Smedje tackice

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Laki87
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 28 kol 2016, 10:09

Smedje tackice

Post Postao/la Laki87 »

danas sam primjetio na letu u jedne kosnice da imaju neke smedje tackice kao kapljice rose samo sitnije pa ako mi neko moze rec o cemu je rec :D i to skoro po citavom letu
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Smedje tackice

Post Postao/la Stipo »

Laki87 je napisao/la:danas sam primjetio na letu u jedne kosnice da imaju neke smedje tackice kao kapljice rose samo sitnije pa ako mi neko moze rec o cemu je rec :D i to skoro po citavom letu
Postavi sliku-
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Laki87
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 28 kol 2016, 10:09

Re: Smedje tackice

Post Postao/la Laki87 »

3.jpg
2.jpg
1.jpg
Laki87
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 28 kol 2016, 10:09

Re: Smedje tackice

Post Postao/la Laki87 »

6.jpg
6.jpg (42.7 KiB) Pogledano 11573 puta.
5.jpg
5.jpg (43.02 KiB) Pogledano 11573 puta.
4.jpg
Laki87
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 28 kol 2016, 10:09

Re: Smedje tackice

Post Postao/la Laki87 »

7.jpg
Laki87
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 28 kol 2016, 10:09

Re: Smedje tackice

Post Postao/la Laki87 »

par slika sa pceljinjaka :D
Laki87
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 28 kol 2016, 10:09

Re: Smedje tackice

Post Postao/la Laki87 »

Laki87 je napisao/la:par slika sa pcelinjaka :D
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Smedje tackice

Post Postao/la Stipo »

To je proljev vjerovatno od neispravne hrane. Vjerovatno su negdje naletile na trulo slatko voće.
Sezona pravljenja pekmeza je već krenula. Operi to i prati dali se proljev nastavlja.
Ako se proljev nastavlja zamjeni im svu otvorenu hranu još imaš vremena.
Dodaj im malo sirupa sa jodom nozecid. Ne vjerujem da se sada radi o nozemozi jet za tu pojavu još je rano.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Laki87
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 28 kol 2016, 10:09

Re: Smedje tackice

Post Postao/la Laki87 »

mislis sav otvoreni med ili sirup koji su pospremile da im zamjenim :D znas kako oko mene a i sam imam pokiseljenu sljivu za rakiju tj. kom :D a mnogi su vec i pekli a bacajju kom u njive pa vjerovatno pcele idu i na to jer ja sam primjetio da idu na kom od sljive ode sad odma da operem da vidim dali ce se ponovit iako nisam primjetio da se vise siri samo jedan dan je naletilo to :D i tvrdo je emozes ga lako skinut ja probo gulit sa noktom ali tesko ide :)
Laki87
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 28 kol 2016, 10:09

Re: Smedje tackice

Post Postao/la Laki87 »

taj jod gdje da trazim da uzmem jel u veterinarskoj ili u apoteci za ljekove :) :D
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Smedje tackice

Post Postao/la Stipo »

Laki87 je napisao/la:taj jod gdje da trazim da uzmem jel u veterinarskoj ili u apoteci za ljekove :) :D
Traži nozecid u poljo apotekama gdje se prodaje pčelarski pribor.
To ti je onda šljiva izazvala proljev. Ako je prolazan nije opasan no ako ga ima dosta deponovano kao zimska hrana može biti opasno.
Ako nemaš mnogo mrtve pčele to će vjerovatno proći.
Morat ćeš sam to pratiti. Vruća i mirisna komina jako privlači pčele.
Postavi poilice sa dodatkom soli da pčele manje lete na kominu. 1 ravna čajna kašika na 5 l vode.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Laki87
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 28 kol 2016, 10:09

Re: Smedje tackice

Post Postao/la Laki87 »

znas kako ja jos nisam peko rakijju tek trebam :D danas cim sam doso sa posla otiso sam i vidio da nema vise ti tackica (proljeva)a sto se tice mrtve pcele nema ih jedino sam vidio na letu jednu bjelu pcelu vjerovatno je uginula prije nego je izasla iz legla da a i juce sam tretiro protiv varoe i to varolikom i danas sam otvorio latice i primjetio da u desnoj kosnici ima oko 40 varoe a u ljevoj samo sam jednu uspio vidjet :) sto se tice sirupa sa njim sam zavrsio e sad dali treba da stavim neke pogace i ako trebam koje jel za stimulaciju ili ? a sto se tice pojilica imam higijenske( one sa galonima sa gazom) sve sam pokusavo i sa soli i da mazem rubove medom ali nikako da krenu na njih da piju jedino mi ostaje da naspem u hranilice od sirupa pa da ih tako tretiram jodom ili nozecidom ili da u galone sipam vodu sa secerom tj napravim sirup ali blazi npr. 0.50kg secera na 2 lit. vode ?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Smedje tackice

Post Postao/la Stipo »

Laki87 je napisao/la:znas kako ja jos nisam peko rakijju tek trebam :D danas cim sam doso sa posla otiso sam i vidio da nema vise ti tackica (proljeva)a sto se tice mrtve pcele nema ih jedino sam vidio na letu jednu bjelu pcelu vjerovatno je uginula prije nego je izasla iz legla da a i juce sam tretiro protiv varoe i to varolikom i danas sam otvorio latice i primjetio da u desnoj kosnici ima oko 40 varoe a u ljevoj samo sam jednu uspio vidjet :) sto se tice sirupa sa njim sam zavrsio e sad dali treba da stavim neke pogace i ako trebam koje jel za stimulaciju ili ? a sto se tice pojilica imam higijenske( one sa galonima sa gazom) sve sam pokusavo i sa soli i da mazem rubove medom ali nikako da krenu na njih da piju jedino mi ostaje da naspem u hranilice od sirupa pa da ih tako tretiram jodom ili nozecidom ili da u galone sipam vodu sa secerom tj napravim sirup ali blazi npr. 0.50kg secera na 2 lit. vode ?
Ne u galone šećer nit slučajno. Šećer sa nozecidom u hranilice ne u poilice.
Ako je proljev prestao dobro je. Bilo je kiše pa je vjerovatno opralo kominu.
Krorisana voda iz pipe može odbiti pčele da ne uzimaju vodu iz poilica.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Laki87
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 28 kol 2016, 10:09

Re: Smedje tackice

Post Postao/la Laki87 »

a pogace jel treba ili ?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Smedje tackice

Post Postao/la Stipo »

Laki87 je napisao/la:a pogace jel treba ili ?
Pogača je za stimulans ne za zimnicu.
Neki daju običnu šećernu pogaču da pčele manje troše zimnice.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Smedje tackice

Post Postao/la vesnaosijek »

Kolega Laki 87 ne boj se nista te tockice nisu nikakav proljev nego propolis to sam imala stoputa i ove godine na jednom nukleusu primijetila sam to u 6 mj, nkleus 7 oskvirni jak ne mogu ga podignuti pun pčele bez ikakvih nozecida. Napominjem da pčele nehranim ničim. Nukleuse formiram sa dosta meda.
Sad je vrijeme pa do kraja mjeseca poprskati pčele Nozevojom protiv nozemoze /apis i cerana). Ja sam tijekom cijele godine trošila, odnosno prskala pčele pri svakom pregledu, vodom u koji sam dodavala EM probiotik (iz Rijeke). Pčele ko bumbari zdrave i jake. Prilikom prskanja pečele mirne, dimilicu gotovo nisam ni koristila. Protiv varoe korisatim Organiz ZP, na čemu sam zahvalna do neba, našem predivnom i nesebičnom kolegi Pešezadu Zukiću. Pustite Stipu i njegove teorije (prepisivačke) u što ubrajam i njegov Biovit.
Laki87
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 28 kol 2016, 10:09

Re: Smedje tackice

Post Postao/la Laki87 »

ahaa :) hvala puno koleginice Vesnaosijek bitno je da je proslo i da nema vise razloga za brigu znas kako nama pocetnicima sve je sumnjive de mi reci dajes li ti pogace bilo kao stimulans ili da ne jedu zimnicu
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Smedje tackice

Post Postao/la vesnaosijek »

Ne, ne dajem pogače ako baš ne moram. Sirup pogotovo ne dajem. Samo kolega ja sam u Slavoniji i ja zadnju pašu imam suncokret. Ne znam kako je u tvome kraju. Suncokret zadnjih godina slabo medi ali ipak donesu zimnicu. Ako mi i medišta budu puna ja vrcam krajem 7. mj. ili početkom 8. polovinu odnosno 5. okvira 5 ostavljam. U plodištu ništa ne diram. Poslije toga ima još nešto zlatošipke i korova pa ako popune one prazne okvire onda vrcam oko 15. 9. Ali prije nego što vrcam prvo pregledam plodišta i spuštam med iz medišta ako ga nema dovoljno u plodištu i dodajem košnicama koje nisu donijele dovoljno za zimu. Kad to uradim onda tek vrcam i u medištu ostavljam 1 pun okvir meda, pa ako su mi po mojoj procjeni vijenci u središnjim okvirima tanki, onda izvadim sve prazne okvire a taj pun meda polegnem pljoštimice na MR. Ja pčelarim sa AŽ košnicama i nešto malo 30 kom LR. Isto se može uraditi i na LR ispod hranilice samo vam onda smeta onaj "zub" na okviru, pa ili ga odrežite ili u hranilicama napravite sa strane utore bušilicom borer 12 mm (izmjerite gdje) i polegnite okvir. Pčele do zimi dohvate isto kao i pogaču, pa prođu i sa gornje strane. I to je to. Pogaču ako baš moram dajem krajem 2. mjeseca, ali to samo nekima npr. od 164 društva ja dam 10 pogača. Sve će te vi ovo naučiti, ali nemam riječ dovoljno jaku da vas upozorim koliko je bitno izvršiti preventivno djelovanje protiv nozemoze cerane, koja ubija pčele kao ivaroa, možda i gore. Nozemoza cerana hara tijekom cijele godine, bez ikakvih vidljivih znakova, nema proljeva. Jedino što možete primijetiti u 7. ili 8. mj je to da nema dovoljno pčela koje pokrivaju okvire sa leglom. Ja sam to primijetila ali sam to pripisivala vrućini, i sve dok matica zaliježe punom parom vama se košnica čini u redu, ali kad matica polako staje sa zalijeganjem, kako se bliži jesen, onda vidite slabu košnicu. Puna hrane, a malo pčela. Košnica ne dočeka niti 12. mj. a nema mrtvih pčela ni na podnici ni ispred košnice. Što se događa u košnici kad nozemoza cerana djeluje, pčele letačice, bolesnog probavnog trakta, kraće žive donose i do 30% manje meda, i umiru daleko od košnice ( ne vraćaju se), ostale pčele u košnici se odmah reorganiziraju, te mlađe pčele preuzimaju ulogu letačica aq još mlađe njegu legla. Nastupio je totalni poremećaj. Te mlade pčele koje pčrisilno postaju letačice također umiru od rada i iscrpljenosti i tako u krug, sve se to ne primjećuje dok je matica u punom zamahu. Zato kolega oprez. Upotrijebite, napravite Nzevoj, nije skupo, a tijekom ljeta, ako možete koristite EM probiotik (nije skupo), moje podnice blistaju od čistoće, kao da ste ih četkom oribali. Što se tiče točkica na poletaljci prijeđite prstop preko njih i osjetit će te da su ispupčene, osim toga ove godine je u Osijeku bila orkanska oluja kiša mi je ulazila kroz prozore i cuirilo na sve strane da je to proljev tkva kiša i sve kiše poslije bi oprale proljev (a proljev i druigačije izgleda) na mom nukleusu do danas satoje točkice (propolis voda ne otapa). Želim vam uspješno pčelarenje i puno meda.
Laki87
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 28 kol 2016, 10:09

Re: Smedje tackice

Post Postao/la Laki87 »

necu ni ja davat pogace nije moranje u svakoj kosnici ima oko 20 kg. hrane sutra cu pregledat i izvrsit premjestanje ramova i legla prema gore onako kako mi je Stipo objasnio ako slucajno nebude dovoljno hrane a mislim da ima i vise precu opet na sirup da dopunim a sto se tice smedji tackica nema ih vise u svakom slucaju hvala koleginice sad vidim da sam se djaba sikiro :D pozz
Odgovorite