Satne osnove

Tehnike pčelarenja
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Proljeće je , ekspanzija razvoja pčelinjih zajednica zahtjeva određene radnje kod proširivanja kako horizontalno tako i vertikalno.
Dodavanjem satni osnova postižemo to da zaposlimo pčele na izgradnji saća čime dobijamo veći prostor za zalijeganje matice. Sve te radnje idu ka cilju pripreme što snažnijeg društva za glavnu pašu.

Pitanje je da li možemo ostvariti svoj cilj , da razvijemo pčelinju zajednicu do maximuma a da pritom izbjegnemo rojevni nagon sa satnim osnovama koje se pojavljuju u veliko na našem tržištu.

Sve je više ponude satnih osnova koje nezadovoljavaju minimum kriterija.

Moj slučaj , 2005 godine počela se javljat sumnja u loše satne osnove ali nije toliko snažno bilo koliko sam za cijelu situaciju okrivio pčele i maticu.

Izgradnja satnih osnova nije uopšte bila prisutna,

2006 godine kupio sam 20 kg LR satnih osnova i tu sam doživio krah. Većina nije bila izgrađena a dio što je izgrađen matica uopšte nije polagala jaja . Kada sam izvršio proračun gubitak je iznosio oko 2500 KM + satne osnove.
Poslije ovoga počeo sam da intenzivno tragam za uzrocima. Saznanje da u satnu osnovu ugrađuju i goveđiji loj/mast za mene je bilo šokantno. Zatim svima je poznato da se neznatan udio nalazi i parafina. Međutim kad se u tim satnim osnovama nalazi neznatan dio voska onda nastaje problem sa savijanjem i otpadanjem osnova iz okvira.

Za 2007 godinu moji planovi su bili da napravim 100 komada FA nastavaka što sam i učinio. Dilama je bila gdje nabaviti satne osnove. Dugo sam tragao i moram priznati da je bilo teško odlučiti se .

Utišli smo u posjetu kod Starčević Rajka /MIškovci/Derventa / koji se bavi proizvodnjom satnih osnova . Kroz razgovor stekli smo utisak a i dobili garancije da je vosak kavalitetan . Kupio sam 50 kg .
Sve satne osnove su izgrađene i bio sam zadovoljan.

Međutim u toku svih ti priprema za glavnu pašu meni je zafalilo satni osnova i da nebi ponovo išao u Derventu odlučimo se za kupovinu 10 kg saznih osnova u Doboj gdje smo "dobili" garancije da je vosak dobar i da se radi o pouzdanom proizvođaču MEĐUTIM TO JE BILA ČISTA LAŽ pčele nisu uopšte htjele da grade te satne osnove . Kada sam ih izvadio iz košnica osjetio se neugodan miris. NEVJEROVATNO ALI ISTINITO!!!!!

Preporučujem da svaki pčelar nađe sebi pouzdanog proizvođača ili dobavljača satnih osnova .

Šta bi trebalo znati;

* Pravi pčelinji vosak topise na temperaturi 68-72 C

* Parafin - tačka topljenja 36-38 C

* Obratiti pažnju na miris voska

* Boja voska nije toliko presudna jer postoje tvari koje se ubacuju da vosak dobije određenu boju

* Postoji i test na kvalitet satnih osnova i objašnjenje na http://www.pcelarstvo.com/uzorci.htm /obavezno pogledaj/

Šta se dešava u koliko u satnoj osnovi postoji veća količina parafina:

- temperatura u unutrašnjosti košnice u sredini legla iznosi 34-35 C obzirom da je tačka topljenja parafina 36 -38 C dolazi dodeformisanja satne osnove pa čak i da se skroz odvoji od žice.

U koliko postoje neznatne količine prafini poznatoi je da to pčele prihvataju i da izgrađuju sotnu osnovu.

