Stipo radovi u pčelinjaku

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Ima nas još koji pišemo svoje dnevnike:
Pa evo nove slike za novi pčelinjak pripremljen za vrijesak.
Radilo se i napravilo se.
Uskoro će doći i prve košnice čekati vrijeskovu pašu.
Problem je medo i divlje životinje naročito neke na dvije noge pa sam postavio ogradu a doći će i el. čoban i alarm sa SMS dojavom.
slika
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Nešto se i vrcalo. Nije mnogo ali dovoljno da se zaslade brkovi.
Ove godine livada slabo medila i prestala je mediti 25.6.2017. što je 15 dana ranije od prosjeka. Jednom riječju godina loše krenula i loše nastavila. Eh hoće li vrijesak popraviti sezonu dao bog sve najbolje.
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Kreso »

Radis ti to momacki. Kod vas se izgleda treba dobro uzojiti da se izvrca koja kila meda. Ovdje je , srecom, puno jednostavnije.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mugdo »

stipo ima li kakvih izgleda za vrijesak, u mom kraju previše zasušilo, jel bilo kiše u livnu i oko livna u zadnje vrijeme?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

mugdo je napisao/la:stipo ima li kakvih izgleda za vrijesak, u mom kraju previše zasušilo, jel bilo kiše u livnu i oko livna u zadnje vrijeme?
Bilo je nešto kiše ali temperature visoke i od kiše ništa koristi Na sreću planine su još zelene vidiš gore na slikama. Da padne sada malo kiše zlata bi vredilo. Zahladilo je i samo oda opet ne pregrije.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Kao što sam se i bojao grije li ga grije.
Od vrijeska ove godine ništa.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega ja imam obrnuti problem vrijesak u cvijetu ko lud ali hladno.
Nocna 8-12 dnevna 15-20.Polena nose poprilicno.
Na kojoj tenperaturi vrijesak pocinje da medi.
MK
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

mirsad je napisao/la:POZ
Kolega ja imam obrnuti problem vrijesak u cvijetu ko lud ali hladno.
Nocna 8-12 dnevna 15-20.Polena nose poprilicno.
Na kojoj tenperaturi vrijesak pocinje da medi.
MK
Vrijesak medi obično:
Dnevna od 22°C do 31°C noćna 14 i više. Kod mene najbolje medi ako je vlažno do 28°C i noćna bar 16°C. Vrijesak je cvijeće dugog dana i obilje sunca i bar malo vlage. Vrijesak dobro podnosi sušu i kratkotrajne visoke temperature. Duga suša i dugotrajne visoke temperature kao ove godina ipak u dobroj mjeri ga unište. Kod mene prve cvijetove je dao već 25.7. ali rijetko je cvjetao i sa malo cvjetova, a kako su temperature 20 dana stalno bile previsoke 36°C i do 39°C pčele ga nisu posjećivale, a kiše nije bilo nikako više od 20 dana. Vrijesak je dobro spržen i na kamenitom terenu uništen potpuno. Na vlažnijem terenu u busevima sa više zemlje još se dobro drži. Dali će nedavna kiša na tome što je ostalo povući cvjetanje i medenje vidjet ćemo.Temperature su prave još samo noćne da malo porastu jer zahladilo je dobro. Ja se nadam da će dati bar koje kilo inače u suprotnom ovo bi u mojoj 17 godišnjoj praksi bila najlošija godina.
Kada već spominjem praksu godina 2015. za mene je bila najlošija gdje je vaga od 10.7. počela ići u minus i nastavila do zime. Znači vrijesak nije dao ništa. Situaciju sam popravljao sirupiranjem i pogačama. Ove godine situacija je gora jer vaga je krenula u minus od 24.6. i već je prošlo 45 dana stalnoga minusa po 200 g do 300 g i da nije šećera sve bi to ostalo suho bez meda. Inače livada po vagi je dala +8,3 kg. Usporedbe radi prošle godine livada po vagi je dala +28 kg i još vrijeska 9,5 kg pa vrcalo se i imala se zimnica na medu. Ove godine neka im je bog u pomoći, pčelama i pčelarima.
Neznam šta se događa sa vrijeskom i klimom jer vrijesak bi obično davao kada podbaci pola zimnice. Znači 7 kg do 8 kg, a često cijelu zimnicu i dobro vrcanje. 2004. Vrijesak je dao 2 vrcanja i zimnicu odnosno preko 50 kg meda po proizvodnom društvu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Pčelinjak na vrijesku.
slika
Tu je i elektronika za zaštitu od medvjeda i zlonamjernih posjetitelja.
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega hvala na opsirnom odgovoru.Listajuci po internetu dolazio sam do
razlicitih informacija o vrijesku.Tako da sam negdije procitao da postoje
tri vrste vrijeska.Isto tako da su te razlicite vrste razlicito dijeluju na
pcele[zimovanje]Tako da ovaj ljubicasti koji je kod mene nije nimalo
povoljan za zimovanj jer ovdije se desava da pcele nemaju procisnog
leta 4-5-6 mijeseci.Ovdije se vrijesak tretira kao medljka pa se zato
odstranjuje iz kosnice prije uzimljvanja.

MK
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Neznam kakav je kod vas vrijesak i dali je to uopće vrijesak odnosno saturea .
Mislim da imaju 3 satureje. Trebalo bi malo proguglati.
Kod mene vrijesak je dobar za prezimljavanje pčela jer ne kristališe brzo više od 8 mjeseci.
Problem je što u brdskim predjelima ima i šume pa se vrijesak može pomiješati sa medljikom ili čak da medljika prevladava. Ja zato uvijek svojim pčelama na kraju vrijeskove paše dodam 5 kg šećera i tako rješavam taj problem.
Ove godine vrijesak nije dao ništa i u košnicama je većinom šećer pa eto im do mene nije jer imaju kakve takve hrane u dovoljnim zalihama. Da bih povećao količine meda i da med ne bude većinom od šećera pčelinjak sam smanjio za 30 % , pčele spojio a med rasporedio. Neka je bok na pomoći pčelama i pčelarima. U 17 godina mog pčelarenja ovo je drugi put da sam prisiljen smanjivati broj društava. Ovoga puta sam smanjio pčelinjak za 22 društva.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Da ocijenim sezonu 2017.
U mojih 17 godina ovo je za mene najlošija sezona.
Proljeće loše skoro bez unosa nektara. Polena je bilo dosta.
Proljećna stimulacija 65 društava sa 200 kg pogače i sa 300 kg šećera plus vitamini i kobalt.
Kraj proljeća početak ljeta unosi nektara slabi. Prebacio sam pčele na bolju lokaciju ali livada je i tu slabo medila i ukupan unos livade po vagi bio je nešto iznad 8 kg i onda zastoj i vrućine. Ove godine radio sam Sevićevu metodu pojačavanja proizvodnih društava i leglo iz cijelog pčelinjaka sam smjestio u 32 društva koja su došla na 12 ili 14 okvirova sa leglom. Iz pomoćnih zajednica sam oduzeo svo leglo i dodavao im sirup i utrošio 150 kg šećera + vitamini i kobalt.
Nakon 20 dana dobio sam 32 bomba društva. Tada sam od tih društava izvadio većinu legla i formirao 9 startera sa po 24 okvira legla. Svaki starter je dobio po 5 l sirupa i utrošio sam 50 kg šećera + vitamini i kobalt. Nakon 5 dana sam porušio matičnjake. Deseti dan sam od njih formirao 46 nukleusa. 6 matica se nije oplodilo ili nije vratilo u svoje košnice.
Mislim da je to dobar rezultat. Svaki nukleus je dobio po 5 kg šećera. Utrošeno 200 kg šećera + vitamini i kobalt. Prodao sam 10 nukleusa po 70 KM. Iz ona 32 društva na jedvite jade sam izvadio 100 kg livade koja je rasprodala za 15 dana . Pošto je livada slabo i kratko medila pristupio sam povremenom sirupiranju cijelog pčelinjaka. Utrošak 150 kg šećera + vitamini i kobalt. Pčelinak je prebačen na vrijeskovu pašu 21 nukleus spojen sa starim pomoćnim društvima i matice zamjenjene. Kako već dugo unosa nektara nije bilo nastavio sam lagano sirupiranje da bih vagu održavao na stalnoj težini. Sada je pčelinjak imao 63 društva + 9 nukleusa a to su oni starteri koje nisam spajao. Utrošak 150 kg šećera + vitamini i kobalt. Tako sam pokušao da održim leglo i količinu meda u košnicama. Uprkos povremenim sirupiranjem sa vitaminima i kobaltom količina legla je bila znatno smanjena na 4 do 5 okvira. Pošto vrijesak nije cvijetao u narednom periodu još sam utrošio 150 kg šećera + vitamini i kobalt. Pčelinjak je vraćem sa vrijeska koji nije cvjetao. Vidjevši da većina društava nema dovoljno zaliha meda jer je prosjek bio ispod 9 kg meda po košnici, a i to je večinom šećer jer zbrojite koliko je pčelinjak utrošio šećera odlučio sam pčelinjak smanjiti za 22 društva sa 72 na 50. Tako sam i uradio ali još neka društva nisu imala minimum od 15 kg meda.U tijeku je sirupiranje tih društava i utrošak je 150 kg meda + vitamini i kobalt. Suma sumaris = 1400 kg šećera + 200 kg pogače + vitamini i kobalt + gorivo eh to ne mogu izračunati a dobio sam samo 100 tegla meda. Nemojmo zaboraviti varou, poderao sam i jedne rukavice. Znoj rad i bolove to se ne računa. Auto po lošim planinskim terenima je izdržalo pa nije bilo dodatnih ulaganja. Košenje trave po pčelinjacima. Popravci postolja, ograde, ulaganje u zaštitu od medvjeda i još sto drugih sitnica kojih se sada ne mogu prisjetiti,a zapravo i ne trebam baš sve da se sjetim.
Koja je ocjena ovakve sezone koja još nije završena jer još se ima posla u pčelinjaku.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Da ocijenim sezonu 2017.
U mojih 17 godina ovo je za mene najlošija sezona.

Koja je ocjena ovakve sezone koja još nije završena jer još se ima posla u pčelinjaku.
Cijena je da ćeš nastaviti i iduće godine i nadat se da će biti bolje.
Daj pčelama neštoprotiv nozemoze i u zimski san.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Tako je Senade idemo dalje. Iduće sezone bit će sigurno bolje.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Ostalo je samo jos da im das inzulin kao i ja svojima.
Sto se tice Seviceve metode,davno sam je citao pa se i ne sjecam ali ovako na prvu kako si sprijecio rojenje tih drustava?

Nada umire zadanja, ali sto je medilo izgleda da je medilo :D
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Ostalo je samo jos da im das inzulin kao i ja svojima.
Sto se tice Seviceve metode,davno sam je citao pa se i ne sjecam ali ovako na prvu kako si sprijecio rojenje tih drustava?

Nada umire zadanja, ali sto je medilo izgleda da je medilo :D
He he Nedajem im inzulin već Bio Vit Clean i evo završio sam polivanje 3. put.
Varoe ima po prosjeku nit mnogo niti malo. Legla još ima na jedan do na 2 i 3 okvira, ponegdje ima i prilično otvorenog legla. To mi se ne sviđa. Meda ima a pčele jake i prejake. To je rezultat spajanja i zamjene matica.
Ove godine sam radio jedan varoa eksperiment na 4 društva i nisam zadovoljan sa rezultatima. Naime radi se o rastvoru oksalne kiseline u biljnom glicerinu. 1 g oksalne otopljeno u 2 g biljnog glicerina. Komad papira maramice za brisanje ruku u 3 sloja 200mm x 300 mm natopio sam sa 30 g toga rastvora i postavio iznad legla. Varoa je padala i padala i opet da kažem padala i padale i još pada ha ha ha. Ne šalim se eksperiment je urađen 12. 8. 2017. te 40 dana poslije varoa intenzivno jednako pada svaki dan po 250 komada. U druga 3 društva padalo je daleko manje varoe do 30 varoa ali isto svaki dan u istom trajanju s tim da je kako je vrijeme prošlo varoa počela da više pada i zadnjih dana padalo je i tu preko 100 varoa. Na prvi pogled sve lijepo neka varoa pada ali to u stvari ništa ne valja jer to varou obala po malo i večina se varoe vraća u leglo i zato varoa stalno pada preko 40 dana sa tendencijom porasta padanja. Druga loša strana je to da prvo društvo je oslabilo na šaku pčele i sigurno neće preživjeti. Još jedno društvo od ta 4 je upitno. Zaključak je da varoa tretman po tom principu nije učinkovit pogotovo kod jače zaraženih društava. Kod manje zaraženih društava učinak je vrlo slab i da bi se očistila varoa potrebni su dodatni tretmani sa nekim učinkovitijim sredstvom da bi se tada pristojno očistila varoa.
Medno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Danas sam na 32 društava odradio zadnje završno polivanje sa Bio Vit Clean.
Netko to radi oksalnim rastvorom a ja uvijek radim sa Bio Vitom.
Od 5 pregledanih samo u jednom društvu sam našao desetak ćelija pred izlazak pčela. Vidjeći da je još prisutno leglo prekinuo sam zadnji tretman jer pri tome zadnjem tretiranju nema žurbe jer svo leglo treba da izađe što garantuje uspješnije uklanjanje varoe.
Na tih 32 društva utrošio sam 1 bocu odnosno 500 ml sredstva. Narednih dana slijedi polivanje preostalih društava i praćenje pada varoe. Količina pčele u društvima je zadovoljavajuća osim nekoliko slučajeva gdje ima malo pčele ali eto im do mene im nije.
Samo da napomenem ono sumnjivo društvo nije opstalo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Vrijeme je da nešto napišem za ovu 2018. godinu.
Ove godine zbog izrazito dugo toplog vremena leglo je krenulo ranije nego ikad.
Već 20 siječnja a to je preko 20 dana ranije nego ikad legla je bilo otvorenog i zatvorenog. Otvorio sam 4 košnice i u sve 4 je bilo legla promjera 4 cm do 5 cm ali koliko sam vidio samo na jednom okviru. Srećom ovih dana je zahladilo pa će to sigurno usporiti razvoj vegetacije pa tako i jačanje legla. Pogače još nisam dao.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Evo nakon nekoliko godina ponovo sam pravio svoju pogaču. Ovoga puta po svom receptu.
Pogaču sam napravio od mljeveni šećer, pekarski kvasac i enzinmski invert moje proizvodnje.
Enzimski inverti su skupi i teško se nabavljaju odlučio sam se uhvatiti u koštac sa tim problemom da sam sebi napravim enzimski invert. Nakon 3 godine proučavanja i učenja kako se to radi i nakon nekoliko promašenih pokušaja uspio sam izdvojiti invertazu i napraviti dobar enzimski invert. Ovoga puta samo za moje potrebe.
Pogača:
slika
slika
slika
Probna pogača dodana prije 10 dana. Vidi se da je pčele jedu pa sam napravio 70 kg iste takve pogače.
slika
Nadam se da će ovaj tip pogače biti mnogo kvalitetnije nego pogače poja sam prije pravio i davao.
Sada mi samo treba jedan ljepši dan bez padavina i da svakom društvu dodam ovu prvu pogaču. Zapravo odvojit će 10 društava i njima dati PIP stimular. Po mom mišljenju to je najbolja pogača koju je moguće napraviti. Za moje pogače sada imam reference sa čime ću porediti rezultate razvoja društava. Do sada PIP je uvijek bio u debeloj prednosti. Pa zbog velike razlike odustao sam od pravljenja pogača i koristio samo PIP Stimular pogače u ovo vrijeme kao prvu i drugu pogaču. Poslije kad ih pojedu sam sirupirao.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Nikako mi nije jasno sta je sa mojim photobucket-om, (imam osjecaj da mi je neko ovo namjerno uradio :D , zezam se). Stipe kako si pravio enzimski invert, kupio enzime invertaze ili sta vec. Da li si negdje kontrolisao koliki je HMF. Ja sam ove godine bio odlucio da sebi napravim pogacu sa invertnim sirupom kojeg radi firma iz S.Mosta ali kad sam vidio da su pcele pojele vec dvije pip-ove pogace a pogacu proizvodjaca inverta tek 10% odustao sam. Mislim da je pip kod nas daleko na prvom mjestu, mada pogaca apimed sanski mst i zalfija trebinje takoder su ekstra. Ova zalfija je odlicna ali ima manu da je velika kesa pa dosta pogace ostane po rubovima posto pcele ne mogu doci do nje jer se folija zalijepi. Na faceboku sam procitao recept drazena (ne mogu se sjetiti prezimena) 10 kg secera i 1 kg friskog kvasca pa sam kontao kad otopli dodati po jednu turu cisto da vidim kako to izgleda. Kakvo je stanje sa drustvima uprkos blagoj zimi izgubio sam 3 drustva, dva su stradala od gladi zbog tihe grabezi(matice prisutne) a jedno nemam pojma uglavnom pcele su ostale mrtve u sanduku. Ima li snijega :?:
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Kolega enzim invertazu sam ja izdvojio iz kvasca. Ima nekoliko načina kako se to radi ali za sve to treba imati potrebnu opremu i nije to za nestručne osobe pa ne bi o tome. Kako će se moja pogača ponašati još ne znam jer to je za mene potpuno novi sistem.
Mnogi pčelari kvalitet pogače gledaju po tome kako je pčele uzimaju i troše. Dali pogača curi ili je pčele ruše na podnicu. Normalno je da pogača ne smije curiti i da je pčele ne odbacuju na pod. Normalno je i da je pčele umjereno konzumiraju. Ne valja da je pčele previše napadaju a ni da je ignoriraju odnosno slabo troše. No najvažnije stvar kod svake pogače da pogača vrši svoju ulogu zbog koje je stavljena u košnicu. Ako pčele troše pogaču očekivati je stimulaciju i povećanje količine legla. Pored svih tih dobrih osobina poslije primjene pogače pčelinje društvo treba da je jače i da kao takvo jako dugo opstane. Najgore su pogače koje pčele brzo potroše i leglo se pojača, a onda nakon 10 do 20 dana ospe se društvo pa se dogodi da u košnici ima više ulica legla nego pčela koje to leglo pokrivaju. Odnosno društvo vidno oslabi. Na žalost takve su pogače najčešće pogače na tržištu. Malo je ljudi koji znaju i imaju mogućnosti napraviti takvu pogaču. Obično su pogače iz kućne radinosti baš takvih osobina i većina pogača koje sam kupovao. Jedino je PIP uvijek imao koliko toliko dobru pogaču. Mada je i on imao neke lošije šarže.
Meni je PIP referenca i cilj mi je izraditi jeftinu pogaču slične kvalitete.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la: Na faceboku sam procitao recept drazena (ne mogu se sjetiti prezimena) 10 kg secera i 1 kg friskog kvasca pa sam kontao kad otopli dodati po jednu turu cisto da vidim kako to izgleda. Kakvo je stanje sa drustvima uprkos blagoj zimi izgubio sam 3 drustva, dva su stradala od gladi zbog tihe grabezi(matice prisutne) a jedno nemam pojma uglavnom pcele su ostale mrtve u sanduku. Ima li snijega :?:
Kvasac je bolji od soje ali problem je invert. Pčelari obično rade kiselinski invert pa tako ili im je invertovanje slabo pa se pogača suši ili pretjeraju pa dobiju preveliki HMF. Tu je teško svaki put pogoditi ono idealno što treba. Enzimski invert šećera je najbolji i bez štetnih primjesa, a radi se bez kiseline i na niskoj temperaturi do 50°C za 6 do 24 sata i pri tome ne može nastati HMF. Za kupovni invert treba vidjeti od čega je invert, a na tržištu se obično kod nas kupije invert od kukuruznog škroba. Taj invert nije idealan jer je uglavnom fruktoza a zna biti pokvaren odnosno škrob zagađen bacilima i fitotoksinima pa treba biti oprezan. Fitotoksini luče otrovne supstance koje mogu pobiti sve pčele u košnici. Pogače od takvog inverta nisu se pokazale idealne ali bar ne sadrže HMF.
Što se tiče zime moja pčelinja drušva su sva još živa ali fali ih prosječno ulica dvije.
Snijega ima oko 20 cm.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Ismet »

Lijep pozdrav Stipo i svako dobro.
Ne znam zašto se mučiti (i rizikovati) sa invertovanjem šećera kada na tržištu postoje dobre pogače koje uopšte nisu skupe. Shvatam da je pčelaru koji ima recimo 100 društava pogača, u sumi, skupa ali da li je to baš tako? Ako će par pogača spasiti društvo - da li je skupo tih par pogača?
Koristio sam PIP-ove polenske pogače. Odlične su. Ali desilo mi se na nekoliko društava da su procurile. Kako to spriječiti?
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Ismet je napisao/la:Lijep pozdrav Stipo i svako dobro.
Ne znam zašto se mučiti (i rizikovati) sa invertovanjem šećera kada na tržištu postoje dobre pogače koje uopšte nisu skupe. Shvatam da je pčelaru koji ima recimo 100 društava pogača, u sumi, skupa ali da li je to baš tako? Ako će par pogača spasiti društvo - da li je skupo tih par pogača?
Koristio sam PIP-ove polenske pogače. Odlične su. Ali desilo mi se na nekoliko društava da su procurile. Kako to spriječiti?
Pozdrav Ismete.
U pravu si neke pogače nisu skupe i ako se koristi manja količina nije isplativo mučiti se oko njih. Dali će neka pogača procuriti ovisi od suhe tvari u pogači i od vlage u košnici. Kada dobiješ takvu pogaču koja curi to je nemoguće spriječiti. Takve se pogače otvaraju odozgor.
Zapravo kada se ne zna kakve su sve se pogače trebaju otvarati odozgo a samo one u koje se uvjeriš da ne cure otvaraju se odozdo. Prve pogače bi se trebale otvarati odozdo i nadati se da neće procuriti. Ako procuri malo ništa strašno nije jer tada se sam može dogoditi da se neka pčela zalipi za pogaču. Ako pogača previše curi može ugušiti dio pčela i dio legla. Ako u većoj količini prođe u AV podnicu to je još jedan dodatni gubitak na količini pogače koja nije iskorištena. Ako pogača ne curi ne znači da je kvalitetna. Baš ove što ne cure znaju biti najgore odnosno pogubne. Zato uvijek oprez.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la senad »

Ne može ništa zamjeniti vlastitu pogaču koja po kg iznosi daleko skuplje nego ove komercijalne.
Kada se dodaje pogača dovoljno je samo napraviti rez po širini ________________________ bez traka. tj više tih rezova na udaljenosti i do 5 cm
. Ako je mekša više rezova a kraći na jednoj ravni ____ _____ ______ ______
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite