maticna resetka

Pčelarski razgovori
Avatar
elmo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 77
Pridružen/a: 10 stu 2009, 09:36
Lokacija: Priluk-Zivinice

Post Postao/la elmo »

pozdrav za forumase i pcelare...
interesuju me vasa iskustva sa MR...Prije na koliko dana od bagremove pase ogranicavate maticu postavljanjem MR i dali pcele povuku maticnjake kada se u mediste podigne okvir legla koji nije u potpunosti zatvoren tj okvir na kome postoji leglo staro 5-8 dana...
Morate vjerovati u sebe jer ste katkad jedina osoba koja vjeruje u vaš uspjeh.
Tim Blixseth
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ja je stavim 15 do 20 dana prije kadulje, i maticu stavim u treci nastavak dole ostavim svo staro leglo da se izvali, a mlado stavljam kod matice u treci nastavak..uvijek tako dobijem i dole novu mladu maticu koja se uspjesno spari, tako da jedno vrijeme kosnica radi sa dvije matice dok ja ne odlucim staru prenijet u neko novo pomocno drustvo
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Ja to radim malo drugačije. Ja maticu i mlado leglo stavim u nastavak na podnici na njega mat. rašetku koja ima na sebi leto. Leto okrećem gore prema drugom nastavku.Dalje slažem po potrebi nastavke koji imaju okrugla leta radi bržeg komuniciranja pčela sa prirodom. Svi znamo da pčele vole smještati med iznad legla radi boljeg čuvanja od tuđicai. Ako stavimo maticu na gornji nastavak pčele je blokiraju sa medom nema gdje bacati leglo. Nikad mi se ne desi da mi pčele povuku matičnjak.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

keno83 je napisao/la:ja je stavim 15 do 20 dana prije kadulje, i maticu stavim u treci nastavak dole ostavim svo staro leglo da se izvali, a mlado stavljam kod matice u treci nastavak..uvijek tako dobijem i dole novu mladu maticu koja se uspjesno spari, tako da jedno vrijeme kosnica radi sa dvije matice dok ja ne odlucim staru prenijet u neko novo pomocno drustvo
keno ta matica što je dobiješ je prisilna matica a treba da znaš da prisilne matice nisu kvalitetne.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro forumaši,
slažem se sa Izetom, a taj princip se zove Pelletov način umnožavanja društava. Ja isto tako staru maticu stavim u donji nastavak na podnici, stavim 1÷2 okvira otvorenog legla (pretežno samo 1 kod burne paše kao što je bagrem). Ove okvire stavim u sredinu, oko njih po 1 satnicu, onda po 1 okvir sa praznim saćem, onda po 1 satnicu i na kraju 1 prazno saće.
Ovo ja zovem "zig-zag" metoda, koja mi se pokazala jako dobrom, mlade pčele su zaposlene, matica ima prostor za nesenje jaja, a kako je medenje bagrema relativno kratko i "burno" ne trebam za to vrijeme nikada otvarati ovaj nastavak i kontrolirati eventualno izvučene matičnjake.
Na ovaj nastavak stavim metičnu rešetku -MR sa letom, na njega prazan nastavk sa saćem i pokojom satnicom sa otvorenim okruglim letom. Na na ovaj dolazi staro plodište, koje je obezmatičeno i u koje se može dodati mlada matica ili matičnjak po jednoj od poznatih metoda. Oprez – između "stare" i nove maticemora uvijek biti najmanje 1 medni nastavak!
Ovo traje dok je obilna paša, kada ona slabi ispod gornjeg nastavka treba staviti umetak sa ventilacionom mrežom i dalje se ovo novo društvo normalno razvija.
Kod svih ovoh radnji treba kontrolirati gornje društvo da eventualno ne izvuče prisilne matičnjake. Ako se slučajno pojave, o b a v e z n o ih treba pokidati.
Dok traje paša bagrema, nakon 4÷5 dana dodam novi prazan nastavak sa saćem na MR (tj. plodište), pa ga pčele pune nektarom.
Na ovome nastavku je otvoreno okruglo leto, to je pogotovo bitno kod Farrar-ove (FR) košnice. Na ovaj način se može uspješno pčelariti sakupljnjem nektara (meda), a istovremeno i umnožavati društva na pčelinjaku, bilo za vlastitu upotrebu i proširenje pčelinjaka bilo za prodaju rojeva, ili oformljavanjem nukleusa sa pripremom za iduću sezonu.
Ovo je moj provjereni sistem, koji jako dobro funkcionira.
Pozdrav.................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
elmo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 77
Pridružen/a: 10 stu 2009, 09:36
Lokacija: Priluk-Zivinice

Post Postao/la elmo »

hvala schumy na ovom objasnjenju i sigurno cu odvojiti 2-3 drustva da isprobam ovu tvoju metodu..
pozdrav...
Morate vjerovati u sebe jer ste katkad jedina osoba koja vjeruje u vaš uspjeh.
Tim Blixseth
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Elmo, sretno, i ako treba još nešto-samo pitaj, pitam i ja i dok pitam-"ne skitam" !
Treba sve pohvatati uz svačiji dobronamjerni savjet, i ja to uvijek bez sustezanja koristim i pitam za svačije iskustveno znanje, jer u pčelarstvu - n e m a savršenih pčelara, postoje dobri i bolji, a za ostalo se pobrine Priroda!
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

da izete nije bas kvalitetna, ali je ostavim da se izleze jer pcele imaju dobro radno raspolozenje..razrojim ih na prirodan nacin, i ne supam kosnicu da zavrsetka pase, e onda kad odstranim staru maticu i od nje napravim nukleus, ovu prisilnu ostavljam jos kojih 15 tak dana, kada je mjenjam jer tek tada pocinjem sa proizvodnjom selekcionisanih matica, upravo iz tog razloga sam mislio ove godine ranije poceti sa selekcionisanim maaticama, da bi one lose maticnjake dan prije izleganja kidao a dodavao jedan lijepi maticnjak iste starosti da od njega odmah dobije mladu maticu dobre kvalitete..
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

izete, na dan pase vadim maticnu resetku stavljam gustu zicanu mrezu kroz nju pcele komuniciraju sa maticom ali do nje ne mogu doci, na okviru maticne resetke tada otvaram leto, sve stare pcele tuda izadju, a vracaju se na ulaz koji su vec naucile to jest dole, tu lageruju med, a one pcele koje su ostale gore prije postanu sakupljacice i opskrbljuju maticu..toliko...
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Znam tu metodu i ja sam je koristio ali ako ispod mrežice ostane i jedno jaje ili mlada larva pčele povuku prisilne matičnjake. Nisam bijo baš zadovoljan imao sam osjećaj da pčele ispod mreže izgube radni elan. Možda se i varam ali stekao sam taj osjećaj pa sam tu metodu prestao koristiti. Ali mislim da ću ove godine ponovo probati na jednom društvu da se uvjerim.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Metoda stavjanjem gusre mrežice tj,razdvajanje izletnica od matice zovu je Belčićeva metoda ...

Ovu metodu sam i ja koristio i rekao sam nikad više,,,, mislim da je do mene bilo i još neki faktori na koje ja ne mogu d a utičem,,,,,,

Izete slažam se stobom glede ove metode,, u našim uslovima pčelarenja
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

drugaciji su uslovi u bosni, meni nista ne odgovara kao kod vas, ova metoda meni se pokazala veoma dobro, nema rojenja prinosi su dobri, drustva se dobro razviju, samo neka nastavi kao dosad i nista ne treba mjenjat, kako ono kazu tim koji dobija ne mjenja se..
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

schumy evo mene zanima ta metoda prvi put je koristim ove godine inace sam radioo sabelcicevom i bas danas sam par zajednica napravio po tvojoj preporuci..ako moze sada neko detaljnije pojasnjenje sta se desava kuda pcele idu sa medom kakav je razvoj rojenje kako ga sprijecis, kada oformis takvu zajednicu, kakvo je radno raspolozenje itd, evo puno pitanja ali kao sto ti rece ko pita puno ne skita...
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Matičnu rešetku koristite samo za nuždu.Ako je dobra paša kao na bagremu netreba vam H.rešetka.Ja nikada ne rotiram tjela koje je bilo na podnjači da ga dižem kao drugo ,a ono drugo sa leglom da spuštam na podnjaču.Pčele kada ojačaju u drugom tjeku 7-8 rama legla same siđu u prvo tjelo,utom dolazi bagrem a matica je dole i dosta praznih ramova.Kad su dobro unele nektar podignem ga u trče tjelo ,a dole popunim praznim ramovima.Ako se desi da koja zaroji, (starije matice 3-4 god)onda na podnjaču stavljam zatvoreni matičnjak 2 kom.max.i leglo otv. zetv.Staru maticu sa dva rama otvorenog legla ,jednim ramom meda i jednim perge ,jednim za izradu stavljam u treče tjelo.Drugo tjelo popunim praznim ramovima,zatim stavim singlerovu dasku sa letom ,a na nju treče tjelo.Tako dobijem i mladu maticu i dosta meda.Staru u jesen uklonim a pčele spojimpa dobijem doro jaku zajednicu koja sa lakočomprezimi i sa manje meda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro došao Ibrahime na naš portal,
ovo što pišeš za svoj način pčelarenja je u redu, i svako neka iznosi svoja iskustva na ovome portalu kako bi se svi skupa međusobno potpomagali.
Međutim ti pišeš o obliku pčelarenja kada imaš organiziran pčelinjak i pčelarsku proizvodnju.
Kod nas, ovdje na forumu je gro mladih pčelara početnika i njima je upotreba i način "montaže" tzv. "Snelgrove-ove daske" velika enigma, jer je to u stvari začetak dvomatičnog pčelarenja.
Većini pčelara, pogotovo početnicima fali izgrađenog saća, koje još valja "očuvati" preko zime i - imati ga u trenutku početka glavne paše. Znači uspješno pčelarenje se u stvari svodi ipak na "PRAZNO IZGRAĐENO SAĆE", što u konačnici rezultira sa svimo nim problemima koje takav način proizvodnje, čuvanja i baratanja izgrađenim saćem znači. Zato bih preporučio svima da saslušaju tuđa iskustva, uvaže ih (jer nitko ne iznosi svoja iskustva u lošoj namjeri!), ali da se svatko odluči i izabere svoj način koji ovisi prvenstveno u primjeni određene tehnologije pčelarenja, klimi i mikroklimi kraja u kojemu pčelari i okruženju koje svatko ima različito u odnosu na ostale i prvenstveno – na način pčelarenja koji generalno dijelimo na:
1.) Stacionarno pčelarenje
2.) Seleće pčelarenje
Iz gornje podjele proizlazi da treba za određeni tip pčelarenja odabrati pravu košnicu, jer je i to preduvjet dobrog i uspješnog rezultatu u pčelarenju.
Pritom valja reći da izaberemo tip košniice koji ima najmanje mana u odnosu na drugi tip, jer nema idealne košnice, postoji samo ona sa manje i više mana, a ananama je da se odlučimo i orijetiramo na (po nama samima) pravi tip.
Zato što se MR tiče ima dosta toga za i protiv, jer je svaka upotreba dvosjekli mač, najveći faktor primjene je ipak Priroda, tj. v r i j e m e, tj. meteo-(ne)prilike!!!
Ibrahime, još jednom pozdrav, sretno došao, a tebi i svim ostalim dragim kolegama pčelarima želim iskreno i od srca – medno u ovoj pčelarskoj godini !
Pozdrav.........schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 14 svi 2010, 11:30, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

schumi svako tvoje izlaganje je zadovoljstvo pročitati vidi se da pišeš od srca iskreno , dobronamjerno i da želiš pomoći. Takvih nam treba više ovdje na forumu. Senad nam se nešto puno ušutio nemaga????
sijana
Čita, piše dovoljno
Postovi: 71
Pridružen/a: 13 stu 2009, 15:22

Post Postao/la sijana »

Presađivanje mladog legla .Polen, vađenje matične mliječi, matice (potražnja boli glava,a nitko da posluša savjet Senada i da maticu sam uzgoji) primanje gostiju.Pa ne stigne ljudi moji da se javi.
Pozdrav iz kišne Istre.
matica
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 03 kol 2010, 23:44

Post Postao/la matica »

Kakva su vaša iskustva pčelarenja bez MR.Mislim da bi zajednica bez MR bila dosta razvijenija tokom cijele sezone a samim tim i dala bolje rezultate.Jedino što bi bilo više posla oko prevješavanja ramova sa medom u gornji nastavak.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re:

Post Postao/la Ismet »

matica je napisao/la:Kakva su vaša iskustva pčelarenja bez MR.Mislim da bi zajednica bez MR bila dosta razvijenija tokom cijele sezone a samim tim i dala bolje rezultate.Jedino što bi bilo više posla oko prevješavanja ramova sa medom u gornji nastavak.
samo da malke osvježim ovu interesantnu temu.
zanima me isto što i kolegicu maticu, ima li iko nekog žešćeg (ma može i manje žestokog :-) ) iskustva u pčelarenju bez matične rešetke?
svojevremeno sam negdje čitao izlaganje jednog starijeg, iskusnog pčelara koji je onako usput rekao da pčelari isključivo bez matične rešetke. međutim, taj pčelar nije htio (nije mu se dalo, šta li?) pisati detaljnije o tom svom pčelarenju bez matične rešetke.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: maticna resetka

Post Postao/la emkan »

mene zanima sta je sa tihim pasama, dali korisiti MR na takvim pasama, zamolio mi iskusne kolege da daju svoj komentar.hvala
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: maticna resetka

Post Postao/la Stipo »

emkan je napisao/la:mene zanima sta je sa tihim pasama, dali korisiti MR na takvim pasama, zamolio mi iskusne kolege da daju svoj komentar.hvala
Kod mene je trenutno 20 matičnih rešetki postavljeno u tihoj paši.
Rezultata ima ako je društvo jako i ako matica obilno polaže. Matična rešetka ograničava jaku maticu dane zaleže previše legla.
Kod slabijih društava i kod slabijih matica matična rešetka nema rezultata. Prednost matične rešetke je još i ta da u medištu nema legla i jednostavno poslije se mogu bez problena upotrijebiti bježalice. Rad sa matičnom rešetkom je pogodan za manja tijela dok za velika recimo DB tijela u tihoj paši matična rešetka daje slabije rezultate. U velikim plodištima matica ima puno prostora i zaleže veliko leglo koje troši gotovo svu tihu pašu i obično mema meda za vrcanje. Po mojoj procjeni matična je idealna za LR tijela ako se plodište drži na samo jednom tijelu.
Ja sam probao uz jedno LR plodišno tijelo dodati ispod matične rešetke još jedan Venerov polu nastavak i prvo što se tada primjeti u tihoj paši u tim košnicama nema meda ili ima mnogo manje za vrcanje jer sve većinom pojede leglo. U stvari med je uglavnom sav u vijencima.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: schumy

Post Postao/la isa »

Sumi.
ja nijesam zainteresovan za novu maticu,molio bih vas da mi objasnite za plodiste gde je nadjena matica/sada treci sprat/kako da rasporedjujem ramove,i daljni moj postupak.

pozdrav isa
Amir.pčelar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 39
Pridružen/a: 16 tra 2013, 12:13
Lokacija: BiH Bužim

Re: maticna resetka

Post Postao/la Amir.pčelar »

Jučer sam pregledavao pčele i kako sam vadio okvire izvadio sam i maticu stim da je nisam primjetio na okviru i kakda sam vratio okvir ugledao sam maticu na postolju kosnica uzeo sam je u ruku da je vratim i ona je prhnula hoćeli se vratiti u svoju kosnicu... :oops:
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: maticna resetka

Post Postao/la Vahid »

Kolega to se i meni par puta desavalo al ja sam u takvim slucajevima kosnicu ostavjo otvorenu i saceko bi da se matica vrati i svaki put bi se vracala u svoju kosnicu i nisam nikad ostajo bez matice ja mislim da ce se i kod tebe vratit :wink: :wink: :wink: .
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: maticna resetka

Post Postao/la senad »

Amir.pčelar je napisao/la:Jučer sam pregledavao pčele i kako sam vadio okvire izvadio sam i maticu stim da je nisam primjetio na okviru i kakda sam vratio okvir ugledao sam maticu na postolju kosnica uzeo sam je u ruku da je vratim i ona je prhnula hoćeli se vratiti u svoju kosnicu... :oops:

Kada matica se digne u zrak mora ostati sve na svom mjestu dok se maticane vrati pa i pčelar. Košnica se nesmije zatvarati sve dok se matica ne vrati.

Sa kojeg mjesta je matica prhnula tu si treba staviti okvri sa pčelama.

Ako si košnicu zatvorio teško da će se vratiti u nju na lijeto, to može biti igrom slučaja.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite