Gubici jesen2014-proljeće 2015

Pčelarski razgovori
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la mugdo »

kolega pot preporučuje upotrebu dva različita lijeka i ja se u potpunosti slažem s tim i tako radim u svojoj praksi poučen vlastitim iskustvom od prije više od 10 godina kao mladi pčelar početnik kad sam slušao mnoge i primjenjivao bez rezerve i provjere.naime i tada je bilo onih koji su nastojali unositi u košnicu manje "teške hemije", na nagovor iskusnog kolege primjenio sam lijek gabon pa 92 mislim da je češki( jer on sadrži manje aktivne "teške hemije") bez kontrole nekim dr. lijekom i ostao bez 2/3 pčelinjaka koji je brojao 20-tak društava u isto vrijeme brinuo sam o pčelinjaku kolege pčelara na istom lokalitetu radeći po starom i kod njegovih nije bilo ni jednog gubitka, od tada nastojim koristiti dva različita lijeka. smatram da je budućnost pčelarstva u lijekovima na eko bazi, međutim da budem iskren ja još u potpunosti nisam bacio "tešku hemiju" koristim oksalnu već 7-8 godina koristio mravlju ali odustao,beevital, timovar ali završni jesenski tretman amitrazom da bih provjerio učinak predhodnog,nadam se da ću u skorije vrijeme zauvijek ostaviti hemiju ali još eksperimentišem tražeći lijek koji će biti minimalno štetan a fikasan
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la schumy »

Mugdo, pozdrav!
Nema neke ustaljene "jednoobrazne" sheme za liječenje varroe! To sam i sam iskusio i po onom starom"svih slušaj, sve pogledaj ali upotrijebi samo ono što ti smatraš da će ti pomoći u određenom problemu"!
I ja eksperimentiram sa svim mojim pokušajima dostizanja optimalnih mogućnosti u pčelarstvu pa tako i sa lijekom u borbi za suzbijanje varroe.
Za sada mi je najbolje rezultate dalo sljedeće:
1.) BeeVitalHiveClean........-tretiram uvijek kada otvaram košnicu na pregled (2÷3/4 puta u godini)
2.) Mliječna kiselina..........-tretiram uvijek kod "ulovljenog" prirodnog roja ili umjetnog roja pri razrojavanju društava
3.) Apiguard....................-probao, loše mi se pokazao, mislim da ga više neću koristiti
4.) CheckMite..................- probao, "može ići", ali svake 3÷4 godine (rezistentnost pčela na uporabu ovoga lijeka); nisam baš previše oduševljen sa njime!
5.) Rotenon.....................- probao, mislim da je "malo poskup" i nije me se osobito dojmio iako ga neki hvale na sva usta!
6.) Mravlja kiselina............-probao, nakon 2÷3 sezone potpuno sam je izbacio iz primjene, (totalno uništava sve u košnici što je od metala), pocinčane i (ili) inox-mrežice, čavliće, inox-žicu na okvirima....
7.) Oksalna kiselina...........-probao mnogo puta, i ona je moja "totalna" dilema, - sve sam više sklon vjerovati da je ona razlog stradavanju matica, pogotovo 2-godišnjih u zimskom tretiranju
(11 ili 12. mjesec). Upotrebljavam ju "sa zadrškom", 1 puta godišnje maksimum.....
To su moja iskustva i saznanja, volio bih da se više nas uključi u ovu temu, vrlo je korisno čuti više mišljenja i vlastitih iskustava u borbi protiv "raka" pčelarstva koji se zove - varoa
Pozdrav,...................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la senad »

Čini se da je najbolja opcija u drugoj polovici juna ili početkom jula oduzeti svo zatvoreno leglo . Formirati nova društva ,recimo od dva osnovna društva formirati jedno jako. Ko ima vlastiti uzgoj matica može tempirati matičnjak ili Dodati oplođenu maticu stim da se ne oslobađa 4 dana. Kada se sve pčele izvale iz legla može se tretirati bilo kojim sredstvom i sigruno je da bi dva tretmana bila dovoljna do oksalne kiseline. Osnovnu zajednicu tretirati nekim ekološkim sredstvom oni koji idu na slijedeće medobranje.

U kolikoposlijeovbog razrojavanja slijedi neka paša lako se pčelinje zajednice spajaju radi iskorištenja paše.
Za ovaj metod ja se već sada priprema ako sve bude kao treba i sa vremenom i mogućnostima.

Zvone je negdje spomenuo da izvođenje pokusa sa par košnica ništa neznači , ne dobijau se pravi pokazatelji stoga ću ja pokušat cijeli pčelinjak odraditi sa oduzimanjem poklopljenog legla i onda bi se stvorila prava slika. Trebat će mnogo podnjača, hranilica i krovova kao i postolja.

Ovom metodom pčele će dobiti minimalne doze bilo kojeg sredstva, a varroa bi bila svedena na mjeru koja ne pravi probleme.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la mugdo »

senad je napisao/la:Čini se da je najbolja opcija u drugoj polovici juna ili početkom jula oduzeti svo zatvoreno leglo . Formirati nova društva ,recimo od dva osnovna društva formirati jedno jako. Ko ima vlastiti uzgoj matica može tempirati matičnjak ili Dodati oplođenu maticu stim da se ne oslobađa 4 dana. Kada se sve pčele izvale iz legla može se tretirati bilo kojim sredstvom i sigruno je da bi dva tretmana bila dovoljna do oksalne kiseline. Osnovnu zajednicu tretirati nekim ekološkim sredstvom oni koji idu na slijedeće medobranje.

U kolikoposlijeovbog razrojavanja slijedi neka paša lako se pčelinje zajednice spajaju radi iskorištenja paše.
Za ovaj metod ja se već sada priprema ako sve bude kao treba i sa vremenom i mogućnostima.

Zvone je negdje spomenuo da izvođenje pokusa sa par košnica ništa neznači , ne dobijau se pravi pokazatelji stoga ću ja pokušat cijeli pčelinjak odraditi sa oduzimanjem poklopljenog legla i onda bi se stvorila prava slika. Trebat će mnogo podnjača, hranilica i krovova kao i postolja.

Ovom metodom pčele će dobiti minimalne doze bilo kojeg sredstva, a varroa bi bila svedena na mjeru koja ne pravi probleme.
neki dan sam pregledao predavanje dr.nanetija i on preporučuje ljetnji prekid legla zatvaranjem matice u kavez na 21 a još bolje na 24 dana a zatim ih tretirati oksalnom,po njegovom istraživanju efikasnost je preko 90%, metod izgleda dobar ali po meni teško izvodljiv na selećim pčelinjacima gdje pčelar nije stalno prisutan
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la pot »

Prije svega ja bi volio da se u diskusiu uključi kolega ovdje sa foruma, koi ima dobrih rješenja...
Nisam tek onako spomenuo tzv. presjecanje legla, može to i jednostavnije Senade bez silnih podnica i td. Nanti priča o zatvaranju matice na duži period, neki autori u svojim knjigama pišu da zatvaranje matice na 15 i više dana nije dobro jer matice oslabe, prestanu leći i td.
Za seleće pčelare jest malo komplikovanije ali ako se radi planski ide to dosta dobro.
Sve ove ja ću ih nazvat vratolomije sa pčelama da bi se rješili varoe nemaju smisla ako nemate jaka društva to naravno podrazumjeva i dobre da ne kažem super matice. Ima tu i još toga kad su npr. u pitanju pčelari koji sele pčele i nemaju ni 20 dana između paša, ali mora se radit i tražit rješenja.
zugor
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 19 srp 2012, 19:08
Lokacija: Mostar-Dabrica

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la zugor »

Svaka dobronamjerna sugestija,savjet,recept,opisani postupak,sve sto će smanjiti gubitke i pomoći boljem zimovanju pčela naravno da je dobrodošla.Zamolio bih i kolege koje se uključuju u diskusiju da nam saopšte broj drustava,eventualne gubitke,pa da tamo krajem marta sumiramo ovo.Pozdrav iz Hercegovine
Imala majka dva sina.Jedan bio normalan,a drugi- pčelar
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la mugdo »

Rubiroza je napisao/la:Ovaj put samo kratko. Na opste zdravstveno stanje i vitalnost nasih drustava, pored presudnih pasnih i klimatskih uslova u toku tz. aktivne sezone, dobrim djelom uticu i metode koje pcelari koriste, selece ili stacionirano pcelarenje,....
Kolege Senad, Pot i da dalje ne navodim imena drugih kolega, s pravom potenciraju i ovu stranu medalje.
Ako moderator dozvoli, u okviru ove diskusije, mogu kolegama u kratkim crtama prezentirati metodu poznatog Holandskog pcelara i uzgajivaca Buckfast matica, gospodina C. Hansa. Primjenom iste uspjesno se suzbija varoa i u potpunosti zanovi plodisno sace. Metoda je dosta radikalna. Pokazala se kao uspjesna u uslovima pcelarenja u Holandiji. Mozda se moze primjeniti i u Bosansko-hercegovackim uslovima . Pozdrav,
mislim da niko nema ništa protiv novih inf. pa ni moderator ako neko ima neka se očituje u protivnom piši znanja nikad viška
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la senad »

Rubiroza je napisao/la:
Imajuci u vidu pojavu
uginuca drustava i pojavu nestanka pcela u neposrednoj blizini mojih kosnica,

vec razmisljam da mozda sredinom decembra izvrsim zimski tretman sa oksalnom kiselinom.

Juce sam razgovarao sa kolegom koji ima 20-tak drustava. Kolega drzi pcele na 3 lokacije. Jedna lokacija sa 7-8 kosnica je u neposrednoj blizini mojih kosnica, cca 500-600 metara. Druge dvije su udaljene oko 2,5 do 3 km.

