Pčelinjak-Admir Sanski Most

Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Tarik »

STA MISLIS KOLIKO POGACE IMA U MEDISTU?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Najmanje 15 kg!
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Asbees »

Druze kako prodje bagrem jel ga zakacilo par lijepih dana ili te ubise poslovne obaveze
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Ovih dana planiram da prebacim pčele na lipu jer mislim da ukoliko se vrijeme stabilizuje da bi kod mene mogla da pocne sa cvjetanjem iduce sedmice.Ona rana lipa je krenula ali ova siva koja je dominantna na terenu na kojem ja vozim pčele jos nece.Bagrem je prosao skromno od 25 otjeranih drustava izvrcano negdje tek oko 200 kg ali godina je losa i tu nema mjesta za kukljavinu.Pčele sam planirao voziti jos puno ranije ali su kesten i kupina prolongirali selidbu,prvi put pčele drzim na kestenu i milina je vidjeti sav taj polen koji lageruju u plodiste i mediste a o mirisu koji se siri pčelinjakom ne postoji nacin da se opise .

slika

slika

slika
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

situcija nije dobra dok se daje pogača u junu.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Kod ovih drustava pogaca je non stop prisutna od marta mjeseca,a rojevi kod kuce se sirupaju dok ne krene facelija.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

po mom skromnom mišljenju veoma riskantan potez po kvalitet meda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Prosli vikend drustva otjerao na lipu, jucer pregledao drustva i mogu reci da sam prezadovoljan.Nazalost nemam vagu ali kolege mi kazu da je unos dnevni od 1-
2 kg.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la hasospahic »

Drugari i kod mene je slicno stanje prosli vikend medista su bila suha danas su puna nekima sam dodao polu nastavak izmedu medista i plo. sa satnim prije 4 dana i to su uradile super a par zajednica gdje su ostale ne zamjenjene matice ponovo su krenule u rojenje i zadale nove intervencije.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la lenas_bk »

Admire kako se pokazala facelija,imam oko 3-4 dunuma neiskoristenog zemljista pa razmisljam sta da sijem.Mislio sam bijelu djetelinu jer ona je visegodisnja ali cujem da je facelija medonosnija.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Za vikend postavljen api life var i moram priznati da sam za ova dva dana prilicno zabrinut kolicinom otpale varoe 50-150 kom po drustvu, odnosno taj broj bi bio puno veci da sam koristio amitraz ili letvice,vidjecemo na kraju sta ce biti.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

hasospahic je napisao/la:Drugari i kod mene je slicno stanje prosli vikend medista su bila suha danas su puna nekima sam dodao polu nastavak izmedu medista i plo. sa satnim prije 4 dana i to su uradile super a par zajednica gdje su ostale ne zamjenjene matice ponovo su krenule u rojenje i zadale nove intervencije.
Bio Vit Clean kolega.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Za vikend postavljen api life var i moram priznati da sam za ova dva dana prilicno zabrinut kolicinom otpale varoe 50-150 kom po drustvu, odnosno taj broj bi bio puno veci da sam koristio amitraz ili letvice,vidjecemo na kraju sta ce biti.
Neznam kako to sredstvo radiali ako radi dobro to nije puno varroe za prvi dan,
Ja imam izvještaje za BVC gdje je kod pčelara prvi dan palo preko hiljadu varroa, a narednih dana na stotine. Hoće li im ta društva preživjeti ne znam ali je moguće ako im je dobra matica i poslije čišćenja varroe nastavi sa leglom da bude dovoljno zimske pčele. Na slikama nema nogica od lutki što znači da nema mrtvog legla i nije nastala virusna infekcija. Dobro je raditi organskim sredstvima jer oni većinom sadrže eterična ulja koja pojačavaju nagon čišćenja i tako prekidaju ili umanjuju virusne infekcije. Api life sadrži timol koji uništava varrou, viruse i gljivice i jača nagon čišćenja, ali na žalost stradavaju i pčele i njihovo leglo naročito na velikim vrućinama. To je cijena na koju pčelar treba biti spreman ako radi timolom.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Mislim da je to puno varoe za dva dana za ekoloski preparat, bojim se da sam stavio superstrips ili herbastrips da bi bilo tih hiljadu varoa o kojima ti pricas. Api life je po meni najbolji preparat generalno gledajuci (ne samo kao sredstvo protiv varoe) bas zbog tog higijenskog nagona i nozemoze i sto je najvaznije nije nikad omanuo.Po forumina se dosta prica o pojavi grabezi kod drustava tretiranim api life var-om zbog izjadnjacavanja mirisa ali ukoliko se drzi upustva mislim da to nije problem, barem ga ja nisam imao za tri godine koliko radim sa njim. Stipe sta mislis da li zbog timola i eteričnih ulja odnosno jakog mirisa matica slabije lijeze?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la: Stipe sta mislis da li zbog timola i eteričnih ulja odnosno jakog mirisa matica slabije lijeze?
Timol i još neka eterična ulja mogu uništiti 60 % legla.. Jaki mirisi znaju izazvati da pčele prekinu hraniti maticu sve dok pčele ne naviknu na te mirise ili dok mirisi ne oslabe da pčele osjećaju maticu. Api life var nisam istraživao ali jesam Timol, čak znam napraviti gel sa Timolom. Timol je skup pa sam odustao od daljeg istraživanja i poboljšanja timol gela. Zadovoljio sam se Bio Vitom i težio sam ga dotjerati do savršenstva i mislim da sam ove godine tu negdje. Bio Vit Clean ove godine vremenom manje tamni i bolje čuva eterična ulja, a uštimao sam sinergiju i znatno produžio djelovanje u leglu i pad varroe da varroa duže dana kako izlazi iz legla da završava u velikom postotku u AV podnici. Osobina koju sam povećao za 10 puta je sprečavanje preostale varroe da njeni potomci ostaju neplodni tako što razvoj te varroe kasni nekoliko dana i prije se izleže pčela nego što dođe do oplodnje varroe. To djelovanje traje nekoliko mjeseci i praktično samo od sebe u društvu nestane varroe jer i varroa ima broj dana dokle može živjeti tako da ja sada u 60 % društava nemam varroe. Isto se dogodilo i kod nekoliko pčelara koji su bili malo zbunjeni. Vele šta je sad misleći da Bio Vit ne radi. Na žalost pojačale su se neke negativne pojave da sporadično na par dana može prekinuti zaleganje ali zato kada ubrzo nastavi zaleže ko luda što na kraju tu negativnu pojavu pretvara u jako pozitivno stanje. Isto negativna pojava je da Bio Vit pojačano preko noći kvasi pčele i manje je pogodan za vlažno i hladno vrijeme jer takvo vrijeme i mokra pčela ne idu zajedno pa šaka pčela završi u podnici, a izraženo je u rano proljeće kada ima legla i kada je povećana vlago. Sa druge strane ovo ovlaživanje dobro je u ljetnom periodu jer Bio Vit dobro radi po vrućem i suhom vremenu pa se više ne treba čekati kiša i hladnije vrijeme. Isto potiče pčele na duže i intenzivnije čišćenje. Pčele ga bolje podnose i manje se uznemiravaju što umanjuje šok prilikom tretmana. Pokazao se kao dobro sredstvo kod primanja i klupčanja matice te kod spajanja dva društva. Krečno leglo otklanja kao i prije.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Napokon da se i javim, danas sam obisao proizvodna drustva kako bih im dao zadnju turu apilife var-a i uklonio ostatke folije od pogace koja je bila dodata početkom avgusta radi stimulacije zalijeganja nadam se zimske pčele.Vidjenim sam prezadovoljan, sva drustva su uzimljena sa 12-15 kg hrane tako da pogacu ce dobiti tek u martu, ostaje da im se doda nozevit radi prevencije protiv nozemoze i to je to do oksalne. Razmisljao sam da ih vratim kuci ali kad sam danas vidio onoliki polen na nozicama definitivno sam odustao.Varoe je nazalost kao u prici pa vidjecemo kad lijek prestane djelovati sta ce amitraz reci. Jedno drustvo sam ekperimentalno bas zadihtovao,puna podnica, prolaz za samo dvije pčele i naravno dodao apilife var i kad sam ga danas upoređivao sa ostalim drustvima imalo je isto okvira legla kao i drugi, 6 okvira prosjek to sam cisto uradio onako da vidim da li matica zbog jakih mirisa timola i etericnih ulja slabije zalijeze.

slika
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Veceras dodata prva tura nozevita pčelama kod kuce, sutra je u planu drustvima na terenu i onda za 10 dana jos jedan tretman nozevitom,sto je do mene urađeno je.

slika
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Sinoc na tri kosnice sa kojih je otpalo najvise varoe izvrsena je kontrola sa 4 kapi amitraza po listiću,, u jednom drustvu 6 varoa u drugom 2 i trećem jedna. Ili nema varoe ili je amitraz slab,svaka cast apilife var-u, za vikend kontrola drustava na terenu.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas sam izvrsio prihranu tri nukleusa sa plastičnim kesama po 4 litre.Ovaj ruski sistem prihrane mi se pokazao odličnim s obzirom da su hranilice u nukleusima male svega 2 dcl a drustva daleko i da napomenem ovo je druga tura i to je to za ovu godinu, bilo bi dobro da je ovo uradjeno i malo ranije ali ....


slika

slika

slika
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Sinoc sam isao da pčelama dodam drugu turu nozevit-a i prilikom podizanja poklopaca kako bih usuo nozevit primjetio sam da ima osjetno manje pčele na satonosama,mislio sam da je do apilife var ili dobrih kolicina meda pa su dole.Posto je već bila noc nisam primjetio nista cudno dok mi slucajno nije ispao nož pored leta na travu,kada sam krenuo da ga podignem ispred svake jake zajednice sam primjetio po dvije do tri sake mrtve pčele a slabije zajednice i nukleusi nista.Vjerovatno je u pitanju trovanje, ili je neko prskao necim sto nije trebao ili su nasle nesto sto nisu smjele naci :( .
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

isti slučaj desio se dvojici mojih kolega pčelara prije dva mjeseca u rejonu rostova kod bugojna. pčelinjak koji je bio u blizini samog prevoja rostovo je mnogo više stradao od pčelinjaka koji je bio par kolometara dalje u pravcu bugojna.kao i kod tebe najviše uginulih pčela bilo je ispred jakih pč.zajednica dok kod rojeva nije bilo vidljivih tragova uginuća. analiza uzoraka na vet. fakultetu nije pokazala prisustvo nikakve bolesti već se radilo o trovanju.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Jucer poslije posla obisao sam pčelinjak i pregledao samo jake zajednice ispred kojih su bile mrtve pčele, po mom nekom skromnom znanju mislim da se nije radilo o trovanju nego o grabezi. I to da su moje zajednice bile negdje u grabezi jer nastavci su puni meda preko 25 kg hrane čak je hrana i u donjem nastavku, pregledao sam i svoje slabije zajednice i sve je u redu, grabez nije unutar mog pčelinjaka.Ta mrtva pčela koja se je nalazila ispred leta je vjerovatno pčela koja je istrošena od borbe i prenosa hrana.Ono sto me sad brine je kolicina pčele i zdravstveno stanje jer sigurno nisu napale zdrave zajednice, mislim cak da su satrale citav neciji pčelinjak jer je oko 15 zajednica puno meda.Moram sad skontati cije su pčele i sta dalje.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Zaboravio sam napisati da je ovo ustvari i najveci problem pčelara-neodgovorni pčelari.Radim u poljop. apoteci i ove godine glavnina sredstava protiv varoe prodata je sad poslije bajrama kad su svi termini za tretman varoe prosli.Ja danas-sutra kad nadem tog pčelara on ce optuziti mene da ne hranim svoje pčele i da sam ja u stvari kriv :( .
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la lenas_bk »

To si ti svojima zaprijetio da ne smiju kuci ici prazne :D
Sad kad sam ovo procitao morat cu i ja otici provjeriti svoje.Ja imam samo jednog dida pcelara u blizini.Nekih 700-800m udaljen.Negdje polovinom juna bio je kod mene na pcelinjaku i mrtav hladan kaze ja svoje jos nisam nista dirao.E sad da li je tretirao protiv varoe samo
dragi Bog zna.Ja sam tretiranje zavrsio polovinam 8 mjeseca ali cu morati izgleda provjeriti par drustava da vidim kakvo je stanje.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

admire ne bih se složio s tvojom konctatacijom da se radi o grabeži koju su izazvale tvoje pčele na tuđem pčelinjaku, po mojim saznanjima iz biologije pčele ona nikad ne ide "kući" da tamo ugine već nastoji da to uradi u prirodi daleko od košnice kako nebi bila teret i prijetnja po zdravlje ostatku pč.zajednice ili kako to struka zove altruistički suicid. nisam vidio kako izgleda to kod tebe ali mi ne liči na posljedice grabeži, imao sam priliku vidjeti grabež u manjem obliku kad strada neka manja zajednica bez matice i sl. ali nikad nisam vidio da mrtve pčele ima ispred košnica koje idu u grabež, posipanjem brašnom utvrđeno iz kojih košnica pčele idu u grabež, možda je neko imao sličnu situaciju pa bi dobro bilo da je podijeli s ostalima kako se okoristili.
Odgovorite