Manuka med

Odgovorite
Dzimi
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 12 ožu 2013, 20:30
Kontakt:

Manuka med

Post Postao/la Dzimi »

Pozdrav svima, novi sam na forumu,

Citao sam na ovom sajtu o manuka medu (http://feelgoodtime.net/what-are-manuka ... scoparium/) i zanima me gdje se kod nas moze kupiti ovo i moze li uopste?

Hvala..
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Manuka med

Post Postao/la pot »

Nisam optimista da će te ga naći na našem tržištu...
Dok ga ne nabavite koristite naš med, moja preporuka je dobar livadski (mogu i druge vrste) ali važno je da nije zagađen, da sad ne nabrajam sa čim i td. Ovo šato piše o Manuka medu je meni kao pčelaru drago ali kad čitate i o drugim vrstama meda vidjet će te da pišu skoro pa iste stvari (nije baš da ovako čudotvorno djeluju) ali ipak slično djeluju, iz tog razloga kažem tošite kvalitetan med a nisam bez razloga spomenuo livadu...
Pozdrav...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Manuka med

Post Postao/la senad »

Čovjeku je sve dato u njegovom okruženju i bolje od manuke . Nema potrebe trčati za nečim nedostižnim.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Manuka med

Post Postao/la senad grudic »

Postovane kolege:
Dosta sam citao o MANUKA Medu i mogu vam reci sve ono sto pise da u dosta slucajeva stane dah. O cemu se zapravo radi,
Biljka MONUKA raste na Novom Zelandu (koliko znam nigdje vise) tako da su njihovi strucnjaci poceli da ispituju detaljno njena
ljekovita svojstva. Kao prvo drzava je ulozila puno sredstava u to ispitivanje. Nakon dugogodisnjeg ispitivanja doslo se do saznanja
o kvaliteti i onda su napravili expanziju u smislu proizvodnje i izvoza tog meda. Taj med je jako skup i koliko sam vidio ovdje
u Svedskoj 300 grama tog meda kosta 299 kruna (nesto vise od 60 km). Na Svedskom forumu profesinalnih pcelara se otvorila velika
debata tako da su oni krenuli u istrazivanje ljung honunga (biljka iz porodice vrijeska). Dva doktora sa Lund univerziteta i dalje
vrse ispitivanja a vec su dosli do odredjenih rezultat(prisustovao sam licno na njihovom izlaganju prosle godine) Radi se o tome
da su dokazali da ljung med ima dobre bakterije ali samo do onog trenutka dok nije poklopljen ili zatvoren a poslije toga gubi
dosta tih osobina. Sve ovo sto sam iznio odnosi se na istrazivanja Tobias Olofsson-a koji je imao svog djeda koji se zvao
Tage Kimbland i bio je poznat pcelar, Zbog svog djeda po majci Tobias O. i Alejandra (naucnica u ispitivanju) su i osnovali fond
pod imenom http:/doktorhonung.blogspot.se/ Pratim i dalje njihov rad i postavljam pitanja:
-znamo li dovoljno o nasem medu
-koje osobine ima med iz naseg okruzenja
-zbog cega svi bez izuzetka preporucuje med od lokalnih pcelara itd itd.
Smatram da nauka treba da se pozabavi malo vise jer mi smo samo pcelari koji treba da prate taj naucni rad. Oprostite mi zbog ovako
velikog teksta. Zivi bili i medno vam bilo. Senad G.
Senad Grudic
Dzimi
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 12 ožu 2013, 20:30
Kontakt:

Re: Manuka med

Post Postao/la Dzimi »

Hvala vam svima na odogovorima. Pa po onome sto sam citao na sajtu koji sam napisao, manuka med stvarno pomaze. Zanima me da li ga je iko koristio? U mojoj porodici se bave pcelarstvom vec neko vrijeme i cesto jedem livadski med (pravljen bez imalo secera, za porodicu samo), ali me posebno zanima manuka med, buduci da mi je rodica iz Australije rekla da je nevjerovatan. Vjerujem da ga je tesko naci, ali eto.. hvala vam opet svima.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Manuka med

Post Postao/la pot »

Mislim da bi kolega Brndusic mogao dat informacije iz prve ruke.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Manuka med

Post Postao/la senad grudic »

Upravo tako kolega pot ja sam zaboravio da napomenem da gos. Brndusic moze nam dati najbolju sliku jer se on trenutno nalazi
na Novom Zenandu i pcelari tamo a ujedno je i clan ovog foruma. Senad G.
Senad Grudic
Dzimi
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 12 ožu 2013, 20:30
Kontakt:

Re: Manuka med

Post Postao/la Dzimi »

Nista onda cekam tog gospodina da se javi... nekako sam naletio na ovaj video o manuka medu. Engleski mi nije jaca strana, ali ovo UMF me malo buni.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... fhE0bduFuM
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Manuka med

Post Postao/la zvones »

Dzimi je napisao/la:Nista onda cekam tog gospodina da se javi... nekako sam naletio na ovaj video o manuka medu. Engleski mi nije jaca strana, ali ovo UMF me malo buni.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... fhE0bduFuM
Imao sam negdje članak o manuka medu ali ga ne mogu naći . Inače ljekovitost meda manuke nije uvijek ista i koliko se sjećam između ostalog ovisi i o lokaciji ,
pa gradacije ljekovitosti idu od boljeg cvjetnog meda pa naviše . Poslje ispitivanja obilježava se ovim UMF faktorom koji može biti i ispod 10 ali i preči 20 .
Ovaj faktor određuje i cijene, pa je onaj sa nižim faktorom jeftiniji, a što je UMF viši sve je skuplji. Med sa UMF 16+ sigurno je dosta skup ali o tome više
znaju kolege koje žive u zemljama EU .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Dzimi
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 12 ožu 2013, 20:30
Kontakt:

Re: Manuka med

Post Postao/la Dzimi »

To sam bas na ovom sajtu za UMF procitao: http://feelgoodtime.net/what-are-manuka-honey-benefits-leptospermum-scoparium/ samo ne znamo koliko bi to kostalo. Procitao sam negdje da je bas dobar za akne, ali mene najvise zanima je li stvarno lijeci kozne bolesti kao dermatitis i slicno.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Manuka med

Post Postao/la zvones »

Dzimi je napisao/la:To sam bas na ovom sajtu za UMF procitao: http://feelgoodtime.net/what-are-manuka-honey-benefits-leptospermum-scoparium/ samo ne znamo koliko bi to kostalo. Procitao sam negdje da je bas dobar za akne, ali mene najvise zanima je li stvarno lijeci kozne bolesti kao dermatitis i slicno.
Mislim da ni jedan med niti bilo što drugo može lako otkloniti greške ljudi . Najveći čovjekov organ - koža ima prirodnu zaštitu koja se razvijala tokom evolucije.
U moderno doba ima daleko više ljudi nego ikad koji su skoncetrisani u milionskim količinama u velike gradove . Osim ogromnog zagađenja to prati i promjena navika
pogotovo što se tiče hrane , higijene , odijevanja itd. , što naravno potpomaže industrija i napadna reklama.
Nisam medicinar, a da jesam sigurno bih davio na drugačiji način , ali pogledaj samo za žene - krema za jutro , pa dnevna , pa večernja . Naravno prije svake treba
skinuti prethodnu , a uz to idu i dva tuširanja dnevno. Koža koja ima lojne žlijezde i prirodnu masnoću svakodnevno doživljava torturu, što je tjera na pretjerano
lučenje lojnih žlijezda koje opet u kratkom periodu ne mogu napraviti zaštitu, a opet ono što kozmetika pruža nije dovoljno i često je pogrešno, pa nije čudo što
dolazi do dermatitisa i sličnih stvari (napr. facijalni ). Čovjek jednostavno ne živi u skladu sa prirodom i to je sve . Ne pametujem , jer ne mogu pomoći ni sebi, a
jednom sam čitao priču kako je čovjek koji je prao noge svaki dan dva puta i imao probleme pitao prijateljicu doktoricu šta da radi. Znajući ga rekla mu je jednostavno
"nemoj prati stalno sapunom, operi samo čistom vodom". Uz ovo ću dodati još nešto . Vidio sam jednu manekenku uživo . Zaprepastio sam se i potreslo me, koliko je
mršava. Ona , a i mnogi drugi ne shvataju koliko je to opasno ! Imao sam bolesnu osobu koja nije mogla jesti mjesec dana . Poslje toga je bilo izuzetno teško vratiti na
neko normalno stanje , jer prestaje funkcionirati cijeli sistem organa za preradu hrane, stomak, crijeva i tanko i debelo, sistem za odstranjivanje i izbacivanje ostataka
itd. Ono što sam htio reči je , da čovjek treba sam potražiti rješenja i pokušat promjenit neke navike prije nego potraži pomoć koja se najčešće završava dugotrajnim
neuspješnim liječenjem . Naravno da su nešto drugo ozbiljne bolesti koje zahtjevaju liječenje, nemaju veze sa navedenim , a može pored ostalog značajno pomoći
i med , te drugi proizvodi pčela .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Dzimi
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 12 ožu 2013, 20:30
Kontakt:

Re: Manuka med

Post Postao/la Dzimi »

Super objasnjeno, hvala ti mnogo! Ma procitao sam na onom linku da manuka med pomaze u lijecenju mnogih koznih bolesti, pa me generalno zanima kolika je ta pomoc. Da li se isplati uvesti u ishranu manuka med, ako bi recimo ublazio dermatitis ili je to samo propaganda? Zanima me vase strucno misljenje. Hvala puno!
fredeo
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 24 pro 2019, 15:42

Re: Manuka med

Post Postao/la fredeo »

Čovjeku je sve dato u njegovom okruženju i bolje od manuke . Nema potrebe trčati za nečim nedostižnim.
Odgovorite