena je gotovo u cijeloj Europi, a u njezinoj postojbini Sjevernoj Americi pčelari u Canadi i USA ne mogu zamisliti da nema pčelinje paše s ove biljke, toliko je uvriježena i rasprtostranjena u pčelarskom svijetu Novoga Svijeta pa ćemo spomenuti samo neke vrste karakteristične po stništu na kojemu rastu:
U Canadi rastu varijeteti „canada goldenrod“ (solidago canadensis), kao
Onrario goldenrod, Mountain Albert goldenrod, Roan mountain goldenrod, Blu Ridge goldenrod, Arctic goldenrod.....
U USA rastu varijeteti „america goldenrod“ (solidago g.) kao California goldenrod, Atlantic g., Virginia g., Louisiana g., Missouri g., Rocky Mountain g., Arctic g., American Western g., Ouachita Mountain g., Carolina g., Western Rough g., Nevada g....
Mnogo je više vrsta poznato po pronalazačima pojedinih varijeteta, ali je to nebitno za ovo naše štivo....

slika Sl. 2. Raskošne zlatno-žute „metlice“ mame svojim izgledom, pune su nektara i peludi, pčele im ne mogu odoljeti ……..


OPIS BILJKE: Zlatošipka je trajna, zeljasta trajnica koja obično dosiže visinu od 60 do 150 cm ovisno o staništu, spada u red visokih biljaka trajnica, uspravne je i tanke stabljike, koja je na gornjem dijelu jako razgranata. Cvjet zlatošipke čini cvat koji je u obliku metlice sa jako razgranatim pojedinim izbojcima u grozdove sakupljenih sitnih cvjetova jarko-žute boje (mladi cvjetovi) do zagasito-žute boje (stariji cvjetovi).
Listovi su duguljasto ovalni i dlakavi, donji s peteljkom i na rubu pilasti, a gornji bez peteljki, koji sjede na stabljici biljke.
Listovi su na gornjoj strani (licu) tamnije zelene boje a na naličju su svijetlozeleni.
Zlatošipka cvate od srpnja do listopada, entomofilna je biljka i glavni oprašivač je medonosna pčela (Apis mellifera), a u nešto manjoj mjeri i bumbari (Bombus sp.).
Lijepo miriše. Korijen je debeo i žbunasto razgranat.
Rasprostranjuje se vegetativno – pomoću podzemne stabljike, presadbom i dijeljenjem korijenove metlice i generativno – sjemenjem, koje se sakuplja i sije slobodno po neobrađenim, zapuštenim površinama.


slika Sl. 3. Zlatošipka najviše „voli“ staništa uz vodotokove gdje je naročito bujna i raskošna……..