U koliko je satna osnova ostala u istom položaju a pčele je ne izgrađuju vjerovatnoća je da u toj satnoj osnovi pored parafina postoji i ;

* goveđiji loj/mast

* svinjska mast

* razni hemijski dodaci koji imaju miris na karamelu /kad se otopi vosak ima dosta taloga/


Poruka; Tek što smo uspjeli da pčelarimo uz prisustvo VAROOE u današnjem vaktu kada je pčelarstvo na rubu propasti zahvaljujući prije svega varooi i raznoraznim bolestima nesmijemo sebi dopustiti da nas i proizvođači satnih osnova dokrajče.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Post Postao/la Mungos1212 »

http://www.pcela.co.yu/IspitVoska.htm

Ovo je jedan od najjednostavnijih načina da utvrdite čistoću voska. Jednostavnost i brzina ovaj test čine preciznim. Skoro da zaboravim, možete ga izvesti na licu mjesta u prodavnici u kojoj kupujete vosak. 3 min
Zadnja izmjena: Mungos1212, dana/u 07 ožu 2009, 15:44, ukupno mijenjano 1 put.
http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Sabit
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 07 tra 2009, 22:51
Lokacija: Donji Vakuf

Post Postao/la Sabit »

trebam pomoc

Danas sam pregledo jednu zajednicu i nikako mi pcele nerade satnu osnovu, a gradjevinjak sam stavio kad i drugoj, kod druge se polako zatvara trutovsko leglo na gradjevinjaku a ova ga nije ni pipnula( ni gradjevinjak ni satnu osnovu )
Sabit
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 07 tra 2009, 22:51
Lokacija: Donji Vakuf

Post Postao/la Sabit »

Danas sam vidio stanje da na jednom ramu cak i musica ulazi u celije i gura se medju pcelama.
Dali je to i koliko opasno?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Sabit je napisao/la:trebam pomoc

Danas sam pregledo jednu zajednicu i nikako mi pcele nerade satnu osnovu, a gradjevinjak sam stavio kad i drugoj, kod druge se polako zatvara trutovsko leglo na gradjevinjaku a ova ga nije ni pipnula( ni gradjevinjak ni satnu osnovu )
Sve je više problema sa satnim osnovama, Zbog loših satni osnova ja i danas trpim , da tako kažem štetu.

Što se tiče same izgradnje satnih osnova ili građevnjaka bitno je da su pčele snažne pogotovo kada je u pitanju građevnjak.

Uzmi tu satnu osnovu i postavi je u snažnu zajednicu i samo jednu satnu osnovu. Ako je snažna zajednica nehtjedne da gradi onda definitivno u toj S.O ima životinjske masti .

Koliko staviti satni osnova na izgradnju?
- zavisno od jačine društva i pašni prilika,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Sabit je napisao/la:Danas sam vidio stanje da na jednom ramu cak i musica ulazi u celije i gura se medju pcelama.
Dali je to i koliko opasno?
:) :) :)

Pčele to treba same da odrade, nemožeš ganjat muhu po košnici :)

Ako pčele nisu higijenski aktivne i ako nevode računa o unutrašnjosti košnice , a dešava se i taj poremećaj onda je ta zajednica osjuđena na propast,

Svaka čast ,,imaš zapažanja odlična i tako i treba .

Poznato je da ako izostaju ili su umanjene higijenske aktivnosti onda bi trebao da zamjeniš maticu i malo im pomoć .

U košnici može se vidjeti i osa , voskov moljac pogotovo, mravi pa eto dešava se da se i muha gura sa pčelama .

Mislim da to i nije neki problem, nastoj da imaš uvjek snažne zajednice
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Post Postao/la nurkicarmin »

pozdrav senade

rece mi otac da si bio kod nas u radionici za preradu voska....de mi reci jesi zadovoljan vidjenim????
isto tako mi rece da jos nisi probao uzorke koje sam ti ostavio.....nadam se da ce biti prilike da saradjujemo....
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

nurkicarmin je napisao/la:pozdrav senade

rece mi otac da si bio kod nas u radionici za preradu voska....de mi reci jesi zadovoljan vidjenim????
isto tako mi rece da jos nisi probao uzorke koje sam ti ostavio.....nadam se da ce biti prilike da saradjujemo....
E neka si se javio, baš sam surfao po facebook i tražio neki kutak da te kontaktiram,

Naime tvoj otac nije nam mogo baš sve objasniti p a ćeš zato ti da to uradiš,
Interesuje me sterilizacije vojska , da li ikako to radiš jer ono što nam je otac objašnjavo , mislim da s e dobro ne snalazi pa smo došli do zaključka da uopšte neradite sterilizaciju, KAsnije smo ja i doktor FAruk ipak konstatovali da tvoj otac nije nam dobro objasnio i da mora biti sterilizacija jer ti tako piše i na vizitki.

Ono što smo vidjele nema se šta kritikovati sve je odlično , stim što moraš razajsniti oko sterilizacije i da se držiš strogo te sterilizacije,


Mislim da ću ovih dana da navratim kod vas ,donijet ću svoj vosak od poklopčića i ako se mognemo nać u cijeni mislim da neće biti problema,

Onaj vosak iz tepsija što sam vidio mislim da je čist vosak i da se tu nema šta dodat.

Probao sam one satne osnove izgradile su i matica zaliježe što je najvažnije, sada će mo vidjeti u proljeće kako se ponaša, svakako mislim da neće biti problema. MOram ti priznati, da sam kupac 10 kg voska nebi te pitao za cijenu, međutim meni će ako sve bude kako treba , za 900 okvira treba satna osnova.

Svakako navratit ću ja kod vas i mislim da ću već sutra poslati dimenzije nakoje ćeš mi sjeći za farara . Pripremi tog voska jer potrebe su samoza Gračanicu iDoboj Istok između 2-5 tona pa traži se tu....

Vidimo se.........
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Post Postao/la nurkicarmin »

ovako...da ponovim pricu o nasoj preradi voska....vosak koji dobijemo u satini prvo pretapamo pomocu elektr. topionika (pomocu pare) i takav vosak se prokuha u posudama u koje izlijemo taj vosak da bi dobili pogace....tu nastaje prvo talozenje....kasnije kada se pogace ohlade vosak izvadimo i ostružemo nečistoce koje se nalaze na donjem dijelu pogace....sakupimo te pogace (tako ociscene) i stavljamo ih u sterilizator gdje se vosak zagrijava na temperaturu od 120°C...tako on ključa od 20 minuta do 30 minuta....nakon toga se u serilizatoru talozi od 20 do 26 sati na temperaturi od 65°c do 70°C......talozenjem vosak dobija zutu boju i time se ujedno i odstranjuju sve necistoce....nakon toga se vosak izliva u dezinficirane posude (od inoxa) i nastavlja sa procesom postepenog hladjenja......nakon toda se serilizator se prazni a ohladjenje ploce iz inox posuda se stavljaju (poredaju se sa medjusobnim distancerima) ponovo u serilizator koji je napunjen vodom koja se grije na 50°C.....nakon toga se tek vrsi valjanje voska....pa onda sjeca i on zavrsi na mungosovom pcelinjaku u njegovim kosnicama.....
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

Nurkiću imam 50 kg . voska , postoji li mogućnost da od istog izradite satne onove za lr okvir bez ikakvih dodataka .
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Post Postao/la nurkicarmin »

fahrudin je napisao/la:Nurkiću imam 50 kg . voska , postoji li mogućnost da od istog izradite satne onove za lr okvir bez ikakvih dodataka .
samo tako i radimo jer drugacije nam tehnologija prerade ne dozovljava....
fahrudine, moj koncept razvoja ove djelatnosti je samo kvalitet a ne kvantitet....
recu ti samo da sam do sada za jednog pcelara ( za njega radim 3 godine) uradio 10 000 satnih osnova.....
razlog kvalitet i 100% vosak....
evo ovdje na forumu imas ljudi koji su probali vosak koji izadje iz moje radionice.....Mungos ti je koristio neka on ti prenese iskustva....
a pcelari koji su prepoznali kvalitetan vosak su iz srebrenika, gradacca, tuzle, lukavca, olova, zenice, petrova, doboj istoka, ali i sanskog mosta. u jedno samo vjerujem a to je kvalitet....sve ostalo dodje samo po sebi....

