Procjena stanja, polen, savjeti

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Brancilo
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 04 lip 2013, 10:13
Lokacija: Banja Luka - Prijedor

Procjena stanja, polen, savjeti

Post Postao/la Brancilo »

Vezano za sve navedeno u ovoj temi - imam jedno pitanje.
Naime od prošle godine pčelarim sa 4 LR košnice.

Prilikom poslednjeg vizuelnog pregleda, primjetio sam da mi društvo broj 4. ne unosi polen.
Ostala tri društva normalno unose polen.
Normalno reaguju na kuckanje, slušao sam ih stetoskopom. Krajem januara su normalno unosile polen.
Neobično je što sam na letu PD br.4 primjetio 2 pčele kako "ventiliraju" košnicu(vanjska temp je bila cca +18c sa jakim jugom i malo kiše) kao da je jun mjesec? :)

Koji je najbolji način da utvrdim sigurno prisustvo matice, ako je moguće bez otvaranja i traženja legla?
U slučaju da legla/matice nema, koji je najbolji način da spojim PD br.4 sa PD br.3?

Napomenuo bih da su sva 4 PD prošlogodišnji rojevi koje nisam vrcao, prihranjivao sam u augustu sirupom, a kasnije pogačama a tretirao sam Argusras-om.

Na kraju da se zahvalim svim kolegama koji nesebično dijele svoje znanje i iskustvo na pomoć nama početnicima.
Pozdrav!
U našem jeziku pčela je jedina životinja koja ne ugiba nego umire.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Procjena stanja, polen, savjeti

Post Postao/la senad »

Lepezanje pčela na poletaljci može ukazivat da nema matice, u svakom slučaju kad otvoriš košnicu ako pčele počnu lepezat na satonošama sigurno je da nešto neštima i vjerovatno nema matice.

Kako sanirati društvo bez matice ? Ako se nema dodati matica onda jednostavno preko novine spojiti sa nekom zajednicom.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite