Uzgoj mladih matica

dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

@IZET
Punohvala bitne su mi bile te neke dodatne informacij da znam sto ciniti, jer kako su najavili ove kise ce biti najmanje jos par dana a planiram nukleus prebaciti u veliku kosnicu ali haman da nema nista od toga jos dok sunce ne usija, upravo iz razloga promjena temperature..
Hvala Izete, javim sta se desilo sa nukleusom...
POzdrav
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro došao na forum Dr-Kong, pozdravljam te iz daleke Istre!
Potpisujem ono što je Izet rekao, a da lakše upamtiš, matici do potpune zrelosti (pronošenja jaja) treba od 20÷30 dana maksimum. Iza 30-tog dana ako se matica ne uspije spariti, i ako izleti nakon toga na "svadbeni let", ona više trutovima nije poželjna, postala je "stara frajla" koju nitko neće............
Ja preferiram dodavanje pogače u roj, ali ni sirup nije na odmet, jedino pogaču pčele uzimaju non-stop pomalo dok za sirup trebaš otvarati poklopac svaku drugu večer. Tako je opasnost od pojave grabeži povećana, a i nema baš svatko mogućnost biti svaki dan na pčelinjaku......
Također preporučam da staviš u umjetno razrojen roj barem 2 matičnjaka, jedan zreli (zatvoren), i po mogućnosti već pomalo "izbrušen", to je pojava oko 14-tog dana na zrelom metičnjaku kada se vrh matičnjaka-"žira" počinje bijeliti, jer ga pčele ukrašavaju i željno čekaju svoju prinovu. Drugi matičnjak stavi koji je pred zatvaranjem kao "osigurač" da će se iz njega izvaliti matica ako ona prva iz zrelog matičnjaka-strada....Zašto? Zato jer matica koja se izvali iz zrelog matičnjaka ne napada maticu koja nije isto tako u zatvorenom matičnjaku, već ju pčele čuvaju i tek nakon uspješne oplodnje i početka nešenja jaja - ruše ovaj drugi matičnjak.
Ako treba slobodno pitaj, na ovome forumu su svi dobronamjerni, nastojimo si međusobno pomoći koliko god možemo!
Izete dali si složio zig-zag metodu tipa "schumy"? Javi mi kakvi su ti dojmovi na kraju sezone!?
Pozdrav..........schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 19 svi 2010, 08:59, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

@ schumy
Hvala na ovim informacijama, ja sma postavio pitanje jer sma taj nukleus dobio na poklon, sa takvim matičnjakom pa nisam baš mogao mnogo birati, koliko ću matičnjaka staviti unutra i kako da funkcioniraju ti matičnjaci. Ja se trudim maksimalno da ovaj nukleus tj društvo izvedem na pravi put i da ih stimuliram te da se matica oplodi, a nadam se da će mi i vrijeme ići na ruku pa da matica oplodi jer taman koliko sam sračunao sinoć oplodni let bi trebao biti tookom naredne sedmice kada je i najavljeno toplije vrijeme...
izvjestit cu vas.. u svakome slucaju hvala na svim informacijam ai savjetima....
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

jeli mi iko mozem u nekom brzem roku reci, posto imam sa tim probleme, naime jednom sam radio nedavno sa nikotom i kad je matica zalegla jaja i ja je pustio pcele su ih pocistile, a drugi put sam je ostavio tri dana u aparatu i matica je u vecini celija zalegla po vise jaja, pa me zanima evo senade posto se ti bavis sa tim koji je najoptimalniji rok da je u aparatu ostavim, a da pcele jaja ne pociste, a matica da ne leze jednu celiju vise puta...ako moze odgovor sto prije sutra stavljam maticu ponovo u aparat..pozdravljam sve forumase..
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

keno83 je napisao/la:jeli mi iko mozem u nekom brzem roku reci, posto imam sa tim probleme, naime jednom sam radio nedavno sa nikotom i kad je matica zalegla jaja i ja je pustio pcele su ih pocistile, a drugi put sam je ostavio tri dana u aparatu i matica je u vecini celija zalegla po vise jaja, pa me zanima evo senade posto se ti bavis sa tim koji je najoptimalniji rok da je u aparatu ostavim, a da pcele jaja ne pociste, a matica da ne leze jednu celiju vise puta...ako moze odgovor sto prije sutra stavljam maticu ponovo u aparat..pozdravljam sve forumase..
keno nikot sistem traži mnogo strpljenja i vještine,,,,,
prije svega, moraš zajednicu dovest u takvo stanje da ne čupa leglo, Isto tako moraš se pomiriti sa činjenicom da neće nikad u nikotu imati 100 % larve u konačnici, ako bude 50% opet je dobro ako radiš za vlastite potrebe

,,, ako imaš dobar unos nektara pčele će počupat svo leglo,,,

,,ako imaš viška okvira gdje matica ima gdje da polaže jaja opet će čupat


,,, nikot ima jednu sistemsku grešku a to je da se radiličko jaje nalazi u matičnom okruženju ,,, To bi bilo dobro iz naše perspektive jer nam to treba, dočim ipak moramo znati šta to pčelama treba,,,,,,,,,,

zaštoje jenter napredniji i prirodniji upravo zbog ove sistemske greške kod nicota,,,,,, Matica u JENTER aparatu polaže jaje u pokretno radiličko dno tek kasnije kada dobijemo larvu ide presađivanje u matičnjak i to je ono što nama treba.. Jenter je ovo dobro primjetio i upravo se ponašao i konstruisao ono što pčelama odgovara u početku a nama kasnije....

Svakako ni jenter nije pošteđen čupanja larvi ako imamo dobar unos nektara i viška saća,,,,,, ali je sigurno više prirodniji nego nicot,,,


Maticu nemoj bez veze da držiš 3 dana jer ništa time ne dobijaš,,,, čim se vidi da je matica zalegla , da bi bili sigurni može se sačekat do podne i onda je osloboditi. Međutim treba ispuniti gore navedene uslove i okvir gdje nicot stoji trebo bi imati okruženje kao da je stopljen sa saćem,,,, u tvom slučaju trebao bi nekako da sa lijeve i desne strane postaviš satnu osnovu d a one grade i veoma brzo će nicot imati okruženje kao da je stopljen u saće .....

U svakom slučaju sa nicotom moraš imati bar 100 % više strpljenja nego sa jenterom...

Zašto matica polaže više jaja to ti je logično, jer dobra matica želi da se rastereti ,često s e može vidjeti kad promatramo maticu da jednostavno izbacuje jaja....


Želim tim nogo uspjeha i mnogo stpljenja ,,,,,, u konačnici najboja karakteristika nicot sistema je ta što te brzo nauči ručnom presađivanju larvi

KAžu da je uzgoj matica poezija pčelarstva , nemoj se razočarat samo naprijed
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

senade hvala na pojasnjenju prije sam malo radio nesto oko presadjivanja larvi iglicama, ali posto nisam imao ambicija oko uzgoja matica nisam taj posao ni doveo do kraja, a sad kako sam nabavio nicot evo konacno zlim da probam..samo mi reci dal je ova metoda dobra za formiranje odgajivackog drustva..naime mislio sam napravit odgajivacko drustvo od zajednice sa dva lr nastavka, na nacin da ostavim maticu u donjem nastavku sa hranom starim leglom i izgeadenim ramovima, na taj nastavak stavim maticnu resetku,a u gornji nastavak bi stavio do krajeva kosnice po ram sa otvorenim medom do njih sa obje strane ram sa polenoma ostalo popunit sa medom i otvorenim leglom da mlade pcele napune gornji nastavak, u kojem bi u sredini ostavio prazan prostor za dodavanje nekih 6 sati prije dodavanja osnova maticnjaka iz startera..jos mi reci kad se ti maticnjaci zatvore hoce li se ova donja matica izrojit ili??unaprijed hvala na objasnjenju i razumjevanju..pozz
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

evo da javim i jutros kad sam pregledao aparat samo jedno jedino jaje u njemu, to je vec 4 put da ista matica ne zalijeze jaja ili ih jednostavno pcele izbace, evo prije sahatak aparat sam dodao drugoj zajednici pa cu opet vidjeti da li ce ovdje biti vise uspjeha, nije mi jasno iscito sam toliko toga sve odradio kako savjetuju strucnjaci, ali ocito da nesto neka cakai ima, ili matica nece da leze u plasticne celije ili odmah pcele jaja cupaju..ako ima jos savjeta samo pisite ja necu odustat dok ga neka ne zaleze.. jel se inace moze desit da neke zajednice nece da prihvate aparat, ili je ovo slucajnost..
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

kada bi se znalo kolikoo se matica vremenski suzdrzaje dok ne snese jaja u nikot to bi bilo odlicno.....a posto je ovo ovako od oka onda je vidim dosta tesko. :(
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

evo i danas pregledano aparat nije zalezen sad sam ga skroz izbacio..spustio svo leglo na podnicu da matica nema gdj sta leci iznad stavio m. resetku, a aparat veceras sve celije navostio, oko aparata u ramio s.o...sutra cu ga tecnim medom namazat ujutro da ga pcele pripreme za zalijeganje i pociste, pa cu navece opet ubacit maticu i vidjet hocel bit ikakva uspjeha..ako ne uspije onda ne znam stvarno sta je problem i zasto nece ali, nastavit cu pokusavat, pa ako ko ima kakvih savjeta i slicno pisite, sve je dobro doslo..
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Keno da ti ja kazem mozda ti grijesis evo kako ces uradit aparat precvrsti u ram ako nisi stavi satnu osnovu oko aparata pa one cepice nove i aparat postavi navece oko 6/7 sati i ostavi ga cetiri dana da stoji u drustvu nemoj bit nestrpjiv da ga kontrolises matica nece zalijegat prvi dan jer je to novo za nju a za uzgoj matica nam i trebaju larve stare 12 sati pa nadaje to je to uradi to pa mi javi to je moja logika ja to radm tako jer kad matica zaleze aparat jaje se preobrazava u larvu nakon 3 dana cista logika Vahid
Zadnja izmjena: Vahid, dana/u 23 svi 2010, 00:31, ukupno mijenjano 1 put.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Keno jos da ti kazem ovo sto sam napiso to je moje iskustvo ja sam danas zatvorijo 2 matice i tek cu u utorak da ih pustim i vidim rezultat do utorka nema pregleda a jedna serija je vec uradena i trebam ih vec sutra da stavim u kaveze (viklere) zatvoreni maticnjaci pokusacu da uslikam i stavim na forum ovo ti govorim ozbijno uradi neces se pokajat matici nece bit nista ako ti je nikot aparat uredu nije neki sa pijace samo nemoj ocekivat 100% zalijeganje 70/80 % zalezenosti to je kod mene tako al su larvice super kvaliteta imam ja i jentera al mi je nikot nekako laksi za rad neznam kod jentera mi nekako puno posla uklapanja dijelova jednog u drugi al nisu ni jedan ni drugi za bacit koristim ih oba javicu rezultate kad budu stigli Vahid
Zadnja izmjena: Vahid, dana/u 23 svi 2010, 00:30, ukupno mijenjano 1 put.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

pozdrav vahide konacno neko da se ukljuci, i hvala na tome da upravu si vec sutra cu probat to da uradim dodat cu ujutro aparat premazen medom da ga isciste i poliraju a navece oko sdam cu ubacit maticu, i necu gledat tri dana..danas sam vostio one celije reci mi jeli to uredu ili pogresno nekako mi je lose ispalo navosteno, ali vise mi zivci proradii, ako treba ja cu opet stavit nove cepice jer ih imam a ove navostene izbacit i ocistit??reci mi koliko pcelama treba da ispoliraju aparat prije nego ubacim maticu mozda i tu grijesim pa je ranije dodajem u aparat..kod mene je nikot original kupljen u kanadi sa ostalim dijelovimai sve stima ali...
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

i reci mi vahide jel ti vostis nicot celije ili pustis da matica leze u plastiku, jer ono utapanje u vosak je bas dosadno..
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

keno83 je napisao/la:i reci mi vahide jel ti vostis nicot celije ili pustis da matica leze u plastiku, jer ono utapanje u vosak je bas dosadno..
Keno83 ćelije aparata se moraju navoštiti. Ja sam kupio orginal jenter i već je tvornički došao navošten. Nisam ti se javjlao za nikot jer nemam nikot. Ja sam svoj Jenter aparat ugradio u okvir okolo stavio satne osnove i sve to poprskao sirupom i treba ga staviti u jače društvo kojem je potrebna satna osnova za nadogradnju. Aparat držati ako treba i 10 dana da ga pčele ispoliraju a plastično saće pčele malo nadograde i tek tada aparat je spreman za dodavanje matice. Kada se matica doda nakon 18 sati što je matica bila u kavezu pustise iz kaveza, a 68 sati poslj vrši se presađivanje larvi u vještaćke matičnjake
i dodavanje u odgojiteljsku zajednicu. Danas po podne i ja počinjem sa uzgojem matica po Jenter metodi. Nadam se da ćemo obojica ispisati uspješno prvi stih o pčelarstvu, a kada se izlegu i pronesu prve matice i pjesmica će biti potpuna koju ćemo nadam se puno sledećih sezona pjevati. Davno sam svatio da je uspješan pčelar onaj koji zna uzgojiti dovoljno dobrih matica.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

pa sta ja da radim sa niikotom hoce li ove celije sto sam stavljao u otopljeni vosal premazivao ih istim biti problem za maticu jer se nikot ne stavlja na s.o. on je zatvoren pa kako sam ga voskom premazivao nije ba dno ispalo bas ravno kao plastika, pa se sad dvoumim ili ce ga pcele jednostavno dalje pripremit za maticu?
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ia da stipu imali neki nacin da znam da su pcele ispolirale aparat jer prvi put sam ga takodjer prskao scerom i kad su sve ocistile pcele tada sam ubacio maticu koja do ujutro nije zalgla nista, doduse bilo je eto samo jedno jaje, i kad sam vidio kako je bilo jedno ja sam ga izbacio i stavio aparat drugoj zakednici misleci da ga ova nije prihvatila..
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

i vahide kako xes znati kad tako stavis i cekas do utorka koliko su stara jaja i kad ces ih presadit jer moze ih zalec tek u utorak ukutro i ti tad prebacis jaja mlada, ili gledas i cekas kad ce mlade lare da se ispilje pa presadujes
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Keno nikot celije ja nikad ne vostim ja samo postavim nove ne koristene celije u nikot aparat i zatvorim maticu onako kako sam ti gore naveo a kad maticu nakon 3/4 dana oslobodim ja svaku celiju vadim i kontrolisem moraju bit zalezene bar 80% i larvice moraju bit tek ispilene onako dosta otvoreno slovo C polumjesec ili tako nekako to su najbolje larvice a aparat ja nicim ne premazujem matica mora zalec jer nemoze za 3/4 dana da ne zaleze mora jer nemoze izdrzat toliko dugo da ne nosi jaja a pcele je okrozuju i zato ti kazem da je ostavis 4 dana zatvorenu a jaje se preobrazava nakon 3 dana u larvu cista racunica 4-3 je 1 larvica stara 12 sati pa nadaje ako imas jos pitanja dobices odgovor veceras slobodno pitaj ja sad odo kod pcelica a sad sam i doso pa zato kasni odgovor slucajno sam upalijo laptop i vidim da si postavijo par pitanja nikot celije se ne voste jenterove se voste al ja ne vostim ni jedne ni druge al uspijevaju oba sistema bar kod mene Vahid srecno .
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

dovro probat cu onda na taj nacin pa sta bude..evo oko 13 h sam namazao satnu osnovu i aparat medom i stavio u kosnicu da pcele sve to pripreme, pa cu onda ubacit maticu, samo onda pitanje koliko da sacekam da pcele ociste ispoliraju celije..hvala i prijatno
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Keno sacekaj do sutra navece pa zatvori maticu i ostavi je do petka navece pa oslobodi je i celije premjesti na nosace il kako si vec zamislijo u odgajivacko drustvo i kad ti maticnjaci budu zatvoreni nemoj zaboravit da ih stavis u viklere jer pcele hoce i da grade sace izmedu zatvorenih maticnjaka pa ode mast u propast. A sad da ti kazem kako ja to radim imam dva nacina 1. kad maticu zatvaram u kavea ja pripremam i jos jedno drustvo za odgoj svo leglo prenosim u gornje nastavae a maticu ostavim u prvom nastavku pa na njega stavim MR i onda stavjam nastavke sa leglom stavljam otvoreno leglo u sredinu a zatvoreno sa strana i kad matica zaleze celije postavjam ram sa celijama izmedu otvorenog legla .
2. 3 sata prije otvaranja nikot rama ja otvorim jedno od drustava i stresem 4 rama pcela sa ramova gdje je otvoreno leglo u kantu i pustim ih desetak minuta da se izletnice vrate u kosnicu ostale poprskam malo vodom i istresem ih u recimo nukleus mi ovdje imamo sanduk sa tri rama stavim ram sa medom ne zatvorenim na jednu stranu na drugu stavim ram sa polenom (pregom) u sredinu ram iz polunastavka
napunjen vodom prskam ga dok se sve celije ne napune i onda sanduk zatvaram sa malim nastavkom u koji je ugraden lim koji se izvlaci i ostavim 3 sata i onda im dodajem celije sa larvicama u nikot nosacima kao gore navedeno iznad lima se nalazi spera izbusena tako da u svaku rupicu pase po jedan nikot cepic kad sam poredo cepice izvucem lim i pcele navale da prihvataju larvice nakon 24 sata odma znam koliko ih je prihvaceno ovako ima vise posla al odma znas koliko je primljeno larvi al vise posla . toliko Vahid.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ja sam mislio sutra oko 18 h dodat maticu da zalijeze aparat, otvorit je za tri dana..10 tak sati prije nego oslobodim maticu iz kosnica sa okvira sa otvorenim leglom njih desetak stresem mladu pcelu sacekam malo da se izletnice vrate, stresam u petoramni nukleus u kojem prije stresanja ostavim sa strana po ram sa otvorenim medom do njega po ram sa pergom sa jedne i ram koji naspem vodom sa druge strane i slobodno mjesto za ram koji cu dodati za jedno deset sati u kojem je 20 izbusenih nosaca maticnjaka u kojima ce tada biti larve, sve to prenesem u podrum i ostavim 2 do 3 dana da se mlade pcele brinu oko maticnjaka..poslije toga vadim ram i dodajem ga odgajivackom drustvu da se brine dalje za njega.. odgajivacko sam mislio napravit od normalnog drustva, samo maticu stavit na podnicu i pregradit je m resetkom, samo ovdje mi nije jasno dal ce se matica rojit zbog prisustva ovih gore maticnjaka koje cu stavit u srednji drugi nastavak..inace rodonacelnicko drustvo mi je takodjer normalno drustvo pregradjeno resetkom, u plodistu sam ostavio svo leglo, uramio okvir sa voskom i aparatom, ostavio na sredini izmedju dva otvorena legla prostor za ovaj ram koji sam nakapo cistim medom i stavio na poliranje i sutra zalijeganje..eto ukratko, pa ako moze jos savjeta i odgovora hvala..
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Pa nije ni to losa ideja samo nemoj ostavjat nukleus 3/4 dana dovojno je i 24 sata da vidis koliko ce one primit al ako hoces maksimalno 36 sati i onda prenesi na odgojivacko drustvo moze se desit da se roji al su slabe sanse dodaj 5/6 ramova da bi imo sta radit ostale izgradene sa medom i pregom i nece bit problema 99% ja to radim tako svo leglo ide navise iznad mr a za vrijeme odgajanja maticnjaka mozes taj treci nastavak stavit na neko drugo drustvo kao cetvrti ili kako hoces zbog lakseg rada toliko za sad srecno javi a da matici ostavi aparat puna 4 dana na zalijeganje jer ona nezalijaeze odma mora se malo naviknut na aparat SRECNO.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

koliko se po pravilu ostavi nukleus u podrumu, koliko je najbolje, mislio sam nakon dva sata provjerit jesul larve primljene, samo ne znam bas kako prepoznat jel primljena ili ne jer ovo nisam nikad radio..
danas sam dosao na pcelinjak satna osnova u kojoj je i aparat bio preliven medom isciscena izgradena, vidim da je aparat ociscen, i maticu sam oko 19h veceras zatvorio, i eto mislio sam pregledat aparat u cetvrtak oko 18h
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Keno moj ti je savjet da sacekas do petka 18h i onda da preneses celice u nukleus i sacekas do subote veceri ili nedeje ujutro i vidjeces jasno koliko je primjeno larvi larvice ce plivat u mlijeku i bice izgraden mali prsten oko celije po vrhu celica to su ti primjene larve ja cu u srijedu presadivat larvice pa u cetvrtak cu znat koliko ih je primjeno pa cu ti slikat i postavicu na for. ako uspijem pa ces imat malo uvida u to kako izgleda primjena larva a tebi nije kasno sacekat jer ti moras svakako to sve kasnije radit uradi ovako pa ces vidjet rezultat neces se kajat vec sec me spomenut .
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ok vahide hvala, sacekat cu onda do petka, pa dalje uradit po uputama..ma malo mi iskreno postalo dosadno iz godine u godinu ici u lov na med i kako dobih ovaj aparat a u blizini niko nema bas da radi matice koje bi zadovoljile moje potrebe, od 10 6 ako budem zadovoljan dobro je, et tako ia ja odlucih da se u ovome malo okusam, i prosirim malo spektar znanja i interesovanja o pcelicama, znanja nikad dovoljno, zato hvala na pomoci, i cujemo se opet..pozzz
Odgovorite