malo off top. ali da te pitam ...jel to pcelaris pored sibosnice....tamo mi je jedan prijatelj imao vikendicu...feriz konjic....ako ga poznajes.....

puno pozdrava za distrikt.....
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
Avatar
elmo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 77
Pridružen/a: 10 stu 2009, 09:36
Lokacija: Priluk-Zivinice

Post Postao/la elmo »

pozdravljam sve forumase i pitao bih Armina dali je on iz Tuzle i dali mu je Mirza brat ,jer sam ja koristio satne osnove koje je Mirza proizvodio i kvalitet je stvarno extra.Satne osnove mi je kupovao prijatelj tako da ni Mirzu licno ne poznajem...
Morate vjerovati u sebe jer ste katkad jedina osoba koja vjeruje u vaš uspjeh.
Tim Blixseth
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Post Postao/la nurkicarmin »

elmo je napisao/la:pozdravljam sve forumase i pitao bih Armina dali je on iz Tuzle i dali mu je Mirza brat ,jer sam ja koristio satne osnove koje je Mirza proizvodio i kvalitet je stvarno extra.Satne osnove mi je kupovao prijatelj tako da ni Mirzu licno ne poznajem...
to je to...mirza mi je brat ...samo mi nismo iz tuzle , iz gracanice smo.....odakle je prijatelj???mozda tako povezem.... ok, znaci da su ti se satne osnove pokazale dobrim....ako nije problem da nam jos malo opises iskustva sa nasim satnim osnovama ali i sa satnim osnovama drugih proizvodjaca
Zadnja izmjena: nurkicarmin, dana/u 31 sij 2010, 15:14, ukupno mijenjano 1 put.
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
Avatar
elmo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 77
Pridružen/a: 10 stu 2009, 09:36
Lokacija: Priluk-Zivinice

Post Postao/la elmo »

Prijatelj mi vozi kamion za jednu firmu ali mislim da mi je rekao da je satne osnove uzimao od Mirze koji te osnove pravi u Tuzli cak mi je objasnio gdje zivi ,mozda ipak postoji jos jedan Mirza, nisam siguran...
Morate vjerovati u sebe jer ste katkad jedina osoba koja vjeruje u vaš uspjeh.
Tim Blixseth
ELMIR
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 sij 2010, 10:26

Post Postao/la ELMIR »

gdje se vi u gracanici nalazite sa svojom radnjom i kolko kostaju vam satene osnove
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Post Postao/la nurkicarmin »

ELMIR je napisao/la:gdje se vi u gracanici nalazite sa svojom radnjom i kolko kostaju vam satene osnove
radionica je smjestena na patkovaci (put prema groblju), a jedan dio masina je smjesten kod kuce u pribavi....uskoro selim svu radionicu u pribavu.....

cijena satne osnove je 13 KM/kg...znam da ce sada biti i drvlje i kamenje kada sam spomenuo cijenu....ali ipak znam da pcelari iz moje radionice dobijaju 100% bez bilo kakvih dodataka.....
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
ELMIR
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 sij 2010, 10:26

Post Postao/la ELMIR »

ja sam iz donje orahovice navraticu dovas jedan dan meni treba vosak samo nek je cist pa nek je cijenab skuplja
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

nurkicarmin je napisao/la:
fahrudin je napisao/la:Nurkiću imam 50 kg . voska , postoji li mogućnost da od istog izradite satne onove za lr okvir bez ikakvih dodataka .
samo tako i radimo jer drugacije nam tehnologija prerade ne dozovljava....
fahrudine, moj koncept razvoja ove djelatnosti je samo kvalitet a ne kvantitet....
recu ti samo da sam do sada za jednog pcelara ( za njega radim 3 godine) uradio 10 000 satnih osnova.....
razlog kvalitet i 100% vosak....
evo ovdje na forumu imas ljudi koji su probali vosak koji izadje iz moje radionice.....Mungos ti je koristio neka on ti prenese iskustva....
a pcelari koji su prepoznali kvalitetan vosak su iz srebrenika, gradacca, tuzle, lukavca, olova, zenice, petrova, doboj istoka, ali i sanskog mosta. u jedno samo vjerujem a to je kvalitet....sve ostalo dodje samo po sebi....

