Nova ambalaža za MM

Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

UH pa šta onda predlažeš koju metodu? Mislio sam da je ova dobra evo ti veliš ne valja. Pa kako ću onda ono sa maticom u izolatoru dolje a gore dijagonalno ram sa počecima ili šta? Valja li metoda jako društvo bez matice i stalno ga pojačavati sa leglom jesi to radio ustvari kako ti radiš?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Senade, biću slobodan ovdje postaviti još par pitanja neka su možda glupa ali eto. Kad pakiraš mliječ i ne napuniš bocu do vrha šta radiš sa njom je li i nju vakumiraš i u zamrzivač pa poslije nadopuniš od iduće ture?
Boca koja nije puna ide u zamrzivač ali prije toga se vakumira i na slijedećem turnusu se dopuni.
Koliko ram za presađivanje maksimalno držiš van košnice znači ovaj ram sa kojeg uzimaš larve?
Ja držim sve dok ne završim a to zna da traje nekada i 8 h dnevno
I kako miješaš sa medom to ako je tajna ne moraš mislio sam sebi malo napraviti ide li kristalizirani med ili polukristalisani.


Treba da bude kristaizirani med sa finim krisalima, JA ima vlastiti standard mješanja sa medom i koliko će tebi pomoć ne znam jer ja radim sa konzumentima tako da varira upotreba. Inače kod mene je max 200 gr meda i 10 gr. mm zavinso šta se želi postići varira
Ova mliječ smrznuta, kad se odmrzne kako se konzumira je li bude u frižideru i koliko može tako stojati,
KAda se jednom otvori bočica dobro bi bilo d a se i troši, AKo se troši izvorno najbolje je da dvije osobe koriste jednu bočice , U svakom slučaju kada se troši izvorno moja preporuka je da se drži u zamrzivaču ,
Hvala unaprijed, ako je nešto profesionalna tajna nemoj pisati :wink:
Nema tajne kako što se vidi iz cijelog materijala koji sam od samog početka foruma ,kada niko nije postavljao na internet prikupljanje MM ja sam to postavio :) NAravno ima tu detalja o kojima se može razgovarati , Svi moji kontakti su dostupnio:
ONo što se ne može objasniti , ne da neću to je izravni kontakt sa konzumentima i tu zavisno od stanja konzumenta idu neka da dosta drugačije preporuke i objašnjenja.
UH pa šta onda predlažeš koju metodu? Mislio sam da je ova dobra evo ti veliš ne valja. Pa kako ću onda ono sa maticom u izolatoru dolje a gore dijagonalno ram sa počecima ili šta? Valja li metoda jako društvo bez matice i stalno ga pojačavati sa leglom jesi to radio ustvari kako ti radiš?
Postoji i na videu i na slikama kako ja radim , gdje je matica , gdje je ram sa matičnjacima. evo i još slika kako to izgleda
slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Hvala na svemu, odabrao sam za sada metodu bez prisustva matice, pošto mi je jednostavnije za sada a dogodine ako Bog da idem ovako kao ti. Riješio sam i miješanje, drveni mješač montiram na bušilicu, radim kako ljudi traže, većinom hoće kilu i 10 grama :D , poneko uzme malu teglu pola kile sa 10 grama, uglavnom roba je krenula traži se, ja prodajem 50 maraka 10 grama, skupio sam stotinjak grama do sada skromno ali pomalo... hvala za sve što si objasnio do sada!
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Danas sam skupio 50 grama mliječi, za mene ogromna količina :D . U idućem ciklusu očekujem još više jer sam natresao još mladih pčela pa ćemo vidjeti. Tek sad vidim da sam punio previše u bočice, 10 grama je 1 cm ispod suženja bočice a ja išao skoro do čepa, nema veze.. Danas sam išao na 48 sati, sad čekam 72 sata pa ću vidit, pozdrav!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Miligramsku vagu nabavi i toje pravo riješenje. :) ))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Puni se košara polako, jučer sam im zvekno 65 grama uhodava se pomalo :D
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Zvoneto je napisao/la:Puni se košara polako, jučer sam im zvekno 65 grama uhodava se pomalo :D
:) AKo nemaš unosa nektara daj im sirupa 1:1 po 300 mili svako veče.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Imam Senade unos nektara i peludi taman za poželiti. Vrti se dnevno oko 1 kg nije nešto za med, ali za MM odlično. Dobra društva će imati 30 kg za vrcanje! Sa drače su dobro vukle pelud sad ide svaki dan mršavije ali dobro je dogodine ću malo profesionalnije ovo odraditi sada sam sve radio bez prisustva matice bez onih izolatora što ti imaš. Treba se pripremati selit na livadu, ove planiram ostavit ovdje i iscjedit do kraja mliječ iz njih :D pozz
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la N€dim »

Postoji i na videu i na slikama kako ja radim , gdje je matica , gdje je ram sa matičnjacima. evo i još slika kako to izgleda
slika

slika

slika[/quote]
Mozes li Senade da nam pojasnis pripremu drustva, znaci da li ima matica i u prvom korpusu - nastavku i sta se nalazi u prvom nastavku, ili je samo matica u ovom izolatoru na tri okvira u drugom nastavku.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Evo leglo iz izolatora za presađivanje kod prkupljanja matične mliječi. NIje baš najjasnija slika tj larva se nevidi jer je mnogo mliječi , , bolje nije moglo. Ovo su larve nešto mlađe od 24 h ,

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

N€dim je napisao/la:Mozes li Senade da nam pojasnis pripremu drustva, znaci da li ima matica i u prvom korpusu - nastavku i sta se nalazi u prvom nastavku, ili je samo matica u ovom izolatoru na tri okvira u drugom nastavku.
KOd mene je prvi nastavak ili FA ili LR

AKo je FA onda je pun meda ne poklopljenog ove godine. TAmo gdje je LR nalazi se hrana ,leglo ,perga
Drugi nastavak LR matica blokirana , leglo, perga i evntulano neki okvir sa medom i okvir sa matičnjacima, Iznad ili FA ili LR sa medom uglavnom nalazi se cce 15 kg ispočetka sada je to nešto manje jer mnogo troše hrane .

Svi nastavci su krcati sa pčelom . Obzirom da iz ovih zajednica imamnamjeru i da vrcam med kada završim sa MM , nedajem stimulaciju 1:1 mad bi bilo poželjno od 100 -300 milit svako veče. evo sada ima unosa kupine tako da se odmah poveća prinos za 30%
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Odlično je ovo Senade, ja uzimam ram iz košnica pa biram larve jer nemam izolator. Bez izolatora je puno teže ujednačiti matičnjake, poprilično sam se uštelio ali namučim se dobro. Jučer sam uzeo 70 grama i to je sad količina koja se ustalila svaka 3 dana ustvari otprilike 2 i po dana... Može to puno bolje i više, ali za početak dobro ići ću do pola kile i prestajem za ovu godinu ovo je bilo pionirski samo da probam. Inače teško je gdje je sirotinja ovo progurat to si u pravu ali ići će pomalo. Čistiš li često one čaure od nikota primjetio sam da se stvara tanki sloj po stijenkama što malo otežava vađenje, vidio sam grci rade sa onim usisivačem ono je dobra šema. Evo i zamedilo je ove godine sutra se seli na livadu ove ostaju ovdje još koji ciklus da se odradi. Pozdrav!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Zvoneto je napisao/la:Odlično je ovo Senade, ja uzimam ram iz košnica pa biram larve jer nemam izolator. Bez izolatora je puno teže ujednačiti matičnjake, poprilično sam se uštelio ali namučim se dobro. Jučer sam uzeo 70 grama i to je sad količina koja se ustalila svaka 3 dana ustvari otprilike 2 i po dana... Može to puno bolje i više, ali za početak dobro ići ću do pola kile i prestajem za ovu godinu ovo je bilo pionirski samo da probam. Inače teško je gdje je sirotinja ovo progurat to si u pravu ali ići će pomalo. Čistiš li često one čaure od nikota primjetio sam da se stvara tanki sloj po stijenkama što malo otežava vađenje, vidio sam grci rade sa onim usisivačem ono je dobra šema. Evo i zamedilo je ove godine sutra se seli na livadu ove ostaju ovdje još koji ciklus da se odradi. Pozdrav!
Važno je imati proizvod u zamrzivaču , svaka roba ima svog kupca. Ako nemaš u zamrzivaču teško da ćeš prodat :)

Što se tiče tog tankog sloja , ne ostavljaj ništa matične mliječi u matičnjacima ,moraš imat lopaticu za to. VAžno tije da na dnu ne ostane ništa i bar od dna 3-4 milimetra ostalo pčele odrade. Meni prave problem kineske lopatice jer čupaju i vosak tako d a se pojavljuju tačkice od voska pa sam morao tu lopaticu da korigujem prema mojim uzusima :).

Nemoj se zalijetat da bi kupio taj usisivač stajat će ti po strani neiskorišten!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la medonosa »

Za cuvanje maticne mlijeci najbolje je koristiti ambalazu koja ne propusta svijetlost i time cuva vrijednost maticne mlijeci!Maticna mlijec ako je u kontaktu sa svjetlosti do 4 sata gubi svoju vrijednost!Najbolje su se pokazale staklene flasice od ultraljubicastog,violetnog stakla!
slika
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Ma ti si Senade profa, mi trebamo ganjati tek to ja pomalo svaštarim u životu i nema šanse da stignem za početak nemam ni svoju njivu ovdje a to je preduvjet za neki ovako objekt pri pčelinjaku. Bez toga nema ozbiljne proizvodnje MM. Ja sam uzeo točno pola kile i prekinuo dosta za sada dogodine ću probati uz prisustvo matice. Pozdrav!
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la mirsad »

POZ
Ovo je za AFERIMMMMMMMMMMMMMM

MK
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Jedan mali dio atmosfere iz zamrzivača ;) ))

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Atmosfera je odlična ali prilično "hladna" :D :D . Kod mene je slično ali manje količine, napravio sam od stiropora postolje za bočice. Zadnje ture nisam stavljao prsten dobro si rekao može i bez prstena.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Prodajem Novu ambalaža za Maticnu mlijec

Post Postao/la medonosa »

Kvaliteta i očuvanje bio-energije kroz zaštitu od svjetlosti. Ultraljubičasta stakla je idealan za punjenje i skladištenje visoko-kvalitetnih proizvoda.Nepropustivo staklo za suncevu svjetlost,upoteba u apotekama,pcelarstvu,farmaciji,itd!Iz prethodnih studija, provedenih na IBB može se zaključiti nedvojbeno da je kvaliteta hrane za zdravlje, ne samo po svojoj biokemijskom sastavu ovisi. Jako utječe na kvalitetu otkrivene od strane Biophotonics istraživanja "svjetlosne energije" u pojedinim stanicama!Nudim proizvod cija kvaliteta doprinosi i očuvanju bio-energije kroz zaštitu od sunca!Jedno pakovanje sadrzi 72 dose i poklopca!

slika
slikaPoklopac opcija 1
slikaPoklopac opcija 2
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la N€dim »

a koliko kosta, i koji je kapacitet ove bocice koliko grama...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la medonosa »

N€dim je napisao/la:a koliko kosta, i koji je kapacitet ove bocice koliko grama...
Pakovanje od 72 staklene teglice i poklopac kosta 149 eur+ postarina,zapremina je 10ml,(po zelji moze i 5ml,ili 15,20,30ml)namjenjenja za pcelarske potrebe(Maticnu mlijec)i ispunjava sve kriterije od zastite sunceve i drugih svjetlosti,isto tako posto je od specijalnog stakla zadrzava i mogucnost zamrzavanja!
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la N€dim »

bogme poskupe za nas standard
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la medonosa »

N€dim je napisao/la:bogme poskupe za nas standard
Cijena MM mlijeci je skoro ista,i kod nas i ovdje,kod nas je 10gr 50KM,ako gledamo na standard onda je preskupa :D
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la keno83 »

senade sta mislis o ovoj metodi i kakve bi rezultate dala u proizvodnji mm, mislim odradit par serija da se oprobam, nadam se pomoci.

jaka zajednica na dva tijela, pregradjena uokvirenom resetkom, u resetku stavim puni lim, donje tijelo sastoji se od meda polena i zatvorenog legla, na sredinu stavljam ram sa larvicama,(nakon 10 sati), gore su matica i ostali sadrzaj, leto resetke je okrenuto nazad, sve pcele koje izadju vratit ce se gore, ali u prvi nastavak, u drugi radi lima ne mogu. ako sam ujutro startao larvice, pred vece su one uredno povucene, tada onaj gornji nastavak sa maticom stavljam dole, vadim lim ostavljam samu resetku, na nju stavljam onaj prvi nastavak sa larvama, one sve nastavljaju da hrane, dalje je vec poznato?
Odgovorite