Na jednoj od tih lokacija sa 6 drustava, ima gubitak 5 zajednica.

Samo u jednoj kosnici ima nesto malo pcela sa maticom.

U ostalim kosnicama (po prici istog) nema ni pcela, a ni matica.

U kosnicama je ostalo dosta hrane.

Sve podsjeca na klinicku sliku Colony Collaps Disorder. Zbilja cudna pojava.

Izgleda da pojava nestanka pcela, ponovo uzima maha.

Lokacija na kojoj je doslo do gubitka zajednica obiluje sa raznovrsnom pasom. U rano proljece dosta vrbe, skimije, maslacka i javora-klena.
U ljeto lipa i kupina, a u jesen zlatosipka, vrtno cvjece, brsljan... Ova godina je inace jedna od boljih godina u Holandiji, sa izuzetno dobrom polenskom i nektarnom pasom.

Drustva sigurno nisu gladovala. Mislim da je u pitanju varoa u kombinaciji sa kojekavim virusima, bakterijama, gljivicama i unesenim pesticidima.
Pceljnjak je u neposrednoj blizini staklenika, vocnjaka tresnje i agrarnog zemljista koje se intenzivno obradjuje(citaj prska pesticidima). Vjerovatno da i nacin-metoda pcelarenja ima veliki uticaj na ovu pojavu.
Kolegama zelim sto manje gubitaka i kratku à hladnu zimu. Pzdrav,
Informacije sa različitih terena mogu donijeti koristi u praktičnom pčelarenju. Svakako da varroa može da razvali pčelinju zajednicu i da može biti jedan od uzroka stradanja. Još se niko nije upustio u nalaziu podataka koje podastirem i to veoma slikovito iz različiti perioda glede pitanja varroe , Vrijeme kad je bilo više varroe a pčele su bile stabilne sada manje varroe, ne kažem da je nema ali svakako je manje nego ranije a problemi postoje. Možda bi bilo dobro reći više od same magične proste rečenice,,, da varroa otvara vrata mnogim ......
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la pot »

Rubiroza je napisao/la:Ovaj put samo kratko. Na opste zdravstveno stanje i vitalnost nasih drustava, pored presudnih pasnih i klimatskih uslova u toku tz. aktivne sezone, dobrim djelom uticu i metode koje pcelari koriste, selece ili stacionirano pcelarenje,....
Kolege Senad, Pot i da dalje ne navodim imena drugih kolega, s pravom potenciraju i ovu stranu medalje.
Ako moderator dozvoli, u okviru ove diskusije, mogu kolegama u kratkim crtama prezentirati metodu poznatog Holandskog pcelara i uzgajivaca Buckfast matica, gospodina C. Hansa. Primjenom iste uspjesno se suzbija varoa i u potpunosti zanovi plodisno sace. Metoda je dosta radikalna. Pokazala se kao uspjesna u uslovima pcelarenja u Holandiji. Mozda se moze primjeniti i u Bosansko-hercegovackim uslovima . Pozdrav,
Kolega Rubiroza nije kratko, masa stvari je već tu na forumu i sl. Volio bi da nam napišete nešto o toj metodi Holandskog pčelara.
Pozdrav...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la sahista »

Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la mugdo »

sahista je napisao/la:http://youtu.be/YUk8kKmchU8
Pozdrav..
kako su ih uspjeli izbrojati?!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la sahista »

http://youtu.be/G9-FGA3bwEw

Pored velike zelje i volje kolega da se rijesi nastali problemi u pcelarstvu meni ova diskusija izgleda u najmanju ruku komicna.Skupilo se par forumasa da rijesi problem ili da ukaze na probleme koji su poznati vise od 20 godina.Sve ozbiljnije pcelarske institucije koje su legitimne da resavaju pcelarskeprobleme ovakve i slicne teme prezvakale su vec bezbroj puta.Za ovakve projekte ulozeni su vec milioni eura,koriste se najsavramenije lab. projekte vode najbolji biolozi ove planeta.Na prostoru BiH ne mozemo uraditi ni obicnu analizu meda.Rezultati zadnjih istrazivanja govore da treba jos 50 godina istrazivanja da se otkrije mutacija Varroe,doduse ovdje je to vec odavno otkriveno.Pored toga ako vec nadjete resenja nastala iz privatnih biljeski i vizuelnih uocenih problema sve podatke mozete poslati na vec navedene adrese koje sam postavio na ovome forumu.
Smatram da pcelari sirom svjeta moraju biti svjesni da vec duze vrijeme moramo pcelariti zajedno sa Varrom,uz pesticide i sve druge otrove.Smatram da ce na trziste doci novi preparati,preparati koji ce biti bolji i efikasnije,a dotle najvjerovatnije da ce mo morati povecavati broj trtmana ako zelimo da nam pcele ostanu u zivoti.Realnost koju moramo prihvatiti.Pored toga pcele su postale objekat na kojem se razadjuju pare.Onoliko koliko sam mogao razumiti samo uz kvalitetne i dobre pase moze se proizvesti maticna mlijec.U losoj godini kao ova,proizvesti dosta maticne mlijeci znaci forsiranje zajednica sa secerem,ne da je dobro da puzu ispred kosnice, mislim da ce uskoro poceti i skakucati.
Pesticidi i prskaanje voca moramo prihvatiti kao normalnu pojavu,jer ovoliku masu ljudi ne mozemo hraniti crvavim jabukama,moze ali ako pola planete umre od gladi.Dobrovoljci neka stanu u red.Nazalost kao sto kaze kolega Stipo,nema opustanja sa Varrom.U tom kosmaru neka se svako znalazi kako zna,ali je Varroa uvjek u vecem broju prisutna u kosnici nego sto mi mislima...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la j.nezic84 »

sahista je napisao/la:http://youtu.be/G9-FGA3bwEw

Pored velike zelje i volje kolega da se rijesi nastali problemi u pcelarstvu meni ova diskusija izgleda u najmanju ruku komicna.Skupilo se par forumasa da rijesi problem ili da ukaze na probleme koji su poznati vise od 20 godina.Sve ozbiljnije pcelarske institucije koje su legitimne da resavaju pcelarskeprobleme ovakve i slicne teme prezvakale su vec bezbroj puta.Za ovakve projekte ulozeni su vec milioni eura,koriste se najsavramenije lab. projekte vode najbolji biolozi ove planeta.Na prostoru BiH ne mozemo uraditi ni obicnu analizu meda.Rezultati zadnjih istrazivanja govore da treba jos 50 godina istrazivanja da se otkrije mutacija Varroe,doduse ovdje je to vec odavno otkriveno.Pored toga ako vec nadjete resenja nastala iz privatnih biljeski i vizuelnih uocenih problema sve podatke mozete poslati na vec navedene adrese koje sam postavio na ovome forumu.
Smatram da pcelari sirom svjeta moraju biti svjesni da vec duze vrijeme moramo pcelariti zajedno sa Varrom,uz pesticide i sve druge otrove.Smatram da ce na trziste doci novi preparati,preparati koji ce biti bolji i efikasnije,a dotle najvjerovatnije da ce mo morati povecavati broj trtmana ako zelimo da nam pcele ostanu u zivoti.Realnost koju moramo prihvatiti.Pored toga pcele su postale objekat na kojem se razadjuju pare.Onoliko koliko sam mogao razumiti samo uz kvalitetne i dobre pase moze se proizvesti maticna mlijec.U losoj godini kao ova,proizvesti dosta maticne mlijeci znaci forsiranje zajednica sa secerem,ne da je dobro da puzu ispred kosnice, mislim da ce uskoro poceti i skakucati.
Pesticidi i prskaanje voca moramo prihvatiti kao normalnu pojavu,jer ovoliku masu ljudi ne mozemo hraniti crvavim jabukama,moze ali ako pola planete umre od gladi.Dobrovoljci neka stanu u red.Nazalost kao sto kaze kolega Stipo,nema opustanja sa Varrom.U tom kosmaru neka se svako znalazi kako zna,ali je Varroa uvjek u vecem broju prisutna u kosnici nego sto mi mislima...
Pozdrav.
Slazem se sahista!Iz tog razloga se nisam ni ukljucivao raspravu,jer o ovome bi se moglo naklapati bez kraja,sto se tice varroe i ostaloga to je problem koji traje desecima godina i duze i svi eminentni strucnjaci nisu uspjeli da ga rijese,znaci idealnog sredstva jos NEMA!Vjerujem da ce ga jednog dana biti,i tada cemo svi cuti tj.znati za to te isto sredstvo i koristiti.Dotada,ne vredi puno filozofirati,svako ima svoj nacin tretiranja i izbor preparata.Mislim da bi rasprava trebala da se vrati u okvir pocetne teme i podjele licnih iskustava-i to je dovoljno,bar meni.Ja uvijek vise cijenim necije licno iskustvo,nego navodjenje tamo nekih silnih autora.Ja u svom kratkom pcelarskom stazu a to su dvije zime-nisam imao jos uvijek gubitaka,sto se tice nacina uzimljavanja,zimnice,tretiranja varroe itd.,nadam se da ce tako i ostati,mada znam da je nemoguce.Medjutim ljetos sam imao gubitaka iz nekih sasvim drugih razloga.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la pot »

Šahista, mislim da ti moraš skontat da je ovo jedano obično mijsto gdje pčelari praktičari iznose svoja zapažanja i da se opustiš.
Ako već pričamo o varoi a potpuno je nevažan naslov teme (kad se priča o varoi) onda hjde da pričamo, slažem se da zaostajemo ali šta se može, stalnim kritikama i upadima u teme na takav način postićš jedino kontra od onog što pokušavaš a znam šta ti je cilj ali to se ne može tako, zasuči rukave i lagano otvori temu ili u svom dnevniku pa opleti, upućuj nas ne upućene a mi će mo pitat ako nešto ne bude jasno, ja ću ti bit vječno zahvalan.
Ja lično pričam iz iskustva i pokušvam da ne budem nametljiv sa svoim pisanjem i većinom sam kratak, napišem šta radim a ako nekog interesuje sam će doći do detalja a ako ga ne interesuje i nisam ga zamarao sa dugim textovima.
Kolega nezić mene uopšte ne intersuje koliko npr.Vi imate društav i sl.(možda ni vas ne interesuje ali to obično dovodi do komleksa manje ili veće vrijednosti) postoje ljudi koji imaju znatno manje društava od mene ali ja im skidam kapu što se pčelarstva tiče, ja ću ako bude gubitaka reći u procentima ili ću možda reći nešto tipa "u propisanim je granicama ".
Ljudi pišite i pišite, nemojte bit nametljivi i naravno da je praksa poželjna ali ne i presudna, mnogo se toga može naučit iz tuđih iskusava da ne kažem greški i neznam zašto potencirate priču tipa ako može iz ličnog iskustva, ma piši koda je važno čije je iskustvo važno je da je iskustvo da nije bajka.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la:http://youtu.be/G9-FGA3bwEw

Pored velike zelje i volje kolega da se rijesi nastali problemi u pcelarstvu meni ova diskusija izgleda u najmanju ruku komicna.Skupilo se par forumasa da rijesi problem ili da ukaze na probleme koji su poznati vise od 20 godina.Sve ozbiljnije pcelarske institucije koje su legitimne da resavaju pcelarskeprobleme ovakve i slicne teme prezvakale su vec bezbroj puta.Za ovakve projekte ulozeni su vec milioni eura,koriste se najsavramenije lab. projekte vode najbolji biolozi ove planeta.Na prostoru BiH ne mozemo uraditi ni obicnu analizu meda.Rezultati zadnjih istrazivanja govore da treba jos 50 godina istrazivanja da se otkrije mutacija Varroe,doduse ovdje je to vec odavno otkriveno.Pored toga ako vec nadjete resenja nastala iz privatnih biljeski i vizuelnih uocenih problema sve podatke mozete poslati na vec navedene adrese koje sam postavio na ovome forumu.
Smatram da pcelari sirom svjeta moraju biti svjesni da vec duze vrijeme moramo pcelariti zajedno sa Varrom,uz pesticide i sve druge otrove.Smatram da ce na trziste doci novi preparati,preparati koji ce biti bolji i efikasnije,a dotle najvjerovatnije da ce mo morati povecavati broj trtmana ako zelimo da nam pcele ostanu u zivoti.Realnost koju moramo prihvatiti.Pored toga pcele su postale objekat na kojem se razadjuju pare.Onoliko koliko sam mogao razumiti samo uz kvalitetne i dobre pase moze se proizvesti maticna mlijec.U losoj godini kao ova,proizvesti dosta maticne mlijeci znaci forsiranje zajednica sa secerem,ne da je dobro da puzu ispred kosnice, mislim da ce uskoro poceti i skakucati.
Pesticidi i prskaanje voca moramo prihvatiti kao normalnu pojavu,jer ovoliku masu ljudi ne mozemo hraniti crvavim jabukama,moze ali ako pola planete umre od gladi.Dobrovoljci neka stanu u red.Nazalost kao sto kaze kolega Stipo,nema opustanja sa Varrom.U tom kosmaru neka se svako znalazi kako zna,ali je Varroa uvjek u vecem broju prisutna u kosnici nego sto mi mislima...
Pozdrav.
Čim se počnu iznositi neki detalji koji nisu u superlativu vezano za nizozemsko pčelarstvo naš Ahmo postane agresivan i nekontrolisano piše kao da je vezan pupčanom vrcom za njih. samo opušteno kako Pot reče
. Ne znam što je važno uvjek isticati preparate za varrou . I pored svih tih referenci koje navodiš u svjetu pčelarstva odakle ATL u Njemačkoj,odale nozemoza u Španiji ( fumalgilin) odakle kolaps pčelinjih zajednica baš u tim razvijenim zemljama .

Meni je važnije nečije iskustvo nego bayerov registrovani otrov

Ahmo daj molim te objasni mi slijedeće , vidim da se pališ na matičnu mliječ i još koje čega -

2006 godine ja sam imao varroe više nego sada i već sam podastro i sliku ,,, 2007 godine vadio sam samo matičnu mliječ , bagrema nije bilo i sirupanje je bilo od petog mejseca kako onda nisam imao pčele koje skakuću /pužu ,
,,,, 2009 godine izvadio sam 2 tone meda sa 100 pčelinjih zajednica bilo je varroe ali nije bilo pčela koje skakuću/pužu , 2013 -te godine vrcam oko 2 tone meda i već se tada pojavljuju pčele koje skakuću/pužu . Uvjek, ama baš uvjek ja pčelama moram predvidjeti najmanje po 10 kg šećera za zimnicu . Da li sada stavljau nešto u šećer da bi nam pčele bile takve kakve jesu. AKo nešto stavljaju logično bi bilo da na sve pčelinje zajednice djeluje skoro podjednako.