malo off top. ali da te pitam ...jel to pcelaris pored sibosnice....tamo mi je jedan prijatelj imao vikendicu...feriz konjic....ako ga poznajes.....

puno pozdrava za distrikt.....
+
Poznajem Feriza mislim da je sada negdje u americi , znam gdje mu je vikendica tu sam ija u blizini, samo još malo više u Majevici.
Ako može kontakt telefon kada budem spreman za izradu da se možemo dogovoriti . pozdrav...
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Post Postao/la nurkicarmin »

danas isporuceno 150 kg LR satne osnove....otislo za dalmaciju....budemo vidjeli za sljedecu sezonu kako i sta....davanje uzoraka satnih osnova pokazalo se kao najbolji marketing....evo ti pa probaj....javi se ako budes zadovoljan.....
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
stojanovic predrag
Registrovan
Postovi: 1
Pridružen/a: 14 vel 2010, 15:00

Post Postao/la stojanovic predrag »

nurkicarmin je napisao/la:danas isporuceno 150 kg LR satne osnove....otislo za dalmaciju....budemo vidjeli za sljedecu sezonu kako i sta....davanje uzoraka satnih osnova pokazalo se kao najbolji marketing....evo ti pa probaj....javi se ako budes zadovoljan.....
Može da ti da jedan dobar uzorak, a kasnije kada ti uzmeš celu količinu on ti podmetne falš. Zato je najbolje imati svoj alat za izradu satne osnove i tu stavljaš samo svoj vosak. Reskiraš američku trulež legla ali to je jedini rizik. Ako uzimaš vosak proizvođača reskiraš američku trulež, parafim, Razne boje za parafin, amitraz. fumagilin i druge hemije itd.
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Post Postao/la nurkicarmin »

stojanovic predrag je napisao/la:Može da ti da jedan dobar uzorak, a kasnije kada ti uzmeš celu količinu on ti podmetne falš. Zato je najbolje imati svoj alat za izradu satne osnove i tu stavljaš samo svoj vosak. Reskiraš američku trulež legla ali to je jedini rizik. Ako uzimaš vosak proizvođača reskiraš američku trulež, parafim, Razne boje za parafin, amitraz. fumagilin i druge hemije itd.
ljudi se sluze svim i svacim.....nebih o karakteru ljudi koji na taj nacin zele da izgrade svoj nekakav biznis i saradnju sa pcelarima....vosak koji izadje iz ove radionice su koristili pcelari koji su prisutni ovdje na forumu....i ako ima ikakve razlike izmedju uzorka i voska koji je kasnije isporucen , neka kazu i ja odmah poklanjam radionicu prvom koji dodje.....
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

Armine nisi mi dao broj na koji mogu kontaktirati vašu radionicu , a u vezi izrade satnih osnova od mog voska.
pozdrav...
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Post Postao/la nurkicarmin »

fahrudin je napisao/la:Armine nisi mi dao broj na koji mogu kontaktirati vašu radionicu , a u vezi izrade satnih osnova od mog voska.
pozdrav...
061 286 896 armin
061 843 804 mirza
061 714 878 sajid

to su ti brojevi...
poslao sam ti poruku na forumu i email....
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Evo kako su izgradile pčele satnu osnovu od braće Nurkić iz Gračanice,,,
matica lijepo zaliježe ,,,,,, ovo su reklamne s.o... Na satonoši piše Nurkić s.o. u 14.00 h, 9.6. 2009


slika

slika

Slikano 9.4.2010.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Post Postao/la nurkicarmin »

nakon sto smo ''asikovali'' i ja i senad....malo on zavodio, malo ja zavodio...uzorci su se pokazali kako i dolikuje vosku iz moje radionice....mogu samo reci da je ''asikovanje'' zavrseno...senad je porucio 60 kg voska....sredinom sedimce mislim da bi bila isporuka....od danas pa nadalje siguran sam da je moj klijent....

p.s.
hvala senade na ovim slikama.....
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
Odgovorite