Dali je neko koristio Organovar...vasa iskustva??

Pčelarski razgovori
Odgovorite
diso79
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 ožu 2016, 17:09

Dali je neko koristio Organovar...vasa iskustva??

Post Postao/la diso79 »

Pozdrav ja sam tretirao pcele sa sredstvom Organovar od pcelara Abdulaha Vejzovica. Radi se o ovogodisnjem roju koji je trenutno na jednom LR nastavku. U prva dva tretmana palo je po 35-40 varoa a treci put sto mi je cudno nije niti jedna....jeste li vi ovo koristili i kakva su vasa iskustva i sta mislite o sredstvu APILIFEVAR. Pocetnik sam pa nemam bas neko iskustvo...Hvala
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Dali je neko koristio Organovar...vasa iskustva??

Post Postao/la cerex »

Organovar nisam nikad koristio ali jesam beevital i u sustini su to isti preparati.Beevitalom nisam zadovoljan u ljetnom tretmanu u zimskom tretmanu umjesto oksalne odlican.Mislim da je ova godina dobra za tu vrstu prepararata jer nije prevruce.Mada mislim da se puno stvari mora poklopiti da bi tretman preparatom bio uspjesan, ovi preparati kod nas nisu nasli mjesto u siroj primjeni .Apilife var beton ,po meni nema boljeg organskog preparata drzi se upustva i ne boj se.
diso79
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 ožu 2016, 17:09

Re: Dali je neko koristio Organovar...vasa iskustva??

Post Postao/la diso79 »

Neznam jel ok da sad postavim Apilifevar posto sam vec tretirao...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Dali je neko koristio Organovar...vasa iskustva??

Post Postao/la senad »

Sačekaj 7 dana od zadnjeg tretmana i postavi. Bolje ti je kasnije da produžiš period djelovanja tog novog sredstva. Ako si ne strpljiv postavi odmah. Sretno
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Dali je neko koristio Organovar...vasa iskustva??

Post Postao/la hasospahic »

Ja sam koristio ORGANOVAR 2011 i 2012 i sa ljetnim tretmanom nisam bio zadovoljan azimski je okej i meni se ne svida sto je razlicito srestvo ljetno i zimsko,tako sam2013 poceo sa BVC ido sad sam zadovoljan drzim varou pod kontrolom pozzz
diso79
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 ožu 2016, 17:09

Re: Dali je neko koristio Organovar...vasa iskustva??

Post Postao/la diso79 »

Ja jucer stavio ApiLife Var (sve po uputstvu temp je bila oko 25°. Jutros ajde da provijerim dali je pala koja varoa povucem ulozak kad tamo nista kontam ajde ok jos je rano. Ajde da skinem poklopac i povirim tada me oblio hladan znoj niti jedne pcele na vrhu kao ni na vent mrezici, izvucem jedan ram vidim ima pcele ali ne kao inace. Odmah sam uklonio ovaj preparat i nakon nekog vremena vidim pcela se izvlaci gore. Dali je pcela otisla ili se samo spustila na dno kosnice neznam ali sigurno nemam namijeru ponovo koristiti ovaj preparat...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Dali je neko koristio Organovar...vasa iskustva??

Post Postao/la Stipo »

diso79 je napisao/la:Ja jucer stavio ApiLife Var (sve po uputstvu temp je bila oko 25°. Jutros ajde da provijerim dali je pala koja varoa povucem ulozak kad tamo nista kontam ajde ok jos je rano. Ajde da skinem poklopac i povirim tada me oblio hladan znoj niti jedne pcele na vrhu kao ni na vent mrezici, izvucem jedan ram vidim ima pcele ali ne kao inace. Odmah sam uklonio ovaj preparat i nakon nekog vremena vidim pcela se izvlaci gore. Dali je pcela otisla ili se samo spustila na dno kosnice neznam ali sigurno nemam namijeru ponovo koristiti ovaj preparat...
Možda nemaš varroe ;) . Pčele ne vole Timol kao nit sredstva koja ga sadrže u velikoj mjeri pa bježe od njega dok se malo ne naviknu i sve dok pare ne oslabe, onda ga čiste i propolišu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Dali je neko koristio Organovar...vasa iskustva??

Post Postao/la cerex »

Posto je ovaj avgust hladniji od prosjecnog a za optimalno djelovanje preparata na bazi timola potrebno je da temperatura bude oko 25 c, ove godine isao sam za 25 % jacu dozu bas zbog jaceg isparavanja jer nema dovoljno temperature i nemam apsulutno nikakvih problema. Šteta sto si ga izbacio jer apilife var nije preparat samo protiv varoe.
diso79
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 ožu 2016, 17:09

Re: Dali je neko koristio Organovar...vasa iskustva??

Post Postao/la diso79 »

Pa neznam sta da kazem kad sam otvorio kosnicu i vidio da nema pcele po vrhu mislio sam da je 80% pcela napustilo kosnicu, uspanicio sam se pa sam izbacio ovaj preparat. Dan kasnije vidio sam da je pcela uglavnom tu sve mi dijeluje normalno ali sam primjetio da je pcela nekako aktivnija jutros unose polen kao da je april mjesec...sta unose pojma nemam vidim ima zutog bijelog i crvenkastog polena. Ali svejedno nekako me strah vratiti Apilifevar ponovo u kosnicu...
diso79
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 ožu 2016, 17:09

Re: Dali je neko koristio Organovar...vasa iskustva??

Post Postao/la diso79 »

cerex je napisao/la:Posto je ovaj avgust hladniji od prosjecnog a za optimalno djelovanje preparata na bazi timola potrebno je da temperatura bude oko 25 c, ove godine isao sam za 25 % jacu dozu bas zbog jaceg isparavanja jer nema dovoljno temperature i nemam apsulutno nikakvih problema. Šteta sto si ga izbacio jer apilife var nije preparat samo protiv varoe.
Jel kod tebe znaci normalno pcele ima i po vrhu ne bijeze na dno kosnice. Jer meni kada sam otvorio kosnicu nema niti jedne pcele po vrhu i nisam nasao niti jednu varou na AV podnici, a za sto je Apilife var jos dobar osim za varou?
Odgovorite