Pčelinjak-Admir Sanski Most

mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

znam jednog starijeg, iskusnog pčelara koji to praktikuje godinama i vjerovatno je zadovoljan dok ne odustaje od te prakse.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Citao sam cak da neki postavljaju grijace u podnice i vrse dogrijavanje kosnica. Sigurno je da ovi nacini potpomazu pčelinjim zajednicama da lakse prebrode kriticne periode u periodu zimovanja i razvoju ali koliko je sad to dobro sa druge strane jer na ovaj nacin omogucavamo slabijim pčelinjim zajednicama koje su mozda bolesne da prezive i na taj nacin imamo stalno prisutno zariste u pčelinjaku.Ja licno od kad pčelarim sve zajednice mi zimuju na otvorenoj av podnici i do sada nisam imao problema.

Da li neko ide za Novi Sad ili ima kakvu semu da se tamo nabave ovi plasticni nukleusi vrlo su povoljni mislim oko 7 km, pa ako je neko zaintersovan da se javi ja bi sebi za početak uzeo trideset komada.
https://www.facebook.com/sinisa.arsenin ... 3518257714
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Asbees »

Ovi nukleusi su mozda prakticna i povoljna stvar al da stoje u hladu...koliko vidim prilicno tanki i bez izolacije zidovi...
Ali su extra recimo za transport rojeva ko ima pcele na vise lokacija
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Čitao sam na sposu i pčelari su prezadovoljni. Planirao sam da kad otjeram pčele na pasu, ukradem im dva okvira legla dodam maticnjak i u julu prebacim u lr nastavak. Vrlo prakticni mogu se koristi vise sezona i nisu namjenjeni za prezimljavanje.Koliko para toliko muzike.Laki su za transport i to je najbitnije.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Asbees »

To svakako....za praviti rojeve i transportovati pa i cuvati u njima dok sredis sudje postolja itd....
Raspitaj se da li ce dolaziti na sajam u bg za nekih 2 mj mogu se organizovati za clanove ovog naseg foruma
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Zaboravio sam napisati da se na sposu nukleus nalazi opisan:

Savez Pčelarskih Organizacija Srbije - Forum SPOS Info » Pčelarska oprema » Zajedničko za sve košnice » LR (Langstrot - Rut) (Уредници: marjanovic slobodan, Tadić Savo, Aleksandar Lazovic) » Praktik nukleus

Pokusacu nekako da saznam i tu informaciju da li dolaze na sajam, vjerovatno da.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Nakon minusa od 22 stepena, danas je u podne temperatura iznosila ugodnih -2. Posto me je interesovalo jedno drustvo koje je spalo na tri ulice pčele da li je uspjelo da izdrzi ovaj minus na brzinu sam otvorio kosnicu i vidio da je sve ok. Međutim isto tako iznenadila su me 2 drustva koja sam pogledao a mislim da ih imam 5-6, a kod kojih je kube otislo skroz u lijevu ili desnu stranu kosnice (izvadjen je 1 okvir pa je drustvo uzimljeno na 9 okvira) , kod ovih drustava iako su na tom zadnjom okviru imali hrane sva pčela koja je bila tom zadnjem okviru( strana do zida kosnice) je stradala a unutarnja sve ok. Zasto?
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mirsad »

POZ
Ostale bez hrane.
predpostavka.

MK
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Jel hoćeš da kažeš da su pčele na krajnjem okviru stradale, a one bliže centru nisu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Prije ove hladnoce je sve bilo ok posto sam dodavao pogacu.Na okviru ima hrane, stradala je jedna ulica odnosno strana okvira do kosnice ostalo kube ok.To je kod ova dva drustva a predpostavljam i kod ostalih posto imam ih 5-6 komada ali mi se nije dalo traziti.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

