BeeVital Hive Clean

Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Ermin.ef. »

Ermin.ef. je napisao/la:Ja sam prije mjesec dana rojeve tretirao BeeVitalom bile su veoma visoke temperature iako sam ja to radio pred samu noc sto se tice varoe bilo je veoma malo po par komada a na nekima ni jedna. Prošle sedmice su nam u udruženju djelili cini mi se po 200 ml. BeeVitala i ja sam sinoc odlucio ponovo da pospem drustva jer se nocu temperatura dosta snižava i danas pred mrak kad sam otisao da dodam sirup pregedao sam opalu varou i moram reci da sam se iznenadio
kosnica 1 opalo 2
kosnica 2 opalo 27
kosnica 3 opalo 20
kosnica 4 opalo 8
i ono sto sam primjetio jeste da je ogroman broj pcela po unutrasnjim stranama jako izgledaju aktivne valjda ciste kosnicu ja cu ako Bog da politi jos dva puta u ovom mjesecu svako 7 do 8 dana da li cu tako pretjerati obzirom da imam namjeru tretirati i oksalnom kad za to dođe vrijeme?
Drugi dan stanje sljedece:
kosnica 1 opalo 3
kosnica 2 opalo 21
kosnica 3 opalo 6
kosnica 4 opalo 14
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Marin »

Nije to neka varoa , košnice su tek nabavljene ali evo dvojka ima skoro kao sve tri ostale -što ne znači da se taj odnos ne može i neće promjeniti . Pozz ..marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la lukaletunic »

šarić slavko je napisao/la:Pozdrav , pošto je visoka temperatura koju najavljuju i dalje dali je pogrešno da sačekam dok malo zahladi ili da koristim bee vital , čini mi se da neće brzo zahlađenje.
Slavko,nema se što čekati,cijeli osmi mjesec će bit vruć,ljetni tretman se ne smije odgađati,legla je sve manje i varoa je na pčeli i dok mi čekamo da zahladi sva varoa će biti na zimskom pčeli,znači naprijed :D
pozz....
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Marin »

Tako je Slavko ,
samo predlažem da se period skrati na max 5-6 dana pa ako bude opadalo onda dodati jedan tretman da se pokrije cijeli ciklus .Ja bi sebi radje išao dva blok tretmana 2 x2sa preskokom nego jedan put 1x3. u kontinuitetu.
Ne zaboravite još ima trutovskog legla a ono je zatvoreno od 8-9. dana do 23-24 dana ako se posmatra samo period zatvorenog legla kad je varoa sigurna i ništa je ne remeti osim nešto pare mravlje kiseline tko radi na taj način .., a na ovim vrućinama i malim vlagama to bi bio veliki šok.. POzz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

Kod mene je u prva dva polivanja varroa padala samo prva 3 dana dok kod trećeg polivanja samo u najjače zaraženim društvima padala je 5 dana.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
šarić slavko
Čita, piše dovoljno
Postovi: 83
Pridružen/a: 23 srp 2011, 14:43

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la šarić slavko »

Hvala na odgovoru i pozdrav .
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Marin »

Pozdrav svima ,
a molba za Stipu
Stipe ,
imam dosta pčelara koji me zvali , jučer sam i bio na zaista finim -ugodnim razgovorima sa grupom pčelara u Istočnoj Hecegovini koji me pitaju šta je bilo sa tobom , zašto se ugasila tvoja stranica kojom si otvorio ovu temu pa je to i izravni povod da te zamolim da aktiviraš stranicu i svoje rezultate u koje si uložio dosta truda te da iste po mogućnosti odradiš do kraja IX /2012.g (ažuriraš sa podacima koje imaš u pripremi - već odradjene )
a tada će proći i pune dvije godine od početka praćenja te će se moći posmatrati kao neki moritoring praćenja i konkretnijih pokazatelja za Beevital hive clean .(na korist svima) na prostorima šire regije ,
te da nije stajao kao relikvija tamo negdje na pultu -polici za što niko i ne zna šta bi i kako sa njim i ima li tko praktično iskustvo tu kod nas pa i šire .Ovako su mogli bar uporedjivati svoje i tvoje rezultate transparentno i javno.
Institucija koje bi to mogle odraditi na žalost nemamo a malo je volje i sredstva za to .

Dobro je, da je došlo vrijeme da imamo jedan dio već educiranih pčelara i da su to većinom mladji pčelari koji su vičniji internetu i da se može postaviti na police .
Jako si puno učinio na edukaciji i promjeni načina razmišljanja nekih pčelara - a mladjima odmah ukazao na jedan drugi put da se može pčelariti i bez amitraza kojeg smo i svi mi koristili.
( nekad je dolazilo i do zagrijanije situacije,ljutnje i manjih nesporazuma ,u svakom poslu je to normalno i to bi trebalo zaboravljati)
a djelimično sam upućen i znam sa koliko pčelara si imao i izravne korespodencije.
Moj razgovor sa većinom je počimao ili završavao " pogledaj Stipine stranice i komentare ".

Hvala ti u moje ime a nadam se da i oni dijele moje mišljenje .

