Trutuse i lazne matice

Pčelarski razgovori
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Trutuse i lazne matice

Post Postao/la Ahmet »

Evo ove godine sam se upoznao i sa jednim (trutusama) a danas i sa drugim (laznim maticama) :( Drustvo koje je imalo maticu trutusu sam sanirao na nacin da sam 50 metara od pcelinjaka istresao sve pcele sa ramova a kosnicu vratio na njeno mjesto i dodao maticu u kavezu, kontrolom nakon 5 dana je utvrdjeno da je matica primljena i da je pocela zalijegati. Ali danas pregledom drugog drustva sam primjetio da nema zatvorenog legla samo jaja i to po 3-4 u celijama i nesto larvi starosti do 7-8 dana, takodje u nekim celijama po 2 i tri larve, dijagnoza LAZNE MATICE :evil: Ja sam dosta istrazivao po internetu i misljenja o isplativosti spasavanja takvih drustava su oprecna, mene interesuje vase iskustvo, sta vi radite kad naidjete na takvo drustvo?
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la Marin »

Ahmete,
ne znači da su lažne matice . To se dešava kad se doda mlada oplodjena matica u punoj snazi u početku ne uspije kontrolitari lijeganje jaja. Stati će to. Ako su jaja na dnu nisu lažne to je od nove matice.Puno ti je vremena prošli sa trutušom i poremetla se struktura društva sad to treba ponovo uspostaviti.Dok izidje prvo leglo + dvadesetak dana u košnici znači za skoro četrdeset dana ovo novo leglo ne može donijeti vodu . Pomozi joj malo. Ako ima pčele ubaci jedan ram legla što izlazi i to će se stabilizirati.Koliko vremena je išlo niz brdo sad treba duplo i više vremena da se oporavi jedino da joj pomogneš. Druga stvar vratio si ramove na njima je trutovsko leglo i to treba sanirati.
Ako je ovako bolje je to spojiti sa nekom , da ona to sanira a od druge uzeti i napraviti novo društvo sa tom sparenom maticom koju si sam proizveo ili kupio. Poz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la Ahmet »

Marin je napisao/la:Ahmete,
ne znači da su lažne matice . To se dešava kad se doda mlada oplodjena matica u punoj snazi u početku ne uspije kontrolitari lijeganje jaja. Stati će to. Ako su jaja na dnu nisu lažne to je od nove matice.Puno ti je vremena prošli sa trutušom i poremetla se struktura društva sad to treba ponovo uspostaviti.Dok izidje prvo leglo + dvadesetak dana u košnici znači za skoro četrdeset dana ovo novo leglo ne može donijeti vodu . Pomozi joj malo. Ako ima pčele ubaci jedan ram legla što izlazi i to će se stabilizirati.Koliko vremena je išlo niz brdo sad treba duplo i više vremena da se oporavi jedino da joj pomogneš. Druga stvar vratio si ramove na njima je trutovsko leglo i to treba sanirati.
Ako je ovako bolje je to spojiti sa nekom , da ona to sanira a od druge uzeti i napraviti novo društvo sa tom sparenom maticom koju si sam proizveo ili kupio. Poz Marin


U ovo prvo drustvo sa trutusom sam dodao dva rama poklopljenog legla da bi uravnotezio nekako taj zastoj i mislim da ce to bit OK ali ovo drugo sam mislim 100% siguran da su lazne matice, razgledajuci danas jedan ram u tom drustvu trazeci maticu primjetio sam pcelu koja pokusava turiti zatak u celiju bas sam cekao da vidim da li ce snjeti jaje ali nisam primjetio a i nisam imao vremena da vise cekam, mislim da se radi o laznim maticama. Marine da li si ikad n pcelinjaku imao pojavu laznih matica i ako jesi da li si i kako to sanirao?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la senad »

Ahmet je napisao/la:Evo ove godine sam se upoznao i sa jednim (trutusama) a danas i sa drugim (laznim maticama) :( Drustvo koje je imalo maticu trutusu sam sanirao na nacin da sam 50 metara od pcelinjaka istresao sve pcele sa ramova a kosnicu vratio na njeno mjesto i dodao maticu u kavezu, kontrolom nakon 5 dana je utvrdjeno da je matica primljena i da je pocela zalijegati. Ali danas pregledom drugog drustva sam primjetio da nema zatvorenog legla samo jaja i to po 3-4 u celijama i nesto larvi starosti do 7-8 dana, takodje u nekim celijama po 2 i tri larve, dijagnoza LAZNE MATICE :evil: Ja sam dosta istrazivao po internetu i misljenja o isplativosti spasavanja takvih drustava su oprecna, mene interesuje vase iskustvo, sta vi radite kad naidjete na takvo drustvo?
A zašto si bolan odnio 50 m i istreso pčele kod trutuše?!

Koliko imaš društava?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la Ahmet »

senad je napisao/la:
Ahmet je napisao/la:Evo ove godine sam se upoznao i sa jednim (trutusama) a danas i sa drugim (laznim maticama) :( Drustvo koje je imalo maticu trutusu sam sanirao na nacin da sam 50 metara od pcelinjaka istresao sve pcele sa ramova a kosnicu vratio na njeno mjesto i dodao maticu u kavezu, kontrolom nakon 5 dana je utvrdjeno da je matica primljena i da je pocela zalijegati. Ali danas pregledom drugog drustva sam primjetio da nema zatvorenog legla samo jaja i to po 3-4 u celijama i nesto larvi starosti do 7-8 dana, takodje u nekim celijama po 2 i tri larve, dijagnoza LAZNE MATICE :evil: Ja sam dosta istrazivao po internetu i misljenja o isplativosti spasavanja takvih drustava su oprecna, mene interesuje vase iskustvo, sta vi radite kad naidjete na takvo drustvo?
A zašto si bolan odnio 50 m i istreso pčele kod trutuše?!


Eto tako me savjetovali pcelari na slicnim forumima, mislio sam i ja naci maticu i samo nju ukloniti ali od buljenja u ramove i trazenja trutuse ma zabolile oci tako da je ovo rjesenje bilo najprihvatljivije i za mene a cini se i da je uspjelo.
A sto se drustava tice iz zime sam izasao sa 6 a sad ih imam 22.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la senad »

Šta je to trutuša ?

MAtica koja je iz nekih razloga prestala da polaže oplođena jaja. Ne oplođena jaja ona polaže i u radiličke ćelije i tako se deformišu radiliče ćelije i ondase narušava struktura pčelinje zajednice.

MAtica trutuša luči feromone koji su neophodni da bi pčelinja zajednica funkcionisala, Pčele jesu pod stresom jer nema feromona mladog legla i legla koje se izvaljuje . Probelm je što nema reprodukcije radilica u smilsu za opstanak zajednice. Kod ovakvog društva nema potrebe da se istresaju pčele dalje od mjesta košnice ,, toje velika greška .

Istreso si pčele i tamo se vjerovatno ostalo mnogo,mnogo mlade pčele koja se nezna vratiti u tu košnicu ,,dobro je ako se vrate u bilo koju košnicu, ali ako ostanu tamo sradat će i izgubio si mnogo pčele .

Dovoljno je bilo maket maticu i ubaciti mladu maticu , naravno poštivati poravila dodavanja matice.

Dobro bi bilo takvoj zajednici dodati 2 -3 okvira legla razne starosne dobi da se brzo uspostavi ravnoteža feromona legla i time gubi se stres zajednice.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la Ahmet »

Na mjestu na kojem sam istresao sve pcele sa maticom trutusom za 20 minuta nije bilo ni jedne pcele a kada sam vrsio pregled da vidim jesu li primile maticu bilo je otprilike isto pcela 4-5 ulica tako da nevjerujem da sam izgubio puno mlade pcele. Nego rasprava se vodi u pogresnom pravcu opet ista ponavljanja i sve ono sto mozemo procitati na skoro svakom mjestu koje se bavi pcelarstvom bilo knjiga bilo internet, ja sam zelio da ovdje iznesete svoja iskustva, sta radite kada primjetite drustvo sa laznim maticama, da li to drustvo pokusavate spasiti, sta radite sa ramovima u kojima se nalaze tako razbacana jaja, da li spajate to drustvo sa nekim jacim itd, itd...?
Nije valjda da u vasem visegodisnjem bavljenju pcelarstvom se niste susretali sa laznim maticama?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la Stipo »

Ahmete ja sam prošle godine pokušavao sanirati društvo koje je iz zime izašlo sa lažnim maticama i mogu ti reći da se sanacija iako je na kraju bila uspješna ne isplati jer je previše utrošeno vremena i drugog legla iz drugih košnica da sam mogao prije od tog dodanog legla i pčela formirati nukleus i dodat mu maticu. dva puta su mi ubijali mladu maticu i tek treću primili.
Da mi se ponovo pojave lažne matice sada bi cijelu košnicu odnio 50 metara i istresao pčele i na njeno mjesto nebi ništa stavljao.
Neka se pčele vrate ali u druge košnice i njih pojačaju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la senad »

Ahmet je napisao/la:Na mjestu na kojem sam istresao sve pcele sa maticom trutusom za 20 minuta nije bilo ni jedne pcele a kada sam vrsio pregled da vidim jesu li primile maticu bilo je otprilike isto pcela 4-5 ulica tako da nevjerujem da sam izgubio puno mlade pcele. Nego rasprava se vodi u pogresnom pravcu opet ista ponavljanja i sve ono sto mozemo procitati na skoro svakom mjestu koje se bavi pcelarstvom bilo knjiga bilo internet, ja sam zelio da ovdje iznesete svoja iskustva, sta radite kada primjetite drustvo sa laznim maticama, da li to drustvo pokusavate spasiti, sta radite sa ramovima u kojima se nalaze tako razbacana jaja, da li spajate to drustvo sa nekim jacim itd, itd...?
Nije valjda da u vasem visegodisnjem bavljenju pcelarstvom se niste susretali sa laznim maticama?
Ahmete rasprava se ne vodi u pogrešnom pravcu ovo je slijed tvoji pitanja i tako se ponašam. Znači oko ove trutuše prema mom viđenju nema potrebe istresati pčele jer se ništa ne postiže korisno a može se izgubiti mnogo.

Što se tiče lažnih matica . Isto tako ja ne istresam pčele i nisam prsitalica te metode

Pogledaj na ovom linku
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... ?f=2&t=295
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la Ahmet »

Senade evo ovo sam trazio :D Citirat cu tvoj post sa te teme pa nek se nadje i ovdje, nadam se da se neljutis.


Što se tiče lažni matica poed raznih metoda koje su objašnjene u knjigama niti jedna nije bila produktivna, uglavnomje to kao što Ibro kaže gubljenje vremena..

Uvidio sam da je najboloje i najjednostavnije dotičnu zajednicu pripojiti prvoj najjačoj preko novine ,, obavezno stavljam novinu pa matičnu rešetku ionda društvo u kojemse pojavile lažne matice,,,,,,

,,tako ostaje naredna 48 h/72 h,,, za ovo vrijeme pčele koje imaju maticu su odradile kvaliteno svoj posao,,, svaka pčele koja je polagala jaja biva UBIJENA i izbačena napolje,, ostale pčele se brzo uklope u novu sredinu,,,,

,,nakon 72 h ili ako želimo malo duže na mjesto gdje je bila zajednica sa lažnim maticama vraćam ponovo taj nastavak ,,, dodajem 3-4 rama legla sa pripadajućim pčelama,,,, ubacim maticu i nakon ovog zajednica se ponaša normalno,,,

Obzirom da ima u rezervi matice na 4 LR okvira nekda i cijeli sadržaj ubacim u tu košnicu alinakon što se rasčisti situacija u zajednici kojoj sam pripojio,,,,,

,,,, prvobitno se mislilo da samojedna pčela polaže jaja ,,, međutim kasnije se utvrdilo da ustvari pčela može da zaleže samo 10-tak jaja i da se u takvoj zajednici nalazi na 10-tine, 100 tine,, pčela koje polažu jajja,,,,,

Zato ja kada pripajam obavezno stavljam neki lim na koji ispred košnice pčele izbacuju mrtve lažne matice,,,,,to je ono što se vidi ,, ispred košnice ,,dosta toga pčele odnesu dalje od košnice,,,, prizor od mrtvi pčela ispred košnice je pomalo jezovit koliko je mrtvih lažnih matica,,,,,,




Poslje duzeg istrazivanja na internetu i citanja iskustva pcelara i sa drugih foruma mislim da je ovo najbolje rjesenje, pogotovo ovo vracanje nastavka i dodavanja nove matice. Mada me je malo strah da mi te lazne matice ne naprave haus u tom drustvu sa kojem ga spojim :roll:
Senade da li pcele uspiju ocistiti te ramove za 48h, ja sam primjetio i da u celijama ima dosta licinki koj se nekako razvijaju u jednoj celiji :shock:
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la Ahmet »

Juce sam pregledao drustvo na koje sam preko novine dodao ovo sa laznim maticama i vise ni u jednoj celiji ni na jednom ramu nema jaja niti bilo kakvog legla, pcele to odrade najbolje :wink: Ovo mi je prvi put da spajam preko novine dva drustva i interesantno je kako za kratko vrijeme pcele "pojedu" kompletne novine kao da ih nije ni bilo :mrgreen:
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la mirsad »

POZ Ja poslije 24 sata skidam novinu da bi smanjio uticaj olova koje se nalazi u njma. MEDNO MK
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la Marin »

Bilo koji nekvalitetniji papir da ga pčele lakše eliminiraju.
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro,
moja su iskustva takva da se ne isplati puno "prčkati" oko društva sa lažnim maticama, ja redovito rasformiram to društvo. Jednostavno odnesem 20-tak metara u stranu "po boku" od pčelinjaka u istoj ravnini sa pravcem poredanih košnica nastavak sa lažnim maticama i istresem ga u travu. Kada se pojave lažne matice mlade pčele nema u košnici jer je sav naraštaj već poodmakao u dobi odrastanja i sazrijevanja. Sav trud i muka oko spašavanja ovakvog društva meni je neprikladan jer nisam non-stop na pčelinjaku (samo vikendom), i nemam vremena za dodavanjem matica pa po tom pitanju imam isto iskustvo kao i Stipo - nekad uopće neće da prihvate dodanu maticu, nekada iz par pokušaja, tako da je moj rezime - rasformirati društvo, pčele se isprose i svaka nađe novi dom.
Isto tako postupam i sa društvom u kojemu je trutuša.
Ako je nekome baš stalo do društva u ovo doba godine na kraju sezone, neka kupi mladu oplođenu maticu i razroji par jakih društava, sa dobrom prihranom i sa onime što još napabirče u prirodi do jeseni će se oformiti dovoljno jak nukleus da prezimi bez većih problema. Ako je slabiji nukleus treba istoga dodati na jaće društvo preko Snelgrove-ove daske da toplina donjeg jačeg društva grije gornje slabije društvo. Snelgrove-ova daska je dobra da pčele ne dolaze u međusobni doticaj jer je dvostruka mreža na otvoru.
Volio bih da čujemo još pojdinačnih mišljenja jer je Ahmet u pravu, svako od nas ima "drugačiju priču" koja je bazirana na tehnici pčelarenja svakoga od pčelara, ja sam naučio kroz sve ove godine da ne postoje dva pčelara koja pčelare na isti način.
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la Stipo »

Tako je Schumi jednostavno se ne isplati dangubiti oko društva sa lažnim maticama ni sa maticom trutušom.
To se društvo rasformira kako si naveo jer što se više čeka i ponovo pokušava na kraju je iako se ipak mukotrpno riješi uspjeh je vrlo loš jer smo dobili društvo u kojem su sve stare pčele i njegov napredak vrlo slab. Zato što stare pčele slabo luče matičnu mliječ da nahrane prvo leglo. Zbog slabe ishrane prvo leglo daje slabe pčele i potrbno je još jedna ili 2 generacije novih pčela dok društvo postane potpuno vitalno i radišno uđe se u kasnu jesen i uzimljavamo loše pčele koje zima dobro skreše i u proljeće ako preživi kasni sa razvojem. Mnogo je jednostavnije kako si rekao to se rasformira, a formira se drugo društvo ako nam je potrebno proširenje broja društava.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Tako je Schumi jednostavno se ne isplati dangubiti oko društva sa lažnim maticama ni sa maticom trutušom.
To se društvo rasformira kako si naveo jer što se više čeka i ponovo pokušava na kraju je iako se ipak mukotrpno riješi uspjeh je vrlo loš jer smo dobili društvo u kojem su sve stare pčele i njegov napredak vrlo slab. Zato što stare pčele slabo luče matičnu mliječ da nahrane prvo leglo. Zbog slabe ishrane prvo leglo daje slabe pčele i potrbno je još jedna ili 2 generacije novih pčela dok društvo postane potpuno vitalno i radišno uđe se u kasnu jesen i uzimljavamo loše pčele koje zima dobro skreše i u proljeće ako preživi kasni sa razvojem. Mnogo je jednostavnije kako si rekao to se rasformira, a formira se drugo društvo ako nam je potrebno proširenje broja društava.
ZAvisno u kojem emjsecu dešavaju anomalije i sa koliko pčelinji zajednica pčelarimo.

Matica trutuša toje matica koja je svojevremeno polagala oplođena i ne oplođena jaja. OVdje jedovoljno samo maket maticu i dodati mladu sparenu maticu. Opet zavisi koji je vremenski period, da li smo na vrijeme primjetli tu anomaliju .

Oko lažnih matica tu je stvar jasna moraju se napraiti radiklani potezi . U ovbe radkalne poteze ide i pripajanje nekoj zajednici. Kako ja radim već sam opisao na nekoj temi. I kod ovog slučaja zavisi o kojem vremenskom periodu se radi.

NAdam se da mi Stipo neće uzeti za zlo ovo mi je zapelo za oko,
Zato što stare pčele slabo luče matičnu mliječ da nahrane prvo leglo.
Ko hrani larve u januaru , februaru?

Pčele odhranjene u januaru i februaru su prekretnica za uspješan razvoj zajednice ili da kažemo kod nekih intenzivno početkom marta.

Ako pogledamo starosnu dob pčela koje odhranjuju leglo u januaru ili februaru vidjet ćemo da su one stare 5-6 mjeseci.

Zbog svakojaki dešavanja u pčelinjoj zajednici svaki početnik bi trebao startovat bar sa 5 društava.

Uvjek treba imati rezervne matice na pčelinjau kao i nekakva pomoćna društva na 3,4 ili 5 okvira.
Lakše se diše. :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la Stipo »

Senade pčele u januaru su stare po danima koliko su ih proživjele ali to su zimske pčele koje su sačuvale svoje mliječne žlijezde i sposobne su da luče mliječ ali tada ipak za jednu larvu potrebno je 7-8 pčela da je odnjeguje. Ljetne pčele su svoje mliječne žlijezde već istrošile na njegovanju legla.
Njeguju one i trutove kada se pojave lažne matice ali sa premalo mliječi i svi ti trutovi su spolno nemoćni. NJegovat će one i radilice kada uspijemo dodati novu maticu ali zbog loše i neadekvatne mliječi i te radilice će biti loše baš kao i trutovi. Nisu sposobne da svoje zadatke obavljaju u punoj mjeri.
Ti te probleme riješavaš spajanjem pa se onda ove stvari o kojima ja govorim ne primjećuju. Nekoliko puta sam pokušavao to društvo održati na životu dodajući matice ali se uvjek događalo da slabo napreduju. U pola sporije nego novoformirani nukleus. Mnogo je jednostavnije ako želimo zadržati broj društava, a desila nam se košnica sa lažnim maticama ili kasno uočena matica trutuša da lijevo i desno iz društava oko te košnice uzmemo pčele i formiramo novo društvo iste snage kao i to sa lažnim maticama ili kasno uočenom trutušom. Pa kada se to društvo konsiluduje i uvjerimo se da je sve u redu onda rasformiramo ono problematično društvo kako je već gore Schumi govorio. Sve istrešene pčele pošto ne nađu svoju košnicu će se raspodjeliti lijevo i desno u one od kojih smo formirali novo društvo i kod oba ta društva vratit će se na snagu kakva je bila prije oduzimanja pčela, a mi smo lako i brzo riješili problem i imamo isti broj jednako jakih društava.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la cerex »

Prošle godine sam imao pojavu u jednom drustvu da su mi se pojavile lazne matice (u jednoj ćeliji više jaja). Društvo sam sanirao na nacin da sam to drustvo istresao pedesetak metara dalje od ostalih društava i pčele su se ravnomjerno rasporedile po susjednim košnicama,ovo sam uradio na savjet iskusnijeg pčelara u mjesesecu junu ili junu (ne sjecam se tacno).Tada mi to sve da budem iskren nije bilo ni jasno zasto lazna matica jer nisam imao pojma o biologiji pčele.Sada pokusavajuci da shvatim sta se uopšte desilo nikako ne mogu shvatitim sljedeće: drustvo je uredno funkcionisalo,vjerovatno prilikom pregleda da sam prignjecio maticu ili mi je prhnula sa okvira ali u mjesecu junu ili julu bilo je otvorenog legla zasto pčele nisu povukle prisilne maticnjake.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la senad »

Povukle su , matica se nije vratila sa oplodnje i to je to . obično se desi da se izleže matica iz larve koja je stara i takava matičnjak se teško i uočava
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la zvones »

cerex je napisao/la:Prošle godine sam imao pojavu u jednom drustvu da su mi se pojavile lazne matice (u jednoj ćeliji više jaja). Društvo sam sanirao na nacin da sam to drustvo istresao pedesetak metara dalje od ostalih društava i pčele su se ravnomjerno rasporedile po susjednim košnicama,ovo sam uradio na savjet iskusnijeg pčelara u mjesesecu junu ili junu (ne sjecam se tacno).Tada mi to sve da budem iskren nije bilo ni jasno zasto lazna matica jer nisam imao pojma o biologiji pčele.Sada pokusavajuci da shvatim sta se uopšte desilo nikako ne mogu shvatitim sljedeće: drustvo je uredno funkcionisalo,vjerovatno prilikom pregleda da sam prignjecio maticu ili mi je prhnula sa okvira ali u mjesecu junu ili julu bilo je otvorenog legla zasto pčele nisu povukle prisilne maticnjake.
Možda je to leglo već bilo trutovsko , što neznači da pčele neće i na njemu povući matičnjak ali rijetko kad uspije. Osobno sam nekoliko puta (vrlo uspješno) rješavao takvo
stanje dodavanjem nukleusa preko novine. Uvijek prvo stavim novinu preko nastavka (novinu na par mjesta uhvatim ljepljivom trakom za nastavak, da se ne pomjera) i
probušim nekoliko manjih rupica po ulicama (ulice osjetim dodirom) i dodam nastavak sa nukleusom i to je sve . Za dan ,dva , najviše tri može se vidjeti da pčele počinju
unositi pelud , a to je znak da su osjetile maticu i prestale hraniti lažne matice , pa i poubijale ih. Tada se skine novina jer je obično malo ili nimalo probijena i povade se
okviri sa trutovskim leglom. Moram reči da nisam nikad imao promašaj sa ovakvim načinom, a što se tiče matice u pravu si , obično joj mi dođemo glave.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la cerex »

Predpostavljam da je Senad u pravu,ali me eto opet interesuje da li lazna matica može u nekom kratkom roku da preuzme ulogu matice i na taj nacin zbuni pčele pa da ove poruse prisilne maticnjake.Ma pitam ovo zato sto se ne mogu sjetiti da je bilo matičnjaka, a negdje sam procitao da u društvu koje normalno funkcionise postoji uvijek prisutno 4-5 pcela kod kojih su bujniji jajnici i da one u prosjeku sve zajedno poloze dnevno i do 50 neoplodjenih jaja . Njih paze pcele koje su zaduzene za njih i koje idu za njima non-stop i uklanjaju svako polozeno njihovo neoplodjeno jaje ... (autor teksta Umeljić 2010).
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la zvones »

cerex je napisao/la:Predpostavljam da je Senad u pravu,ali me eto opet interesuje da li lazna matica može u nekom kratkom roku da preuzme ulogu matice i na taj nacin zbuni pčele pa da ove poruse prisilne maticnjake.Ma pitam ovo zato sto se ne mogu sjetiti da je bilo matičnjaka, a negdje sam procitao da u društvu koje normalno funkcionise postoji uvijek prisutno 4-5 pcela kod kojih su bujniji jajnici i da one u prosjeku sve zajedno poloze dnevno i do 50 neoplodjenih jaja . Njih paze pcele koje su zaduzene za njih i koje idu za njima non-stop i uklanjaju svako polozeno njihovo neoplodjeno jaje ... (autor teksta Umeljić 2010).
Senad je sigurno u pravu ali ako već imaš samo trutovsko leglo obićno je to duže stanje bez matice ( tu neraćunam tzv . maticu trutušu koja se može i vidjeti ). Poznato je da
se pčele kojima bujaju jajnici javljaju u društvima koja su u rojevom stanju , tako da nevjerujem da se takve pčele mogu javiti u društvima u normalnom radnom stanju , a
pogotovo da zbunjuju pčele. Bilo je i pisanja da polovica ili više pčela mogu postati nadri matice ali nevjerujem ni u to jer bi onda imala svaka po jednu ili manje hraniteljica,
tako da mislim da ih je mnogo manje u košnici. Ma ne vrijedi stim razbijati glavu nego rješavati po kratkom postupku ( spašavati ako vrijedi ili rasformirati)
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Prošle godine sam imao pojavu u jednom drustvu da su mi se pojavile lazne matice (u jednoj ćeliji više jaja). Društvo sam sanirao na nacin da sam to drustvo istresao pedesetak metara dalje od ostalih društava i pčele su se ravnomjerno rasporedile po susjednim košnicama,ovo sam uradio na savjet iskusnijeg pčelara u mjesesecu junu ili junu (ne sjecam se tacno).Tada mi to sve da budem iskren nije bilo ni jasno zasto lazna matica jer nisam imao pojma o biologiji pčele.Sada pokusavajuci da shvatim sta se uopšte desilo nikako ne mogu shvatitim sljedeće: drustvo je uredno funkcionisalo,vjerovatno prilikom pregleda da sam prignjecio maticu ili mi je prhnula sa okvira ali u mjesecu junu ili julu bilo je otvorenog legla zasto pčele nisu povukle prisilne maticnjake.
Ako si primjetio 2 ili čak i 5 jaja u jedoj ćeliji kod tebe nemora značiti da je riječ o lažnim maticama. Zna se dogoditi da mlada matica polaže više jaja u jednu ćeliju.
Višak jaja pčele očiste. No nemogu 100% reći o čemu se kod tebe radi jer nemam dovoljno informacija.
Lažne matice doista u jednu ćeliju polažu više jaja ali je takvo leglo nekompaktno i neuredno. U mjesecu Junu teško je vjerovati da se pojave lažne matice.
Kažeš da ima otvorenog legla ali ne kažeš kakvo izgleda to leglo i kako izgleda zatvoreno leglo. Kažeš nije bilo matičnjaka, a možda je bila tiha smjena i mlada matica tek zalegla.
Vjerovatno je dok je se ona oplodila tu bila i stara koja je pomalo legla. Tada se dogodi da legla ima svih stadija a da se iz razloga kako sam već naveo pojave ćelije sa više jaja.
Mislim da si uništio mladu maticu iz tihe smjene.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la cerex »

Leglo je bilo pretežno trutovsko i jaja samo po sredini rama i bilo je ostalo nesto starijeg legla pred samo izlaženje.Matice 100 % nije bilo jer je taj dan padala kiša a pčele su masovno dezorijentirano šetale po vanskoj strani košnice,tako sam ustvari i skontao da nesto nije u redu sa društvom.Ma ne vrijedi se nesto zamarati ali me eto interesovalo ustvari ovo prvo sto je Senad napisao a to da se prisilna matica nije vratila sa oplodnje.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la zvones »

cerex je napisao/la:Leglo je bilo pretežno trutovsko i jaja samo po sredini rama i bilo je ostalo nesto starijeg legla pred samo izlaženje.Matice 100 % nije bilo jer je taj dan padala kiša a pčele su masovno dezorijentirano šetale po vanskoj strani košnice,tako sam ustvari i skontao da nesto nije u redu sa društvom.Ma ne vrijedi se nesto zamarati ali me eto interesovalo ustvari ovo prvo sto je Senad napisao a to da se prisilna matica nije vratila sa oplodnje.
Navjerovatnije da je tako . Prošle godine sasvim slučajno sam vidio izgon matice na oplodnju. Kažem izgon jer sam vidio neku gužvu na košnici sa okruglim letom.
Pčele su jednostavno gurale maticu, a ona bi nekako uspjela pobjeći kroz leto. Pčele bi je ponovo istjerale , guranje , a ona bi ponovo pobjegla. Kako me je zainteresovalo
sjeo sam i gledao i to je trajalo otprilike pet puta. Na kraju je matica poletjela , otišla do košnice lijevo , pa desno , ponovo do svog leta i zatim se digla. Sve je trajalo vrlo
kratko, a njeno leto je bilo označeno plavom plastikom (poklopac od pavlake ). Zaključio sam da se radi o orijentacionom letu i da pčele vrlo brzo shvate gdje se nalaze.
Nisam ćekao povratak ali matica se sparila, te radi i sada. Pitanje je zašto je otezala pri izlasku . Možda je u košnici bila još neka matica, pa se htjela obračunati ?
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite