Moj pčelinjak, moja duša

Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Ma keno sto se tice para ja se za to ne sekiram ona ima uvijek koliko joj treba ja radim na pcelinjaku a kad se med vrca tu je i moja supruga a i kcerke se pridruze jer znaju da ce onda da bude i koristi od toga samo se bune kad nisam kuci kad sam kod pcela duze vrijeme kad se rade matice ili razrojavanje i.t.d onda su malo jute al reko sam da ce doc sve na svoje mjesto jer su se vec pomirile da to tako mora da bude jer ja sam im objasnijo da se neke stvari moraju odradit u odredeno vrijeme.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

hocu pozdravit cu je..a nase ove vise vole danas tracat i sjelit nego radt..a da vole novac beli ga vole, i odmah se uobraze cim ga u dzep stave hahahah
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

ma ja Keno,zato nam se ti nemoj ni zeniti :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Ma Keno samo se ti zeni a supruga ce se sa tvojim hobijem pomirit ako te voli i hoce da zivi mozda ce se malo u pocetku bunit al ce brzo da prode.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

tako je vaha..
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

keno83 je napisao/la:tako je vaha..
Reci mi kako je bilo poslije 10-ak godina, pod uslovom da još budem živ (šala mala).
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Post Postao/la Marin »

Vahid je napisao/la:Ma Keno samo se ti zeni a supruga ce se sa tvojim hobijem pomirit ako te voli i hoce da zivi mozda ce se malo u pocetku bunit al ce brzo da prode.
Treba se držati one stare poslovice ali sad malo doradjene
" Muško je glava u kući , žena je vrat -a vrat okreće glavu kako on hoće "
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Bravo!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

polako, polako ne vidim da ikome od vas ista fali, jos vas pustaju da cackate po forumima nemojte da se zalite
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Ma samo se ti zeni :)
nemas pojma sta propustas :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Bogami, Keno, ima i ta mjesta, ali na čijoj si ti to strani? Što nas ocrni?! Kažeš vidiš, e problem ove spravice i jeste što se ne vidimo (šala, naravno), a kad smo već kod toga, jesam li na ovom Forumu vidio prijedlog članova da se negdje sastanu (nešto kao seminarsko upoznavanje) ili sam to vidio na zeničkom Forumu? Dobra ideja čija god da je. Ako bi to ovdje zaživjelo, ja sam voljan da to bude i u Bugojnu, i u Vitezu (FIS, mogli bismo koji dinar i potrošiti jer ima pčelarske opreme, sadnica itd.), i u Zenici, Livnu ili gdje se većina složi, a za to su ovi dugi zimski dani Bogom dani. E, da te tad vidim, Keno, pa da mi održiš pridiku o slobodi oči u oči.
Pozdrav!
Zadnja izmjena: SEVDA(H)LIJA, dana/u 28 pro 2010, 23:48, ukupno mijenjano 1 put.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Azem je napisao/la:Ne sekiraj se kao i sve žene pomiriće se sa tvojom idejom kad ideja bude oprihodovana.
E, bogami, poštenim radom ćeš na to popričekati. Volio bih i zbog sebe i zbog drugih da mogu obratno reći, a upravu si da bi sve išlo glatko kad bi "zamedilo".
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

beequeen je napisao/la:Nisi jedini-ja se bavim a nikoga to ne interesuje (vec se mirim sa mislju da niko se ni nece zainteresovati)u mojoj porodici.Ali bas me briga ja uzivam-nekad provedem 5-6 sati citajuci,istrazujuci po internetu,ma to je toliko zanimljivo da se ne moze ni opisati.Uvijek nesto "novo" a to je to sto privlaci -novina i uzbudjenje.Na zalost ne moze se provesti vise vremena :)
Ljepotice,
Sve je to tako, ali ako je pčelinjak malo veći, a nužda stisne, nema druge: ili ti porodica mora biti u pomoći, ili ćeš platiti nekome (a kome, a da iole zna raditi?!), ili ćeš fulati.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Vahid je napisao/la:Ma Sevdahlija ni moja se gospoda ne miri sa mojim recimo hobijem al ako ga tako mogu nazvat jer je malo izmako kontroli i ja sam mnogo ulozijo u to al se je sa tim pomirila sa ulaganjem al joj je bolna tacka kad pocne pcelarska sezona jer ja tada nisam nikad kuci sad su joj se i kcerke pridruzile sad me i one ruze kazuda ja vise volim pcele nego njih al to nije tacno al ja moram neke polove obavit u odredeno vrijeme pa se to tako ispostavi al kolega doce to na svoje mjesto polako sabur.
Vahide,
Pazi šta pišeš! Napisao si "polove", umjesto poslove. Ja ti vjerujem da je slučajno, ali... A sad ozbiljno. Vidim da se slažemo s ulaganjem. Velika je to mamipara. Stalno, baš stalno nešto kupujemo, a godine i prinosi sve gori i gori. Meni moji nisu tu vrstu zamjerke rekli, ali jesu dvije: ulažemo u promašaj i da ću oboliti zbog pčela (na +36 radio sam po cijeli dan i jednom je bilo belaja, nema veze), a ja im nemam šta odgovoriti, osim što opet idem na pčelinjak ili u radionicu. Vjeruj mi, ja lijegam, spavam i ustajem s pčelama i ponekad se naljutim i pitam znam li i o čemu drugom osim o pčelama, to svi pčelari razumiju, ali ne i nepčelari. Jednom smo ovdje ili negdje drugdje Stipo i ja suprotstavili mišljenja o proširenju ili suzavanju pčelinjaka i svako je ostao pri svome, međusobno se mi i razumijemo i poštujemo to je sigurno. No, ja i sada o tome razmišljam (nikad nisam ni prestao), a kad uhvatim vremena, ponovo ćemo Stipo i ja razmijeniti mišljenja na istu temu jer mislim da imam dobar savjet za njega, a već sam pročitao jedan njegov post, gdje se žali na ovu branšu, s pravom. Što se tiče tvoga da će sve doći na svoje mjesto, vjerujem, ali kad. Jedan čova je u huji rekao: "Kad mene ne bude, dabogda ni sunce ne sijalo!" Ja nisam takav titiz, ali ima nešto u tom hujljivo rečenom, i svi smo to mi već bar po jednom preživjeli. Evo jedan moj primjer: jednom sam ostao bez cijelog pčelinjaka. Možemo kasnije o tome, a to nije jedini belaj. Eh, samo onaj ko je prošao to svojevrsno duhovno "raspeće" može znati i shvatiti me, a ja nikome to iskustvo ne želim, nego dodajem: "I pad je let!", a moj komšo to malo obrne pa kaže: "I pad je lep!"
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Stipo je napisao/la:Tako je keno83 pare na stol. Samo što umjesto u pčelinjak moja žena ode u PTC centar da kupuje milion stvari koji joj trebaju.
Jah, a ono što mi kupujemo, to je, kao, najnužnije?! Jest po našim mjerilima. Ma, kad bih imao mogućnost, ja ne znam kad bih se zaustavio u kupovini. Zato bih volio da se lično upoznamo te da tako upoznate i moje prijatelje pčelare pa da vam oni sve ovo potvrde jer me već izazivaju kad me nema na redovnoj jutarnjoj kahvi: "Gdje je Eso?", "Eno ga u p.p.z.-u" (u poljoprivrednoj zadruzi). A za suprugu da i ne govorim. Pa i ova spravica!? Redovno pregazim dozvoljenih 8 giga i to ne malo, nego duplo, a to je oko 60-70 KM. Ja podupirem državu odozdo, ona mene odozgo. Nećemo kukati, ali ko je taj među nama a da ima dovoljno para u ovoj nedržavi?!
Pozdrav! Ne daj se!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

pasha je napisao/la::) , smješkam se čitajući posljednje komentare ... :)

Dobro došao (ponovo), Sevda(h)lija. I dugo ostao. Zaista je lijepo čitati - kad se pčelari raspišu. Sve krasna iskustva i anegdote. Briga i nesebično davanje savjeta - čine ovaj forum.

A u porodicama je uglavnom samo jedan čudak i zaljubljenik u pčele. Rijetko više. A onaj drugi partner , koji ne voli pčele) ipak voli svog životnog saputnika , pa mu , makar zbog te ljubavi , pomaže u pčelinjaku i oko njega. Ako ništa , vrcaju zajedno.

A pare ... :)
Ne mislim da će mi se ikad isplatiti i "vratiti" ono što sam uložila u pčele i oko pčela , ali i ne mora u finansijskom smislu. Vraća se na hiljadu drugih načina. Razmišljam o stvarima , o kojima prije nisam , naučila sam toliko toga - što nisam znala , upoznala ljude - koje nikako drugačije srela ne bih i uz sve to imam i meda i drugih pčelinjih proizvoda , prelijepe košnice ... (i u pokojoj pčela ;) ) ... Zar to nije bogatstvo ...?
Pozdrav i cvijeće dami (biraj s pčelinjaka:lavanda, kadulja, matičnjak, magnolija, ruža, dva vrijeska, gavez...)!
Jah, ti si ulazila kad sam ja izlazio s Foruma, sjećam se, a evo, valjda i sudbine ima, šta ja znam. Tvoj post je potpuno na mjestu. Ono što nisam rekao, ti si kratko zaključila i upravu si.
Pozdrav i svako dobro, naravno, i sretno!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

keno83 je napisao/la:pa dobro stipo te stvari trebaju i tebi hahaha mislim na namirnice, ali svako kad vidi da kapne po malo zavoli, takvi su ljudi...ovdje kod mene ima jedna zena radi matice, muz joj o tome pojma nema, on je stari pcelar medar ide svukud sa pcelama, i ona kad je vidjela korist zainteresovala se i naisla negdje na literaturu o proizvodnji matica izucila dobro i sad ih ne moze napripravit koliko ih proda, ma ona je ko doktor pravi, izljeva maticnjake vadi larve ima 300 oplodnjaka sve je uvijek dostupno, i sve sama..ako nije tu na pcelinjaku kad pitate muza da proda maticu, on samo kaze ne znam ja nista oko toga kad dodje gazdarica onda vidite..hahahah eto dobra jedna prica..plus od matica skoluje dijete u zagrebu :))
Dobar post, Keno!
Ako od toga zaista školuje dijete, daj mi adresu i svake godine ću kupiti simboličan broj matica, ili mi ti rezerviši, a ja ću poslati pare. Nemam primjedbe. Svaka čast. Ima li svoju stranicu? Žene su i nježnije, i razložnije i snažnije od nas, to priznajem jer imam i ženu, i sestru, i majku... ("Sestra bratu uvijek rada, a brat sestri kako kada", narodna).
Pozdrav!
Zadnja izmjena: SEVDA(H)LIJA, dana/u 29 pro 2010, 00:42, ukupno mijenjano 1 put.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

To Esade!Pravi gentleman!Tako se i podrzava rad i trud-kupis proizvod.Vremena su u Bosni tesko pa se moraju nalaziti nacini da se zarade novci.Ja znam mnoge koji su jednostavno ostavili djecu bez obrazovanja jer nisu se trudili.I to ljudi za koje sam mislila da ce zidati kule.Svaka cast koni :)
trebamo je na forum Keno dovesti
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

beequeen je napisao/la:To Esade!Pravi gentleman!Tako se i podrzava rad i trud-kupis proizvod.Vremena su u Bosni tesko pa se moraju nalaziti nacini da se zarade novci.Ja znam mnoge koji su jednostavno ostavili djecu bez obrazovanja jer nisu se trudili.I to ljudi za koje sam mislila da ce zidati kule.Svaka cast koni :)
trebamo je na forum Keno dovesti
Ma, nema problema, trebamo se pomagati, ja sam to uvijek radio, ali ne bi bilo primjereno da to ovdje spominjem jer, ako spomeneš ikad, to već nije poklon od srca. Kupovinom pomagati, i to je odlično. A, kad je obrazovanje u pitanju, tu sam rigorozan - samo naprijed jer, Bog je dao oči naprijed, a ne nazad. Pripomoći ću svačiji rad (ne mogu puno, mogu simbolično): kupiti 2-5 matica, dijelova košnice, opreme i sl., a moja je stvar moje mišljenje i način rada. Jer, koga briga ako ja od nekoga kupim matice koje neću koristiti, nego ću ih pokloniti početnicima (dvojicu sam potpuno besplatno propčelario, jedan je na mom pčelinjaku bio cijelu godinu i nagurali smo mu na 15 društava, sad ima pčelinjak u prekrasnom ambijentu bosanskog uzvisja daleko od civilizacije; morao sam ovo spomenuti).
Pozdrav! P.S. Da ne citiram tvoje postove i ne trošim prostor, mogu li ti se obraćati fonetskim imenom: Bikvin, lakše mi je (je li se tako izgovara)? Vakat je spavati. Odoh.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

aha nek vidis kako je tesko-ime je Elvira ,pa kako ti je lakse.Kod mene je tek 7 proslo a kod vas bogami kasno.
Ma nista bez skole i ucenja opcenito.ne mora se materijalno podrzati vec lijepim rijecima i prenosenjem znanja.Da nije ovog foruma,posebno Senada i Stipe ja pojma ne bih imala-djaba knjige.Imam volju da pcelarim pa se nadam da cu sve to savladati jednoga dana.Ucim svaki dan ponesto-sad malo gluvarim jer su praznici ali i to ce brzo da prodje :)
Pozdrav
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

keno83 je napisao/la:hocu pozdravit cu je..a nase ove vise vole danas tracat i sjelit nego radt..a da vole novac beli ga vole, i odmah se uobraze cim ga u dzep stave hahahah
Uuu... jesu te isperpadali!?
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

ma kakvo prepali? Samo ti Keno oci otvori (prije nego se ozenis) pa poslije ih zatvori :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:
Azem je napisao/la:Ne sekiraj se kao i sve žene pomiriće se sa tvojom idejom kad ideja bude oprihodovana.
E, bogami, poštenim radom ćeš na to popričekati. Volio bih i zbog sebe i zbog drugih da mogu obratno reći, a upravu si da bi sve išlo glatko kad bi "zamedilo".
Pozdrav!
Gore navedeno sam rekao bez šale.Sve radove na pčelinjaku uradim sa suprugom.
Radeći ovaj posao čovjek se ne može obogaititi, ali može se ostvaririti pristojan dobitak i to vjeruj mi na pošten način.Pčelarim na način pola stacionar a pola vozim na pašu udaljenu oko 4 km vazdušne linije, na bagrem i tu ostaje do jeseni.Do ove godine pčeralio sam isključivo na med, matice za svoje potrebe i za prijetalje, a ove godine počeo sa prikupljanjem polena na 10 društava eksperimentalno, a od sljedeće godine i matičnu mliječ eksperimentalno sa pet društava.Ne znam kako ti radiš,ali kod mene u ovaj kraj dovoze pčele pčelari iz Srednje Bosne, na bagrem naravno. Vahidovi rodni Tarevci su izrazito bogati bagremom.
Ako radim eksperimente onda je to vrlo operzno i mali broj košnica, pa i ako eksperiment ne uspije ništa strašno.
Nadam se da će i ostali članovi foruma razmijeniti sa nama svoja pozitivna iskustva.
Zadnja izmjena: Azem, dana/u 29 pro 2010, 19:11, ukupno mijenjano 1 put.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

sevdahlija kona je iz metkovica..ali pozdravit cu je pa ako bude matica bice i za poslat, a bgm trba se narucit tako joj idu, uvijek ajde dodji sutra ajde opet sutra i tako, samo turnusi idu, salje ih postom po cijeloj hrvatskoj..

sevdahlija dali si ikad pokusao da preselis kosnice na pasu, ako nisi zasto, vjerujem da bi dobro zamedilo ako bi probao da pcelaris i na taj nacin, pa kad si se vec toliko zrtvovao, cudno mi je da nisi probao i na ovaj nacin
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Ma Sevdahlija izvinjavam se za (lapsuz) nije namjerno ma covjek grijesi pa eto i ja al nije bilo namjerno pa eto oprostite (halalte ) ma slab sam ja sa pisanjem sad tek vidim :)
Pcelar u bijelom svijetu.
Odgovorite