zanemareno medonosno bilje

Avatar
jakub
Čita, piše dovoljno
Postovi: 66
Pridružen/a: 06 lip 2010, 21:14

Post Postao/la jakub »

Sve bi to bilo dobro da nisu barbari sve posjekli..
I dalje sijeku..
Ako selite, do Save, i vise racunajte na bagremac nego na bagrem, jer
tamo gdje ga jos ima-ima i pcelara..hebet !
ponavljanje je majka znanja ¤
Jazz
Čita i piše, dobar
Postovi: 120
Pridružen/a: 03 srp 2010, 16:21
Lokacija: Buffalo Hill

Post Postao/la Jazz »

Bagrema ima juzno od Mostara, Blagaj, Buna i na Dubravskoj visoravni. Ima li neko iskustva kako bagrem medi u tom podrucju?
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Ta količina bagrema je nevažna i ako medi, s obzirom na količinu u kojoj se nalazi bagrem na tom podrućiju Jazz.
Jazz
Čita i piše, dobar
Postovi: 120
Pridružen/a: 03 srp 2010, 16:21
Lokacija: Buffalo Hill

Post Postao/la Jazz »

@Mustafa
za ovo rozno cvijece pregledaj
http://www.hlasek.com/ccflorakakostovite1an.html

za preciznu identifikaciju je potrebno imati i fotke sa vise detalja ostalih dijelova biljke..
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Zvoneto je napisao/la:Stipo, tebi je još bliže nego meni a gore se može naći mjesto ja ću u 4 mjesecu ići ponovo sa ocem tražiti jednu drugu lokaciju. Ljudi su gore pitomi pravi ravničarski, doduše proganjao je nekakav Bahrija pčelare da im naplati pašarinu ali ništa od toga svega. Čujem dogodine da je moguće da se ukinu sve pašarine što je i logično... Daljina jeste veliki problem ne toliko zbog samog seljenja koliko zbog kasnijih odlazaka zbog rojenja, obilaska a vrcanje da ne spominjem. Naravno sve pod uvjetom da bagremov med možeš prodati u Livnu, ja imam namjeru ići nešto meda u saću sa plićim okvirima a takav u saću se može prodati ne pitaju od čega je. Gore se nakon bagrema nadovezuje amorfa (bagremac) i on oboji bagrem dovoljno je da zamedi malo i imaš super med za ove naše krajeve. Ljepota u svemu je to što sve ovo završava oko 05.06 maksimalno, tako da se može stići na ove naše livade a ko je uporan mogao bi stići i na kasnu draču ovdje u hercegovini. Gledam ovaj koridor Vc točno će izlaziti na ovaj Svilaj gdje mi vozimo, meni bi to bilo baš pravo ali ko će to dočekati.
Super Zvoneto ti si probilo led u posavini. Ja prvo moram obezbjediti da imam jedan kamion proizvodnih društava. Mislim da ću to uspjeti razviti tek iduće godine da imam 60-70 društava. Tek onda ću ozbiljno razmišlati i istraživati gdje bi mogao čak i u posavini pobrati bagrem. Ma već dugo godina mene muče misli da bi se moglo baš kako ti kažeš. prvo ići na bagrem i gagremac pa poslje početkom 6. mjeseca ovdje kod mene livada i na kraju vrijesak. Trebali bi se mi pčelari malo bolje udružiti i jedan drugom javljati kada i gdje šta zamedi i potruditi se naći lokaciju prijatelju da smjesti pčele. Ne učini li se tako u pčelarstvu se ne može opstati.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Zvoneto je napisao/la:Gledam ovaj koridor Vc točno će izlaziti na ovaj Svilaj gdje mi vozimo, meni bi to bilo baš pravo ali ko će to dočekati.
Udruženja pčelara iz hercegovine neka krenu graditi koridor iz hercegovine ,,mi će moodovda od posavine , brzo bi se to riješilo , i samo pčelari mogu tim autoputem :) )))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Post Postao/la Zvoneto »

Stipo, lani smo mi vozili samo 13 očevih probnih zajednica čisto da probijemo led što kažeš. Možeš mislit koja je to pušiona bila auto i prikolica i vozi gore ali eto za početak da se malo izvidi mora se nekako. Opet je od tih 13 dobijeno 11 novih koje su sad odlične, po 10 tak kg meda i po plodište polena što je posebno važno. Ovaj bagremac je strašan što se tiče praha, i kad slabo medi tada daje polen to je strava. Što se tiče pomoći i javljanja jedan drugom ja sam iskreno spreman na to mada većina pčelara koje znam to neće ni da čuju eto popričaj malo sa nekim iskusnijim pčelarom o tome. Kad sam imao krađu košnica o kojoj sam pričao nekoliko njih mi je reklo da je jedna od grešaka upravo govoriti gdje si sa košnicama u stilu, ne vjeruj nikome... A u prvoj knjizi o pčelarstvu sjećam se da sam pročitao da su pčelari dobri ljudi...
@Senade biće cesta jednog dana možda mi mlađi i dočekamo a hoćemo li pčele provozat ikad po njoj to ne znam.
pozz
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Jazz je napisao/la:@Mustafa
za ovo rozno cvijece pregledaj
http://www.hlasek.com/ccflorakakostovite1an.html

za preciznu identifikaciju je potrebno imati i fotke sa vise detalja ostalih dijelova biljke..
Nekoliko ilustacija mi se učinilo iste kao ovo o čemu sam govorio, ali u isto vrijeme nemogu se odlučiti ni za jednu sa sigurnošću. Slažem se sa tobom Jazz da je potrebno za identifikaciju imati više detalja. Ipak sve ove slike koje sam postavio slikane su iz nekih drugih razloga, čisto jer sam nastojao zabilježiti radi sebe neke interesantne stvari. Ja ostajem pri onome što sam rekao ranije, od proljeća sve što bude interesanto ja ću uslikati i postaviti na forum. Pripaziti ću da slike budu jasnije i da se na njima vidi sve potrebno za identifikaciju. Sada način na koji ćemo to sve posložiti, kroz neki herbar ili nešto drugo, dogovorimo se svi skupa ovdje.
Jazz
Čita i piše, dobar
Postovi: 120
Pridružen/a: 03 srp 2010, 16:21
Lokacija: Buffalo Hill

Post Postao/la Jazz »

Mustafa je napisao/la:
Jazz je napisao/la:@Mustafa
za ovo rozno cvijece pregledaj
http://www.hlasek.com/ccflorakakostovite1an.html

za preciznu identifikaciju je potrebno imati i fotke sa vise detalja ostalih dijelova biljke..
Nekoliko ilustacija mi se učinilo iste kao ovo o čemu sam govorio, ali u isto vrijeme nemogu se odlučiti ni za jednu sa sigurnošću. Slažem se sa tobom Jazz da je potrebno za identifikaciju imati više detalja. Ipak sve ove slike koje sam postavio slikane su iz nekih drugih razloga, čisto jer sam nastojao zabilježiti radi sebe neke interesantne stvari. Ja ostajem pri onome što sam rekao ranije, od proljeća sve što bude interesanto ja ću uslikati i postaviti na forum. Pripaziti ću da slike budu jasnije i da se na njima vidi sve potrebno za identifikaciju. Sada način na koji ćemo to sve posložiti, kroz neki herbar ili nešto drugo, dogovorimo se svi skupa ovdje.
I tih nekoliko je korisno, da se suzi krug i kolicina info za pretragu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

a jeli iko izvadio med sa kestena iz konjica..ili se ide samo na taj bagrem u konjicu koji eto ne medi..
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Na kesten se Keno ide u buturović polje, preko mosta u ostrošcu i samo naprijed :) . Često medi, a i kada ne medi daje ogromne količine polena
Jazz
Čita i piše, dobar
Postovi: 120
Pridružen/a: 03 srp 2010, 16:21
Lokacija: Buffalo Hill

Post Postao/la Jazz »

slika

nadjoh na netu da se Echium vulgare kod naske - na Balakanu- zove lisicina....

neke vrste echium vulgarea se uzgajaju industrjski (Vleika britanja) radi proizvodnje etericnih ulja za kozmeticku industrju...tona sjemenki -od kjih se cijedi ulje -se otkupljuje za 4000-5000 eura, zavisno od kvaliteta. Vjerojatno su jos veci finansijski efekti ako se radi sa sjemneksim i rasadnim materijalom.
Tona sjemenki se moze dobiti sa 3 ha. Ove karakteristike biljke se koriste da sa uzmu dvije zetve godisnje. sa 3 ha se moze uzet od 1000-3000 kg meda + sjemenke


slika
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Hvala jazz na ovim informacijama. Valjalo bi oprobati ako ništa ručno pobrati sjeme probati je posijati. Čini mi se da joj odgovara pjeskoviti slabo humusno tlo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

a da, u pravu si mustafa, a kako ne znam za buturovic polje, svaki pedalj, pa u ratu sam bio cas u buturovic polju, cas u kostajnici, eh nikad sljiva i jabuka ne rodi ko te godine..
pa moram ti reci da dugo mislim gore da vodim pcelu, imam i neku zemlju na raspolaganju, ali eto niko mi tako ko ti ne rece da gore kesten medi, svi kazu nema nista, mada sam ja predpostavljao da lazu, i mislio otici, ali zbog tek odpocetog oformljavanja pcelinjaka jos nisam zbog malog broja kosnica, ali nadam se sljedece godine ili one tamo sigurno da idem jer imam sve pripremljeno
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

a i moram reci da me kesten zanima, i sve nase pase, dok ne uvedem i bagrem, koji cu pokusat da uhvatim u jablanici, ako ne bude medio kao sto pricaju, mada i tu su miljenja razlicita, nekad bi isao prema posavini, ali ne ovih sljedecih nekoliko godina..uglavnom dakle isao bih redom, poslije ojacavanja i spremanja drustava na zanovijet i kadulju na zegulji, zatim bi vise capljine vozio na dracu, i nesto bi pogledao oko podvelezja cuo sam da zna biti vrijeska, eto tako bih napadao pase, ali vidjet cemo jos...treba da ispitam tek kako medi gdje, mada egulja je provjerena..ostalo istrazujemo, posebno neke blize livade, a da to ne budu one prenatrpane posavske..
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Ako imaš dovoljno vremena Keno u svakom slučaju sa seljenjem može se profitirati. Ono što ti ja mogu potrvrditi a to je da ti kod nas u hercegovini ni jedna lokacija, a ni paša nije provjerena. Isto sam i ja razmišljao o selidbi pčela na pašu. Međutim ja ti mogu garantovati da nećeš moći uhvatiti i draču i bagrem sa istim društvima. Kada bi se ja odlučio na selidbu pčela, predpostavljam da između vegetacije oko mojih i tvojih stacionara velike i nema, nebih im lokaciju mjenjao sve dok neprođe drača. Onda bi pričekao nekoliko dana, vidio medi li šta. Ako ne pravac kupreško polje gdje tek kreće livada. Kada završi ta paša vratio bih ih negdje oko podveležja, što si i sam rekao, da mogu da uhvate vrijesak. Ako bi imao neku ludu sreću mogao bi tri puta vrcati med.
Naravno ima još kombinacija.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

slazem se mustafa sa svim, posebno sa ovim da ce tesko proizvodna drustva iskoristit sve pase, jer ce dosta oslabit, ali mislim da je rjesenje da od recimo sto proizvodnih drustava, imamo 40 posto pomocnih drustava koja ce sluziti za jacanje upravo tih proizvodnih, danas ovi profesionalni pcelari kazu da svaka proizvodna kosnica treba da ima svoju pomocnu, da priskoci kad zatreba sto sa pcelom, sto sa leglom, i tu bih se slozio, samo tu treba dosta vremena, ali ko to radi profesionalno on to i stigne..jednog sam i gledao poslije vrcanja kadulje, kada vraca nastavke ode do pomocnog pcelinjaka dva zrela legla ukrade i doda ovoj proizvodnoj zajednici, i tako sa svakim od drustava, ako je zajednica jako oslabila, tada spoji nukleus cijeli i pcele i leglo s njom, i opet je spreman za sljedecu pasu..a nukleus se sa dobrom maticom i ramom pcele brzo oporavi uz pcelarevu pomoc naravno..
Jazz
Čita i piše, dobar
Postovi: 120
Pridružen/a: 03 srp 2010, 16:21
Lokacija: Buffalo Hill

Post Postao/la Jazz »

@Mustafa
Ima li ovga u Bjelom Polju i kako ovo medi???

slika

Koscela -Mediterrean hackberry Celtis australis L.

Nadam se da mi neces zamjeriti ovu salu.
Koscela je najmisterioznija vocka mostarske vale -jos od vakta Vase Kise- pa nisam mogao da je ne pritefterim ovdje. Ako nijsta: da joj se vidi slika zabiljezi latinski naziv.
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Ima Jazz, naravno. Svake godine imamo po jedno vrcanje meda od cvijeta košćele, s tim da ovom prilikom nemogu a da nespomenem pitu od plodova košćele, nezaobilaznu delikatesu. Nadam se da si je uspio probati :) .

Kakva zamijerka moj Jazz, nema zamijerki prijatelju :) .
Jazz
Čita i piše, dobar
Postovi: 120
Pridružen/a: 03 srp 2010, 16:21
Lokacija: Buffalo Hill

Post Postao/la Jazz »

Zova/ bazga -[Sambucus]

naletih na informacju da je i zova jako medonosna, pa bi je mogli svrstati u ovu kategorju zaboravljenih medonisnih biljaka.
Zova cvata u isto vrijeme kada i bagrem pa je zato pcele manje posjecuju, ali moze biti korisna pcelicama, tamo gdje nema bagrema. Ako je pcele promase zova je rentabilna kao ljeko-bilje, ali i kao vocka, od koje se prave: sok, vino, sirup i dzem zbog toga je u Austriji intezivno uzgajaju u vocnjacima.
slika
slika
Zadnja izmjena: Jazz, dana/u 29 stu 2010, 05:33, ukupno mijenjano 1 put.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Post Postao/la Zvoneto »

Jedan od boljih sokova je upravo od bazge pogotovo u ljetno vrijeme baš je osvježavajući. Nažalost nikad pčelu nisam vidio na njoj mada je ima u blizini pčelinjaka mislim da nešto ima u njoj što smeta pčelama neki miris ili nešto.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Oko mog pčelinaka ima zove ali nikad nisam vidio pčelu na njenom cvijetu.
Oprez kod uzimanja vina ili džema od zove. Kod predoziranja zna izazvati zdravstvene probleme ako se uzme malo više.
Zova je ipak samo lijek a ne voće za prehranu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Slažem se i sam Stipom i Zvonetom. Nikada nisam pčelu na zovi vidio, bez obzira da li se radilo o godini kada sam u vrijeme cvijetanja zove imao dobru pašu ili bi glavna paša podbacila.
Jazz
Čita i piše, dobar
Postovi: 120
Pridružen/a: 03 srp 2010, 16:21
Lokacija: Buffalo Hill

Post Postao/la Jazz »

Godinama sam brao cvjetove zove i pravili smo sok od njih. Imali smo nekoliko prekrasne u avliji i vinogradu. Plodove nismo dirali jer sam od ranog djetinjstva znao da su "otrovni". Kad sam prvi put vido dzem Elderberry- kako ih ovdje zovu- bio sam jako iznenadjen. Na moje pitanje o otrovnosti: odgovoreno mi je da je to tacno za sirove i nesazrele, ali da preradjeni plodovi nisu (dzem) otrovni. Poslije sam imao prlike probati liker od bobica i votke. Na godisnjem sajmu sam vidio i vino ali ga nisam probao. U apotekama se moze naci u obliku sirupa i pilula, a koristi se za poboljsanje imunog sistema.

Danas naletih na informaciju -mada izvor nije bas najpouzdaniji- da je svrstavaju u medonosne -pa sam htio provjeriti.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Medonosno_bilje
Zadnja izmjena: Jazz, dana/u 29 stu 2010, 10:25, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la Asim »

od starih pčelara kao dijete znam da pčele neće da idu na zovu , i vjerivatno nikada neće ni slijetati na cvijet zove , nikada mi nisu rekli zašto ali svaki od tih starih pčelara samo bez objašnjenja šturo bi mi reko neide pečela na zovu .razlog tome me nekada iz radoznalosti kopao ali sam na to zaboravio sve do večeras kada sam pročitao vaše postove pa eto ako neko zna razlog što pčele neidu na zovu neka objavi.
Odgovorite