Uzgoj mladih matica

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Joj što volim ovaj forum uvjek se nađe netko ko želi i ima volje pomoći.
Sutra po podne i ja zatvaram maticu u svoj Jenter aparat pa ćemo vidjeti Keno83 kako matica zalježe ovaj aparat nadam se da neću imari tvojih problema koje su tebe zadesile
sa tim Nikot aparatom. Ja namjeravam raditi po upustvu Vjeroljuba Umelića koje je on napisao u knjizi U SVIJETU PČELA. Kako će teći uzgoj matica pisat ću ovdje u svom dnevniku.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

moj stipo evo vidis nadje se uvijek dobrih ljudi, ja ne znam sta bih ove godine da nije aparata, pravo mi je vratio zanimljivost i tjera me na razmisljanje tako da mi je bas fino igrat se ovime..a da vidis, ja kako sam se naljutio utapo celije od aparat sto se umetnu u aparat u vosak, i to lose ispalo iznutra, danas kad sam zatvaro maticu pogledam celije, da vidis kako su poravnate dole, dno i sve ono gdje ce polagat jaja skroz preradjeno nekako glatko, sve su to one sredile..eto, uglavnom nadam se da ce i tebe ova pozitivna vibracija kao i mene drzat, i da ce zahvat ovaj kod tebe iz prve proci, a ja ne sumnjam da ce i kod mene ubrzo, prec se u drugu fazu primjene aparata..pozz
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

vahide evo danas pregledavao kosnice, i otvorio i ovu u kojoj je aparat, i sve celije je zalegla, a u nekim cak bacila i po dva jaja, tako da sam odlucio da sacekam par sati, pa da oslobodim maticu, jer me bilo strah da sve celije ne zaleze vise puta, sad mi ostaje da vidim hoce li pcele pocistit jaja, mada su izgradile sace oko aparata i kad sam maticu oslobodio ona je i dalje u njemu ostala..eto sta mislis o ovome?pozz
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Nebi otome da komentarisem ja sam reko kako si trebo a sad postoji mogucnost da ti pcele pociste sva jaja i opet ponovo al i nemora da bude toliko.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

dobro..hvala na savjetima..
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

keno ti izgleda neces da slusaj Vahida.....

covjek ti je sve opisao u detalje,radi po njegovim uputama i vidjeces rezultate,i nemoj non stop carakat po tim aparatima i gledat,nemam nikakvog iskustva sto se tice Nikot aparata,al mislim da je pogresno non stop virkat.....

bez ljutnje!!!
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

sve je to uredu ermine ne ljutim se ja, ali posto sam pocetnik u ovvome znas kako je ruke lete same..a pustio sam maticu jer je pocela zalijegat jaja po dva puta u celije a zna se da to ne valja..ja se na normalnim diskusijama nikad ne ljutim tu smo da se pomazemo..
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

znam kako ti je, ja ev formirao dva oplodnjaka ,i zatvorio ih 3 dana,(tek nakon 3 dana pregled)

al ubi me zelja da otvorim :)

al ipak jasno je da cemo tim virkanjem samo pokvarit situaciju bolje je odradit kako je ispravno ...
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Ma pobogu kolege ja sam samo reko sto sam imo i mislijo ja se nimalo ne jutim ja samo kazem sto mislim i to je to evo ja sam svoju maticu vec tri puta zatvoro prva dva puta super 80% zalezeni celija al treci put danas pregled i prebacivanje celija samo 40 /50 % sva tri put isti sistem al nije dobro a moram da idem na ostrvo sa maticama na oplodnju napravijo jos u martu dogovor imam zakupjeno mjesto nije joj se svidilo nesto a to sto je matica polozila vise jaja u celiju neznam ja to jos nisam imo slucaj da vidim ja je zatvorim i nakon 4 dana oslobodim sto je zalegla i sto je za mene ja pokupim pustim je 4/6 dana da se malo odmori i ponovo u zatvor nema kntrole al ja vas razumijem znatizeja to je to kolege slobodno vi recite sta mislite ja se ne jutim samo zelim pomoc .
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Keno sta se desilo sa jajima jesul ih pocistile i su jos tu .
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Keno nemoj da se jutis nisam nista lose mislijo samo sam reko sta se moze desit a sve sto sam reko to sam iskusijo na svom pcelinjaku jer ja nikad ne savjetujem nekoga ako nisam siguran u ono sto pisem i govorim .
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ma jok dragi vaide sa godinama covjek prevazidje ljutnju, nego kako sam testirao, a i ne zuri mi se svakako bi te matice poklonio osim njih nekoliko, tako da je ovo sve ispitivanje srece..danas sam pogledao i bio si upravu, kad sam jucer gledao bila je svaka celija zalezena, a maticu sam pustio iz razloga jer je u desetak celija matica stavljala i drugo jaje, ali danas kad sam pregledao u aparatu tek nekih tridesetak jaja ostalo, vjerovatno su ih pocele cistit, tako da cu ipak ostavit ovaj put maticu u aparatu do nedelje, pa kako god zalegla sta cu joj..a citam negdje da neko radi sistem da cim matica zaleze jaja odmah ih vadi prvi dan izutra i stavlja u starter sa osnovama maticnjaka, i kazu da ih pcele u starteru prihvate kao da su larve i da ne prave razliku, stim da vjerujem da bi matica njegovana od prvog dana mozda cak bila i kvalitetnija nego 10 casovna larva..sta mislite o ovome jel to moguce?pozzz
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Keno kao sto sam i obeco evo kako izgleda prihvacena larva za maticu i kako ces je prepoznat kad je prihvacena
slika

Uploaded with ImageShack.us
slika

Uploaded with ImageShack.us
slika

Uploaded with ImageShack.us
Zadnja izmjena: Vahid, dana/u 27 svi 2010, 21:41, ukupno mijenjano 1 put.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Eto sad imas i slike ja sam malo prije stavijo oko 30 larvi u odgaivacko drustvo pa A.B. za 13 dana ce izac i idu na besplatni sex godisnji hahahaha
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

hahaha
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

i kod mene je isti sistem i sve kao kod tebe, samo sam ja te nosace nosaca maticnjaka zasarafio u letvice nisam ih stavljao u rupe..a de malo podrobnije pojasni po cemu su te primljene po cemu se vidi, i tako znam da kad je primljena larva da je oko maticnjaka uvijek par pcela koje ga cuvaju i hrane larve, te da nastavljaju gradit maticnjak, e sad na ovoj slici vidim obe stvari, ako je to ono sto si htio pokazat..u svakom slucaju hvala na slikama i trudu..
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Prvo da pitam Erimina sta je stjeo da kaze sa tim hahahaha ne malo sale pa keno kao sto se vidi ove celije koje su dogradene to su primjene larvice mada se moze desit da i kad ih stavis u odgajivacko da jos po koji odpadne al kao sto si pito primjeni su 1.2.3.5.7.9.10 otpali 4.6.8.11.12.ovi nisu primjeni to se vidi na slici 1. pa i ovi su zasrafjeni Ermine kad ces ti da se okusas u ovom poslu nemoj cekat da ti pcele sebi pomladuju matice.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

aha tako sam i mislio, eto fino su primile vise od 50 posto..ja nisam nista otvarao niti dirao od srijede, cekam do nedelje da presadim matica je josu aparatu, nadam se dok je ona unutra da pcele nece cistit jaja, literatura bar kaze da tada pcele brinu o jajima, pa vidjet cemo..pozzz
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Pa dobro Keno da ti je sa srecom pripremi onaj nukleus prije na jedno 2/3 sata prije oslobadanja matice i prenosenja celija i kad preneses (presadis) ostavi 24 sata da vidis koliko ce prifatit i ako hoces mozes jedan ili dva i daje ostavit u nukleusu na daje odgajanje ako ti nisu potrebne pcele kojim si naselijo nukleus ja sam ostavijo u dva na daje odgajanje imam ja toga i mozda i previse mislim na pcele malo mi ovaj hobi izmako kontroli
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

A da Keno ako mozes i ako ti nije tesko kad sve budes uradijo slikaj bilo bi mi zadovojstvo da vidim kako to izgleda kod tebe.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

sve cu tako uradit samo se nadam da kad otvorim kosnicu da ce bit koja larva, pa da sta imam i prebacit i tako preci konacno u drugu fazu ovog uzgoja, ako Bog da..a sastavit cu nukleus tako kako si rekao, pa vidjet cemo sa ce biti..

a i probat cu poslikat, pa ako uspijem prebacit slike bice mi drago..pozzz
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

vahide nadam se ubrzo,al sad za sad se borim s nukleusima,tj sve sam odradio kako treba,na mini ramove dodao parce satne osnove,pcele su primile maticu al samo su se objesile na satne osnove nece da rade? a imaju hrane tj pogace.....

a s sirupom nesmijem ic radi grabezi....? sta bi mogao biti problem...?

P.S. probat cu zamjenit satnu osnovu pa vam javim!

i jos nesto zboravih napisat a to jest

u nukleus koji sam naselio s pcelama a i s maticom iz jednog drustva,primile su maticu
a u drugom gdje sam naselio pcelama iz jednog drustva a maticu iz drugog ubile su je,greska je najvjerovatnije bila u tome sto je nisam dodao u kafezu....
Zadnja izmjena: ErminH, dana/u 29 svi 2010, 12:40, ukupno mijenjano 1 put.
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

evo oko 11 sati pripremio nukleus, oko 16h izvadio celije iz aparata i stavio ih u osnove maticnjaka te poslije toga stavio u nukleus sa mladim pcelama..aparat je bio zalezen bilo je nesto jaja, ali sam presadio oku jeva vidljive larvice, u kojima je bilo mlijeci, tako da se nadam od 25 bar da ce desetak primit i da ce sve na nesto licit, malo mi je vise trebalo da presadim nego da sam vec imao neku rutinu, nekih pola sata, ali se nadam da tro nece imat neki veliki uticaj na larve i kvalitet mozebitnih matica..eto ga vahide sad znaci 24 sata drzim u nukleusu pa u odgajivacko drustvo, hocu li odmah kad prebacivao u odgajivacko drustvo stavljat i viklere, ili..i da hoce li pcele pocet nadogradnju maticnjaka jos za vrijeme ova 24 sata dok su u nukleusu, tako da znam da su larve primljene ili tek kasnije? pozzz
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Cekaj Ermine nukleus ili oplodnjak ja mislim da je ovdje rijec o mini oplodnjaku to sto pcele vise na satnoj osnovi nije problem pocece da grade nesikiraj mora se prvo u mini drustvu stvorit jedna sto bi se reklo harmonizacija a sto se tice prihrane sirupom mozes ti slobodno to radit i to lako uzmi teglu na kojoj imas metelni poklopac izbusi 3/4 male rupice sto manje naspi sirup a na mini oplodnjak postavis tanku speru na kojoj izrezes otvor malo manji nego poklopac tegle i na taj otvor postavi teglu naravno naopako (poklopac) na otvor joj objasnjenja Sretno Vahid.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

slika

slika

slika

slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite