Video pčele/nozemoza,

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Video pčele/nozemoza,

Post Postao/la senad »

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: VIdeo pčele/nozemoza,

Post Postao/la Samir »

Jučer pregledao stanje opale pčele na podnici i našao sam na jednoj košnici oko 100 mrtvih i većina je sa zgrčenim trbuhom. Pritiskom na trbuh izlazi tečnost prozirno crna. Dali se radi o nozemozi i šta po vama raditi u ovom vremenu?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: VIdeo pčele/nozemoza,

Post Postao/la senad »

To su ti vjerovatno stare pčele, Mrtvih pčela bude na podnjači , JA sam nekada znao izvaditi punu kantu mrtvih pečala sa svih košnica.

TA tečnost mora biti pogotovo kada pčeele ne izlaze vani ,

Da li je nešto zešće teško je reći, ali ako imaš dovoljne pčele uklubetu ne treba se sikirat, samo blagovremeno počisti te mrtve pčele.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: VIdeo pčele/nozemoza,

Post Postao/la simke »

Šta raditi najbolje u toj situaciji da se izliječi nozemoza. Ako se ne varam i ako imam prave informacije, nozemoza je prehlada pčela ili pčelinji proljev najčešće da se javlja od sirupa. Ako griječim molim nekog da pojasni. pozzz
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: VIdeo pčele/nozemoza,

Post Postao/la senad »

simke je napisao/la:Šta raditi najbolje u toj situaciji da se izliječi nozemoza. Ako se ne varam i ako imam prave informacije, nozemoza je prehlada pčela ili pčelinji proljev najčešće da se javlja od sirupa. Ako griječim molim nekog da pojasni. pozzz
Obično nozemoza ide sproljeća , nova nozemoza kako je nazivaju carena je u jesen inanosi više štete .

Tokom priprema za zimaovanje tad se i radi na preventivi , Kada krene proljetno prihranjivanje , ako sepojavi proliv onda treba reagovati. Uskoro će i januar kada idu pogače ,, sa prvim zimsimpročisnim letom može se detektovati eventulana pojava nozemoze, proliva kod pčela.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: VIdeo pčele/nozemoza,

Post Postao/la Samir »

senad je napisao/la:To su ti vjerovatno stare pčele, Mrtvih pčela bude na podnjači , JA sam nekada znao izvaditi punu kantu mrtvih pečala sa svih košnica.

TA tečnost mora biti pogotovo kada pčeele ne izlaze vani ,

Da li je nešto zešće teško je reći, ali ako imaš dovoljne pčele uklubetu ne treba se sikirat, samo blagovremeno počisti te mrtve pčele.
Hvala Senade, kad sam pregledao usput sam i očistio. U ostalim nema po 10-tak, a u toj otprilike 100-njak, al danas sam morao bacit malo oko da vidim koje je stanje sa brojnošću pčele,nije loše, jes da bi moglo biti i bolje. Predpostavka moja da je ostala manja grupa pčela u zadnjoj ulici koja se nije mogla dovoljno grijati i tako je zamrla.
U proljeće ona će biti pod budnim okom kako nebi došlo do širenja ako bude u pitanju nozemoza.

Pozdrav iz ledom okovanog Srebrenika.
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Video pčele/nozemoza,

Post Postao/la franevrs »

senad je napisao/la:
simke je napisao/la:Šta raditi najbolje u toj situaciji da se izliječi nozemoza. Ako se ne varam i ako imam prave informacije, nozemoza je prehlada pčela ili pčelinji proljev najčešće da se javlja od sirupa. Ako griječim molim nekog da pojasni. pozzz
Obično nozemoza ide sproljeća , nova nozemoza kako je nazivaju carena je u jesen inanosi više štete .

Tokom priprema za zimaovanje tad se i radi na preventivi , Kada krene proljetno prihranjivanje , ako sepojavi proliv onda treba reagovati. Uskoro će i januar kada idu pogače ,, sa prvim zimsimpročisnim letom može se detektovati eventulana pojava nozemoze, proliva kod pčela.
Kolega Simke i Senade, kod nosema apis se javlja kroz zimu baleganje po košnici te pčelar može sam utvrdit
bolest te reagirati sa određenim ljekovima.
Kod nosema cerane koja je sve prisutnija na našoj pčeli pčelar ne može zamjetit bolest jer pčelinja zajednica
slabi, pčela ugiba u prirodi pa nam ostane šaka pčele sa maticom u košnici i sav med ili ne nađemo ništa u
košnici osim meda ako ga nisu opljačkale.

Simke, nosemosa nije prehlada kod pčela.

Nozemoza je nametnička bolest kod odraslih medonosnih pčela uzrokovana sa dvije opasne vrste mikrospora,
Nosema apis i Nosema ceranea koje u nepovoljnim životnim uvjetima stvaraju spore. Učinak nosemoze na
pčele manifestira se na način da pčela prerano postaje sabiračica, a zbog patoloških promjena na epitelnim
stanicama srednjeg crijeva i poremećajima u procesu probave i metabolizma dolazi do neishranjenosti i kao
posljedica prerano ugibanje.
Pčele se zaraze najčešće zagađenom vodom i hranom,a bolest se širi i socjalnim kontaktom među pčelama.
Nakon što spore nosemoza dospiju u srednje crijevo pod utjecajem različitih kemiskih podražaja dolazi do
klijanja spora i vegetativni oblik penetrira u epitelne stanice srednjeg crijeva gdje se umnaža.
Iz razorenih epitelnih stanica crijeva dio spora izlazi sa izmetom,a dio ostaje u lumenu crijeva te nastavlja
sa razornim djelovanjem. Pčele osjećaju stalnu glad i uzima sve veće količine hrane koje se nakupljaju u
stražnjem crijevu u obliku slatkastog izmeta zagađenog sporama.
Nova Nosema ceranea je visoko patogena, a oboljele zajednice ne pokazuju vidljive znakove bolesti kao
proljev ili ugibanje odraslih pčela u košnici (pčela ugiba najčešće u prirodi).

pozzz............
Frane Vrsalović
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Video pčele/nozemoza,

Post Postao/la simke »

franevrs je napisao/la:
senad je napisao/la:
simke je napisao/la:Šta raditi najbolje u toj situaciji da se izliječi nozemoza. Ako se ne varam i ako imam prave informacije, nozemoza je prehlada pčela ili pčelinji proljev najčešće da se javlja od sirupa. Ako griječim molim nekog da pojasni. pozzz
Obično nozemoza ide sproljeća , nova nozemoza kako je nazivaju carena je u jesen inanosi više štete .

Tokom priprema za zimaovanje tad se i radi na preventivi , Kada krene proljetno prihranjivanje , ako sepojavi proliv onda treba reagovati. Uskoro će i januar kada idu pogače ,, sa prvim zimsimpročisnim letom može se detektovati eventulana pojava nozemoze, proliva kod pčela.
Kolega Simke i Senade, kod nosema apis se javlja kroz zimu baleganje po košnici te pčelar može sam utvrdit
bolest te reagirati sa određenim ljekovima.
Kod nosema cerane koja je sve prisutnija na našoj pčeli pčelar ne može zamjetit bolest jer pčelinja zajednica
slabi, pčela ugiba u prirodi pa nam ostane šaka pčele sa maticom u košnici i sav med ili ne nađemo ništa u
košnici osim meda ako ga nisu opljačkale.

Simke, nosemosa nije prehlada kod pčela.

Nozemoza je nametnička bolest kod odraslih medonosnih pčela uzrokovana sa dvije opasne vrste mikrospora,
Nosema apis i Nosema ceranea koje u nepovoljnim životnim uvjetima stvaraju spore. Učinak nosemoze na
pčele manifestira se na način da pčela prerano postaje sabiračica, a zbog patoloških promjena na epitelnim
stanicama srednjeg crijeva i poremećajima u procesu probave i metabolizma dolazi do neishranjenosti i kao
posljedica prerano ugibanje.
Pčele se zaraze najčešće zagađenom vodom i hranom,a bolest se širi i socjalnim kontaktom među pčelama.
Nakon što spore nosemoza dospiju u srednje crijevo pod utjecajem različitih kemiskih podražaja dolazi do
klijanja spora i vegetativni oblik penetrira u epitelne stanice srednjeg crijeva gdje se umnaža.
Iz razorenih epitelnih stanica crijeva dio spora izlazi sa izmetom,a dio ostaje u lumenu crijeva te nastavlja
sa razornim djelovanjem. Pčele osjećaju stalnu glad i uzima sve veće količine hrane koje se nakupljaju u
stražnjem crijevu u obliku slatkastog izmeta zagađenog sporama.
Nova Nosema ceranea je visoko patogena, a oboljele zajednice ne pokazuju vidljive znakove bolesti kao
proljev ili ugibanje odraslih pčela u košnici (pčela ugiba najčešće u prirodi).

pozzz............


hvala kolega na detaljnom objašnjenu, to je vjerovatno razlog misterioznog nestajanja pčela izletnica što se žale pčelari, znaš li možda koji je najefikasniji lijek u suzbijanju te vrste bolesti... pozz
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Video pčele/nozemoza,

Post Postao/la franevrs »

simke je napisao/la:hvala kolega na detaljnom objašnjenu, to je vjerovatno razlog misterioznog nestajanja pčela izletnica što se žale pčelari, znaš li možda koji je najefikasniji lijek u suzbijanju te vrste bolesti... pozz
Kolega Simke ima nekoliko lijekova na tržištu kod nas u Hrvatskoj, a oni su sa predznakom noz.....
i uglavnom imaju u sebi jod.
Meni je najprihvatljiviji nozevit od Varaždinske firme Apivita, potpuno prirodan od biljnih pripravaka.
Napose zato što se o njemu dosta pozitivno izjasnila vet.Ivana Tlak Gajger ako sam dobro napisao,a
ona je vodeći stručnjak za bolesti pčela u Hrvatskoj.
Frane Vrsalović
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Video pčele/nozemoza,

Post Postao/la inzenjer »

Danas iz svih kosnica punom parom izlijecu,limovi po kosnicama podobro uzutjeli.Ispred jedne kosnice ( roj koji sam streso u septembru) ima nekih dvadesetak pcela grupisanih po travi.Jednu sam uzeo na prst i odma se po prstu razlila zuta tekucina koje je bilo stvarno dosta.Sad jel to normalno praznjenje il je neki problem u pitanju.Po meni nije normalno jer samo kod te kosnice su pcele po travi,a kod nje je prehrana isla kasnije od ostalih.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Video pčele/nozemoza,

Post Postao/la schumy »

Inženjeru, franevrs ti je napisao kako ćeš si pomoći - u ovom tvome slučaju se sigurno radi o "nosemi apis" - to je "naša" stara poznata bolest - nozemoza i manje je pogibeljna od "noseme ceranee". Idi do poljprivredne apoteke i kupi im pripravak na bazi joda koji im dodaj u sirupu, samo pazi da temperature budu iznad 0°C, i neka porcije budu manje-do 0,5litre da ga brže popiju. Sirup ima dodaj predvečer da ne izazoveš grabež, neka bude topao, samo ne prevruć.
Piši nam što se dalje dešava nakon kure liječenja.
Pozdrav........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Video pčele/nozemoza,

Post Postao/la inzenjer »

schumy je napisao/la:Inženjeru, franevrs ti je napisao kako ćeš si pomoći - u ovom tvome slučaju se sigurno radi o "nosemi apis" - to je "naša" stara poznata bolest - nozemoza i manje je pogibeljna od "noseme ceranee". Idi do poljprivredne apoteke i kupi im pripravak na bazi joda koji im dodaj u sirupu, samo pazi da temperature budu iznad 0°C, i neka porcije budu manje-do 0,5litre da ga brže popiju. Sirup ima dodaj predvečer da ne izazoveš grabež, neka bude topao, samo ne prevruć.
Piši nam što se dalje dešava nakon kure liječenja.
Pozdrav........schumy
Kasno je vise za bilo sta,danas otvorio ostala jos saka pcela,a prije 2 dana bila 3 dobra okvira pcele.Matica jos tu cak i legla ima,al s obzirom na broj pcela tesko da ce sta bit od njih.Da pitam sad sta sa okvirima sa hranom? Jel smijem il ne smijem dat nekom od drustava kasnije ??
Odgovorite