Pozz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

Marine dobar si čovjek i zbog tebe na tvoj zahtjev na moj web vraćam stranice o BeeVital Hive Clean-u.
To mene košta samo minut posla.
Dobro je to sredstrvo i ti znaš zašto sam povukao BeeVital sa svojih stranica.
Samo radi tebe završit ću monitoring kojeg radim već treću godinu.
Bimex prom dao je zastupništvo PIP-u , a želi tebe zaobići da te bace u zapećak.
Ponašaju se kao maćeha. Odbacuju sve ono što si ti učinio na ovim prostorima na promociji BeeVitala. Svi bi željeli gotovom odraslom i još uglednom djetetu biti otac, a pravog ćaću ne žele spominjati.
Ti znaš da sam ja samovoljno učinio monitoring toga doista dobrog i ekološkog sredstva. Odradio sam na stotine sati rada i praćenja učinka djelovanja.
Cilj mi je bio da pčelarima pokažem nešto novo i da pčelari uđu u novu eru pčelarstva da pčelare na suvremen način bez trovanja sebe i pčela.
Ja sam doista doživio prilično kritika zbog BeeVitala. Bilo je i zategnutih situacija ali me veseli što je doista dosta naročito mladih pčelara slalo mi samo riječi pohvale i podrške. Zbog svega dobroga i tih dobrih ljudi ja sam pisao sve one silne tekstove o BeeVitalu ne obazirući se na ružne riječi.
Nisam ništa izmislio. Pisao sam samo stvarno stanje i sve je to lijepo dokumentirano u mom pčelarskom rokovniku. Sve su zabilješke kronološki zapisane po datumu.
Samo zbog tebe dok se misliš baviti plasmamom BeeVitala moji napisani tekstovi na mom webu ostat će. U svakom drugom slučaju neka gospoda iz Zagreba plate reklamu onako kako se plaćaju reklame na internetu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la sahista »

Bravo Stipo.I ja bih tako uradio.
Nama koji koristimo BeeVital jos uvjek je potrebna pomoc,tako da tvoja istrazivanja na tom polju zaista pomazu u daljem radu.
Na srecu,kod kolega nema puno Varroe.Kod mene nije tako.Izvrsio sam jedno polivanje,na nekim drustvima otpalo je i do 100-njak,komada.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la medonosa »

Marin je napisao/la:Pozdrav svima ,
a molba za Stipu
Stipe ,
imam dosta pčelara koji me zvali , jučer sam i bio na zaista finim -ugodnim razgovorima sa grupom pčelara u Istočnoj Hecegovini koji me pitaju šta je bilo sa tobom , zašto se ugasila tvoja stranica kojom si otvorio ovu temu pa je to i izravni povod da te zamolim da aktiviraš stranicu i svoje rezultate u koje si uložio dosta truda te da iste po mogućnosti odradiš do kraja IX /2012.g (ažuriraš sa podacima koje imaš u pripremi - već odradjene )
a tada će proći i pune dvije godine od početka praćenja te će se moći posmatrati kao neki moritoring praćenja i konkretnijih pokazatelja za Beevital hive clean .(na korist svima) na prostorima šire regije ,
te da nije stajao kao relikvija tamo negdje na pultu -polici za što niko i ne zna šta bi i kako sa njim i ima li tko praktično iskustvo tu kod nas pa i šire .Ovako su mogli bar uporedjivati svoje i tvoje rezultate transparentno i javno.
Institucija koje bi to mogle odraditi na žalost nemamo a malo je volje i sredstva za to .

Dobro je, da je došlo vrijeme da imamo jedan dio već educiranih pčelara i da su to većinom mladji pčelari koji su vičniji internetu i da se može postaviti na police .
Jako si puno učinio na edukaciji i promjeni načina razmišljanja nekih pčelara - a mladjima odmah ukazao na jedan drugi put da se može pčelariti i bez amitraza kojeg smo i svi mi koristili.
( nekad je dolazilo i do zagrijanije situacije,ljutnje i manjih nesporazuma ,u svakom poslu je to normalno i to bi trebalo zaboravljati)
a djelimično sam upućen i znam sa koliko pčelara si imao i izravne korespodencije.
Moj razgovor sa većinom je počimao ili završavao " pogledaj Stipine stranice i komentare ".

Hvala ti u moje ime a nadam se da i oni dijele moje mišljenje .

Pozz Marin
Pozdrav Marine,ova statistika koju vodi Stipo o Bee Vitalu i obaranju varoe je spekulativna,bila bi potpuna,kada bi se usporedile brojke najezde Varoe na podrucju FBiH ( ona postoji samo je treba pronaci) i pada oborene varoe Bee Vitalom,onda bi imali procenat obaranja varoe Bee Vitalom,ovako, ne da umanjujem neciji trud i rad i uspjeh, su samo nagadjanja i spekulacije!Pozdrav Medonosa!
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Ermin.ef. »

Ja sam danas nekako ostao zacudjen najezdom varoe, moja cetiri roja tri puta ovog ljeta sam tretirao BeeVitalom, jucer mi je bio treci tretman u augustu to je 9 polivanja ukupno, znaci 1-og. zatim 8-og. i 16-tog. augusta navest cu samo broj opale varoe u prvom danu a opadala je jos nekoliko dana.

01.08.2012
kosnica 1 opalo 2
kosnica 2 opalo 27
kosnica 3 opalo 20
kosnica 4 opalo 8

08.08.2012
kosnica 1 opalo 40
kosnica 2 opalo 45
kosnica 3 opalo 30
kosnica 4 opalo 37

16.08.2012
kosnica 1 opalo 157
kosnica 2 opalo 160
kosnica 3 opalo 70
kosnica 4 opalo 120

Ovo danas me je stvarno iznenadilo otkud tolika varoa i to jos u porastu ja bih stvarno volio da ostanem na ekoloskim sredstvima i da uopste ne koristim otrove a sad me je vec strah i razmisljam da u narednom mjesecu zadimim nekim otrovom. Koliko se uopšte moze puta polivati BeeVitalom moze li on kako nastetiti npr. matici ako u njemu ima oksalne kiseline ima li neki prag koliko matica moze podnijeti toga jer svakako namjeravam koristiti i oksalnu kad ne bude legla da im tad ne bude previse? sta mislite o tome?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

Ermin.ef. je napisao/la:Ja sam danas nekako ostao zacudjen najezdom varoe, moja cetiri roja tri puta ovog ljeta sam tretirao BeeVitalom, jucer mi je bio treci tretman u augustu to je 9 polivanja ukupno, znaci 1-og. zatim 8-og. i 16-tog. augusta navest cu samo broj opale varoe u prvom danu a opadala je jos nekoliko dana.

01.08.2012
kosnica 1 opalo 2
kosnica 2 opalo 27
kosnica 3 opalo 20
kosnica 4 opalo 8

08.08.2012
kosnica 1 opalo 40
kosnica 2 opalo 45
kosnica 3 opalo 30
kosnica 4 opalo 37

16.08.2012
kosnica 1 opalo 157
kosnica 2 opalo 160
kosnica 3 opalo 70
kosnica 4 opalo 120

Ovo danas me je stvarno iznenadilo otkud tolika varoa i to jos u porastu ja bih stvarno volio da ostanem na ekoloskim sredstvima i da uopste ne koristim otrove a sad me je vec strah i razmisljam da u narednom mjesecu zadimim nekim otrovom. Koliko se uopšte moze puta polivati BeeVitalom moze li on kako nastetiti npr. matici ako u njemu ima oksalne kiseline ima li neki prag koliko matica moze podnijeti toga jer svakako namjeravam koristiti i oksalnu kad ne bude legla da im tad ne bude previse? sta mislite o tome?
Nije to puno varroe oko max 200 komada. Mislim da će je opasti u narednom periodu još toliko. Sve ispod 1000 nije puno.
To što svakim sljedećim tretmanom opada sve više je razlog zbog povećanja koncentracije sredstva.
Vjerovatno bi je opalo prvim polivanjem više da nisu još uvjek previsoke temperature. U svakom slučaju nadaj se u sljedećih mjesec dana da će opasti u produženom djelovanju još toliko varroe. Onda u završnom tretmanu kada nestane legla vidjet ćeš neće je biti tako mnogo.
Prosjek ispod 400 varroa je odličan rezultat. Na 400 varroa možeš računati da je oštećeno samo oko 100 pčelinjih larvi, a to je zanemarivo na količinu pčelinjeg društva. Poslje izlaska legla pčele nisu oštećene jer je varrou odmah oborio BeeVital i nije im dao priliku.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Marin »

Pozdrav Marine,ova statistika koju vodi Stipo o Bee Vitalu i obaranju varoe je spekulativna,bila bi potpuna,kada bi se usporedile brojke najezde Varoe na podrucju FBiH ( ona postoji samo je treba pronaci) i pada oborene varoe Bee Vitalom,onda bi imali procenat obaranja varoe Bee Vitalom,ovako, ne da umanjujem neciji trud i rad i uspjeh, su samo nagadjanja i spekulacije!Pozdrav Medonosa!

Medonosa , nikakav cilj Stipina početka vodjenja evidencije nije bio da to bude kakvo relevantno istraživanje .Ovako je iz kontakata sa Stipom počelo praćenje i on je samo uredno bilježio ono što je vidio kod sebe i ponekad bi se dolazilo u nedoumicu šta je a šta nije i koja bi objašnjenja bila.
Što se tiče postojanja najezde Varoe na području FBIH daleko smo mi od tog .(niti to postoji niti se može pronaći.bar ja ne znam ).Mislim da Stipina stranica nije nagadjanja i špekulacije već praktična primjena i praćenje po nekom svom metodu koji je on izabrao.
Metod nije unaprijed razradjivan da bi to bilo relevantno i za druge i da su to nekakvi dokazi za efikasnost preparata ovo je njegovo iskustvo i kao takvo samo koliko je moguće uredno zabilježeno.
Puno puta sam od naših predstavnika i poznanika tražio kontakte i asocijacije pčelara - nažalost ni to nema . Ako govorim neistinu lako me se može demantirati sa javnim spiskom to nije nikakva tajna . Uzmite bilo koji pčelarski kalendar iz RS pa i ovaj za 2012/2013 koji je tek izišao ima sve koje udruženje , adresa predsjednik kontakt i masu drugih podataka za asocijacije pčelara.
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la senad »

Ermin.ef. je napisao/la:Ja sam danas nekako ostao zacudjen najezdom varoe, moja cetiri roja tri puta ovog ljeta sam tretirao BeeVitalom, jucer mi je bio treci tretman u augustu to je 9 polivanja ukupno, znaci 1-og. zatim 8-og. i 16-tog. augusta navest cu samo broj opale varoe u prvom danu a opadala je jos nekoliko dana.
Pogrešno radite . Možda bih mogao razumjeti zato što je početak pa se nezna stanje pčelinjih zajednica.

Nema potrebe da se pčele toliko polijevaju ( devet puta ) kada nema efekta.

Svi koji su radili oksalnu kiselinu u novembru/decembru mirni su do avgusta kad treba otpočeti sa ostranjivanjem varoe sa pčela i tada počinje procees pa neka s e onda dogura i na 9 ako treba,a uvjeren sam da ne treba.

Nema nikakvog učinkaa očekutjete da ste riješili varou i dobiijet iznaneđenje da varroa počne padat nakon devetog polivanja .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:
Pogrešno radite . Možda bih mogao razumjeti zato što je početak pa se nezna stanje pčelinjih zajednica.

Nema potrebe da se pčele toliko polijevaju ( devet puta ) kada nema efekta.

Svi koji su radili oksalnu kiselinu u novembru/decembru mirni su do avgusta kad treba otpočeti sa ostranjivanjem varoe sa pčela i tada počinje procees pa neka s e onda dogura i na 9 ako treba,a uvjeren sam da ne treba.

Nema nikakvog učinkaa očekutjete da ste riješili varou i dobiijet iznaneđenje da varroa počne padat nakon devetog polivanja .
Sva polivanja sa BeeVital Hive Clean imaju svoj efekat i svrhu.
Ja sam objavio grafike stanja varroe kada se ne radi nikakav tretman.
Treba li čekati vrhunac razvoja varroe i otpočeti tretmane krajem Avgusta i početkom Septembra.
Ja mislim da varrou treba stalno kroz cijelu godinu držati na malom broju.
slika
Ova dole grafika pokazije stanje varoe pod djelimičnim cjelogodišnjim tretmanom sa BeeVitalom urađenim sa 5 polivanja.
Dobro vidi tabelu.
slika
Razlika je očita. Ako netko želi da u Septembru ima toliko varroe da društvu prijeti kolaps poslušat će Senade tvoj savjet i tek u Avgustu i Septembru otpočet će sa tretmanima protiv varroe da bi završio sa oksalnom.
Baš tako kako ti preporučuješ ljudi i rade i stalno iz godine u godinu imaju gubitke isključivo od varroe.
Pčelari su uvidjeli da je između ta dva tretmana potrebno izvršiti još neke akcije za suzbijanje varroe pa su uveli izrezivanje trutovskih građevnjaka pa su dodali i ljetni tretman timolom ili mravljom kiselinom. Da bi zatim u Septembru dimili po nekoliko puta i na kraju završili oksalnom kiselinom.
Zbroji koliko je to tretmana i zahvata kroz godinu. Najgore od svega što baš u ovo vrijeme otpočinju dimljenje i dime li dine svako par dana.
Znam neke koji zadime i 18 puta kroz godinu i prodaju med kao med sa odličnom kvalitetom. Ljudi im vjeruju i kupuju i hvale da je bolji od mog.
To na stranu.
Ja kada sam čuo da BeeVital Hive clean nudi uspješan cjelogodišnji tretman i da je na biološkoj bazi odmah sam ga prihvatio sa nevjericom pod sumnjom dali je to moguće i ispalo je da je zaista tako.
Sve što sam napisao rezultat je moga usputnog rada jer sam nastojao da proizvodim med, propolis, polen i da razrojavam društva, da pčele selim sa paše na pašu jednom riječju to je svakodnevno iskustvo u borbi protiv varroe jednog pčelara a ne neki osmišljen naučni rad u laboratorijskim uvjetima.
Svi moji izvještaji su bili iz prve ruke sa terena jednog proizvodnog pčelinjaka.
Rezultati su ispali onakvi kakvi jesu i ja sam zadovoljan.
Dao sam i napisao bezbroj komentara ne u svrhu promocije BeeVitala nego u svrhu promocije ekološkog pčelarstva. Većina pčelara je razumjelo moju namjeru i kao rezultat moga rada i zalaganja objavio sam moje iskustvo o primjeni BeeVitala u knjigi "Pčelarski kalendar za pčelarsku 2012/ 2013 godinu".
slika
Na stranici 182 do 186 pod nazivom MOJA ISKUSTVA SA BEEVITALOM
slika
Tko hoće da pročita šta sam napisao neka kupi ovu knjigu.
Ja doista o BeeVitalu na ovom forumu nemam šta više pisati jer doista puno sam toga napisao.
Ne želim da me se više napada kao promotora nekog po nekima sumnjivog sredstva u svrhu nečije propagande i zarade.
Ja sam na ekološki način riješio svoj problem sa varrom. Tko hoće da mi vjeruje neka radi kao i ja. Ako mu nešto nije jasno neka me kontaktira moji podatci su javni na internetu. Ja se ničega ne stidim i ne bojim po tom pitanju. Sa svima sam iskren, dobronamjeran i tolerantan. Tko sumnja u mene i moje izjave neka radi po svom nahođenju ali neka me ne napada bez osnove.
Medno pčelarima.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:
senad je napisao/la:
Pogrešno radite . Možda bih mogao razumjeti zato što je početak pa se nezna stanje pčelinjih zajednica.

Nema potrebe da se pčele toliko polijevaju ( devet puta ) kada nema efekta.

Svi koji su radili oksalnu kiselinu u novembru/decembru mirni su do avgusta kad treba otpočeti sa ostranjivanjem varoe sa pčela i tada počinje procees pa neka s e onda dogura i na 9 ako treba,a uvjeren sam da ne treba.

Nema nikakvog učinkaa očekutjete da ste riješili varou i dobiijet iznaneđenje da varroa počne padat nakon devetog polivanja .
Sva polivanja sa BeeVital Hive Clean imaju svoj efekat i svrhu.
Ja sam objavio grafike stanja varroe kada se ne radi nikakav tretman.
Treba li čekati vrhunac razvoja varroe i otpočeti tretmane krajem Avgusta i početkom Septembra.
Ja mislim da varrou treba stalno kroz cijelu godinu držati na malom broju.
slika
Ova dole grafika pokazije stanje varoe pod djelimičnim cjelogodišnjim tretmanom sa BeeVitalom urađenim sa 5 polivanja.
Dobro vidi tabelu.
slika
Razlika je očita. Ako netko želi da u Septembru ima toliko varroe da društvu prijeti kolaps poslušat će Senade tvoj savjet i tek u Avgustu i Septembru otpočet će sa tretmanima protiv varroe da bi završio sa oksalnom.
Baš tako kako ti preporučuješ ljudi i rade i stalno iz godine u godinu imaju gubitke isključivo od varroe.
Pčelari su uvidjeli da je između ta dva tretmana potrebno izvršiti još neke akcije za suzbijanje varroe pa su uveli izrezivanje trutovskih građevnjaka pa su dodali i ljetni tretman timolom ili mravljom kiselinom. Da bi zatim u Septembru dimili po nekoliko puta i na kraju završili oksalnom kiselinom.
Zbroji koliko je to tretmana i zahvata kroz godinu. Najgore od svega što baš u ovo vrijeme otpočinju dimljenje i dime li dine svako par dana.
Znam neke koji zadime i 18 puta kroz godinu i prodaju med kao med sa odličnom kvalitetom. Ljudi im vjeruju i kupuju i hvale da je bolji od mog.
To na stranu.
Ja kada sam čuo da BeeVital Hive clean nudi uspješan cjelogodišnji tretman i da je na biološkoj bazi odmah sam ga prihvatio sa nevjericom pod sumnjom dali je to moguće i ispalo je da je zaista tako.
Sve što sam napisao rezultat je moga usputnog rada jer sam nastojao da proizvodim med, propolis, polen i da razrojavam društva, da pčele selim sa paše na pašu jednom riječju to je svakodnevno iskustvo u borbi protiv varroe jednog pčelara a ne neki osmišljen naučni rad u laboratorijskim uvjetima.
Svi moji izvještaji su bili iz prve ruke sa terena jednog proizvodnog pčelinjaka.
Rezultati su ispali onakvi kakvi jesu i ja sam zadovoljan.
Dao sam i napisao bezbroj komentara ne u svrhu promocije BeeVitala nego u svrhu promocije ekološkog pčelarstva. Većina pčelara je razumjelo moju namjeru i kao rezultat moga rada i zalaganja objavio sam moje iskustvo o primjeni BeeVitala u knjigi "Pčelarski kalendar za pčelarsku 2012/ 2013 godinu".
slika
Na stranici 182 do 186 pod nazivom MOJA ISKUSTVA SA BEEVITALOM
slika
Tko hoće da pročita šta sam napisao neka kupi ovu knjigu.
Ja doista o BeeVitalu na ovom forumu nemam šta više pisati jer doista puno sam toga napisao.
Ne želim da me se više napada kao promotora nekog po nekima sumnjivog sredstva u svrhu nečije propagande i zarade.
Ja sam na ekološki način riješio svoj problem sa varrom. Tko hoće da mi vjeruje neka radi kao i ja. Ako mu nešto nije jasno neka me kontaktira moji podatci su javni na internetu. Ja se ničega ne stidim i ne bojim po tom pitanju. Sa svima sam iskren, dobronamjeran i tolerantan. Tko sumnja u mene i moje izjave neka radi po svom nahođenju ali neka me ne napada bez osnove.
Medno pčelarima.
Stipo vidim da asociras na moju izjavu Marinu,niko tebe ne napada,ja sam napisao samo da bi bilo pozeljno usporediti statistiku invazije Varoe na podrucje BiH (ONA POSTOJI SAMO JE TREBA PRONACI)i broj opale varoe u tretiranju bee vitalom,tada bi imali neki procenat obaranja varoe bee vitalom!Kao promotor eko pcelarstva si onda trebao pisati u temi eko pcelarstvo a ne bee vital,temi jeli tako?Kako kaze Ekrem,Jedini lijek protiv istine je,pomiriti se sa njom!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la senad »

Stipo izgleda nisi dobro pročito ono šta sam napiso pa ću ponoviti:
senad je napisao/la:Svi koji su radili oksalnu kiselinu u novembru/decembru mirni su do avgusta kad treba otpočeti sa ostranjivanjem varoe sa pčela i tada počinje procees pa neka s e onda dogura i na 9 ako treba,a uvjeren sam da ne treba.
Ja nisam napisao da treba otpočet u septembru kao što si naveo več da su mirni do avgusta kada treba otpočet. Ovaj tvoj torpedo na mene nije uredu jer jednostavo ja to nisam rekao i dobro se razumije šta sam napisao. Optužbe na moj račun jednostavno ne stoje!!!!
stipo je napisao/la:Razlika je očita. Ako netko želi da u Septembru ima toliko varroe da društvu prijeti kolaps poslušat će Senade tvoj savjet i tek u Avgustu i Septembru otpočet će sa tretmanima protiv varroe da bi završio sa oksalnom.
Baš tako kako ti preporučuješ ljudi i rade i stalno iz godine u godinu imaju gubitke isključivo od varroe.
NA koji način pčelari sebi prave gubitak ja ne znam ali znam sigurno jedno da ovo što sam napisao da je to rezultat dugogodišnje prakse na vlastitom pčelinjaku i to uglavnom 100 pčelinjih zajednica. NIje nikakvo hlupanje napamet niti preporuka da bi neko ostao bez pčela ,

Istina radio sam sa dimom i to od 1.8 tri x i četvrti tamo gdje treba nikada nisam radio 18x dimljenje jer nemam potrebe , zatim odradim oksalnu u novembru i miran do iduće godine 1.8 .
Kavi su moji gubici ? Kreću se u granicama optimalnog za jedan ovakav pčelinjak od 100 pčelinjih zajednica uglavnom je top oko 5% raniji godina nisam imao ni gubitaka .Od 5% gubitaka, 3% odnosi se na hranu a ne na VARROU .

Prošlu godinu i ovu radim sa vlastim sredstvo , znači bez dima i moja je preporuka opet ista ,

Što se tiče grafikona neću ništa reći da ne bude u kontru udera, , Ranije sam već rekao da je beevital dobro smućkan i daje prihvatljiv . Nikada nisam Stipo rekao da friziraš svoje podatka kao što mi sada namećeš,,ja to jednostavno nisam nikada rekao , Ako si pratio pisanje čak sam rekao dati se divim što imaš snage tolika brojanja vršiti!

Ako kažem da je nepotrebno 9x polivati u periodu kada jednostavno nema prijetnje od VARROE to neznači da imam nešto protiv tebe i tvog rada .

Da ponovim, ono što sam rekao nije nasumice rečeno već je to rezultat dugogodišnjeg rad u borbi protiv varroe na vlastiom pčelinjaku sa 100 pčelinjih zajednica , Ko želi da poliva neka poliva i 20x meni to ne igra ulogu ,. Ja sam sebe našao i svojim mezimicama ponudio EKOLOŠKO sredstvo .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

Senade nisam napao tebe nego sam samo spomenuo da se ne slažem sa tvojom izjavom da ako se dobro odradi u oktobru sa oksalnom da je pčelar miran do iduće godine do avgusta i septembra. Ti kada nemaš gubitaka vjerovatno si pedantan i uredan da se toliko potrudiš da svoje pčele u potpunosti očistiš od varroe i kao takve većinom uredno prezime. Međutim nisu svi pčelari toliko uredni i brižni niti imaju nadzora nad varom. Prvo što svi pčelari nemaju AV podnice pa su prinuđeni tretmane odraditi na pamet na slijepo. Često ti standardni tretmani u svim košnicama ne završe dobro. Pogotovo ne završe dobro u košnicama koji su inkubatori varroe. Nekoliko inkubatora varroe koji su uspjeli prezimiti su veliku izvor i rasadnik varroe u idućoj sezoni.
Tako da sva društva u kojima je prezimilo više od 50 varroa krajem Avgusta ulaze u kolaps. Ona društva u kojima je prezimilo par stotona varroa u kolaps ulaze prije Avgusta i njih tada nikakav tretman ne može spasiti taman da taj tretman uništi sve i do jednu varrou jer društvo je dobilo niz drugih bolesti i poslije umire bez varroe. Imajući to u vidu ja sam odmah reagirao i rekao da se ne slažem sa tvojom tvrdnjom jer pčelari se bore koliko znaju i umiju, a ti ih umiruješ da mogu biti mirni do Avgusta i Septembra i dovodiš u iskušenje. Mnogo pčelara misli da su zadnjim tretmanom uništili varrou i da je nemaju pa se iduće sezone opeku sa velikim gubitcima. Nije im jasan razlog gubitaka jer su uvjereni da su sa oksalnom dobro odradili završni tretman.
Iduće sezone varrou tuku svim i svačim. Zamisli se dobro dali si im ti u tome pomogao svojim tvrdnjama. Pojedinci će te poslušati i vidjeti da si u pravu, ali gro pčelara će se prevariti. Ja isto vjerujem da si ti u pravu ali u globalu za širi krug pčelara ne preporučam takvu praksu. Opet napominjem da malo pčelara zna koliko im u košnicama pri ulasku u zimu ima varroe.
Senade ostali tekst koji sam naveo u prošlom postu nije upućen tebi i tvoje negodovanje neću komentirati.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la sahista »

Senade,prvi put cujem da si radio i sa dimom.Neka si,nije zabranjeno.
Meni nije jasno da vecini kolega koji uopse ne KORISTE BeeVital,to srestvo najvise smeta. :shock:
Sramota.
Stipo i Marine,ja vam se zahvaljujem za sve uluzeno vrijeme koje ste odvojili za racunarom da me naucite koristi BeeVital.Bilo je tu mnogo sati pisanje.Vrijedilo je.Hvala vam.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

medonosa je napisao/la: Stipo vidim da asociras na moju izjavu Marinu,niko tebe ne napada,ja sam napisao samo da bi bilo pozeljno usporediti statistiku invazije Varoe na podrucje BiH (ONA POSTOJI SAMO JE TREBA PRONACI)i broj opale varoe u tretiranju bee vitalom,tada bi imali neki procenat obaranja varoe bee vitalom!Kao promotor eko pcelarstva si onda trebao pisati u temi eko pcelarstvo a ne bee vital,temi jeli tako?Kako kaze Ekrem,Jedini lijek protiv istine je,pomiriti se sa njom!
Točno tako zagovornik sam ECO pčelarstva. U postu si se obratio Marinu ali si spomenuo moje ime. Prvo sam sačekao Marinov odgovor pa sam ja to malo obrazložio.
Za naučni rad treba novca i znanja ali nekad i volonterski rad zna donjeti dobre rezultate.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la:Senade,prvi put cujem da si radio i sa dimom.Neka si,nije zabranjeno.
Meni nije jasno da vecini kolega koji uopse ne KORISTE BeeVital,to srestvo najvise smeta. :shock:
Sramota.
Stipo i Marine,ja vam se zahvaljujem za sve uluzeno vrijeme koje ste odvojili za racunarom da me naucite koristi BeeVital.Bilo je tu mnogo sati pisanje.Vrijedilo je.Hvala vam.
Pozdrav.
Šahista a ko to nije koristo dim, Taj dim se koristi i kod tebe i u njemačkoj ,i u austrii i oni koji koriste beevitla itd.

JA nikada nisam krio da sam koristio dim i nikada neću toliko vikati na taj dim dok se koristi kako treba. Svojevremeno sam nudio opkladu onim koji kude dim a isti su bili na dimu da ako nađu tragove amitraza u mom medu dajem cijeli pčelinjak i više se neću baviti pčelarstvom.

Došao sam na taj stupanj hvala Bogu da imam vlastito sredstvo koje je meni bolje od beevitala jer bolje radi na višim temperaturama a uz to je i jevtinije. Nemam potrebe da polivam 9x i jako sam zadovoljan sa mojim pčelicama vjerujem i one samnom.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

sahista je napisao/la:Senade,prvi put cujem da si radio i sa dimom.Neka si,nije zabranjeno.
Meni nije jasno da vecini kolega koji uopse ne KORISTE BeeVital,to srestvo najvise smeta. :shock:
Sramota.
Stipo i Marine,ja vam se zahvaljujem za sve uluzeno vrijeme koje ste odvojili za racunarom da me naucite koristi BeeVital.Bilo je tu mnogo sati pisanje.Vrijedilo je.Hvala vam.
Pozdrav.
Nema na čemu kolega. Drago mi je da smo ti pomogli.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Senade nisam napao tebe nego sam samo spomenuo da se ne slažem sa tvojom izjavom da ako se dobro odradi u oktobru sa oksalnom da je pčelar miran do iduće godine do avgusta i septembra. Ti kada nemaš gubitaka vjerovatno si pedantan i uredan da se toliko potrudiš da svoje pčele u potpunosti očistiš od varroe i kao takve većinom uredno prezime. Međutim nisu svi pčelari toliko uredni i brižni niti imaju nadzora nad varom. Prvo što svi pčelari nemaju AV podnice pa su prinuđeni tretmane odraditi na pamet na slijepo. Često ti standardni tretmani u svim košnicama ne završe dobro. Pogotovo ne završe dobro u košnicama koji su inkubatori varroe. Nekoliko inkubatora varroe koji su uspjeli prezimiti su veliku izvor i rasadnik varroe u idućoj sezoni.
Tako da sva društva u kojima je prezimilo više od 50 varroa krajem Avgusta ulaze u kolaps. Ona društva u kojima je prezimilo par stotona varroa u kolaps ulaze prije Avgusta i njih tada nikakav tretman ne može spasiti taman da taj tretman uništi sve i do jednu varrou jer društvo je dobilo niz drugih bolesti i poslije umire bez varroe. Imajući to u vidu ja sam odmah reagirao i rekao da se ne slažem sa tvojom tvrdnjom jer pčelari se bore koliko znaju i umiju, a ti ih umiruješ da mogu biti mirni do Avgusta i Septembra i dovodiš u iskušenje. Mnogo pčelara misli da su zadnjim tretmanom uništili varrou i da je nemaju pa se iduće sezone opeku sa velikim gubitcima. Nije im jasan razlog gubitaka jer su uvjereni da su sa oksalnom dobro odradili završni tretman.
Iduće sezone varrou tuku svim i svačim. Zamisli se dobro dali si im ti u tome pomogao svojim tvrdnjama. Pojedinci će te poslušati i vidjeti da si u pravu, ali gro pčelara će se prevariti. Ja isto vjerujem da si ti u pravu ali u globalu za širi krug pčelara ne preporučam takvu praksu. Opet napominjem da malo pčelara zna koliko im u košnicama pri ulasku u zimu ima varroe.
Senade ostali tekst koji sam naveo u prošlom postu nije upućen tebi i tvoje negodovanje neću komentirati.
Stipo opet krivi navodi;

OK u novembru tj . period kada nema legla

NIje septembar već do avgusta.

Ovo nije uredu da navodiš jer nisam tako napisao i onajko čita samo tvoje postove steći će dojam da ja nešto tu namjerno radim!

Iz moje dugogidšnje prakse izvodim zaključke to je tako upraksi nije ništa izmišljno.

Svi koji odrade tretman OK u novembru tj periodu kada nema legla mirni su do avgusta, ovo podrazumjeva da su odradili ljetni tretman ( od 1.8. ) kavlitetno da li dimom ili nekim drugim sredstvom 3 ili 4 x u razmacima od po 7-10 dana . ako se pojave neki inkubatori može ići i 5-ti put ili 9x beevitlaom ali ništa prije 1.8 ne treba .

Znači, Stipo ako treba politi beevitalom 9x neka to krene od 1.8 pa dok varroe sve ne potuši a sva polivanje poslije OK u periodu kada nema legla do 1.8. ili do 20.7. su suvišna.

Obzirom da ima vlastito sredstvo sredstvo ,jevtino imam komocije da radim i ta dodatna polivanja, ako uočim da to fercera rado ću iznijet stav da sam bio u krivu .

Slijedeća stvar ; prije mjesec dana u razgovoru spomenu se da je odrađen cijeokupni godišnji tretman beevitalom po preporuci i pitanje glasi ovako , da li da još krenem sa dimom ili da ništa neradim do oksalne kiseline. Ovim načinom je čista propast sa tom preporukom jer je sve rađeno kada varoa i nije tako opasna a obustalja se tretman kada varroa ima uspon. Nema logike!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:
Slijedeća stvar ; prije mjesec dana u razgovoru spomenu se da je odrađen cijeokupni godišnji tretman beevitalom po preporuci i pitanje glasi ovako , da li da još krenem sa dimom ili da ništa neradim do oksalne kiseline. Ovim načinom je čista propast sa tom preporukom jer je sve rađeno kada varoa i nije tako opasna a obustalja se tretman kada varroa ima uspon. Nema logike!
Ako pogledaš ovu donju grafiku. Tu grafiku nisam napamet postavio to je prenos podataka sa mojih zabilješki i ispala je takva grafička slika. Kako sam podatke prenosio na grafiku to je jedna posebna metoda proračuna unazad koja je točna gotovo 100%. Na njoj se vidi da se prijašnjim tretmanom se sprečava uspon varroe. Prosječno na 11 društava maksimalno dođe do 400 varroa uključujući i inkubaror u prosjek. Zašto prvo čekati da se varroa razvije i ošteti nekoliko hiljada pčela pa je tek onda tretirati. Na prvoj tabeli se vidi u osmom mjesecu veliki porast varroe. To je postavljeno po srednjoj vrijednosti porasta varroe koja se događa baš u to vrijeme. Međutim taj nagli porast varroe može se desiti i ranije još krajem sedmog mjeseca i da nastupi kolaps pa nam se u osmom mjesecu desi za neka društva uzaludan tretman jer smo zakasnili. Ako BeeVitalom odradimo 3 do 4 polivanja u sedmom mjesecu on pod kontrolom varrou drži cijeli mjesec i još 40 i više dana i neda joj jaki porast. Tako prođe osmi mjesec i uđe mu deveti pa varroa počinje lagano rasti ali legla je sve manje i dok izađe prva generacija varroe već je deseti mjesec kada ima vrlo malo legla tada sam varrou polio ponovo i praktično je dokrajčio. Uskoro nestaje legla i dolazi završni tretman tada je varroe bilo vrlo malo.
Međutim takvo nešto druga sredstva nemaju. Ako smo pčele tretirali drugim sredstvom u sedmom mjesecu. Bilo kojim drugim sredstvom osim BeeVitala. Može to biti mravlja kiselina ili apiquard ili listići fluvalinata ili dimovi ili ne znam šta se još ne koristi varroa nakon jedne ili dvije generacije ponovo kreće velikim razvojem. Ubrzo umjesto u osmom mjesecu u devetom mjesecu ponovo imamo varroe ko u priči. Jedino BeeVital pored toga što obara varrou duži period remeti njen razvoj. To je razlog što on postiče nagon za čišćenjem i što BeeVital na dugoživućim pčelama ostaje dugo čak više od 60 dana i svaka varroa koja dotakne tu pčelu biva ošamućema i pčele je lakše love. Kod ljetnih pčela jer one žive kraće BeeVital djeluje kraće vrijeme jer te pčele kraće žive. Uloga proljetnog tretmana da obori varroe koje su se razvile u drugom i trećem mjesecu i da kod pčela podigne nagon za čišćenje i da smanjuje razvoj varroe u sledećih 40 dana.
Djelovanje BeeVitala je kompleksno i teško razumljivo i po tome se razlikuje od svih drugih sredstava.
U sedmom mjesecu počinju se rađati dugoživuće pčele čak oko 30 % tih pčela nastalo je tada i to je još jedan razlog zašto baš tada treba tretirati sa BeeVitalom, a ne sa dimovima. Treba omogućiti da što više dugo živućih pčela ostane ne oštećeno od varroe.
Ja ne govorim o tretmanima sa drugim sredstvima ni o kombinaciji drugih sredstava i BeeVitala. Govorim isključivo samo o BeeVitalu jer on je poseban.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolege jedan mali dodatak koji bude cesto zaboravljen
a to je da nikad neznamo stanje pcela kod okolnih pcelara.
Poseban akcent bih stavio na trutove[lutalice] ako znamo
koliki put znaju da prebrode i usput[prenose zarazu VAROU].
Bilje je sprijeciti nego lijeciti.
MK
Odgovorite