Extraktovanje propolisa

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Evo kako izgleda udio djelatne tvari kad se odvoji alkohol

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Post Postao/la Kreso »

Tacno je to da se prilikom nakapavanja propolisa u vodu izdvoji jedan sloj "kajmaka" koji ja odstranim.
Medjutim sva voda pobijeli, tako da vjerovatno ostaje dovoljno supstanci unutra koje su ucinkovite.
Zubi su kao ispolirani nakon ispiranja ovom tekucinom.
Jazz
Čita i piše, dobar
Postovi: 120
Pridružen/a: 03 srp 2010, 16:21
Lokacija: Buffalo Hill

Post Postao/la Jazz »

@senade
Na trzistu postoje vegetable glycerin koji se mogu upotrebljavat i oralno, a zadovoljavaju i koser/halal standarde, jer mogu biti biljnog i zivotinjskog porijekla.
Biljni ekstrati na bazi glicerina se zovu glycerites i tehnologija izrade je skoro istovjetna ovoj koju ti spominjes, samo sto se prije ekstrakcije bilja pravi rastvor glicerina i vode 60:40 %.

Kona mi je poslala i ovaj link koji je jako zanimljiv jer se kao rastvarac koristi zanimljiva mjesavima:
10% je 95% alkohol;
60 % je glicerin ili med;
30% izvorske vode procerane kroz osmozu.
http://books.google.com/books?id=jOazE7 ... e&q&f=fals

slika


Na zalost, uspio sam samo ovo da saznam od kone. Ovdje farmacuti koji rade u apotekama nista ne muckaju -samo prodaju, pa nameju prakticnih iskustava osim skromne teorije.
Danas cu svratiti u jedan maksuzile organic granap, gdje bi mogao dobiti vise informacija, a poznavajuci ove ovdje bit ce da ce nas uputiti na internet.
Zadnja izmjena: Jazz, dana/u 10 pro 2010, 01:18, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Post Postao/la Ismet »

nadam se da se Dino neće ljutiti što ću ovdje prenijeti njegov recept za dobivanje vodenog rastvora propolisa:

"Na temperaturi od 25°C do 45 °C je mekan (propolis), savitljiv i veoma ljepljiv. Na temperaturama manjim od 15 °C, i kada je djelomično ohlađen ili neposredno nakon vađenja iz frižidera postaje krhak. Na temperaturi od 45 °C dolazi do povećanja ljepljivosti i sličnosti gumi. Tipični propolis postaje tečan na temperaturama od 60 do 70 °C, ali za neke uzorke tačka topljenja može biti i veća od 100 °C.
Vodeni propolis se može dobiti na dva načina. Prokuhamo u 1 litri vode 300 g propolisa i ostavimo dva dana. Nakon toga prosjedimo. Kao takvog ga koristimo za avporizaciju tj. isparavanje. Vršimo dezinfekciju zraka sa raznim isparivačima a kombinuje se i sa ionizatorima.
Razblažen koristimo za ispiranje protiv gljivica, virusa i upale. Postoje i vaginalete sa propolisom.
Drugi način je da 30 dana rastvaramo u destilovanoj vodi uz mješanje. Sa istim omjerom dobijete oko 5% propolis jer se samo neke materije rastvore na sobnoj temperaturi."

u trgovinama se može naći sprej - propolis sa kaduljom. čudesan je. izuzetno ljekovit. pretpostavljam da se taj rastvor, mješavina dobije miješanjem vodenog rastvora propolisa i eteričnog ulja kadulje.
Dobru srcu sreća dođe.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Post Postao/la Marin »

Citat" Evo kako izgleda udio djelatne tvari kad se odvoji alkohol"

Senade,
Ovo što je ostalo djelatne tvari (u gramima)bi trebala biti težina estakcije iz propolisa i nečeg drudog što je ostalo ako je ispario sav alkohol.(suha tvar i voda ili ???-još neki mali dio alkohola,ulja ili čega već )
Kolika je početna težina i zapremina zajedno sa zajedno sa alkoholom .
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

• Razna otapala otapaju pojedine sastavnice propolisa, ali niti jedno u potpunosti. U toploj vodi 80°C odvaja se od voska i tone na dno posude, dok vosak ispliva na površinu. Topljivost u vodi je slaba (7-11%). Alkohol otapa propolis na hladnom (60-70%). Najbolja topljivost se postiže mješavinom različitih otapala: eter + alkohol, kloroform + alkohol, toluol + alkohol i dr. Topljivost ovisi o temperaturi i trajanju izdvajanja sastavnice.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Samir »

Kao što sam već i pisao u temi propolis i maslinovo ulje konačno neke bliže informacije imam pa bi htio sa vama da podijelim i da to detaljno i stručno kao što znamo razradimo.

Otapalo se zove Propilen glikol (PG), a koristi se u otapanju propolisa za djecu,infuzijama, lijekovima, antifrizu itd. Nekih podataka sam već našao na int. karcogen nije, toksičan jest a u određenim količinama kao što je i sam alkohol 96%.
Imam neke bitnije dijelove iz teksta o PG Farmaceutskog fakulteta iz Beograda.
Ukratko dnevna dozvoljena doza PG je 25 mg/kg tt, a dolazi do trovanja ako se uzme više od 15g/kg tt.
Već sam malo što bi rekli nakiselio pa otapa već je dobio fajn žutu boju.
Još samo 1L=46,60KM
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la senad »

Samir je napisao/la:Kao što sam već i pisao u temi propolis i maslinovo ulje konačno neke bliže informacije imam pa bi htio sa vama da podijelim i da to detaljno i stručno kao što znamo razradimo.

Otapalo se zove Propilen glikol (PG), a koristi se u otapanju propolisa za djecu,infuzijama, lijekovima, antifrizu itd. Nekih podataka sam već našao na int. karcogen nije, toksičan jest a u određenim količinama kao što je i sam alkohol 96%.
Imam neke bitnije dijelove iz teksta o PG Farmaceutskog fakulteta iz Beograda.
Ukratko dnevna dozvoljena doza PG je 25 mg/kg tt, a dolazi do trovanja ako se uzme više od 15g/kg tt.
Već sam malo što bi rekli nakiselio pa otapa već je dobio fajn žutu boju.
Još samo 1L=46,60KM
Gdje si nabavio

Jesuli iste proporcije i
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Samir »

Nabavio sam u apoteci humanoj, što se tiče omjera ili proporcije koliko sam ja skontao sve je isto kao i sa alkoholom samo još neznam u kojem procentu može otopit propolis.
Trenutno imam nešto sasvim malo propolisa za probu i već sam potopio, al sam malo dodao i vode da razblažim tako da sam dobio kao npr.75-80% Propilen glikol a na proljeće kad bude više svašta ću kombinovat dok ne dođem do najefikasnijeg.
Za sada samo znam da otapa i cijenu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la senad »

Propilen glikol je ustvari alkohol ,,rastvarač i produkt je alkohola

Nije mi jasno kako se može davati djeci

Gdje je ta apoteka :P
Ima li rok trajanja
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Samir »

Neznam dali je produkt alkohola, al znam da nema mirisa gotov kao voda samo što je malo gušći.
Apoteka je kao i ostale gotov sve u ul. Zlatnih Ljiljana u Srebreniku.
Ako si mislio na apoteku neznam :mrgreen: , al Propilen glikol ima rok 5 god.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la senad »

Samir je napisao/la:Neznam dali je produkt alkohola, al znam da nema mirisa gotov kao voda samo što je malo gušći.
Apoteka je kao i ostale gotov sve u ul. Zlatnih Ljiljana u Srebreniku.
Ako si mislio na apoteku neznam :mrgreen: , al Propilen glikol ima rok 5 god.
Hvala,, moram vidjet kada budem prolazo kroz Srebrenik da to kupim,,

Koliko najmanje se može kupiti :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Samir »

Ja sam kupio litar, e nisam pitao dali može manje al provjerim.
E vala mogu ti bolan i poslat po Abdulahu jedno 200ml za probu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la senad »

Samir je napisao/la:Ja sam kupio litar, e nisam pitao dali može manje al provjerim.
E vala mogu ti bolan i poslat po Abdulahu jedno 200ml za probu.
Bravo Abdulaha se nisam :mrgreen: .. Ova moja magistrica pharmacije zapisala je pa će provjerit oko tog,, Inače ja kod nje dobijem daleko jevtinije kada kupujem etanol.

Hajde pošalji i odmah izračunaj koliko je to novaca pa ću poslat povratno :P
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Stipo »

Glikoli nisu alkoholi. To su u stvari rastvarači masni su i nisu agresivni. Najpoznatiji glikol je etil glikol što je u stvari antifriz i on je otrovan nesmi se gutati. Iza njega slijedi butil glikol pa tek propil glikol. Za ova 2 zadnja glikola neznam puno ali koliko mi se čini da neke kreme za njegu tjela sadrže propil glikol. Sjećam se dok sam radio u tvornici boja i lakova da ako bi nekom radniku boja uletjela u lice i u oči da bi im u laboratoriji netko od tehničara ispirao oko propil glikolom. Svi glikoli se mješaju s vodom. Otapanje propolisa u propil glikolu me jako interesuje pa bi dobro bilo malo se više raspitati o tome.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Samir »

@Senade danas sam pitao Abdulaha dali prolazi pokraj tebe sve je uredu.
Sutra ću vidit snjim dali je tamo preko vikenda i poslat ću.
Pošto za sada nema više ona litra stara zaliha, al ona misli da se može to poručit i rekao sam da nam provjeri. Posle sam obišao sam par apoteka kad pitam blehnu u mene ko tele u šarena vrata i pitaju zašta se koristi.

@Stipo ja sam Propilen glikol razblažio sa vodom pa dobio sam otprilike sad 70-80% a ubacio sam jedan grumen propolisa nisam ništa sitnio, nakon 24 za čudo božije već je jako narandžasta i pošto je u grumenu vidim kako se je smanjio.

Morat ću čim stignem otić na kahvu u apoteku pošto smo dobri prijatelji i natenane porazgovarat, a ona ima kao magistarka farmacije pofajn staža.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Stipo »

Samire molim te raspitaj se kod te svoje apotekarke o propil glikolu dali je štetan i smije li se gutati, kako organizam reagira na njeg i ima li štetnih pojava. Znam da čovjekov organizam proizvodi glikole ali u malim količinama.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Samir »

Pošto na poslu imam više vremena čačkat naišao sam na jedan tekst od Farmaceutskog fakulteta iz Beograda i kako sam već i pisao ja sam shvatio da u određenim količinama jest toksičan a nije karcogen.
Evo Stipo link pa malo pročitajte tekst mislim da će biti malo jasnije http://supa.pharmacy.bg.ac.rs/courses/75/posts/504.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Stipo »

Hvala samire taj mi je podatak bio potreban.
Čitajući s toga linka znači kod čovjeka bi nastupili znakovi trovanja tek ako bi popio 1-1,5 lit propil glikola.
Ispada da je morska voda otrovnija o propil glikola.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Samir »

@ Stipo ja sam isto tako nekako skontao da je otrovan samo u većim količinama, a poznato nam je ako bi smo i alkohol 96% popili u tim količinama došlo bi do trovanja. S toga znajući u kojim količinama se unosi sa propolisom to je zanemarujuće.

@Senade uručio sam Abdulahu dolazi danas ili sutra.
Za pare neću da pitam, a i ti nemoj da pitaš biću :D ako pošalješ kilo meda :mrgreen:
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la senad »

Samir je napisao/la:@ Stipo ja sam isto tako nekako skontao da je otrovan samo u većim količinama, a poznato nam je ako bi smo i alkohol 96% popili u tim količinama došlo bi do trovanja. S toga znajući u kojim količinama se unosi sa propolisom to je zanemarujuće.

@Senade uručio sam Abdulahu dolazi danas ili sutra.
Za pare neću da pitam, a i ti nemoj da pitaš biću :D ako pošalješ kilo meda :mrgreen:
@samire probem je kod mene što nema pakova<nja po kilo meda :mrgreen:

Evo informacije!!! može se dobiti daleko povoljnije 1 kg oko 25 KM ,ali moraju naručiti nemaju na skladištu,
Ako ima zainteresovanih mogao bih naručiti .. MOram još malo da prođem kroz druge apoteke da vidim cijene.


Ovaj propil glikol se prodaje na kilograme,, neznam koja je specifična težina koliko iznosi litara 1 kg propil glukola.

Ako ima interesanata da bi kupili ovaj propil glikol javte se pa će mo naručiti,,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Samir »

To je extra povoljnije.
1l=1,03kg
Meni za sada je ovo i previše, jer sam u planu samo za sebe
malo pripremit.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Valjalo bi to. Pa, koliko se sjećam, i alkohol je tu negdje, a ponekad i skuplji. A može se, čini mi se, iskoristiti i za kreme. Ja sam zainteresovan. Možda i ja provjerim u apotekama (ako mi naumpadne) pa javim. Imam poseban dokument o kremama, tinkturama i sl., ali još nisam počeo detaljno proučavati, samo prekopirao maksimum (s interneta) pa velim: zatrebaće.
Pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la senad »

Samir je napisao/la:To je extra povoljnije.
1l=1,03kg
Meni za sada je ovo i previše, jer sam u planu samo za sebe
malo pripremit.
Ova razlika od 1:1.03 nije velika .

Nije samo dobro što ima rok trajanja ,, Dok je kod alkohola neograničeno
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Samir »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:Valjalo bi to. Pa, koliko se sjećam, i alkohol je tu negdje, a ponekad i skuplji. A može se, čini mi se, iskoristiti i za kreme. Ja sam zainteresovan. Možda i ja provjerim u apotekama (ako mi naumpadne) pa javim. Imam poseban dokument o kremama, tinkturama i sl., ali još nisam počeo detaljno proučavati, samo prekopirao maksimum (s interneta) pa velim: zatrebaće.
Pozdrav.
Pa kad dospiješ otkucaj koji nemoj da štediš prste.
Odgovorite