Slike-pridobijanja matične mliječi

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

ZA one koji nisu nikada vidjeli kako se pridobija matična mliječ postavit ću par slika koje smo načinili ove godine . Pridobijanje matične mliječi išlo je uporedo sa bagremovom pašom prinosi su iznenađujuće dobri . Do sada nisam radio uporedo MM i baremova paša.
Za sada jedna kombinovana slika , ostalo kada pripremim .
slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

eso je napisao/la:gdje nabavis flase za maticnu mlijec
Doktor Dino mi je obezbjedio veće količine , Uglavnom imam po domovima zdravlja jarane koji mi to pribave .

POkušvam da nađem flašice tamne boje i da nemaju suženje gdje dihtuje čep sa nešto malo većom zapreminom.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Meni samo daje neku adresu u Švedskoj i to bi meni došlo brzinom svijetlosti.

Mislim dasu te epruvete od 15 grama . Ako budeš imao priliku da ih poslikaš pa da vidimokakve su i koja je cijena. Mislim daneće biti problem da ih i j a dobavim iz NJemačke
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Bez predrasuda , pridobijanje matične mliječi može se raditi ako imate 1 ili X pčelinji zajednica. Malo vještine , pribora i alata i u vašem fižideru moći će te naći matičnu mliječ sa vlastitog pčelinjaka. Dok budem, imao slobodnog vremena postavit ću slike step by step pridobijanja matične mliječi. Za sada evo dio odabranih slika pridobijanja MM.
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

eso je napisao/la:Svaka cast Senade moram probati
Za to sam postavio da se masovno krene u pridobijanje matične mliječi i da nebude tabu tema.

Samo malo ruku istreniraj za presađivanje larvi i nema problema.
Kvalitetna priprema 90% odrađenog posla..
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

I odmene idu pohvale Senadu. Samo bi jos zamolio Senada da ako moze da snimi svoj proces skidanja maticne mlijeci da popuni praznine bar nama koji bi mozda zeljeli da to radimo uz negovu pomoc snimka bi nam bilo dosta lakse. Hvala
Pozzzzzzzzzzzzzzz
Zadnja izmjena: postar, dana/u 05 lip 2009, 20:54, ukupno mijenjano 1 put.
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
karabaja
Čita, piše dovoljno
Postovi: 46
Pridružen/a: 15 sij 2009, 21:40
Lokacija: Zenica, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Post Postao/la karabaja »

Pridružujem se pohvalama, i ja imam namjeru početi s matičnom ali još uvijek nisam posložio kockice a ni "približio" pčelinjak Zenici :( .
Zadnja izmjena: karabaja, dana/u 05 lip 2009, 22:12, ukupno mijenjano 1 put.
"Slika govori više nego 1000 riječi"
moj web http://www.medenko.com.ba/index.html
volimed
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 16 sij 2009, 15:06

Post Postao/la volimed »

Senade majstore,svaka cast
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

HVala vam na čestitkama ali nemoj te mnogo da me hvalite morat ću odležat u frižideru da se ne pokvarim hehee :)

Nego deder se vi prihvatite posla malo rutine, vještine, bogami i znanja o biologiji pčele i to je to.
Sve što bude nejasno samo pitajte .
Dajte da sebi postavimo zadatak da nadmašimo kineze u proizvodnji MM . Normalno srazmjerno proporcionalno.
Kažu da kinezi proizvode preko 1000 tona godišnje. Mišljenja sam da mi bosanci i hercegovci bi mogli proizvest MM bez ove tri nule. :) :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
izetsoftic
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 15 vel 2010, 13:27

Post Postao/la izetsoftic »

Svaka čast Senade i želim te pitati imaš li koliko proizvedeš mat.mliječi i možeš li prodat sobzirom da je skupa
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Hvala Izete,

Ja sa prodajom trenutno nemam problema, jer sam sve rasprodao što je trebalo prodat, Ispočetka je bilo teško progurat MM,

Ja sam prodavao po 40 km za 10 grama + gratis 200 grama meda ko želi da mješa sa medom, Ko uzima na veliko 10% jevtinije. JA inače volim da imam na raspolaganju sve do nove sezone , već od ranije mnoge sam odbio ,,,,, neka čekaju do prvih kapljica ....

Koliko se može proizvesti?

Sve zavisi koliko si spreman, JA radim sam pa mi je to otežavajauća okolnost u smislu za većom proizvonjom,,,,
Ja u dosadašnjoj praksi nisam nešto mnogo forsirao društva uglavnom u nekakvim normalnim okolnostima ako po jednoj košnici dobiješ između 10-30 grama za 72 sata onda pomnožiš broj košnica sa kojim radiš i period od 2-3 mjeseca za moje uslove ( Jenki radi period od 5 mjeseci i ima po košnici 10 kg MM)

Inače ja kad dosegnem neku masu za koju znamda ću prodati u toku jedne godine ograničim se na to jer je zaista zamarajuće , mukotrpno, kiša, sunce, vjetar ti moraš da odradiš turnus, Znamnekada biti mokar što od znoja, što od kiše do gole kože....

Mislim da ekipa od tri člana mogu napraviti čuda u proizvodnji MM. Da mi je takvu ekipu koja misli mojom glavom, gleda mojim očima, itd,,, moglo bi se proizvesti ogromne količine MM
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

raspisi konkurs,mozda ima zainteresovanih ;)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

Svaka cas Senade.Svaki dalji komentar bi bio suvisan, istina je da slike govore vise od rijeci
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

irko je napisao/la:Svaka cas Senade.Svaki dalji komentar bi bio suvisan, istina je da slike govore vise od rijeci
Potpisujem!
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Slike-pridobijanja matične mliječi

Post Postao/la senad »

Pomagala za prikupljanje MM i uzgoj matica :)

slika

slika

slika

Sa lid osvjetljenjem

slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Slike-pridobijanja matične mliječi

Post Postao/la senad »

Da se i ja malo pohvalim . Zbog obilnog medenja nisam startovo MM do sada . Prve kapljice u nove bočice.

slika

slika

slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Slike-pridobijanja matične mliječi

Post Postao/la keno83 »

ohooo mashallah, odlicno ovo izgleda cestitam. kod mene ne ide ovako, ali evo danas prvi put primljeno za mene 35 komada, ali tek nakon sto sam maticu smjestio u prvi nastavak, odvojio je resetkom i jednim nastavkom medisnim, u trecem stavljeno mlado leglo i presadjeni materijal, i eto primise, valjda ce svaka sljedeca tura biti bolja. primjetio sam da znaju biti tvrdoglave pa nece da rade, ali i ja sam jos tvrdoglaviji hehehe,inace bocice jos nisu stigle.. cestitke jos jednom..
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Slike-pridobijanja matične mliječi

Post Postao/la senad »

keno hvala na čestitkama.

NIje mi jasno zašto komplikujete sa tim kombinacijama . Ili radite bez matice ili sa maticom treće nema ako se mislite baviti ozbiljno tim poslom . MM zahtjeva ozbiljan rad od same prireme do finiša .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Slike-pridobijanja matične mliječi

Post Postao/la schumy »

Bravo Senade, MM "kao po špagi"! Kažeš obilno medenje? Kakvo je vrijeme kod vas i koje je bilje medilo, bagrem možda? Kod nas je kiša-razvedravanje-pljusak-malo sunca-ponovno kiša i tako već mjesecima....
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Slike-pridobijanja matične mliječi

Post Postao/la keno83 »

senad je napisao/la:keno hvala na čestitkama.

NIje mi jasno zašto komplikujete sa tim kombinacijama . Ili radite bez matice ili sa maticom treće nema ako se mislite baviti ozbiljno tim poslom . MM zahtjeva ozbiljan rad od same prireme do finiša .
pa i radim sve iz zelje da radim u prisustvu matice, medjutim nije islo kad su larve u blizini matice, pa se varakam ovako...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Slike-pridobijanja matične mliječi

Post Postao/la senad »

schumy je napisao/la:Bravo Senade, MM "kao po špagi"! Kažeš obilno medenje? Kakvo je vrijeme kod vas i koje je bilje medilo, bagrem možda? Kod nas je kiša-razvedravanje-pljusak-malo sunca-ponovno kiša i tako već mjesecima....
Kod mene na stacionaru je bagrem i da nije bilo kiša bio bi rekord po prinosima, Najveći dneveni nunos je bio 7 kg .
JAko sam zadovoljan i sa unosom nektara i sa pečelam . Sada idem da pokupim matičnemliječi što je za mene i lagano pripremat pčele za zimu .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite