mustafa

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

Mustafa je napisao/la:
zvones je napisao/la:
Mustafa je napisao/la:Nisam baš siguran na šta misliš kada kažeš jastučastih izobličenja. Da li na gornjoj i donjoj letvici, ili na vosku? Žice zatežem rukom naravno kada ih tek postavljam. Na okviru čiju sam sliku postavio neke žice su malo labave jer sam iz toga okvira uklonio staro saće, a i njega ću malo dotegnuti prije postavljanja nove satne osnove.
Nema potrebe da se zahvaljuješ, ako mogu šta pomoći nije nikakav problem.
Nije baš ustaljen izraz,pa ću ga objasniti.Kod horizontalnog žičenja saće se oteže prema donjoj letvici,pa ukoliko nema dovoljno prostora u dnu se savija,nabora .
Kod vertikalnog žičenja ukoliko nije sve u redu žice se pomjeraju u stranu u odnosu na gornju i donju letvicu i dolazi do izobličenja koja liče na napuhane jastučiće.
Zato sam i pitao jer je DB ram veći nego LR, pa do bilo kakvih izobličenja laše dolazi .
Raspored žica na način koji sam pokazao slikom nije mi nikada stvarao probleme te prirode. Problemi na koje sam naišao, ako se mogu nazvati problemom, u nekoliko slučajeva bi došlo do savijanja donje letvice prema unutrašnjosti okvira , a razlog bi bilo to što bi žica bila previše dotegnuta, pa bi pčele znale na njima zaperke povući. To sam riješio sa malo manjim dotezanjem.
Još mi se jednom desilo, odnosno prošle godine, saće sa medom mi je se spustilo niz žicu. Rijeć je o zadnjem okviru u plodištu. Pošto nam se to nije dešavalo i to sam uslikao pa postavim većeras.
Mislim da bi zvones, s obzirom na dimenziju LR okvira, mogao definitivno primjeniti ovaj način ožičavanja i nevjerujem da bi imao problema sa kojima si se susretao do sad.
Nemam sad problema kod žičenja ,ali znam na koje sam nailazio pa me malo začudio tvoj okvir.Poznati su mi i ti problemi sa savijanjem letvice i još su izraženiji kod
tanjih letvica ,a ja takvih letvica imam jer imam i manjih okvira .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

slika
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la Asim »

ljudi za kratko vrijeme sam se uvjerio da kod ovog slučaja nije problem u vijek u žičen ju nego i u proizvođaču satnih osnova , jer sam redovno uzimao samadeks bugojno i sa prijateljem sam tri zamjenio za mislim ,medopipove i pridnu su se sve tri zavrnule . Nisu pukle ali nisu ni lijepe odnosno to je bio proizvođač iz dervente tako da nisam siguran naziv firme ali više nikada u neprovjereno , šta bi bilo da sam uzeo 10 kg satni osnova i bruka
Avatar
jakub
Čita, piše dovoljno
Postovi: 66
Pridružen/a: 06 lip 2010, 21:14

Post Postao/la jakub »

Vjerovatno je to bio Medoprom.
Radi se o problemu parafina u satnoj osnovi.
Jednostavno se stapa i klizi niz zicu na vecim temperaturama..poznato..
ponavljanje je majka znanja ¤
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Ja isto uzimam samadeksove i nemam nikakvih problema, odnosno pčele ih rado vošte. Po meni uzrok što je ovaj okvir spuzao je kombinacija visokih temperatura i mlado saće. Neznam da li je na to imalo uticaj to što se radilo o košnici sa AV podnjačom.
Zadnja izmjena: Mustafa, dana/u 19 stu 2010, 20:23, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Asim je napisao/la: šta bi bilo da sam uzeo 10 kg satni osnova i bruka
A šta da si uzeo satni osnova za 1100 LR okvira. I dan danas trpim posljedice.
50% ovih s.o. pčele nisu uopšte gradile,pa čak ni prirodni roj, 30 % je izgrađeno a matica nikada nije zalegla te okvire bez obzira što se nalazi u centru plodišta ,i nema izbora, što je još interesantnije pčele ne žele da lageruju ni med u takvo izgrađeno saće?!!! , 20 % s.o. bilo iskorišteno. ali sa anomalijama..


Veliki je idiotizam na tržištu, moralne vrijednosti su kod nekih čak ispod ništice/nule :(
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Evo jedan video sa pčelinjaka u junu
http://www.youtube.com/watch?v=VhfHyirHB9Q
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Post Postao/la Zvoneto »

Ja sam ove godine kupio 2 paketa s. osnova firma je iz mjesta Crkvina ne znam gdje se to nalazi. Sve odreda pčele su krivo izradile trutovsko i ono obješeno torbasto saće tako da će sve ići na pretapanje. Žurilo mi se pa sam kupio ove a inače kupujem Samadex 100% dobre osnove nikad problema sa njima nisam imao.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Urušavanje mladog saća s medom kod mene se isto događalo na početku vrijeskove paše u 8. mjesecu.
Znao sam zateći krajni desni ram gdje se pod težinom meda novo izgrađeno saće uruši i spuza na dno rama. Dio saća dodije susjedni ram pa ga pćele povežu i obično se upropaste oba ta rama. Klizanje saća se dešava u oba tipa užičavanja. Kod horizontalnog užičavanja saće manje kliže i pravi manje rupe ali i u tom slučaju okvir je uništen. Razlog je pregrijavanje boka košnice pod djelovanjem sunca u vrijeme visokih vanjskih temperatura. Da bi se izbjegla takva pojava košnice treba bojati svijetlijim bojama koje manje upijaju sunce. Postavljati košnice da su u podne u sjeni drveća. Stavljati satne osnove od čistog voska dobro ožičene za vertikalno WV načinom ili 4 horizontalne žice. Kada očekujemo unos meda u vrijeme visokih ljetnih temperatura na desnu stranu uz bok košnice postaviti umjesto satnih osnova 1-2 starija izgrađena rama od prošle godine i naravno košnica mora imati dobru krovnu ventilaciju. AV podnica kod pregrijavanja boka košnice neće riješiti problem u 3. nastavku gdje najčešće dolazi do srozavanja saća. Bitno je poduzeti mjere da ne dolazi do pregrejavanja u košnici krajnjeg desnog rama.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Pozdrav kolege dugo se nismo čuli. Prije nego se uključim u temu da pozdravim sve nove članove ovog našeg foruma i da im zaželi puno sreće u daljnem pčelarenju. Naravno i starim forumašima veliki selami.
Što se tiče satnih osnova svi mi nažalost kad tad naletimo na falsifikatore satnih os. Mi imamo čovjeka koji nam je godinama pretapao sat. os. i izvlačio nove veoma kvalitetno i svi su ga falili. Ali nažalost malo mu je bilo to što je zarađivao pa je rješio da malo mućka tako što je nešto dodavao u vosak.
Idući na sajam ove godine u Beograd gdje nas je bilo pun autobus pričali smo o svemu pa tako i o sat. os. i kad sam se ja požalio šta mi se dešavalo sa satnim os. da su mi pčele grizle osnove pored žice i pravile rupe.Posle se javilo još 15-ak ljudi da im se isto desilo. Znači i oni dobri se znaju pokvariti pa nikad nisi siguran.
mislim da će toga nažalost sve više biti.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Forumaši,
diskusija je dobra, urušavanje saća se dešava (po mojim iskustvenim saznanjima) zbog tri različita razloga:
1.) Zbog visokih temperatura ljeti, sve što je rekao Stipo, ja se potpisujem, da se ne ponavljam u istoj temi
2.) Zbog loše kvalitete satnih osnova, koje je lako uočiti već prilikom nabavke (kupovine). Ako su lijepe boje zlatno-žute i ako mirišu po vosku, treba ih kupiti, ako su
sivo-žute (prljave) boje, tada je to škart koji nam trgovci koji jure profit pod svaku cijenu podvaljuju
3.) Ako se satne osnove stavljaju u košnicu kada nema unosa sa paše, odnosno premali je dnevni unos, pčele izgrizu sve satne osnove a najprije počnu na spoju žice i s.o.
Moj savjet je da se satne osnove za proljeće sada nabave, ponuda je velika, potražnja je mala, a bolje je kada s.o. "odleže" par mjeseci i relaksiraju se do svoje uprotrebe.
Pozdrav........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Post Postao/la nurkicarmin »

schumy je napisao/la:Forumaši,
2.) Zbog loše kvalitete satnih osnova, koje je lako uočiti već prilikom nabavke (kupovine). Ako su lijepe boje zlatno-žute i ako mirišu po vosku, treba ih kupiti, ako su
sivo-žute (prljave) boje, tada je to škart koji nam trgovci koji jure profit pod svaku cijenu podvaljuju
nebih se slozio sa tobom u vezi ove boje. samo treba pogledati koji je postotak tanina u vosku. treba pogeldati i gdje su drustva bila na pasi. stoga nemoj da te zavara boja i miris voska.

srdacan pozdrav
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

nurkicarmin je napisao/la:
schumy je napisao/la:Forumaši,
2.) Zbog loše kvalitete satnih osnova, koje je lako uočiti već prilikom nabavke (kupovine). Ako su lijepe boje zlatno-žute i ako mirišu po vosku, treba ih kupiti, ako su
sivo-žute (prljave) boje, tada je to škart koji nam trgovci koji jure profit pod svaku cijenu podvaljuju
nebih se slozio sa tobom u vezi ove boje. samo treba pogledati koji je postotak tanina u vosku. treba pogeldati i gdje su drustva bila na pasi. stoga nemoj da te zavara boja i miris voska.

srdacan pozdrav
Moje iskusto sa satnim osnovama je identično kao u schumya. Jedne godine sam nabavio satne osnove čija je boja bila tamnija, zelenija, sivija, kao god hoćete, toliko da se okom mogla primijetiti razlika u boji od klasičnih zlatnih koje sam nabavljao ranije i poslije tih. Kao posljedicu sam imao to da ih pčele nisu htijele izvoštiti do kraja ili čak nikako.
Od tada sam nabavljao satne u Bugojnu i pčele su ih rado voštile.
Odgovorite