HAjde malo mi objasni ove ne srazmjernost po tim tvojim svjetskim kriterijima.

Čudna konstatacija
.Skupilo se par forumasa da rijesi problem ili da ukaze na probleme koji su poznati vise od 20 godina
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la j.nezic84 »

pot je napisao/la:Šahista, mislim da ti moraš skontat da je ovo jedano obično mijsto gdje pčelari praktičari iznose svoja zapažanja i da se opustiš.
Ako već pričamo o varoi a potpuno je nevažan naslov teme (kad se priča o varoi) onda hjde da pričamo, slažem se da zaostajemo ali šta se može, stalnim kritikama i upadima u teme na takav način postićš jedino kontra od onog što pokušavaš a znam šta ti je cilj ali to se ne može tako, zasuči rukave i lagano otvori temu ili u svom dnevniku pa opleti, upućuj nas ne upućene a mi će mo pitat ako nešto ne bude jasno, ja ću ti bit vječno zahvalan.
Ja lično pričam iz iskustva i pokušvam da ne budem nametljiv sa svoim pisanjem i većinom sam kratak, napišem šta radim a ako nekog interesuje sam će doći do detalja a ako ga ne interesuje i nisam ga zamarao sa dugim textovima.
Kolega nezić mene uopšte ne intersuje koliko npr.Vi imate društav i sl.(možda ni vas ne interesuje ali to obično dovodi do komleksa manje ili veće vrijednosti) postoje ljudi koji imaju znatno manje društava od mene ali ja im skidam kapu što se pčelarstva tiče, ja ću ako bude gubitaka reći u procentima ili ću možda reći nešto tipa "u propisanim je granicama ".
Ljudi pišite i pišite, nemojte bit nametljivi i naravno da je praksa poželjna ali ne i presudna, mnogo se toga može naučit iz tuđih iskusava da ne kažem greški i neznam zašto potencirate priču tipa ako može iz ličnog iskustva, ma piši koda je važno čije je iskustvo važno je da je iskustvo da nije bajka.
Kolega pot!Mozda si me krivo razumio,nisam mislio nista lose.Nije bitno koliko tko ima drustava,onaj tko ima manje drustava to ga ne cini manjim pcelarom!Normalno je da nije zabranjeno pisanje o bilo cemu na forumu,i da nema ogranicenja sto se opsirnosti tice.Ja sam samo htio ukazati da treba biti svjestan da na ovom forumu postoje I mnogi manje iskusti pcelari tj.pocetnici koji bi mozda primjenili ili pokusali nesto "konkretno"iz tudjeg iskustva,a nekad se tema toliko otme kontroli da je tesko I pohvatati o cemu se prica,i onda dobijemo stranice I stranice ispisanog materijala-a bas do nijednog poucnog zakljucka da dodjemo,oko kojeg bi se bar vecina slozila.Takav sam volim jednostavnost ;) sta cu.Naravno to je samo moje misljenje.Jos jednom bez uvrede,i nista licno.Jednostavno mi je dosadna tema varroe :D ,vise naginjem temama koje se mogu do kaja apsolvirat,i pcelarske problem kojima se moze stati na kraj.Nazalost varroi jos dugo nece nitko stati na kraj,bitno je da su pcele zive i od iste "dovoljno"ociscene.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la j.nezic84 »

schumy je napisao/la:Mugdo, pozdrav!
Nema neke ustaljene "jednoobrazne" sheme za liječenje varroe! To sam i sam iskusio i po onom starom"svih slušaj, sve pogledaj ali upotrijebi samo ono što ti smatraš da će ti pomoći u određenom problemu"!
I ja eksperimentiram sa svim mojim pokušajima dostizanja optimalnih mogućnosti u pčelarstvu pa tako i sa lijekom u borbi za suzbijanje varroe.
Za sada mi je najbolje rezultate dalo sljedeće:
1.) BeeVitalHiveClean........-tretiram uvijek kada otvaram košnicu na pregled (2÷3/4 puta u godini)
2.) Mliječna kiselina..........-tretiram uvijek kod "ulovljenog" prirodnog roja ili umjetnog roja pri razrojavanju društava
3.) Apiguard....................-probao, loše mi se pokazao, mislim da ga više neću koristiti
4.) CheckMite..................- probao, "može ići", ali svake 3÷4 godine (rezistentnost pčela na uporabu ovoga lijeka); nisam baš previše oduševljen sa njime!
5.) Rotenon.....................- probao, mislim da je "malo poskup" i nije me se osobito dojmio iako ga neki hvale na sva usta!
6.) Mravlja kiselina............-probao, nakon 2÷3 sezone potpuno sam je izbacio iz primjene, (totalno uništava sve u košnici što je od metala), pocinčane i (ili) inox-mrežice, čavliće, inox-žicu na okvirima....
7.) Oksalna kiselina...........-probao mnogo puta, i ona je moja "totalna" dilema, - sve sam više sklon vjerovati da je ona razlog stradavanju matica, pogotovo 2-godišnjih u zimskom tretiranju
(11 ili 12. mjesec). Upotrebljavam ju "sa zadrškom", 1 puta godišnje maksimum.....
To su moja iskustva i saznanja, volio bih da se više nas uključi u ovu temu, vrlo je korisno čuti više mišljenja i vlastitih iskustava u borbi protiv "raka" pčelarstva koji se zove - varoa
Pozdrav,...................schumy
Ovo je npr.za mene jedan jako konkretan,poucan,i konstruktivan,i iskren post,od pcelara s dugogodisnjim iskustvomt!Ovakvih postova je potrebno sto vise!
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la mugdo »