MEDONOSNA I PELUDNOSNA je biljka, koja pčelama u vrijeme sušnog perioda ljeta, u kasno ljeto i ranu jesen daje izdašne količine nektara i peludi. Pčele ju rado, skoro se može reći ushićeno posjećuju, a budući je njeno vrijeme cvatnje relativno dugo, oko dva i pol mjeseca, rijetko se dešava da ova prijeko potrebna paša za uzimljavanje pčelinjih društava propadne....
Zlatošipka je omiljena cvjetnica pčelara jer počinje sa cvatom u vrijeme najveće oskudice i nepovoljnog vremena u pčelarskoj sezoni. Za dobro medenje treba joj temperatura od 25÷28 °C , što se događa i poklapa u vrijeme njezine cvatnje – sredina srpnja, kroz cijeli kolovoz i ako su jeseni tople i suhe do kasnijeg perioda potkraj rujna, katkada i do početka listopada...
To je vrijeme kada su sve glavne pčelinje paše već davno završile, a samo u pojedinim krajevima se čeka na dvije paše koje obično budu na odvojenim lokalitetima – suncokret (u kontinentalnom dijelu zemlje) i vrijesak (na primorskim regijama kao i na planinskim dijelovima naše zemlje, Lika, Hrvatsko Primorje, te u susjednoj Hercegovini i u središnjoj Bosni).
Med od zlatošipke je zlatne, jantarno-žute boje sa prepoznatljivim mirisom a koristi se za liječenje nervnih oboljenja. Zlatošipka predstavlja i značajan izvor nektara za medonosnu pčelu, a njena je posebna odlika kao kasne ljetne paše ogleda se u tome što služi društvima kao rezerva uskladištene hrane tijekom prezimljavanja pčelinjih društava za vrijeme zimskog perioda.
Ovaj med je naročito koristan pri zimskim zalihama na kojima pčele bez problema zimuju budući ima osobinu da nikada ne kristalizira....
Zlatnica velika ili zlatošipka je „biljka invazor“, tj. nije autohtona biljka u flori Hrvatske nego je donesena (naseljena) u 19. stoljeću najprije i najviše u našoj regiji Baranja te potom i u ostalim dijelovima naše domovine koja je tada bila u sklopu Austrougarske, odakle se proširila na sve naše krajeve gdje se potpuno udomaćila i danas ju naši ljudi sa radošću gledaju, a pčelari i često naseljavaju zbog izuzetne vrijednosti kao priznatog vrlo dobrog medonoše.
U Flori Hrvatske opisane su tri vrste iz roda Zlatnice ili zlatošipke i to su sve varijeteti ove billjke koja po nekim autorima bilježi oko 150 do 180 podvrsta (varijeteta) iz roda Solidago , kod nas su prisutne:
Solidago gigantea Ait. (Solidago gigaiuea), engl. Giant Goldenrod, zlatnica velika, koja je najrasprostranjenija
Solidago canadensis L., engl. Canada Goldenrod, Canadian Goldenrod, zlatnica kanadska koja je manje rasprostranjena
Solidago virgaurea , engl. Goldenrod, Aaron’s Rod, zlatnica obična koja je najmanje raširena u našoj
zemlji
Zlatošipka je omiljena kasnoljetna i jesenska cvjetnica, koja privlači svojim lijepim, neobičnim i oku ugodnim izgledom. To se može iščitati i u tome što na engleskom jeziku njeno ime glasi goldenrod, (zlatni štap), a mnoštvo imena po kojima ju ljudi nazivaju znak je osobite popularnosti u puku koja proizlazi iz njezine ljekovitosti....
LJEKOVITOST ZLATOŠIPKE: Sabiru se grančice sa cvjetovima i to od srpnja do listopada. Koristimo ju kod crijevnih oboljenja i krvarenja. Posebno je cijenjena kao izvrsno ljekovito sredstvo kod bubrežnih oboljenja, za koja se i najranije koristila.
Ljekoviti su samo nadzemni dijelovi biljke koji se beru u vrijeme pune cvatnje i suše u hladu i na propuhu.
ZLATNICA liječi:
vanjske rane od uboda i ujeda, posjekotine i duboke i tvrde čireveve po tijelu,
klimavost zubi, grlobolju i upalu dušnika,
skorbut, popraćen truljenjem zubnog mesa,
bolesti jetre,
bolesti bubrega,
bolesti mjehura,
žuticu i vodenu bolest,
preporučuje se njezina primjena kod teškog mokrenja, (bolesti srca i krvožilnog sustava,
nakupine vode u tijelu i teško mokrenje rodilja nakon poroda i dr.

Osobina biljke je da isušuje i odstranjuje vodu iz organizma, a cvjetovi i listovi djeluju osvježavajuće pa se zlatošipka preporučuje kod svih težih oboljenja mjehura i bubrega.
Poznat je slučaj koji se dogodio kada je veliki švicarski travar, župnik Kinzle opisao jedan slučaj liječenja sa zlatošipkpm u „svojim zapisima“ kada je pomogao jednom 45-godišnjem muškarcu, koji je patio od teškog bubrežnog oboljenja koje se stalno pogoršavalo. Na kraju mu je odstranjen jedan bubreg, a i drugi se bubreg zagnojio i više nije mogao pravilno funkcionirati. Čovjek je tada započeo kuru sa zlatnicom.
Miješao je zlatnicu, broćiku i žutu mrtvu koprivu u jednakim dijelovima, pripravljao od te mješavine čaj i pio 3 do 4 šalice dnevno gutljaj po gutljaj, nakon čega su njegove tegobe potpuno nestale; kako je rekao, za 14 dana.
Ljekarnički naziv zlatošipke: Herba solidaginis virga-aureae
ZAKLJUČAK: Kada se postavi omjer između dvaju suprotstavljenih činjenica, s jedne strane pojava ZLATOŠIPKE kao biljke-invazora koja svojim osvajanjem staništa na koje se donese narušava raznolikost autohtone (udomaćene) flore budući se vrlo brzo širi i osvaja nove površine, te s druge strane njenih nenadoknadivih vrijednih osobina u pčelarstvu i u njezinoj ljekovitosti, odista se pred istinskim ljubiteljem Prirode postavlja skoro nerješiva enigma...
Što učiniti da se pomire ove dvije dijametralno suprotstavljene teze i notorne činjenice?!
Moje je osobno mišljenje da ju treba prihvatiti kao „našu“ biljku koja je već tu, pa zašto
ne pomoći pčelarima i bolesnim ljudima koji blagodati ZLATNCE i te kako dobro već poznaju i koriste a njezina pojava u Prirodi je zaista ukras kao i blagodat za ljudsko oko, koje se napaja istinskom ljepotom u skladnoj harmoniji boja na staništima na kojima raste….
Također je u eri ove brutalne devastacije flore i faune i smanjivanja divljih krajobraza u Prirodi nasušna potreba da se tolerantnošću na pojavu Zlatošipke pomiri ova „uvezena“ i naša „domaća“ flora pomiri i potakne na suživot....
Jer konkurencija je i korisna pojava u svim segmentima Života i Prirode, zar ne?!

Komentare molim!
Pozdrav..............schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 27 ruj 2011, 19:30, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la Ismet »

schumy je napisao/la: Što učiniti da se pomire ove dvije dijametralno suprotstavljene teze i notorne činjenice?!
Moje je osobno mišljenje da ju treba prihvatiti kao „našu“ biljku koja je već tu, pa zašto
ne pomoći pčelarima i bolesnim ljudima koji blagodati ZLATNCE i te kako dobro već poznaju i koriste a njezina pojava u Prirodi je zaista ukras kao i blagodat za ljudsko oko, koje se napaja istinskom ljepotom u skladnoj harmoniji boja na staništima na kojima raste….
Također je u eri ove brutalne devastacije flore i faune i smanjivanja divljih krajobraza u Prirodi nasušna potreba da se tolerantnošću na pojavu Zlatošipke pomiri ova „uvezena“ i naša „domaća“ flora pomiri i potakne na suživot....
Jer konkurencija je i korisna pojava u svim segmentima Života i Prirode, zar ne?!

Komentare molim!
Pozdrav..............schumy
nema te odavno (i nekoliko dana je odavno :-) ) na forumu, lijep pozdrav.
tolerantnost (u svim sferama života) je nemoguće objasniti, približiti netolerantnim osobama. možda će zvučati paradoksalno ali imam blagi osjećaj da što manje netolerantnima pričaš o toleranciji oni su to više tolerantni. matematički je to jednostavno objasniti - obrnuta proporcionalnost :-)
samo bih dodao (a najvjerovatnije si i ti mislio tako) da je konkurencija korisna i poželjna ali ista mora biti zdrava, pozitivna. primjer nezdrave, nepoželjne konkurencije je prodaja "meda" po bagatelnim cijenama. svako dobro, puno pozdrava iz sunčane Zenice.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la schumy »

Živ mi bio Ismete,
dakako samo zdrava - lojalna konkurencija, sve ostale prljavštine su za bacanje u kantu za smeće.
Nema me podosta na forumu jer sam imao prvu "pravu" berbu u mome vinogradu, a možeš misliti koliko je tu detalja koje valja riješiti i napraviti.
Kako je kod vas bilo medobranje, koliko si ti izvrcao, dali su pčele zdrave?
Usto mi se "raspao" kompjutor na poslu i moj notebook (nevjerojatno!!??), jedan za drugim u 2÷3 dana pa je i to razlog mojeg nejavljanja.
Ima li kod vas zlatošipke? Što misliš o mojem razmišljanju o njenom razmnožavanju, jako je dobra i medonosna biljka?!
Pozdrav............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la Ismet »

schumy je napisao/la:Živ mi bio Ismete,
dakako samo zdrava - lojalna konkurencija, sve ostale prljavštine su za bacanje u kantu za smeće.
Nema me podosta na forumu jer sam imao prvu "pravu" berbu u mome vinogradu, a možeš misliti koliko je tu detalja koje valja riješiti i napraviti.
Kako je kod vas bilo medobranje, koliko si ti izvrcao, dali su pčele zdrave?
Usto mi se "raspao" kompjutor na poslu i moj notebook (nevjerojatno!!??), jedan za drugim u 2÷3 dana pa je i to razlog mojeg nejavljanja.
Ima li kod vas zlatošipke? Što misliš o mojem razmišljanju o njenom razmnožavanju, jako je dobra i medonosna biljka?!
Pozdrav............schumy
Ove godine sam išao "na meso" pa meda nije bilo za vrcanje. Pogotovo što sam i pčeli htio ostaviti što više meda za ovu zimu i što eksplozivniji proljetni razvoj slijedeće godine jer namjeravam slijedeće godine razrojavati u većem obimu nego ove godine.
A glede razmnožavanja zlatošipke mislim da je to dobra stvar. Generalno sam stava da bukvalno svaku medonosnu biljku treba saditi, razmnožavati u obimu koji dozvoljava u datim uvjetima (geografski položaj, površina zemljišta na raspolaganju, slobodno vrijeme, novac i sl.) u pčelinjaku. Svi garant imamo na raspolaganju zemljišta barem za nekih desetak stabala medonosnog bilja. Posadimo ga.
Zadnja izmjena: Ismet, dana/u 25 ruj 2011, 19:43, ukupno mijenjano 1 put.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la schumy »

Slažem se s tobom, i ja sam u tome pogledu već dosta napravio, bagrem, kesten, lipa i sada najesen ponovno lipa, bagrem i kesten. Namjeravam zasijati (ekstenzivno) bijeli i žuti kokotac (tražim sjeme), esparzetu i zlatošipku.
Pozd rav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la zvones »

schumy je napisao/la:Slažem se s tobom, i ja sam u tome pogledu već dosta napravio, bagrem, kesten, lipa i sada najesen ponovno lipa, bagrem i kesten. Namjeravam zasijati (ekstenzivno) bijeli i žuti kokotac (tražim sjeme), esparzetu i zlatošipku.
Pozd rav.........schumy
Schumy , dobar napis o zlatošipki ! Što se tiče žutog kokotca vjerujem da sjeme možeš dobiti od nekog iz ravničarskih krajeva . Bijeli kokotac je predivan , a ja sam
ga slučajno vidio vidjevši pčele na njemu . Bilo ga je malo, kao cvijeće ispred jedne zgrade , ne više od 0,5 m .Ljubaznošću dobio sam sjeme , ali mi nije ništa niklo.
Ista osoba mi je rekla da bolje ide rasađivanjem korijena . Tako je i počelo , sad ga i ja imam malo ali sjajno se širi preko korijena . Kako sam pročitao sjeme se treba
" okulirati" ako se želi da iste godine nikne , znači opna je vrlo tvrda .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
segrt
Registrovan
Postovi: 3
Pridružen/a: 23 ruj 2011, 08:12
Lokacija: Zaprešić

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la segrt »

Evo da se i ja javim sa svojim drugim postom, što se tiče zlatošipke moja su iskustva sljedeća: dovoljno je zasaditi par biljaka i da u dogledno vrijeme imaš čitavo polje zlatošipke, širi se "ko poplava" a jako voli friško zapuštena poljoprivredna zemljišta. Ima relativno plitki korijen i ova godina je pokazala da uz visoke temperature i sušu nema nekakav prinos ali ima tihu pašu što je opet dobro. Med je izvrsnog okusa i moji kupci su ludi za tim medom. Prošle godine je bilo cca 8-10kg po košnici plus kompletna zimnica, tako da nisam dodavao niti grama sirupa za uzimljavanje, društva su bila jako brojna i zdrava jer zlatošipka daje puno svježe peludi upravo kada je i najpotrebniji za othranu zimske pčele. Jedino što sam primjetio je da su ta društva imala i veći broj varoe a vjerojatno iz razloga brojnijeg legla i dužeg vremena zalijeganja matica. Pravilnim i pravovremenim jesensko - zimskim tretmanom i taj problem je riješen a zimski gubitci prošle godine su bili 0.
Moj zaključak po pitanju zlatošipke je da je ta biljka prava izvrsna za pčele jer dolazi u bezpašno vrijeme ( bar kod mene ), sigurnija je paša od livade i ujedno manje osjetljiva na vremenske uvjete a daje solidne količine viškova meda kao i izvrsne zalihe peludi i nektara za uzimljavanje zajednioca kao i raniji proljetni start društva, trajanje cvatnje rastegne se i do 2 mjeseca jer ne iscvjeta sva od jednom već postepeno.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la Stipo »

Ja se slažem da sve medonosno bilje treba razmnožavati pa tako i Zlatošipku.
Puno je zapuštenog neplodnog zemljišta koje ne služi ničemu. Nit ga stoka pase nit ga pčela posjećuje.
Mi pčelari bi trebali združenim snagama činiti sve da našim pčelama ima što više raznovrsnije paše.
Zlatošipka je bogom data da cvijeta i medi i to baš u vrijeme kad je pčelama potrebno povećati zimske zalihe.
Potrebno je samo da je pčelari posiju po malo na više mjesta, a ona će se ako joj odgovara sama širiti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la emkan »

imali neko sadnice zlatosipka, mogao bi toga zasaditi koliko hocete, ima mjesta dosta... :D
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la zvones »

emkan je napisao/la:imali neko sadnice zlatosipka, mogao bi toga zasaditi koliko hocete, ima mjesta dosta... :D
Zlatošipke ima ispod željezničke pruge u Pofalićima ispod Drinske ulice . Može se ući na plato iz garažnog prostora Merkatora . Nisam siguran da se sjeme još
formiralo ili je vrlo sitno ( neznam ) ali što se tiče presade možeš to učiniti sljedećeg ljeta , kad izbiju šibe , a još nije počelo cvjetanje . Sada se može vidjeti
u stanju , kad je cvjetanje prošlo ali se još žuti .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la zakir cancar »

Pozdrav.....nisam znao da moze i kod nas uspijevati...dobro je,snacicemo se nekako....prije dvije godine zasadio sam cigansko perje ,tanko skroz..nije se adaptiralo na nasu klimu,valjda...ove godine sam slabije obilazio,nisam mogao naci mijesto gdje je raslo.....zasadio sam i oko 300 sadnica bagrema,imamo neko manje kliziste ali cobani pale travu tako da svake godine izbijaju mlade mladice a gamad opet zapali...prvi su stari oko 5-6 godina dobro su poceli cvijetati....dobra je ta zlato sipka,pa ako nekome dode podruku neka se javi....placam u medu od zlatnice :lol: .....MEDNO
amikola
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 29 kol 2011, 21:35
Lokacija: Hrvatska - Baranja - Mece
Kontakt:

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la amikola »

Ovako izgleda kada zamedi:
http://www.youtube.com/watch?v=8z7kcSTw748

Kao što kaže kolega šegrt, i u ovako ekstremnim sušama daje dovoljno za poticajnu pašu, pa čak i nešto za zimnicu. Kod mene se raširila po minskim poljima (kojih je, na sreću, svake godine sve manje). Sorte je "velika zlatnica" (Solidago gigantea). Med je odličan. Još uvijek poneka stabljika (obično ona koja je u nekakvom hladu) cvjeta.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la schumy »

Zvones, hvala na pohvali, potrudio sam se da napišem onakvo štivo koje naši pčelari razumiju jer mi je "puna glava" onih suhoparnih napisa koje samo autori razumiju.
Inače vas svih molim za zdravu kritiku mojih napisa o medonosnom bilju jer se spremam za par godina kada bude dosta "materijala" izdati knjigu.
Forma je mislim dobra, naziv, opis biljke, medonosnost i peludnost, porijeklo i rasprostranjenost kod nas itd...
Moj mali savjet:
Ovo što je Zvones rekao, najbolje je presaditi biljku koju nađete negdje a onda se ona iz sjemena na novom staništu brzo adaptira i sama proširuje. I ja sam već "zakapario" 5÷6 stabljika koje ću sada najesen presaditi oko svojeg pčelinjaka pa ću vas u proljeće izvijestiti o rezultatu...
Pozdrav........schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 27 ruj 2011, 19:28, ukupno mijenjano 3 puta.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la beequeen »

Hvala Schumy,
ova biljka se kod nas zove Golden rod i veoma je rasirena,ne samo da je medna vec i ljekovita.Evo link sa opisam protiv kojih bolesti se koristi
http://abchomeopathy.com/r.php/Sol-v
Vidjela sam da si ti napisao ali od viska glava ne boli i naravno da se kao ljekovita koristi i u SAD
Prva sam na listi da kupim knjigu
:D :D :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la zvones »

beequeen je napisao/la:Hvala Schumy,
ova biljka se kod nas zove Golden rod i veoma je rasirena,ne samo da je medna vec i ljekovita.Evo link sa opisam protiv kojih bolesti se koristi
http://abchomeopathy.com/r.php/Sol-v
Vidjela sam da si ti napisao ali od viska glava ne boli i naravno da se kao ljekovita koristi i u SAD
Prva sam na listi da kupim knjigu
:D :D :D
Pretekla si me BeeQ . Ja isto želim knjigu , pa ukoliko bude naznaka štampanja i informaciju o tome , jer želim biti , kako se to kaže , valjda prenumerant :) !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la beequeen »

zvones je napisao/la:
beequeen je napisao/la:Hvala Schumy,
ova biljka se kod nas zove Golden rod i veoma je rasirena,ne samo da je medna vec i ljekovita.Evo link sa opisam protiv kojih bolesti se koristi
http://abchomeopathy.com/r.php/Sol-v
Vidjela sam da si ti napisao ali od viska glava ne boli i naravno da se kao ljekovita koristi i u SAD
Prva sam na listi da kupim knjigu
:D :D :D
Pretekla si me BeeQ . Ja isto želim knjigu , pa ukoliko bude naznaka štampanja i informaciju o tome , jer želim biti , kako se to kaže , valjda prenumerant :) !
Dame prve :) a nije lose ni drugo mjesto :D
obavjestice nas Schumy kad dodje vrijeme :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la schumy »

Hvala svima na pohvalama, do štampanja knjige će još proći neko vrijeme, dosta je opsežno gradivo a i vremena je malo. Kada bi bar dan imao 48 sati, kuda lijepe sreće.....
Beequeen i Zvones, doći će vrijeme i za to, strpljen-spašen...
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la zvones »

schumy je napisao/la:Hvala svima na pohvalama, do štampanja knjige će još proći neko vrijeme, dosta je opsežno gradivo a i vremena je malo. Kada bi bar dan imao 48 sati, kuda lijepe sreće.....
Beequeen i Zvones, doći će vrijeme i za to, strpljen-spašen...
Pozdrav......schumy
Dame imaju uvijek prednost , tako se i ponašam (staro kovanje :D ) iako mi se čini, da si ovo više napisao meni za utjehu . Jasno, i ja bih volio da mogu dan produžiti, ali
ne žuri, kad god bude - dobro došlo !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la schumy »

Zvones, gdje si nestao, nema te na forumu kao ni mene?!
Kada smo na medonosnom bilju, što mi možeš kod vas nabaviti, sve prikupljam sjeme: bijeli i žuti kokotac, zlatošipku, esparzeta, i sve ostalo....
Pozdrav damama - BQueen, Pasha, tebi i svima koji ovo pročitaju.....
Pozdrav.......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la franevrs »

Pozdrav Shumy i Zvones, ma pustite zlatošipke i kokotce, glavno da ste vas dvoje dobro.
Već sam se bija zabrinija, svako dobro.
pozz..........

p.s. Shumy med od satureja montana ostavljamo za slijedeću sezonu.
Frane Vrsalović
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la schumy »

franevrs je napisao/la:Pozdrav Shumy i Zvones, ma pustite zlatošipke i kokotce, glavno da ste vas dvoje dobro.
Već sam se bija zabrinija, svako dobro.
pozz..........

p.s. Shumy med od satureja montana ostavljamo za slijedeću sezonu.
Važi franevrs, ja ove godine imam jako dobr med (tako kažu!?) "livada-brand".
Naime dosta kasno sam vrcao (15.06.2011., samo jednom), pa mi je u košnicama tada bilo "krcato" livadnog meda. Talijani ga zovu "miele di mille fiori, što će reći "med od tisuću cvjetova", a ocjene su nam u Županiji Istarskoj u veljači/2012. pa ćemo vidjeti kakav je uistinu.
Čuvam uzorak za razmjenu za satureja montana!
Pozdrav...............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la zvones »

schumy je napisao/la:Zvones, gdje si nestao, nema te na forumu kao ni mene?!
Kada smo na medonosnom bilju, što mi možeš kod vas nabaviti, sve prikupljam sjeme: bijeli i žuti kokotac, zlatošipku, esparzeta, i sve ostalo....
Pozdrav damama - BQueen, Pasha, tebi i svima koji ovo pročitaju.....
Pozdrav.......schumy
Ma vidio sam da mi pored imena piše odličan i pomislih nemam što više da se dokazujem, pa smanjih pisanje , a čitam pomalo (dovoljno :D ) . Čini mi se
da mi i šale ove godine lošije idu :roll: !
Sjeme zlatošipke nisam skupljao, a čini mi se da je dosta sitno. Ja ću pokušat presadit nešto u proljeće kad nikne .Esparzete nema kod mene, kao ni žutog
kokotca , kojeg koliko znam ima u Slavoniji . Bijelog kokotca imam malo , pa sam malo i skupio sjemenki. Mogao bih ti poslati stotinjak sjemenki. Problem
je što sjemenke imaju vrlo čvrstu opnu, pa sam našao podatak, da se kod sijanja moraju "okulirati"ili zarezati, cijepiti , ukoliko se želi da iste godine niknu.
Već sam pisao da se i sam širi preko žila , pa se tako lako rasađuje sljedeće godine ćim nikne i može se razdvajati , tako da je dovoljna i najmanja žilica .
Neznam jedino kako ti poslati , pitanje je može li poštom ? Možda bi moglo hercegovačkom vezom ?

Frane , nemoj si brinut , još smo tu - pozdrav i tebi !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la Marin »

Neznam jedino kako ti poslati , pitanje je može li poštom ? Možda bi moglo hercegovačkom vezom ?

Kad ne može drukčije daj vezu - tu sam , ove godine su mi pčele na 300 -400m od granice tako da mi je skoro usput skoknuti do Metkovića i ptt (ili post restant na moje ime ) pa ako šta trebadne ...neće mi biti teško, samo nek nije "trava". Pozz..
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la Asim »

Zvones ta sjemena se nezasjecaju nego se rasporede na gazu ili krpu i potope u toplo slatko mlijeko par dana . Bezbeli nakon ovog kiseljenja će imati neugodan miris ili da rečem brte smrdjeti će aliće i proklijati rasporediti ga lagano na pripremljeno zemljište . E sada se mora čekati da nikne i da se biljke razvijaju , a bogami i da dozrijevaju i cvjetaju.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: ZLATNICA - ZLATOŠIPKA

Post Postao/la zvones »

Asim je napisao/la:Zvones ta sjemena se nezasjecaju nego se rasporede na gazu ili krpu i potope u toplo slatko mlijeko par dana . Bezbeli nakon ovog kiseljenja će imati neugodan miris ili da rečem brte smrdjeti će aliće i proklijati rasporediti ga lagano na pripremljeno zemljište . E sada se mora čekati da nikne i da se biljke razvijaju , a bogami i da dozrijevaju i cvjetaju.
Asime probat ću i to , međutim podatak za bijeli kokotac sam našao u knjizi Pčelarstvo od Todorovića, gdje napominje da se sjeme mora okulirati kod sijanja na
poljoprivrednim dobrima inače nikne tek sljedeče godine, znatno slabije. Ovaj postupak sam pročitao negdje da vrijedi i za sjeme evodije , kao i da se načinjanje
opne može raditi i sa kiselinama . Meni inače jedno sijanje kokotca nije uspjelo, ali tada nisam ništa znao o sjemenu .
Marin je napisao/la:Neznam jedino kako ti poslati , pitanje je može li poštom ? Možda bi moglo hercegovačkom vezom ?

Kad ne može drukčije daj vezu - tu sam , ove godine su mi pčele na 300 -400m od granice tako da mi je skoro usput skoknuti do Metkovića i ptt (ili post restant na moje ime ) pa ako šta trebadne ...neće mi biti teško, samo nek nije "trava". Pozz..
Marine i mislio sam na tebe ili Stipu , jer meni nije problem poslati poštom u Hrvatsku ali tada bi moglo biti stotine pitanja . Javim se sljedeći mjesec , poslje svih mogućih
blagdana , pa se dogovorimo kako ću poslati .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite