varoa tretiranje

Odgovorite
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

sta mislite o ovome za tretiranje protiv varoe?
http://www.brushymountainbeefarm.com/Po ... tinfo/599/
Mozda je bolje nego miticides
kazu da Englezi masovno koriste
:)
Zadnja izmjena: beequeen, dana/u 27 pro 2010, 21:36, ukupno mijenjano 1 put.
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Post Postao/la Marin »

Nemam iskustvo.ali gledao sam video tretiranje - posipanje po pčelama kad su ramovi izvadjeni. (To mi je komplicirano.)
Neki forumi govore da se mogu jaja i larve isušivati -dehidrirati radi fino rasporedjenog šećara filera koji upadne unutar legla.

Na ljeto sam planirao probati po satonošama gornjeg nastavka pomoću sita rasporediti izvjesnu količinu ???/(probati ću cca 10 grama po ramu) te to četkom počistiti sa satonoša u ulice po pčelama . Mislim da će imati efekta .
Da napomenem ovo bih probao i dosta prije ali nisam mogao doći do dovoljno sitnog sitno mljevenog šećera /filera ili što se kaže nule/.Nabavio sam extra sito koje mi daje kristale koje ne osjetite pod prstom.Valjda će imati efekta.

Ova vrsta puhaljke - sumporače mislim da nema velika efekta ,naročito ako su AV podnjače .teško da što može ući medju ramove koji su krcati pčelama.
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Probala sam ljetos tako kao što ti Marine opisuješ. Bude oborene varoe. Čitala sam da je povećana i opasnost od grabeža. Treba biti oprezan. Pozdravljam svaki pokušaj koje nije otrov!
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Post Postao/la Marin »

Svakako tretman ne treba raditi u sasvim bezpošnom periodu - .Ako se i pojavi sporadičan grabež to će se desiti tamo gdje već nešto ne valja i bolje da se prije otkrije manja je šteta.
Gledao sam desetak mlinova koji melju šećer za pogače -dosta njih ne zadovoljava finoću mljevenja.
Konkretno imam mlin i sa jednim sitom mlio sam 4 vreće i stajale su u box.
Kad sam ljetos promjenio super fino sito (skoro da drži vodu) u box ne mogu stati ni tri vreće .Radi manje granulacije se povećava zapremina , mislim da je to osnov ove metode da je granula što manja tj.finije mljevenje .
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro Marine,
Probaj posipanje "štaub" (finim) šećerom napraviti ovako:
Sve otvore na košnici zatvoriš keper-ljepljivom vrpcom (ona koju upotrebljavaju autolakireri). Leto pripremi tako da ti u njega može ući odo 10cm kljuna od usisača. Zatim u vrećicu na usisaču stavi (uspi) sitni štaub-šećer u prahu. Na obrnutoj strani od usisa usisača neka od vrsta usisača to ima, postoji otvor sa kojim se puše van iz usisača kada ga uključiš. Kljun na letu zapuni spužvicom tako da sve dobro "dihta". Zatim upuši sadržaj vrećice iz usisača, to je cca 1 kg šećera.
Druga metoda, (ljetnja): otvoriti unutarnji poklopac na košnici. Zadimiti pčele i potjerati ih između satina. Tada posipati štaub-šećer po svim satonošama u sloju od 1cm, i između ulica. Postupak ponoviti za 7÷10 dana.
Treća metoda: isto kao prva i druga, samo sa brašnom. Ova je metoda nepraktična jer brašno ostaje u košnici, ako ima vlage, stvrdne se i problem je očistiti brašno, isto se može napraviti samo tako da se izmijeni nastavak.
Paziti da se ne pojavi grabež!
Pozdrav........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Šta se dešava s tek izleženim larvama nakon upuhavanja šećera u košnicu. Zar se šećer ne mješa s matičnom mliječi i tako se larve hrane mješavinom mlijeći i šećera. Mišljenja sam da upuhani šećer šteti tim larvama i nitko me nemože ubjediti u suprotno. Šećer koji dospije do larve nije hrana koja odgovara larvi i sigurno nastaju štete po larvu. Šta se dešava s jajima pred izleganje. Neposredno prije izleganja pčele navlaže jaja da im ovlaži opna koja tada lakše puca i tada larva lakše izlazi iz jajeta. Ako suhi šećer dospe do takvog jajeta osušit će ga i zbog toga propada i jaje i mlada larva.
Zaključujem tretman protiv varroe s šećerom u prahu u vrijeme legla nanosi više štete nego koristi i točka.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Interesantno!
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Post Postao/la Marin »

.schumy,
Upravo ovu drugu metodu sam i planirao . Čini mi se puno ovo 1 cm jer bi to kod mene značilo nešto manje od 2 litra kubature šećera u prahu . To mi nešto puno i ne mislim da to treba toliko. Moje pretpostavke su da će biti dovoljno 200-250 grama odnosno cca 10 gama po ramu. (kod mene 12 x 2 =24 x 10g = 240 grama )
Dimilicu ne planiram koristiti već naprotiv što više šećernog praha posuti po pčelama da to distribuiraju na niže

Još jednom podvlačim potrebno je pripremiti što sitniji filer mljevenog šećera .

Ovo sa kombinacijama odozdo moglo bi kad je puna podnica -ako je AV bilo bi kao da ste u mlinici kamenolomu. Lokacije pčelinjaka nemaju mogućnost ele. energije -ostaje jedino kompresor od zračnih kočnica sa teretnog auta.
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Stipo,
ovo što sam iznio je način rada australskih pčelara, i teorija (i praksa-naravno), jednoga od najvećih uzgajivača matica na svijetu – gosp. BROWN-a, a što se tiče "lijepljenja" šećera u saću sa larvama, nadam se da znaš, upravo zbog teorije "uzgona" koje smo neki dan razglabali, da se šećer lijepi na pčele jer one su uvijek vlažnije od saća koje i nije na putu upuhavanju u košnicu. Nadalje nad otvorenim ćelijama saća se uvijek nalaze mlade pčele, koje su natrpane na tim okvirima upravo zbog prihrane larvi.
Slagao se ti ne slagao sa ovom metodom, opće je priznata u najnaprednijim pčelarskim zemljama svijeta, a borba protiv varroe je svedena na našu puku interpretaciju svojih i tuđih iskustava, pa – ko voli nek izvoli!
Ja sam već sve koristio protiv varroe, a ovu metodu ću intenzivirati ovo ljeto iza glavne paše kada budem uzgajao matice – intenzivno!
Iz prepiske na forumu ovih dana razaznajem (nažalost), da je i nozemoza, o kojoj stalno pišem i upozoravam uzela svoj danak, pa se isplati i eksperimentirati sa nekim novim usvojenim praktičnim rješenjima za borbu protiv pčelinjih bolesti.
Pozdrav....................schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 28 pro 2010, 10:34, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

Marin je napisao/la:.schumy,
Upravo ovu drugu metodu sam i planirao . Čini mi se puno ovo 1 cm jer bi to kod mene značilo nešto manje od 2 litra kubature šećera u prahu . To mi nešto puno i ne mislim da to treba toliko. Moje pretpostavke su da će biti dovoljno 200-250 grama odnosno cca 10 gama po ramu. (kod mene 12 x 2 =24 x 10g = 240 grama )
Dimilicu ne planiram koristiti već naprotiv što više šećernog praha posuti po pčelama da to distribuiraju na niže

Još jednom podvlačim potrebno je pripremiti što sitniji filer mljevenog šećera .

Ovo sa kombinacijama odozdo moglo bi kad je puna podnica -ako je AV bilo bi kao da ste u mlinici kamenolomu. Lokacije pčelinjaka nemaju mogućnost ele. energije -ostaje jedino kompresor od zračnih kočnica sa teretnog auta.
Prije nekoliko godina posipao sam šečerom u prahu direktno iz kesica ,tako što bih odsjekao vrh (ćošak kesice ).Posipa se po ulicama i ide vrlo brzo ,a što padne po
satonošama smete se u ulice .Ne treba više od 200 gr.,a može i manje. Nažalost ne mogu ništa reči o rezultatima ,jer nisam imao AV podnice .Ne mogu objasniti niti
zašto poslje nisam posipao.
Što se tiče "uzgona " ,nisam htio o tome raspravljati jer sam čitao dosta tekstova o teoriji " termodinamike u košnici " .Premda sam vidio tekstove ljudi koji vrijede kao
autoriteti u toj oblasti niko me nije uvjerio .Zašto ? Iz jednostavog razloga što ja košnicu ne vidim niti kao dimnjak ,niti kao stan .Jer kad bi bila dimnjak ,tada bi to bio
vrlo nizak ,začepljen dimnjak ,pa neznam kakav bi uzgon dobili .S druge strane ,još niko od tih silnih autora nije vidio u tom objektu živi organizam sa različitim nivoom
temperatura od rama do rama ,ramove koji pregrađuju to tijelo i uz to vosak i čelije sača . Bez višegodišnjih mjerenja sa više vrsta instrumenata, pri različitim jačinama
društava i legla ,sve teorije ostaju samo teorije .Ja godinama izvlačim ladice gdje ih imam .Ove godine nisam zbog kontrola ,koje sam radio .Mogu samo reči da mi je
ovo zadnja godina da su mi ladice na podnicama u jesen i prvom dijelu zime .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

U pravu si shumi tko voli neka izvoli. Šećer u prahu nikom ne preporučujem. Previše je pritužbi onih koji su ga primjenili, a i logićki se namećiu neki zaključci koje sam gore naveo. Što taj Australac navodi da koristi šećer, a dali ga stvarno koristi je sasvim nešto drugo. Stvar je u tome što svi ti vodeći jedno rade , a drugo navode da rade. Šta će izjaviti sve ovisi od trenutnog trenda i želje kupaca. Nama preostaje da povjerujemo i srljamo ko guske u maglu ili sve to uzmemo s rezervom i oprezom. Ja osobno svim novinama ne samo u pčelarstvu nego i u životu pristupim oprezno pa ako nakon pobližeg upoznavanja te nove stvari ili tehnike nemogu dokučiti zašto je to dobro i koja mu je prednost i svrha neću srljati bez obzira koliko ga neki hvalili. Ja sam za šećer u prahu čuo da negativno utječe na leglo. Logički bi moglo tako i biti te ne želim raditi još jedan eksperiment s šećerom u prahu s obzirom da očekujem negativne rezultate. Pogotovo kad izvagam uloženi trud i srestva i dobiveni rezultat.
Opet kažem tko voli nek izvoli samo neka prije tretmana pogleda koliko ima otvorenog legla i neka nakon 10 dana pogleda koliko tada ima mladog zatvorenog legla. Mislim da znam šta će vidjeti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Ja sam cula da to ovdje postaje #1 protiv varoe-
oni kazu da secer u prahu zacepljava disne organe varoe i tako je ubijaju.Kad se rucno posipa ja mislim Stipo da si u pravu jer "ne prasi" dovoljno ali ako se koristi usisivac ili ovaj aparat onda je "upuhivanje" bolje(znate na sta mislim-ne znam kako da se pravilno izrazim).Kod mene je usisica pretezak da ga nosim kod pcela a mozda je bolje da kupim ovaj aparat-ionako nisam koristila nikakve kemikalije dosada :)
jos jedan link-2 nova metoda za suzbijanje varoe(Bugari)
http://varroatreatment.com/apiculture-pleven-2009/
i David Cushman calendar
http://www.dave-cushman.net/bee/varroatreatment.html
Ovo pogledajte odlican video varoa snimljena
http://www.youtube.com/watch?v=ZF6rxmEofHg
Ovo je odlican clanak(Stipo procitaj molim te)I ja sam bila u krivu,secer utice na male casice da varoa ima na nogama???i tako secer je onemogucava.Jesi li vidio Stipe inovaciju sa limom???
http://www.westsoundbees.org/beekeeping ... _sugar.htm
Zadnja izmjena: beequeen, dana/u 29 pro 2010, 02:19, ukupno mijenjano 1 put.
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Odgovorite