Zadnji vještački formirano društvo

Pčelarski razgovori
Odgovorite
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Zadnji vještački formirano društvo

Post Postao/la cerex »

Interesuje me koji je vremenski zadnji datum do kojeg se drustvo može vjestači razrojiti i da takvo društvo uđe u zimu dovoljno jako, naravno uz prihranu sa sirupom.Pitam ovo jer očekujem nesto lipe uskoro a nije mi nesto mrsko i zakidati matičnjake.
HARUN_YAHYA
Registrovan
Postovi: 3
Pridružen/a: 09 lip 2013, 10:19

Re: Zadnji vještački formirano društvo

Post Postao/la HARUN_YAHYA »

krajem jula obicno formiram svoje posljednje vjestacke rojeve, tako im dajem vremena august i septembar da se pristojno razviju, uz napomenu da ih intenzivno prihranjujem taj period...vjerovatno moze i kasnije ali ja nisam probao :wink:
Interesna protekcija je strašna infekcija
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Zadnji vještački formirano društvo

Post Postao/la senad »

Zavisno čime se raspolaže , inakoji način se formiraju novi rojevi, Nje isto formirati dobar novi roj od dva društva ili od jednog .

Treba težiti uvjek da imao jaka društva i dovoljno vremena da se pojave zimske dugoživeće pčele .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Zadnji vještački formirano društvo

Post Postao/la cerex »

Za iduci vikend planiram dobiti 10 mladih oplođenih matica i sa njima formirati nova društva.Društva sam planirao praviti u 5 ramnim nukleusima na način kako je to Stipo opisao na svojoj stranici.Međutim interesuje me ukoliko bih uzimao okvire sa leglom iz dva ili tri drustva kakav je onda postupak ?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Zadnji vještački formirano društvo

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:Za iduci vikend planiram dobiti 10 mladih oplođenih matica i sa njima formirati nova društva.Društva sam planirao praviti u 5 ramnim nukleusima na način kako je to Stipo opisao na svojoj stranici.Međutim interesuje me ukoliko bih uzimao okvire sa leglom iz dva ili tri drustva kakav je onda postupak ?
Ako raspolažeš sa 10 društava dobro bi bilo oduzet od svake poklopljeno leglo i formirat novo društvo. Tako ćeš se u proizvodnim zajednicama riješit velikog broja varoe, a ostatak pčelea tretirat .

U novim zajednicama dok prihvate maticu i dok počne polagat jaja i do momenta poklapanja izvalit će se dovoljno legla da možeš odraditi tretman protiv varroe i te zajednice očistit od varroe i onda forsirat na razvoj .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Zadnji vještački formirano društvo

Post Postao/la cerex »

Tvoja preporuka je da ta tri rama sa leglom budu zatvorena koliko sam shvatio posto je Stipo napisao raznih stadija? Senade hvala ti na savjetu od ranije kada je u pitanju formiranje društava iz matičnjaka,sad sam se definitivno uvjerio da je to bas onako gubljenje vremena kako si rekao jer pola formiranih drustava je dobilo maticu dok pola nije (ili se matica nije vratila sa oplodnje,ili je zbog lošeg vremena postala trutusa, pa onda se pojavile lažne matice).
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Zadnji vještački formirano društvo

Post Postao/la cerex »

Planiram ovih dana napraviti zadnjih pet vjestačkih rojeva uz pomoć oplođenih matica.Pošto rojeve planiram da formiram u 5 ramnim nukleusima i da sljedece godine ih koristim za eventualno saniranje bezmaticnih drustava ili za pojačavanje drugih drustava leglom interesuje me da li ovi nukleusi mogu zasebno prezimiti posto vidim da vecina vas koristi obicni lr nastavak koji podijeli na dva dijela i takav nuleus stavi preko proizvodnog društva?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Zadnji vještački formirano društvo

Post Postao/la senad »

Kod mene banka matica u pološkama boxovi bez problema zimuju na 4 lr okvira i to je to. Svakako da je bolje na što više okvira uzimiti sa što jačim . ne bi bla loša ideja da te nukleuse postaviš tkom zimovanja iznad snažnih društava
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Zadnji vještački formirano društvo

Post Postao/la cerex »

Dimenzije nukleusa ne dozvoljavaju da dva nukleusa stavim iznad lr nastavka, jedino da pregradim standard. Senade, da li mi možeš reći na 5 ramnom nukleusu kako bi izgledalo uzimljavanje, da li su tu dovoljna tri okvira pčele i po jedan perge i meda da drustvo prezimi uz dodatno utopljavanje stiroporom ispod krova i podnice.Gledao sam tvoje pološke i ne vidim kakav je u tebe razmjestaj.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Zadnji vještački formirano društvo

Post Postao/la senad »

Nema nikakvog razmještaja . Ploška sa 6 boxova u svakom boxu 4 lr okvira sa pčelama i maticom.

Ne znam što te sikira taj razmještaj . Formiraj nukleus pomozimu da se staybilizuje i nemoj robovat koliko čega , Neka se prirema sam za zime .

Još nisam čuo da je iko , a možda ima i takvih da su prirodnim rojevma davali okvir meda , okvir perge pa i legla . Roj se strese na satne osnove i malo se pogura sa sirupom to je to.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Zadnji vještački formirano društvo

Post Postao/la balasevic »

kod mene je prakasa da dosta pcelara formira rojeve poslje kestena znaci negdje 20 jula.I ti rojevi bez problema se razviju.Ja sam prosle godine jedan roj stresao na cistu satnu 10. augusta roje je bio srednji i uzimo ga na 5 okvira u pregradjenom LR nastavku na proljece se je razvijo fenomenalo ja sam pomicao pregradu kako sam ga sirio tako da vjerujem da i neka slabija drustva mogu lako prezimiti al po meni uslov je da su pcele zdrave sa dovoljno hrane i ovo trece koje je veoma bitno a to je prostor neka slaba drustva treba svesti na manji broj okvira jer to igra veoma vaznu ulogu bar po meni.
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Odgovorite