zna se desiti da u krajnjoj ulici ostane malo pčela, nedovoljno da bi se mogle grijati i sradaju od hladnoće i iscrpljenosti a mnogo češće zbog nedostatka hrane na vanjskoj strani krajnjeg rama.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas u 12 h temperatura je iznosila nevjerovatnih 16 stepeni i odlucio sam da drustvima koja su pojela pogacu dodam novu i onima koje su izasle na satonošu dodam prvu pogacu. Iako sam planirao da samo postavim pogace ostao sam na pčelinjaku dobrih 5 sati jer sam primjetio dosta mrtve pčele na podnicama.Dan sam iskoristio da svim drustvima ocistim podnicu ( i olaksam im tezak posao a ujedno i da ne razbacuju toliku količinu mrtve pčele po pčelinjaku) i da ih svedem na jedan nastavak.Ovo sam uradio zbog boljeg proljetnog razvoja a i zbog mrtve pčele koja je pala između okvira donjeg nastavka.Nikada nisam imao ovoliko mrtve pčele na podnjačama.Uzimio sam čini mi se 48 drustvava i tri nukleusa.Za sada od početka jeseni stradala su mi dva drustva i jedno je još čini mi se na dobrom putu da strada.Nukleusi se drze odlično i haman nemaju mrtve pčele na podnici :idea: Sa otprilike 46 drustava danas sam nakupio oko 4-5 kg mrtve pčele, u stradalim drustvima nema pčele. :(
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la j.nezic84 »

cerex je napisao/la:Danas u 12 h temperatura je iznosila nevjerovatnih 16 stepeni i odlucio sam da drustvima koja su pojela pogacu dodam novu i onima koje su izasle na satonošu dodam prvu pogacu. Iako sam planirao da samo postavim pogace ostao sam na pčelinjaku dobrih 5 sati jer sam primjetio dosta mrtve pčele na podnicama.Dan sam iskoristio da svim drustvima ocistim podnicu ( i olaksam im tezak posao a ujedno i da ne razbacuju toliku količinu mrtve pčele po pčelinjaku) i da ih svedem na jedan nastavak.Ovo sam uradio zbog boljeg proljetnog razvoja a i zbog mrtve pčele koja je pala između okvira donjeg nastavka.Nikada nisam imao ovoliko mrtve pčele na podnjačama.Uzimio sam čini mi se 48 drustvava i tri nukleusa.Za sada od početka jeseni stradala su mi dva drustva i jedno je još čini mi se na dobrom putu da strada.Nukleusi se drze odlično i haman nemaju mrtve pčele na podnici :idea: Sa otprilike 46 drustava danas sam nakupio oko 4-5 kg mrtve pčele, u stradalim drustvima nema pčele. :(
I ja sam prekljuce na pcelinjaku primjetio isto:jako puno mrtvih pcela na podnjacama!Nije bilo ipak dovoljno toplo za zamjenu podnjaca.Samo sam izgrnuo koliko sam mogao mrtve pcele s ulaza,da bi one zive lakse izlazile.Misljenja sam ipak da to I nije neka nenormalno velika kolicina mrtve pcele,nego se to nama sad cini jer ipak moramo uzeti u obzir da pun mjesec dana pa I vise nije bilo procisnog leta tj.nisu mrtve pcele mogle biti ciscene tj izbacivane iz kosnica!
Kako mislis to da u stradalim drustvima nema pcele?nema ni mrtve,uopste?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Stradala od varoe vjerovatno su bili inkubatori varoe, jer je na svim kosnicama radjen isti tretman apilife var i oksalna. Temperatura od 16 stepeni po meni je ok za zamjenu podnica jer su podnice svako otvorene, uložci idu tek od marta. Ja ipak mislim da mrtve pčele ima vise nego sto bi trebalo biti.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Po meni ovi bi trebalo biti neka normalna kolicina mrtve pčele jer procisnog leta nije bilo 50 i nesto dana,izuzetno hladno i itd....
slika

Ovo je kod mene prosjek mislim da je to puno
slika

Ovo je drustvo sa 6 spalo na tri ulice
slika

slika
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Kod mene gdje na pokrovnoj dasci nije bilo štiropola kolićina mrtve pčele je slično kao kod tebe na prve dvije slike što je za ovakvu zimu i normalno. Tamo gdje nije bilo štiropola tu je bilo mnogo više mrtve pčele i više su potrošile meda pa ću morati dodati pogače nešto ranije nego obično.
Kolega ta treća slika sa punom podnicom tu doista ima mnogo mrtve pčele. Mnogo veća hrpa je naprijed i nazad.
Obično je to znak cijepanja klupka na velikim minusima. Nešto ih je opasno uznemirilo.
Na drugoj slici se vidi normalno kako pčele padaju ispod klupka.
Na prvoj slici ista situacija stim da je dio pčela išao na krajne okvire da donese meda i tamo se smrzle i pale ud bok košnice. Srećom nema ih puno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Stipo je napisao/la:Kod mene gdje na pokrovnoj dasci nije bilo štiropola kolićina mrtve pčele je slično kao kod tebe na prve dvije slike što je za ovakvu zimu i normalno. Tamo gdje nije bilo štiropola tu je bilo mnogo više mrtve pčele i više su potrošile meda pa ću morati dodati pogače nešto ranije nego obično.
Kolega ta treća slika sa punom podnicom tu doista ima mnogo mrtve pčele. Mnogo veća hrpa je naprijed i nazad.
Obično je to znak cijepanja klupka na velikim minusima. Nešto ih je opasno uznemirilo.
Na drugoj slici se vidi normalno kako pčele padaju ispod klupka.
Na prvoj slici ista situacija stim da je dio pčela išao na krajne okvire da donese meda i tamo se smrzle i pale ud bok košnice. Srećom nema ih puno.
Oprosti tek kasnije vidim da treća slika nije sa punom podnicom.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Sve podnice su anti varozne i cijelo vrijeme su otvorene. Ja iskreno nisam uocio neko pravilo između smrtnosti i izolacije.Kada je izolacija u pitanju, imam drustava sa folijom preko satonosa i bez folije i sva drustva imaju stiropor ispod krova, valjda ce bit sve ok.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Kreso »

Ova druga podnica je normalna po pitanju kolicine mrtve pcele. I da je vise, nije zabrinjavajuce. Ovo na trecoj fotki je malo previse. U mnogome ovisi i o snazi drustva.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Posto sam vidio da je dosta pčele na podnici, bilo mi je vrlo vazno da na vrijeme ocistim podnice kako pčele ne bi izbacivale mrtve pčele iznad leta i tako stvorile uslov za eventualnu zarazu, nadam se da si u pravu kad kazes da to nije puno pčele. Na facebook-u ima jedan pčelar Said Begić, vec dvije ili tri godine gledam slike njegovih uzimljenih drustava i divim mu se svaki put.Svi mi imamo drustava od 4-8 ulica pčele u kubetu ali kod njega je prosjek 7 ulica.Ja i Senad Grudic smo bas pricali o njemu i nekako smo dosli do zakljucka da mozda pčelari sa pomoćnim zajednicama pa to onda spoji u jesen, u svakom slucaju svaka mu cast i ako je neko pricao sa njim volio bih znati kako dobije onakva drustva.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Asbees »

Kolega jesi zadovoljan situacijom...da li je procisni obavljen sad opet minuse valja trpiti :D
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la zvuk_tisine »

cerex je napisao/la:Stradala od varoe vjerovatno su bili inkubatori varoe, jer je na svim kosnicama radjen isti tretman apilife var i oksalna. Temperatura od 16 stepeni po meni je ok za zamjenu podnica jer su podnice svako otvorene, uložci idu tek od marta. Ja ipak mislim da mrtve pčele ima vise nego sto bi trebalo biti.

Pa eto ti razlog prevelike količine mrtve pčele, zašto mučite pčele, na -30 držite otvorene podnjače, zašto mislite da je njima bolje na hladnom vjetru i jakim minusima, i snijegom oko njih, isto kao što mi teško podnosimo to i tražimo način da se ugrijemo tako i one, ne treba ih mučit, iz tog razloga uzimale su više hrane nego obično i normalno da je ne mogu "trpit" i jedva čekaju pročisni let, i onda se čudite nozemozi, normalno je i da će se iscrpit...Puna podnjača je zakon, kod mene na 30 društava nije bilo ni kila mrtve pčele, pune su podnjače a one što su mrežaaste ulošci su uvučeni, nikakav problem nemam ni sa vlagom ni bilo čime drugim, mrežasta podnjača je izvor bolesti, na nju pada sav otpad i to se gomila, pogovo u sezoni kada zbog nedostatka slobodnog vremena pčelar nema mogućnosti očistiti uloške, to treba čistit svaki dan, a punu podnjaču pčele uredno riješe, očiste i ispoliraju...osim toga u proljeće kada treba dosta polena na podnjačama se nađe istog u većim količinama, napate se na minimalnim temperaturama pri kojima mogu izletit, donesu i sve uzalud, zavuče se miš, moljac, otpad,, zakače se mrve pčele za one rupice itd...šta je sa onim pčelama koje su duboko u zemlji, kamenu, duplji drveta itd...ko njima rješava vlagu...nikad više tehnike i znanja a nikad manje meda i nikad više mrtvih društava itd...
Vidite očite dokaze a slijepo pratite ono što vam neko servira kao dobro.

Mislim da će se i kolega Stipo složit s ovim mojim izlaganjem, barem djelimično...
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la j.nezic84 »

zvuk_tisine je napisao/la:
cerex je napisao/la:Stradala od varoe vjerovatno su bili inkubatori varoe, jer je na svim kosnicama radjen isti tretman apilife var i oksalna. Temperatura od 16 stepeni po meni je ok za zamjenu podnica jer su podnice svako otvorene, uložci idu tek od marta. Ja ipak mislim da mrtve pčele ima vise nego sto bi trebalo biti.

Pa eto ti razlog prevelike količine mrtve pčele, zašto mučite pčele, na -30 držite otvorene podnjače, zašto mislite da je njima bolje na hladnom vjetru i jakim minusima, i snijegom oko njih, isto kao što mi teško podnosimo to i tražimo način da se ugrijemo tako i one, ne treba ih mučit, iz tog razloga uzimale su više hrane nego obično i normalno da je ne mogu "trpit" i jedva čekaju pročisni let, i onda se čudite nozemozi, normalno je i da će se iscrpit...Puna podnjača je zakon, kod mene na 30 društava nije bilo ni kila mrtve pčele, pune su podnjače a one što su mrežaaste ulošci su uvučeni, nikakav problem nemam ni sa vlagom ni bilo čime drugim, mrežasta podnjača je izvor bolesti, na nju pada sav otpad i to se gomila, pogovo u sezoni kada zbog nedostatka slobodnog vremena pčelar nema mogućnosti očistiti uloške, to treba čistit svaki dan, a punu podnjaču pčele uredno riješe, očiste i ispoliraju...osim toga u proljeće kada treba dosta polena na podnjačama se nađe istog u većim količinama, napate se na minimalnim temperaturama pri kojima mogu izletit, donesu i sve uzalud, zavuče se miš, moljac, otpad,, zakače se mrve pčele za one rupice itd...šta je sa onim pčelama koje su duboko u zemlji, kamenu, duplji drveta itd...ko njima rješava vlagu...nikad više tehnike i znanja a nikad manje meda i nikad više mrtvih društava itd...
Vidite očite dokaze a slijepo pratite ono što vam neko servira kao dobro.
Mislim da će se i kolega Stipo složit s ovim mojim izlaganjem, barem djelimično...
Ne bih puno polemisao.Ali evo ja cu ovde napisati samo svoje iskustvo,i svoj nacin uzimljavanja sto se tice podnica-imam na pola drustava drvene-pune podnice,a na pola mrezaste.Rekao bih da su pune ipak bolje.Ono sto sam primjetio je da su drustava s punim podnicama redovno zdrava,nekako se ljepse razvijaju,ujednacena su,i nema oko njih nikakvog puno posla,skoro sve obave same.Sto se tice mrezaste podnjace,pored svih drugih poslova rijetko se nadje vremena za ocistiti uloske-a onda se tu stvarno svasta moze naci,svakakve gamadi,najvise uholaza,moljaca itd..Drustva ne utopljavam nicim,cak ni novinama odozgo,dok god ne krene leglo,medjutim ulosci na mrezastim podnicama mi stoje uvuceni stalno.Nisam nikad uzimio onako na mrezi,mada dosta pcelara bas to praktikuje...iskustva su razlicita,ovo je samo moje iskustvo.Uglavnom nemam problema s vlagom,a zimskih uginuca uglavnom nema,ili su svedeni na minimum.Mrezasta podnica ima nekih prednosti-ali za pcelara,a sto se tice za pcele-mislim da je puna podnica prirodnija I zdravija
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la zvuk_tisine »

Ja sam svojima stavio krpu preko satonosa (turska metoda, uzeo sam ono sto mi stima iz toga) a preko hranilice stavio novinu. Ove godine semoralo na to pazit, pa pcele mjesec i vise, zavisi kako gdje, nisu izlazile na procisni let, sta ces drugo ocekivat nakon toga nego nozemozu radi povecanog uzimanja hrane, sta ces ocekivat ako je bilo legla, pa prehladeno leglo a na kraju i ATL, borile se da ugriju a nisu mogle, pcele prate prirodu i sigurno bolje znaju od nas...pa Uzviseni pčelu spominje u Kur'anu, Pčela zauzima cijelu kur'ansku suru, pčela je nadahnuta, ona ne griješi, ona je vođena po Bozijem naputku...a ako je zima blaža pa eto hajde inekako izvuci te famozne uloske eto da se pokusa leglo malo odgodit, al mozes nabrat 7-10 dana i one ce opet krenut s leglom kad one hoce, s tim sto ce se opet napatit da ga odrze, ko je kriv?, pa zna se-pčelar...

Isto tako i u ljeto, kad su velike vrućine mi fino u kuci upalimo klimu i pozatvaramo sve a prije toga smo bili na pčelinjaku i sve uloske iz podnjace izvukli, pa i to je greška...kaže pčelar- ee da vidis kako se sve uvuku unutra, odmah nema brade, pa pogledaj gdje su, ja gledo i svojim ocima se uvjerio, zaposjele cijelu podnjacu i lepezaju, istjeruju topal zrak koji im ulazi sa povrsine 50x40 cm, bolje je napraviti otvore u hranilici, ili podbacitiz ispod hranilice po komadic letvice debljine 3-4 mm dovoljno za protok zraka i eto ventilacije, umjesto da idu radit one moraju hladit sanduk, hlade al dzaba...

Ja na svom pčelinjaku imam još poneku podnjaču mrežastu, ove godine i one će biti izbačene iz upotrebe..., povremeno ih podbacit samo kada tretiram varou, samo radi kontrole...
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

kao i kod većine stvari i AV podnica ima svoje prednosti i mane, po meni su prednosti bolja kontrola varoe, posebno ako se koriste organska sredstva, sigurniji transport pč.zajednica u ljetnom periodu, bolja i pčelama lakša ventilacija košnice prilikom obilnijeg medenja, brža izmjena zraka u košnici, lakše odvođenje vlage iz košnice a poznato je da je vlaga mnogo opasnija za pčele od najvećih minusa,čuvanje saća bez bojazni od buđanja, dok bi mane bile, bar one koje sam ja primjetio, otežano čišćenje podnice od uginulih pčela,potreba za redovnim čišćenjem uložaka ako ne želimo prisustvo mrava,uholoža, voskovog moljca.
svako će birati ono što odgovara njemu, njegovom načinu pčelarenja, okolnostima u kojim pčelari i sl.
Odgovorite