nije džabe rečeno pčelari se slažu samo oko jednog a to je da se košnici prilazi odtraga za sve drugo svako svojim putem,tako i s ovom temom,onaj ko želi da utvrdi zdravstveno stanje svojih pčela ima institucija koja se tim bavi a mi možemo ovako naglabati jer izgleda ionako nemamo preča posla.neko je spomenuo analizu meda samo jedna inf. agromediteranski zavod mostar vrši besplatnu analizu meda, ko je zainterosovan neka provjeri u matičnom udruženju
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la senad »

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la hasospahic »

Ja bih na ovu temu dao svoje misljenje.Uzivam u ovim kopmentarima samo vidim da poneki odu malo izvan teme i kace se za nekeposebne stavove ali sta je tu je svi mi imamo svoje i misljenje i iskustvo koje iznosimo na ovaj nacin sto mi se dopada.Apelovao bi samo da budemo iskreni u onom sto iznosimo da ne bude za javnost jedno a stvarnost nesto drugo tako da oni koi zele nesto uzeti iz ovoga ne budu prevareni.Redovno citam ipratim sva zbivanja nerado pisem nemam ni neko iskustvo trudim se da sto vise naucim od svakog po nesto i na kraju bude kao kod vecine pcelara poslusaj svakog a radi po svom.POZ...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:nije džabe rečeno pčelari se slažu samo oko jednog a to je da se košnici prilazi odtraga za sve drugo svako svojim putem,tako i s ovom temom,onaj ko želi da utvrdi zdravstveno stanje svojih pčela ima institucija koja se tim bavi a mi možemo ovako naglabati jer izgleda ionako nemamo preča posla.neko je spomenuo analizu meda samo jedna inf. agromediteranski zavod mostar vrši besplatnu analizu meda, ko je zainterosovan neka provjeri u matičnom udruženju
Pa u tome i jeste fazon,niko nista ne salje na analizu.Neke kolege i neinteresuju rezultati,oni su to rijesili u privatnim labaratorijima.Rezultate znaju unaprijed.JA sam radio jedan projekat uvoza meda sa jednim poznatim BiH pcelarom,nismo nasli jos uvjek rijesenje,jer nacin analize meda u Banja Luci jos uvjek nije dovoljan.Ali se gura krupnim koracima naprijed.Jel imas malo vise podataka o ovom zavodu...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la Vahid »

Postovane kolege nisam se stjeo vec duze vrijeme ukljucivat u rasprave i komentarisat nista al nemogu svaka rasprava se zavrsi na neku svadu ili prepirku nemojmo tako de da se normalo razmjenjuju misjenja i iskustva svako ima pravo da koristi sta hoce i sta mu je voja u suzbijanju nekih nametnika i bolesti pcela ja koristim sta hocu i kako hocu i pcelarim na svoj nacin imam meda koliko mogu prodat imam drustava koliko meni stima i da se sa njima mogu borit nemam rujeva koje moram da ganjam nemam gubitaka kod drustava dosad neznam ni kad sam imo poslednji put da su mi drustva stradala od neke bolesti vec nego od krade kolega pcelara i zbog odvajanja klubeta od hrane al otom potom nemojmo tako kolege ovo je mjesto za razmjenu misljenja a ne nametanja necijeg nacina pcelarenja drugom i nametanja necijeg standarda drugom ako je ovdje drugi standard i druga zakonska regulativa nemora da bude svugdje toliko od mene.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la Vahid »

sahista je napisao/la:
mugdo je napisao/la:nije džabe rečeno pčelari se slažu samo oko jednog a to je da se košnici prilazi odtraga za sve drugo svako svojim putem,tako i s ovom temom,onaj ko želi da utvrdi zdravstveno stanje svojih pčela ima institucija koja se tim bavi a mi možemo ovako naglabati jer izgleda ionako nemamo preča posla.neko je spomenuo analizu meda samo jedna inf. agromediteranski zavod mostar vrši besplatnu analizu meda, ko je zainterosovan neka provjeri u matičnom udruženju
Pa u tome i jeste fazon,niko nista ne salje na analizu.Neke kolege i neinteresuju rezultati,oni su to rijesili u privatnim labaratorijima.Rezultate znaju unaprijed.JA sam radio jedan projekat uvoza meda sa jednim poznatim BiH pcelarom,nismo nasli jos uvjek rijesenje,jer nacin analize meda u Banja Luci jos uvjek nije dovoljan.Ali se gura krupnim koracima naprijed.Jel imas malo vise podataka o ovom zavodu...
Pozdrav.
Ja svojim kosnicama prilazim kako meni stima i odpozadi i sprijeda a i sa strana znaci ja se prilagodavam situaci kao sto sam i reko svako ima svoj nacin al ne naturam to nikome svako ima svoj nacin pcelarenja.
Pcelar u bijelom svijetu.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la mugdo »

Vahid je napisao/la:
sahista je napisao/la:
mugdo je napisao/la:nije džabe rečeno pčelari se slažu samo oko jednog a to je da se košnici prilazi odtraga za sve drugo svako svojim putem,tako i s ovom temom,onaj ko želi da utvrdi zdravstveno stanje svojih pčela ima institucija koja se tim bavi a mi možemo ovako naglabati jer izgleda ionako nemamo preča posla.neko je spomenuo analizu meda samo jedna inf. agromediteranski zavod mostar vrši besplatnu analizu meda, ko je zainterosovan neka provjeri u matičnom udruženju
Pa u tome i jeste fazon,niko nista ne salje na analizu.Neke kolege i neinteresuju rezultati,oni su to rijesili u privatnim labaratorijima.Rezultate znaju unaprijed.JA sam radio jedan projekat uvoza meda sa jednim poznatim BiH pcelarom,nismo nasli jos uvjek rijesenje,jer nacin analize meda u Banja Luci jos uvjek nije dovoljan.Ali se gura krupnim koracima naprijed.Jel imas malo vise podataka o ovom zavodu...
Pozdrav.
Ja svojim kosnicama prilazim kako meni stima i odpozadi i sprijeda a i sa strana znaci ja se prilagodavam situaci kao sto sam i reko svako ima svoj nacin al ne naturam to nikome svako ima svoj nacin pcelarenja.
ranije generacije pčelara su imale bar jednu zajedničku po pitanju načina pčelarenja(prilazak košnica sa zadnje strane) a danas izgleda nemamo ni to pa nije ni čudo što nam je stanje na polju pčelarstva takvo kakvo je, ne možemo se složiti oko prilaska košnici a kamoli kad otvorimo istu, korištenje preparata za liječenje pčela, termin liječenja, način udruživanja pčelara.....neka nam je Bog na pomoći
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la Vahid »

Samo da se nadovezem:
Kolega ja sam samo iznijo svoj nacin pcelarenja i nacin prilaska stacu ako su mi kosnice postavljene na tako mjesto da im nemogu pric sa zadnje strane a imam takav slucaj da su na takvom mjestu da im mogu samo sa prenje ili sa strane pric jer gazda na cijoj zemlji su mi pcelinjaci mi je dao dozvolu da postavim pcelinjak ali je lokacija i mjesto tako zahtijevalo da je tako kako je al meni ne smeta fercera i to. Sto se odma ljutite jel ima u tome nesto lose ako se kosnici prilazi sa strane ili sa prednje strane evo jos jedan primjer nije vezano uopste za pcelarstvo al eto iznijecu i to. Normalo se krave muzu sa desne strane posto ja poticem sa sela i bavili smo se sa svim i svacim pa i stocarstvom i tako to gajili bi i bikove a mlade ljunice i jedne prilike smo odgojili mladu junicu kad bi se otelila doslo je vrijeme da se muze al nije dala pric sebi sa desne strane i silom prilika bi probali sa lijeve strane i nije bilo problema nije se bunila i sta sad jesmol je trebali ubit ili zaklat ako nije dala da se muze sa desne srtane a sve ostalo je uredu ima dovojno mlijeka i sve je uredu samo sto se muzla sa pogresne strane. Nemojmo tako pobogu kolege ima svako pravo na svoje misljenje i pa ako mi stima ja cu probat a ako ne ja ga odbaci i nastavi daje. U svijetu pcelarstva ima svega ima raznih faktora sto se stvaraju gubici jer od pcela hocemo maksimum a ne uzvracam0 im maksimum.Hocemo dobre prinose meda dobre prinose maticne mlijeci,polena,propolisa,pcelinjeg otrova i.t.d.da nebi nabrajo sve sta jos al zato oslabimo pcelinje zajednice ili ih izradimo do maksimuma i onda se pitamo zasto ovo ili zasto ono al nismo svjesni da smo mi ustvari uzrocnici tome svemu ako je imuni sistem kod nas i kod pcela oslabijo onda smo skloni svim bolestima a tako i nase pcelice.
Pcelar u bijelom svijetu.
Odgovorite