Uzimljavanje i zimovanje pcela

Pčelarski razgovori
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la cerex »

Danas sam krenuo sa svođenjem društava na 8 odnosno 9 okvira u (zavisno od kolicine hrane i pčele) u gornjem nastavku i 6-8 u donjem nastavku s tim da 1-2 okvira iz gornjeg nastavka sa medom spustim u donji u centar ili dodam drustvima koja su slabija sa hranom.Ono sto sam primjetio je da kod jakih drustva matica je prestala sa zalijeganjem i ima nesto malo zatvorenog legla max na 1 okviru velicine dlana dok kod srednjih i slabijig matica jos uvijek lijeze i pokusava popraviti stanje sa kolicinim pčele u drustvu.Isto tako naisao sam na drustva sa sljedecom situacijom pa bih volio cuti vase misljenje kako ih uzimiti? Drustvo je na dva nastavka gornji nastavak pun meda na srednjim okvirima ima praznog prostora po max 5 cm velicine dlana od donje letvice a u donjem nastavku suhi okviri.Drustvo ce u ovom slucaju formirati kube na medu sto svakao nije dobro,sta uraditi?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Danas sam krenuo sa svođenjem društava na 8 odnosno 9 okvira u (zavisno od kolicine hrane i pčele) u gornjem nastavku i 6-8 u donjem nastavku s tim da 1-2 okvira iz gornjeg nastavka sa medom spustim u donji u centar ili dodam drustvima koja su slabija sa hranom.Ono sto sam primjetio je da kod jakih drustva matica je prestala sa zalijeganjem i ima nesto malo zatvorenog legla max na 1 okviru velicine dlana dok kod srednjih i slabijig matica jos uvijek lijeze i pokusava popraviti stanje sa kolicinim pčele u drustvu.Isto tako naisao sam na drustva sa sljedecom situacijom pa bih volio cuti vase misljenje kako ih uzimiti? Drustvo je na dva nastavka gornji nastavak pun meda na srednjim okvirima ima praznog prostora po max 5 cm velicine dlana od donje letvice a u donjem nastavku suhi okviri.Drustvo ce u ovom slucaju formirati kube na medu sto svakao nije dobro,sta uraditi?
ja sam svoja društva svao na 8-9 ramova već početkom septembra, nisam zadovoljan brojem pčela u društvima koja su bila na vrijesku dok je kod pomoćnih društava i rojeva koji su bili na baznom pčelinjaku situacija nešto bolja. što se tiče tih zajednica što imaju samo 5cm slobodnog prostora ne brini vrh klubeta će se uhvatiti za donji dio ramova u gornjem nastavku i postepeno se pomjerati ka gore kako vrijeme bude prolazilo i trošile se zalihe hrane.
po meni idealan ram za formiranje zimskog klubeta
po meni idealan ram za formiranje zimskog klubeta
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la cerex »

Znaci kolega mugdo nista ne dirati .Da li jos uvijek kod tebe ima legla i koliko?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Danas sam krenuo sa svođenjem društava na 8 odnosno 9 okvira u (zavisno od kolicine hrane i pčele) u gornjem nastavku i 6-8 u donjem nastavku s tim da 1-2 okvira iz gornjeg nastavka sa medom spustim u donji u centar ili dodam drustvima koja su slabija sa hranom.Ono sto sam primjetio je da kod jakih drustva matica je prestala sa zalijeganjem i ima nesto malo zatvorenog legla max na 1 okviru velicine dlana dok kod srednjih i slabijig matica jos uvijek lijeze i pokusava popraviti stanje sa kolicinim pčele u drustvu.Isto tako naisao sam na drustva sa sljedecom situacijom pa bih volio cuti vase misljenje kako ih uzimiti? Drustvo je na dva nastavka gornji nastavak pun meda na srednjim okvirima ima praznog prostora po max 5 cm velicine dlana od donje letvice a u donjem nastavku suhi okviri.Drustvo ce u ovom slucaju formirati kube na medu sto svakao nije dobro,sta uraditi?
Društvo nikad ne formira klupko na Medu nego ispod meda i tih 5 cm u sredini je dovoljno.
Višak meda se u tom slučaju podbaci ispod ali u bočne okvire. Klupko će se formirati u donjem nastavku i dijelom u gornjem na onih 5 cm praznog saća.
Ako u gornjem sanduku ima puno meda medni okvir se ne stavlja dole u sredinu jer će smetati klupku, a za vrijeme hladnoće pčele bježe sa meda.
Dole u sredinu se stavljaju medni okviri samo ako su gore tanki vijenci. Tada će se klupko formirati gore iznad meda nastojati što prije da prebace gore i pojačaju mednu kapu. Samim tim klupko će se spuštati dole jer ga tjeraju veći medni vijenci. Ja kada primjetim da gore ima previše meda u sredinu postavim potpuno prazan čokoladni okvir. Pčele brzo na njega nabace vijenac čisteći lijevo i desno šireći tako prostor bez meda za zimovanje. Ako se želi dodatno stimulirati matica da još malo doda legla onda se dole u sredinu doda okvir dva sa medom i malo se nagrebe. Leta obavezno suziti. Ova metoda kasne dodatne stimulacije nije dobra zbog varroe. To je bilo dobro dok nije bilo varroe ali sada to stvara probleme za iduću sezonu jer varroa pobjegne u to kasno leglo i većinom je mnogo prezimi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la Ismet »

Stipo je napisao/la:Društvo nikad ne formira klupko na Medu nego ispod meda i tih 5 cm u sredini je dovoljno.
Višak meda se u tom slučaju podbaci ispod ali u bočne okvire. Klupko će se formirati u donjem nastavku i dijelom u gornjem na onih 5 cm praznog saća.
Ako u gornjem sanduku ima puno meda medni okvir se ne stavlja dole u sredinu jer će smetati klupku, a za vrijeme hladnoće pčele bježe sa meda.
Dole u sredinu se stavljaju medni okviri samo ako su gore tanki vijenci. Tada će se klupko formirati gore iznad meda nastojati što prije da prebace gore i pojačaju mednu kapu. Samim tim klupko će se spuštati dole jer ga tjeraju veći medni vijenci. Ja kada primjetim da gore ima previše meda u sredinu postavim potpuno prazan čokoladni okvir. Pčele brzo na njega nabace vijenac čisteći lijevo i desno šireći tako prostor bez meda za zimovanje. Ako se želi dodatno stimulirati matica da još malo doda legla onda se dole u sredinu doda okvir dva sa medom i malo se nagrebe. Leta obavezno suziti. Ova metoda kasne dodatne stimulacije nije dobra zbog varroe. To je bilo dobro dok nije bilo varroe ali sada to stvara probleme za iduću sezonu jer varroa pobjegne u to kasno leglo i većinom je mnogo prezimi.
svaka čast, Stipo, na odličnom, vrijednom tekstu. do sada su već završeni svi tretmani protiv varoe pa me zanima tvoje mišljenje u vezi slijedećeg: ako se ima potreba za dodatnim stimuliranjem matice bi li bilo dobro, možda, u tom slučaju uraditi i par tretmana protiv varoe?
Dobru srcu sreća dođe.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la cerex »

Da li sad uopšte ima smisla stimulisati maticu, jer većina zimske pčele je izasla barem tako kazu knjige ili?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Znaci kolega mugdo nista ne dirati .Da li jos uvijek kod tebe ima legla i koliko?
ja u takvim situacijama u ovom periodu ne diram ništa, što se tiče legla nisam zavirivao u košnice zadnjih desetak dana ali po onom što sam tada vidio i na osnovu iskustva predhodnih godina mislim da su matice u jačim društvima stale s leglom a one koje nisu vjerovatno će stati u narednih par dana jer su noćne temp. poprilično niske 7-8c.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Da li sad uopšte ima smisla stimulisati maticu, jer većina zimske pčele je izasla barem tako kazu knjige ili?
tako je cerex mislim da je stimulisanje matice u ovom periodu kontraproduktivno, pčela se dodatno iscrpljuje njegovanjem legla iz koga će se uglavnom izleći kratkoživuće pčela.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Da li sad uopšte ima smisla stimulisati maticu, jer većina zimske pčele je izasla barem tako kazu knjige ili?
Tko nije na vrijesku stimulaciju je trebalo uraditi prošli mjesec. Ja na vrijesku gajim nadu da će to vrijesak odraditi ali to se rijetko događa.
Ove godine je vrijesak vrlo rano završio, a medio je manje od 20 dana. 2 godine ranije medio je oko 30 dana, a ima godina da medi 40 dana.
Mlada i slabija društva će još dugo imati leglo. Zimska pčela se rađa u 7.8. i 9. mjesecu ,a kod mladih matica i u 10. mjesecu.
Mi što vraćamo pčele sa vrijeska većima mladih društava će ponovo zaleći, a vraćanje pčela u Hercegovinu sva društva će ponovo povući leglo.
U Hercegovini je moguće da naleti još neka paša ( mravak, vrijesak i na kraju ruzmarin).
Kod mene je sve završilo ali moguće je ako se vrijeme poboljša i ljeto produži da uskoro procvetaju neki jesenji korovi i da pčele prikupe malo polena i nektara da ih drži bar na nuli.
Kako su kod mene česti rani mrazevi te prilike su vrlo rijetke.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la Stipo »

Ismet je napisao/la: svaka čast, Stipo, na odličnom, vrijednom tekstu. do sada su već završeni svi tretmani protiv varoe pa me zanima tvoje mišljenje u vezi slijedećeg: ako se ima potreba za dodatnim stimuliranjem matice bi li bilo dobro, možda, u tom slučaju uraditi i par tretmana protiv varoe?
Ja za varrou imam odraditi još 2 polivanja i treće polivanje u 11. mjesecu. Polivam svojim Bio Vitom.
Ljetni tretman nisam radio osim jedno kontrolno polivanje. Sada kada sam vadio med i pravio zimsku formaciju sve sam pčele polio.
Kao što sam i pretpostavljao kod mene nema mnogo varroe. Ovo kako sam ove godine tretirao ne preporučam drugima jer to su moji istražni tretmani da vidim kakav je ljetni razvoj varroe ako tretiram u Maju i preskočim obavezni taj ljetni tretman. Po prijevremenim rezultatima sve je u redu jer nema naznaka da ima mnogo varroe. Zahvaljujući Bio Vitu moje pčele imaju visok nagon čišćenja legla i varroe. Iznjet ću jedan primjer: Nedavno u nekoliko društava čisteći podnice pronađem oko 50 varroa. To je prirodni pad varroe za 15 dana između 2 čišćenja podnica. Reklo bi se da dnevno pada više od 3 varroe i to bi za mnogo pčelara bila uzbuna da hitno odrade varroa tretman. Naravno ja sam to i uradio ali po planskom tretmanu. Nakon par dana provjerio sam da vidim koliko je palo varroe i našao sam do 30 varroa. To mi je bio dokaz da doista ta društva imaju jak nagon čišćenja i da se kod njih varroa ne može razmahati. Druga neka društva gdje prirodno palo samo nekoliko varroa nakon ovog polivanja našao sam stotinjak varroe. Sada sve što literatura piše o prirodnom padu varroe pada u vodu i kod mene sve je obrnuto. Jer gdje je prirodni pad bio veči ima manje varroe, a gdje je prirodni pad bio manji ima više varroe. Količina varroe bitno ovisi koliko jako pčele čiste varrou. Bio Vit poliven puni tretman u 5. i probno u 7. mjesecu nema logike da aktivne tvari djeluju u 9. mjesecu. Ima tu jedna druga jako važna stvar, a to je da pčele uče od starih pčela i svoje navike prenose na sledeću generaciju. Tako da su pčele tretirane u 5. i 7. mjesecu djelovanjem Bio Vita naglo podigle snagu čišćenja varroe. Sledeće leglo mladih pčela je vidilo što rade stare pčele i one su nastavile isto to raditi i tako se navike prenose sa generacije na generaciju i dogodi se u 9. mjesecu to što se dogodilo da više varroe očiste same pčele nego Bio Vit.
Eh sada da odgovorim kolegi da dok ima legla ima i varroe, a koliko će varroe biti ovisi od prethodnih tretmana i naravno od higijene pčela kod čišćenja varroe.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la cerex »

Danas sam malo pregledao facebook stranicu pčelara pa sam na primjer procitao da kolega pčelar Slobodan Jevtić koristi foliju preko plodista i tokom zime stim da mu je folija 1 cm pomjerena naprijed tako da ne pokriva citavo plodiste.Ove godine sam koristio foliju od 1 marta i ako Bog da i sljedece cu. Međutim nisam razumjeo zbog cega je koristi tokom zime odnosno kad nema legla. Mislim da folija tokom gore navedenog perioda pored problema viska vlage dovodi i do prijevremenog legla pa ne vidim razloga u njenom koristenju tokom zime.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la mugdo »

Stipo je napisao/la:
Ismet je napisao/la: svaka čast, Stipo, na odličnom, vrijednom tekstu. do sada su već završeni svi tretmani protiv varoe pa me zanima tvoje mišljenje u vezi slijedećeg: ako se ima potreba za dodatnim stimuliranjem matice bi li bilo dobro, možda, u tom slučaju uraditi i par tretmana protiv varoe?
Ja za varrou imam odraditi još 2 polivanja i treće polivanje u 11. mjesecu. Polivam svojim Bio Vitom.
Ljetni tretman nisam radio osim jedno kontrolno polivanje. Sada kada sam vadio med i pravio zimsku formaciju sve sam pčele polio.
Kao što sam i pretpostavljao kod mene nema mnogo varroe. Ovo kako sam ove godine tretirao ne preporučam drugima jer to su moji istražni tretmani da vidim kakav je ljetni razvoj varroe ako tretiram u Maju i preskočim obavezni taj ljetni tretman. Po prijevremenim rezultatima sve je u redu jer nema naznaka da ima mnogo varroe. Zahvaljujući Bio Vitu moje pčele imaju visok nagon čišćenja legla i varroe. Iznjet ću jedan primjer: Nedavno u nekoliko društava čisteći podnice pronađem oko 50 varroa. To je prirodni pad varroe za 15 dana između 2 čišćenja podnica. Reklo bi se da dnevno pada više od 3 varroe i to bi za mnogo pčelara bila uzbuna da hitno odrade varroa tretman. Naravno ja sam to i uradio ali po planskom tretmanu. Nakon par dana provjerio sam da vidim koliko je palo varroe i našao sam do 30 varroa. To mi je bio dokaz da doista ta društva imaju jak nagon čišćenja i da se kod njih varroa ne može razmahati. Druga neka društva gdje prirodno palo samo nekoliko varroa nakon ovog polivanja našao sam stotinjak varroe. Sada sve što literatura piše o prirodnom padu varroe pada u vodu i kod mene sve je obrnuto. Jer gdje je prirodni pad bio veči ima manje varroe, a gdje je prirodni pad bio manji ima više varroe. Količina varroe bitno ovisi koliko jako pčele čiste varrou. Bio Vit poliven puni tretman u 5. i probno u 7. mjesecu nema logike da aktivne tvari djeluju u 9. mjesecu. Ima tu jedna druga jako važna stvar, a to je da pčele uče od starih pčela i svoje navike prenose na sledeću generaciju. Tako da su pčele tretirane u 5. i 7. mjesecu djelovanjem Bio Vita naglo podigle snagu čišćenja varroe. Sledeće leglo mladih pčela je vidilo što rade stare pčele i one su nastavile isto to raditi i tako se navike prenose sa generacije na generaciju i dogodi se u 9. mjesecu to što se dogodilo da više varroe očiste same pčele nego Bio Vit.
Eh sada da odgovorim kolegi da dok ima legla ima i varroe, a koliko će varroe biti ovisi od prethodnih tretmana i naravno od higijene pčela kod čišćenja varroe.
stipo nisam baš najbolje skontao ovaj tekst ali jedna mi stvar nikako ne štima a to je "učenje" mladih pčela od starih, mislim da taj proces ne ide baš tako brzo, jar ako pogledamo unazad par stotina godina šta je to pčela novo naučila???
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la Stipo »

Kolega mugdo pčela uči ponašanje od starije pčele. U pčelarstvu ima mnogo primjera gdje je to dokazano.
Recimo borba protiv stršljena pa agresivnost pa pljačka odnosno grabež i još dosta toga pčela radi što joj starija pčela pokaže.
Na žalost pčele nemaju biblioteku da arhiviraju znanje, a pamćenje im traje oko 15 dana i ponašanje prenose usmeno.
Glupo je govoriti što pčela zna ali zna brojiti do 8. Zna graditi saće, zna kuću braniti, zna praviti propolis i još mnogo toga pčela zna.
Što je pčela naučila u poslednjih 100 godina ? Od kuda ja da znam kakve su pčelo imale znanje i ponašanje prije 100 godina.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la mugdo »

Stipo je napisao/la:Kolega mugdo pčela uči ponašanje od starije pčele. U pčelarstvu ima mnogo primjera gdje je to dokazano.
Recimo borba protiv stršljena pa agresivnost pa pljačka odnosno grabež i još dosta toga pčela radi što joj starija pčela pokaže.
Na žalost pčele nemaju biblioteku da arhiviraju znanje, a pamćenje im traje oko 15 dana i ponašanje prenose usmeno.
Glupo je govoriti što pčela zna ali zna brojiti do 8. Zna graditi saće, zna kuću braniti, zna praviti propolis i još mnogo toga pčela zna.
Što je pčela naučila u poslednjih 100 godina ? Od kuda ja da znam kakve su pčelo imale znanje i ponašanje prije 100 godina.
znala se ona braniti od stršljena ići u grabež,kuću braniti , graditi saće.... unazad hiljada godina ali nije naučila da ne ide na suncokret ili malinu koja je tretirana otrovnim sredstvima jer da tako brzo uči nebi iz dana u dan, iz godine u godinu ponavljala istu grešku. šta je pčela znala unazad 100-200 godina možemo vidjeti iz zapisa pčelarskih velikana tog doba, koliko je meni poznato nije ona mnogo naučila za pomenuti period.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la sahista »

Smatram da pcele nisu inteligentne zivotinje.
Sto se tice uzimljavanja, uzimljeno preko 70 drustava.Kao i svake godine(hvala Bogu bez ijedene izgubljene zajednice)drustva uzimljena bez bilo kakvih prevjesavanja i pcelarskih mudrolija.Malo sam pretjerao sa kolicinom hrane, al et od viska glava ne boli.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la mugdo »

najbolja tahnika uzimljavanja je ona koja zahtjeva minimalan rad a daje max. dobro izimljavanje pčela. svaka čast sahista samo nastavi, puno sreće i uspjeha.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:najbolja tahnika uzimljavanja je ona koja zahtjeva minimalan rad a daje max. dobro izimljavanje pčela. svaka čast sahista samo nastavi, puno sreće i uspjeha.
Hvala kolega.Mi smo prije par godine na ovome portalu pricali o nacinu uzimljavanja pcelinjih zajednica.Ispalo je, da ja imam model kosnice na kojem nije potrebno precjesavanje a na lr-u treba.Hajde,ja sam ovdje upoznao kroz rad puno pcelara koji pcelare sa razlicitim kosnicama a u Belgiji pricao sa kolegama koji pcelare sa lr kosnicama.i niko nikada nije nista prevjesavao, sto vise ta tehnika im uopste nije poznata.Mislim da je prevjesavanje karakteristicno samo za zemlje Balkana.Mislim da su pravila sasvim jasna,dovoljno hrane je osnovni preduslov, a ostalo dodje samo po sebi.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
neven
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 19
Pridružen/a: 21 lip 2012, 15:32
Lokacija: NE Istria

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la neven »

sahista je napisao/la:Smatram da pcele nisu inteligentne zivotinje.
Sto se ...
Pozdrav.
Smeta me ovakvo nepoštivaje pčela i nezahvalnost za sve ono što nam daju.
Čuo sam i od nekih predavača da govore;"Pčele su glupe".Zašto?
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la sahista »

neven je napisao/la:
sahista je napisao/la:Smatram da pcele nisu inteligentne zivotinje.
Sto se ...
Pozdrav.
Smeta me ovakvo nepoštivaje pčela i nezahvalnost za sve ono što nam daju.
Čuo sam i od nekih predavača da govore;"Pčele su glupe".Zašto?
Pcele ne razmisljaju,niti mogu,sve rade na istinkt, koji ih cesto zna kostati samog opstanka.Pcelari a i ljhubitelji drugih zivotinja(cesto izuzetno intelegentnih)idealizuju i pcelu i njihove produkte.Ja da pcele ne volim i da ne postujem nihov rad(rade za mene)ne bih se ni bavio pcelarstvom.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
piricm
Čita, piše dovoljno
Postovi: 35
Pridružen/a: 16 lip 2010, 11:08
Lokacija: Banovići

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la piricm »

Poštovane kolege,
u subotu sam radio tretman oksalnom kiselinom i primijetio sam jednu zanimljivu stvar. Naime, dva društva su formirala klube uz zid košnice, znači klube je zahvatalo nekih 6 ulica i kraj klubeta je bio uz zid košnice. Razmak između zadnjeg okvira i zida košnice je bio pun pčela. Zazimljujem na 9 okvira, LR košnica.
Da li je sada pametno izvršiti pomjeranje okvira dodavanjem okvira kao zadnjeg ili ostaviti ovako kako jeste nadajući se da će se klube pomjeriti ka centru nastavka.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la mugdo »

piricm je napisao/la:Poštovane kolege,
u subotu sam radio tretman oksalnom kiselinom i primijetio sam jednu zanimljivu stvar. Naime, dva društva su formirala klube uz zid košnice, znači klube je zahvatalo nekih 6 ulica i kraj klubeta je bio uz zid košnice. Razmak između zadnjeg okvira i zida košnice je bio pun pčela. Zazimljujem na 9 okvira, LR košnica.
Da li je sada pametno izvršiti pomjeranje okvira dodavanjem okvira kao zadnjeg ili ostaviti ovako kako jeste nadajući se da će se klube pomjeriti ka centru nastavka.
pčele se same neće pomjeriti ka sredini bar ne u ovom periodu, kad malo otopili, a najavljuju da hoće od srijede, prebaci dva rama sa kontra strane i riješio si problem
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uzimljavanje i zimovanje pcela

Post Postao/la Stipo »

Učini kako ti je kolega rekao ali provjeri da li u sredini slučajno imaš bijelo saće od kojeg pčele bježe.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite