PČELARSTVO ZA POČETNIKE

Odgovorite
amiradin
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 10 pro 2015, 21:08

PČELARSTVO ZA POČETNIKE

Post Postao/la amiradin »

MOLIM ISKUSNE PČELARE DA MI OBJASNE PAR PITANAJa.
1. nedavno sam dogovorio sa čovjekom 3 košnice pčela kada bi bilo idealno ih preuzeti pošto ih moram voziti najmanje 40 km do kuće.(naime dogovor je mart)
2 .kod kuče imam 2 košnice ako bog da preživeinteresuje me kako da medim kada nemam medišta tj baagrem.( inače radi se o dva roja prošlogodišnja razvijena na 1 nastavak uzimljeni sa 8 rami puniih meda.
3 kako da zamjenem staru maticu u ta dva društva jer su obadvije 2014 god.
4 i kako da od nji napravim prije ili poslije bagrema rojeve tj nova društva.
amiradin
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 10 pro 2015, 21:08

Re: PČELARSTVO ZA POČETNIKE

Post Postao/la amiradin »

Nemogu da vjerujem da ni jedan pcelar nezeli odvojiti 1 % svoga znanja I pomoci nama pocetnicima
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: PČELARSTVO ZA POČETNIKE

Post Postao/la cerex »

Iako ima iskusnijih pčelara evo ja cu pokusati da ti odgovorim.

1. Idealno bi ih bilo preuzeti predvecer kad se pčele vrate u kosnice ili rano ujutro pod uslovom da ih vlasnik zatvori navecer ili ako pada kisa ili je hladno pa pčele ne mogu izlaziti da nebi doslo do gubljenja pčela i bilo bi dobro da povedes nekoga ko se razumije u pčele da prije nego sto ih kupis i doneses da ih pregleda.

2. Ovo drugo pitanje nisam razumio u smislu da li nemas medista ili nemas bagrema.

3.Maticu ti je najlakse zamijeniti u periodu kad budes imao dobru pasu na nacin da je kupis od provjerenog uzgajivaca matica a on ce ti u tancine objasniti na koji nacin.

4. Rojeve možes praviti oko 5 maja ako imas bagrem (posto nisam razumio bas drugo pitanje) na nacin da iz drustva uzmes po dva okvira zatvorenog legla i tu staru maticu i prebacis je u nukleus, na taj nacin smanjujes rojevni pritisak u proizvodnim drustvima i obezmaticenom drustvu dodas mladu maticu a ovu u nukleusu pčele ce vjerovatno kasnije smijeniti tihom smjenom.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: PČELARSTVO ZA POČETNIKE

Post Postao/la hasospahic »

amiradin je napisao/la:MOLIM ISKUSNE PČELARE DA MI OBJASNE PAR PITANAJa.
1. nedavno sam dogovorio sa čovjekom 3 košnice pčela kada bi bilo idealno ih preuzeti pošto ih moram voziti najmanje 40 km do kuće.(naime dogovor je mart)
2 .kod kuče imam 2 košnice ako bog da preživeinteresuje me kako da medim kada nemam medišta tj baagrem.( inače radi se o dva roja prošlogodišnja razvijena na 1 nastavak uzimljeni sa 8 rami puniih meda.
3 kako da zamjenem staru maticu u ta dva društva jer su obadvije 2014 god.
4 i kako da od nji napravim prije ili poslije bagrema rojeve tj nova društva.
Drugar ja bih ti predlozio da da ispostujes taj rok ali kraj marta kad se poprave vremenski uslovi za taj posao nije lijepo dok su uklubetu obavljat prenosenje stosi pitao za medenje to nemozes ti odlucivat ali mozes pomoc.Posto su to matice starije ako bude sve po prirodnim zakonima tvoja drustva ce biti usmjerena prema rojenju ili zamjeni matica po prirodnom nagonu a ti da bi to drzao pod kontrolom trebas pripremiti da svako drustvo ima po dvanastavka do medobranja a kako ces doci do njih to zavisi od vremenskih prilika od od polozaja i uslova za pcele tvog angazmana itd,vidi malo detaljnije proljetni razvij imas predavanja i na ovom forumu ima dosta toga malo prelistaj i procitaj.oko zamjene matice to mozes uraditi na vise nacina zavisi za koji ces se odlucit i koi ti je prihvatljiv ja bih ti predlozio ako imas nekog u tvojoj blizini da ti malo pomogne da vidis kak on to radi pa ses lakse doci do rjesenja.Jatakve slucajeve resavam za vreme glavne pase
pomocu senglerove daske.Kad krene drustvo u rojev nagon dva dobra maticnjaka ostavim u tom drustv ostale pokidam na drustvo stavljam sen.dasku trece tijelo i dizem staru maticu sa otvorenim leglom dopunim so idole i gore pasa zavrsi imas novu maticu staru maknes izvadis sen. dasku pojacas drustvo uzmes ako ima sta za uzet ako nema utjesis sam sebe bit ce drugi put itdd
amiradin
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 10 pro 2015, 21:08

Re: PČELARSTVO ZA POČETNIKE

Post Postao/la amiradin »

Ok hvala.znaci po pcele predmrak.
Avatar
sanadac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 27 sij 2014, 17:33
Lokacija: Sanad

Re: PČELARSTVO ZA POČETNIKE

Post Postao/la sanadac »

amiradin je napisao/la:Nemogu da vjerujem da ni jedan pcelar nezeli odvojiti 1 % svoga znanja I pomoci nama pocetnicima
ima nesto i za tebe ,

http://www.agroeko.net/index.php/agro-t ... ova-metoda

http://www.agroeko.net/index.php/agro-t ... potencijal
Kad zacutim,okrenem se i odem,to ne znaci da si ti pobedio .
To znaci da vise nisi dostojan mog vremena. Charles Bukowski
Odgovorite