Rucna presa

Pčelarski razgovori
Odgovorite
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Rucna presa

Post Postao/la cerex »

Posljednih mjeseci u glavu mi se je uvrtila ideja o kupovini rucne prese za vosak :D .Kako je apimed prestao sa izradom so ovima novim nisam nesto posebno odusevljen.Za pocetak sam mislio da vosak ne sterilisem posto nemam bolesti na pčelinjaku pa ce valjda naici i neki sterilizator.Znam da ce vecina reci da se to ne isplati za 30 kg godisnje ali misljenja sam da sve polazi od voska koji ubacujemo, planiram hemiju u tretiranju svesti na minimum pa mi je 100 kg voska da nekom odnesem misaona imenica a u S.Mostu vecina su hemicari pa nista od udruzivanja.Da li neko sa foruma ima presu, da li je zadovoljan sa njom? Svidja mi se presa kolege babović radomiri mise, citao sam dosta o njoj i komentari su pozitivni.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Rucna presa

Post Postao/la Kreso »

Imam jednostavnu presu bez hladjenja. Kako imam vise nego dovoljno voska od vostanih poklopcica, samo od njih lijem SO. Brzina rada snjom nije bog zna sto. Za manji broj kosnica, moze dat ruke.
Narucio sam kolegi ovdje od Babovica s vodenim hladjenjem, i to je vec neka druga prica. Kvalitetan silikon.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Rucna presa

Post Postao/la cerex »

U toku sezone primjetio sam da pčele ne izradjuju so kako bih zelio a prilicno so se srozalo a defintivno sumnju sam otklonio u 8 mj kada sam nakon pretapanja uocio dobar sloj parafina u kolacu.Ono sto me najvise brine kod rucne prese je sterilizacija voska i debljina so kako si ti to rijesio.Kad planirate dovući presu,odnosno pustiti je u pogon.Ja sam kontao da je narucim u novembru a po nju bih otisao kad bude sajam u Beogradu.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Rucna presa

Post Postao/la Asbees »

Uskoro cu ti postaviti video....
Po mom skromnom misljenju vrijedi svake marke....jer nakon utapanja satnih je nemoguce oprati ruke...sad sta stavljaju gospodar zna
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Rucna presa

Post Postao/la Kreso »

cerex je napisao/la:U toku sezone primjetio sam da pčele ne izradjuju so kako bih zelio a prilicno so se srozalo a defintivno sumnju sam otklonio u 8 mj kada sam nakon pretapanja uocio dobar sloj parafina u kolacu.Ono sto me najvise brine kod rucne prese je sterilizacija voska i debljina so kako si ti to rijesio.Kad planirate dovući presu,odnosno pustiti je u pogon.Ja sam kontao da je narucim u novembru a po nju bih otisao kad bude sajam u Beogradu.
Nisam se dobro izrazio kolega. Presa narucena i isporucena postom vec prije dvije godine. KOlega Babovic ispostovao sve dogovore. Losa strana je sto je glomaznija od ovdasnjih. Ali cijena to kompenzira.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Rucna presa

Post Postao/la Asbees »

slika
Evo je Kreso... mislio sam da cu imati vremena klip da snimim cerexu al nadam se sljedeci vikend da cu uhvatiti malo vremena
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Rucna presa

Post Postao/la Kreso »

Upravo takva.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Rucna presa

Post Postao/la keno83 »

kolega je li to presa od Mise Babovica? kakva su iskustva ti sa njom, ima li kakve nedostake, koja je cijena?
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Rucna presa

Post Postao/la Asbees »

Jeste Keno to je ta....jedina mana ovoj presi moze biti odljepljivanje silikona..a prednost sto moze raditi spojena na cesmu ili bukvalno na livadi sa cirkulisanjem vode iz kante...
Ja sam je uzeo na sajmu u begesu i covjek je bio korektan poklonio mi ovu stvarcicu za poljevanje voska i digitalni termometar za vosak-sondu-
Sto se tice cijene najbolje je kontaktirati njega mislim da je standardna....300 e
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Rucna presa

Post Postao/la keno83 »

kako mislis odljepljivanje silikona?
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Rucna presa

Post Postao/la Asbees »

Malo teze za objasniti....prilikom skidanja satne...podizes coskic i nastavljas dalje...e silikonska matrica je ljepljena za metalnu plocu i nema granicnik tako da vjerujem da ce vremenom ti coskici poceti da se odljepljuju zbog odvajanja satne osnove....valjda ces skontati procitano...
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Rucna presa

Post Postao/la cerex »

Tek sad vidio presu, jesi li pravio sta so? Kako ide,koliko dobijes so od kile voska.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Rucna presa

Post Postao/la Asbees »

Ide fino....nekom drugom prilikom cu vagu aktivirati pa ti kazem podatak koliko ima u kg...
Ja sam zadovoljan jer znam sta sam topio...ljudi prave smutnju sa nekim sterilizacijama....dok dobijem cisti vosak 3 puta kuham i cijedim....svaki put vri 30 min i ko je sad tu lud...kao nije to ok a u satnim osnovama samo jos ljudski ostatci nisu pronadjeni....jednom prilikom prijatelj od kojeg sam kupovao satne nije bio u BiH a kako sam ja u fazi sirenja potrosilo se dosta toga kupim cuveni ekomed....vjeruj mi utopio 5 kg satnih i 3 puta perem ruke sapunom da spadne smece sa ruku...rekao sam tada presa i bogu hvala uspio nabaviti....skupim koju kilu pretopim i sve tako u krug...sto se tice brzine ide poprilicno brzo ..tamam koliko ti treba da odradis neke stvarcice na presi i pored prese
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Rucna presa

Post Postao/la cerex »

Drago mi je da si zadovoljan jer to znaci da cu i ja biti zadovoljan :D Mene jedino da budem iskren brine sterilizacija voska , pa ako nije problem da jos to malo objasnis i naravno jos koja slika so.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Rucna presa

Post Postao/la Asbees »

Svako ima razlicite kriterije neko bi za 300e da mu same satne izlaze i to 120 kg po danu a neko kaze uzivam u ovom sto radim i to je to....
Sterilizacija mi nije briga jer necu nista ubacivati osim svog voska...a dok ga 3 puta pretopis po 30 min mislim da je to dovoljno....
Sad sam u drugom projektu mali vecem pa kad to zavrsim bice slike
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Rucna presa

Post Postao/la cerex »

Evo na piku se pojavila jedna rucna presa i to bas iz S.Mosta ali je po meni preskupa:

http://www.olx.ba/artikal/23967471/pres ... ne-osnove/

Ista takva:

http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40 ... m&_sacat=0

Kod nas je sve skuplje.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: Rucna presa

Post Postao/la lenas_bk »

Ma pik je postao kao turski bazar.Trazena cijena nema nikavke veze sa pamecu nego se moras ciganiti i cjenkati za svaki artikl.
Inace puno kupujem preko ebay.de.Imam kolegu u njemackoj i na njegovu adresu mi dolaze svari koje kupim.
Odavde sve platim preko paypala a posta dostavi do njega,Onda on kad se toga nakupi spakuje u jedan veci paket i posalje mi autobusom
(20 eura obicno uzme sofer)Na taj nacin kupio sam hrpu alata,uredjaja za kucu,smartphone.Vecinom kupujem na aukcijama i stvarno se moze
naci kvalitetnih,vrijednih svari za malo novca.Neki dan kupio krupsov mixer star 25 god a kao nov ocuvan,na aukciji za 10,5 eura.
Kupujem i iz kine preko ebay.com i nisam isto imao nikakvih problema.Najskuplje sto sam iz kine kupio bila je kamera za auto
oko 80 dolara.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Rucna presa

Post Postao/la Stipo »

Prese su jako skupe.
Ja sam odlučio sebi napraviti presu. Mislim da će me izaći oko 100 eura.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Rucna presa

Post Postao/la cerex »

Stipo je napisao/la:Prese su jako skupe.
Ja sam odlučio sebi napraviti presu. Mislim da će me izaći oko 100 eura.
Predpostavljam da je na vodeno hlađeno.Stipe, pa ti si univerzalac čini mi se da se u dosta stvari razumijes.Ja nemam ni anfiniteta ni želje za tako te varijante, jednom sam zbog brusilice umalo ostao bez prsta i neka hvala.

Kolega asbees ocekujem vise informacija o presi. Kako si zadovoljan sa presom,koliko je teska so i imas li problema sa tim silikonom,kako se odvaja so?
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Rucna presa

Post Postao/la Asbees »

Za tezinu nemam pojma....kad budem radio sljedecu turu mozda se sjetim pa stavim na vagu...ostalo sve funkcionise i ja zadovoljan...debljinu satne stimas regulatorom i temperaturom voska....za silikon sam naveo mogucnost da se odlijepi zbog nacina podizanja satne osnove a nisam rekao da ce odma odlijepiti....a to jedino i moze miti'kvar' sve ostalo je zeljezarija i tu nema kvarova...a ovaj ciko daje garanciju mislim da je 2 god...i plus uvijek mozes naruciti novi silikon...
Po meni su bolji valjci ali za dva valjka treba izdvojiti 1300 eurica pa smontirati na neki radni sto itd itd...
Mislim da je ova presa jedna fina solucija za svakog pcelara koji zeli da zna sta mu je u kosnici
zukić pašezad
Čita, piše dovoljno
Postovi: 61
Pridružen/a: 10 vel 2012, 17:33

Re: Rucna presa

Post Postao/la zukić pašezad »

Poz. Ja imam liniju za izradu satnih osnova metodom hladnog valjanja i autoklav koji može sterilisati i manje kilaže voska, konkretno mogu raditi 15 kg od vašeg voska i naravno uz vaše prisustvo. Tel 062/185-681
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: Rucna presa

Post Postao/la lenas_bk »

Kolega Zukić Pašezad nedavno ste bili kod nas u Bos.Krupi drzali predavanje.
Zao mi je sto nisam mogao doci ali imao sam obaveza.
Kolega koji je bio kaze da vrsite zamjenu satnih osnova za izgradjeno sace,nepretopljeno.
Interesuje me koji su uslovi zamjene,kavo sace primate odnosno ima li ogranicenja,
primate li bas staro crno itd,Opisite malo vjerujem da pored mene ima i drugih koje interesuje.
zukić pašezad
Čita, piše dovoljno
Postovi: 61
Pridružen/a: 10 vel 2012, 17:33

Re: Rucna presa

Post Postao/la zukić pašezad »

Poz.. Radim preradu starog saća u satne osnove od vašeg voska naravno ako imate potrebnu količinu .Nema ograničenja u boji voska da li je posve crno ili svetlije jer sve što vi odredite za preradu to se i prerađuje.Cijena prerade je 0,20 KM po komadu L-R veličine a 0,25 KM po komadu D-B veličine. Dolazim na lice mjesta sa vozilom i radim kompletnu uslugu od transporta , sterilizacije, prerade , i dostave i sve to u navedenim cijenama od garantovano vašeg voska . Naravno , potrebno je da ima količina za koju se isplati doći. Za pčelare koji imaju vremena dozvoljeno je prisustvo prilikom prerade.
Odgovorite