Sahista-pcelar

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la medonosa »

pot je napisao/la:
sahista je napisao/la:Ja na svom pcelinjaku imam matice od Medonose.Ja sam zadovoljan,ma vise nego zadovoljan sto se tice mirnoce.Otvoris kosnicu bez dima,radis bez odijela,pcele te bukvalno i neprimjecuju.Mirna matica(pcele od te matice) nikada nije skupa.U leglo nisam previse zagledao,to cu ocijeniti na proljece.Meni previse legla nije prioritet kod oprasivanja.Sto se tice matica,ako dobro razmislim,(Blasko ne ljuti se :D )meni je isplatnije kupiti gotove matice,napravis mlada drustva,jedno drustvo prodas,oni ti isplade deset matica.Treba za to puno znanja,a ja ga nemam.
Nije reklama,ali bih preporucio da svako ko je u mogucnosti nabavi jednu maticu od Medonose.
Danas sam pregledao otpalu Varrou.Ocekivao sam veci broj Varroe,iz razloga sto neke radnje nisam na vrijeme odradio zbog moje lijenosti.Na svakoj podnici minimalno 50-tak komada,pa doo nekih drustava koji imaju po nekoj mojoj procjeni i do 300-400 Varroe.Ja sam zadovoljan.
Pozdrav.
Pa mladiću meni se čini da ste malo poljeni... :D
Pratim šta nam medonoša piše i znam (osjeti se...) da tu ima nešto (malo je reći), zašto ne pohvalit nešto ako je dobro mislim da nije pošteno pešutjeti, pa taman da je i reklama :) .
Nije samo maticu nabaviti i rješen problem, da ne duljim...
Sahista,netreba toliko znanja,koliko htjenja,i volje! :lol: Kolega Pot malo pisem u nekoj guzvi sam,ali uhvatit cu vremena,pa se pridruzim,ovo samo malo naletim!pozz
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la j.nezic84 »

A kad budes pisao kolega medonosa napisi i posto su te sklenar matice,ako su toliko mirne.i jel to cista carnica.sto rece kolega pot,sta fali malo reklame,ako je proizvod dobar.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la medonosa »

j.nezic84 je napisao/la:A kad budes pisao kolega medonosa napisi i posto su te sklenar matice,ako su toliko mirne.i jel to cista carnica.sto rece kolega pot,sta fali malo reklame,ako je proizvod dobar.
Kolega,pisao sam o maticama: http://pcelarstvo-nahl.com/forum/viewto ... &start=325
cjene matica mozes vidjeti na mojoj stranici:http://www.apisfarm.de/koeniginnen.html
a radi se o cistoj.A.M.Carnici
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la j.nezic84 »

ok,hvala.pregledat cu!pozz
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Ako vec moram pojedicno hvaliti kolege,ne bi bilo posteno od mene da ne spomenem kolegu Vahida i njegovu maticu.Od njega sam kupio maticu(ni on nije bio siguran koliko je stara :lol: ),koja je kod mene vec tri godine.Dala je vec nekoliko rojeva,dosta meda,i spasila nekoliko drustava.Gdje god nije bilo matice,i gdje god sam licno zabrljao,uvjek sam tu maticu dodavao kao spas,reko ako i pogrijesim bolje da nju zrtvujem nego neku mladu maticu.Rojeve i matice koje su izlezene iz tog drustva,imaju posbno mjesto na mom pcelinjaku.Mozda ce zvucati nevjerovatno,njezino drustvo mi i sada spada u jedno od najjacih drustava na mom pcelinjaku.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:Ako vec moram pojedicno hvaliti kolege,ne bi bilo posteno od mene da ne spomenem kolegu Vahida i njegovu maticu.Od njega sam kupio maticu(ni on nije bio siguran koliko je stara :lol: ),koja je kod mene vec tri godine.Dala je vec nekoliko rojeva,dosta meda,i spasila nekoliko drustava.Gdje god nije bilo matice,i gdje god sam licno zabrljao,uvjek sam tu maticu dodavao kao spas,reko ako i pogrijesim bolje da nju zrtvujem nego neku mladu maticu.Rojeve i matice koje su izlezene iz tog drustva,imaju posbno mjesto na mom pcelinjaku.Mozda ce zvucati nevjerovatno,njezino drustvo mi i sada spada u jedno od najjacih drustava na mom pcelinjaku.
Pozdrav.
Imao sam sličnih primjera i svakako da ih treba posebno čuvati. Može se nadati i tihoj smjeni, te iskoristiti koji matičnjak.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

pot je napisao/la:
sahista je napisao/la:Ja na svom pcelinjaku imam matice od Medonose.Ja sam zadovoljan,ma vise nego zadovoljan sto se tice mirnoce.Otvoris kosnicu bez dima,radis bez odijela,pcele te bukvalno i neprimjecuju.Mirna matica(pcele od te matice) nikada nije skupa.U leglo nisam previse zagledao,to cu ocijeniti na proljece.Meni previse legla nije prioritet kod oprasivanja.Sto se tice matica,ako dobro razmislim,(Blasko ne ljuti se :D )meni je isplatnije kupiti gotove matice,napravis mlada drustva,jedno drustvo prodas,oni ti isplade deset matica.Treba za to puno znanja,a ja ga nemam.
Nije reklama,ali bih preporucio da svako ko je u mogucnosti nabavi jednu maticu od Medonose.
Danas sam pregledao otpalu Varrou.Ocekivao sam veci broj Varroe,iz razloga sto neke radnje nisam na vrijeme odradio zbog moje lijenosti.Na svakoj podnici minimalno 50-tak komada,pa doo nekih drustava koji imaju po nekoj mojoj procjeni i do 300-400 Varroe.Ja sam zadovoljan.
Pozdrav.
Pa mladiću meni se čini da ste malo poljeni... :D
Pratim šta nam medonoša piše i znam (osjeti se...) da tu ima nešto (malo je reći), zašto ne pohvalit nešto ako je dobro mislim da nije pošteno pešutjeti, pa taman da je i reklama :) .
Nije samo maticu nabaviti i rješen problem, da ne duljim...
Pot,ma vise sam lijen nego sto se moze i pomisliti.Ne volim raditi,a kada nesto i uradim,cekam do zadnjeg momenta,onda moram radi sramote. ;)
Volim drustvo i sport,a najvise volim da radim oko zena.Najvise volim svoju zenu,a svega mi ne mrzim ni tudje...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la pot »

aMa samo radi koleka i ja sam dok sam bio mlđi, sad me okupiraju rodonačelnice i nozemoze. :) :)
P.S jel ima kakva rodonačelnica za druga :lol: :lol:
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Vahid »

sahista je napisao/la:Ako vec moram pojedicno hvaliti kolege,ne bi bilo posteno od mene da ne spomenem kolegu Vahida i njegovu maticu.Od njega sam kupio maticu(ni on nije bio siguran koliko je stara :lol: ),koja je kod mene vec tri godine.Dala je vec nekoliko rojeva,dosta meda,i spasila nekoliko drustava.Gdje god nije bilo matice,i gdje god sam licno zabrljao,uvjek sam tu maticu dodavao kao spas,reko ako i pogrijesim bolje da nju zrtvujem nego neku mladu maticu.Rojeve i matice koje su izlezene iz tog drustva,imaju posbno mjesto na mom pcelinjaku.Mozda ce zvucati nevjerovatno,njezino drustvo mi i sada spada u jedno od najjacih drustava na mom pcelinjaku.
Pozdrav.
E sad kolega ispade da ja imam bas toliko dobre matice ;) ;) ;) hehehe ma salim se ja sto nebi sebi nebi ni drugome jer ja najvise volim da ako nekome nesto prodajem ili poklanjam ja najvise volim da svako sebi sam izabere i onda nemoze rec da sam mu ja nesto podvalijo ili mu prodo nesto sto ne vrijedi jer ja isto imam takvo iskustvo i kod jos kolega izmedi ostalih kolega Senad ja kod njega svaki put sam sebi biram matice i onda nemogu rec da sam dobijo nesto sto nije dobro pa i ja isto tako imam obicaj da to primjenjujem sve sto je na prodaju ili odredeno za poklon ja kazem tu je sve pa sam sebi biraj. Bujrum 8-) 8-) 8-)
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

slika
[URL=http://s1097.photobucket.com/user/sahis ... d.jpg.html]slika[/URl
Stigla je bosancica....
Krajem ove sedmice ostali dio narudjbe.Ja sam sa ramovima i samom kosnicom vise nego zadovoljaan.
U planu sam bosanske kosnice ponuditi holandskom trzistu.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la medonosa »

Svaka cast Sahista,neka ti je srecno !
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la senad grudic »

Sretno kolega - Senad G.
Senad Grudic
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la pot »

Logičan potez kolega.. Pazi na kvalitet i uz povoljnu cijenu imat ćeš dobitnu kombinaciju, rađe vraćaj naudžbu ali nemoj prodavat lošu robu (ovo ti je iz iskustva, nije sa košnicama ali princip je isti).
Možda da ih zaliješ kolega sa uvarkom od pelina.. :) :)
Moramo se malo i nasmijat jer ipak se radi o finom događaju..
Sretne i hairli....
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mirsad »

POZ
Sretno i bericetno.
Samo naprijed bez rada nema uspijeha.

MK
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Marko »

sahista je napisao/la:Stigla je bosancica....
Krajem ove sedmice ostali dio narudjbe.Ja sam sa ramovima i samom kosnicom vise nego zadovoljaan.
Ne budi lijen ;) , pa onako brzopotezno opiši glavne karakteristike, tnx unaprijed.
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Hvala kolegama na lijepim zeljama...
Vidim i nije neka guzva... ;) :lol:
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

pot je napisao/la:Logičan potez kolega.. Pazi na kvalitet i uz povoljnu cijenu imat ćeš dobitnu kombinaciju, rađe vraćaj naudžbu ali nemoj prodavat lošu robu (ovo ti je iz iskustva, nije sa košnicama ali princip je isti).
Možda da ih zaliješ kolega sa uvarkom od pelina.. :) :)
Moramo se malo i nasmijat jer ipak se radi o finom događaju..
Sretne i hairli....
Ovo planiram vec dvije godine.Nisam zurio.Trazio sam prije svega kvalitet.Nemam prevelika ocekivanja ali vrijedi pokusati...
Hvala na dobro namjernim savjetima.
P.S...pstttt.. ne govori nikom,unutrasnje stranice najbolje je naprskati sa jodom i ljutim paprikama,iz okoline Tetova...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Marko je napisao/la:
sahista je napisao/la:Stigla je bosancica....
Krajem ove sedmice ostali dio narudjbe.Ja sam sa ramovima i samom kosnicom vise nego zadovoljaan.
Ne budi lijen ;) , pa onako brzopotezno opiši glavne karakteristike, tnx unaprijed.
slika

slika
slika
slika
slika
Marko,ovo je prvi i jedini proizvodjac kosnica u BiH, koji je razumio nacrt kosnice.Ova nasa kosnica ima pare caka,gdje se lahko moze napraviti greska.Radi se o 1-2 mm.Proizvodjaca kosnica nisam opomenuo,covjek je odradio kosnicu u milimetar.Sto vise,sam je primjetio gdje se moze lahko pogrijestiti.Izabrao sam prvu klasu drveta,na tijelima nema cvorova,tijela lijezu odlicno.Izgleda ko jedna cjelina.Idem na tri vrste krova,tri razlicite podnice.Siguransam,da ovako kvalitetnih kosnicatrenutno nema na nasem trzistu.E sad,kako ce se kasnije pokazati,to ce vrijeme pokazati.
Ostavi mi koju kilu kestena.....vidis kakav sam ti pcelar,kupujem javno med...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la pot »

Košnica izgleda fino, šta će biti kad prezimi neznam (nadam se da će ostat ista kao sad), zavisi je li daka sušena po propisima (to je osnovno) i td. i td..
Neznam kolega zadeverali ste me sa tim jodom i paprikom, da li može paprika iz iterexa, ljuta je i ova pravo.. :) :)
Pozdrav...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la medonosa »

Sahista,ja bih u ovu kosnicu ubacio okvire po duzini i stavio 3 nastavka za mediste na repici,i dosao poslije 5 sedmica da vrcam,i nebi se rojile! 8-) Ja bih to probao a ti vidi!Svaka cast, i neka ti je sa srecom,a nemoj biti lijen pa malo razmisli,kada dodje do interesovanja za ksonice da se mora tada raditi,a ne lijencariti! 8-)
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Neću se plaho uključivati, ali pošto vidim da je bilo dosta riječi o maticama, bio bih zahvalan onima koji mi ili prodaju ili me upute na adresu gdje ću naći i buckfast, i iransku... Ne fali meni nikad matica, uvijek ih imam viška, ali ovo što sam naveo, treba mi zbog nečega.

Ukrštanje? Zar se tako ne stiže do nove sorte? Postoje knjige o tome, i sada imam jednu o golubarstvu, a i poneku o pčelarstvu (Franjo G. Tomažin i još ponešto).

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Nadam se da nisam uzurpirao temu.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Marko »

medonosa je napisao/la:Sahista,ja bih u ovu kosnicu ubacio okvire po duzini i stavio 3 nastavka za mediste na repici,i dosao poslije 5 sedmica da vrcam,i nebi se rojile! 8-) Ja bih to probao a ti vidi!Svaka cast, i neka ti je sa srecom
Podržavam medonošin prijedlog, jedino mi nije bistro ovo: "okvire po dužini". Šahista, čini mi se da je ova košnica četvrtasta ?.
Ps Drvo za istu vrhunsko, tako da je šteta "sakriti" ga bojom , prijedlog "švedski vosak".
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la medonosa »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:Neću se plaho uključivati, ali pošto vidim da je bilo dosta riječi o maticama, bio bih zahvalan onima koji mi ili prodaju ili me upute na adresu gdje ću naći i buckfast, i iransku... Ne fali meni nikad matica, uvijek ih imam viška, ali ovo što sam naveo, treba mi zbog nečega.

Ukrštanje? Zar se tako ne stiže do nove sorte? Postoje knjige o tome, i sada imam jednu o golubarstvu, a i poneku o pčelarstvu (Franjo G. Tomažin i još ponešto).

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Nadam se da nisam uzurpirao temu.
Kolega buckfast matice mozete npr naruciti ovdje:http://xn--buckfast-kniginnen-power-uoc.de/links/za iranske matice moze te pogledati u internetu,a ukrstanje i dobivanje novih sorti,dobra ideja,samo te nove sorte koje bi karakteristike imale?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la medonosa »

Marko je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Sahista,ja bih u ovu kosnicu ubacio okvire po duzini i stavio 3 nastavka za mediste na repici,i dosao poslije 5 sedmica da vrcam,i nebi se rojile! 8-) Ja bih to probao a ti vidi!Svaka cast, i neka ti je sa srecom
Podržavam medonošin prijedlog, jedino mi nije bistro ovo: "okvire po dužini". Šahista, čini mi se da je ova košnica četvrtasta ?.
Ps Drvo za istu vrhunsko, tako da je šteta "sakriti" ga bojom , prijedlog "švedski vosak".
Mislim da je nebitno cetvrtasta ili kosnica u obliku pravougaonika,zapremina plodista je faktor koji je odlucujuci,kada i zasto staviti maticnu resetku,dali onako je staviti kao "tarabu"jer pise tako u knjigama ili redukovati leglo,tj.zakociti maiticu u lezenju,uvesti pcele u mediste itd!
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Medonosa je rekao:
Kolega buckfast matice mozete npr naruciti ovdje:http://xn--buckfast-kniginnen-power-uoc.de/links/za iranske matice moze te pogledati u internetu,a ukrstanje i dobivanje novih sorti,dobra ideja,samo te nove sorte koje bi karakteristike imale?
Hvala.
Karakteristike? Ne možemo znati unaprijed, zato ljudi i istražuju i pokušavaju u svakom području. Želje su jedno, praksa kaže drugo drugo, pa se između toga dvoga provlačimo.

Pozdrav, svako dobro!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Odgovorite