moj pčelinjak-mugdo

Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

mugdo je napisao/la:danas pomogao kolegi pčelaru na njegovom pčelinjaku koji je u mojoj blizini i pčele mirne bez imalo agresivnosti sve do poslijepodneva, a onda ne možeš ostati, roj oko glave.
sve do poslijepodneva zaperak sa medom je stajao na krovu košnice, niti jedna pčela na njemu, međutim kad je u prirodi smanjilo sve su to pokupile. većina biljaka najviše nektara luči u prijepodnevnim satima i tada je oko pčela uglavnom lakše raditi jer su zaokupirane unosom.
IMG_20160403_122028[1].jpg
Ja kada sam tek pocinjao pcelariti (mada sam pocetnik jos uvijek,al eto)probao sam se drzati knjiga a one kazu da je pregled pcela najbolje raditi rano ujutro ili kasno poslepodne tj.predvece,kad god sam probao tako pcele su bile agresivne-ludnica,pogotovo predvece-cim otklopis odmah napadaju,bilo mi se sve zgadilo skoro do odustajanja...medjutim kasnije vremenom iz vlastitog iskustva sam pcele poceo otvarati u sred dana znaci negdje od 12-15h,i uglavnom mirne,vjerovatno jer tada ima unosa-to praktikujem I dan danas,znam da ih remetim u radu I da se odrazi na prinos tog dana ali sta cu-gledam da je meni lakse.Danas pri pregledu I to prvom proljetnom detaljnom- oko 13h -jedna te ista kosnica-mirne kao bubice!A onda odem ponovo oko 17h samo da ubacim pogace bukvalno na sekund samo-i kad sam otvorio ,odmah roj oko glave sto ti kazes kolega! :oops: jedva izvukoh zivu glavu!Sto je to tako neznam...a mozda im se nisu bas svidjeli zahvati koje sam im odradio u kosnici ranije :shock: pa se svete :lol:
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la hasospahic »

Ja sm danas oko15 sati 4 uradio i 5tu samo otvorio i moro odustat nema sanse nista uradit za 6 godina ovo nisam imao otvaro sam u svaka doba nikad ovako nije bilo ja mislim da je zbog naglog unosa jer pored kosnicanemozes disati koliko se osjetirad i miris nektara a istovremeno i velika brujanje u kosnicama pozz
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

hasospahic je napisao/la:Ja sm danas oko15 sati 4 uradio i 5tu samo otvorio i moro odustat nema sanse nista uradit za 6 godina ovo nisam imao otvaro sam u svaka doba nikad ovako nije bilo ja mislim da je zbog naglog unosa jer pored kosnicanemozes disati koliko se osjetirad i miris nektara a istovremeno i velika brujanje u kosnicama pozz
Pa zar nebi bas kontra trebalo biti?Ako je jak unos da su mirne?Za vrijeme unosa bagrema npr.jer tad je unos veci,kad god ih otvoris-mirne.Prije da je neki drugi razlog,ko ce mu ga znati...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas nakon posla pravo na pčelinjak, ljute ko osovi što bi stari kazali, roj je stalno oko glave, dodavao SO po drugi jačim pč.zajednicama, neke izgradile po dvije SO za dva-tri dana a poneka matica ubola po neko jaje tako da sam iste prebacio u centar legla a na njihovo mjesto postavio nove. ako potraje ovako dobro će se razviti i popuniti zalihe meda i polena.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la hasospahic »

Neznam sta im je pokusati cu sutra ujutro ako nebude islo ima brener
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Sta ces sa brenerom,rostiljati?Citam po srbijanskim forumima da je to zbog toga sto ima jos dosta zimske pcele i da one bodu.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

ta teorija mi nešto ne štima, prije 15 dana bilo je više zimske pčele a nisu bile ovako ljute.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la hasospahic »

uspio sam pregledati i sanirat blokadu jesu se bunile ali ne kao unedelju neznam sta je u pitanju ali ubise
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Zdrave i vitalne pčele su dobre po svakom pitanju pa je normalno da su i agresivnije. Dobar priliv kvalitetnog polena i nektara pogoduje zdravlju i vitalnosti pčela.
Mada je sa njima nezgodnije raditi agresivnija društva bolje se razvijaju i sakupe više meda.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Samo nek nam razvoj drustava i vrijeme idu na ruku, a za ostalo cemo se nekako i predurati :D :D :D
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la hasospahic »

Pozdrav STIPO kako ide kod tebe demi reci stabi uradio u ovom slucaju koji mise desio u srijedu sam vrsio pregled i nekako sam unisti maticu danas ponovo vrsio deblokadu i vidim maticnjake a znam da je mlada matica a leglo najmlade oko 7 dana jako drustvo oko 8 okvira legla dali ostavit ili spajat rade super kao da ima matica polu nastavak skoro pun nektara nisam saniro nista nemogu se odlucit sta bi bilo naj bolje pozz
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

tako je admire, samo nek se razvijaju pa makar mi duple bluze nosili :D
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

hasospahic je napisao/la:Pozdrav STIPO kako ide kod tebe demi reci stabi uradio u ovom slucaju koji mise desio u srijedu sam vrsio pregled i nekako sam unisti maticu danas ponovo vrsio deblokadu i vidim maticnjake a znam da je mlada matica a leglo najmlade oko 7 dana jako drustvo oko 8 okvira legla dali ostavit ili spajat rade super kao da ima matica polu nastavak skoro pun nektara nisam saniro nista nemogu se odlucit sta bi bilo naj bolje pozz
Metodom 5. dan poruši matičnjake i izvući će one sebi maticu.
Sada takve stvari nisu problem. Jeste da će društvo stagnirati dok se nova matica razmaše ali ćeš održati broj društava.
Druga mogućnost da rasporediš leglo po drugim društvima, a pčele spojiš sa susjednim društvom. Tu košnicu ukloni.
Izletnice će se rasporediti u susjedne košnice. Pazi da ne trpaš puno legla i pripadajućih pčela na okviu jer su stekle nagon izvlačenja matičnjaka pa mogu izvlačiti matičnjake u pridodatoj košnici.
Ja bi ipak pustio da pčele izvuku sebi maticu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la hasospahic »

hvala STIPO tako sam i uradio pa sta god naprave pustio sam da odrade novu maticu pozzz
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon nekoliko kišnih i prohladnih dana napokon progrijalo, tepm. se danas kretala da 20c. trenutno cvjeta šljiva, trešnja, kruška, jabuka bi trebala za 2-3 dana početi otvarati prve cvjetove. ima dosta mrtve koprive i maslačka. pč.zajednice dobro grade SO najjače zajednice izgradile po 4-5 kom. u toku poslijepodneva zarotirao po vertikali desetak najjačih zajednica koje su napunile nastavak leglom i nektarom koji u dobroj mjeri blokira maticu. pčele i dalje ljute kao osovi.
IMG_20160411_154419[1].jpg
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

Kolega Mugdo,kako si rotirao nastavke po vertikali?Predpostavljam da ti je leglo bilo gore I gornji nastavak blokiran.Jesi ih zarotirao samo bez povlacenja rama legla gore,ili si ipak povuko ram s mladim laglom u gornji da matica brze predje?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

j.nezic84 je napisao/la:Kolega Mugdo,kako si rotirao nastavke po vertikali?Predpostavljam da ti je leglo bilo gore I gornji nastavak blokiran.Jesi ih zarotirao samo bez povlacenja rama legla gore,ili si ipak povuko ram s mladim laglom u gornji da matica brze predje?
prenosio sam po 2-3 rama otvorenog legla, uglavnom su to tek zaležene SO.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

ramovi dobro zabjelili,prije rotacije jača društva ozgradila po 5 SO
ramovi dobro zabjelili,prije rotacije jača društva ozgradila po 5 SO
SO dodata prije desetak  dana
SO dodata prije desetak dana
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Asbees »

Aferim...lijepe slike a i matica veze mashala :D
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

mugdo je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:Kolega Mugdo,kako si rotirao nastavke po vertikali?Predpostavljam da ti je leglo bilo gore I gornji nastavak blokiran.Jesi ih zarotirao samo bez povlacenja rama legla gore,ili si ipak povuko ram s mladim laglom u gornji da matica brze predje?
prenosio sam po 2-3 rama otvorenog legla, uglavnom su to tek zaležene SO.
Za koliko dana ocekujes da matica predje gore?Ja sam planirao isto da uradim ovih dana,i cim matica predje gore,da spustim taj nastavak dole I na njega MR I pripremljene za bagrem.Tako bi se puno manje maltretirao,tj.manje posla.Ako se slazes?Mislim da nije rano za to,kod mene su pupovi bagrema vec na 2 cm,mislim da ce cvjetati prije 1-og maja.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

negdje je već prenešena gore sa mladim leglom, vidio sam je u nekoliko košnica na ramovima koje sam podizao, tamo gdje nije prenešena trebala bi sama preći u narednih par dana jer dole ima jako malo prostora za zalijeganje.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Asbees je napisao/la:Aferim...lijepe slike a i matica veze mashala :D
ovo je košnica sa onog postolja gdje si ti sebi birao. :)
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Za koliko dana ocekujes da matica predje gore?Ja sam planirao isto da uradim ovih dana,i cim matica predje gore,da spustim taj nastavak dole I na njega MR I pripremljene za bagrem.Tako bi se puno manje maltretirao,tj.manje posla.Ako se slazes?Mislim da nije rano za to,kod mene su pupovi bagrema vec na 2 cm,mislim da ce cvjetati prije 1-og maja.[/quote]

Po meni je to jos uvijek prerano iako u isto vrijeme ocekujemo bagrem sacekaj jos :D Tako ces opet imati posla a to je trganje prisilnih maticnjaka zbog MR a mislim da ce ti se tako zarojiti pred sami bagrem ili cim pocne bagrem.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Asbees »

mugdo je napisao/la:
Asbees je napisao/la:Aferim...lijepe slike a i matica veze mashala :D
ovo je košnica sa onog postolja gdje si ti sebi birao. :)
Pa zato sam htio prekopirati sliku ...al eto uslikacu da vidis da je u gram :D
Samo cetvorka mora na pripreme u sibir ili da je dopingujem do olimpijade(bagrema)
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

cerex je napisao/la:Za koliko dana ocekujes da matica predje gore?Ja sam planirao isto da uradim ovih dana,i cim matica predje gore,da spustim taj nastavak dole I na njega MR I pripremljene za bagrem.Tako bi se puno manje maltretirao,tj.manje posla.Ako se slazes?Mislim da nije rano za to,kod mene su pupovi bagrema vec na 2 cm,mislim da ce cvjetati prije 1-og maja.
Po meni je to jos uvijek prerano iako u isto vrijeme ocekujemo bagrem sacekaj jos :D Tako ces opet imati posla a to je trganje prisilnih maticnjaka zbog MR a mislim da ce ti se tako zarojiti pred sami bagrem ili cim pocne bagrem.[/quote]
Posto ocekujem bagrem prije ili oko 1-og maja,a to je za nekih 15 dana,mislim da I nije prerano.A planirao sam kad matica predje gore pustiti je izvjesno vrijeme da gore leze,za to vrijeme bi pcelke u donjem nastavku poklopile svo leglo pa nebi imao trganje maticnjaka prisilnih(to mi I jeste cilj da izbjegnem-to mi je uvijek muka raditi),I tada samo ponovo zarotirati nastavke I staviti resetku.Prosle godine sam to uradio kasno-tj.pred sami bagrem I tako na duze vrijeme odgodio rojenje,pa nakon bagrema kad sam kontao da pravim rojeve al sa rojevim maticnjacima,one vise nisu ni ulazile u rojenje-valjda kasno im bilo.Zato sam ove godine htio da istempiram da sa samim zavrsetkom bagrema dobijem I rojeve maticnjake u donjem nastavku I odmah pristupim razrojavanju.Ujedno se I ti rojevi sto ih ranije formiramo to se bolje I razviju do zime.E sad,zelje I planovi su jedno...a vidjet cemo kako ce sve da se odvija.Al vidjet cu jos,mozda I sacekam jos neko vrijeme,al evo vec je jabuka procvjetala,bogami ce brzo I bagrem.
Odgovorite