OKSALNA KISELINA

Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la Azem »

Osnovna mjera je 600 ml destilovane vode i 600 grama šećera.Na ovako pripremljen sirup dodaj 35 g oksalne kiseline.
Za tvojih 11 društava ovo je previše, pa količinu napravi srazmjerno tvojim potrebama.
Ako je nešto nejasno može na PP.
Mjere predosrožnosti su svakako neophodne, prilikom tretmana obavezno zaštiti oči, ne zbog hlapljivosti kiseline nego zbog mogućnosti da se iz klubeta odvoji tretirana pčela pa da kiselina dospije u oči što je svakako opasno.
Lijep pozdrav i svako dobro.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Re:

Post Postao/la senad »

Kolege interesuje me je li ovo prava mjera za oksalnu, zvoneto izvini nije da te provjeravam ali sam jedino ovde našao način pravljenja, ja sam uzimio 11 društava je li ovo velika količina sa 100 gr oksalne za mojih 11 društava, i šta sa ostatkom koji ostane, smije li se poslije dugog stajanja opet koristiti. A iskreno kada sam pročitao mjere zaštite prema ljudima strah me dati pčelama.
Što se tiče u prmjeru koji si naveo od zvoneto taj OK od 100 grama je za cce 3 litra rastvora a to je dovoljno za nekih 70-80 društava pa i više zavisno od snage.


Npr; Uzet će mo kao da imaš u svakoj košnici 8 ulica pčele koje treba tretirati mada je to sigruno manje ako ostane nije velika šteta da se baci ili nekom pokloni ko ima mali broj košnica.

8 x 5 mili. = 40 milit. po jednoj zajednici

11 društava x 40 mili- = 440 mili. za 11 zajednica

ZA 11 društava treba ti 440 mili. rastvora voda-šećer

Da bi dobio potrebnu količinu (rastvora 440mili i 3,5 % OK) treba ti
- 264 grama šećera
- 264 grama vode i
-15,40 grama oksalne kiseline.


Evo na brzinu mislim da nisam pogriješio valjda će neko još prekontrolisat :) . Ako tačno znadeš koliko ima pčela u klubetu možemoizračunat .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la Marko »

senad je napisao/la:ZA 11 društava treba ti 440 mili. rastvora voda-šećer

Da bi dobio potrebnu količinu (rastvora 440mili i 3,5 % OK) treba ti
- 264 grama šećera
- 264 grama vode i
-15,40 grama oksalne kiseline.

Evo na brzinu mislim da nisam pogriješio valjda će neko još prekontrolisat :) . Ako tačno znadeš koliko ima pčela u klubetu možemoizračunat .
Senad se potrudio i ažuriro ko da radi u apoteki :) mašala!
Azem je napisao/la:Osnovna mjera je 600 ml destilovane vode i 600 grama šećera.Na ovako pripremljen sirup dodaj 35 g oksalne kiseline.. Azem pravo školski i njemu fala živio :!:
Kolega pčelar.mk sad je bitno da pažljivo nakapaš po ulicama pčela, da ne predoziraš(a pošto nećeš po zajednici dati više od 40mililitara nema opasnosti). Višak rastvora zakopaj u vrtu.
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la keno83 »

ljudi, imam problem nema u mom podrucju kupiti oksalnu, ako neko zna gdje ima da se kupi, pomagajte..

hvala...
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la Marin »

keno83 je napisao/la:ljudi, imam problem nema u mom podrucju kupiti oksalnu, ako neko zna gdje ima da se kupi, pomagajte..

hvala...
Koje je to područje ?... :?:
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la keno83 »

capljine!!ima li u ljubuskom marine??
jegulja
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 13 sij 2011, 14:41

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la jegulja »

ima ti u gabela polju u jura shop kod zvonke u poljoprivrednoj apoteki
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la keno83 »

nema zvao sam zvonku vec, on mi je i rekao da je nestalo oksalne na ovim prostorima, ali evo izgleda da sam dosao do iste...inace meni zvonko spravlja koktel oksalne, i sad ce to uradit, odakle ga ti znas?
jegulja
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 13 sij 2011, 14:41

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la jegulja »

pogledaću ujutro u opuzenu u poljoprometu dali ima.Zvonku znam jer surađujem s njim(kupujem što mi zatreba za pčelarstvo),a inače živim blizu granice s hrvatske strane.Ostalo mi je nešto tekućine oko 1 litar pa ako može pomoć ostaviću ti u zvonke.Ako bude u Opuzenu uzeti ću pa ću dostaviti do Jura shopa.
jegulja
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 13 sij 2011, 14:41

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la jegulja »

inače 5 dan nako tretmana oksalnom nema opadanja varoe.bravo za chekmite
jegulja
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 13 sij 2011, 14:41

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la jegulja »

ima oksalne u opuzenu 13 kn
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la Azem »

jegulja je napisao/la:ima oksalne u opuzenu 13 kn
Je li u kristalu i koja količina je po toj cijeni?
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la keno83 »

jegulja hvala puno nasao sam oksalnu, sutra tretiram..pozdrav
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la franevrs »

Azem je napisao/la:
jegulja je napisao/la:ima oksalne u opuzenu 13 kn
Je li u kristalu i koja količina je po toj cijeni?
Azeme to ti je količina 100 g i u kristalu je, tako su otprilike cijene i u Splitu.
Frane Vrsalović
jegulja
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 13 sij 2011, 14:41

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la jegulja »

je u kristalu 100g 13 kn
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la Azem »

Ok, otprilike duplo jeftinija nego ovdje kod mene.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la zvones »

Azem je napisao/la:Ok, otprilike duplo jeftinija nego ovdje kod mene.
U Sarajevu je bila neznatno skuplja , 4 do 4,5 KM . Kažem bila jer u zadnja dva mjeseca nisam provjeravao , obzirom da sam imao nešto rezerve . Sasvim
moguće da je trenutno nema, jer nestane u vrijeme tretiranja pa treba provjerit .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la Stipo »

Kod mene je oksalna 100 g Orka lab bila 3,5 KM.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la balasevic »

zanima me posto sam pocetnik pcelar i imam samo 2 kosnice s cim da polivam u ovom tretmanu kad nestane legla
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la inzenjer »

Jel poceo ko sa tretiranjem oksalnom ? Kakvo je stanje s leglom? Ja bi da pricekam jos koji dan pa onda,jer bojim se da u pokojoj jos ima legla.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la balasevic »

ovako kupio sam bee vitall u onim stikovima sto sluzea za jedno polivanje kosnice ja sam kupio cetri da mogu dvaput da polivam kosnice sad me zanima kako to da odradim i kada
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la inzenjer »

balasevic je napisao/la:ovako kupio sam bee vitall u onim stikovima sto sluzea za jedno polivanje kosnice ja sam kupio cetri da mogu dvaput da polivam kosnice sad me zanima kako to da odradim i kada
Ne treba ti 2 polivanja,nego jedno.Ta ostala dva stika mozes sacuvat za proljece pa onda polit.Izaberi dan kad ne bude suncano temperatura do nekih 10 maksimalno,da su pcele u klubetu i polij.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la balasevic »

inzenjer je napisao/la:
balasevic je napisao/la:ovako kupio sam bee vitall u onim stikovima sto sluzea za jedno polivanje kosnice ja sam kupio cetri da mogu dvaput da polivam kosnice sad me zanima kako to da odradim i kada
Ne treba ti 2 polivanja,nego jedno.Ta ostala dva stika mozes sacuvat za proljece pa onda polit.Izaberi dan kad ne bude suncano temperatura do nekih 10 maksimalno,da su pcele u klubetu i polij.
zanima me dali nebi skodilo da polivam 2 puta svaku u razmaku od 10 dana ili bi to bilo previse
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la inzenjer »

balasevic je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:
balasevic je napisao/la:ovako kupio sam bee vitall u onim stikovima sto sluzea za jedno polivanje kosnice ja sam kupio cetri da mogu dvaput da polivam kosnice sad me zanima kako to da odradim i kada
Ne treba ti 2 polivanja,nego jedno.Ta ostala dva stika mozes sacuvat za proljece pa onda polit.Izaberi dan kad ne bude suncano temperatura do nekih 10 maksimalno,da su pcele u klubetu i polij.
zanima me dali nebi skodilo da polivam 2 puta svaku u razmaku od 10 dana ili bi to bilo previse
Nema legla,dovoljan je jedan tretman da skine skoro svu varou,a ta dva stika cuvaj za proljece,ak se koja varoa provuce sad u ovom tretmanu da je docekas krajem marta.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la balasevic »

e brine me jos jedno razgovarao sam sa pcelarom jednim iskusnim i on mi kaze da netretiram jos jer bi mozdamoglo biti legla
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Odgovorite